جاباما

سفر به چابهار؛ راهنمای کامل جاذبه‌ها و تفریحات به همراه عکس

سفر به چابهار یکی از کارهایی است که هر اهل سفری باید انجام دهد. چابهار یکی از شهرهای استان سیستان و بلوچستان است. این شهر زیبا و دیدنی در منطقه آزاد و در کرانه اقیانوس هند واقع شده است. همین موقعیت جغرافیایی و طبیعت بی‌نظیر چابهار باعث شده است هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ گردشگری پتانسیل‌های فراوانی داشته باشد. مناطق دیدنی‌ چابهار بسیار متنوع هستند. از جاهای دیدنی در دل طبیعت که شگفتی به همراه دارند تا جاذبه‌های تاریخی به یادگار مانده از روزگاران بسیار قدیم. این مطلب برای شمایی که قصد دارید همین روزها عازم این شهر شوید، راهنمای سفر چابهار خواهد بود. تا انتهای مطلب را بخوانید تا با گوشه‌گوشه چابهار آشنا شوید.

جاهای دیدنی طبیعی و جاذبه‌های گردشگری چابهار

کوه‌های مریخی چابهار – کوه‌های مینیاتوری

کوه‌های مریخی که در ۵۰کیلومتری شهر قرار گرفته‌اند، اولین مورد از لیست شگفتی‌های چابهار هستند که با آن‌ها اشنا می‌شوید. شکل عجیب و غریب این کوه‌ها باعث شده است نام مریخی بر روی آن‌ها گذاشته شود. این کوه‌ها در اطراف چابهار قرا گرفته‌اند و تا کیلومترها ادامه دارند. از جذاب‌ترین تفریحاتی که در منطقه کوه‌های مریخی در دسترس است،‌ رصد ستارگان و آسمان شب است. برای در امان ماندن از گرد و خاک و گرمای آفتاب، اوایل پاییز و زمستان و بعداز ظهر به تماشای این کوه‌ها بروید. اگر هم قصد اقامت داشته باشید، امکان کمپینگ در این محل وجود دارد.

آدرس: استان سیستان و بلوچستان،‌ ۵۰کیلومتری چابهار، جاده چابهار-گواتر.

اگر راهی سیستان و بلوچستان هستید، می‌توانید زیباترین جاذبه های این استان بی‌نظیر را در مجله جاباما و در مطلب جاهای دیدنی سیستان و بلوچستان پیدا کنید.

کوه‌های مینیاتوری
کوه‌های مینیاتوری یا مریخی

جنگل حرا چابهار

جنگل حرا یک جنگل عجیب و در عین حال بسیار زیبا است که در خلیج گواتر قرار گرفته است و ویژگی این جنگل این است با مد دریا، درختان آن سر از آب بیرون آورده و با جزر، دوباره به درون آب می‌روند. در این جنگل، گونه‌های خاصی از درختان و گیاهان رشد می‌کنند که فقط می‌توانند در نواحی گرمسیری مانند چابهار زنده بمانند. به این جنگل که رفتید، می‌توانید با قایق‌سواری از میان درختان عبور کرده و از زیبایی و طراوت آن‌ها لذت ببرید. جنگل حرا از جاهای دیدنی چابهار در زمستان و پاییز است؛ چراکه در این فصل‌هاست که آب و هوای جنگل مطبوع و خنک می‌شود.

آدرس: استان سیستان و بلوچستان،‌ ۱۰۰کیلومتری شرق چابهار.

جنگل حرا چابهار
جنگل حرا چابهار

یکی دیگر از دیدنی‌های طبیعی چابهار، تالاب صورتی رنگ لیپار است. این تالاب در میان کوه‌های مینیاتوری قرا گرفته و یکی از تنها ۴ تالاب صورتی رنگ در جهان است. حتماً از خود می‌پرسید دلیل این رنگ عجیب تالاب چیست؟ در پاسخ باید گفت که وجود پلانگتون‌ها در آب این تالاب و سرازیر شدن مواد آلی و معدنی به تالاب باعث تولید چنین رنگی شده‌اند.

تالاب لیپار چابهار

آدرس: استان سیستان و بلوچستان، ۱۵ کیلومتری شرق چابهار، مسیر جاده ساحلی چابهار- گواتر، نزدیکی روستای رمین.

سفر به چابهار
تالاب لیپار چابهار

درخت انجیر معابد (مکرزن) چابهار

این درخت کهنسال نام‌های دیگری مانند درخت انجیر معابد و یا درخت انجیر هندی نیز دارد. ویژگی‌ خاص این درخت علاوه بر عمر طولانی آن،‌ برگ‌های پهن و میوه‌های خوشمزه  آن است. اگر می‌خواهید لذت چشیدن طعم این میوه‌ها را از دست ندهید، در فصل زمستان و پاییز باید به دیدن این درخت پیر بروید.

آدرس: سیستان وبلوچستان، چابهار، ضلع جنوبی روستای رمین.

درخت انجیر معابد (مکرزن) چابهار
درخت انجیر معابد (مکرزن) چابهار

پلاژ ساحلی تیس

پلاژ ساحلی تیس از دیدنی‌های چابهار است که در ساحل تیس قرار دارد. یک ساحل تمیز و زیبا پر از تفریح‌های متنوع برای کودکان و بزرگسالان. حتی اگر شنا هم بلد نباشید، می‌توانید پا در آب این ساحل بگذارید. در این ساحل به دلیل شیب زمین، عمق دریا تا فاصله حدود صد متر بسیار کم بوده و راه رفتن در آب را برای شما میسر می‌کند.

آدرس: چابهار، ساحل تیس.

پلاژ ساحلی تیس
پلاژ ساحلی تیس

اسکله رمین

اسکله رمین از آن جاهایی است که اگرچه از لحاظ طبیعی و یا تاریخی شگفتی غریبی ندارد؛ اما رفتن به آن اوقات خوشی را برایتان فراهم می‌کند. اسکله رمین یکی از ۲ اسکله معروف ماهیگیری در چابهار است. با رفتن به این اسکله می‌توانید از نزدیک شاهد زندگی پرماجرای ماهیگیران و صیادان جنوبی باشید. در کنار آن نیز از آب و هوای مطبوع دریای عمان و صدای امواج دریا لذت ببرید.

آدرس: چابهار، روستای رمین.

اسکله رمین
اسکله رمین

اسکله کنارک

اسکله کنارک نیز یکی دیگر از اسکله‌های چابهار است که با رفتن به آن می‌توانید تماشاچی لنگر گرفتن قایق‌های ماهی‌گیری باشید. در این اسکله می‌توانید مناظر ساحل بندر کنارک را تماشا کنید در حالی که پرندگان مهاجر به آن پناه آورده‌اند.

آدرس: چابهار، ۵۵کیلومتری غرب چابهار، بندر کنارک.

اسکله کنارک
اسکله کنارک

اسکله پسابندر

اسکله پسابندر یک اسکله دیدنی در نزدیکی خلیج گواتر است. نام این بندر از فردی به نام پسا گرفته شده است که در گذشته کدخدای این بندر بوده است. جالب است بدانید که مردم بومی این بندر به زبان بومی پسابندن سخن می‌گویند. با رفتن به این بندر از منظره دریای بیکران و لذت قدم زدن در ساحل ماسه‌ای بهره‌مند می‌شوید.

آدرس: چابهار، ۸۸کیلومتری بریس.

اسکله پسابندر
اسکله پسابندر

اسکله تیس چابهار

اسکله تیس دومین اسکله دیدنی و صیادی شهر چابهار است. این اسکله در منطقه آزاد قرار گرفته است.  اسکله تیس از جاهای دیدنی چابهار در شب است. شب‌ها در این بندر می‌توانید منظره‌ای جادویی از غروب آفتاب را به تماشا بنشینید. اسکله تیس در روستایی گردشگری به همین نام قرار گرفته است. روستایی با قدمت ۲۵۰۰ ساله که پر از دیدنی‌های تاریخی از دوران باستان و روزگاران قدیم ایران است.

آدرس: ۹کیلومتری شمال بندر چابهار، روستای تیس.

اسکله تیس چابهار
اسکله تیس چابهار

چشمه گل ‌افشان بندر تنگ

استان سیستان و بلوچستان و بندر چابهار مجموعه‌ای از نادرترین وقایع طبیعی جهان را در خود جمع کرده‌اند. چشمه‌های گل افشان نمونه دیگری از شگفتی‌های طبیعی چابهار هستند. این چشمه‌ها به صورت‌تپه‌هایی گلی هستند که شکلی مانند آتشفشان دارند. از ۳ تپه گل افشان، دوتای آن‌ها غیرفعال بوده و تنها یکی فعالیت می‌کند. در بازه زمانی ۱۰ الی ۱۵دقیقه‌ای از دهانه این تپه‌های کوچک، گل خاکستری رنگ به سمت خارج پرتاب می‌شود. پرتاب گل‌ها از دهانه تپه‌ها با صدایی همراه است که صدایی شبیه به شلیک است. این تپه‌ها در دشت کهیر و در شهرستان کنارک قرار دارند.

آدرس: ۹۰کیلومتری غرب کنارک، روستای تنگ.

چشمه گل ‌افشان بندر تنگ
چشمه گل ‌افشان بندر تنگ

غارهای بان مسیتی

گفتیم که روستای تیس،‌ روستایی با قدمت طولانی است و به همین دلیل تعداد زیادی از اماکن دیدنی چابهار را در دل خود جای داده است. غارها بان مسیتی یکی از همان جاهای دیدنی است. مردم بومی این نام را بر روی این ۳ غاز گذاشته اند. در زبان بلوچی، بان به معنی مردی صالح و مسیتی به معنی پرستشگاه است. تنها یکی از این سه غار، طبیعی بوده و دوتای دیگر غارهای دست کند بشر هستند. باور عمومی مردم بومی بر این است که در گذشته اعمال مذهبی مانند عبادت و ذبح نذری‌ها در این غارها انجام می‌شد.

آدرس: ۸کیلومتری شمال غربی چابهار، روستای تیس، کوه شهبازبند.

غارهای بان مسیتی
غارهای بان مسیتی

بندر گواتر

بندر گواتر یکی از بنادر دیدنی و شگفت‌انگیز استان سیستان و بلوچستان است. این بندر در مرز با پاکستان قرار گرفته و جاده‌ای عجیب و مرموز شما را از چابهار به این بندر می‌رساند. این بندر بدون واسطه به قطب جنوب متصل بوده و به دلیل هم‌مرز بودن با پاکستان، شنا کردن در آن ممنوع است. در سواحل این بندر، صخره‌های مرتفعی را می‌بینید که موج‌ها در برخورد با آن‌ها، فوراه‌هایی به ارتفاع ۵ متر تشکیل می‌دهند. نزدیکی بندر گواتر به اقیانوس هند باعث شده که حال و هوای سواحل این بندر با سایر بنادر بسیار متفاوت باشد.

آدرس: ۹۵کیلومتری چابهار.

جاهای دیدنی چابهار
بندر گواتر

روستای تیس

روستای تیس یکی از روستاهای استان سیستان و بلچستان است که قدمتی بالغ بر ۲۵۰۰ سال دارد. در این روستا دیدنی‌ها طبیعی و تاریخی فراوانی یافت می‌شود. جاذبه‌های تاریخی مانند گورستان جن، قلعه انوشیروان، قلعه پرتغالی‌های تیس و آرامگاه غلام رسول در این رسوتا قرار دارند. این روستا در گذشته از اهمیت فراوانی در تجارت و اقتصاد برخوردار بوده است. حالا هر مسافری که قصد دارد به چابهار سفر کند، نباید دیدن روستای تیس را از دست بدهد.

آدرس: ۵کیلومتری شمال غربی چابهار.

روستای تیس
روستای تیس

فواره بلوچستان چابهار

فوراه بلوچستان پدیده‌ای طبیعی و تماشایی است که در سواحل بندر چابهار رخ می‌دهد.برخورد امواج خروشان دریا با صخره‌های ساحل باعث بخ وجود آمدن این فوراه‌ها می‌شوند. حفره‌هایی در زمین وجود دارند که باعث می‌شوند این فرواه‌ها از سطح زمین بیرون آمده و گاهی حتی به ارتفاع ۱۰ متر نیز برسند.

آدرس: سواحل بندر چابهار

فواره بلوچستان چابهار
فواره بلوچستان چابهار

باغ گیاه‌شناسی چابهار

باغ گیاه شناسی، مجموعه‌ای به وسعت ۶ هکتار است که حالا از حدود ۴۰۰۰ گونه گیاهی نادر و بومی نگهداری می‌کند. این باغ هم محلی برای گردش میان بهشتی از گل‌ها و گیاهان متنوع است و هم محلی برای پرورش گیاهان و انجام تحقیق و پژوهش روی‌ آن‌ها. این باغ که یک از نمونه‌های بسیار زیبای باغ‌های گیاه شناسی ایران است، در دهه ۴۰ ساخته شد و در اوایل دهه ۵۰ افتتاح گشت. در این باغ به علاقه‌مندان، آموزش باغبانی و نگهداری از گیاهان داده می‌شود.

آدرس: ۵کیلومتری شمال غربی چابهار، روستیا تیس.

باغ گیاه‌شناسی چابهار
باغ گیاه‌شناسی چابهار

خلیج پزم

خلیج پزم، خلیجی است که در فاصله ۶۰کیلومتری چابهار قرار گرفته است. ماسه‌های خلیج پزم، ماسه‌هایی طلایی رنگ هستند که در کنار دریای نیلگون منظره‌ای بدیع خلق کرده‌اند. در اطراف این ساحل، غارهای صخره‌ای را نیز می‌بینید که بهترین مکان برای عکاسی هستند.

آدرس: ۶۰کیلومتری چابهار و ۱۰کیلومتری کنارک.

خلیج پزم
خلیج پزم

تفرجگاه دریایی ساحل کوچک

ساحل کوچک، برخلاف سایر ساحل‌های چابهار به آب‌های آزاد راه ندارد و به  همین دلیل ساحلی آرام و به دور از هیاهو است. به همین دلیل است که نام دریای کوچک بر روی این ساحل گذاشته شده است. ساحل دریای کوچک، یک ساحل صخره‌ای است که جان می‌دهد برای عکس‌های یادگاری مخصوصاً هنگام غروب آفتاب.

این ساحل در واقع به یک پارک و مجموعه تفریحی تبدیل شده است که می‌توانید در ساحل آن شنا کنید و هم از سایر امکانات تفریحی و گردشگری آن بهره‌مند شوید.

آدرس: چابهار، انتهای بلوار امام.

تفرجگاه دریایی ساحل کوچک
تفرجگاه دریایی ساحل کوچک

کلبه غواصی چابهار

اگر به سرتان زده است که به اعماق دریا بروید و سر از کار طبیعت دربیاورید، می‌توانید سری به کلبه غواصی چابهار بزنید. این کلبه غواصی به شما امکان یک بار تجربه غواصی می‌دهد. علاوه بر امکانات تفریحی، این کلبه در واقع یک مدرسه غواصی است که در میان تمام مراکز آموزش غواصی، از تجربه و قدمت بیشتری برخوردار است. وقتی به عنوان شاگرد غواصی به این مجموعه می‌روید، دیگر هیچ نگرانی بابت امنیت خود نخواهید داشت.

آدرس: چابهار، پایین‌تر از هتل لیپار،‌ انتهای جاده ساحلی.

کلبه غواصی چابهار
کلبه غواصی چابهار

منطقه حفاظت‌شده گاندو باهوکلات

منطقه حفاظت شده گاندو، منطقه‌ای است که در مسیر رودخانه  باهوکلات تا دریای عمان ادامه دارد. این منطقه، به منظور جلوگیری از نابودی گونه خاصی از تمساح به نام گاندو احداث شد. گاندو یک نوع تمساح پوزه کوتاه ایرانی است که اگر این منطقه نبود، تا حالا منقرض شده بود. از طرف دیگر، باهوکلات یکی از رودخانه‌های پرآب و مهم سیستان  و بلوچستان است که در این منطقه جریان دارد.

آدرس: بخش باهوکلات شهرستان دشتیاری.

منطقه حفاظت‌شده گاندو باهوکلات
منطقه حفاظت‌شده گاندو باهوکلات

بهترین سواحل چابهار

سفر به چابهار
چابهار سواحل زیبای زیادی دارد

چابهار که در نزدیکی منطقه آزاد قرار گرفته است در سواحل خود نیز جاذبه‌های طبیعی متنوعی به نمایش گذاشته است. پس وقتی از جاذبه‌های گردشگری چابهار حرف می‌زنیم،‌ نباید سواحل جذاب و دیدنی آن را فراموش کنیم. هر کدام از این سواحل ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارند که وقتی بیشتر درباره آن‌ها می‌خوانید،‌ دوست دارید همین حالا چمدانتان را ببنیدید و حتی یک لحظه در رفتن به چابهار تعلل نکنید.

از سواحل مکران شروع می‌کنیم. سواحلی که تمام خط ساحلی دریای عمان را پوشش می‌دهد. جاذبه این سواحل، تلاقی کویر و دریا با یکدیگر است. هنگامی که در کنار دریا مشغول پیاده‌روی هستید، پشت سرتان کویر خشک و گرم قرار دارد. ساحل دیدنی دیگر ساحل شب تاب چابهار است. برای دیدن شگفتی این ساحل باید شب‌های زمستان به آن بروید؛ آنگاه در نهایت شگفتی با آب‌های درخشان آبی رنگ روبه‌رو می‌شوید. سواحل روستای تیس، ساحل صخره‌ای و ساحل لاک پشت چابهار نیز از دیگر سواحل دیدنی چابهار هستند.

حتما می‌دانید که چابهار یک منطقه آزاد است. اگر هدفتان از بسفر به مناطق آزاد خرید است، می‌توانید سراغ راهنمای بهترین بازارها و مناطق آزاد بروید و برای خرید بهترین برنامه‌ریزی را داشته باشید.

اماکن دیدنی تاریخی چابهار

آرامگاه سید غلام رسول

آرمگاه سید غلام رسول یک آرامگاه قدیمی متعلق به قرن پنجم هجری است. درباره صاحب این مزار عقاید متفاوتی وجود دارد. در هر صورت این مزار حالا به مکانی مقدس برای مردم شیعه چابهار تبدیل شده است که مراسم‌های مذهبی خود را در آن برگزار می‌کنند. این آرمگاه درست بعد از ورودی شهر چابهار قرار دارد و معماری جالب و متفاوت آن چشم هر مسافری را به خود جلب می‌کند.

آدرس: چابهار،‌ بلوار شهید ریگی، بعد از میدان شیلات.

گورستان جن تیس

گورستان تیس در فاصله ۱۰۰متری روستای باستانی تیس قرار گرفته است. عمر این گورستان نیز مانند روستا، بسیار طولانی و نزدیک به ۲۵۰۰ سال است. مردم بومی معتقدند قبرهای عجیب و عظیم‌الجثه این گورستان متعلق به جن‌ها بوده و این اجنه شب‌ها بر سر این قبرها می‌آیند و برای مردگان خود سوگواری می‌کنند. اگر به دنیای ماوراءلطبیعه علاقه دارید، تماشای این گورستان را از دست ندهید.

آدرس: چابهار، روستای تیس

مسجد جامع تیس

عمر طولانی روستای تیس باعث شده که این روستا از دوران صدر اسلام نیز یادگارهایی داشته باشد. مسجد جامع تیس یکی از این یادگارهاست. این مسجد به شیوه اهل تسنن با یک مناره ساخته شده و به همین دلیل به مسجد تک مناره نیز مشهور است. گنبد و مناره‌های این مسجد برخلاف تمام مساجدی که تا کنون دیده‌اید، به رنگ سبز و قرمز است. این مسجد با معماری به سبک هندی و پاکستانی و رنگ‌های چشم‌نوازش درست وسط روستا خودنمایی می‌کند.

آدرس: چابهار، روستای تیس

قلعه تیس (قلعه پرتغالی‌ها چابهار)

 قلعه تیس بخشی از قلعه پرتغالی‌ها چابهار است. قلعه پرتغالی‌ها، قلعه‌ای بسیار قدیمی و مربوط به زمان تسلط پرتغالی‌ها بر جنوب کشور است. مساحت این قلعه‌ها بسیار زیاد است به گونه‌ای که در چندین بندر مختلف، آثار این قلعه‌ها دیده می‌شود. حالا بخشی از این قلعه‌ها در روستای تیس قرار گرفته‌اند.

آدرس: چابهار، روستای تیس

موزه محلی چابهار

یکی دیگر از اماکن دیدنی چابهار،‌ موزه محلی چابهار است. این موزه بخش‌های متفاوتی دارد. در هر بخش وسایلی مربوط به دوران‌های مختلف تاریخی نگهداری می‌شوند. دوران قبل از تاریخ، دوران معاصر و بخش‌ مردم شناسی قسمت‌هایی از این موزه هستند. این موزه در ساختمان سابق فرمانداری برپا شده است. ساختمانی که از دوران قاجار به جا مانده.

آدرس: چابهار،‌  خیابان دریا، ساختمان سابق فرمانداری.

ساعت بازدید: شنبه تا پنج شنبه، ۸ الی ۱۲ و ۱۶ الی ۲۰.

هزینه بازدید: ۵۰۰۰ تومان.

قلعه پیروز گت

قلعه پیروز گت یکی دیگر از آثار تاریخی موجود در روستای تیس است. این قلعه بر روی تپه‌ای کم‌ارتفاع قرار گرفته است. نام قلعه و هم‌چنین معماری و جنس مصالح به کار رفته در آن نشان می‌دهند که این قلعه متعلق به دوران اشکانیان و یا ساسانیان است.

ادرس: چابهار، روستای تیس.

قدمگاه خضر نبی

قدمگاه خضر نبی،‌ مکانی مقدس و قدیمی است که حدود ۵۰۰ سال پیش در روستای گذرگاه خضر ساخته شد.

آدرس: ۷کیلومتری شرق آبادان، ساحل رودخانه بهمنشیر و اروندکنار.

بازارها و مراکز خرید چابهار

دکه بازار چابهار

تا وقتی مطلب جاباما چابهار را می‌خوانید، خیالتان راحت باشد که برای خرید کردن هم بهترین مکان‌ها را معرفی می‌کنیم. در چابهار که مردمی سنتی و خوش ذوق دارد، سوغاتی‌های رنگارنگی وجود دارد که هر بیننده‌ای را جذب خود می‌کند. بهترین جا برای خریدن صنایع دستی سنتی و تماشای خوراکی‌های رنگارنگ، یک بازار سنتی و قدیمی است. دکه بازار چابهار همان بازار سنتی است که هر سوغاتی‌ بخواهید، در دکه‌های آن پیدا می‌شود. یکی از جذابیت‌های این بازار، زن‌هایی هستند که با حنا روی دست شما نقش و نگارهایی زیبا می‌کشند.

آدرس: چابهار، بلوار امام خمینی (ره)، خیابان خیام.

مجتمع تجاری تیس

از آنجایی که چابهار، منطقه‌ای آزاد و نزدیک مرز است، کالاهای متنوعی در آن پیدا می‌شود. مجتمع تجاری تیس یکی از همان بازارهایی است که می‌توانید هر نوع محصولی در آن پیدا کنید. طبقه‌های بالای این مجموعه به بازار چینی‌ها اختصاص یافته و انواع کالاهای چینی در آن پیدا می‌شود. انواع عطر و ادکلن، لوزام آرایشی و بهداشتی و لباس و پوشاک متنوع از جمله کالاهایی است که در این بازار به فروش می‌رسند.

آدرس: چابهار، بلوار بازار.

بازار زرگرها

لوازم خانگی و لباس و پوشاک تنها کالاهایی نیستند که وارد چابهار می‌شوند. طلا و جواهرات هندی و پاکستانی نیز در این شهر وجود دارند. به خانم‌هایی که این سبک طلا و جواهرات را دوست دارند،‌ نوید می‌دهیم که در بازار زرگرها این نوع طلاها پیدا می‌شوند.

آدرس: چابهار، بالاتر از پارک بهار.

مرکز تجاری ابریشم

مرکز تجاری ابریشم، با وجود ۲۷۵ مغازه، از محبوب‌ترین مراکز خرید چابهار است. در این مرکز خرید علاوه بر لباس و پوشاک و یا هر کالای دیگری، می‌توانید نیاز مواد غذایی خود را نیز تهیه کنید. در طبقه اول و دوم این مجموعه هایپرمارکت وجود دارد که انواع مواد غذایی را ارائه می دهد. مانند تمام بازارهای مرزی دیگر، در اینجا هم قیمت اجناس ارازان‌تر است.

آدرس: چابهار، خیابان کوهستان.

مجتمع تجاری صدف چابهار

مجتمع تجاری صدف در سال ۱۳۹۵ احداث شد و هم‌اکنون حدود ۶۴۷ واحد تجاری در آن فعالیت می‌کنند. این مجتمع، بهترین مکان برای خرید لوازم خانگی و یا حتی لوازم شخصی است. اگر می‌خواهید تمام نیازهای خود را در یک مرکز خرید تهیه کنید، مجتمع تجاری صدف بهترین گزینه است.

آدرس: چابهار، بلوار شهید ریگی.

مرکز خرید صالحیار چابهار

در این مرکز خرید، کالاهای متنوعی ارائه می شوند. از چای و مواد خوراکی گرفته تا کالاهایی مانند پتو و لوازم آرایشی و بهداشتی. طبقات بالای این مجموعه نیز به عمده‌فروشان اختصاص دارد.

آدرس: چابهار، خیابان کنارک.

مرکز تجاری پردیس

مرکز پردیس یکی دیگر از مراکز خرید بزرگ و مجهز چابهار است که هرنوع کالایی در آن پیدا می‌شود. طبقات پایین این مجموعه به لوازم خانگی اختصاص یافته است. در این مجتمع می‌توانید کالاهایی مانند لباس و پوشاک، لوازم آرایشی، عطر و ادکلن و حتی کالاهایی مانند  عینک طبی و آفتابی نیز پیدا کنید. این مرکز خرید در نزدیکی مرکز خرید ابریشم قرار گرفته است. این موقعیت مکانی باعث می‌شود شما بتوایند تنها در چند ساعت و در یک روز، دو تا از بازارهای مهم چابهار را ببینید.

آدرس: چابهار، خیابان کوهستان.

مرکز خرید فردوس چابهار

مرکز خرید فردوس یکی از بهترین مراکز خرید منطقه آزاد چابهار است. اگر در هتل بین المللی فردوس ساکن هستید، این مرکز خرید درست در کنار شما قرار دارد.

آدرس: چابهار، خیابان کنارک.

بازارچه مرکزی ریمدان

در یک منطقه آزاد، هیچ چیز بهتر از خرید کردن از یک بازارچه مرزی نیست. این بازارچه در ۱۲۰کیلومتری چابهار قرار گرفته است. در این بازارچه می‌توانید انواع کالاها وبرندهای خارجی را در پایین‌ترین قیمت ممکن خریداری کنید.

آدرس: چابهار، بلوار امام خمینی (ره)، خیابان مقداد، خیابان سعادت.

بازار سنتی چابهار

بازار چابهار، تنوع بسیاری دارد. بازار سنتی چابهار یکی دیگر از بازارهای این شهر است که با بقیه متفاوت است. در این بازار علاوه بر اینکه می‌توانید مواد غذایی و یا کالای متنوع دیگری را تهیه کنید، با مردم بومی و محلی شهر روبه‌رو می‌شوید. راه رفتن در این بازار و گرم گرفتن با مغازه ها و مردم محلی‌، لذتی دیگر دارد.

اگر به بازارهای سنتی در هر جای ایران علاقه‌مندید، پس حتما از دیدن زیباترین بازارهای سنتی ایران در مجله جاباما لذت خواهید برد.

بازار لته

بازار لته، بازار محلی بندر کنارک است. در این بازار از جان مرغ تا شیر آدمیزاد پیدا می‌شود. لوازم مختلفی حتی وسایلی مانند لوزام طبیعت‌گردی و کفش‌هایی از مارک‌های متنوع در این بازار پیدا می‌شوند. چند ساعتی وقت لازم خواهید داشت تا بتوانید زیر و بم این بازار را کامل بگردید.

تفریحات آبی در چابهار

در چابهار نیز مانند هر شهر ساحلی دیگر می‌توان از تفریحات هیجان‌انگیز آبی بهره‌مند شد. غواصی، موج‌سواری، شاتل، قایق‌سواری، ویک بوردینگ، ماهیگیری، کانو سواری و جت اسکی از تفریحات پرهیجان آبی در چابهار محسوب می‌شوند. کلبه غواصی چابهار در پشت هتل لیپار مرکز تفریحات آبی در چابهار است.

در سفر به چابهار چه غذاهایی بخوریم؟

چابهار نیز مانند هر منطقه دیگری غذاهای بومی مختلفی دارد که حتما باید در سفر به چابهار آن‌ها را امتحان کنید. غذاهایی مانند بت ماش، تباهگ، تخلان، تنورچه، کراهی میگو و خوراک خرما از معروف‌ترین غذاهای محلی این منطقه‌اند. همچنین رستوران‌های براسان، رستوران بلوچ، رستوران مکران، رستوران ساحلی خلیج، رستوران کلاسیک، رستوران هتل لیپار، مجموعه رستورانی دوبرا و رستوران بام صدف از بهترین رستوران‌های چابهار هستند.

سوغات چابهار

همیشه خرید سوغات از هر سفر، می تواند نمادی از خاطرات آن سفر باشد که ما را با خود به تمام لحظات سفرمان می‌برد. در چابهار برای این‌که از سفرتان یادگاری به همراه ببرید گزینه‌های زیادی در دست دارید. چابهار پر است از آثار و صنایع دستی مانند سوزن‌دوزی، سکه‌دوزی، زری‌دوزی، معرق صدف، گلیم‌بافی، حصیربافی، وسایل زینتی با صدف و  تراش سنگ‌های قیمتی. حضور هر کدام از این آثار در خانه شما می‌توانید صفای خلیج را به خانه‌تان بکشاند.

خرید سوغاتی همیشه آخرین بخش سفر است.

چگونه به چابهار سفر کنیم؟

حالا که انگیزه سفر به چابهار را پیدا کردیم، به بررسی شیوه‌های سفر به این شهر می‌پردازیم. برای سفر به چابهار شما می‌توانید یا با تور سفر کنید و یا به صورت شخصی. سفر به چابهار با تور مزایایی دارد مثل این‌که دغدغه شما برای پیدا کردن محل اقامت، خورد و خوراک و برنامه‌ریزی برای بازدید از مناطق دیدنی این بندر را از بین می‌برد و شما آسوده‌تر سفر می‌کنید. اما سفر بدون تور و به صورت شخصی با این‌که ممکن است اضطراب بیشتری برای شما ایجاد کند، می‌تواند آزادی و هیجانی را در شما برانگیزد که به دغدغه‌هایش می‌ارزد. وقتی شما به صورت شخصی به چابهار سفر کنید، تجربیات بیشتری از این بندر کسب خواهید کرد و بیشتر به دل آن نفوذ می‌کنید. اصلا وقتی در یک شهر گم بشوید می‌توانید خودتان را دوباره پیدا کنید.

هزینه سفر به چابهار با تور

هزینه سفر به چابهار با تور، بستگی به هتلی دارد که انتخاب می‌کنید. در نیمه اول سال ۱۴۰۰ هزینه تور سه روزه به چابهار برای یک نفر از مبداء تهران و با هواپیما، برای هتل دو ستاره حدود ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تومن، برای هتل سه ستاره حدود ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، برای هتل ۴ ستاره حدود ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و برای هتل پنج ستاره حدود ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است. برای سفر به چابهار می‌توانید از تورهای زمینی هم استفاده کنید که هزینه شما را کاهش می‌دهد.

سفر به چابهار به صورت شخصی

اگر به صورت شخصی به چابهار سفر می‌کنید، شیوه‌های متفاوتی برای سفر به چابهار دارید و از آن‌جا که گزینه‌های انتخابی شما بیشتر است، راحت‌تر می‌توانید هزینه‌هایتان را مدیریت کنید. در این‌جا به بررسی ابعاد مختلف سفر به چابهار به صورت شخصی، مثل حمل و نقل، اسکان، ورد و خوراک، بازدید از مناطق دیدنی. درنهایت سوغاتی‌های سفر خواهیم پرداخت.

شما برای رفتن به چابهار می‌توانید از یکی از این چهار گزینه استفاده کنید. سفر به چابهار با هواپیما، با قطار، با اتوبوس، با ماشین شخصی.

سفر به چابهار از تهران با هواپیما

هزینه سفر به چابهار با هواپیما از شهر تهران در نیمه اول سال ۱۴۰۰ از ۷۷۰ هزار تومان تا ۱میلیون و پانصد هزار تومان متغیر است. البته در سفر به چابهار با هواپیما دو نکته را باید مورد توجه قرار دهید، اول این‌که روزهای دوشنبه معمولا پرواز برای چابهار وجود ندارد و دوم این‌که فرودگاه چابهار در شهر کنارک واقع شده است که با خود بندر چابهار حدود ۵۰ دقیقه با خودرو فاصله دارد و درواقع شما باید هزینه تاکسی از فرودگاه تا بندر را هم به هزینه بلیط خود اضافه کنید.

سفر به چابهار از تهران با قطار

متأسفانه هنوز قطار تهران-چابهار راه‌اندازی نشده و ظاهرا در دست احداث است. بنابراین شما برای سفر به چابهار از تهران با قطار دو راه دارید، می توانید بلیط تهران-زاهدان تهیه کنید و باقی راه را با اتوبوس و یا تاکسی ادامه دهید، همچنین می‌توانید بلیط تهران-بندرعباس تهیه کنید و از آن‌جا با اتوبوس و یا تاکسی به چابهار برسید. البته به طور کلی سفر به چابهار با قطار خیلی کار عاقلانه‌ای نیست چرا که شما بیش از یک روز کامل را در راه خواهید بود. از تهران تا بندرعباس با قطار حدود ۲۰ ساعت و از بندرعباس تا چابهار حدود ۸ ساعت راه است یعنی در مجموع شما حدود ۲۸ ساعت در راه خواهید بود. از تهران تا زاهدان نیز با قطار حدود ۲۳ ساعت و از زاهدان تا چابهار حدود ۹ ساعت در راه خواهید بود، یعنی در مجموع ۳۲ ساعت!

اگر می‌خواهید در مورد فاصله تهران تا هر جای ایران اطلاعات دقیق و کاملی داشته باشید، سری به این مطلب در مجله جاباما بزنید.

بهترین زمان برای سفر به چابهار

علیرغم استان سیستان و بلوچستان و سایر مناطق جنوب ایران، بندر چابهار در همه زمان‌های سال آب و هوایی معتدل و خنک دارد. آب و هوای بندر چابهار به گونه‌ای است که حتی در فصول گرم سال از بسیاری از شهرهای دیگر نیز خنک‌تر است. اگر می‌خواهید سفری دلپذیر در آب و هوایی مطبوع داشته باشید، ماه‌های بهمن و اسفند بهترین زمان برای سفر شما هستند. همانطور که خودتان هم می‌دانید، میزان سفر در این ماه‌ها کمتر بوده و چابهار نیز در طول بهمن و اسفند خلوت است.

علاوه بر آب و هوای خوب، می‌توانید از سکوت و آرامش شهر و ساحل نیز لذت ببرید. اگر به دنبال یک خرید باصرفه و تخفیف‌های هیجان‌انگیز هستید، بازارهای چابهار در فصل تابستان تخفیف‌های متنوعی دارند. در فصل تابستان نیز هوای چابهار خنک بوده و علاوه بر آن، جشنوراه‌های متفاوتی نیز در شهر برگزار می‌شوند. خلاصه آنکه زمان سفر شما به این شهر به هدف شما از سفر بستگی دارد.

بسیاری از جاذبه‌های چابهار تنها یک نمونه مشابه در کل دنیا دارند. در مورد این شباهت‌ها و شباهت های جاهای دیدنی ایران به نمونه های خارجی شان در مجله جاباما بیشتر بخوانید.

در سفر به چابهار کجا بمانیم؟

اسکان در هر سفر یکی از مهم‌ترین مسائل و هزینه‌هاست. شما باید در مکانی اسکان کنید که علاوه بر این‌که هزینه‌اش با برنامه‌ریزی مالی شما برای سفر جور دربیاید، امنیت و آسایش شما را نیز در سفر تضمین کند.

به طور کلی شما می‌توانید در چابهار در هتل، هاستل، سوئیت و یا اقامتگاه‌های بوم‌گردی بمانید. فقط تأکید ما این است که مکانی را برای اسکان خود انتخاب کنید که از امنیت آن مطمئن باشید.

بهترین راه این است که هر کدام از گزینه‌های مطرح شده برای اسکان را که انتخاب می‌کنید، پیش از سفرتان از طریق سایت‌های معتبر آن را رزرو کنید.

استفاده از سایت‌های معتبر برای رزرو محل اقامت در چابهار به شما این امکان را می‌دهد که علاوه بر اطمینان یافتن از امنیت آن مکان، از نظرات کاربران درباره آن مکان نیز بهره‌مند شوید و انتخاب مطمئن‌تر و آگاهانه‌تری داشته باشید.

جاباما یکی از معتبرترین سایت‌ها برای رزرو هتل در چابهار یا رزرو هتل در چابهار است.

اقامت در هتل در چابهار

هتل ۵ ستاره لیپار

از آن‌جا که چابهار یکی از مقاصد مهم سفر در ایران است، هتل‌های با کیفیت و مطلوبی به ویژه در سال‌های اخیر در این بندر ساخته شده است. یکی از مهم‌ترین هتل‌های این شهر هتل ۵ ستاره لیپار است که در مجاورت دریای عمان قرار گرفته و چشم‌انداز زیبایی از دریای آبی جنوب دارد.

این هتل تمام امکانات رفاهی مناسب مانند تهویه هوای مطبوع، طراحی زیبای داخلی اتاق‌ها، امکانات بهداشتی مناسب، پنجره‌های رو به دریا و … را دارد. هم‌چنین رستوران باکیفیت آیدا، کافه رستوران بام لیپار و فست‌فود هتل می‌توانند غذای مورد نیاز شما را به خوبی تأمین کنند.

نزدیکی به مناطق دیدنی چابهار و مراکز خرید نیز از ویژگی‌های دیگر این هتل است. هزینه اقامت در این هتل برای یک نفر در هر شب در نیمه اول ۱۴۰۰ حدود ۷۹۰ هزار تومان است.

هتل ۴ ستاره شاهان

هتل ۴ ستاره شاهان یکی از هتل‌های خوب این شهر است که دسترسی مناسبی به ساحل دریا، مراکز خرید، بافت سنتی شهر و خیابان‌های اصلی دارد. رستوران، پارکینگ مسقف و صندوق امانات در کنار امکانات بهداشتی هتل، این هتل را به یکی از بهترین انتخاب‌ها برای اقامت در چابهار تبدیل کرده است. هزینه اقامت در این هتل برای هر نفر در یک شب در نیمه اول سال ۱۴۰۰ حدود ۴۴۰ هزار تومان است.

هتل ۴ ستاره فردوس

هتل ۴ ستاره فردوس نیز یکی از هتل‌های مشهور در این شهر است که با نزدیکی به دریا و مراکز خرید شهر و داشتن امکانات مناسب همچون رستوران و اتاق بازی کودکان، سیستم تهویه هوا و امکانات بهداشتی مناسب، می‌تواند یکی از انتخاب‌های خوب شما باشد. هزینه اقامت در این هتل برای هر نفر در یک شب در نیمه اول سال ۱۴۰۰ حدود ۷۷۰ هزار تومان است.

هتل ۴ ستاره لاله

هتل زیبای ۴ ستاره لاله با معماری جذاب و مجاورتش با دریای عمان، یکی دیگر از انتخاب های شما برای رزرو هتل در چابهار است. نزدیکی به مراکز خرید و جاذبه‌های طبیعی این شهر از دیگر مزایای این هتل است. تاکسی‌سرویس شبانه‌روزی، پارکینگ، رستوران با کیفیت و امکانات بهداشتی داخل اتاق‌ها از ویژگی‌های این هتل است. هزینه اقامت در این هتل برای هر نفر در یک شب در نیمه اول سال ۱۴۰۰ حدود ۴۵۰ هزار تومان است.

اقامتگاه‌های بوم‌گردی چابهار

اقامت در اقامتگاه های بوم گردی یکی از گزینه‌های فوق‌العاده در سفر به چابهار است، زیرا شما از این طریق با سبک زندگی مردم بومی آشنا می‌شوید و برای چند روز مثل یک بومی زندگی می‌کنید.

به علاوه اقامتگاه‌های بوم‌گردی نسبت به هتل‌ها از شما هزینه کمتری دریافت می‌کنند. بهترین اقامتگاه‌های بوم‌گردی در این شهر عبارتند از اقامتگاه بوم‌گردی کلبه ساحلی گواتر، اقامتگاه در خلیج، اقامتگاه پرهیزگار بریس، اقامتگاه بوم‌گردی شجره، اقامتگاه بوم‌گردی گل افشان و اقامتگاه بوم‌گردی رمین.

اجاره ویلا و سوئیت در چابهار

شیوه‌ دیگری که می‌توانید برای اقامت در چابهار پیش گیرید، رزرو هتل و سوئیت در این شهر است. هزینه اجاره هتل و سوئیت در چابهار در نیمه دوم ۱۴۰۰ حدودا بین ۳۰۰ هزار تومان تا ۷۰۰ هزار تومان برای هر شب است.

سوالات متداول:

بهترین جاهای دیدنی چابهار در شب کدامند؟

ساحل شب تاب  و اسکله‌های چابهار به دلیل داشتن منظره زیبا،‌ بهترین جاهای دیدنی چابهار در شب هستند.

بهترین دیدنی‌های چابهار در پاییز و زمستان کدامند؟

دیدنی‌های چابهار در هر فصلی زیبایی خود را دارند؛ با این حال درخت مکرزن و جنگل حرا در فصل‌های سرد سال جذابیت بیشتری دارند.

شگفتی‌های چابهار کدامند؟

طبیعت چابهار، شگفتی‌های فراوانی دارد که جاذبه‌های مختلفی را ایجاد کرده است. تالاب لیپار، ساحل شب تاب و کوه‌های مریخی  تنها چند نمونه‌ از شگفتی‌های این شهر هستند.

معروف ترین بازارهای چابهار کدامند؟

مرکز خرید ابریشم و مرکز خرید پردیس جزو معروف‌ترین بازارهای مدرن شهر و دکه بازار نیز معروف‌ترین بازار سنتی شهر است.

بهترین فصل سفر به چابهار کی است؟

اگر می‌خواهید چابهار را در شکل خلوت و با آب و هوای خوب ببینید، زمستان بهترین فصل برای سفر است.

در چابهار کجا اقامتگاه رزرو کنیم؟

برای رزرو اقامتگاه در چابهار، کافی است به سایت جاباما بروید و با انتخاب شهر چابهار به عنوان مقصد،‌ اقامتگاه مناسب خود را رزرو کنید.

وجه تسمیه چابهار چیست؟

وجه تسمیه چابهار، چهار بهار است. این نام به دلیل آب و هوای شهر انتخاب شده است؛ چراکه چابهار در تمام فصول سال هوایی معتدل و بهاری دارد.

در رودخانه باهوکلات کدام حیوان نادر زندگی می‌کند؟

در این رودخانه، تنها تمساح بومی ایران، یعنی گاندو، زندگی می‌کند.

دریاچه لیپار کجاست؟

این دریاچه در نزدیکی روستای رمین و در میان کوه‌های مینیاتوری قرار گرفته است.

در کدام ماه های سال دریاچه لیپار قرمزتر می‌شود؟

رنگ قرمز دریاچه لیپار به دلیل وجود پلانگتون‌ها در آن است. تعداد این پلانگتون‌ها از اواسط خراد تا اواخر شهریور افرایش یافته و در آذرماه به بیشترین مقدار می‌رسند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه + 9 =

دکمه بازگشت به بالا