جاباما

با بهترین مسیرها و زیباترین جاده‌های ایران برای سفر آشنا شوید

مقصد شاید هدف سفر و مکانی باشد که می‌توان آرامش واقعی را در آنجا یافت اما این جاده‌ها هستند که لذت سفر را دو برابر می‌کنند. در این بین، ایران زمین، این مهد پر گوهر دارای مقاصد استثنایی است که پیچ و کرشمه مسیر آن‌ها، جذابیت سفر را چند برابر می‌کند. در این مقاله می‌خواهیم به بررسی پیچ و خم مسیر در قالب زیباترین جاده های ایران بپردازیم تا پیش از گذشته به ایران‌گردی رو بیاوریم و با گنجینه‌های ارزشمند کشورمان پیش از پیش آشنا شویم. با جاباما همراه باشید.


گردنه حیران

حیران نام یکی از روستاهای استان گیلان است که یکی از زیبا‌ترین جاده های ایران زمین نام خود را از آن به ارث برده است. اگر در جاده آستارا به سمت اردبیل حرکت کنید، قطعا در بین راه خود مسیری را مشاهده خواهید کرد که از یک سمت به کوه و از سمت دیگر به دره‌ای که رودخانه خروشان ارس را همچون مادری مهربان در آغوش کشیده، می‌رسید. اسم این مسیر، گردنه حیران نام دارد.

گردنه حیران به عنوان رویایی ترین جاده ایران شناخته می‌شود و در اغلب روزهای سال با مه‌ای جادویی محاصره شده است. هنگام گذر از گردنه حیران این نکته را فراموش نکنید که نیمی از این مراتع سرسبز متعلق به ایران است و نیمی دیگر برای جمهوری آذربایجان به شمار می‌آید.

مسیر دسترسی به گردنه حیران: جاده آستارا – اردبیل، ۵ کیلومتری آستارا، گردنه حیران

بهترین زمان برای سفر به گردنه حیران: برای سفر به گردنه حیران، فصول گرم سال را انتخاب کنید زیرا در فصل پاییز و زمستان پیچ‌های این جاده بسیار خطرناک است.

عکس گردنه حیران

جاده شهداد نهبندان

یکی از زیباترین جاده های ایران که کاملا با دستان شنی کویر محاصره‌شده، جاده شهداد به نهبندان است. این جاده زیبا که در استان کرمان قرار دارد،  به داشتن بزرگ‌ترین عارضه‌های کلوخی جهان مشهور است و از طرفی به کلوت‌های شهداد که در افسانه‌ها آن‌ها را کاخ‌های اجنه و پریان می‌نامند، مزین شده است. پیشنهاد جاباما برای شما عزیزان، دیدار زودهنگام از این جاده است.

پیش از طلوع خورشید، به دیدن جاده بروید و صبر کنید تا دستان گرم خورشید خانم گیسوان پریشان خود را بر روی ریگ‌های این مسیر زیبا جاری کند، آنگاه رقص تلالو خورشید را می‌توانید نظاره کنید.

مسیر دسترسی به جاده شهداد نهبندان: از مرکز کرمان به سمت شمال شرق پیش بروید تا در جاده نهبندان برسید.

بهترین زمان برای سفر به جاده شهداد نهبندان: همان‌طور که می‌دانید کرمان یکی از استان‌های گرم ایران زمین محسوب می‌شود، پس بهترین زمان برای سفر‌های جاده‌ای اواخر تابستان و پاییز است. اما فراموش نکنید که پیش از سفر به این جاده اخبار را چک کنید زیرا در بعضی از موارد مسیر دسترسی به این جاده زیبا مسدود می‌شود.

خاص ترین جاده کویری ایران

جاده هجیج اورامانات

یکی از زیباترین جاده های ایران که معدود آدمی از رازهای آن با خبر است، هجیج اورامانات نام دارد. این جاده زیبا که پل ارتباطی بین روستای هجیج و پاوه به شمار می‌آید دارای جاذبه‌های طبیعی فراوانی است که افراد اندکی از آن خبر دارند! اما ما به شما می‌گوییم که اگر به سراغ این جاده زیبا رفتید مستقیم به سراغ روستای هجیج نروید و دل به جاده دهید؛ صدای ضبط را کم کنید تا طبیعت شما را راهنمایی کند. آن قدر پیش بروید که به صدای رودخانه خروشان سیروان را بشنوید.

فرقی نمی‌کند در چه فصل سال به این نقطه از ایران زمین سر بزنید، برف پدیده کاملا رایج این منطقه است!

مسیر دسترسی به جاده هجیج اورامانات: از پاوه ۲۵ کیلومتری را به سمت جنوب شرق پیش بروید.

بهترین زمان برای سفر به هجیج اورامانات: از آنجا که پاوه یکی از توابع استان کردستان به شمار می‌آید، زمستان‌های سختی دارد! حتی ما می‌گوییم پاییز‌های این منطقه نیز برای سفرهای جاده‌ای بسیار خطرناک است؛ پس فصل بهار و تابستان را دریابید و سری به این منطقه جذاب بزنید.

اگر اهل روستاگردی هستید، اینجا زیباترین روستاهای ایران را ببینید و بشناسید.

جاده هجیج اورامانات خطرناکترین جاده ایران

جاده ساحلی چابهار بریس

چابهار را تا می‌توانید به سمت مشرق زمین رهسپار شوید آنگاه یکی از زیباترین جاده های ایران خود را بر شما نمایان می‌کند. جاده ساحلی چابهار بریس تنها یک جاده معمولی نیست بلکه راهی مسیری است برای آشتی دادن دریا با کوه‌‌های مینیاتوری آن فراز جاده!

در این جاده می توانید از دیدن موج فشان‌ها، تالاب لیپار، کوه‌های مریخی چابهار، درختان انجیر معابد، فرش خزه و …، نهایت لذت را ببرید فقط فراموش نکنید که مسیری که پیش رو دارید از آسفالت مناسبی برخوردار نیست پس زاپاس اضافه را هرگز فراموش نکنید.

مسیر دسترسی به جاده ساحلی چابهار بریس: برای رسیدن به این جاده دلبر از مرکز چابهار به سمت شرق پیش بروید تا تابلو چابهار بریس را مشاهده کنید.

بهترین زمان برای سفر به چابهار بریس: برای کسانی که از زمستان‌های سرد فراری‌اند، چابهار حکم بهشتی دوست داشتنی را دارد. جاده ساحلی چابهار بریس نیز در زمستان با نسیم‌های ملایم دریا حال و هوای دیگری دارد.

جاده ساحلی چابهار بریس زیباترین جاده های ایران

جاده سپیدان به نورآباد

سپیدان نورآباد یکی از زیباترین جاده های ایران به خصوص در فصل پاییز است که در دل استان فارس و بین جاده‌هایی همچون: سپیدان به یاسوج، دشت ارژن و دشت برم مانند دخترکی با دامن گل گلی خودنمایی می‌کند.

مسیری شما در گذر از این جاده، به مزارع و زمین‌های کشاورزی، دشت‌های وسیع و رودخانه‌های خروشان منتهی می‌شود.

مسیر دسترسی به جاده سپیدان به نورآباد: استان فارس، سپیدان، به سمت نورآباد

بهترین زمان برای سفر به سپیدان به نورآباد: همه می‌دانند که فصل بهار استان فارس و مخصوصا شیراز، بسیار دیدنی است! جاده سپیدان به نورآباد نیز در فصل بهار و به خصوص در اردیبهشت ماه بسیار دیدنی می‌شود. نگران رزرو هتل یا اجاره اقامتگاه خود هم نباشید. جاباما در هر نقطه ایران امکان رزرو آنلاین اقامتگاه را برای شما فراهم آورده است.

جاده سپیدان به نورآباد تصاویر جاده های زیبا

جاده اسالم به خلخال

یکی از جاده های جنگلی ایران که شما را با خود به دل یک سفر رویایی در میان شاخ و برگ درختان می‌برد، اسالم نام دارد. اسالم به خلخال جاده‌‌ای رویایی است که مسیر تبریز تا گیلان و حتی بالعکس را در برگرفته است. اگر به سراغ این جاده زیبا و دوست‌ داشتنی رفتید، ماشین را برای مدت اندکی هم که شده، گوشه‌ای پارک کنید و از قطره‌های ریز باران که آرام صورتتان را نوازش می‌کنند، لذت ببرید.

اسالم به خلخال یکی از معدود جاده‌های زیبای ایران زمین است که سربالایی و سرازیری فراوانی ندارد و می‌تواند و برای افرادی که به تازگی رانندگی را شروع کردند، تمرین مناسبی محسوب شود.

مسیر دسترسی به جاده اسالم به خلخال: برای آن که بتوانید به دیدار این جاده زیبا بروید، باید از استان گیلان به سمت شهر خلخال که در جنوب استان اردبیل است، رهسپار شوید.

بهترین زمان برای سفر به جاده اسالم به خلخال: گیلان در هر فصلی دیدنی است! اما پاییز اسالم به خلخال چیز دیگری است.

فرقی نمی‌کند از اسالم به خلاخل بروید یا از خلاخل به اسالم! ما در وب‌سایت جاباما برای شما واحدهای اقامتی فراوانی را تدارک دیده‌ایم. یکی از این واحد اقامتی که «خانه دو خوابه سنتی پاییزان» است این کلبه جنگلی جذاب با بافت سنتی خود دل هر آدمی را می‌برد و …

برای اجاره كلبه جنگلی یا هر نوع واحد اقامتی همین حالا به سایت جاباما مراجعه کنید.

مسیر اسالم به خلخال

جاده گرگان به شاهرود (توسکستان)

وقتی از زیباترین جاده های ایران حرف می‌زنیم، نام جاده‌های پر پیچ و خمی مانند: عباس‌آباد، دو هزار و سه هزار یا جواهرده در ذهنمان تداعی می‌شوند اما اگر به جاده گرگان – شاهرود سری بزنید، اولین نام در ذهنتان همین جاده است!

پیچ و کرشمه این جاده دلبر با منظره‌های سرسبز آن شما را با خود به رویایی زیبا می‌برد اما فراموش نکنید که اگر زیادی غرق این شوید خطری خاموش در کمین شما خواهد بود! پیچ‌های این جاده هر راننده‌ای را سوای هر تجربه‌ای که دارد دچار ترسی عمیق می‌کند.

مسیر دسترسی به جاده گرگان – شاهرود: برای سفر به این جاده زیبا، به دیدار استان سرسبز گلستان بروید. از علی آباد کتول گذر کنید، بین گرگان و سمنان این جاده‌ زیبا همچون گلوبندی زمردین خودنمایی می‌کند.

بهترین زمان برای سفر به جاده گرگان به شاهرود: در هر فصلی، جاده توسکستان میزبان شما عزیزان است، اما اگر از ما می‌پرسید باید بگوییم که پاییز این جاده زیبای ایران زمین چیز دیگری است.

در سفر به خطه‌ای شمالی کشور، جاباما را فراموش نکنید. در وب‌سایت جاباما به راحتی می‌توانید برای اجاره ویلا در شمال و رزرو هتل اقدام کرده و واحد اقامتی مورد نظر خود را را به راحتی رزرو کنید.

توسکستان

جاده چالوس

در لیست زیباترین جاده های ایران ، مگر می‌شود کرج چالوس را فراموش کرد! این جاده زیبا که که در بین ۱۰ جاده دلبر و زیبای جهان خودنمایی می‌‌کند از یک سو با کوه‌های مرتفع و از سویی دیگر با جنگل‌های دلبر شمال محاصره شده است. در بین جاده های زیبای شمال ، قدمت جاده چالوس به دوره قاجار و درست به دوران ناصرالدین شاه باز می‌گردد.

اگر قصد سفر به چالوس را دارید، برای اجاره ویلا در شمال و آن هم از سایت جاباما می‌توانید در هر ساعت از شبانه روز اقدام کنید.

مسیر دسترسی به جاده چالوس: این جاده جذاب از استان البرز شروع می‌شود و به استان مازندران ختم می‌شود.

بهترین زمان برای سفر به جاده چالوس: سفر به خطه شمال در هر فصلی جذاب است اما برای سفر به جاده چالوس گوش به زنگ باشید زیرا در فصول سرد سال امکان مسدود شدن این جاده، وجود دارد.

اگر راهی شمال هستید، در مجله جاباما بهترین و خلوت ترین جاهای دیدنی شمال را می‌توانید به راحتی پیدا کنید.

جاده چالوس زیباترین جاده شمال

جاده ارس – جلفا

جذابیت زیباترین جاده های ایران تنها به طبیعت محدود نمی‌شود! جاده ارس – جلفا یکی از جاده‌های زیبای ایران زمین است که مرزی میان سه کشور نخجوان، آذربایجان و ارمنستان محسوب می‌شود. این مرز به حدی کوتاه و اندک است که در گوشه به گوشه این جاده‌، بارها پیامک خارج شدن از کشور برایتان ارسال می‌شود!

بر خلاف زیباترین جاده های جنگلی ایران زمین که مملو از رستوران‌های رنگارنگ‌اند، این جاده خالی از هر گونه رستوران است و به ندرت می‌توان رستورانی را در این جاده یافت! اما این جاده زیبا از یک طرف با رودخانه ارس و از طرف دیگر با درختان سرسبز محاصره شده است.

در یک دید کلی جاده ارس جلفا از با دیگر جاده‌های زیبای ایران زمین فرق دارد و دیدنش خالی از لطف نیست!

مسیر دسترسی به جاده ارس جلفا: برای دیدن این جاده از تبریز ۱۳۰ کیلومتر به سمت منطقه آزاد ارس و جلفا پیش روید.

بهترین زمان برای سفر به جاده ارس جلفا: این جاده زیبا در بهار و پاییز دیدن دارد اما فراموش نکنید که برای دیدار این جاده با دستی پر و مجهز رهسپار مسیر پیش رویتان شوید.

جاده ارس- جلفا زیباترین جاده ایران برای عکاسی

ایران‌گردی با جاباما

در این مقاله تمامی سعی‌مان را به کار بردیم تا از گوشه به گوشه این مهد پر گوهر، نمونه‌هایی از شاهرگ‌های زیبای ایران را به قلم نوشتار گردآوری کنیم اما زبان از وصف این همه زیبایی قاصر است!

پس کوله‌بارتان را جمع کنید و دل به جاده بزنید و لذت ببرید از این‌همه زیبایی؛ دغدغه اقامتگاه را هم نداشته باشید زیرا جاباما با ارائه واحد‌های اقامتی متنوع در خدمت شما عزیزان است.

تجربه‌ای از سفرهای جاده‌ای دارید؟ به نظرم شما اسم کدام جدا از فهرست زیباترین جاده های ایران جا مانده است؟ دیدگاهتان را با ما به اشتراک بگذارید.

پریا اطمینان مقدم

مهندسی هستم نویسنده که از دنیای برنامه‌نویسی بار سفر بسته‌ام و در دنیای تولید محتوا غرق شده‌ام. سفر کردن بزرگ‌ترین لذت من است و در این راه سعی در به اشتراک‌گذاری تجربیاتم دارم.

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + چهارده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن