مراکز خرید تبریز از بازار آجری سنتی تا برج مارپیچ

هرچقدر هم که طرفدار بازدید از  بناها و آثار تاریخی باشید یا اهل  گشت و گذار و لذت بردن از طبیعت و فضاهای بکر، حتما در خلال سفرتان سری به بازارهای قدیمی یا مراکز خرید تازه و مدرن محلی که در آن اقامت کرده‌اید خواهید زد. تبریز یکی از مقاصد گردشگری پر طرفدار است که در فصل بهار و تابستان معمولا میزبان مسافرین زیادی است. مراکز خرید تبریز از بازارهای قدیمی گرفته تا پاساژهای مدرنش هرکدام حرفی برای گفتن دارند و مخاطب خاص خودشان را طلب می‌کنند. در ادامه مجموعه‌ای از بهترین آن‌ها را زمان سفر به تبریز حتما نباید از دست بدهید را به صورت کلی به شما معرفی خواهیم کرد.

مراکز خرید تبریز، از بازار آجری سنتی تا برج مارپیچ

مراکز خرید تبریز: بازارهای سنتی

قبل از سفر به هر شهر تاریخی، به دنبال پیدا کردن بازارها و اماکن تاریخی آن باشید، حتی اگر به تاریخ علاقه ندارید. تنفس در بافت تاریخی و دیدن آجر به آجر حجره هایی که هر کدام خاطره‌های سالیان دراز را در حافظه خود نگه داری می‌کنند تجربه شگفت انگیزی است. بازار سنتی تبریز یکی از آن‌هاست که در ادامه به معرفی کوتاهی از آن می‌پردازیم.

بازار سنتی تبریز

در گذشته شهرهای قدیم بر پایه دو عنصر اصلی یعنی مسجد جامع و بازار بنا می‌شدند که در اکثر اوقات در کنار هم ساخته می‌شدند. شهر تاریخی و باستانی تبریز هم از این قاعده مستثنی نیست. بازار قدیمی تبریز که یکی از بزرگترین و قدیمی‌ترین بازارهای سرپوشیده در ایران است، هنوز هم مثل سال‌های نخستین احداث زنده است و فعالیت دارد. این بازار قدیمی دارای راسته‌ها و تیمچه‌های مختلفی است که هر کدام از آن‌ها به نوعی از کسب و کار اختصاص دارد، مثل راسته کفش فروش‌ها یا تیمچه معروف مظفریه که نه تنها به فروش فرش‌ها دستباف اختصاص دارد بلکه در ایام خاص مثل محرم محل برگذاری مراسمات مذهبی است.

اما بزرگترین ویژگی این بازار آجری، سرپوشیده بودن آن است. طاق‌های هورنو دار این مجموعه سالیان درازی است که ماوا کسبه و مردم شهر تبریز در برابر برف و سرما بوده است. جالب است بدانید که هسته اصلی شهر تبریز و محله‌های کهن آن یک چهار ضلعی را تشکیل می‌دهند و بازار حکم ستون فقرات شهر را دارد. این بازار به دلیل وسعت و محل قرار گیری آن از نقاط مختلف شهر دسترسی و ورودی دارد. این بازار از شرق رو به عالی قاپو دارد و از غرب همجوار مسجد جامع است. و البته که بخش زیادی از این مجموعه در جنوب میدان چایی قرار دارد و از خیابان‌های شهدا، داراییريال چای کنار ، مطهری و جمهوری گذر می‌کند. این بازار که اکثرا محل فروش اجناس سنتی و دست ساز است، محل خوبی برای خرید سوقاتی و یادگاری از سفرتان به تبریز است.

بازار سنتی تبریز

پیاده‌ راه تجاری تربیت

اگر کتاب‌های تاریخ مدرسه را به یاد بیاد داشته باشید حتما خاطرتان هست که مسیر تجارت طولانی وجود داشت به نام جاده ابریشم. در این جاده هم تاجران در حال رفت آمد بودند، هم کسانی بودند که به مشاغلی برای ارائه خدمات به آن‌ها مشغول بوده‌اند. هنگام گذر کردن از این مسیر نه تنها می‌توانید از دیدن مغازه‌های اطراف آن لذت ببرید، بلکه دیدن مجسمه‌هایی که از مشاغل مختلف در گوشه و کنارش نصب شده است، خالی از لطف نیست.

پس اگر کودکان کنجکاوی به همراه خود دارید یا خودتان هنوز هم از دیدن مشاغل مختلف در کنار هم لذت می‌برید، پیاده راه تجاری تربیت که مسیری سنگ فرش شده است در میان خیابان امام تبریز و به روایتی قسمتی از جاده ابریشم است حتما سری بزنید. به گفته‌ی برخی از مسافران این پیاده راه سنگ فرش شده یادآور خیابان استقلال استامبول ترکیه است و حال و هوای همچون آن دارد.

پیاده‌راه تجاری تربیت

مراکز خرید تبریز

برای برخی افراد سفر تمام نمی‌شود مگر اینکه خود را به پاساژ یا مرکز خرید‌های بزرگ شهر برسانند و حتی اگر خریدی هم نکنند با دیدن ویترین‌های رنگارنگ مغازه‌ها، لذت سفر خود را تکمیل کنند. اگر شماهم از آن دسته افراد هستید، در ادامه ما تلاش کرده‌ایم تا بعضی از پر طرفدارترین بازار‌های تبریز را به اختصار به شما معرفی کنیم.

لاله پارک

اگر نظر من را می‌خواهید، باید گشت و گذار خود را در مراکز خرید تبریز از لاله پارک شروع کنید. این مرکز خرید بزرگ علاوه بر داشتن فروشگاه‌های بزرگ برند‌های معروف، دارای شهربازی، فود کرت و سینما هم است، پس می‌تواند یک گشت و گذار و تفرج تمام عیار را برای همه‌ افراد خانواده با هر سلیقه‌ای که دارند به ارمغان بیاورد. از مرکز خرید و بخش تجاری این مجموعه که بگذریم به هتل ۵ ستاره کایا می‌رسیم که دهمین شعبه از هتل‌های زنجیره‌ای کایا در ترکیه است. پس در کنار خرید و تفریح، این مجموعه می‌تواند اقامتی راحت را هم برای شما به فراهم کند.

لاله پارک

مرکز خرید رشیدیه تبریز

اگر به خرید لباس‌های مجلسی ترک، یا زیور آلات و لوازم آرایش برند‌های معتبر با قیمت مناسب علاقه دارید، مرکز خرید رشدیه تبریز در میان مراکز خرید تبریز ، مقصد اصلی شما خواهد بود.  پیدا کردن این مرکز خرید با توجه به معماری مدرن و خاصی که دارد در بلوار سروستان شهرک رشیدیه کار سختی نباید باشد. کافیست دنبال یک هرم شیشه‌ای بزرگ باشید. پس از خرید هم می‌توانید خودتان به صرف یک نوشیدنی در کافی‌شاپ‌ها و رستوران‌های این مرکز خرید مهمان کنید.

مرکز خرید رشیدیه تبریز

مرکز خرید والمان تبریز

تبریز شهری است پر از عجایب یا شاید بهتر است بگویم شهریست پر از نوآوری و ایده‌های هیجان انگیز. مرکز خرید والمان، یکی از بزرگترین و طولانی‌ترین مراکز خرید تبریز است با چیزی حدود ۴۰۰ واحد، اما در زیر زمین!  اگر از امکانات این مرکز تجاری بپرسید باید بگویم که همه امکاناتی که برای یک خرید آسان در زیر زمین نیاز است را دارد، از هایپرمارکت گرفته تا کتاب فروشی و کافی نت و رستوران. این مرکز خرید زیر زمینی تبریز  حتی پارکینگی با گنجایش ۳۰۰ خودرو هم دارد.

مرکز خرید والمان تبریز

مرکز خرید اطلس تبریز

همه‌ شهرهای ایران، احتمالا یک خیابان ولیعصر دارند که در آن اتفاقات جذابی می‌افتد.  ولیعصر تبریز هم یکی از آن‌ها است. در خیابان همافر غربی و میدان اطلس ، یک مرکز خرید ۱۸ طبقه وجود دارد که جز بزرگترین مراکز خرید تبریز است.  این مجموعه شاید به نسبت دارای مغازه‌های کم‌تری باشد . اما دارای یک شهربازی سرپوشیده، کافی شاپ‌ و فود کورت است که آن را به یک مرکز خرید همه‌چیز تمان تبدیل کره است.  با وجود اینکه بعید است شما به عنوان مسافر، به سالن مراسم این مرکز خرید احتیاج پیدا کنید، اما کسی که از آینده خبر ندارد، در پس ذهنتان این مهم را به خاطر بسپارید که این مرکز خرید یک سالن مراسم بزرگ هم دارد.

مرکز خرید اطلس تبریز

مرکز خرید جواهر تبریز

ایده‌ ساخت یک مرکز تجاری که به صورت پل از روی دو خیابان بگذرد، ایده هیجان انگیزی است که در تبریز بین دو بلوار ۲۹ بهمن و استاد شهریار عملی شده است. این مرکز خرید یکی از زیباترین مراکز خرید تبریز است و با داشتن حدود ۶۰ مغازه و صد البته کافی شاپ و رستوران، حضوری قوی در لیست مراکز خرید تبریز دارد.

مرکز خرید جواهر تبریز

برج شهر

خب تا به اینجا هم در زیر زمین و در امتداد مسیر خیابان خرید کرده‌اید، هم بر روی یک پل و در مسیری عمود به مسیر تردد ماشین‌ها ، نوبتی‌هم باشد نوبت می‌رسد به خرید کردن از یک برج مارپیج. برج شهر یکی از مراکز خرید خوب تبریز است، که مهم‌ترین ویژگی‌ان حرکت مارپیچ در آن است. برای رفتن به طبقات بالاتر از مسیر‌های مارپیچ شیبدار آن گذر می‌کنید. این مرکز خرید که در بلوار ۲۹ بهمن است، دارای ۱۰۰ واحد تجاری به همراه کافه و رستوران است.

برج شهر

برج بلور

نظرتان راجع به خوردن یه وعده غذایی در رستوران گردان بعد از همه‌ی این گشت و گذارها چیست؟ طبقه ۲۵ ام و آخر برج بلور در فلکه دانشگاه آبرسان، می‌تواند آخرین مقصد شما باشد، جایی که با خیال راحت می‌نشینید و در یک رستوران لوکس و با کیفیت غذایتان را با دیدی به سمت شهر زیبای تبریز میل می‌کنید.

برج بلور

سخن پایانی

تبریز یکی از زیباترین و هیجان‌انگیزترین شهر‌های ایران است. به سبب آب و هوایی که دارد و ارتباطش با شهر‌های مرزی کشور ترکیه، مراکز خرید بسیاری دارد. سالانه گردشگران زیادی برای گشت و گذار و خرید کردن از مراکز خرید آن به این شهر سفر می‌کنند. همچنین مراکز خرید و بازارهای قدیمی زیادی هم در بافت سنتی و تاریخی این شهر وجود دارد که آن‌ها هم ماطبان خاص خودشان را دارند. شماهم اگر قصد سفر به تبریز را دارید، راهنمای بالا برای آشنایی بهتر شما با مراکز خرید تبریز آماده شده است. فقط قبل از حرکت به سمت هر کدام از این مقاصد به یاد داشته باشید که اکثر آن‌ها در روزهای تعطیل، ساعات کاری محدودی دارند. برای رزرو هتل در تبریز جاباما گزینه‌های متعددی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + دو =

دکمه بازگشت به بالا
بستن