جاباما

معرفی معروف ترین شیرینی های تبریز و سوغات خوراکی

تبریز یکی از شهرهایی است که در آن شیرینی‌ها و سوغات مختلفی تهیه می‌شود. شیرینی های تبریز آنقدر محبوب هستند که در شهرهای دیگر نیز برای تهیه آن‌ها اقدام می‌شود.

تنوع بالای محصولات و سوغات خوراکی تبریز باعث شده تا این شهر به یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری در میان گردشگران ایرانی و خارجی تبدیل شود.

با توجه به تنوع بالای سوغات خوراکی تبریز، در این مقاله به معرفی و بررسی معروف ترین شیرینی های تبریز می‌پردازیم؛ بنابراین اگر قصد سفر به این شهر زیبا را دارید، می‌توانید یکی از شیرینی‌هایی را که در این مقاله به آن‌ها اشاره می‌کنیم را خریداری کرده و به‌عنوان برای دوستانتان برده و در دورهمی‌های خود از طعم لذیذ این شیرینی‌ها لذت ببرید.

شیرینی های مشهور تبریز
رشته ختایی یکی از معروف ترین شیرینی های تبریزی است

رشته ختایی

رشته ختایی یکی از معروف ترین شیرینی های تبریز است که سال‌های سال به‌عنوان یکی از شیرینی‌های اصلی ماه مبارک رمضان در تبریز شناخته می‌شود. رشته ختایی علاوه‌بر تبریز در ترکیه نیز تهیه می‌شود و به آن “تل کادایف” می‌گویند.

برای تهیه این شیرینی خوشمزه از رشته مخصوص، زنجبیل، پودر قند، دارچین، گلاب، کره، پودر گل محمدی، گرد. و هل استفاده می‌شود. مواد اولیه تهیه رشته ختایی شباهت زیادی به مواد اولیه باقلوا دارد و به همین دلیل نیز برخی افراد به رشته ختایی، باقلوای رشته‌ای نیز می‌گویند.

یکی از مهم‌ترین دلایل خوش طعم و عطر بودن این شیرینی استفاده از مغز پسته و گردو و گلاب و پودر گل محمدی است. با توجه به ارزش بالای غذایی رشته خطایی، این شیرینی در ماه مبارک رمضان بیشتر تهیه می‌شود تا روزه‌داران از آن استفاده کنند.

شیرینی لطیفه تبریز
بافت لطیف این شیرینی باعث شده که اسمش «لطیفه» باشد

شیرینی لطیفه

شیرینی لطیفه یکی از پُرطرفدارترین شیرینی‌های خامه‌ای در ایران و جزو معروف ترین شیرینی های تبریز است. این شیرینی بافتی بسیار نرم و لطیف دارد و شاید به‌ همین خاطر به آن شیرینی لطیفه می‌گویند.

برای تهیه لطیفه از نشاسته ذرت، آرد، بیکینگ پودر، وانیل، پودر قند و تخم مرغ استفاده می‌شود. این شیرینی از دو تکه نان لطیف و سبک تشکیل شده که در میان آن خامه زده‌ شده می‌ریزند و در نهایت روی خامه را با پودر پسته تزئین می‌کنند.

با توجه به اینکه در تهیه این نوع شیرینی از خامه استفاده می‌شوند، بنابراین نمی‌توانید آن را به عنوان سوغات خریداری کنید.

راحت الحقوم تبریز
شاید راحت الحلقوم را در شهرهای دیگر هم پیدا کنید، اما نسخه تبریزی آن مزه دیگری دارد!

راحت الحلقوم

راحت الحلقوم یکی از شیرینی‌های محبوب و معروف تبریزی است که کوچکترها و بزرگترها عاشق آن هستند. این شیرینی در شهرهای دیگر نیز تهیه می‌شود اما طرز تهیه و طعم سوغات تبریز بسیار متفاوت است.

در تهیه این شیرینی از نشاسته، شکر، آرد، گلاب، آب، جوهر لیمو و پودر پسته یا نارگیل برای تزئین استفاده می‌شود. راحت الحلقوم یکی از رایج‌ترین شیرینی‌هایی سات که در شب یلدا و عید برای پذیرایی از مهمان تهیه می‌شود.

باقلوا تبریز
چه کسی است که دست رد به یک تکه باقلوای تبریزی بزند؟

باقلوا

باقلوا یکی از معروف ترین شیرینی های تبریز است که در سراسر ایران شناخته شده و در بسیاری از شیرینی‌ فروشی‌ها تهیه می‌شود. محال است باقلوای تبریز را چشیده باشید اما شیفته طعم آن نشده باشید.

این شیرینی خوشمزه ابتدا از کشورهای آسیای میانه وارد ایران شد و سپس به یکی از شیرینی‌های محبوب تبریزی تبدیل شد.

برای تهیه این نوع شیرینی از آرد، شکر، هل، پسته و گردو و تخم مرغ استفاده می‌شود. کار پخت باقلوای تبریزی با چیدن ۴ لایه ورقه خمیر روی یکدیگر آغاز شده و سپس بین لایه‌ها پودر گردو اضافه می‌شود. لایه‌های خمیر به‌صورت مرتب روی هم قرار گرفته و لابلای آن‌ها با مخلفات مختلف پر می‌شود.

باقلوا در اصل یک شیرینی میان پر تبریز است که طرز تهیه ساده‌ای داشته اما بسیار خوش‌طعم است. یکی از مهم‌ترین بخش‌های شیرینی باقلوای تبریزی، شهدی است که از ترکیب هل، گلاب و آبلیمو تهیه شده و روی شیرین ریخته می‌شود.

باقلوا کادیف
باقلوای کادایف یکی از لذیذترین انواع شیرینی تبریز است

باقلوای کادایف

باقلوای کادیف یا باقلوای کادایف یکی از معروف ترین شیرینی های تبریز است که در آن از رشته کادایف برای تهیه باقلوا استفاده می‌شود. رشته‌های کادایف بسیار ظریف و باریک هستند و از آرد گندم، آرد سمولینا و آب تهیه می‌شوند. این رشته‌های خوراکی برای تهیه شیرینی‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند که یکی از آن‌ها باقلوای کادیف است.

باقلوای کادایف بسیار لذیذ بوده و برای تهیه آن از رشته‌های کادایف، کره ذوب شده، گردو خرد شده و پسته خرد شده استفاده می‌شود. وقتی باقلوا را قالبگیری کردید می‌توانید روی آن شربت باقلوا بریزید که از آب، شکر و لیموترش تهیه می‌شود.

ما وقتی از شیرینی های سنتی تبریز حرف می‌زنیم ناخودآگاه به این فکر می‌کنیم که با شیرینی‌هایی به این خوشمزگی، غذاهای این شهر چطور می‌تواند باشد؟ اگر شما هم کنجکاو شدید، پس این مطلب را در مورد بهترین و خوشمزه ترین غذاهای سنتی تبریز بخوانید.

قرابیه سوغات تبریز
قرابیه یکی از گران ترین شیرینی ها و سوغات تبریز است

قرابیه

یکی از معروف ترین شیرینی های سنتی تبریز، قرابیه است. قرابیه نوعی کلوچه است که از آسیاب کردن مغز بادام و ترکیب آن با وانیل، تخم مرغ، آرد و شکر تهیه می‌شود و در نهایت نیز روی آن را با انواع مغزها تزئین می‌کنند.

با توجه به استفاده از انواع مغز بادام و پسته و گردو، قرابیه یکی از شیرینی های گران قیمت تبریز محسوب می‌شود که تبریزی‌ها معمولاً در اعیاد مهم مذهبی و جشن‌ها از آن برای پذیرایی از میهمان استفاده می‌کنند.

قرابیه غیر از تبریز در شهرهای دیگری مانند قزوین و زنجان و همین‌طور در ترکیه و جمهوری آذربایجان نیز پخته می‌شود بنابراین نمی‌توان گفت که این شیرینی تنها مختص تبریز است.

شیرینی مجلسی قرابیه در طعم‌های مختلفی پخته می‌شود که از آن جمله می‌توان به طعم پسته‌ای، گردویی و نارگیلی اشاره کرد.

شیرینی چای مراغه (قند پنیری)

شیرینی چای که به آن قند پنیری نیز گفته می‌شود یکی از شیرینی‌های محبوبی است که در کنار چای سرو می‌شود. این سوغاتی خوشمزه که بیشتر در بین مردم مراغه شناخته می‌شود قدمتی دیرینه دارد به گونه‌‌ای که برخی از مردم محلی مراغه معتقدند که این معروف ترین شیرینی های تبریز طی جنگ‌های ایران و روسیه و توسط مردم مهاجر از روسیه آورده شده و ریشه روسی دارد.

قند پنیری یا شیرینی چای مراغه در طعم‌های مختلفی مانند هل، آناناسی، پرتقالی، دارچینی و لیمویی تهیه می‌شد و هم‌اکنون بیش از ۳۰ کارگاه آ‌ب‌نبات‌ریزی مشغول تهیه این شیرینی هستند. برای تهیه این شیرینی خوشمزه تنها از شکر و آب استفاده می‌شود و در نهایت نیز طعم‌دهنده به آن اضافه خواهد شد.

شیرینی لوز تبریز
برای تهیه لوز هیچ نیازی به فر ندارید!

لوز تبریزی در طعم های مختلف

لوز از جمله معروف ترین شیرینی های تبریز است که از ترکیب پسته، بادام، پودر قند، شکر، زعفران و آب تهیه می‌شود. لوز یکی از شیرینی‌های محبوب تبریز در ایام عید است و در انواع طعم‌های مختلف مانند پسته‌ای، بادامی، زعفرانی، شکری، وانیلی و نارگیلی تهیه می‌شود.

برای تهیه شیرینی لوز نیازی به فر نیست و همین امر لوز را به یکی از شیرینی‌های محبوبی تبدیل کرده که هر کسی می‌تواند آن را در خانه تهیه کند. لوز در شهرهای دیگری مانند یزد نیز تهیه می‌شود اما عطر و طعم آن با شیرینی که در تبریز تهیه می‌شود متفاوت است.

حالا که صحبت از یزد به میان آمد، بیایید سری هم بزنیم به سوغات یزد که به همین شیرینی است!

شیرینی سنتی تبریز

شکلات تسبیحی

یکی از شیرینی‌های محبوب تبریزی که به دلیل شباهت ظاهری آن به دانه‌های تسبیح به آن شیرینی یا شکلات تسبیحی گفته می‌شود در دو رنگ سفید (کرم) و قهوه‌ای تولید شده و دانه‌ها به یکدیگر متصل هستند.

برای تهیه شکلات تسبیحی از شیر، شکر، گلوکز، شیر خشک، وانیل، بیکینگ پودر، کره و پودر کاکائو استفاده می‌شود. طرز تهیه شکلات تسبیحی کرم یا سفید و کاکائوی یکی است و تنها در انتهای مراحل به نیمی از شکلات، پودر کاکائو اضافه می‌شود.

شیرینی نوقا تبریز
طعم عالی و ماندگاری بالای نوقا باعث شده که یکی از محبوب ترین سوغات تبریز باشد

نوقا

شیرینی سنتی نوقا یکی از معروف ترین شیرینی های تبریز است که به آن “لوکا” نیز گفته می‌شود. برخی معتقدند که ریشه این شیرینی خوشمزه به خاورمیانه و اروپای جنوبی برمی‌گردد. جالب است بدانید که امروزه علاوه‌بر تبریز، نوقا در کشورهایی مانند ایتالیا، فرانسه و اسپانیا نیز تهیه می‌شود.

نوقا یکی از شیرینی‌های سنتی تبریز است که شباهت زیادی به گز اصفهان داشته و برخی آن را در خانواده گر دسته‌بندی می‌کنند. شیرینی نوقا جایگاه ویژه‌ای در میان مردم تبریز داشته و سالیان طولانی است که در مراسم و جشن‌های مختلف خصوصاً مراسم عید مصرف می‌شود.

از جمله دلایل محبوبیت نوقا می‌توان به طعم عالی، قیمت مناسب و ماندگاری بالا اشاره کرد. این عوامل نوقا را به یکی از مهم‌ترین سوغات و شیرینی های تبریز تبدیل کرده است.

حالا که در بین سوغات تبریز دارید می‌پرخید، بهتر است نگاهی هم به مطلب معرفی مراکز خرید و بازارهای تبریز بیندازید و بدانید این سوغات را باید از کجا تهیه کنید.

شیرینی سجوق مراغه تبریز
سجوق را با پودر نارگیل تزیین می‌کنند

شیرینی سجوق مراغه

سجوق یکی از شیرینی‌های خوشمزه مراغه است که طرز تهیه بسیار آسانی داشته و به همین دلیل نیز در استان‌های دیگر نیز تهیه می‌شود. برای تهیه شیرینی سجوق مراغه تنها از نشاسته، شیره انگور و گلاب استفاده می‌شود و در نهایت نیز مغزهای مختلف مانند بادام زمینی، بادام درختی، گردو و پسته به آن اضافه خواهد شد.

در حال حاضر برخی از شیرینی‌های سجوق را با پودر نارگیل تزئین می‌کنند این در حالی است که در گذشته به جای پودر نارگیل، سجوق را ظروف سفالی مخصوصی قرار می‌دادند تا شکرک بزند.

شیرینی اریس تبریز
اریس طرز تهیه ویژه دارد که با شیرینی های دیگر کاملا متفاوت است

شیرینی اریس

اریس که به آن “ریس” یا “سوت شیرینی سی” نیز گفته می‌شود یکی از شیرینی‌های معروف محلی تبریز است که در تهیه آن از شیر، شکر، پسته، وانیل، کاکائو کره یا روغن حیوانی استفاده می‌شود.

اریس به‌عنوان یکی از معروف ترین شیرینی های تبریز در انواع مختلفی تولید می‌شود که از آن جمله می‌توان به اریس کاکائویی، شیری، تسبیحی و تر اشاره کرد.

در تهیه اریس تسبیحی، شیرینی‌ها به شکل دانه‌های درشت تسبیح کنار هم چیده می‌شوند که می‌تواند شامل دو طعم پسته‌ای و وانیلی باشد.

برای تهیه اریس حتماً باید از ظرف مسی یا لعابی استفاده شود تا حرارت به‌طور مستقیم در تمام نقاط تقسیم شود. پس از ترکیب مواد اولیه این شیرینی سنتی تبریز آن را روی حرارت قرار داده تا جوشیده و غلظتی شبیه به فرنی پیدا کند. پس از آن ریس و نوقا تبریز را روی یک سینی پهن می‌کنند تا خنک شود و در نهایت برش می‌زنند.

سوغات تبریز چیست
حلوا بزرک یا زرده حلواسی

حلوا بزَرَک

حلوا بزرک یکی از اصیل‌ترین و معروف ترین شیرینی های تبریز است که تنها آذری زبان‌ها آن را تهیه کرده و تنها در شهر تبریز می‌توانید آن را خریداری کنید. مردم محلی تبریز به حلوا بزرک، “زره حلواسی” نیز می‌گویند. برای تهیه این حلوای تیره رتگ از شیره انگور و دانه‌های روغنی مانند تخم کتان استفاده می‌شود و به همین دلیل نیز خواص بسیاری دارد.

حلوا بزرک مانند چوروتمه یکی از شیرینی‌های اصیلی است که این روزها کمتر تهیه می‌شود اما خواص درمانی بسیاری دارد به‌طوری که برخی از قدیمی‌ها از آن برای تقویت عمومی بدن، پیشگیری از پوکی استخوان، تقویت نیروی جنسی، درمان شب ادراری کودکان، بهبود آرتروز و بهبود درد کمر استفاده می‌کردند. مواد اولیه لازم برای تهیه حلوای سیاه بزرک شامل بزرک، آرد سفید، آب، کره یا روغن مایع و پودر قند است.

حالا که دهنتان حسابی آب افتاده، بیایید سری هم به بهترین رستوران های تبریز بزنیم!

نان زنجبیلی تبریز
نان زنجبیلی یک شیریتی تبریزی مخصوص مراسم مذهبی است

نان زنجبیلی

نان زنجبیلی از جمله معروف ترین شیرینی های تبریز است که تنها در مراسم‌های مذهبی و مهمانی افطار تهیه می‌شود. این نان خوشمزه دارای ارزش غذایی بالایی بوده و انرژی روزانه را تأمین می‌کند و به همین دلیل نیز در ماه رمضان روی سفره سحر و افطار دیده می‌شود.

برای تهیه این نان خوشمزه از آرد، ماست، پودر زنجبیل، شکر، تخم مرغ، روغن و کنجد استفاده می‌شود. با توجه به اینکه زنحبیل خواص بسیاری مانند خاصیت ضدالتهابی دارد برای پیشگیری از ابتلا به سرطان بسیار مفید وبده و به بهبود آسم، اگزما و آلرژی کمک کرده و سطح قند خون را در حد نرمال نگه می‌دارد.

بنابراین مصرف نان زنجبیلی تبریز نه تنها انرژی روزانه شما را تأمین می‌کند بلکه از بروز بسیاری از بیماری‌ها نیز جلوگیری خواهد کرد.

