جاباما

کندلوس نوشهر، روستایی با قدمت دیرینه و افسانه‌های بی‌شمار

طبیعت زیبا و سرسبز شمال ایران، مقاصد شگفت‌انگیزی را در دل خود جای داده است که این بار می‌خواهیم سری به یکی از ییلاقی‌ترین و خنک‌ترین آن‌ها بزنیم. منطقه کندلوس نوشهر که در فاصله کمی از تهران قرار دارد و یکی از زیباترین روستاهای شمالی بشمار می‌رود.

کوچه باغ‌های سنگ‌فرش شده با آبشار و چشمه‌های مختلف با هوای خنک و کوهستانی این منطقه، بدون شک یکی از جذاب‌ترین سفرها را برای شما رقم می‌زند. البته تمام زیبایی کندلوس به همین‌جا ختم نمی‌شود. پس سفری را از تهران به مقصد کندلوس شروع کنیم و گشتی در این روستای زیبا و دیدنی بزنیم.

معرفی روستای کندلوس نوشهر

روستای کندلوس در دل رشته کوه البرز و منطقه کجور مازندران قرار دارد. با ورود به این روستا اولین چیزی که در کنار سرسبزی و زیبایی توجه شما را جلب می‌کند، تمیزی همه جاست تا جایی که حتی یک زباله هم در کوچه و طبیعت زیبایی آن نخواهید دید.

کندلوس با آب و هوای کوهستانی، یکی از خنک‌ترین روستاهای مازندران است. روستایی که طبیعت زیبا و سرسبز آن با وجود جاذبه‌های طبیعی مثل آبشار، دریاچه‌ و چشمه‌های طبیعی که در نزدیکی آن قرار دارد، شما را به یک سفر و آمدن به دل طبیعت دعوت می‌کند.

البته علاوه بر جاذبه‌های طبیعی، گشت و گذار در روستا و دیدن جاذبه‌های مختلف را هم نباید از دست بدهید.

روستای کندلوس نوشهر
اگر به دنبال خنکی هستید، اینجا پیدایش می‌کنید

مسیر دسترسی به کندلوس

از جاده کرج چالوس مسیر خود را تا ۲۵ کیلومتر بعد از شهر چالوس ادامه دهید. بعد از مرزن‌آباد از دو راهی دو آب به سمت کجور بروید.

از اینجا حدود ۴۰ کیلومتر تا کندلوس فاصله دارید که بعد از پل رودخانه و در مسیر جاده کجور در یک دو راهی جاده‌ای به سمت جنوب می‌رود که ۱۵ کیلومتر دیگر شما را به کندلوس می‌رساند.

اگر در مسیر رسیدن به کندلوس هستید، با اجاره آنلاین ویلا در نوشهر پیش از سفر خیالتان را از اقامتگاه راحت کنید.

مسیر دسترسی به کندلوس
مسیر رسیدن به کندلوس هم به اندازه خودش زیباست!

قدمت روستای کندلوس و ساکنان بومی آن

نشانه‌های مختلفی که در روستای کندلوس از دوران پیش از میلاد مسیح وجود دارد، از قدمت تاریخی این روستا خبر می‌دهد

کندلوس روزگاری به دلیل سفر ناصرالدین‌شاه به نام روستای میخ‌ساز معروف شده بود چرا که کولی‌های زیادی در آنجا مشغول فلزکاری بوده‌اند. میخ‌ساز در واقع منطقه‌ای است که چهار روستا به نام پیده، گیل کلا، میرکلا و کندلوس را در دل خود جای داده است.

شغل اهالی روستا در زمان‌های قدیم تولید چوب و زغال در زمستان و کشاورزی در تابستان بود. در حال حاضر  به دلیل حفظ منابع طبیعی و مراقبت از جنگل‌ها اهالی علاوه بر کشاورزی به خیاطی و نجاری مشغول هستند.

در کنار کندلوس، در سفرتان حتما سری هم به دیگر جاذبه های نوشهر بزنید.

قدمت روستای کندلوس
قدمت این روستا به پیش از اسلام بازمی‌گردد

معماری روستای کندلوس

چهره کندلوس نوشهر، خانه‌های قدیمی است که از گل و سقف‌های چوبی ساخته شده است. خانه‌هایی که ایوان‌هایش رو به سرسبزی و طبیعت کوهستانی است و از طرف دیگر منتهی به باغ می‌شوند. به همین خاطر زمانی که در کوچه پس کوچه‌های سنگ‌فرش شده آن قدم می‌زنید، خانه‌هایی را می‌بینید که در امتداد باغ هستند.

البته در چند سال اخیر در گوشه و کنار این روستای زیبا و خوش آب و هوا ویلاهای زیادی ساخته شده است.

اگر دوست دارید در دل چنین طبیعت بکری اقامت کنید، پس حتما سراغ اجاره ویلا جنگلی در نوشهر بروید.

معماری روستای کندلوس
ساخت‌وسازهای جدید را که کنار بگذاریم، معماری جذاب کندلوس چیزی از زیبایی کم ندارد

جاهای دیدنی کندلوس نوشهر

کندلوس نوشهر فقط یک روستا ییلاقی با آب و هوای خنک و طبیعت سرسبز و زیبا نیست. در واقع با سفر به کندلوس می‌توانید علاوه بر لذت بردن از طبیعت از جاذبه‌های مختلف آن دیدن کنید. جاذبه‌هایی که ریشه در طبیعت و فرهنگ مردم بومی این منطقه دارد و باعث شهرت این روستا شده است.

موزه مردم شناسی کندلوس

یکی از سندهای قدمت و پیشینه تاریخی کندلوس، موزه مردم‌شناسی آن است. این موزه دارای بخش‌های مختلفی است که با توجه به موضوع خود دسته‌بندی شده‌اند.

انواع پارچه‌ها و لباس‌هایی که توسط بومیان بافته شده، محصولات تزئینی خانه، مجسمه‌ها، نقاشی‌های قهوه‌خانه‌ای، ظروف و ابزارآلات فلزی و چوبی، اشیا و ظروف سفالی و چینی از جمله مجموعه‌هایی هستند که از زمان هزاره دوم قبل از میلاد تا دوره قاجاریه در این موزه نگهداری می‌شوند. در بخشی دیگر هم اسناد و کتب خطی وجود دارد.

عاشق طبیعت بکر هستید؟ در سفرتان به نوشهر، در کنار این منطقه سری هم به جنگل سیسنگان بزنید که پر است از درختان در هم و حیوانات و پرنده‌های زیبا.

موزه مردم شناسی کندلوس
اینجا یکی از زیباترین موزه های شمال است

موزه گیاهان دارویی کندلوس

از گذشته تا کنون گیاهان دارویی ارزش و اهمیت زیادی بین مردم داشته‌اند. گیاهانی که از آن‌ها برای درمان بیماری‌های مختلف استفاده می‌شده و از دل طبیعت به دست می‌آمدند.

این اهمیت در بین اهالی کندلوس از قدیم الایم وجود داشته و باعث شد که در سال ۱۳۶۵ یک مجتمع کشاورزی باهدف کشت، پرورش، تولید و بسته‌بندی گیاهان اصلی دارویی و معطر و همچنین تولید اسانس‌ها و روغن‌های گیاهی احداث شود. این اولین باغ موزه گیاهان دارویی است که با مساحت ۱۰ هکتاری بیش از ۲۵۰ گونه گیاه ارزشمند را پرورش می‌دهد.

گیاهان دارویی کندلوس

گیاهان دارویی موجود در روستای کندلوس و باغ موزه گیاهان دارویی از جمله ارزشمندترین منابع طبیعی این منطقه به شمار می‌روند که از لحاظ ارز آوری هم اهمیت زیادی دارند. چرا که بخش زیادی از آن‌ها به سایر کشورهای دنیا صادر می‌شود.

گیاهان دارویی کندلوس

آبشار کندلوس

یک بخش دیگر از طبیعت زیبای کندلوس نوشهر شما را به آبشار می‌رساند. آبشاری که در ۵ کیلومتری روستا قرار دارد و در فصل‌های گرم سال هم با ارتفاع ۱۰ متری خود همچنان پر آب و زیباست. برای رفتن به این آبشار می‌توانید روی یک برنامه طبیعت‌گردی با پیمایش چندساعته حساب کنید و شب را هم در اطراف آبشار کمپ کنید.

اگر اهل طبیعت‌گردی هستید، پس حتما در همین منطقه نوشهر باید سری هم به دریاچه فراخین بزنید که یک زیبایی جادویی معروف در منطقه دارد!

آبشار کندلوس
آبشار کندلوس همیشه پرآب و خنک است

دیو چشمه

چشمه‌های آب‌معدنی یکی از جذاب‌ترین بخش‌های طبیعت هستند که می‌توانید در مناطق کوهستانی به آن‌ها دسترسی داشته باشید. در نزدیکی کندلوس چندین چشمه آب‌معدنی آب سرد وجود دارد که دیو چشمه یکی از معروف‌ترین آن‌هاست. چشمه‌ای که از دل زمین می‌جوشد و نوشیدن آب گوارای آن به جان می‌نشیند.

در حال برنامه‌ریزی یک سفر خاص به شمال هستید؟ ما در راهنمای سفر به شمال به صورت کامل شما را در انتخاب مقد، اقامتگاه و حتی رستوران و جاذبه راهنمایی کرده‌ایم.

دیو چشمه

دریاچه خضر نبی

بخش دیگری از طبیعت زیبای کندلوس شما را به دریاچه‌ای در ۳۰ کیلومتری کندلوس زیبا می‌رساند. دریاچه‌ای که از یک طرف با کوه و از طرف دیگر با دشت محاصره شده و از جذاب‌ترین جاهای دیدنی در اطراف کندلوس است. مردم محلی در قدیم اعتقاد داشتند که حضرت خضر از این منطقه عبور کرده و انتخاب نام دریاچه هم به همین دلیل است.

اگر عاشق جاهای جادویی این چنینی با افسانه‌های فراوان هستید، پس در ایران‌گردیتان سری هم به دریاچه تخت سلیمان بزنید!

دریاچه خضر نبی
پیشنهاد می‌کنیم حتما چند ساعتی را در این مکان پیک نیک کنید

حمام کندلوس

یکی دیگر از جاهای دیدنی و تاریخی در کندلوس، حمام تاریخی آن است که در دوران قاجار ساخته شده و در لیست آثار تاریخی ایران هم به ثبت رسیده است. پس با سفر به این روستای زیبا، دیدن این حمام را هم در لیست جاهای دیدنی قرار دهید.

حمام کندلوس

رسم مج در روستای کندلوس

یکی از رسوم جالب در روستای زیبای کندلوس که در سال نو برگزار می‌شود، رسم مج به معنی خوش‌قدم است. طبق این رسم در سال نو اسم چند نفر از کودک یا نوجوانان خانواده را در قرآن قرار می‌دهند و نام هر یک که خوب آمد به‌عنوان سال مج انتخاب می‌شود.

این کودک به‌محض تحویل سال نو با قرآن، سبزه، شیرینی و یک ظرف آب قبل از دیگران وارد خانه می‌شود و آب را در گوشه اتاق‌ها می‌ریزد. با این کار برکت و رزق را برای یک سال به خانه می‌آورد.

اگر عاشق جاهای بومی این چنینی هستید، پس برای انتخاب مقصد سفر سراغ این نوشته که در آن بکرترین جاهای شمال را معرفی کرده‌ایم، بروید.

رسم مج در روستای کندلوس

بهترین زمان سفر به کندلوس

اگر در فکر برنامه‌ریزی برای سفر به کندلوس هستید، بهترین زمان سفر برای شما فصل بهار است. فصلی که طبیعت بیش از همیشه سرسبز و زیباست و شکوفه درختان زیبایی‌های آن را چندین برابر می‌کند و آب و هوا در بهترین و مطبوع‌ترین حالت خود قرار دارد.

اما اگر در تابستان هم هوس سفر به شمال کردید، کندلوس نوشهر یکی از بهترین گزینه‌های ممکن برای شماست. روستای ییلاقی که به دلیل آب و هوای خنک خبری از رطوبت و گرمای شمال در آن نیست و زمانی که از کوچه باغ‌های آن می‌گذرید، درختان میوه از روی دیوارهای زیبایی دو چندانی دارند.

اوایل پاییز هم گزینه جذاب و متفاوتی است که نباید سفر به کندلوس را در این فصل از دست بدهید. کوچه باغ‌هایی که در خنکی‌ هوا شما را میهمان خش خش برگ‌های پاییزی هنگام قدم زدن می‌کند و انگار قلموی چند رنگی تمام طبیعت را نقاشی کرده است.

در هر فصلی اگر راهی کندلوس نوشهر شدید، یادتان نرود که سری هم به دریاچه ارواح نوشهر بزنید، جایی که در هر چهارفصل سال عجیب و پررمزوراز است!

بهترین زمان سفر به کندلوس
بهار و پاییز کندلوس به شدت دیدنی است

در کندلوس چطور خوش بگذرانیم؟

تفریحات کندلوس و گشت و گذار در آن بدون شک به‌اندازه‌ای جذاب است که شما را برای چندین روز از زندگی شهری جدا می‌کند و دلتان نمی‌خواهد به این زودی‌ها از آنجا برگردید. علاوه بر گشت و گذار در کوچه باغ‌ها و دیدن روستا می‌توانید، در اطراف آن کمی طبیعت‌گردی کنید یا یک شب را برای کمپ در اطراف آن تدارک ببینید.

در دریاچه حضر خضر قایق‌سواری یا ماهیگیری را تجربه کنید یا کمی کنار آبشار بنشینید و در فصل تابستان از خنکی آن لذت ببرید.

یکی از راه‌های خوش‌گذرانی در شمال ماندن در کلبه‌ای است که در دل جنگل بکر قرار دارد؛ برای تجربه این نوع از تفریح اجاره کلبه و کلبه چوبی در مازندران بهترین راهکار است!

جاهای تفریحی کندلوس

سوغات کندلوس

روستای کندلوس نوشهر با وجود پیشینه تاریخی خود صنایع‌دستی بسیار زیبا و اصیلی دارد. مردم محلی روستا انواع جاجیم، ایزار (پارچه پشمی چارخانه دستباف)، جوراب، دستکش و بلوز پشمی گلدار و نمد را با طرح منحصر به‌فرد و خاص تولید می‌کنند.

علاوه بر صنایع دستی، باغ‌های کندلوس پر از میوه‌های مختلف است که با سفر به اینجا در فصول مختلف می‌توانید میوه‌های تازه را با خود به خانه ببرید.

گیاهان دارویی اینجا هم در نوع خود منحصر به فرد هستند که نظیر آن‌ها را در کمترین جایی پیدا خواهید کرد.

به هر حال بدون سوغات شمال از این منطقه بیرون نروید!

سوغات کندلوس

اجاره ویلا، کلبه و اقامتگاه روستایی در کندلوس

کندلوس یکی از شناخته شده‌ترین روستاهای مازندران است که به دلیل آب و هوای بی‌نظیر و طبیعت خاص و زیبای خود طرفداران زیادی دارد و مقصد افراد زیادی برای سفر است.

به همین دلیل برای اقامت خود در این روستا نباید چندان نگران باشید. البته پیدا کردن اقامتگاه‌ها مثل همیشه، چالش زیادی دارد. اینکه اقامتگاه مورد نظر خود را چگونه و از چه محلی پیدا کنید یا اینکه در زمان رزرو ظرفیت آن‌ها خالی باشد.

جاباما این مشکل را با امکان رزرو اقامتگاه آنلاین برای شما حل کرده است. با جستجوی مقصد در سایت جاباما می‌توانید لیستی از اقامتگاه‌های هر منطقه را که شامل ویلا، کلبه و اقامتگاه‌های بومگردی است، ببینید. سپس با مشاهده عکس، امکانات موجود در اقامتگاه، موقعیت قرارگیری و هزینه هر یک، آن‌ها را با هم مقایسه و در نهایت اقامتگاه مورد نظر خود را رزرو کنید.

اجاره ویلا کندلوس نوشهر در کنار انواع ویلا در مازندران هم به همین سادگی امکان‌پذیر است.

اجاره ویلا در کندلوس

پاسخ به سوالات متداول درباره کندلوس

فاصله کندلوس تا نوشهر چقدر است؟

روستای کندلوس تا نوشهر ۷۵ کیلومتر فاصله دارد.

فاصله تهران تا روستای کندلوس چقدر است؟

فاصله تهران تا کندلوس حدود ۱۷۰ کیلومتر است که رسیدن به آنجا حدود ۲ ساعت زمان می‌برد.

بهترین مسیر دسترسی از تهران به کندلوس چیست؟

از جاده کرج چالوس مسیر خود را تا ۲۵ کیلومتر بعد از شهر چالوس ادامه دهید. بعد از مرزن‌آباد از دو راهی دو آب به سمت کجور بروید. از اینجا حدود ۴۰ کیلومتر تا کندلوس فاصله دارید که بعد از پل رودخانه و در مسیر جاده کجور در یک دو راهی جاده‌ای به سمت جنوب می‌رود که ۱۵ کیلومتر دیگر شما را به کندلوس می‌رساند.

بهترین فصل رفتن به کندلوس چه زمانی است؟

بهار و تابستان بهترین زمان رفتن به روستای کندلوس نوشهر است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 − 7 =

دکمه بازگشت به بالا