جاباما

نصف جهان برای دیدن و ماندن چه دارد؟

نزدیک عید که می‌شود، خیلی از اطرافیان‌مان را می‌بینیم که خودشان را آماده می‌کنند تا به اصفهان سفر کنند. همین است که عید تمام هتل ها و اقامتگاه های اصفهان پر از گردشگر می‌شود. البته این علاقه به اصفهان فقط مختص ایام عید نیست، در فرصت‌های دیگر هم مردم به این شهر زیبا و دلربا سفر می‌کنند. علاوه بر ایرانی‌ها، اصفهان در تمام ایام سال میزبان تعداد زیادی از گردشگران خارجی نیز هست که مجذوب نصف جهان و جاهای دیدنی اصفهان می‌شوند.

حتما از خود پرسیده‌اید چه چیزی باعث این همه توجه و علاقه می‌شود. اصفهان در زمان سلجوقیان و صفویان پایتخت ایران بوده است. این موقعیت سیاسی  باعث ساخت عمارت ها و آثار معماری هنرمندانه‌ای در شهر شده است. از این رو جاهای دیدنی اصفهان فراوان و شگفت‌انگیز است، علاوه بر این مردم خونگرم و خوش‌زبان این شهر هم سفر را دلپذیرتر و محبوب‌تر کرده‌اند.

در ادامه در مجله جاباما با برخی از مهم‌ترین جاهای دیدنی اصفهان با آدرس شان آشنا می‌شویم. ضمنا چند اقامتگاه جذاب و بی‌نظیر را هم به شما معرفی می‌کنیم تا اقامت متفاوت و لذت‌بخشی را تجربه کنید.


جستجو و رزرو اقامتگاه در جاباما


میدان نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان اصفهان جاهای دیدنی اصفهان

مکان های دیدنی اصفهان بسیار زیاد است؛ اگر سفرتان کوتاه باشد احتمالا فرصت نمی‌کنید به تمام آنها سر بزنید. اما در میان دیدنی های اصفهان میدان نقش جهان یک چیز دیگر است. وقتی که به نقش جهان می‌روید، چشم‌تان به روی دنیایی زیبا، باصفا و دلپذیر باز می‌شود. از سوی دیگر در این میدان چندین ساختمان تاریخی وجود دارد که در یک بازدید کوتاه می‌توانید به آنها سر بزنید.

مسجد امام

مسجد شاه اصفهان جاهای دیدنی اصفهان

اگر بخواهیم راحت بگوییم، مسجد امام یا مسجد شاه اصفهان، همان مسجد با گنبد آبی رنگ در میدان نقش جهان است؛ دقیق‌ترش هم می‌شود ضلع جنوبی میدان. مسجد امام اصفهان در دوره صفویان ساخته شده و از شاهکارهای تاریخی به شمار می‌آید. از آنجایی که مسجد در زمان شاه عباس ساخته شده به نام مسجد جامع عباسی هم معروف است.

از همان ابتدا که وارد مسجد می‌شوید، کاشی‌کاری‌های ظریف و زیبای سردر مسجد به چشمتان می‌آید. کاشی‌کاری‌هایی که با زمینه رنگ آبی گویا آسمان را به فضای مسجد آورده است. مسجد یک حیاط بسیار بزرگ دارد که حوضی وسیع در مرکز آن واقع شده است. پشت مسجد هم یک حیاط دیگر وجو دارد، حیاطی که بسیار کوچکتر اما خیلی باصفاتر و زیباتر است. از من می‌شنوید حتما سری به این حیاط کوچک بزنید.

نکته جالب درباره این مسجد انعکاس صداست. زمانی که به زیر گنبد می‌روید، کافی است یک صدای کوچک تولید کند. سپس انعکاس شفاف صدا حیرت‌زده‌تان خواهد کرد. و دیگر اینکه ارتفاع گنبد از سطح زمین ۵۲ متر است؛ بله درست متوجه شدید ۵۲ متر! این سطح از پیشرفت در معماری برای ۴۰۰ سال پیش شگفت‌انگیز است. همین کافیست تا مسجد جامع عباسی در لیست عجیب‌ترین و شگفت‌انگیزترین جاهای دیدنی اصفهان و حتی ایران قرار بگیرد.

آدرس مسجد شاه اصفهان در گوگل مپ

مسجد شیخ لطف الله

مسجد شیخ لطف الله جاهای دیدنی اصفهان

دیگر مسجد مهم اصفهان، مسجد شیخ لطف الله است. خب طبیعی است وقتی مسجد آبی رنگ مسجد شاه باشد، دیگری، مسجد شیخ لطف الله است. گرد ساختن گنبد مسجد بسیار سخت و مهم است. گنبد مسجد شیخ لطف الله انحنای زیادی دارد. در واقع گنبد مسجد شیخ لطف الله مدورترین گنبد دنیاست. شاید به همین دلیل است که دلمان می‌خواهد ساعت‌ها بایستیم و با تماشای گنبد خاکی رنگ این مسجد آرامش پیدا کنیم. شما هم امتحان کنید.

شیخ لطف الله یکی از فقها و دانشمندان لبنانی بود که به دعوت صفویان به اصفهان آمد. این مسجد برای او و برگزاری کلاس‌های درسش ساخته شد. البته نماز جمعه هم در همین مسجد برپا می‌شد.

آدرس مسجد شیخ لطف الله اصفهان در گوگل مپ

عالی قاپو

عالی قاپو - دیدنی های اصفهان

یکی دیگر از مکان های دیدنی اصفهان که در میدان نقش جهان خودنمایی می‌کند، عمارت عالی قاپو است. این ساختمان باشکوه هم در دوران صفویه ساخته شده است. بنابر استنباط محققان، کاخ عالی قاپو دروازه مرکزی تمام قصرهایی است که در دوره صفویان در محوطه میدان نقش جهان ساخته شده‌ بودند.

عالی قاپو ساختمانی ۵ طبقه است؛ در هر طبقه تزئینات ویژه و متفاوتی وجود دارد. آن ستون‌ها و ایوانی هم که از داخل میدان دیده می‌شود، طبقه سوم عمارت است. بخشی از نقاشی‌ها، تزئینات و طراحی‌های ساختمان به مرور زمان از بین رفته‌ یا آسیب دیده‌اند.

اتاق موسیقی در طبقه پنجم عالی قاپو ساخته شده است. روی دیوارهای این اتاق انواع شکل انواع جام و صراحی تعبيه شده است؛ این کار علاوه بر جنبه تزئینی، کاربرد موسیقیایی هم دارد. وجود این طراحی مانع از انعکاس صدا در اتاق می‌شود. بنابراین صداها کاملا طبیعی و بدون انعکاس شنیده می‌شوند. برای رسیدن به این اتاق باید از یک سری پله تنگ، باریک و مارپیچ عبور کنید.

همین معماری شگفت‌انگیز است که باعث شده عالی‌قاپو حتما در برنامه سفر و رفتن به جاهای دیدنی اصفهان قرار گیرد.

آدرس عالی قاپو در گوگل مپ

بازار قیصریه

بازار قیصریه اصفهان دیدنی های اصفهان

حالا که در میدان نقش جهان هستیم، خوب است سری هم به بازار قیصریه بزنیم. بازار قیصریه در شمال میدان امام یا میدان نقش جهان واقع شده است. جالب است بدانید که این بازار در دوران صفویه، از مراکز خرید مجلل و شیک به شمار می‌آمده است.

این بازار یکی از مکانهای دیدنی اصفهان است که هنوز هم به عنوان محلی برای خرید و فروش کاربرد دارد. اگر قصد یک بازدید سریع را دارید، بعید است بتوانید تمام بازار قیصریه را ببینید. زیرا بازار چندین کیلومتر طول دارد. بازار چیت‎ سازها، بازار دارالشفا و بازار مسگرها از مهم‌ترین بخش‌های بازار قیصریه هستند. بدون دیدن این بازار یکی از مهم‌ترین جاذبه های گردشگری اصفهان را از دست داده‌اید.

آدرس بازار قیصریه در گوگل مپ

فروشگاه های میدان نقش جهان

مغازه های نقش جهان اصفهان دیدنی های اصفهان

اگر دلتان می‌خواهد سوغات اصفهان آن هم از بهترین انواعش را پیدا کنید، در فروشگاه های میدان نقش جهان، سراغ شان را بگیرید. پس از تماشای چندین اثر از آثار تاریخی اصفهان، می‌توانید آرام آرام در اطراف میدان قدم بزنید و خرید کنید. رومیزی‌ها و پارچه‌های قلم زنی، گلدان‌های میناکاری، آثار منبت‌کاری، گز و پولکی و… را در این فروشگاه‌ها می‌یابید.

حتی اگر قصد خرید هم ندارید باز هم مغازه‌های اطراف میدان نقش جهان از جاهای دیدنی اصفهان است که شما را از هنر مردم این شهر انگشت به دهان می‌کند.

آدرس میدان نقش جهان در گوگل مپ

کاخ چهل ستون اصفهان

چهل ستون اصفهان مکان های دیدنی اصفهان

پس از میدان امام نوبت به دیگر جاذبه های گردشگری اصفهان می‌رسد. کاخ چهل ستون یکی از معروف‌ترین آنهاست. این کاخ که در چهارباغ پایین واقع شده، بسیار زیباست. این عمارت یک باغ بزرگ، زیبا و پر از گلکاری دارد. یک حوض بزرگ هم در همان ابتدا و پس از ورود، پیش چشم شماست. ایوان ورودی ساختمان دارای ۲۰ ستون است، تصویر این ۲۰ ستون در این حوض می‌افتد و چهل ستون معروف را می‌سازد. تصویری که به وجود می‌آید در شب واقعا باشکوه است.

دیوارهای ایوان و ستون‌ها با نقوش و طراحی‌های هنرمندانه تزئین شده است. داخل عمارت هم واقعا دیدنی است. دیوارهای داخل ساختمان که ارتفاع نسبتا زیادی دارد، نقاشی شده است. اما این بار نقاشی‌ها تنها جنبه تزئینی ندارند. این نقاشی‌ها رویدادهای مهم تاریخی دوران صفوی را به تصویر می‌کشند.

آدرس کاخ چهل ستون در گوگل مپ

کاخ هشت بهشت اصفهان

هشت بهشت اصفهان دیدنی های اصفهان

یکی دیگر از جاهای دیدنی اصفهان کاخ هشت بهشت است. این کاخ در وسط یک باغ بسیار بزرگ و باصفا ساخته شده است. در حال حاضر این باغ با درخت‌های تنومند و قدیمی خود به پارکی زیبا برای تفریح مردم تبدیل شده است. کاخ یک ایوان بزرگ دارد که رو به شمال است. یک حوض کوچک ساخته شده از سنگ مرمر هم در این بالکن خودنمایی می‌کند.

داخل ساختمان هم که می‌شوید، همان اول یک حوض کوچک وجود دارد. در بالای این حوض هم یک لوستر سنگین قرار گرفته است. در چهار طرف حوض هم چهار اتاق وجود دارد. اتاق‌هایی که دیوارهای آنها با نقاشی‌های رنگارنگ تزئین شده است. برخی از این تزئینات آسیب دیده و بعضی از آنها ترمیم شده است.

آدرس کاخ هشت بهشت در گوگل مپ

سی و سه پل اصفهان

سی و سه پل اصفهان بناهای تاریخی اصفهان

عبور زاینده رود از میان اصفهان، باعث ساخت چندین پل معروف بر روی رودخانه شده است. سی و سه پل از این پل های معروف ایران و از مشهورترین جاهای دیدنی اصفهان است. اگرچه سی و سه پل در حال حاضر، یکی از شناخته‌شده‌ترین دیدنی های اصفهان است اما پیشتر برای عبور و مرور استفاده می‌شده است. این پل با نام پل الله وردی خان هم شناخته می‌شود.

سی و سه پل طولانی‌ترین پلی است که بر روی زاینده رود ساخته شده است. برای ساخت این پل از ساروج، آجر و گچ و سنگ استفاده کرده‌اند.

اگرچه حضور بر روی سی و سه پل در تمام ساعات شبانه روز امکان‌پذیر است اما فضا و محوطه پل در شب بسیار دلنشین‌تر و باصفاتر است. علاوه بر این شما می‌توانید در طول روز به مکان های دیدنی اصفهان سر بزنید که محدودیت زمانی دارند و شب به تماشای پل‌ها بروید که دیدن از آنها محدودیتی ندارد.

آدرس سی و سه پل اصفهان در گوگل مپ

پل خواجو اصفهان

پل خواجو اصفهان دیدنیهای اصفهان

پل خواجو دیگر پل مشهور اصفهان است. این پل ۲۴ دهانه دارد که از سنگ‌های تراش‌خورده ساخته شده است. گویا پیشتر پل دیگری در این محل وجود داشته که خراب شده و در محل آن پل خواجو ساخته شده است.

این پل از انواع پل های سدی است و می‌تواند تا ارتفاع ۶ متر، آب را بالا ببرد. و این موضوع برای پلی که در سال ۱۰۶۰ قمری ساخته شده، واقعا قابل توجه است.

طبیعی است که پل خواجو و سی و سه پل از دیدنیهای اصفهان و مورد توجه توریست‌ها هستند، اما اهالی شهر هم علاقه زیادی به آن نشان می‌دهند. مردم شب‌ها خصوصا شب‌های بهار و تابستان به اطراف پل ها می‌آیند و از طبیعت و دورهمی با همشهریان‌شان لذت می‌برند. یکی از سرگرمی‌ها مردم در این دورهمی‌ها آواز خواندن است. آوازی که گاهی اوقات تماشاچی‌ها را هم برای خواندن سر ذوق می‌آورد. پس بازدید از پل خواجو را هم در لیست جاهای دیدنی اصفهان بگذارید تا این فضای گرم را از نزدیک حس کنید.

آدرس پل خواجو اصفهان در گوگل مپ

مسجد جامع اصفهان

مسجد جامع اصفهان آثار تاریخی اصفهان

یکی از قدیمی‌ترین آثار تاریخی اصفهان مسجد جامع شهر است. ساخت این مسجد از قرن دوم هجری آغاز شده است. در دوره‌های مختلف تاریخی، حاکمان بنابر سلیقه خود تغییراتی در مسجد به وجود آورده‌اند. افزایش فضاها و کاشی‌کاری از جمله اقداماتی بوده که حکومت‌ها در طول تاریخ انجام داده‌اند.

از آنجایی که این مسجد در ابتدا توسط کمک‌های مردمی و برای برپایی نماز و نه برای به نمایش گذاشتن هنر معماری ساخته شده، صفا و خلوص بی‌نظیری دارد. دیوارهای آجری بخش‌های مختلف ساختمان مسجد، این حس را بیشتر هم تقویت می‌کند.

این مسجد دارای دو گنبد، یک شبستان و چندین ایوان است. شبستان را با نام مسجد الجایتو نیز می‌شناسند. محراب این مسجد از جلال و شکوه بی‌نظیری برخوردار است.

گنبدها نیز منحصربه‌فرد و فوق‎‌العاده‌اند. گنبد جنوبی در دوره سلجوقیان ساخته شده و دارای تزئینات آجری شگفت‌انگیزی است. علاوه بر این ارتفاع گنبد نیز بسیار زیاد و حیرت‌آور است. زیر این گنبد نماز جماعت برگزار می‌شود. از این رو کف مسجد با فرش پوشیده شده است. اگر می‌خواهید عظمت و شکوه گنبد را با تمام وجود درک کنید، روی فرش و زیر مرکز گنبد دراز بکشید و از این شکوه لذت ببرید. گنبد شمالی نیز بسیار زیبا و خاص است. خطاطی‌ها و طراحی‌های کتیبه‌های این گنبد، می‌تواند ساعت‌ها شما را خیره سازد. به اعتقاد من مسجد جامع اصفهان از خاص‌ترین بناهای تاریخی و زیباترین جاهای دیدنی اصفهان است.

آدرس مسجد جامع اصفهان در گوگل مپ

منار جنبان اصفهان

منار جنبان اصفهان جاهای دیدنی اصفهان

با تمام آنچه گفتیم، هنوز هم لیست جاهای دیدنی اصفهان به پایان نرسیده است. یکی دیگر از آثار تاریخی این شهر، منار جنبان است. این اثر عجیب و جالب همان طور که از نامش پیدا است، از یک بقعه و دو مناره ساخته شده است. زمانی که یکی از این دو مناره را تکان می‌دهید، مناره دیگر که چندین متر فاصله دارد، تکان می‌خورد. ارتفاع این مناره‌ها ۷ و نیم متر ثبت شده است.

منار جنبان از آثار به جامانده از دوران ایلخانی است. نشانه‌های این دوران هم در معماری منارجنبان به چشم می‌خورد.

بقعه یادشده در منار جنبان که در سال ۷۱۶ هجری قمری ساخته شده، مدفن عارفی به نام «عبدالله کارلادانی» است.

آدرس منار جنبان اصفهان در گوگل مپ

آتشگاه اصفهان

منار جنبان اصفهان دیدنیهای اصفهان

آتشگاه از دیگر مکانهای دیدنی اصفهان است. آتشگاه که با نام آتشکده نیز از آن یاد شده، قدیمی‌ترین اثر تاریخی اصفهان است. برخی از محققان قدمت این مکان را به دوران ساسانیان نسبت می‌دهند. اما برخی دیگر معتقدند آتشگاه در دوران تمدن عیلام ساخته شده است.

آتشگاه اصفهان در جاده اصفهان به نجف آباد و روی یک تپه سنگی واقع شده است. شاید مهم‌ترین ویژگی این بنا خشتی بودنش باشد. اگر اهل گردشگری حرفه‌ای باشید، نام این آتشکده نباید از لیست جاهای دیدنی اصفهان در سفرتان به این شهر خط بخورد.

آدرس آتشگاه اصفهان روی گوگل مپ

کلیسای وانک اصفهان

کلیسای وانک اصفهان مکان های دیدنی اصفهان

کلیسای وانک یک شگفتی تمام و کمال است. حتما بازدید از این کلیسا را در برنامه گردش‌هایتان در این شهر قرار بدهید. وانک که در طراحی آن تلفیقی همگون و دلپذیر از معماری اسلامی و اروپایی دیده می‌شود، از برجسته‌ترین بناهای تاریخی اصفهان است.

محوطه کلیسا بسیار بزرگ است؛ به محض ورود یک حیاط بزرگ می‌بینید و چند ساختمان و البته یک برج ناقوس که احتمالا وسوسه می‌شود صدایش را دربیاورید. (ولی خب این کار ممکن نیست و ناقوس سال‌هاست که به صدا در نیامده است).

یکی از ساختمان‌های این محوطه موزه است؛ موزه‌ای که در ان انواع کتاب‌های خطی شامل انجیل و حتی قرآن را مشاهده می‌کنید. علاوه بر این، چند دست لباس روحانیون مسیحی در این موزه به نمایش درآمده است. و بیشتر از همه تعداد زیادی تابلوی نقاشی مذهبی در این موزه وجود دارد. نقاشی‌هایی که بخش عمده‌ای از آنها از سوی هنرمندان به کلیسا اهدا شده است.

ساختمان دیگر محوطه، موزه مردمشناسی ارامنه اصفهان است. در این موزه که به تازگی (۲ تیر ۹۸) افتتاح شده، سبک زندگی ارامنه این شهر به نمایش گذاشته است. لباس‌ها، سازها، ابزار صنعت چاپ و حتی وسایل خوراک‌پزی از جمله آثاری است که در این موزه دیده می‌شود.

اما مهم‌ترین بخش این مجموعه خود کلیسا است. کلیسا که ساختش به دوران شاه عباس صفوی بازمی‌گردد نزدیک به ۱۲ متر ارتفاع دارد. همین ارتفاع زیاد عظمت فوق‌العاده‌ای به کلیسا بخشیده است. اما جذابیت این بنا بیشتر از آنکه به بزرگی و عظمتش مرتبط باشد، از نقاشی‌های دیواری فراوانش ناشی می‌شود. تمام دیوارها از پایین تا بالا نقاشی شده‌اند. تمام نقاشی‌ها هم به اتفاقات و قصه‌های مذهبی می‌پردازند.

بعد از دیدن کلیسا بد نیست کمی هم در خیابان جلفا قدم بزنید و از زیبایی‌هایش لذت ببرید.

آدرس کلیسا وانک اصفهان در گوگل مپ

باغ گل ها اصفهان

باغ گل ها اصفهان جاهای تفریحی اصفهان

دیدنی های اصفهان دیگر به آثار تاریخی محدود نمی‌شود. در سال‌های اخیر جاذبه‌های جدید به این شهر گردشگرپذیر اضافه شده است؛ یکی از این جاذبه‌ها باغ گل ها اصفهان است. این باغ فضایی بسیار بزرگ و باصفاست که گردش و تفریح در آن روزتان را می‌سازد. این باغ بزرگ از چندین بخش تشکیل شده که تماشای آنها ممکن است چند ساعت طول بکشد خصوصا اگر بخواهید از تمام زیبایی‌های باغ لذت ببرید.

از جمله بخش‌های متفاوت این باغ می‌توان به محوطه باغ، گلخانه، آمفی تئاتر روباز، باغ صخره‌ای، باغ گیاهان دارویی و خوراکی و مجموع انواع گونه‌ها داودی اشاره کرد. البته فرش ایرانی بزرگی که با گل‌ها و گیاهان ساخته و وسط باغ واقع شده، از دیگر زیبایی‌های باغ گل ها است. با اطمینان باغ گل ها را می‌توان از بهترین جاهای دیدنی اصفهان دانست.

آدرس باغ گلها اصفهان در گوگل مپ

پارک ناژوان اصفهان

پارک ناژوان اصفهان جاذبه های گردشگری اصفهان

یکی دیگر از جاهای تفریحی اصفهان پارک ناژوان است. این پارک بسیار زیبا، مکانی تحسین‌برانگیز برای گردش و خوشگذرانی است. امکانات لازم برای ورزش و انواع تفریحات سالم در این پارک بسیار بزرگ فراهم شده است.

باغ پرندگان، آکواریوم، باغ خرندگان، جاده سلامت، تله سیژ، محوطه درشکه‌سواری و… از جمله این امکانات است. تمام این فضاها در یک باغ بزرگ، یکی کنار دیگری ساخته شده‌اند. اگر قصد یک تفریح مفصل و دلچسب در اصفهان را دارید، باغ پرندگان گزینه بسیار مناسبی برای شماست. و در صورتی که با ماشین شخصی به ناژوان می‌روید، نگران جای پارک نباشید. در دو طرف جاده اصلی پارک ناژوان در میان فضاهای تفریحی، تعدادی پارکینگ وجود دارد.

آدرس پارک ناژوان اصفهان در گوگل مپ

اقامتگاه های بوم گردی اصفهان

اقامتگاه های بوم گردی اصفهان

آنچه در بالا آمد خلاصه‌ای از مهم‌ترین جاهای دیدنی اصفهان با آدرس آنها بود. پس از شناخت این دیدنی‌ها، خوب است فکری هم برای اقامت تان در این شهر بکنید. شاید به عنوان اولین انتخاب به رزرو هتل فکر می‌کنید. اما اگر دلتان سفری متفاوت و به‌یادماندنی می‌خواهد به سراغ گزینه‌های جدید بروید. اقامتگاه بوم گردی و مجتمع اقامتی انتخاب‌های جدید و متفاوتی هستند که شما را با شکل نوینی از سفر روبه‌رو می‌کنند.

در اصفهان تعداد زیادی اقامتگاه بوم گردی وجود دارد که پذیرای شما خواهند بود. این اقامتگاه ها با معماری سنتی و البته امکانات مدرن‌شان شما را از سفرتان راضی می‌کنند. در ادامه برخی از بهترین اقامتگاه های بوم گردی و مجتمع های اقامتی اصفهان را معرفی می‌کنیم.

اقامتگاه بوم گردی خان نشین

اقامتگاه بوم گردی خان نشین اصفهان

اقامتگاه بوم گردی خان نشین یک خانه قدیمی با معماری سنتی است. گچبری‌های هنرمندانه، شیشه‌های رنگی و درهای چوبی بخشی از این معماری است.

آدرس اقامتگاه بوم گردی خان نشین در گوگل مپ

اما تصور نکنید که در این اقامتگاه باعث می‌شود که شما امکانات مناسب برای زندگی و اقامت را در دسترس نداشته باشید. از جمله امکانات موجود در اتاق‌های این اقامتگاه می‌توان به تختخواب‌هایی راحت، امکانات سرمایشی گرمایشی، مبلمان و… اشاره کرد. حداقل هزینه یک شب ماندن در اقامتگاه خان نشین (سال ۹۸) حدود ۲۶۰ هزار تومان است.


رزرو اقامتگاه بوم گردی خان نشین در جاباما


اقامتگاه بوم گردی سنتی اشکانی

اقامتگاه بوم گردی اشکانی اصفهان

دیگر اقامتگاه بوم گردی اصفهان اقامتگاه سنتی اشکانی است. این اقامتگاه بسیار زیبا و باصفا است. کف آجری حیاط، حوض آبی وسط آن، گلکاری‌های زیبا و درخت‌های بلند جلوه فوق‌العاده‌ای به این مکان داده‌اند.

آدرس اقامتگاه بوم گردی سنتی اشکانی در گوگل مپ

اتاق‌های این اقامتگاه بسیار تمیز و مرتب هستند. تختخواب، تجهیزات سرمایشی و گرمایشی و کتری برقی از جمله امکاناتی است که اقامت در این محل را دلپذیر می‌سازد. برای هر شب اقامت در اقامتگاه اشکانی در زمانی معمولی و غیرتعطیل (سال ۹۸) حداقل ۲۷۰ هزار تومان است.


رزرو اقامتگاه بوم گردی سنتی اشکانی در جاباما


اقامتگاه بوم گردی سرای سنتی هاتف

اقامتگاه بوم گردی هاتف اصفهان

یکی دیگر از اقامتگاه های بسیار خوب اصفهان، اقامتگاه بوم گردی سرای سنتی هاتف است. این اقامتگاه هم یک ساختمان قدیمی است که مورد بازسازی قرار گرفته است. قدمت این ساختمان به ۱۲۰ سال قبل باز می‌گردد اما با این حال ظاهری تمیز و مرتب دارد. امکانات و تجهیزات موجود در اتاق‌ها هم کامل و مناسب زندگی است.

آدرس اقامتگاه بوم گردی سرای سنتی هاتف در گوگل مپ

ویژگی مهم اقامتگاه بومگردی هاتف نزدیک بودنش به میدان نقش جهان است که باعث می‌شود شما به بسیاری از جاهای دیدنی اصفهان هم نزدیک باشید. اگرچه بهتر است در روز به گشت و گذار در میدان نقش جهان بپردازید و از دیدن آثار تاریخی لذت ببرید، اما شب‌های این میدان هم بسیار عالی است. وقتی محل اقامتتان نزدیک به میدان باشد، در ساعات پایانی شب می‌توانید به آنجا بروید و قدم بزنید.

هر شب اقامت در اتاق یک تخته این اقامتگاه (در سال ۹۸) در یک روز غیر تعطیل حدود ۱۲۰ هزار تومان اعلام شده است.


رزرو اقامتگاه بوم گردی سرای سنتی هاتف در جاباما


اقامتگاه بوم گردی آریو

اقامتگاه بوم گردی آریو اصفهان

اقامتگاه بوم گردی آریو هم مانند بسیاری از دیگر اقامتگاه‌ها، یک خانه قدیمی است. این ساختمان حدودا ۹۰ سال عمر دارد و زمان ساختش به دوران پهلوی بازمی‌گردد، بنابراین حتی می‌توانیم خود این اقامتگاه را هم در لیست جاهای دیدنی اصفهان قرار دهیم!

از جمله فضاهای این اقامتگاه می‌توان به حیاط اصلی، ایوان و اتاق‌ها اشاره کرد.

حیاط اقامتگاه آریو بسیار باصفاست، خصوصا حوضی که در وسط قرار گرفته و به مرکز جلب توجه تبدیل شده است. کافی‌شاپ مجموعه در ایوان برپا شده است، بنابراین شما می‌توانید در این محل بنشینید، چای بنوشید و از فضای عالی حیاط هم لذت ببرید.

آدرس اقامتگاه بوم گردی آریو در گوگل مپ

یک نکته جالب هم درباره این اقامتگاه وجود دارد. در تمام اتاق‌ها برای مهمان تختخواب وجود دارد اما در یکی از اتاق‌ها به جای تختخواب، لحاف و تشک گذاشته‌اند. به این ترتیب شما حال و هوای سنتی اقامتگاه را بیشتر لمس خواهید کرد.

حداقل هزینه اقامت در اتاق دوتخته اقامتگاه بومگردی آریو (در یک روز غیرتعطیل در سال ۹۸) ۲۳۰ هزار تومان است.


رزرو اقامتگاه بوم گردی آریو در جاباما


اقامتگاه بوم گردی کریاس

اقامتگاه بوم گردی کریاس اصفهان

از دیگر اقامتگاه های بوم گردی اصفهان می‌توان به اقامتگاه کریاس اشاره کرد. این اقامتگاه توسط یک شرکت عمرانی بازسازی شده است. اقامتگاه بوم گردی کریاس نیز مانند بسیاری از دیگر اقامتگاه ها، یک خانه قدیمی است. این خانه که قدمت آن به دوران قاجار بازمی‌گردد، خانه امام جمعه اصفهان در زمان مشروطیت بوده و قطعا خودش از جاهای دیدنی اصفهان است.

آدرس اقامتگاه بوم گردی کریاس در گوگل مپ

این اقامتگاه هم به میدان نقش جهان بسیار نزدیک است. شما در هر ساعتی از شبانه‌روز و با پای پیاده می‌توانید از این مکان به میدان نقش جهان برسید و از زیبایی‌های آن لذت ببرید.

طراحی داخلی اتاق‌های اقامتگاه بسیار زیبا و هنرمندانه است. در این طراحی در حین حفظ عناصر سنتی، از وسایل مدرنی نظیر مبلمان و تختخواب استفاده شده است. ضمنا این مجموعه یک حیاط بزرگ و باصفا هم دارد که می‌تواند محل مناسبی برای استراحت و نفس تازه کردن باشد.


رزرو اقامتگاه بوم گردی کریاس در جاباما


هاستل رگ راگ

هاستل رگ راگ اصفهان

دیگر اقامتگاهی که به شما معرفی می‌کنیم، هاستل رگ راگ است. اگرچه این هاستل از آن خانه‌های قدیمی با معماری سنتی نیست اما ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد که مسافران بسیاری را جذب خود می‌کند. برخورد صمیمانه و گرم پرسنل هاستل از ویژگی‌هاست که سفر شما به اصفهان و اقامت‌تان را بسیار شیرین می‌کند.

اگر دلتان بخواهد با دوستان و آشنایان‌تان در یک محیط بمانید، امکانش فراهم است. خوابگاه‌های ۸ یا ۱۲ نفره به این منظور در نظر گرفته شده‌اند. اما اگر بخواهید فضای جداگانه داشته باشید، می‌توانید اتاق دوتخته یا چهارتخته هاستل را رزرو کنید.

هاستل رگ راگ یکی از معروف‌ترین اقامتگاه‌های اصفهان و هاستل‌های ایران است.

آدرس هاستل رگ راگ در گوگل مپ

برای رفتن به کافی‌شاپ هاستل کافی است از حیاط چند پله پایین بروید تا صبحانه، چای و قهوه‌تان را در فضایی گرم و صمیمی نوش جان کنید. در این هاستل، تورهای گردشگری متفاوتی هم برگزار می‌شود. تور پیاده‌روی برای گشتن در شهر و تورهای کویرهای اطراف اصفهان از این جمله‌اند.

هزینه هر شب اقامت در خوابگاه ها برای هر نفر بین ۷۰ تا ۸۰ هزار تومان است (یک روز غیرتعطیل در سال ۹۸). البته برای اقامت در اتاق‌ های دو یا چهارتخته طبیعتا باید هزینه بیشتری پرداخت کنید.


رزرو هاستل رگ راگ در جاباما


برای آشنایی با دیگر  اقامتگاه های اصفهان، این متن را بخوانید.

هم فال و هم تماشا

جاهای دیدنی اصفهان

تماشای بناهای تاریخی اصفهان آن قدر لذت‌بخش است که می‌تواند ساعت‌ها شما را سرگرم کند. بی‌شک پس از این گردش‌ها به استراحت در یک مکان آرام نیاز دارید. حالا تصور کنید در محلی اقامت می‌کنید که بخشی از زیبایی‌های دیدنی‌های اصفهان را در خود دارد. بی شک چنین اقامتگاه هایی لذت سفر شما را چند برابر خواهند کرد. بنابراین ماندن در اقامتگاه های بوم گردی و مجتمع های اقامتی، هم فال است و هم تماشا…

زهرا علی‌دوست

من زهرا علی دوست هستم، فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد رشته مترجمی زبان فرانسه. به‌طورکلی به زبان، زبان‌شناسی، ادبیات و شعر ارادت خاصی دارم! با کار کردن در جاباما حالم خوب است؛ مخصوصاً با نوشتن برای جاباما. سفر، موسیقی، مطالعه و فیلم دیدن را هم دوست دارم!

نوشته های مشابه

یک نظر

 1. از سمت غرب اصفهان وارد این شهر تاریخی شدیم راستشو بخواهید خیلی تعریف این شهر را شنیده بودم خلاصه پس از اسکان تو هتل آسمان و خوردن غذا توی رستوران گردانش نوبت گشت و گذار شد روز اول را با اماکن تاریخی منارجنبان و سی و سه پل به شب رسوندیم و از میهماندار هتل آسمان سراغ شهر بازی اصفهان رو گرفتیم که به ما پیشنهاد شهر رویاها در شرق اصفهان رو دادند البته من یکم ترسو بودم ولی پس از اینکه رسیدیم شهر رویاها دلمو زدم به دریا و سوار ترن معلق شدم…جاتون خالی از اون بالا کل شهر اصفهان پیدا بود از سینمای شهر واژگون هم خوشم اومد فضای واقعا جذابی داشت و همچنین بازیهای با حال.

  روز دوم را به میدان شاه عباس رفتیم که میگفتند اینجا اول میدان چوگان بوده و چه با شکوه و جذاب برای نهار با تپ سی رفتیم سمت زاینده رود و پارک ناژوان از راننده سراغ یه تفریح جذابو گرفتم گفت حتما از تله سیژ ناژوان دیدن کنید…جاتون خالی اون بالا روی درختان و با منظره جذاب زاینده رود…تجربه یه حس جدید بودش واسمون.معلق بین زمین و آسمان.

  روز سوم شد و روز آخر سفرمون

  هوا یه کم ابری بود و بارون ریزی توی اصفهان شروع به باریدن کرد قبلا از پدرم تعریف کوه صفه اصفهان رو شنیده بودم گفتیم دل و بزنیم به دریا و رفتیم به سمت کوه صفه …وارد پارک کوهستانی و جنگلی صفه شدیم واقعا حس شمال ایران رو داشت هوای نیمه بارانی ..از یه هموطن سراغ مرکز تفریحی رو گرفتیم گفت میتونید برید شهربازی یا تله کابین صفه منم که دلو زده بودم به دریا گفتم میریم تله کابین که از اونجا بشه برسیم بالای کوه صفه و اصفهان زیبا رو ببینیم

  خلاصه رسیدیم بام اصفهان جاتون خالی یه قهوه داغ خوردیم شب هم رفتیم بولینگ صفه و برگشتیم هتل.

  این خلاصه ای بود از سفرمون به اصفهان

  محمد کوتوالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × یک =

دکمه بازگشت به بالا
بستن