زیباترین جاده های ایران یک دلیل خوب برای کسانی است که همیشه اهل سفرند. همیشه وقتی می‌خواهیم سفر برویم، برای مقصد، هزار و یک جا را جستجو می‌کنیم.


بعد از کلی بررسی هم شهر مورد نظر خود را انتخاب کرده و بار سفر را می‌بندیم. این بار می‌خواهیم یک پیشنهاد خاص برای سفر به شما بدهیم؛ پیشنهادی که بدون شک به یاد ماندنی‌ترین سفر شما از مبدا تا مقصد خواهد شد.


اول از هر چیز خود را برای یک سفر زمینی آماده کنید؛ چرا که باید از مسیر هم به اندازه مقصد لذت ببرید. عازم زیباترین جاده‌های ایران از شمال تا جنوب هستید؛ جاده‌هایی که بعضی از آن‌ها حسابی معروف هستند و نام بعضی دیگر شاید اصلا به گوشتان نخورده است.


هر چه که باشد؛ یکی از متفاوت‌ترین سفرهای شما خواهد بود. بار سفر را در خودرو بگذارید و به دل جاده بزنید.


زیباترین جاده های شمال ایران


طبیعت شمال ایران همیشه تازگی دارد؛ حالا تصور کنید، جاده های این طبیعت بی‌نظیر چگونه می‌تواند شما را جادو کند. تا جایی که بدون شک می‌توان گفت تعداد زیادی از زیباترین جاده های ایران در شمال کشور و بین طبیعت سحرآمیز نوار البرز قرار دارند.


مسیرهایی که وقتی از شهری به شهر دیگر می‌روید، حتما بین راه توقف کرده و این حجم از شگفتی را تماشا خواهید کرد و بعید است که گوشی خود را بیرون نیاورده و از زیبایی‌های جاده عکس و فیلم نگیرید. برویم زیباترین جاده های شمال ایران را بشناسیم.


جاده کلاردشت به عباس آباد


شهر به شهر جاده های شمال ایران بی‌نظیر است. اما بعضی از آن‌ها از مرز زیبایی رد شده است. جاده کلاردشت به عباس آباد یکی از همین جاده‌هاست که از دیدن آن مناظر آن سیر نخواهید شد.


از کلاردشت که خارج می‌شوید، جاده جنگلی هوش از سر شما می‌برد تا به عباس آباد برسید. درختان ازگیل، ولیک، انار، عشقه، تمشک، آلوچه که در فصل بهار شما را وسوسه می‌کند تا کنار جاده توقف کنید و کمی هم از خوردن میوه‌های جنگلی لذت ببرید.


در فصل پاییز هم این جاده فوق‌العاده تماشایی است و تبدیل به یکی از زیباترین جاده های پاییزی ایران می‌شود. پس اگر در بهار فرصت نکردید، از این مسیر عبور کنید، حتما پاییزش را با طبیعت رنگارنگ تجربه کنید.زیباترین جاده ها در ایران
جاده کلاردشت به عباس آباد

جاده اردبیل به آستارا


برای رفتن از اردبیل به آستارا گزینه‌های مختلفی پیش رو خواهید داشت. جاده اردبیل به آستارا سرراست‌ترین آن‌هاست که در کوتاه‌ترین زمان یعنی حدود یک ساعت شما را به آستارا می‌رساند. البته اگر بتوانید جلو خود را بگیرید و در جاده توقفی نداشته باشید.


این جاده یکی از بی‌نظیر‌ترین گردنه‌های ایران را در دل خود را جا داده است؛ گردنه حیران.


جایی که مسافران زیادی به خاطر دیدن همین گردنه به آنجا می‌روند، بدون اینکه تصمیمی برای رسیدن به مقصد یعنی اردبیل یا آستارا داشته باشند.


بهار بهترین زمان سفر در جاده اردبیل به آستارا است اما اگر در بهار هم به این جاده بی‌نظیر نرسیدید، تابستانش را با هوای خنک‌ از دست ندهید.جاده اردبیل به آستارا
جاده اردبیل به آستارا

جاده اسالم به خلخال


گزینه دومی که برای سفر اردبیل به آستارا یا مسیر بالعکس آن دارید، جاده بی‌نظیر اسالم به خلخال است. یکی از رویایی‌ترین جاده های ایران که در مسیری مارپیچ، هوش از سر شما می‌برد و برای دقایقی تصور می‌کنید که در بهشت هستید. جنگل‌ها و مراتعی که از آن‌ها عبور می‌کنید و ارتفاع می‌گیرید تا به مقصد برسید.


این جاده در بهار و تابستان خنکی هوا را روی صورت می‌نشاند و در فصل پاییز هم از دیدن طبیعت آن سیر نخواهید شد. لذت سفر در این جاده را از دست ندهید و خود را میهمان بهشت روی زمین کنید.


اگر راهی شمال هستید، در مجله جاباما بهترین و خلوت ترین جاهای دیدنی شمال را می‌توانید به راحتی پیدا کنید.


جاده اسالم به خلخال
جاده اسالم به خلخال

جاده شاهرود به گرگان


از سمت غرب رشته کوه البرز به سمت شرق که برویم؛ به یکی از زیباترین جاده های ایران می‌رسیم. جاده شاهرود به گرگان که یکی از بی‌نظیرترین و اسرارآمیزترین جاده های ایران است.


از شاهرود با سمت گرگان که بروید در میانه‌راه و از طریق این جاده به منطقه ییلاقی جهان‌نما می‌رسید که می‌توانید در بین مسیر آنجا هم توقف کنید. این منطقه بی‌نظیر تابستان‌های بسیار خنکی دارد و از جمله مناطق محبوب طبیعت‌گردان است.


یکی از ویژگی‌های منحصر به‌فرد این جاده بکر بودن آن است. پوشش گیاهی خاص و درخت‌های سربه فلک کشیده آن هم با تمامی مناطق شمالی ایران تفاوت دارد.


جنگل توسکستان یکی از جنگل‌های معروف در دل این جاده مارپیچ است که زیبایی آن را دو چندان کرده است.


پاییز این مسیر آنقدر زیباست که در نگاه اول شاید تصور کنید در حال خواب دیدن‌ هستید. بهار هم که فصل همیشگی سفر به بیشتر مناطق ایران و از جمله این جاده بکر و بی‌نظیر است.رویایی ترین جاده های ایران
جاده شاهرود به گرگان یا جاده توسکستان

جاده چالوس


یکی از معروف‌ترین و بهترین جاده های ایران، جاده چالوس است. جاده‌ای که استان البرز را به مازندران و شهر چالوس وصل می‌کند. جاده‌ای که برای خیلی از پایتخت‌نشینان و ساکنان کرج خاطره انگیز است.


جاده مارپیچ چالوس با چشم‌انداز فوق‌العاده‌ای که پیش‌روی شما می‌گذارد، در هر فصلی شگفت انگیز است و یکی از اولین گزینه‌ها برای سفر شمال محسوب می‌شود.


در یکی زیباترین جاده های ایران، مغازه‌های زیادی هست که شما را به یک آش داغ یا انواع کلوچه و زیتون دعوت می‌کند.


چالوس معمولا از جاده های همیشگی برای سفر به شمال است ولی بهار، تابستان و پاییز بهترین فصل‌هایی است که می‌توانید تمام و کمال از زیبایی‌های آن لذت ببرید.


درباره جاده چالوس بیشتر بخوانید.


عکس جاده چالوس
جاده چالوس

جاده جنگل دو هزار


جاده های جنگلی که شما را به ارتفاعات می‌برند، یکی از رویایی‌ترین مسیرهایی است که می‌توانید، انتخاب کنید. جاده جنگل دو هزار و جنگل سه هزار از شهر تنکابن در مازندران شروع می‌شود و به ارتفاعات جنگلی می‌رسد.


جاده‌ای که انتهای آن جنگل‌های سرسبز و شگفت انگیز هیرکانی است و در مسیر ییلاقی شما را به خنکی پاییز در دل گرمای تابستان می‌برد.


این جاده یکی از زیباترین جاده های ایران است که پیشنهاد می‌کنیم حتما فصل پاییز آن را امتحان کنید تا مسحور طبیعت رنگارنگ آن شده و لذت سفر در جاده های جنگلی ایران را بچشید.


مازندران جاهای دیدنی و گردشگری فراوانی دارد مثلا رامسر که در این مطلب همه مکان های دیدنی آن را با عکس و آدرس معرفی کرده‌ایم.


 زیباترین جاده های پاییزی ایران
جاده جنگل دو هزار

جاده سراوان به فومن


اگر هوس رانندگی در جاده مه آلود کرده‌اید، جاده سراوان به فومن را پیش بگیرید. جاده‌ای رویایی که یکی از زیباترین جاده های ایران است. در جاده قزوین رشت، نرسیده به شهر رشت، وارد جاده سراوان شوید و جاده‌ای که انتهایش به فومن می‌رسد و برای رانندگی در پاییز باید حسابی حواستان جمع باشد تا در مه غلیظ این جاده به مشکلی برنخورید.


اما فصل بهار و تابستان این‌ جاده بی‌اندازه تماشایی است. درختان سرسبزی که چشم انداز دو طرف شما هستند.


در این جاده بی‌نظیر از روستاهای مختلفی عبور خواهید کرد و در کنار جاده می‌توانید به کافه‌ها و رستوران‌های مختلف سری بزنید.


جاده سراوان
جاده سراوان

جاده سیاهکل به دیلمان


یکی دیگر از بهترین جاده های ایران، در دل استان گیلان قرار دارد. جاده‌ای که از روستای سیاهکل شروع می‌شود و به منطقه دیلمان می‌رسد. در این جاده پر پیچ و خم از دل مناطق کوهستانی و جنگلی عبور می‌کنید و با وارد شدن به جاده محال است، دلتان بخواهد که زودتر به مقصد برسید.


اگر در بهار به این منطقه سفر و از این جاده عبور کنید، در مسیر جنگلی، انواع و اقسام آبشار، چشمه و درخت‌های جنگلی را خواهید دید. پدیده‌هایی که دلتان می‌خواهد حداقل چند ساعتی آنجا بمانید و از این همه زیبایی لذت ببرید.


اگر ساکن پایتخت هستید و برای یک آخر هفته تابستانی دنبال یک مقصد خوب برای سفر کوتاه می‌گردید، اینجا لیست کاملی از بهترین ییلاق های اطراف تهران را پیدا کنید.


زیباترین جاده های ایران
جاده سیاهکل به دیلمان

جاده روستای فیلبند


روستای فیلبند یکی از معروف‌ترین روستاهای شمال کشور است که از مناطق ییلاقی استان مازندران به‌شمار می‌رود.


از جاذبه این روستای بی‌نظیر که بگذریم باید سراغ جاده رویایی آن برویم. از جاده هراز که به سمت مازندران می‌روید، در یک جاده فرعی می‌پیچید. برای رفتن به فیلبند و جاده فرعی آن حتما از محلی‌ها سوال کنید تا مسیر اشتباهی را در پیش نگیرید.


فیلبند حدود ۸۶ کیلومتر با بابل و ۵۶ کیلومتر با آمل فاصله دارد.


این جاده مرتفع شما را با مسیر شگفت انگیزی روبه رو می‌کند. مسیری که از دشت‌های سرسبز و چشمه‌های مختلف می‌گذرد و به بام شرق مازندران یعنی فیلبند می‌رسد.


بهار را در این جاده و روستای بی‌نظیر از دست ندهید، فصلی که هر چقدر از این جاده عبور کنید، بالای ابرها خواهید رفت و با رسیدن به آنجا اقیانوسی از ابر را زیر پای خود می‌بینید. مرتفع ترین جاده ایران
جاده روستای فیلبند

جاده هراز


یکی دیگر از زیباترین جاده‌ های ایران که می‌توانید خود را توسط آن به شمال برسانید، جاده هراز است. جاده‌ای که از شرق تهران شروع می‌شود و در نهایت هم به آمل و محمودآباد در مازندران ختم می‌شود. در مسیر جاده هراز از رودهن، بومهن، امامزاده هاشم و گزنک عبور خواهید کرد.


در طول مسیر منظره اطراف شما، بیشتر کوه است و آسمانی که می‌توانید ابرها را در آن تماشا کنید.


سفر جاده هراز در بهار حسابی می‌چسبد، در تابستان هم خنکی هوا بسیار دلچسب خواهد بود. اما از زیبایی مناظر در اوایل پاییز هم نمی‌توان گذشت.


اگر در سفر پاییزی دنبال مقصد خوبی هستید، پاسخ سوال پاییز کجا بریم شما را داده‌ایم.


زیباترین جاده های شمال ایران
جاده هراز

جاده رامسر به جواهرده


شمال میزبان تعداد زیادی از زیباترین جاده‌ های ایران است. هنوز در طبیعت سرسبز شمال سفر می‌کنیم و راه خود را میان رویایی‌ترین جاده های ایران پیش می‌بریم.


در شهر رامسر می‌خواهیم به سمت یکی از روستاهای آن یعنی جواهرده برویم. مقصدی خوش آب و هوا که بهار میزبان گردشگران زیادی است و یکی از زیباترین جاده های ایران در شمال محسوب می‌شود.


جاده جواهرده در سال ۱۳۵۰ به کمک مهندسان آلمانی احداث شده و از جمله جاده های پر پیچ و خم و مرتفع است که شما را به دل طبیعت سرسبز شمال می‌برد. تماشای جنگل‌های بکری که در مسیر قرار دارد، حسابی شما را شگفت زده خواهد کرد.


سفر در این جاده شگفت انگیز را در فصل بهار تجربه کنید. گرچه در تابستان‌ هم از هوای مطبوع و طبیعت زیبای آن چیزی کم نمی‌شود. در پاییز هم می‌توانید به تماشای رنگ‌های طبیعت با ترکیب خنکی هوا بنشینید.


یکی از جاذبه های رامسر، تله کابین آن است. درباره تله کابین رامسر و جاذبه های اطراف آن و مقایسه جذابش با تله کابین نمک آبرود بیشتر بخوانید.


زیباترین جاده های جنگلی ایران
جاده رامسر به جواهرده

دیگر جاده های زیبای ایران


بخش زیادی از طبیعت سرسبز ایران در شمال کشور قرار دارد. ولی اگر تصور می‌کنید رویایی‌ترین جاده های ایران را هم فقط می‌توان در همین خطه پیدا کرد، سخت در اشتباه هستید. در سایر نقاط ایران با ما هم‌مسیر شوید تا به بخشی دیگر از بهترین جاده های ایران سفر کنیم. جاده هایی که در جنوب و غرب و مرکز ایران گزینه‌های بی‌نظیری برای سفر زمینی هستند.


جاده سپیدان به نور آباد


از رشته کوه البرز که بگذریم، نویت به زاگرس می‌رسد، اقلیمی متفاوت که پر از درخت‌های بلوط و مراتع سرسبز است.


در استان فارس می‌توانید یکی از زیبا‌ترین جاده های ایران را با همین اوصاف پیدا کنید. در جاده سپیدان به نورآباد منظره مزارع و زمین‌های کشاورزی، دشت‌های وسیع و کوه‌ها، چشمه‌هایی که در بهار در  دل جنگل‌های بلوط، چشم‌انداز رنگارنگ و متفاوتی را مقابل چشمانتان قرار می‌دهد.


با وجود اینکه جاده سپیدان به نورآباد یکی از زیباترین جاده های ایران است ولی چندان بین گردشگران شناخته شده نیست، پس اگر قصد یک تجربه متفاوت در یکی از بهترین جاده های ایران را دارید، این مسیر را از دست ندهید.


مخصوصا اگر به عنوان طبیعت‌گرد به دنبال یک مسیر و مقصد بکر هستید، این جاده همان جایی است که می‌تواند سفر شگفت‌انگیزی را برای شما بسازد.


بهار و تابستان این جاده بسیار تماشایی است و حتما یکی از بهترین سفرهای شما خواهد شد. جاده های زیبای ایران
جاده سپیدان به نور آباد

جاده هجیج به اورامان تخت


برای دیدن یکی دیگر از جاده های زیبای ایران به غرب کشور می‌رویم. استان کوهستانی کردستان که طبیعت بکر و بی‌نظیری دارد و در دل آن جاده های زیبایی را پیدا خواهید کرد.


جاده هجیج به سمت اورامان تخت یکی از بی‌نظیرترین جاده های کردستان است که از روستای پلکانی هجیج در شهرستان پاوه آغاز می‌شود و به منطقه اورامان می‌رسد.


این جاده حد فاصل دو روستای بی‌نظیر پلکانی با آب و هوای فوق‌العاده است. روستای هجیج و روستای اورامان که هر دو در دل کوهستان واقع شده‌اند، ساختاری پلکانی دارند.


در مسیر یکی از مرتفع‌ترین جاده های ایران، رودخانه پرآب سیروان و چشمه‌های مختلفی را با طبیعت کوهستانی خواهید دید. کبابی‌های اطراف جاده هم گزینه فوق‌العاده‌ای برای صرف یک وعده غذای تازه و خوشمزه هستند.


این جاده هم در بهار و تابستان بیش از اندازه تماشایی است. مخصوصا اگر بخواهید از هر یک از روستاهای مبدا یا مقصد هم بازدید کنید.


اگر اهل روستاگردی هستید، اینجا زیباترین روستاهای ایران را ببینید و بشناسید.


رویایی ترین جاده ایران
جاده هجیج به اورامان تخت

جاده ارس به جلفا


یکی از زیباترین جاده‌ های ایران و جاده های مرزی چشم‌نواز، جاده ارس به جلفاست. مسیری که در امتداد رود ارس قرار دارد و از منطقه ارسباران آغاز و به جلفا ختم می‌شود. این جاده چشم‌انداز بی‌نظیری دارد که مشابه‌اش را در کمتر جایی می‌توانید پیدا کنید.


در یک سمت جنگل‌های سرسبز ارسباران و در سمت دیگر رود ارس شما را شگفت‌زده خواهد کرد. آن طرف رود ارس هم جاده های ارمنستان را به راحتی می‌بینید که در امتداد مسیر شما ادامه پیدا می‌کند.


تابستان بهترین فصلی است که می‌توانید برای سفر به جنگل‌های ارسباران و گذر از جاده ارس به جلفا انتخاب کنید. البته که اواخر بهار هم همه مناظر بی‌اندازه زیبا و تماشایی است.


اگر اهل کمپینگ هستید، پس حتما دوست دارید با چند مقصد بکر و جالب در ایران برای کمپینگ آشنا شوید. در این مطلب ما یک راهنمای کامل برای چادر زدن در طبیعت و بهترین مقاصد کمپینگ را در اختیارتان گذاشته‌ایم.


قشنگ ترین جاده های ایران
جاده ارس به جلفا

جاده چابهار به بندر گواتر و بریس


در لیست زیباترین جاده‌ های ایران جای یکی از شگفت‌انگیزترین آن‌ها یعنی جاده چابهار به بندر گواتر بدون شک خالی است. چابهار که در جنوب شرقی‌ترین نقطه ایران قرار دارد، تنها بندر اقیانوسی ایران با آب و هوای خاص و منحصر به فرد است.


از چابهار به سمت شرق که حرکت کنید، در انتهای مسیر به بندر گواتر در مرز پاکستان می‌رسید. وسط راه هم بندر بریس با منظره رویایی شما را شگفت زده خواهد کرد.


در مسیر جاده چابهار به بندر گواتر یک طرف کوه‌های مریخی را پیش رو دارید و در طرف دیگر موج‌های دریای عمان هوش از سر شما می‌برد. وسط مسیر ابتدا به بندر بریس می‌رسید و اگر مسیر را ادامه دهید، مقصد شما خلیج گواتر خواهد بود. جایی که به محض رسیدن به چابهار، از همه تعریف این جاده شگفت انگیز را خواهید شنید.


زمستان و اوایل بهار بهترین فصل سفر به این منطقه و گذر از این جاده رویایی و بی‌نظیر است.


اگر اهل سفرهای ماجراجویانه هستید، پس چابهار برایتان بهترین مقصد است. این مطلب را در مورد بهترین جاهای دیدنی چابهار بخوانید!


جاده چابهار به بندر گواتر و بریس
جاده چابهار به بندر گواتر و بریس

جاده شهداد به نهبندان


عبور از دل کویر، تجربه‌ای است که در کمتر جایی می‌توانید، داشته باشید. حالا تصور کنید که می‌توانید به زیباترین جاده کویری جهان سفر کنید. جاده شهداد به نهبندان در جنوب ایران این تجربه بی‌نظیر را به شما می‌دهد. 


در مسیر این جاده کلوت‌های شهداد که بزرگ‌ترین سازه‌های کلوخی دنیا هستند، از منحصر به‌فردترین جاذبه‌هایی است که می‌توانید ببینید. در کنار این پدیده بی‌نظیر غروب خورشید از در شن‌های کویر که مثل طلا می‌درخشد، شما را شگفت زده خواهد کرد.


این جاده کویری هم گزینه مناسبی برای سفر پاییزه و زمستانه است تا از گرمای هوا در امان بمانید.


حالا که به اینجا رسیدیم، می‌توانید در این مطلب درباره بهترین مقصدها برای سفر در زمستان بخوانید.


زیباترین جاده های کویری ایران
جاده شهداد به نهبندان

جاده کرند غرب بابایادگار


شاید نامش کمی عجیب به نظر برسد ولی زیبایی یکی از زیباترین جاده‌ های ایران یعنی جاده کرند غرب به سمت بابایادگار آن را به یکی از بهترین جاده های ایران تبدیل کرده است. جاده‌ای که از منطقه کرند در سرپل ذهاب شروع می‌شود و به منطقه بابایادگار می‌رسد.


این جاده بکر و دیدنی در استان کردستان شما را به جنگل‌های بلوط و تپه‌های زرد و سبز از طرف دیگر دعوت می‌کند. اینجا هم در دل یکی از مرتفع‌ترین جاده های کوهستانی هستید. در نزدیکی بابایادگار هم آبشار ریجاب واقع شده که حدود ۱۵۰ متر ارتفاع دارد.


در طول مسیر هم به دیوارهای سنگی برمی‌خورید که شکل‌های عجیب و غریبی دارند و حتما گوشی خود را برای گرفتن عکس و فیلم حاضر خواهید کرد.


بهار و تابستان بهترین فصل‌هایی است که می‌توانید لذت سفر را در این جاده تجربه کنید.


کردستان یکی از دیدنی‌ترین جاهای ایران است و حالا که در یکی از جاده های زیبای آن هستید چرا سری به فهرست بهترین جاذبه های کردستان نزنید؟


جاده کرند غرب بابایادگار
جاده کرند غرب بابایادگار

جاده پارسیان به بندر مقام (بستانو)


برای دیدن یکی دیگر از زیباترین جاده‌ های ایران به غرب هرمزگان می‌رویم. جایی که کوه را به خلیج فارس پیوند می‌زند و با مناظر شگفت انگیزش شما را جادو خواهد کرد. جاده پارسیان به بندر مقام که به بستانو معروف است، شما را از منطقه پارسیان به بندر مقام هرمزگان می‌رساند.


این جاده ساحلی حدود ۲۰ سال عمر دارد و در نوار ساحلی امتداد پیدا کرده است.


پیچ و خم مسیر از دل کوه‌های خاص و زیبا، تنگه‌ها و صخره‌هایی بی‌نظیر می‌گذرد. چشم اندازی که برای دقایقی فکر می‌کنید در خواب اتفاق می‌افتد و از حد زیبایی، باور آن سخت است.


در طول مسیر از روستای بستانو، زیارت و مغدان خواهید گذشت و یکی از زیباترین گردنه‌های ایران یعنی گردنه عشاق عبور خواهید کرد. کمی بعد هم ساحل مکسر می‌رسید که شکل عجیب و غریب آن شما را شگفت زده خواهد کرد.


زمستان و بهار بهترین فصل سفر به جنوب است. اگر می‌خواهید این جاده را در بهترین زمان آن تجربه کنید حتما در این فصول به آن سفر کنید.


اگر عاشق دریا و ساحل هستید، در اینجا آدرس بهترین و تمیزترین سواحل شمال کشور را پیدا کنید.


جاده پارسیان به بندر مقام (بستانو)
جاده پارسیان به بندر مقام (بستانو)

جاده سمیرم به یاسوج


از جنوب استان اصفهان به سمت کهگیلویه و بویر احمد که بروید، وارد یکی از زیباترین جاده های ایران خواهید شد. جاده‌ای که شهرستان سمیرم را به یاسوج می‌رساند.


در مسیر، کوه دنا و جنگل‌های بی‌نظیر بلوط را پیش روی خود خواهید داشت و از تنگه و گردنه عبور خواهید کرد. مسیری که در یکی از جاده های مرتفع ایران قرار گرفته و چشم‌انداز متفاوت‌تر از آنچه تا به حال دیده‌اید را به شما نشان خواهد داد.


در بین مسیر هم روستاهای مختلفی قرار دارد که در دل آن‌ها آبشارها و طبیعت فوق‌العاده‌ای را می‌توانید، تجربه کنید.


در این جاده شگفت انگیز می‌توانید در اسفند ماه از دل پاییز به بهار بروید. اواخر زمستان و فصل بهار بهترین زمانی است که برای سفر می‌توانید، انتخاب کنید.


جاده سمیرم به یاسوج
جاده سمیرم به یاسوج

جاده شیراز به کازرون


از شیراز که به سمت غرب ایران حرکت کنید، در مسیر جاده شیراز به کازرون یکی از زیباترین جاده‌ های ایران را می‌بینید. جاده‌ای که با دیواره‌های سنگی شگفت‌انگیز محاصره شده است.


در مسیر این جاده دشت ارژن در بهار شما را مست بوی گل خواهد کرد. زیبایی این دشت حتما باعث می‌شود که توقفی در بین مسیر داشته باشید و از طبیعت بی‌نظیر آن لذت برده و عکس‌های فوق‌العاده‌ای را ثبت کنید.


بهار این مسیر را از دست ندهید، دشت شقایق‌های وحشی با دور نمایی از کوه تصاویر شگفت انگیزی را به وجود می‌آورد. در پاییز و زمستان هم از دشت‌های گل نرگس عبور خواهید کرد و عطر آن را با خود به کازرون خواهید برد.آدرس زیباترین جاده های ایران
جاده شیراز به کازرون

جاده شهرکرد به ایذه


یکی دیگر از زیباترین جاده های ایران را باید در حد فاصل خوزستان و چهارمحال بختیاری جستجو کرد. جاده شهرکرد به ایذه که یکی از  مرتفع‌ترین جاده های ایران است، در فصل بهار بسیار تماشایی و در زمستان از جمله مناطق پر برف است. در فصل بهار هوای خنک و سبزی طبیعت مناظر بی‌نظیری را به وجود می‌آورد.


این جاده از ارتفاعات زاگرس می‌گذرد و در زردکوه این رشته کوه قرار دارد. جنگل‌های بلوط در این جاده‌ هم یکی از زیباترین تصاویری است که می‌توانید در دو طرف جاده تماشا کنید.


در بخشی از مسیر هم سد کازرون را پیش روی خود می‌بینید که لذت سفر در این جاده را چندین برابر می‌کند.


سد کازرون
جاده شهرکرد به ایذه

گردنه‌های معروف ایران


در لیست زیباترین جاده‌ های ایران، باید به سراغ گردنه‌های معروف هم برویم. مناطقی که در دل جاده‌ها قرار دارند و گاهی مقصد سفر می‌شوند. این گردنه‌ها که معمولا در مرتفع‌ترین جاده های ایران هستند، شما را شگفت زده خواهند کرد. در سفر بهترین جاده های ایران همچنان همراه باشید تا چند گردنه معروف را هم با هم بشناسیم.


گردنه الماس


در یکی از زیباترین جاده‌ های ایران، گردنه الماس طوری جا خوش کرده که بدون شک اگر بدانید مسیر شما طولانی‌تر هم می‌شود باز هم از جاده اسالم به خلخال عبور خواهید کرد. مسیری که استان گیلان به اردبیل را پیوند می‌زند و در کنار تمامی زیبایی، طبیعت بی‌نظیر و خانه‌های روستایی، گردنه الماس هم مثل الماسی در این جاده می‌درخشد.


پیچ و خم گردنه الماس با چشم‌انداز تماشای که شما را به بهشت روی زمین می‌برد، آنقدر شگفت انگیز است که دوست ندارید این مسیر تمام شود و به مقصد برسید. برای گذر از جاده اسالم به خلخال و عبور از گردنه الماس، فصل بهار و تابستان بهترین فصل دیدن زیبایی‌های آن است.


در کنار فصل، حواستان به ساعت حرکت هم باشد که در روز از این جاده و گردنه عبور کنید تا حظ زیبایی‌هایش را ببرید. چرا که در شب فقط یک جاده مارپیچ را پیش روی خود خواهید داشت که هیچ لطفی هم ندارد.


اگر گذرتان به گیلان افتاد، حتما باید یک غذای شمالی حسابی را تجربه کنید و ما به شما می‌گوییم که در کدام یک از بهترین رستوران های گیلان می‌توانید این طعم اصیل را بچشید!


گردنه های معروف ایران
گردنه الماس

گردنه مقام


از گردنه‌های شمال ایران که بگذریم، نوبت به یکی از شگفت‌انگیزترین گردنه‌ها و زیباترین جاده‌ های ایران در جنوب کشور می‌رسد. گردنه مقام یا به تعبیر محلی‌ها گردنه عشاق که در مسیر پارسیان به بندر مقام قرار گرفته است.


جایی با صخره‌های عظیم و بلند و چشم‌انداز خلیج فارس که شما را جادو خواهد کرد. سواحل زیبای این منطقه هم زیستگاه لاک پشت‌های دریایی است که می‌توانید در کنار تماشای ساحل به دیدن آن‌ها بنشینید.


برای سفر به گردنه عشاق هم فصل پاییز تا اوایل بهار را انتخاب کنید و حتما زمان سفر خود را در ساعات روز تنظیم کنید تا محو زیبایی آن شوید.


گردنه مقام
گردنه مقام

گردنه بیژن


سفر به مرتفع‌ترین گردنه ایران و یکی از زیباترین جاده‌ های ایران آنقدر جذاب است که شاید دیگر نیازی به تعیین مقصد نداشته باشید. گردنه بیژن که در کوه دنا استان کهگیلویه و بویراحمد قرار گرفته است.


برای رفتن به این گردنه باید از جاده سمیرم به یاسوج عبور کنید تا استان اصفهان را به کهگیلویه و بویراحمد پیوند بزنید.


گردنه بیژن بیش از ۳۲۰۰ متر ارتفاع دارد و در نزدیکی شهرستان سی سخت قرار دارد. این حد از ارتفاع باعث شده که سفر به این گردنه در فصل سرد بسیار خطرناک و در فصل گرم بسیار دلپذیر باشد. به همین دلیل است که بیشتر مسافران سفر در تابستان را برای این منطقه انتخاب می‌کنند.گردنه های ایران
گردنه بیژن

گردنه ژالانه


در مرز کردستان و عراق یک گردنه بی‌نظیر به نام گردنه ژالانه قرار دارد که یکی از زیباترین جاده‌ های ایران است. جایی که زیبایی مثال زدنی دارد و بدون شک با سفر به کردستان باید آن را تجربه کنید.


در بخشی از مسیر روستای سروآباد به اورامان که یکی از جاده های قشنگ ایران است، به گردنه ژالانه می‌رسید. مسیری که از روستای درکی شروع می‌شود و تا شمال غربی روستای کماله، دهستان اورامان تخت ادامه پیدا می‌کند.


این گردنه هم در یکی از مرتفع‌ترین جاده های کشور است. جاده‌ای که در زمستان پوشیده از برف چند متری شده و گاهی در گردنه ژالانه با سقوط بهمن، مسیر به‌طور کامل مسدود می‌شود.


به همین دلیل بهار و تابستان را برای گذر از گردنه و تماشای طبیعت بی‌نظیر و هوای دل انگیز آن انتخاب کنید تا بیشترین لذت را از سفر خود ببرید.


معروف ترین گردنه های ایران
گردنه ژالانه

رزرو کلبه جنگی و اقامتگاه روستایی و بوم گردی در ایران


با طراحی یک سفر خاص و متفاوت می‌توانید لذت سفر کردن را بیش از گذشته بچشید. مسیر بی‌نظیری که از هر یک از زیباترین جاده های ایران می‌گذرد، می‌تواند به یک اقامتگاه خاص هم ختم شود.


تصور کنید پس از گذر از جاده های بی‌نظیر، در یک کلبه جنگی اقامت داشته باشید یا یک اقامتگاه بومگردی را تجربه کنید.


شاید در نگاه اول پیدا کردن، اقامتگاه‌ها آن هم در دل روستاهای مختلف ایران کمی سخت به‌نظر برسد. اما جاباما این امکان را به ساده‌ترین شکل ممکن برای شما فراهم کرده است.


در سایت جاباما می‌توانید اقامتگاه‌های مختلف از هتل تا کلبه‌های جنگلی و خانه‌های روستایی را ببینید، آن‌ها را با هم مقایسه کنید و بر اساس امکانات، قیمت و منطقه مورد نظر خود، آن را به‌صورت آنلاین رزرو کنید.پاسخ به سوالات متداول در مورد جاده های ایران


زیباترین جاده های ایران کدامند؟

در ایران می‌توانید به جاده های بی‌نظیری سفر کنید. از جاده اسالم به خلخال با گردنه حیران در شمال تا جاده پارسیان به بندر مقام با گردنه عشاق در جنوب.

گردنه‌های معروف ایران کدامند؟

مرتفع‌ترین جاده های ایران کدامند؟

زیباترین جاده های جنگلی ایران کدامند؟

زیباترین جاده های پاییزی ایران کدامند؟

کدام جاده‌ها از جنگل‌های هیرکانی عبور می‌کنند؟

جاده توسکستان کجاست؟

گردنه حیران کجاست؟

جاهای دیدنی جاده هراز کدامند؟