احتمالا بارها تصویر یک دریاچه صورتی رنگ را جنوب شرق ایران دیده‌اید. تالاب لیپار چابهار در منطقه زیبا و بسیار دیدنی سواحل مکران در بندر چابهار واقع شده‌است. این تالاب یکی از عجیب‌ترین آبگیرهای سطح جهان است. میزان نمک آب موجود در این تالاب به شدت بالا است.


قرارگیری آن در موقعیتی خاص و در نزدیکی اقیانوس باعث شده تا رنگ آب آن در بسیاری از مواقع به صورتی غلیظ رنگ نزدیک باشد. نشستن بر ساحل لیپار چابهار و تماشای دریاچه‌ای که این بار برخلاف تصوراتمان آبی نیست، تجربه بسیار بی‌نظیر و به یادماندنی‌ خواهد بود.


اگر قصد دارید تا این بار یک سفر کاملا متفاوت و به یاد ماندنی را تجربه کنید، با ما همراه باشید تا بیشتر درباره تالاب صورتی چابهار صحبت کنیم.


دریاچه لیپار کجاست؟


تالاب لیپار چابهار در منطقه بکر و زیبای استان سیستان بلوچستان، یعنی مسیر چابهار به خلیج گواتر قرار دارد. این مسیر که توسط کوه‌ها و صخره‌های زیبا و هیجان انگیزی احاطه شده، به محل تلاقی رودخانه و دریا که همان تالاب لیپار باشد منتهی می‌شود.


تالاب لیپار در واقع بین دو کوه و در یک دره قرار گرفته که آب‌های مختلف در نهایت به این دره می‌ریزند و تالاب لیپار را تشکیل می‌دهند.


دریاچه لیپار

موقعیت جغرافیایی دریاچه لیپار


تالاب صورتی لیپار در جنوب شرق ایران و در نزدیکی دریای عمان و اقیانوس هند قرار دارد.  چابهار در دره‌ی جاده چابهار به گواتر قرار دارد. نزدیک ترین روستا به تالاب لیپار چابهار، روستای رمین است.


مسیر دسترسی به لیپار


برای دسترسی به تالاب لیپار، لازم است تا ابتدا خودتان را به استان سیستان و بلوچستان و بندر چابهار برسانید. از بندر چابهار تنها کافی است تا از سمت شرق وارد جاده ساحلی چابهار به گواتر شوید و پس از 15 کیلومتر به تالاب لیپار می‌رسید.


فاصله لیپار تا چابهار


فاصله چابهار تا دریاچه لیپار در حدود 20 کیلومتر است و از بندر چابهار با حدود 15 دقیقه رانندگی به روستای رمین می‌رسید و صخره‌های بزرگ مشرف به تالاب لیپار را مشاهده خواهید کرد.لیپار چابهار

تالاب لیپار چگونه شکل گرفت و چرا رنگ آن صورتی است؟


همانطور که گفتیم، تالاب لیپار محل اتصال چندین رودخانه کوچک و بزرگ است که از زمین‌های مختلفی عبور می‌کنند.


هرکدام از این رودخانه‌ها به همراه خود حجم زیادی از مواد آلی و معدنی را همراه می‌آورند و تجمع همه این مواد آلی و معدنی به همراه حجم بالایی از پلانکتون در این تالاب، باعث به وجود آمدن فرآیندهای زیستی مختلفی می‌شود که در نتیجه فعالیت این پلانکتون‌ها، رنگ آب تالاب به رنگ صورتی در می‌آید.


همچنین جریان دریایی مونسون هم در حدود خردادماه تا شهریور این میزان پلانکتون‌ها را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود تا سطح پلانکتون‌های موجود در دریاچه تالاب به بالاترین حد خود در اواخر پاییز برسد.


در این زمان رنگ آب دریاچه به صورتی‌ترین حالت خود در سال می‌رسد.


لیپار یکی از زیباترین و عجیب ترین جاهای دیدنی چابهار است!


تالاب صورتی چابهار

پوشش گیاهی تالاب لیپار در چابهار


تالاب لیپار چابهار در یکی از بهترین موقعیت‌های جغرافیایی و در مسیر راه آب‌های بسیار متنوعی قرار گرفته که هرکدام با خودش مجموعه‌ای از مواد آلی و خاک و مواد معدنی را به همراه می‌آورد.


این موضوع باعث شده تا تالاب لیپار دارای منابع غنی برای رشد انواع گیاهان متنوع باشد. در منطقه اطراف تالاب گیاهان و درختان بسیار متنوعی به چشم می‌خورند که گویی به یک باره و در دل یک کوهستان سخت، درختان و گیاهان متنوعی از دل زمین سر برآورده اند.


مهمترین گیاهی که در منطقه لیپار رشد می‌کند، پنبه وحشی است. این نوع پنبه‌ها به دلیل مرغوبیت و کیفیت بسیار بالایی که دارند، به عنوان یکی از منابع درآمد مردم محلی استفاده می‌شوند. این پنبه‌های وحشی برای استفاده در انواع پتو و لحاف و بالش استفاده می‌شود.


اما به غیر از پنبه وحشی، در منطقه تالاب صورتی چابهار درختان نی، کهور، چش، گز، بلوط و درختانی که در زبان محلی با نام دشتان شناخته می‌شود، مهمترین درختان پوشش گیاهی بسیار متنوع تالاب لیپار چابهار است.


گونه‌‌های جانوری و اکوسیستم تالاب لیپار در چابهار


دریاچه تالاب لیپار در واقع یک دریاچه فصلی است و در فصول خاصی از سال، میزبان گونه‌های مختلف جانوری است.


پلانکتون‌ها اولین و مهم‌ترین گونه‌های جانوری موجود در دریاچه لیپار هستند که دلیل اصلی خاص بودن رنگ آب دریاچه هم وجود همین پلانکتون‌ها است. البته بد نیست بدانید که گونه‌های جانوری موجود در آب این تالاب محدود به یک نمونه پلانکتون نمی‌شوند.


حدود 30 گونه پلانکتون جانوری، بیش از 90 گونه پلانکتون گیاهی، نزدیک به 60 گونه نرم تنان دریایی، 85 گونه ماهی، 24 گونه سخت تنان دریایی، 45 گونه جلبک دریایی و 5 گونه دوزیست در آب تالاب لیپار زیست می‌کنند.


علاوه بر در اکوسیستم تالاب، حیوانات مختلفی زندگی می‌کنند. از جمله این حیوانات می‌توان به خوتکا، طاووسک، فلامینگو، چنگر، کشیم، حواصیل، باقرقره، مرغ ماهی خواهر، کبک و پرندگان متعدد دیگری زندگی می‌کنند.


تالاب لیپار در واقع یکی از بزرگترین زیستگاه‌های گیاهی و جانوری در منطقه جنوب شرق کشور است.


چابهار سواحل جذاب و حیرت‌انگیز زیادی دارد و به همین دلیل در مجله جاباما یک مطلب را به معرفی معروف ترین و بهترین سواحل چابهار اختصاص داده‌ایم که شاید نامشان را هم نشنیده باشید!


جاذبه های لیپار چابهار

تفریحات دریاچه صورتی چابهار


یکی از بهترین ویژگی‌های تالاب لیپار چابهار این است که تفریحات مناطق اطراف آن، همچنان بافت محلی خود را حفظ کرده‌اند و خبری از تفریحات رایجی که به محیط زیست آسیب می‌زنند، در اطراف این دریاچه نیست.


اما در مقابل شما می‌توانید در طول مدت اقامت خود در اطراف تالاب صورتی لیپار چابهار از تفریحات و فرهنگ محلی مردم لذت ببرید.


شترسواری یکی از رایج‌ترین تفریحات اطراف دریاچه لیپار است. شترهایی که با المان‌ها و نماد فرهنگ مردم سیستان و بلوچستان و چابهار تزیین شده و این تجربه را هم به مجموع تجربه‌های سفر هیجان انگیز خود اضافه کنید.


علاوه بر این، معمولا در تمامی روزهای هفته، از حدود ساعت 9 صبح، بازارچه‌های محلی فروش محصولات و صنایع دستی بومی در نزدیکی دریاچه لیپار برگزار می‌شود.


در این بازارهای محلی، شما می‌توانید انواع صنایع دستی، محصولات کشاورزی، زیورآلات و گردنبند و دستبندهای دست ساز محلی و همچنین محصولاتی که از دریاچه به دست آمده‌اند، مانند نمک دریایی، صدف و گوش ماهی و سایر محصولات جذاب را با قیمت بسیار مناسبی خریداری کنید.


همچنین اگر تا نزدیکی‌های غروب در کنار تالاب لیپار بمانید، احتمالا چند جوان را می‌بینید که با ساز محلی به کنار دریاچه می‌آیند و صدای خوش موسیقی محلی را در فضا جاری می‌کنند.امکانات رفاهی تالاب لیپار در چابهار


در نزدیکی تالاب لیپار چندین رستوران و غذاخوری محلی وجود دارند که اکثر آن‌ها غذاهای دریایی محلی چابهار و جنوب شرق کشور را عرضه می‌کنند.


جذابیت این رستوران‌ها در این است که شاید شما بتوانید غذاهای جنوبی خوزستان و بوشهر و بندرعباس و یا غذاهای شمالی را در شهرهای بزرگ مانند تهران پیدا کنید، اما غذاهای سیستان و بلوچستانی و خصوصا غذاهای محلی منطقه چابهار به ندرت در جای دیگری پیدا می‌شوند و تجربه‌ی این غذاهای محلی در رستوران‌های محلی، یکی از کارهایی است که به هیچ وجه نباید در هنگام سفر به تالاب لیپار چابهار آن را فراموش کنید.


تفریحات تالاب لیپار

جاذبه های دریاچه لیپار


جاذبه‌های تالاب لیپار به دریاچه صورتی محدود نمی‌شود. این منطقه به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص خودش، جاذبه‌های بسیار متنوعی دارد که شاید در یک سفر یکی دو روزه نتوانید به تمامی آن‌ها سر بزنید.


این منطقه مملو از جاذبه‌های طبیعی و گونه‌های متنوعی گیاهی و جانوری است که به عنوان یک ماجراجویی در یک اکوسیستم کمتر شناخته شده، هیجان بسیار بالایی دارد.


اگر به دنبال یک تجربه هیجان انگیز و سفر به یک اقلیم جدید با اکوسیستم منحصر به فرد هستید، در ادامه شما را با چند نمونه از جاذبه‌های منحصر به فرد منطقه تالاب لیپار چابهار آشنا می‌کنیم.


پرنده های تالاب


تقریبا در تمامی ایام سال و زمانی که تالاب پر از آب است، همیشه پرنده‌های متنوعی را روی سطح تالاب مشاهده می‌کنید.


تنوع پرنده‌های تالاب لیپار به پرنده‌های دائمی و مهاجر تقسیم می‌شوند. این پرنده‌ها در که معمولا پرنده‌های آب شیرین و شور هستند، از نقاط مختلف جهان به این تالاب می‌آیند و شاید امکان دیدن آن‌ها در دیگر نقاط کشور فراهم نباشد.


از جمله این پرندگان تالاب لیپار می‌توان به فلامینگو، پلیکان، چنگر و مرغابی اشاره کرد. عمده این پرندگان در فصل زمستان که هوای این منطقه نسبت به دیگر نقاط جهان گرم‌تر و مساعدتر است، به تالاب می‌آیند و با عبور از زمستان و گرم شدن هوا، این پرندگان مهاجرت خود را از سر می‌گیرند.


بدون شک پرنده‌ها یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی تالاب لیپار چابهار هستند.


کوه های مینیاتوری


سفر به فضا همیشه یکی از آرزوهای انسان بوده است که امکان آن برای اکثر مردم فراهم نیست. اما بد نیست بدانید که در نزدیکی‌های چابهار، منطقه‌ای وجود دارد می‌توانید تا حدودی حال و هوای کوه‌های سطح مریخ را تجربه کنید. کوه‌های مینیاتوری چابهار یکی از عجیب‌ترین و زیباترین جاذبه‌های طبیعی این منطقه هستند.


این کوه‌ها در طی دوران زمین شناسی به نحوی رسوب کرده و در ادامه فرسایش پیدا کرده‌اند که منظره‌ای شبیه به آنچه که از ناهمواری‌های سطح سیاره مریخ می‌نشاسیم را تداعی می‌کند.


این کوه‌ها که عمدتا از رسوبات جانداران سخت پوست دریایی و ماهی‌های موجود در اقیانوس تشکیل شده‌اند، با آمدن فصل بهار و سرسبز شدن، منظره‌ی بسیار دیدنی و به یاد ماندنی را ایجاد می‌کند.


حتی اگر فرصت شما برای بازدید از تالاب لیپار چابهار زیاد نیست و قصد دارید به صورت کوتاه از این منطقه بازدید کنید، حتما کوه‌های مینیاتوری را در برنامه بازدید خود قرار بدهید.


کوه های مریخی

تالاب دشتار


در نزدیکی تالاب لیپار تالاب کوچک دیگری واقع شده که به آن دشتار می‌گویند. برخلاف لیپار این تالاب به رنگ صورتی نیست و درختان آن را احاطه کرده‌اند.


دشتار در زبان محلی به عروس گفته می‌شود و دلیل نام گذاری این تالا، زیبایی بیش از اندازه و همچنین درختان سرسبز اطراف آن است که در اقلیم گرم و خشک چابهار یک نقطه عطف محسوب می‌شود.بهترین فصل بازدید از لیپار و سفر به چابهار کی است؟


همانطور که می‌دانید منطقه چابهار و تالاب لیپار در اقلیم گرم و خشک قرار دارد. به همین علت فصول سرد سال که دیگر نقاط کشور در سرما و یخبندان به سر می‌برند، بهترین زمان برای سفر به چابهار و بازدید از تالاب صورتی لیپار است.


در فصل پاییز و زمستان پرندگان مهاجر از نقاط مختلف جهان به سمت این تالاب مهاجرت کرده‌اند و می‌توانید گونه‌های مختلف جانوری را در منطقه اطراف تالاب مشاهده کنید. نکته دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که تالاب لیپار یک تالاب موقتی است و در بعضی از ماه‌های سال مانند اواخر بهار و تابستان معمولا آب ندارد.


همچنین یکی از مهمترین ویژگی‌های تالاب لیپار رنگ صورتی آب آن است که این رنگ معمولا در اواخر پاییز تا اوایل بهار به بهترین حالت خود می‌رسد.


بنابراین اگر می‌خواهید در یک آب و هوای مطبوع به یکی از جذاب ترین تالاب‌های ایران سر بزنید و از دیدن رنگ صورتی آب آن هیجان زده شوید، بهترین زمان سفر به تالاب لیپار چابهار در ماه‌های آذر تا اسفند خواهد بود.


لیپار چابهار

اقامت در لیپار چابهار


برای اقامت در لیپار چابهار شما دو گزینه دارید. گزینه اول که بسیار جذاب و هیجان انگیز هم هست، اقامت در یکی از اقامتگاه‌های بوم گردی روستای رمین که در نزدیکی تالاب لیپار قرار دارد است.


در این روستا چندین اقامتگاه بوم گردی با امکانات متعدد قرار دارند که می‌توانید در یک فضای کاملا محلی اقامت داشته باشید و با فرهنگ مردم این منطقه بیشتر آشنا شوید.


همچنین مسئولین اقامتگاه‌های بوم گردی معمولا به شما جاذبه‌های محلی را معرفی می‌کنند که شاید تنها بتوانید از طریق افراد بومی به آن مناطق بکر و دست نیافتنی برسید.


در حالت کلی اگر از سفرهای مدرن و اقامت در هتل‌های شیک خسته شده‌اید و قصد دارید تا چند روزی خود را به دست طبیعت بسپارید و از آرامش طبیعت استفاده کنید، پیشنهاد ما به شما رزرو اقامتگاه بوم گردی تالاب لیپار است.


برای رزرو اقامتگاه بوم گردی در چابهار می‌توانید به سایت جاباما مراجعه کنید.


رزرو هتل لیپار چابهار


اما گزینه دیگر شما رزرو هتل در چابهار و حرکت از چابهار به سمت تالاب لیپار است.


در چابهار هتل‌های فراوانی وجود دارند که می‌توانید بسته به شرایط خود آن‌ها را انتخاب کنید. اما حالا که هدف سفر شما بازدید از تالاب لیپار است، بد نیست که در هتل لیپار چابهار اقامت کنید.


هتل 5 ستاره لیپار چابهار یکی از هتل‌های لوکس این شهر است که امکانات و خدمات بسیار متنوعی دارد. با رزرو هتل لیپار چابهار می‌توانید در یکی از بهترین هتل‌های شهر چابهار اقامت کنید، به جاذبه‌های چابهار دسترسی خوبی داشته باشید و برای سفر به تالاب لیپار هم فاصله بسیار کوتاهی را طی کنید.


برای رزرو هتل لیپار چابهار می‌توانید به سایت جاباما مراجعه کنید.


نکات مهم در بازدید از لیپار چابهار


  • یکی از مهمترین نکاتی که در سفر به مناطق مختلف باید در نظر داشته باشیم، احترام به فرهنگ و آداب و رسوم مردمی است که در آن منطقه زندگی می‌کنند. این مسئله یکی از اصلی‌ترین آداب گردشگری پایدار است.
  • برای کمک به اقتصاد محله، تلاش کنید تا حد امکان خریدهای خود را از فروشندگان محلی انجام دهید و از محصولات محلی و صنایع دستی منطقه خریداری کنید.
  • در بازدید از مناطق طبیعی، حتما به حقوق حیوانات ساکن در منطقه احترام بگذارید و آن‌ها را اذیت نکنید.
  • محافظت از طبیعت از اساسی‌ترین نکات طبیعت گردی و سفر است. حتما زباله‌های خود را هر چند کوچک و در حد ته سیگار و یک پلاستیک کوچک، با خود از منطقه خارج کنید.
  • تالاب لیپار یک محیط محافظت شده است؛ از ریختن زباله و مواد شیمیایی به داخل آب که باعث شود تا موجودات زنده و پلانکتون‌های داخل دریاچه از بین بروند و شکل و رنگ خاص آب دریاچه تغییر کند، خودداری فرمایید.
  • زمین‌های اطراف تالاب لیپار ممکن است به صورت باتلاقی باشند. برای حفظ احتیاط، حتما خودروی خود را دورتر از تالاب پارک کنید و به صورت پیاده به نزدیکی تالاب بروید.

جاهای دیدنی چابهار

پاسخ به سوالات رایج در مورد تالاب لیپار


دریاچه لیپار کجاست و مسیر دسترسی به آن چگونه است؟

دریاچه تالاب لیپار در 15 کیلومتر شهر چابهار در استان سیستان و بلوچستان قرار دارد و برای دسترسی به آن لازم است تا از چابهار وارد جاده خلیج گواتر شوید.

دلیل رنگ صورتی دریاچه لیپار چیست؟

بهترین زمان بازدید از لیپار کی است؟

در سفر به لیپار چابهار کجا بمانیم؟