جاباما

این پاییز به کجا سفر کنیم؟ بهترین شهرهای ایران برای یک سفر طلایی در پاییز!

بیشتر گردشگران برای سفر به مناطق مرکزی و جنوبی کشور، فصل پاییز را انتخاب می‌کنند. اما در این میان زیبایی‌های مناطق کوهستانی کشور که مملو از پوشش‌های گیاهی متنوع است، خالی از لطف نیست. وقتی پاییز از راه ‌می‌رسد، تن‌پوشی از رنگ‌های زرد و نارنجی و قرمز بر تن درختان خواهد کرد و همین امر باعث شکل‌گیری بزرگترین گالری نقاشی در جهان خواهد شد. پاییز فصل ترکیب‌بندی زیباترین رنگ‌ها است و به همین دلیل نیز انتخاب جاهای دیدنی ایران در پاییز گاهی می‌تواند دشوار باشد. در این مقاله به بررسی بهترین شهرهای ایران برای سفر در پاییز می‌پردازیم و مکان‌های تاریخی و طبیعی را به ‌شما معرفی می‌کنیم که در فصل پاییز چهره‌ای متفاوت و بی‌نظیر دارند.

پیشنهاد اول: جاهای دیدنی شیراز در پاییز ، بهار دیگر این شهر

شیراز شهر باغ‌های زیبا و بهارنارنج است و در هر فصلی زیبایی‌های خاص خود را دارد. اما اگر به دنبال جاهای دیدنی ایران در پاییز هستید، شیراز می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌ها باشد.

در ادامه به معرفی جاهای دیدنی شیراز در پاییز می‌پردازیم و می‌گوییم اگرچه بهار شیراز معروف است اما چرا این شهر از بهترین شهرهای ایران برای سفر در پاییز به شمار می‌رود.

باغ ارم شیراز در پاییز

باغ ارم یکی از زیباترین و محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری شیراز است که در هر فصلی از سال زیبایی‌های منحصر‌ به خود را دارد.

یکی از جذاب‌ترین بخش‌های بازدید از باغ ارم شیراز در پاییز، رنگ زیبای درختان این باغ و دسترسی به میوه‌هایی چون سیب، انار، گلابی و خرمالو است.

به دلیل تنوع بالای درختان در باغ ارم، پاییز رنگارنگی را تجربه خواهید کرد.

اصلا منظره باغ‌های پاییزی شیراز باعث می‌شود، این شهر در لیست بهترین شهرهای ایران برای سفر در پاییزی قرار بگیرد.

بهترین شهرهای ایران برای سفر در پاییز
باغ ارم شیراز در پاییز

مسجد نصیر الملک شیراز در پاییز

همه گردشگران مسجد نصیر الملک شیراز را با ارسی‌های رنگارنگی می‌شناسند که باعث ایجاد رقصی زیبا از نور در داخل مسجد می‌شود.

مسجد نصیرالملک به‌عنوان یکی از مساجد زیبای جهان شناخته شده و حتی ورودی آن نیز با گل‌های رنگارنگ مانند گل سرخ و زنبق شیرازی تزئین شده است.

وجود فرش‌های دست‌بافت، ستون‌های حجاری‌شده با ترکیبی زیبا از تابش نور از میان شیشه‌های رنگی، این مسجد را رویایی کرده است.

شیراز سرشار از زیبایی‌های دلرباست و پاییزش یک طلای ناب و خالص! بهترین جاهای دیدنی شیراز را برای سفر پاییزیتان انتخاب کنید.

جاهای دیدنی ایران در فصل پاییز
نمایی زیبا از مسجد نصیرالملک شیراز

خانه شاپوری شیراز در پاییز

خانه شاپوری که در سال‌های ۱۳۱۰ تا ۱۳۱۵ ساخته شده، متعلق به یکی از تجار بزرگ شیراز به‌نام عبدالصاحب شاپوری بوده و یکی از جاهای دیدنی ایران در پاییز به شمار می‌رود.

این عمارت زیبا که در دو طبقه ساخته شده، تلفیقی از معماری اروپایی و ایرانی دارد. وقتی وارد محوطه خانه شاپوری می‌شوید الگوی متقارن معابر باغ و نقاشی‌ها و گچ‌بری‌های بنا شما را مجذوب خواهد کرد.

در داخل ساختمان نیز روی دیوارها می‌توانید نقاشی‌هایی را ببینید که از زیبایی‌های شیراز برای ترسیم آن‌ها الهام گرفته شده است.

زیباترین شهرهای ایران در پاییز برای سفر
عکس خانه شاپوری شیراز در نمای پاییزی

باغ نارنجستان قوام شیراز در پاییز

باغ نارنجستان قوام شیراز که در خیابان لطفعلی ‌خان‌ زند واقع شده، به دلیل وجود درختان متنوع، یکی از زیباترین جاهای دیدنی ایران در پاییز خواهد بود. این باغ در زمان ناصرالدین‌ شاه قاجار و بین سال‌های ۱۲۵۷ تا ۱۲۶۷ ساخته شده است.

درست روبروی ساختمان اصلی، آب‌نماهایی کار شده که دارای تقارن بسیار زیبایی در طراحی و ساخت هستند. در ساختمان این باغ می‌توانید تالاری را ببینید که تماماً از آینه کار شده و تجلی هنر استادکاران شیرازی است.

این باغ زیبا و پر از رنگ هم دلیل دیگری است که شیراز یکی از بهترین شهرهای ایران برای سفر در پاییز باشد.

به تماشای این همه باغ زیبا که بروید، حتما هوس یک غذای ویژه شیرازی را هم خواهید کرد، در این صورت از همین جا بهترین رستوران های شیراز را پیدا کنید و دلی از عذا در بیاورید.

بهترین شهرهای ایران برای سفر پاییزی
باغ نارنجستان قوام شیراز

سعدیه شیراز در پاییز

آرامگاه سعدی بزرگ که به سعدیه نیز شهرت دارد در انتهای خیابان بوستان و درست در مجاورت باغ دلگشا واقع شده است. بنای فعلی در سال ۱۳۳۰ توسط یکی از معماران ایرانی به‌نام محسن فروغی طراحی شده است.

این بنا که در میان درختان واقع شده، در فصل پاییز به خاطر نارنجی و قرمز شدن برگ درختان، به یکی از زیباترین جاهای دیدنی و بهترین شهرهای ایران برای سفر در پاییز تبدیل می‌شود.

سفر به شیراز در پاییز
آرامگاه سعدی و باغ سعدیه شیراز در پاییز

پیشنهاد دوم: جاهای دیدنی اصفهان در پاییز، نصف جهان غرق رنگ

اصفهان شهر تاریخ و هنر به‌عنوان یکی از اولین مقاصد گردشگری در فصول مختلف سال شناخته می‌شود. اما با توجه به اینکه آب ‌و هوای این استان گرم و خشک است، شاید پاییز بهترین انتخاب برای سفر باشد.

در ادامه به معرفی جاهای دیدنی ایران در پاییز اصفهان می‌پردازیم.

میدان نقش جهان اصفهان در پاییز

اصفهان یکی از بهترین جاها برای مسافرت در پاییز است و در این میان، میدان نقش جهان می‌تواند بهترین انتخاب باشد.

آفتاب ملایم و کم‌جان، درخت‌های هرس‌شده و صدای سُم اسب‌ها چنان ترکیب زیبایی از پاییز نقش جهان می‌سازد که تا مدت‌ها در ذهن‌تان باقی خواهد ماند.

در کنار همه این زیبایی‌های دلنشین و مختص فصل پاییز، سری به حجره‌های اطراف میدان بزنید و از دیدن صنایع دستی و سنتی اصفهان لذت ببرید.

بهترین شهرهای ایران برای سفر در پاییز
نمای بارانی از میدان نقش جهان اصفهان

کاخ چهل ستون اصفهان در پاییز

این کاخ که در زمان شاه عباس اول ساخته شده یکی از بناهای تاریخی اصفهان است که درست مقابل یک حوض بزرگ قرار گرفته و بازتاب ۲۰ ستون در آب زلال این حوض باعث شده به آن نام چهل ‌ستون دهند.

یکی از جذابیت‌های این کاخ در فصل پاییز، باغی است که کاخ در میانه آن ساخته شده است. درختان متنوعی که در فصل پاییز هر کدام به یک رنگ درآمده و منظره کاخ را زیباتر می‌کنند.

چهل ستون یکی از جاهای دیدنی ایران در پاییز است که نباید فرصت بازدید از آن را از دست بدهید چون علاوه‌بر بازی رنگ‌ها در میان باغ، می‌توانید از کاشی‌کاری‌ها و نقاشی‌های خارق‌العاده و بی‌نظیر داخل کاخ نیز لذت ببرید.

این هم یکی از باغ‌های رنگارنگ پاییزی است که باعث می‌شود اصفهان در بین بهترین شهرهای ایران برای سفر پاییزی قرار بگیرد.

دلتان یک سفر پاییزی به مقصد اصفهان را خواست؟ این شهر را با آمادگی کامل ببینید و پیش از سفر یک لیست داشته باشید از بهترین جاهای دیدنی اصفهان که حقیقتا نصف جهان است!

بهترین جاهای دیدنی ایران در پاییز
نمایی از کاخ چهل ستون اصفهان

عمارت هشت بهشت اصفهان در پاییز

کاخ هشت بهشت در دوره صفویان و در سال ۱۰۸۰ قمری در دو طبقه ساخته شده و یکی از جاهای دیدنی ایران در پاییز است. این عمارت در میان یک باغ زیبا واقع شده و درست مقابل آن یک حوض بزرگ مستطیلی شکل قرار دارد.

باغی که کاخ هشت بهشت در آن واقع شده بسیار وسیع و مملو از درختانی است که در پاییز به رنگ‌های زرد و نارنجی و قرمز در‌می‌آیند و بر زیبایی کاخ می‌افزایند.

اما فراموش نکنید که غیر از درختان رنگی این باغ، از عمارت نیز بازدید کنید. نقش‌ و‌ نگارهایی زیبا و تزئیناتی که به دست هنرمندان چیره‌دست اصفهانی انجام شده کم از زیبایی طبیعی و رنگین باغ ندارد.

جاهای دیدنی اصفهان در پاییز
عمارت هشت بهشت اصفهان در پاییز

چهار باغ عباسی اصفهان در پاییز

اگر شیفته پاییز هستید، چهار باغ عباسی اصفهان بهترین انتخاب برای شما خواهد بود. این باغ پوشیده از درخت چنار است و در فصل پاییز تصویری زیبا همچون تابلوی نقاشی را به تصویر خواهد کشید.

این باغ که در زمان شاه عباس اول ساخته شده، طی سالیان طولانی تغییراتی داشته است. به‌عنوان مثال، در دوران صفوی بخشی از خیابان که تا کنار رودخانه ادامه داشت، پوشیده از درختان بزرگ و باشکوه بود و میان اُمرای آن زمان برای ساخت و ساز تقسیم شد.

در حال حاضر چهار باغ عباسی به دلیل وجود درختانی تنومند و قدیمی و گل‌های رنگینی که در فصول مختلف سال کاشته می‌شوند، باعث می‌شود اصفهان با قطعیت تمام در بین بهترین شهرهای ایران برای سفر در پاییز قرار بگیرد.

نه فقط جاهای دیدنی که غذاهای اصفهان هم در خنکای پاییز عجیب می‌چسبد. در اصفهان کجا غذای اصیل و آشپزی ویژه اصفهانی پیدا کنیم؟ جواب در مجله جاباما و مطلب بهترین رستوران های اصفهان پنهان است.

عکس چهار باغ عباسی اصفهان در پاییز
عکس چهار باغ عباسی اصفهان در پاییز

پیشنهاد سوم: جاهای دیدنی سنندج در پاییز، دو قدم مانده به سرمای زمستان!

سنندج به عنوان یکی از استان‌های غربی کشور، پاییز و زمستان سردی دارد و به همین دلیل نیز برخی از گردشگران ترجیح می‌دهند بیشتر در فصل بهار و تابستان که هوا معتدل است به این استان سفر کنند.

اما جاهای دیدنی ایران در پاییز سنندج کم نیستند و به دلیل کوهستانی بودن این منطقه، به هر طرف که نگاه کنید تابلویی رنگین از درختان سبز و زرد و نارنجی و قرمز را خواهید دید.

پیش از همه چیز بگوییم که اگر باران‌های فراوان پاییزی را دوست دارید، حتما سنندج را در به عنوان اولین مقصد از بین بهترین شهرهای ایران برای سفر در پاییز قرار دهید.

عمارت آصف‌ خان وزیری سنندج در پاییز

عمارت آصف‌ خان وزیری در دوره صفویه ساخته شده و در دوره‌های قاجار و پهلوی نیز بخش‌های به آن اضافه شده است.

این خانه تاریخی و زیبا که ۴۵۰۰ متر مربع زیربنا دارد شامل ورودی نیم‌هشتی، تالار تشریفات، ارسی‌های زیبا و رنگارنگ، حمام خصوصی، ایوان با ستون‌های گچ‌کاری شده، حیاط مرکزی و حیاط مستخدمین و رواق و بسیاری بخش‌های دیگر است.

جالب است بدانید که این عمارت حتی یک رشته قنات اختصاصی نیز دارد. عمارت آصف‌ خان وزیری یکی از جاهای دیدنی ایران در پاییز است که پیشنهاد می‌کنیم در سفر به سنندج از آن بازدید کنید.

بهترین جاهای دیدنی ایران برای سفر در پاییز
عمارت آصف‌ خان وزیری سنندج

حمام خان سنندج در پاییز

حمام خان سنندج یکی از زیباترین بناهای تاریخی استان است که در هسته مرکزی بافت قدیمی شهر واقع شده است.

کتیبه‌ای که در حمام قرار گرفته گویای قدمت طولانی آن است که به دوره حکومت امان‌الله خان اردلان برمی‌گردد. آب‌نماهای زیبا در بخش حمام سرد، ستون‌های کاشی‌کاری شده با نقوشی منحصربه‌فرد، کاشی‌کاری‌های هفت‌ رنگ و دیگر تزئینات داخلی از این حمام یک اثر هنری زیبا و ماندگار ساخته است.

حمام خان سنندج یکی از زیباترین آثار و جاهای دیدنی ایران در پاییز است که می‌توانید بخش مهمی از تاریخ را در آن ببینید.

یکی از دیگر دیدنی های عجیب سنندج روستای معروف پالنگان است که تماشایش در پاییز لطف دیگری دارد. درباره روستای پالنگان ، این بهشت گمشده کردستان بیشتر بخوانید.

جاهای دیدنی ایران در پاییز
حمام خان سنندج

عمارت خسروآباد سنندج در پاییز

این عمارت بی‌نظیر از لحاظ طراحی و ساخت، در دوره حکومت اردلان به‌ویژه خسروخان اردلان ساخته شده و به همین دلیل نیز به آن عمارت خسروآباد می‌گویند.

باغی که عمارت خسروآباد در آن قرار گرفته با وجود ۴ خیابان اطراف آن به چهارباغ خسروآباد تبدیل شده است. در این عمارت کتیبه‌ای نگهداری می‌شود که روی آن نام فتحعلی‌ شاه قاجار و یکی از والیان مشهور کردستان (امان‌الله خان) در تاریخ ۱۲۲۳ هجری قمری حک شده است.

عمارت خسروآباد با وجود این قدمت و تاریخ پرفراز و نشیب می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌ها برای بازدید از جاهای دیدنی ایران در پاییز باشد.

اگر به دنبال زیباترین باغ‌های پاییزی می‌گردید، سنندج با داشتن این باغ زیبا، از بهترین شهرهای ایران برای سفر در پاییز به شمار می‌رود.

به هر حال اگر حوالی سنندج بودید و گذرتان به کردستان افتاد بهتر است در سفرتان یک راهنما داشته باشید یا همین جا با زیر و بم جاهای دیدنی و راهنمای سفر به گلستان آشنا شوید.

بهترین مقصدهای سفر در ایران در پاییز
عمارت خسروآباد سنندج

پیشنهاد چهارم: جاهای دیدنی یزد در پاییز، فصل طلایی کویر

یزد به‌عنوان یک استان گرم و خشک هر ساله و در فصول مختلف سال پذیرای گردشگران از سراسر ایران است.

جاذبه‌های گردشگری یزد بسیار زیاد است اما برخی از آن‌ها به عنوان محبوب‌ترین جاذبه‌ها نزد گردشگران شناخته می‌شوند.

چرا در پاییز به یزد برویم؟ چون اصولا شهرهای مرکزی ایران از بهترین شهرها برای سفر در فصل پاییز هستند.

در ادامه بهترین جا برای مسافرت در پاییز یزد را به شما معرفی خواهیم کرد.

امیر چخماق یزد در پاییز

مجموعه امیر چخماق یکی از نمونه‌های بی‌نظیر از میراث معماری دوره تیموریان است که شامل بازار، مسجد، تیکه و آب‌انبار بوده و از جمله شاخصه‌های مهم گردشگری در استان یزد است.

امیر جلال‌الدین چخماق یکی از سرداران و امیران شاهرخ تیموری در سده ۸ خورشیدی بوده که در زمان حاکمیت خود این میدان را ساخته است.

علت اصلی ساخت این میدان بزرگ، رونق بخشیدن به استان یزد و کمک به پیشرفت این استان بوده است.

میدان امیر چخماق یزد به‌عنوان یکی از مهم‌ترین آثار تاریخی یزد شناخته می‌شود و می‌تواند یکی از بهترین جاهای دیدنی ایران در پاییز باشد.

زیباترین شهرهای ایران برای سفر در پاییز
امیر چخماق یزد

برج خاموشان یزد در پاییز

این برج که در حال حاضر به یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم استان یزد تبدیل شده، در دل خود بخشی از تاریخ و آیین زرتشتیان را دارد. برج خاموشان از جمله دخمه‌هایی است که قوم زرتشت به منظور برگرداندن مردگان به طبیعت از آن استفاده می‌کردند. اما آیا می‌دانید چطور مردگان به طبیعت باز می‌گشتند؟

در دوران قدیم، زرتشتیان پس از مرگ عزیزان خود، آن‌ها را در برج‌های خاموش قرار می‌دادند تا به بخشی از زنجیره غذایی یا خوراک پرندگان تبدیل شوند. در نهایت نیز استخوان‌های باقی مانده در فضای خالی وسط برج‌ها که به آن استودان می‌گفتند باقی می‌ماند تا به طبیعت برگردد.

برج خاموشان یکی از پُر رمز و رازترین جاهای دیدنی ایران در پاییز استان یزد است و همین یک دیدنی به تنهایی کافی بود تا یزد هم در لیست بهترین شهرهای ایران برای سفر در پاییز قرار بگیرد.

به یزد که سفر کنید، انگشت به دهان از دنیایی از زیبایی‌های این شهر تاریخی می‌مانیدو واقعا فصل و سال و تاریخش فرقی نمی‌کند اما اگر اهل ماجراجویی هستید و می‌خواهید در معماری کهن ایرانی غرق شوید، هر چه زودتر بار سفر را ببندید و راهی بهترین جاهای دیدنی و جاذبه های یزد شوید.

بهترین جاهای دیدنی در یزد
برج خاموشان یزد

باغ دولت آباد یزد در پاییز

بلندترین بادگیر جهان در باغ دولت آباد یزد واقع شده است و از طرفی این باغ به دلیل وجود تنوع پوشش گیاهی و حوضی طویل که به بادگیر ختم می‌شود می‌تواند یکی از بهترین جاهای دیدنی ایران در پاییز باشد.

درختانی که در فصل پاییز رنگ‌های زیبایی به خود می‌گیرند و صدای خش‌خش برگ‌ها زیر قدم‌های شما، منظره این باغ را رویایی خواهد کرد.

باغ دولت‌ آباد یزد علاوه‌بر بادگیر بخش‌های دیگری نیز دارد که شامل عمارت سردر، عمارت آیین، تالار آینه، آب‌انبار، باغ ناصر و عمارت تهرانی است.

باغ دولت آباد می‌تواند بهترین جا برای مسافرت در پاییز به یزد باشد.

جاهای دیدنی سفر به یزد در پاییز
باغ دولت آباد یزد

پیشنهاد پنجم: جاهای دیدنی مشهد در پاییز، به تماشای باغ و راغ سُرخ

همه ما مشهد را به وجود متبرک بارگاه امام رضا (ع) می‌شناسیم و اولین هدفمان از سفر به این استان زیارت است.

اما پس از زیارت می‌توانید از مراکز تفریحی و اماکن تاریخی و گردشگری استان نیز دیدن کنید. چرا مشهد از بهترین شهرهای ایران برای سفر در پاییز است؟ پاسخ ساده است، آب و هوای بی‌نظیر و ملایمش! البته مواظب خنکی شب‌های پاییزی مشهد هم باید باشید.

در ادامه مراکزی به شما معرفی خواهند شد که در پاییز جلوه خاصی داشته و رقصی از رنگ‌های گرم را به نمایش می‌گذارند.

شاندیز مشهد در پاییز

شاندیز مشهد که در فاصله ۳۸ کیلومتری غرب استان واقع شده یکی از زیباترین ییلاقات مشهد است که در فصل پاییز لباسی از رنگ‌های زرد و نارنجی و قرمز به تن می‌کند.

شاندیز یکی از مناطق کوهستانی مشهد است و به همین دلیل نیز در گذشته به عنوان ییلاق استفاده می‌شده است و به همین دلیل پاییز و زمستان سردی دارد.

اما در مقابل زیبایی‌های منطقه شاندیز در فصل پاییز قابل مقایسه با دیگر فصل‌ها نخواهد بود. رودی که از میان منطقه رد شده، صدای آب، خش‌خش برگ‌ها و زمینی پوشیده از برگ‌های رنگارنگ، از این منطقه یک تابلوی نقاشی زیبا ساخته است.

بنابراین مشهد با داشتن طبیعت زیبا و فوق‌العاده شاندیز یکی دیگر از بهترین شهرهای ایران برای سفر در پاییز و برای دوست‌داران باغ پاییزی است.

سفر به مشهد و جاهای دیدنی مشهد در پاییز
تصویری از شاندیز مشهد در پاییز

مقبره نادرشاه یا باغ نادری مشهد

مقبره نادرشاه بنای یادبودی است که در شهر مشهد واقع شده و جالب است بدانید که پس از حرم مطهر امام رضا (ع) بیشترین آمار بازدید را در میان گردشگران به خود اختصاص داده است.

همان‌طور که می‌دانید نادر شاه یکی از بزرگ‌ترین پادشاهان ایرانی بود که در زمان حکومت خود مرزهای ایران را چنان گسترده کرد که ایران به یکی از قدرتمندترین و بزرگترین کشورهای جهان تبدیل شد.

به واسطه این همه خدمت، مجلس وقت در سال ۱۲۹۴ قانونی را به منظور بازسازی و مرمت آرامگاه نادر شاه تصویب کرد.

باغ نادری مشهد با مساحتی بالغ بر ۱۴۴۰۰ مترمربع از چهار طرف با چهار خیابان اصلی مشهد همجوار است و به دلیل وجود موزه اسلحه یکی از جاهای دیدنی ایران در پاییز مشهد خواهد بود.

بهترین شهرهای ایران برای سفر در پاییز
مقبره نادرشاه در مشهد

طرقبه مشهد در پاییز

شهر طرقبه مشهد منطقه خوش‌ آب‌وهوایی است که در شرق کوه‌های بینالود و در جنوب کوه تخت رستم واقع شده است.

این منطقه یکی از ییلاقات مشهد است که دارای تابستانی خنک و مطبوع بوده اما در مقابل پاییز و زمستانی نسبتاً سرد دارد.

خانه‌های روستایی این شهر معمولاً از گل و چوب ساخته شده‌اند و بواسطه وجود آن‌ها، شهر طرقبه بافت قدیمی و روستایی خود را حفظ کرده است.

وجود درختان قدیمی و متنوع در این منطقه باعث شده تا در فصل پاییز شاهد تابلویی زیبا و رنگین از طبیعت باشید. اصلا همین که مشهد طرقبه را دارد یعنی یکی از بهترین شهرهای ایران برای سفر در پاییز است!

مگر می‌شود حرفی از مشهد به میان بیاید و دلمان برای شیشلیک و دیزی سنگی‌اش تنگ نشود؟ لیست بهترین رستوران های مشهد همین جا روبه روی شماست، پیش از سفری نگاهی به آن بیندازید.

طرقبه مشهد در پاییز
طرقبه مشهد در پاییز

پیشنهاد ششم: جاهای دیدنی رشت در پاییز، شهری با باران‌های نقره‌ای

رشت و استان گیلان اولین گزینه‌های سفر در هر تعطیلاتی هستند، اما با توجه به اینکه این استان در نوار شمالی کشور قرار گرفته و آب‌ و هوایی نسبتاً معتدل دارد، ممکن است سفر در پاییز و زمستان برای همه آنچنان جذاب نباشد.

اگر تا به حال رشت را در تابستانش دیدید، باید بدانید که رشت یکی از زیباترین شهرهای ایران برای سفر در پاییز است.

اصلا زیبایی‌های گیلان در پاییز خیره‌کننده است و نمی‌توانید چشم از کوه‌هایی بردارید که با برگ‌های رنگین مزین شده‌اند.

تالاب عینک رشت در پاییز

دریاچه عینک یا تالاب عینک که در منطقه چهارشهر رشت واقع شده یکی از جاذبه‌های طبیعی و فوق‌العاده زیبای رشت است.

علت نام‌گذاری تالاب عینک به‌عنوان بزرگترین تالاب شهری ایران تصاویر هوایی این منطقه است که شبیه به عینک خواهد بود.

آب این تالاب تماماً از طریق بارندگی فصلی و آب مازاد زمین‌های کشاورزی اطراف تأمین می‌شود. جالب است بدانید که این تالاب به هیچ رودخانه‌ای در اطراف راه ندارد. پوشش گیاهی این منطقه در فصل بهار فوق‌العاده زیباست اما مه غلیظی که در فصل پاییز تالاب را احاطه می‌کند زیبایی دیگری دارد.

به همین دلیل نیز تالاب عینک نزد محلی‌ها و گردشگران به عنوان یکی از جاهای دیدنی ایران در پاییز شناخته می‌شود و رشت یکی از بهترین شهرهای ایران برای سفر در پاییز است.

جاهای دیدنی رشت در پاییز
تالاب عینک رشت

خانه ابریشمی رشت در پاییز

خانه ابریشمی رشت که در ضلع جنوب شرقی میدان صیقلان واقع شده در دوره قاجار ساخته شده و متعلق یکی از حاکمان رشت در دوران ناصرالدین شاه قاجار است.

خانه ابریشمی در زمینی به مساحت ۶۵۰ متر مربع و در دو طبقه ساخته شده و در هر طبقه آن ۸ اتاق وجود دارد. در حال حاضر این عمارت برای بازدید عموم باز نیست اما اگر در ساعت اداری مراجعه کنید می‌توانید با کسب اجازه از مدیر مجموعه از عمارت بازدید کنید.

از جمله جذابیت‌های این عمارت می‌توان به سقف‌های آینه‌کاری شده، دیوارهای نقاشی شده، تالار آینه و تالار چینی اشاره کرد.

همه این زیبایی‌های آمیخته با هنر و معماری دوران قاجار باعث شده تا این عمارت به یکی از جاهای دیدنی ایران در پاییز تبدیل شود.

اصلا سفر به رشت آن هم در فصل باران‌های بی‌امانش بهانه نمی‌خواهد. در مجله جاباما در مورد بهترین جاهای دیدنی رشت بیشتر بخوانید.

بهترین شهرهای ایران برای سفر در پاییز
خانه ابریشمی رشت

باغ محتشم رشت در پاییز

باغ محتشم یکی از قدیمی‌ترین پارک‌های شهر رشت است که در دوره حکومت ناصرالدین شاه قاجار ساخته شده است. مالک و بانی اصلی ساخت این باغ، اکبرخان بیربیگی یکی از ملاکان و ثروتمندان ایران در دوره قاجار بود و کلیه مراحل کاشت نهال‌های باغ، احداث عمارت کلاه‌ فرنگی و خیابان کشی تحت نظارت او انجام شده است.

تنوع پوشش گیاهی این باغ باعث شده تا تغییر رنگ برگ درختان در پاییز از آن یک اثر هنری زیبا بسازد. باغ محتشم و عمارت کلاه فرنگی یکی از محبوب‌ترین جاهای دیدنی ایران در پاییز رشت است.

جاهای دیدنی و سفر به رشت در پاییز
نمای باغ محتشم رشت در پاییز

میدان شهرداری رشت در پاییز

میدان شهرداری رشت یکی از مشهورترین بناهای تاریخی این شهر است که بین سال‌های ۱۲۸۶ تا سال ۱۳۰۵ و با الهام از معماری سن‌پترزبورگ ساخته شد.

در محوطه میدان شهرداری رشت، علاوه‌بر ساختمان شهرداری، ساختمان پست، موزه پست و شهرداری، اولین کتابخانه ملی ایران، هتل و تلگراف‌خانه قرار دارد.

میدان شهرداری تماماً سنگ‌فرش شده است و در نتیجه ورود وسایل نقلیه موتوری به محوطه آن ممنوع است. شب میدان شهرداری رشت یکی از زیباترین تصویرهایی است که می‌توانید در این استان ببینید.

این میدان با بیش از ۱۰۰ سال قدمت بهترین جا برای مسافرت در پاییز و رشت از بهترین شهرهای ایران برای سفر در پاییز است.

میدان شهرداری رشت، مظهر اولین های ایران است، از اولین شهرداری تا اولین کتابخانه و … اصلا بیایید همین جا گشتی در تاریخ زیبای میدان شهرداری رشت بزنیم و این میدان را بیشتر بشناسیم.

میدان شهرداری رشت در پاییز
میدان شهرداری رشت در باران پاییزی

پیشنهاد هفتم: جاهای دیدنی کاشان در پاییز، خانه به خانه با حیاط‌های دلبر

همه ما ماه اردیبهشت را برای سفر به کاشان انتخاب می‌کنیم، یعنی درست زمانی که هوا نه خیلی گرم و نه خیلی سرد است و البته فصل گلاب‌گیری و مراسم‌های مربوط به آن است.

اما این استان جاذبه‌های فراوانی دارد که می‌تواند از بهترین شهرهای ایران برای سفر در پاییز باشد.

خانه عامری های کاشان در پاییز

مجموعه تاریخی خانه عامری در کاشان که در زمینی به مساحت ۹ هزار مترمربع ساخته شده دارای ۳ خانه مجزا، ۵ حیاط مرکزی و ۸۵ اتاق است.

قدمت این مجموعه زیبا به دوره زندیه برمی‌گردد و یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های آن وسعت بنا و مجلل بودن تزئینات و جزئیات فضای داخلی خانه است.

خانه عامری یکی از بلندترین بادگیرهای کاشان را دارد و از لحاظ نوع معماری نیز با دیگر خانه‌های کاشان بسیار متفاوت است.

خانه عامری در حال حاضر تغییر کاربری داده و به اقامتگاه سنتی تبدیل شده است بنابراین می‌تواند علاوه‌بر بهترین جا برای مسافرت در پاییز، اقامتگاه خوبی برای سفر به کاشان نیز باشد.

بهترین شهرهای ایران برای سفر در پاییز
خانه عامری های کاشان

حمام سلطان امیر احمد کاشان در پاییز

حمام سلطان امیر احمد که در دوران صفویه ساخته شده یکی از زیباترین گرمابه‌های تاریخی در ایران است که با سبک معماری متفاوت و باشکوه خود به مکانی خاص برای بازدید گردشگران تبدیل شده است.

این حمام به شکل یک ۸ ضلعی بزرگ ساخته شده که در میانه آن حوضی ۸ ضلعی نیز قرار دارد. دور تا دور حوض نیز ۸ ستون بزرگ قرار گرفته و اطراف آن نیز سکوهایی برای نشستن ساخته شده است.

حمام سلطان امیر احمد از لحاظ معماری و استفاده از هنر ایرانی در ساخت سقف و ستون‌ها نمونه منحصربه‌فرد و یکتایی است که با وجود کاشی‌های فیروزه‌ای و طلایی، گچ‌کاری‌های ظریف و استادانه و نقاشی‌های هنری زیبا به محلی برای بازدید از مجموعه‌ای کامل از هنر دست استادکاران ایرانی تبدیل شده است.

این حمام یکی از زیباترین جاهای دیدنی ایرانی در پاییز کاشان خواهد بود.

خانه های تاریخی کاشان از زیباترین جاهای دیدنی این شهر هستند. در مورد تاریخچه خانه های کاشان و زیبایی معماری آن‌ها بیشتر بخوانید.

جاهای دیدنی کاشان در پاییز
حمام سلطان امیر احمد کاشان

خانه طباطبایی های کاشان در پاییز

خانه تاریخی طباطبایی‌های کاشان یکی از بناهای تاریخی استان است که با تزئینات مجلل، باشکوه و توجه به جزئیات به یکی از جاهای دیدنی کاشان تبدیل شده است.

این عمارت حیاطی وسیع و زیبا دارد که در میانه آن حوضی مستطیلی شکل و در دو طرف حوض نیز ۶ باغچه ۸ ضلعی قرار دارد. خانه طباطبایی‌های کاشان، ۳ بخش اندرونی و بیرونی و بخش مخصوص خدمتکاران دارد.

این عمارت در زمینی به مساحت ۴۷۰۰ متر مربع ساخته شده و ۴ حیاط، ۴ سرداب، ۴۰ اتاق، ۲ رشته قنات و ۳ بادگیر دارد.

در بخش‌های مختلف این عمارت می‌توانید نقاشی‌ها و گچ‌کاری‌هایی منحصربه‌فرد و زیبا را ببینید. عمارت طباطبایی یکی از زیباترین جاهای دیدنی ایران در پاییز کاشان است.

خانه طباطبایی های کاشان
خانه طباطبایی های کاشان

پیشنهادهای آخر: جاهای دیدنی کیش و قشم در پاییز، پرطرفدارترین مقصد فصل

برسیم به جنوب ایران و قشم و کیش که در بین بهترین شهرهای ایران برای سفر در پاییز سرآمد هستند.

همان‌طور که مناطق کوهستانی و شمالی کشور بهترین انتخاب برای سفر در تابستان هستند، کیش و قشم می‌توانند بهترین جا برای مسافرت در پاییز باشند.

کشتی یونانی کیش

کشتی یونانی کیش که مدت‌هاست به عنوان نمادی از این جزیره شناخته می‌شود در کنار غروب زیبای جزیره، منظره‌ای زیبا و به یادماندنی را شکل خواهد داد.

این کشتی در میانه آب‌های خلیج فارس قرار گرفته و در نتیجه برای دیدن آن از نزدیک باید سوار قایق شوید و سپس غواصی کنید.

با توجه به اینکه این کشتی یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری کیش است، امکانات خوبی برای قایق‌سواری و غواصی در اطراف آن فراهم شده است.

سفر به قشم در پاییز
کشتی یونانی کیش

پارک دلفین‌های کیش

دلفیناریم یا پارک دلفین‌های کیش تنها پارک دلفین در سراسر ایران است که فعالیت خود را از حدود ۱۰ سال پیش آغاز کرده و هر روز برنامه‌های مفرح و جذابی برای گردشگران و مسافران دارد.

پارک دلفین‌های کیش از جمله محبوب‌ترین جاهای دیدنی ایران در پاییز است که می‌توانید همراه خانواده و خصوصاً فرزندانتان از امکانات آن استفاده کنید.

این پارک علاوه‌بر دلفیناریوم بخش‌های دیگری نیز دارد که شامل باغ پرندگان، سفره خانه سنتی و سالن آمفی تئاتر است.

از جمله پستانداران دریایی این پارک می‌توان به دلفین، گربه دریایی، گراز دریایی، پنگوئن و شیر دریایی اشاره کرد.

اگر اهل تفریحات آبی هستید و اصلا به کیش می‌روید که تنی به آب بزنید، می‌توانید با تمام تفریحات آبی جذاب کیش همین جا آشنا شوید.

تفریحات آبی کیش در پاییز
پارک دلفین‌های کیش

غار نمکدان قشم

غار نمکدان قشم یکی از طولانی‌ترین غارهای نمک در جهان است که در فاصله ۹۰ کیلومتری از جزیره قشم واقع شده و از جمله زیباترین جاهای دیدنی ایران در پاییز قشم است.

لایه‌ها و رگه‌های نمک که به مرور زمان روی هم انباشته شده، شکل‌های طبیعی و زیبایی را ایجاد کرده‌اند که هر بیننده‌ای را مجذوب خود خواهد کرد.

سفر به قشم در پاییز
غار نمکدان قشم

جنگل‌های دریایی حرا قشم

یکی از جاهای دیدنی ایران در پاییز قشم، جنگل‌های دریایی حرا هستند. این جنگل‌ها که وسعتی حدود ۲۰۰ کیلومتر دارند شامل درختانی است که می‌توانند در آب‌های شور رشد کرده و به حیات خود ادامه دهند.

یکی از جذابیت‌های این جنگل دریایی، بیرون بودن بخشی از ریشه‌های درختان است، گویی که این درختان روی آب شناور هستند. البته در زمان پدیده مد، ریشه‌ها در آب فرو می‌روند.

جالب است بدانید که یکی از ویژگی‌های خاص و منحصربه‌فرد درخت حرا، توانایی تصفیه آب شور و شیرین کردن آن است.

این جنگل‌های زیبا و طبیعی می‌تواند بهترین جا برای مسافرت در پاییز باشد.

جنگل های حرا رازهای ناگفته زیادی دارند، درباره جنگل حرا در قشم و راز و رمز آن اینجا بیشتر بخوانید.

جاهای دیدنی قشم در پاییز
جنگل‌های دریایی حرا قشم

این پاییز کجا سفر برویم؟

بهترین استان برای جاهای دیدنی ایران در پاییز کدام است؟

تقریباً می‌توان گفت که همه استان‌های کشور در فصل پاییز و به دلیل رنگ‌آمیزی زیبای طبیعت، انتخاب مناسبی برای سفر هستند. اما اگر سرمای هوا در فصل پاییز برای شما آزاردهنده است، می‌توانید استان‌های مرکزی و جنوبی کشور را برای سفر انتخاب کنید.

جنگل‌های دریایی حرا در کدام استان واقع شده‌اند؟

جنگل‌های دریایی حرا یکی از جاذبه‌های طبیعی و خاص است که در استان قشم واقع شده و ریشه‌های بیرون مانده از آب شور دریا بر زیبایی این منطقه افزوده است.

فرحناز احمدزاده

من نویسنده‌ام، بیشتر از ۵ ساله که کلمات همچون رقصنده‌هایی روی صفحه سفید کاغذ، همراه من هستند. عاشق محتوا هستم و بازاریابی محتوایی زندگی من است. آنقدر به آیین نگارش فارسی علاقمند هستم و بهش تعصب دارم که موقع فکر کردن هم به نیم‌فاصله توجه می‌کنم!!!

نوشته های مشابه

‫۳ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 − 3 =

دکمه بازگشت به بالا