بهترین شیرینی های سنتی تبریز
شیرینی کنجدی یک شیرینی پرانرژی و مقوی است

شیرینی کنجدی

شیرینی کنجدی یکی از مقوی‌ترین شیرینی های تبریز است که مواد اولیه و طرز تهیه بسیار ساده‌ای دارد. برای تهیه این شیرینی تنها از کنجد سفید، شکر قهوه‌ای، سفیده تخم مرغ و وانیل استفاده می‌شود.

به دلیل استفاده از کنجد این شیرینی بسیار مقوی بوده و برای سلامت فرد بسیار مفید خواهد بود. کنجد سرشار از منیزیم، اسیدهای چرب ضروری مانند امگا ۶، آنتی اکسیدان، ویتامین‌ها و فیبر است و مصرف آن از بروز بسیاری از بیماری‌‌ها جلوگیری می‌کند.

از طرفی در تهیه این معروف ترین شیرینی های تبریز از شکر قهوه‌ای استفاده می‌شود که کالری کمتری نسبت به شکر سفید داشته و در نتیجه به اندازه شکر سفید مضر نخواهد بود.

چوروتمه تبریز
چورتمه در مقایسه با اریس کمی سفت تر است

چوروتمه

چوروتمه یکی از قدیمی‌ترین، اصیل‌ترین و معروف ترین شیرینی های تبریز است که وقتی قدم در بازار بزرگ این شهر می‌گذارید عطر آن هوش از سرتان می‌برد. چوروتمه از لحاظ ظاهری شباهت زیادی به اریس دارد و تفاوت عمده آن‌ها در بافت شیرینی است. چوروتمه در مقایسه با اریس اندکی سفت‌تر و خشک‌تر است.

همان‌طور که اشاره کردیم، چوروتمه یکی از شیرینی‌های قدیمی تبریزی است که در حال حاضر زیاد پخت نمی‌شود.

برای تهیه چوروتمه یا ریس خشک تبریز از شیر، شکر، کاکائو، کره و خلال پسته استفاده می‌شود. یکی از نکاتی که در طرز تهیه چوروتمه تبریز باید به آن دقت کنید استفاده از قابلمه لعابی یا مسی برای پخت است. به این ترتیب حرارت به صورت یکنواخت اعمال شده و شیرینی یکدست خواهد شد.

شیرینی پیچ انگشتی یا پفک گردویی تبریز
شیرینی پفکی یک شیرینی کوچک و لطیف است

شیرینی پیچ انگشتی یا پفک گردویی

شیرینی پیچ انگشتی که به آن شیرینی پفک گردویی نیز گفته می‌شود یکی از شیرینی‌های مخصوص تبریز است که بیشتر در روزهای عید تهیه می‌شود. برای تهیه این نوع شیرینی به مواد اولیه بسیار ساده‌ای نیاز خواهید داشت و طرز تهیه آن نیز بسیار ساده است.

مواد لازم برای تهیه شیرینی پیچ انگشتی شامل زرده تخم مرغ، پودر قند، گردوی خرد شده و وانیل است. یکی از مهم‌ترین دلایلی که به شیرینی پیچ انگشتی شیرینی پفک گردویی گفته می‌شود، پفکی بودن بافت آن است.

اگر اهل شیرینی کنار چای هستید، این مطلب را در مورد خوشمزه ترین شیرینی های ایرانی بخوانید.

باسلوق تبریز
روی هر لقمه باسلوق حتما باید یک تکه گردو باشد تا طعم بی‌نظیرش کامل شود

باسلوق تبریز

باسلوق یکی از معروف ترین شیرینی های تبریز است که در شهرهای دیگر نیز تهیه شده و عطر و طعم بی‌نظیری دارد. برای تهیه باسلوق از نشاسته، شکر، گلاب، پودر ژلاتین، آب، وانیل، کره و پودر نارگیل و مغز گردو استفاده می‌شود.

برخی از شیرینی‌ فروشی‌ها، باسلوق را به صورت لقمه‌ای آماده کرده و روی هر لقمه یک تکه گردو قرار می‌دهند. اما در برخی موارد باسلوق تبریز به صورت لوله‌ای آماده شده که در میان آن مغز گردو قرار دارد و روی آن را با پودر نارگیل تزئین می‌کنند.

این شیرینی خوشمزه در ماه مبارک رمضان طرفداران بسیاری دارد و یکی از شیرینی‌های اصلی سفره افطار است.

مربای گل سرخ تبریز
مربای گل سرخ به جز تبریز در شهرهای دیگر هم پیدا می‌شود

مربای گل سرخ

مربای گل سرخ یکی از اصیل‌ترین مرباهای ایرانی است که با گلبرگ‌های گل سرخ یا گل محمدی تهیه می‌شود. در تهیه این مربای خوشمزه تنها از گل سرخ یا گل محمدی، آب و شکر استفاده شده و طرز تهیه آن نیز بسیار ساده است. مربای گل سرخ یکی از محبوب‌ترین مرباهایی است که در تبریز و دیگر استان‌ها تهیه شده و طرفداران بسیاری دارد.

عسل طبیعی تبریز
عسل تبریز انواع مختلفی دارد

عسل طبیعی

عسل طبیعی یکی از محبوب‌ترین سوغات تبریز است که می‌توانید آن را از محلی‌ها و بازار بزرگ تبریز خریداری کنید.

با وجو اینکه عسل در تمامی شهرهای ایران تهیه می‌شود اما خرید آن از زنبورداران بسیار به صرفه‌تر خواهد بود، چون تشخیص عسل طبیعی بسیار دشوار بوده و بنابراین بهتر است این محصول را از جاهای معتبر خریداری کنید. انواع عسل طبیعی که در تبریز می‌توانید خریداری کنید شامل عسل چند گیاه، عسل گون، عسل کوهی، عسل آویشن و … است.

خب حالا که همه شیرینی های تبریز را شناختید، وقت آن است که اینجا با بهترین جاذبه ها و مکان های دیدنی تبریز آشنا شوید و برنامه سفر به این شهر خاص را بچینید.

پاسخ به سوالات رایج در مورد سوغات شیرینی های تبریز

پنیر لیقوان سوغات کدام شهر است؟

پنیر لیقوان سوغات شهر لیقوان یکی از قدیمی‌ترین روستاهای تبریز است که در ۳۶ کیلومتری جنوب شرقی تبریز واقع شده است.

شیرینی اریس سوغات کدام شهر است؟

شیرینی اریس یکی از معروف ترین شیرینی های تبریز است.

طرز تهیه چورتمه تبریز چیست؟

برای تهیه چوروتمه تبریز ابتدا شیر را با نصف پیمانه شکر مخلوز می‌کنند و سپس کره و پودر کاکائو را به آن اضافه می‌کنند و سپس مخلوط را درون ظرف لعابی یا مسی می‌ریزند و روی شعله قرار می‌دهند تا غلیظ شود. وقتی قوام شیرینی به شکل فرنی درآمد آن را روی سینی پخن کرده و به مدت ۵ الی ۶ ساعت در دمای اتاق قرار می‌دهند.

بهترین جا برای خرید شیرینی های سنتی تبریز کجاست؟

بهترین جا برای خرید شیرینی های سنتی تبریز بازار تبریز، قنادی پاک تبریز، قنادی تک درخت، قنادی کریمی، قنادی تشریفات و قنادی رکس تبریز است.

شیرینی های تبریز را در تهران از کجا می‌توان تهیه کرد؟

شیرینی های تبریز را می‌توانید در شیرینی‌فروشی‌ها و برخی از مغازه‌های فروش سوغات استان‌ها خریداری کنید.

سوغات تبریز را از کجا بخریم؟

سوغات تبریز را می‌توانید از فروشگاه‌های سوغات و صنایع دستی تبریز خریداری کنید.

چوروتمه چیست؟

چوروتمه یکی از شیرینی‌های محبوب تبریزی است که شباهت زیادی به شیرینی ریس دارد و به همین دلیل نیز به آن ریس خشک نیز گفته می‌شود.

سوغات تبریز چیست؟

تبریز سوغات خوارکی و صنایع دستی بسیاری دارد که از جمله سوغات خوارکی آن می‌توان به انواع شیرینی‌ها شامل اریس و نوقا، باقلوای تبریز، لوزی، چوروتمه، قرابیه، نان زنجبیلی، شکلات تسبیحی و شیرینی کنجدی اشاره کرد.

فرحناز احمدزاده

من نویسنده‌ام، بیشتر از ۵ ساله که کلمات همچون رقصنده‌هایی روی صفحه سفید کاغذ، همراه من هستند. عاشق محتوا هستم و بازاریابی محتوایی زندگی من است. آنقدر به آیین نگارش فارسی علاقمند هستم و بهش تعصب دارم که موقع فکر کردن هم به نیم‌فاصله توجه می‌کنم!!!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن