جاباما

سفر به چابهار، جایی که هر چهار فصلش بهار است!

وصل شدن به اقیانوس کار هر کسی نیست. برای این‌که به اقیانوس وصل شوی دست‌کم باید دلت دریا باشد و چشمت آسمان. چابهار همچین چیزی است. تنها بندری که ایران را به اقیانوس متصل می‌کند. با دلی دریایی و آسمانی پر از آفتاب. سفر به چابهار بعد از خواندن این مطلب، سفر بعدی‌تان می‌شود.

چابهار به بلوچی چهبار، یعنی چهاربهار. یعنی ما که چهار فصلمان بهار، تابستان، پاییز، زمستان است آن‌ها چهار فصلشان این است: بهار، بهار، بهار، بهار و کیست که نخواهد تمام سالش بهار باشد، نو شدن باشد، شروع باشد.

چابهار یکی از بندرهای مهم ایران و یک از مناطق آزاد پراهمیت است که علاوه بر مرزهای آبی با کشورهای دیگر، دارای مرزهای خاکی نیز هست. این بندر که در انتهای جنوب شرقی ایران واقع شده، به چند دلیل یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری ایران است. اول این‌که منطقه آزاد است و بسیاری برای خرید به آن‌جا سفر می‌کنند، دوم این‌که طبیعت زیبا و بکر این بندر شما را شگفت‌زده خواهد کرد و افراد زیادی برای لذت بردن از این طبیعت دل‌انگیز این بندر را برای سفر انتخاب می‌کنند و در نهایت آب و هوای بی‌نظیر این شهر دلیل سفر افراد بسیاری به آن است. این شهر در زمستان گرم‌ترین بندر ایران و در تابستان خنک‌ترین بندر است.

چگونه به چابهار سفر کنیم؟

حالا که انگیزه سفر به چابهار را پیدا کردیم، به بررسی شیوه‌های سفر به این شهر می‌پردازیم. برای سفر به چابهار شما می‌توانید یا با تور سفر کنید و یا به صورت شخصی. سفر به چابهار با تور مزایایی دارد مثل این‌که دغدغه شما برای پیدا کردن محل اقامت، خورد و خوراک و برنامه‌ریزی برای بازدید از مناطق دیدنی این بندر را از بین می‌برد و شما آسوده‌تر سفر می‌کنید. اما سفر بدون تور و به صورت شخصی با این‌که ممکن است اضطراب بیشتری برای شما ایجاد کند، می‌تواند آزادی و هیجانی را در شما برانگیزد که به دغدغه‌هایش می‌ارزد. وقتی شما به صورت شخصی به چابهار سفر کنید، تجربیات بیشتری از این بندر کسب خواهید کرد و بیشتر به دل آن نفوذ می‌کنید. اصلا وقتی در یک شهر گم بشوید می‌توانید خودتان را دوباره پیدا کنید.

اگر راهی سیستان و بلوچستان هستید، می‌توانید زیباترین جاذبه های این استان بی‌نظیر را در مجله جاباما و در مطلب جاهای دیدنی سیستان و بلوچستان پیدا کنید.

سفر به چابهار

هزینه سفر به چابهار با تور

هزینه سفر به چابهار با تور، بستگی به هتلی دارد که انتخاب می‌کنید. در نیمه اول سال ۱۴۰۰ هزینه تور سه روزه به چابهار برای یک نفر از مبداء تهران و با هواپیما، برای هتل دو ستاره حدود ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تومن، برای هتل سه ستاره حدود ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، برای هتل ۴ ستاره حدود ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و برای هتل پنج ستاره حدود ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است. برای سفر به چابهار می‌توانید از تورهای زمینی هم استفاده کنید که هزینه شما را کاهش می‌دهد.

سفر به چابهار به صورت شخصی

اگر به صورت شخصی به چابهار سفر می‌کنید، شیوه‌های متفاوتی برای سفر به چابهار دارید و از آن‌جا که گزینه‌های انتخابی شما بیشتر است، راحت‌تر می‌توانید هزینه‌هایتان را مدیریت کنید. در این‌جا به بررسی ابعاد مختلف سفر به چابهار به صورت شخصی، مثل حمل و نقل، اسکان، ورد و خوراک، بازدید از مناطق دیدنی. درنهایت سوغاتی‌های سفر خواهیم پرداخت.

شما برای رفتن به چابهار می‌توانید از یکی از این چهار گزینه استفاده کنید. سفر به چابهار با هواپیما، با قطار، با اتوبوس، با ماشین شخصی.

سفر به چابهار از تهران با هواپیما

هزینه سفر به چابهار با هواپیما از شهر تهران در نیمه اول سال ۱۴۰۰ از ۷۷۰ هزار تومان تا ۱میلیون و پانصد هزار تومان متغیر است. البته در سفر به چابهار با هواپیما دو نکته را باید مورد توجه قرار دهید، اول این‌که روزهای دوشنبه معمولا پرواز برای چابهار وجود ندارد و دوم این‌که فرودگاه چابهار در شهر کنارک واقع شده است که با خود بندر چابهار حدود ۵۰ دقیقه با خودرو فاصله دارد و درواقع شما باید هزینه تاکسی از فرودگاه تا بندر را هم به هزینه بلیط خود اضافه کنید.

سفر به چابهار از تهران با قطار

متأسفانه هنوز قطار تهران-چابهار راه‌اندازی نشده و ظاهرا در دست احداث است. بنابراین شما برای سفر به چابهار از تهران با قطار دو راه دارید، می توانید بلیط تهران-زاهدان تهیه کنید و باقی راه را با اتوبوس و یا تاکسی ادامه دهید، همچنین می‌توانید بلیط تهران-بندرعباس تهیه کنید و از آن‌جا با اتوبوس و یا تاکسی به چابهار برسید. البته به طور کلی سفر به چابهار با قطار خیلی کار عاقلانه‌ای نیست چرا که شما بیش از یک روز کامل را در راه خواهید بود. از تهران تا بندرعباس با قطار حدود ۲۰ ساعت و از بندرعباس تا چابهار حدود ۸ ساعت راه است یعنی در مجموع شما حدود ۲۸ ساعت در راه خواهید بود. از تهران تا زاهدان نیز با قطار حدود ۲۳ ساعت و از زاهدان تا چابهار حدود ۹ ساعت در راه خواهید بود، یعنی در مجموع ۳۲ ساعت!

اگر می‌خواهید در مورد فاصله تهران تا هر جای ایران اطلاعات دقیق و کاملی داشته باشید، سری به این مطلب در مجله جاباما بزنید.

سفر به چابهار با خودرو و اتوبوس

سفر به چابهار از تهران با اتوبوس

سفر به چابهار با اتوبوس نسبت به سفر با هواپیما بسیار کم‌هزینه‌تر و نسبت به سفر با قطار بسیار کوتاه‌تر است. با این شیوه شما حدود ۲۰ ساعت در راه خواهید بود و هزینه بلیط اتوبوس چابهار از تهران در نیمه اول سال ۱۴۰۰ حدود ۲۸۰ هزار تومان است.

سفر به چابهار از تهران با خودروی شخصی

اگر از عشاق رانندگی در جاده هستید می‌توانید گزینه سفر با ماشین شخصی را نیز به گزینه‌هایتان اضافه کنید. البته لازم به ذکر است که جاده‌های این مسیر بیشتر کویری هستند و این موضوع ممکن است چشم شما را خسته کند. برای سفر به چابهار با ماشین شخصی باید حتما طوری برنامه‌ریزی کنید که یک شب را در شهرهای بین راهتون استراحت کنید. در این مسیر ۱۹ ساعت شما از شهرهای قم، کاشان، نائین، یزد، رفسنجان و بم می‌گذرید و وارد استان سیستان و بلوچستان می‌شوید. در این سفر حدودا ۱۸۱۰ کیلومتر راه در پیش دارید و باید حواستان به هزینه بنزین نیز باشد.

در سفر به چابهار کجا بمانیم؟

اسکان در هر سفر یکی از مهم‌ترین مسائل و هزینه‌هاست. شما باید در مکانی اسکان کنید که علاوه بر این‌که هزینه‌اش با برنامه‌ریزی مالی شما برای سفر جور دربیاید، امنیت و آسایش شما را نیز در سفر تضمین کند.

به طور کلی شما می‌توانید در چابهار در هتل، هاستل، سوئیت و یا اقامتگاه‌های بوم‌گردی بمانید. فقط تأکید ما این است که مکانی را برای اسکان خود انتخاب کنید که از امنیت آن مطمئن باشید.

بهترین راه این است که هر کدام از گزینه‌های مطرح شده برای اسکان را که انتخاب می‌کنید، پیش از سفرتان از طریق سایت‌های معتبر آن را رزرو کنید.

استفاده از سایت‌های معتبر برای رزرو محل اقامت در چابهار به شما این امکان را می‌دهد که علاوه بر اطمینان یافتن از امنیت آن مکان، از نظرات کاربران درباره آن مکان نیز بهره‌مند شوید و انتخاب مطمئن‌تر و آگاهانه‌تری داشته باشید.

جاباما یکی از معتبرترین سایت‌ها برای رزرو هتل در چابهار یا رزرو هتل در چابهار است.

جاهای دیدنی چابهار

اقامت در هتل در چابهار

هتل ۵ ستاره لیپار

از آن‌جا که چابهار یکی از مقاصد مهم سفر در ایران است، هتل‌های با کیفیت و مطلوبی به ویژه در سال‌های اخیر در این بندر ساخته شده است. یکی از مهم‌ترین هتل‌های این شهر هتل ۵ ستاره لیپار است که در مجاورت دریای عمان قرار گرفته و چشم‌انداز زیبایی از دریای آبی جنوب دارد.

این هتل تمام امکانات رفاهی مناسب مانند تهویه هوای مطبوع، طراحی زیبای داخلی اتاق‌ها، امکانات بهداشتی مناسب، پنجره‌های رو به دریا و … را دارد. هم‌چنین رستوران باکیفیت آیدا، کافه رستوران بام لیپار و فست‌فود هتل می‌توانند غذای مورد نیاز شما را به خوبی تأمین کنند.

نزدیکی به مناطق دیدنی چابهار و مراکز خرید نیز از ویژگی‌های دیگر این هتل است. هزینه اقامت در این هتل برای یک نفر در هر شب در نیمه اول ۱۴۰۰ حدود ۷۹۰ هزار تومان است.

هتل ۴ ستاره شاهان

هتل ۴ ستاره شاهان یکی از هتل‌های خوب این شهر است که دسترسی مناسبی به ساحل دریا، مراکز خرید، بافت سنتی شهر و خیابان‌های اصلی دارد. رستوران، پارکینگ مسقف و صندوق امانات در کنار امکانات بهداشتی هتل، این هتل را به یکی از بهترین انتخاب‌ها برای اقامت در چابهار تبدیل کرده است. هزینه اقامت در این هتل برای هر نفر در یک شب در نیمه اول سال ۱۴۰۰ حدود ۴۴۰ هزار تومان است.

هتل ۴ ستاره فردوس

هتل ۴ ستاره فردوس نیز یکی از هتل‌های مشهور در این شهر است که با نزدیکی به دریا و مراکز خرید شهر و داشتن امکانات مناسب همچون رستوران و اتاق بازی کودکان، سیستم تهویه هوا و امکانات بهداشتی مناسب، می‌تواند یکی از انتخاب‌های خوب شما باشد. هزینه اقامت در این هتل برای هر نفر در یک شب در نیمه اول سال ۱۴۰۰ حدود ۷۷۰ هزار تومان است.

هتل ۴ ستاره لاله

هتل زیبای ۴ ستاره لاله با معماری جذاب و مجاورتش با دریای عمان، یکی دیگر از انتخاب های شما برای رزرو هتل در چابهار است. نزدیکی به مراکز خرید و جاذبه‌های طبیعی این شهر از دیگر مزایای این هتل است. تاکسی‌سرویس شبانه‌روزی، پارکینگ، رستوران با کیفیت و امکانات بهداشتی داخل اتاق‌ها از ویژگی‌های این هتل است. هزینه اقامت در این هتل برای هر نفر در یک شب در نیمه اول سال ۱۴۰۰ حدود ۴۵۰ هزار تومان است.

اقامتگاه‌های بوم‌گردی چابهار

اقامت در اقامتگاه های بوم گردی یکی از گزینه‌های فوق‌العاده در سفر به چابهار است، زیرا شما از این طریق با سبک زندگی مردم بومی آشنا می‌شوید و برای چند روز مثل یک بومی زندگی می‌کنید.

به علاوه اقامتگاه‌های بوم‌گردی نسبت به هتل‌ها از شما هزینه کمتری دریافت می‌کنند. بهترین اقامتگاه‌های بوم‌گردی در این شهر عبارتند از اقامتگاه بوم‌گردی کلبه ساحلی گواتر، اقامتگاه در خلیج، اقامتگاه پرهیزگار بریس، اقامتگاه بوم‌گردی شجره، اقامتگاه بوم‌گردی گل افشان و اقامتگاه بوم‌گردی رمین.

هزینه رزرو اقامتگاه بوم‌گردی در چابهار در نیمه اول سال ۱۴۰۰ برای یک نفر در یک شب حدودا از ۸۰ هزار تومان تا ۲۰۰ هزار تومان متغیر است.

خانه بوم گردی در چابهار

اجاره ویلا و سوئیت در چابهار

شیوه‌ دیگری که می‌توانید برای اقامت در چابهار پیش گیرید، رزرو هتل و سوئیت در این شهر است. هزینه اجاره هتل و سوئیت در چابهار در نیمه اول ۱۴۰۰ حدودا بین ۲۰۰هزار تومان تا ۵۰۰ هزار تومان برای هر شب است.

بهترین مراکز خرید در چابهار

چابهار منطقه آزاد است و بسیاری از افراد برای خرید جهیزیه و خرید لباس، خوراکی‌های خارجی، لوازم آرایش و لوازم برقی به این منطقه سفر می‌کنند. بهترین مراکز خرید چابهار بازار سنتی چابهار، بازار طالح‌یار، بازار فردوس چابهار، بازار لته، مجتمع تجاری تیس، مجتمع تجاری صدف، مرکز خرید پردیس و مجتمع تجاری ابریشم هستند.

خرید از چابهار

بازار سنتی چابهار

در این بازار سنتی شما می‌توانید خوراکی‌هایی نظیر ترشی انبه، برنج های پاکستانی و هندی و خوراکی‌هایی از این دست را پیدا کنید.

اگر به بازارهای سنتی در هر جای ایران علاقه‌مندید، پس حتما از دیدن زیباترین بازارهای سنتی ایران در مجله جاباما لذت خواهید برد.

بازار فردوس چابهار

در بازار فردوس لوازم خانگی، ظروف پیرکس و کریستال و چینی به وفور و با قیمت مناسب پیدا می‌شود.

بازار لته

در بازار لته شما می‌توانید لوازم کوهنوردی، اسکی و ملزومات سفر را با کیفیتی خوب و قیمتی مناسب پیدا کنید.

مرکز خرید صدف

مرکز خرید صدف یکی از بهترین مراکز خرید مدرن در این شهر است که در آن لوازم خانگی، لوازم آرایشی، خوراکی‌ها، لباس، کیف و کفش در آن با کیفیت مطلوب و قیمت مناسب یافت می‌شود و یکی از مهم‌ترین مراکز خرید در چابهار به شمار می‌آید.

مجتمع تجاری تیس

مجتمع تجاری تیس پر از اجناس چینی و پلاستیک‌جات بامزه است که برای جهیزیه عروس مناسب هستند.

مرکز خرید صالح‌یار

یکی از معتبرترین مراکز خرید در چابهار بازار صالح‌یار است که در آن می‌توانید لوازم خانگی، لوازم شخصی و خوراکی‌ها را تهیه کنید.

اگر هدفتان از بازارگردی در چابهار خرید جهیزیه است، می‌توانید سراغ راهنمای بهترین بازارها و مناطق آزاد برای خرید جهیزیه بروید و برای خرید هر تکه از جهاز بهترین برنامه‌ریزی را داشته باشید.

جاهای دیدنی چابهار

اگرچه اغلب افراد چابهار را به مراکز خریدش می‌شناسند، اما چابهار پر از مناطق دیدنی فوق‌العاده و طبیعی است که اگر به طبیعت‌گردی علاقه‌مند باشید برای شما خاطره‌انگیزترین سفرتان خواهد شد. در این‌جا به صورت خلاصه به معرفی بهترین و معروف‌ترین جاهای دیدنی چابهار می‌پردازیم.

کوه‌های مینیاتوری

کوه‌های مینیاتوری که از منطقه کچو تا خلیج گواتر امتداد یافته‌اند، یکی از شگفت‌انگیزترین دیدنی‌ها هستند. در سفر به چابهار این جاذبه حیرت‌انگیز را از دست ندهید.

کوه های مینیاتوری یا مریخی چابهار

تالاب لیپار یا تالاب صورتی

تالاب لیپار با آب صورتی رنگش و وجود پرندگانی چون فلامینگو، تیهو، چنگر و عقاب دشتی یکی از آن جاهای دیدنی است که به خاطر آن می‌توان به چابهار سفر کرد!

لیپار یک خواهر دوقلوی ناتنی در آن سر دنیا یعنی استرالیا دارد. در مورد این شباهت و شباهت های جاهای دیدنی ایران به نمونه های خارجی شان در مجله جاباما بیشتر بخوانید.

تالاب صورتی چابهار

غارهای بان‌مسیتی

این غارها که در دامنه کوه شهبازبند قرار دارند، شامل یک غار طبیعی و دو غار مصنوعی هستند و منظره‌ای فوق‌العاده دیدنی را به وجود آورده‌اند.

جاهای دیدنی در سفر به چابهار

کوه گل‌افشان

کوه گل‌افشان یکی از عجیب‌ترین مناطق دیدنی چابهار محسوب می‌شود. در بالای این کوه یک حفره با عمقی حدود نیم متر وجود دارد که تقریبا هر چند دقیقه یک بار، یک گل با صدایی شبیه به ترکیدن حباب از آن حفره به بیرون پرتاب می‌شود.

معروف ترین جاهای چابهار

بندر گواتر

بندر گواتر که در مرز پاکستان و در ساحل دریای عمان قرار دارد، یکی از زیباترین بنادری است که می‌توانید به تماشای غروبش بنشینید.

به جز این زیبایی‌های طبیعی، دیدنی‌های ساخته دست بشر مانند قبرستان جن، قلعه پیرزوگت و مسجد جامع دزک را نیز نباید در سفر به چابهار از دست داد.

بندر گوآتر در سفر به چابهار

تفریحات آبی در چابهار

در چابهار نیز مانند هر شهر ساحلی دیگر می‌توان از تفریحات هیجان‌انگیز آبی بهره‌مند شد. غواصی، موج‌سواری، شاتل، قایق‌سواری، ویک بوردینگ، ماهیگیری، کانو سواری و جت اسکی از تفریحات پرهیجان آبی در چابهار محسوب می‌شوند. کلبه غواصی چابهار در پشت هتل لیپار مرکز تفریحات آبی در چابهار است.

به اینجای مطلب که رسیدیم، باید بگوییم که اگر از این همه شگفتی در چابهار، هیجان‌زده و متعجب شده‌ایم باید بدانید که ایران کم شگفتی ندارد! قشم هم دیدنی‌هایی دارد که شما را میخکوب و مسحور خود می‌کند! ما در این مطلب در مجله جاباما به معرفی دیدنی‌های شگفت‌انگیز جزیره زیبای قشم پرداختیم که آن هم خواندنی و دیدنی‌است.

چرا به چابهار سفر کنیم

در سفر به چابهار چه غذاهایی بخوریم؟

چابهار نیز مانند هر منطقه دیگری غذاهای بومی مختلفی دارد که حتما باید در سفر به چابهار آن‌ها را امتحان کنید. غذاهایی مانند بت ماش، تباهگ، تخلان، تنورچه، کراهی میگو و خوراک خرما از معروف‌ترین غذاهای محلی این منطقه‌اند. همچنین رستوران‌های براسان، رستوران بلوچ، رستوران مکران، رستوران ساحلی خلیج، رستوران کلاسیک، رستوران هتل لیپار، مجموعه رستورانی دوبرا و رستوران بام صدف از بهترین رستوران‌های چابهار هستند.

اگر اهل شکم‌گردی هستید، می‌توانید در مجله جاباما پیدا کنید که در کجا می‌توانید طعم خوشمزه ترین غذاهای محلی ایران را بچشید.

غذاهای جنوبی چابهار

سوغات چابهار

همیشه خرید سوغات از هر سفر، می تواند نمادی از خاطرات آن سفر باشد که ما را با خود به تمام لحظات سفرمان می‌برد. در چابهار برای این‌که از سفرتان یادگاری به همراه ببرید گزینه‌های زیادی در دست دارید. چابهار پر است از آثار و صنایع دستی مانند سوزن‌دوزی، سکه‌دوزی، زری‌دوزی، معرق صدف، گلیم‌بافی، حصیربافی، وسایل زینتی با صدف و  تراش سنگ‌های قیمتی. حضور هر کدام از این آثار در خانه شما می‌توانید صفای خلیج را به خانه‌تان بکشاند.

خرید سوغاتی همیشه آخرید بخش سفر است.

سوغات چابهار

ما در این مطلب کوتاه با شما سفری به چابهار را مرور کردیم و با شما همسفر بودیم. اگر تجربه‌ای از سفر به چابهار دارید که فکر می‌کنید می‌تواند این مطلب را کامل کند و یا دوست دارید با ما در میان بگذارید ما همیشه این‌جا منتظر شنیدن شما هستیم.

بنفشه انصاری

من بنفشه انصاری، کارشناس ادبیات فارسی و کارشناس ارشد تئاتر هستم. سفرهای چندروزه را دوست دارم، اما سفرهای طولانی را بیشتر. فکر می‌کنم این زیستنِ چندماهه در یک شهر جدید است که می‌تواند روح شهرها را برای ما عریان کند. می‌نویسم تا آنچه از روح عریان شهرها در کوچه‌های خلوت و ناشناس آن‌ها دیده‌ام برایتان بگویم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 5 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن