اجاره اقامتگاه در سراسر ایران

معرفی کامل شهرستان شاهرود ؛ شهری برای تمام فصل‌ها

در دل استان خشک و کویری سمنان، منطقه‌ای بسیار سرسبز به نام شاهرود وجود دارد که تا با چشمان خود نبینید، نمی‌توانید باور کنید که چنین شهرستان خوش آب و هوایی در یکی از استان‌های خشک و کویری قرار دارد. شهرستان شاهرود که در بیشتر ماه‌های سال (مخصوصاً در فصل بهار) آب و هوایی خنک و معتدل دارد، بهشتی برای کلان‌شهرنشینان محسوب می‌شود. جدایی از آب و هوای معتدل و طبیعت بکر این شهرستان، نمی‌توان از جاذبه‌ها و دیدنی‌های تاریخی شاهرود چشم‌پوشی کرد؛ دیدنی‌هایی که اگر اندک علاقه‌ای به آثار تاریخی دارید، قطعا از آن‌ها لذت خواهید برد. در ادامه این مقاله علاوه بر معرفی ۱۵ جاذبه دیدنی شاهرود و سوغاتی‌های این منطقه خوش آب و هوا، پیشنهادهای جذابی برای شما عزیزان در نظر گرفته‌ایم. ما را تا پایان این مقاله همراهی کنید.

چرا شاهرود؟

  • جاهای دیدنی شاهرود تمامی ندارد!
  • شاهرود زیباترین و پرجمعیت ترین شهرستان استان سمنان به شمار می‌آید.
  • همتای طبیعت شاهرود در ایران زمین وجود ندارد.
  • این شهرستان دارای یکی از بکر‌ترین و قدیمی‌ترین جنگل‌های ایران است.
  • دشت توران شاهرود میزبان بخشی از آخرین قلاده‌های یوزپلنگ‌های آسیایی است.
  • این شهرستان از یک طرف با کویر و از طرفی دیگر با آبشار‌ها و چشمه‌های فراوان محاصره شده است.

آب و هوای شاهرود

اگر بخواهیم کمی دقیق‌تر شویم، قسمت‌های مرکزی و شرقی شاهرود، درست همان نواحی همیشه معتدل و خوش آب و هوای این شهرستان محسوب می‌شود؛ اما اگر به آب و هوای کمی خنک و کوهستانی علاقه‌مند هستید، نواحی شمالی شاهرود را از دست ندهید.

قسمت‌های جنوبی این شهرستان نیز به دلیل مجارت با کویر، دارای آب و هوایی نسبتاً گرم و خشک است.

شاهرود در نقشه ایران زمین

شاهرود از مغرب با دامغان و سبزوار، از مشرق با بردسکان و از شمال با گرگان محاصره شده است. اگر بخواهیم پایتخت را مبدا حرکت خود قرار دهیم، ۴۱۲ کیلومتر یا به عبارتی ۵ ساعت راه تا این شهر فاصله خواهیم داشت.

تاریخچه شاهرود

نمی‌خواهم سرتان را درد بیاورم اما جالب است بدانید که بنا بر اسناد تاریخی، شاهرود یکی از مهم‌ترین شهرهای چهاردگانه‌ی تاریخ است که دارای اسامی فراوانی همچون «حنچره»، «شخره» و «شاخره» بوده و تمامی این اسامی بر شکل ابتدایی واژه‌ی شاهرود دلالت دارد.

عکس جنگل ابر

راه‌های دسترسی جاده‌ای به شاهرود

در یک تقسیم‌بندی کلی راه‌های دسترسی جاده‌ای به شاهرود به ۳ دسته کلی تقسیم می‌شود:

  • اگر بخواهید از مناطق شمالی به شاهرود دست پیدا کنید:

باید وارد جاده آزادشهر شوید و به سمت بسطام حرکت کنید.

  • اگر بخواهید از مناطق شرقی به شاهرود سفر کنید:

ابتدا وارد جاده مشهد شوید و به سمت میامی پیش بروید. در کمتر از ۶ ساعت به شاهرود خواهید رسید.

  • پایتخت نشینان از سمت غرب به این شهر می‌رسند:

ره‌سپار جاده تهران به سمت دامغان شوید. پس از گذر از دامغان کمتر از ۱ ساعت با شاهرود فاصله خواهید داشت.

جاذبه‌های دیدنی شهرستان شاهرود

از هر چه بگذریم سخن از طبیعت شاهرود و دیدنی‌های این شهر نکوست!

شاهرود همچون گوهری نایاب در دل استان سمنان می‌درخشد و دارای جاذبه‌های فراوانی است که در این مقاله ما به ۱۵ جاذبه گردشگری شاهرود اشاره کرده‌ایم.

دیدن تمامی این جاذبه‌ها و حتی بخشی از آن در طی سفری یک روزه امکان‌پذیر نیست. پس با اجاره اقامگاه بوم‌گردی یا رزرو سوئیت در شاهرود، امکان سفری لذت‌بخش توام با اقامتی اقتصادی را برای خود و عزیزان‌تان فراهم کنید.

روستاهای شاهرود

جنگل ابر، مکانی که آسمان با زمین دیدار می‌کند

اگر اهل کلان‌ شهرهای خاکستری هستید، طبیعت‌گردی آن هم در دل طبیعت شاهرود را از خاطر نبرید زیرا بد نیست گاهی دور شوید از دغدغه‌هایی که روزانه با آن دست و پنجه نرم می‌کنید.

یکی از مکان‌های که شهرت فراوانی دارد و از دیرباز تا به امروز به عنوان یکی از قدیمی‌ترین مکان‌های طبیعی ایران به شمار می‌آید، جنگل ابر شاهرود است. در این قسمت از سمنان تا چشم کار می‌کند ابر و جنگل با هم تلاقی دارند و دست در دست هم منظره‌ی دل‌نوازی را پدیدآورده‌اند.

جنگل ابر شاهرود در دل یکی از قدیمی‌ترین جنگل‌های هیرکانی ایران است و به عبارتی دارای گونه‌های نادر و کمیاب گیاهی و جانوری‌ست و از جمله جاهای دیدنی شاهرود محسوب می‌شود.

وسعت این جنگل به بیش از ۳۵هزار هکتار می‌رسد پس بهتر است تا می‌توانید عمیق نفس بکشید زیرا شاخص هوای پاک در این نقطه بر خلاف کلان‌شهرها، مثبت است!

به دلیل وجود همین گونه‌های کمیاب، جنگل ابر به عنوان صد و چهاردهمین اثر طبیعی، توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در بهمن ماه سال ۱۳۹۸ به فهرست میراث طبیعی ایران اضافه شده است.

اگر می‌خواهید به دیدار جنگل ابر بروید، بهتر است از یک راهنما کمک بگیرید و پیش از سفر از ایمنی وسیله نقلیه خود آگاهی حاصل کنید. زیرا راهی که در پیش دارید سراسر پر پیچ و خم است و در صورت بلد نبودن مسیر احتمال گم شما دو چندان می‌شود.

آبشار آلوچال

اگر به جنگل ابر شاهرود سری زدید، سلام گرم ما را به آبشار آلوچال برسانید!

آبشار آلوچال یکی از بلندترین آبشارهای این جنگل به شمار می‌آید که خود نیز از ۲ آبشار با ارتفاع بیش از ۵۰ متر تشکیل شده که در نهایت به شکل یک آبشار واحد نمایان می‌شوند.

آبشار آلوچال

دالان بهشت

دالان بهشت یکی از مناطقی‌ است که دیدن آن را به تمامی شما عزیزان توصیه می‌کنیم.

تنها تصور منطقه‌ای پوشیده از درختان و پیچک‌ها که قسمتی از مسیر رسیدن به آبشار آلوچال را تشکیل می‌دهد، کافی‌ست تا وسوسه دیدن این دالان در دل‌جاهایتان ریشه بگیرد.

روستای ابر

در کمتر از ۱۲ کیلومتر از جنگل ابر، روستایی به همین نام قرار دارد که به جرات می‌توان گفت بخشی از طبیعت شاهرود محسوب می‌شود.

این روستا با حفظ بافت سنتی خود، امکان تجربه زندگی روستانشینی را برای اندک مدتی به شما عزیزان هدیه می‌دهد. جاهای دیدنی شاهرود به همین موارد بسنده نمی‌شود پس ما را تا پایان این مقاله همراهی کنید.

چشمه هفت رنگ مجن، رنگین کمان شهرستان شاهرود

در سفر به شهر بهشتی شاهرود، دیدار از چشمه هفت رنگ مجن را از خاطر نبرید. آب این چشمه به دلیل وجود گوگرد به رنگ‌های متنوعی همچون جیوه‌ای، نارنجی، سرمه‌ای و فیروزه‌ای می‌درخشد.

همچنین به دلیل وجود گوگرد و جیوه درون آب چشمه مجن، گردشگران فراوانی هر سال برای درمان بیماری‌ها پوستی، استخوانی و مفاصل به این چشمه رجوع می‌کنند.

ابر شاهرود

آبشار نکارمن، بهشتی پس از مجن

پس از دیدن چشمه مجن شاهرود، دیدار از آبشار نکارمن را فراموش نکنید. این آبشار در ۲۵ کیلومتری شهر شاهرود قرار دارد و از دست جاذبه‌های بکر شاهرود به شمار می‌رود. هم‌چنین این مکان بسیار برای عکاسی مناسب است پس اگر به دنبال درست کردن آلبوم عکس و سفرنامه هستید، پس حتما به این آبشار فوق‌العاده سر بزنید.

باغ گردشگری اورس

اگر دل‌تان هوای پیک‌نیک کرده است، باغ گردشگری اورس یکی از دیدنی‌های شاهرود است که می‌توانید پس از چشمه مجن سری به آن بزنید.

این باغ دارای امکاناتی همچون فضای سبز، آمفی‌ تئاتر، فست‌ فود، کافی‌شاپ، چای دودی رایگان، فروشگاه مواد‌ غذایی، آلاچیق، کبوترخانه و مسیرهای پیاده‌روی است.

پارک ملی توران، آفریقایی در  دل ایران

در لیست مناطق محافظتی ایران، پارک ملی توران یا همان آفریقای ایران زمین، با داشتن بیش از ۴۰۰ گونه کمیاب جانوری و گیاهی می‌درخشد.

نکته‌ای که درباره این قسمت از طبیعت شاهرود وجود دارد، مشاهده‌ی ۴ قلاده نادر یوزپلنگ آسیایی‌ است. با این که در فهرست جاهای دیدنی شاهرود نام پارک ملی توران وجود دارد، اما ورود به این پارک بدون اخذ مجوز‌های مربوطه ممنوع است.

مسجد شاهرود

روستای قلعه بالا شاهرود، ماسوله سمنان

اگر به بافت سنتی روستانشینی علاقه‌مند هستید، روستای قلعه بالا شاهرود را فراموش نکنید.

این روستا از حیث بافت معماری به عنوان ماسوله سمنان شناخته می‌شود اما به دلیل کمتر شناخته شدن نسبت به ماسوله آن هم‌همه و شلوغی را ندارد و برای دوست‌داران آرامش، به عنوان روستایی بهشتی محسوب می‌شود.

جنگل اولنگ، طبیعت بکر شهرستان شاهرود

نام جنگل ابر آنقدر محبوب است که کمتر کسی جنگل اولنگ را به خاطر می‌آورد!

جنگل اولنگ از آن دست جاهای دیدنی شاهرود است که طبیعتی بکر و یک دست سرتاسر آن را پوشش داده است. اما داستان کشف جنگل به معادن ذغال سنگ باز می‌گردد. اکتشاف معدن ذغال سنگ موجب شد تا به فکر ساخت جاده در آن بیفتند و در پی احداث جاده طبیعت‌گردان توانستند به جنگل اولنگ دسترسی پیدا کنند.

خانه یغمایی‌های شاهرود، گذر تاریخ

معماری عمارت‌های قدیمی، بخشی از تاریخ ایران زمین است. در خیابان هشتم شهریور شاهرود، عمارتی وجود دارد که تاریخی نزدیک به ۱ قرن را با خود یدک می‌کشد. این عمارت زیبا که به خانه یغمایی‌ها نیز معروف است، توسط استاد مهدی حیدریان و در سال ۱۳۰۴ هجری شمسی ساخته شده است.

زندگی در شاهرود

دشت آفتابگردان و شقایق کالپوش، عقیق سمنان

اگر جنگا ابرها به عنوان زمرد جاذبه‌های شاهرود شناخته می‌شود، دشت کالپوش عقیق این شهر است.

در اوایل اردیبهشت‌ماه درست زمانی‌ است که باید به دیدن این دشت روید زیرا سراسر پوشیده از آفتابگردان است.

دشت شقایق کالپوش هم از جمله جاهای دیدنی شاهرود است که در فصل تابستان دیدن دارد.

موزه شاهرود، سیر و سیاحت در تاریخ

اگر گذرتان به این بخش از شهر رسید، موزه شاهرود را از خاطر نبرید زیرا در گذشته‌ای نه چندان دور به عنوان فرمانداری شهر از این بنا استفاده شده است. امروزه تمامی آن چیزی که باید درباره تاریخ شاهرود بدانید از جمله زندگی مردمان شاهرود، زیورآلات و وسایل مردمان اولیه این شهر، در این موزه وجود دارد.

روستای رضا آباد شاهرود، لذت تجربه آدرنالین!

اگر به تفریحات کویری شاهرود علاقه‌مند هستید، روستای رضا آباد را از دست ندهید. پس از تجربه آدرنالین فراوان حاصل موتور سواری بر روی تپه‌ها شنی، لذت نان داغ محلی همراه با عطر چای تازه دم، می‌چسبد!

آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی، آرامش مطلق

یکی از مهم‌ترین افرادی که در پاس‌داشت زبان پارسی نقش بسیار مهمی ایفا کردند، شیخ ابوالحسن خرقانی است. این عارف صوفی را کمتر کسی می‌شناسد و به جرات می‌توان گفت شاید افراد معدودی با زندگی و اشعار این عارف بزرگ آشنایی داشته باشند.

مقبره این عارف در میان باغ بسیار سرسبزی به همین نام و در شهر بسطام قرار دارد و از جمله جاهای دیدنی شاهرود است که باید به آن سری بزنید.

دالان بهشت

سوغاتی‌های شهرستان شاهرود

اضافه وزن رکن اصلی سوغاتی‌های شهرستان شاهرود است!

از انواع نان‌های خوشمزه و قندی گرفته تا تاک پلو لذیذ این شهر همه عاملی‌‌ست بر بالا رفتن عقربه ترازو. اگر هم به صنایع دستی علاقه دارید، از سفال‌ها و نمد‌های شهرستان شاهرود غافل نشوید.

سوزن‌دوزی‌های هنرمندانه منطقه‌ی خوارتوران بیارجمند در جنوب شرقی این شهرستان را هم فراموش نکنید که در نوبه خود نقوشی‌ست تکرار نشدنی.

سفر به شهرستان شاهرود

از جاذبه‌های گردشگری شاهرود تا سوغاتی‌های دلبر این شهرستان برای‌ شما عزیزان بهترین‌ها را به قلم نوشتار درآوردیم اما فراموش نکنید که برای سفر به این شهر اقامتگا‌ه مناسب حرف اول را می‌زند. پس حتما با رزرو اقامتگاه مناسب، سفری به یادماندنی در شاهرود را تجربه کنید.

شما تا به حال از شاهرود دیدن کرده‌اید؟ حتما از تجربه‌تان در بخش نظرات بگویید تا به کامل‌تر شدن این مطلب کمک کنید.

پریا اطمینان مقدم

مهندسی هستم نویسنده که از دنیای برنامه‌نویسی بار سفر بسته‌ام و در دنیای تولید محتوا غرق شده‌ام. سفر کردن بزرگ‌ترین لذت من است و در این راه سعی در به اشتراک‌گذاری تجربیاتم دارم.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + هفده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن