ویژگی‌های خاص و متفاوت شهر اصفهان نسبت به سایر شهرهای تاریخی ایران و جهان باعث شهرت جهانی آن شده‌ است. تاریخ و فرهنگ به‌جامانده از گذشتگان بخشی از  این شهر زیبا به حساب می‌آید. البته این تنها چیزی نیست که اصفهان را منحصر به فرد می‌کند!


همه چیز در این شهر تاریخی که به خوبی جلوه‌ای مدرن را در کنار حفظ بدنه تاریخی خود به دست آورده، جذاب و ویژه است. یکی از چیزهایی که سفر به اصفهان را برای مسافران به یاد ماندنی می‌کند، غذاهای متفاوت و کم‌نظیر آن است.


همچنان که بناهای تاریخی و کهن این شهر را می‌توان نمادی از نبوغ و شکوه هنر و معماری ایرانی دانست، غذاهای سنتی اصفهان هم نشانه دانش و حسن انتخاب پیشینیان در ترکیب مواد غذایی و تبدیل آن‌ها به لذیذترین خوراک هستند. حلیم‌بادمجان، کله‌جوش، آش سماق، قیمه‌ریزه و شله‌بریان تنها چند نمونه از غذاهای اصفهانی هستند که احتمالاً می‌شناسید.


اما گل سرسبد غذاهای سنتی اصفهان، بریان است. بریان که اصفهانی‌ها با لهجه شیرین خود به آن بریون می‌گویند، از آن غذاهایی است که در سفر به اصفهان حتماً باید امتحان کنید.


خوردن بریون اصفهان را می‌توان از ضروریات سفر به این شهر تاریخی دانست؛ همان‌طور که لذت سفر به اصفهان بدون دیدن نقش‌جهان تکمیل نمی‌شود!


در اصفهان به مغازه‌هایی که بریون می‌فروشند، بریونی می‌گویند. در گوشه و کنار اصفهان زیبا صدها بریونی بزرگ و کوچک وجود دارد که هر یک تلاش می‌کنند تا با ارائه بهترین غذاها به مشتریان، رضایت خاطر آن‌ها را جلب کنند. به همین دلیل پیدا کردن بهترین بریانی اصفهان احتمالاً کار آسانی نیست.


در همین راستا ما می‌خواهیم در این مقاله بهترین و معروف‌ترین بریانی اصفهان را به شما معرفی کنیم تا با خیال راحت چشیدن طعم یک بریونی اصیل و خوشمزه را در سفر به اصفهان تجربه کنید.


بریانی اعظم اصفهان


بریانی اعظم اصفهان

می‌خواهیم معرفی بهترین و معروف‌ترین بریانی اصفهان را با یکی از قدیمی‌ترین آن‌ها شروع کنیم. اگرچه قدمت پخت بریانی به زمان‌های قدیم و احتمالاً دوره صفویه برمی‌گردد، اما از بریونی‌های آن زمان نشانی باقی نمانده است.


بریانی اعظم از قدیمی‌ترین بریانی‌های اصفهان است که بیش از یک قرن پیش تأسیس شد و تا امروز، به‌خوبی به مشتریان خود خدمات می‌دهد.


این بریانی خوش‌نام در طول این سال‌ها با هدف رفاه حال مشتریان و دسترسی همه مردم در نقاط مختلف شهر اصفهان، به چهار شعبه افزایش‌یافته و هر روز مهمانان زیادی از غذای آن لذت می‌برند.


شعبه بریانی اعظم در چهارباغ بالا، یک بیرون بر فعال و شلوغ است. البته در شعبه‌های دیگر آن فضای نشستن و صرف غذا وجود دارد.


راز ماندگاری بریانی اعظم در این است که از تغییروتحول و به‌روزشدن غافل نیست! یعنی در آن با تغییر در منو و ایجاد طعم‌های جدید بریان مثل بریان کنجدی، زعفرانی، خورشت ماست و...، تلاش می‌کنند تا رضایت همه مشتری‌ها با سلیقه‌ها و ذائقه‌های مختلف را جلب کنند.


شعبه‌های مختلف این رستوران هر روز بین ساعت ۱۱ تا ۱۱:۳۰ دقیقه صبح‌کار خود را شروع می‌کنند و تا حدود ساعت ۴ عصر، بریان خوش‌طعم تهیه شده از بهترین مواد اولیه را به مشتری‌هایشان عرضه می‌کنند. البته شعبه یک بریانی اعظم  هر شب از ساعت ۱۹:۳۰ تا ۲۲:۳۰ به روی مشتریان باز است.


آدرس و شماره تماس بریانی اعظم شعبه یک (بیرون‌بر): ابتدای چهار باغ پایین، دروازه‌دولت - ۰۳۱۳۲۲۰۲۰۷۰


آدرس و شماره تماس بریانی اعظم شعبه دو: خیابان مسجد سید، جنب اداره پست - ۰۳۱۳۳۳۸۳۰۷۰


آدرس و شماره تماس بریانی اعظم شعبه سه: خیابان کمال اسماعیل، پل خواجو، جنب پمپ‌بنزین - ۰۳۱۳۲۱۲۵۷۳۰


آدرس و شماره تماس بریانی اعظم شعبه چهار: چهار باغ بالا، چهار راه نظر، جنب پمپ‌بنزین - ۰۳۱۳۶۲۸۰۹۳۹


بریانی شفاعت اصفهان


بریانی شفاعت اصفهان

یکی از بریانی‌های معروف و قدیمی اصفهان، بریانی حاج محمود شفاعت است که قدمت آن حتی از بریانی اعظم هم بیش‌تر است. این بریانی برای اولین‌بار در سال ۱۲۸۴ هجری شمسی کار خود را آغاز کرد و در این مدت توانست با ارائه بریان باکیفیت و خوشمزه، مشتریان زیادی را جذب کند.


در حال حاضر بریانی شفاعت اصفهان در دو شعبه آماده ارائه خدمات به مشتریان است. شما می‌توانید کیفیت بریون طبخ شده در این بریونی را از قدمت و محبوبیت آن در بین اهالی اصفهان و مسافران این شهر حدس بزنید.


به شما توصیه می‌کنیم در سفر به اصفهان حتماً سری به این بریانی بزنید. علاوه بر شانس خوردن یک بریان اصیل اصفهانی، موقعیت مکانی آن هم بسیار مطلوب است و در نزدیکی آثار تاریخی ماندگاری همچون مسجد جامع اصفهان قرار دارد.


اگر حوالی ظهر به بریانی شفاعت بروید، از شلوغی آن شگفت‌زده خواهید شد. حتی ممکن است نیاز باشد برای خالی‌شدن فضا و آماده‌شدن غذا کمی معطل شوید؛ اما مطمئن باشید که ارزشش را دارد!


آدرس شعبه یک بریانی حاج محمود شفاعت اصفهان: میدان امام علی (میدان عتیق)، بازار مسجد جامع


شماره تماس و رزرو: ۰۳۱۳۴۴۷۰۰۴۵- ۰۹۱۲۱۳۹۱۹۵۸


آدرس شعبه دو بریانی حاج محمود شفاعت اصفهان: کلیسای وانک، کوچه جلفا، عمارت جلفا


شماره تماس و رزرو: ۰۹۱۲۳۳۳۵۹۳۳


بریانی شاد اصفهان


بریانی شاد اصفهان

اگر از اهالی شهر درباره بهترین و معروف‌ترین بریانی اصفهان بپرسید، قطعاً بریانی شاد یکی از نام‌هایی است که به آن اشاره می‌کنند. این بریانی قدیمی و محبوب دارای فضای بزرگ زیبا و تزیینات سنتی جذابی است که توجه مهمانان را به خود جلب می‌کند.


باتوجه‌به این که این بریانی در نزدیکی بناهای تاریخی معروف اصفهان مثل عمارت چهل‌ستون و سی و سه پل قرار دارد، همیشه احتمال این که تعداد زیادی مسافر در آن ببینید وجود دارد. بریانی شاد عنوان باسابقه‌ترین بریانی اصفهان را به خود اختصاص داده و با توجه به طعم و کیفیت بریان‌های آن، ادعای عجیبی نیست!


شما می‌توانید هر روز پیش از ظهر (بعد از ساعت ۱۱:۳۰) تا حدود ساعت ۴ عصر به این بریانی بروید و یکی از خوشمزه‌ترین بریان‌های اصفهان را نوش جان کنید. به جز کیفیت غذا، فضای جذاب، موسیقی زنده و کارکنانی مهربان و فعال هم از دیگر ویژگی‌های بریانی شاد است.


آدرس بریانی شاد اصفهان: میدان امام حسین، دروازه دولت، ابتدای خیابان طالقانی


شماره تماس بریانی شاد اصفهان: ۰۳۱۳۲۲۰۵۷۷۴


بریانی عشایر اصفهان


بریانی عشایر اصفهان

یکی از بهترین بریانی‌های اصفهان، کباب و بریان عشایر است که در چند شعبه در نقاط مختلف اصفهان، بریان باکیفیت و خوشمزه را به مشتریانش عرضه می‌کند.


اگر چه کباب‌های سنتی طبخ شده در این رستوران هم بسیار معروف و محبوب هستند، بااین‌حال سرآمد غذاهای آن بریان اصیل اصفهانی است.


در همه شعب مجموعه غذایی عشایر به جز شعبه ۳، ۶ و ۷ بریانی سرو می‌شود. علاوه بر داشتن سرآشپزهای ماهر و باتجربه، کیفیت مواد اولیه و گوشت مرغوب به‌کاررفته در غذاهای این رستوران را می‌توان دلیل حسن شهرت آن دانست.


بریان اصیل و سنتی اصفهان که در رستوران عشایر بر روی نان سنگک تازه سرو می‌شود، بهترین گزینه برای تجربه طعم این غذای لذیذ است.


امکان سفارش سایر غذاهای کبابی و خورشتی ایرانی در این رستوران باعث می‌شود تا انتخاب غذا برای شما و سایر همراهانتان آسان‌تر شود. پس اگر دسته جمعی به اصفهان سفر می‌کنید، غذاخوردن در کباب و بریون عشایر بهترین گزینه برای شما خواهد بود.


آدرس و شماره تماس شعبه ۱ کباب و بریان عشایر: خیابان آتشگاه، روبه‌روی بانک مسکن، نبش بن‌بست ۴۲- ۰۳۱۳۷۷۱۹۹۹۳


آدرس و شماره تماس شعبه ۲ کباب و بریان عشایر: بلوار امام خمینی، روبه‌روی خیابان باباگلی، دوربرگردان به سمت دروازه تهران، مغازه دوم- ۰۹۱۳۱۱۱۵۶۱۷


آدرس و شماره تماس شعبه ۴ کباب و بریان عشایر: خیابان نشاط، ۵۰ متر جلوتر از پست نشاط به سمت پل خواجو، نبش کوچه سیدالعراقین - ۰۳۱۳۲۲۰۷۱۲۳


آدرس و شماره تماس شعبه ۵ کباب و بریان عشایر: خیابان کاوه، پل ۲۵ آبان، بین کوچه ۱۹ و ۲۱- ۰۳۱۳۴۴۶۸۴۵۲


آدرس و شماره تماس شعبه ۸ کباب و بریان عشایر: بلوار کشاورز، حدفاصل پل مفتح و سه‌راه سیمین، بعد از کوچه ۵۸- ۰۳۱۳۷۷۶۲۶۲۷


آدرس و شماره تماس شعبه ۹ کباب و بریان عشایر: شیخ صدوق شمالی، بعد از پل هوایی میر، نرسیده به سه‌راه شیخ مفید - ۰۳۱۳۶۶۱۹۱۹۱


آدرس و شماره تماس شعبه ۱۰ کباب و بریان عشایر: هشت بهشت شرقی، بعد از حمزه اصفهانی، حد فاصل بن بست گلزار و لاله - ۰۳۱۳۷۷۱۹۴۶۸


مواد تشکیل دهنده بریان اصفهان


مواد تشکیل دهنده بریان اصفهان

اصلی‌ترین ماده‌ای که در پخت بریان مورد استفاده قرار می‌گیرد، گوشت گوسفند است. این گوشت می‌تواند از قسمت دنده، سردست، ران یا قلوه‌گاه گوسفند گرفته شود و از این نظر تفاوتی بین این گوشت‌ها وجود ندارد. اما نکته مهم این است که گوشت تازه و با کیفیت باشد.


شاید برای شما جالب باشد که بدانید بریان فقط مختص ایران نیست. در برخی از کشورهای جهان از جمله عراق و هند، بریان با اصول و روش‌های خاصی طبخ می‌شود.


آشپزهای اصفهانی برای پخت بریان روش‌های مختلفی دارند. اما متداول‌ترین شیوه که در واقع یکی از قدیمی‌ترین روش‌های پخت بریان هم هست، این است که در ابتدا گوشت را با ادویه فراوان، برگ بو، پیاز، جگر سفید گوسفند، دنبه و... به خوبی می‌‌پزند.


بعد از چند ساعت، درحالی‌که گوشت کاملاً نرم و لطیف است، آن را از استخوان جدا می‌کنند و با نعناع، نمک و به دلخواه با کمی زعفران چرخ می‌کنند.


در همین حین باید جگر سفید را هم با دنبه چرخ کنند و کمی تفت دهند تا برای سرو آماده شود. آب مقوی و خوش طعمی را هم که گوشت و جگر برای مدت سه تا چهار ساعت در آن پخته شده، به عنوان آبگوشت در کنار بریان سرو می‌کنند.


 نحوه سرو بریان در بریانی‌های اصفهان


 نحوه سرو بریان در بریانی‌های اصفهان

در بریانی‌های سنتی اصفهان معمولاً سرو بریانی در مقابل چشم مشتری انجام می‌شود. به شما پیشنهاد می‌کنیم اگر به این بریانی‌ها رفتید، نحوه سرو آن توسط سرآشپزهای ماهر را از نزدیک تماشا کنید.


یکی از جالب‌ترین ابزاری که در بریانی‌های اصفهان می‌بینید، کفگیرهای گود با دسته‌ای بلند است که گوشت پخته و چرخ شده را در آن بریان می‌کنند. آشپزها از قبل و پیش از قرار دادن گوشت در کفگیر، آن را با کمی چربی گوشت چرب می‌کنند و سپس روی آن دارچین می‌پاشند.


پس از آماده شدن بریان، روی نان تازه را با کمی آب گوشت مرطوب می‌کنند و سپس کفگیر محتوی بریان آماده شده را روی نان بر می‌گردانند. بریانی‌های مختلف برای آماده سازی نهایی و سرو غذا از مواد متفاوتی مثل برگ‌های نعناع تازه، خلال بادام و پسته تفت داده شده، گردو، کنجد و... استفاده می‌کنند.


برای تکمیل سرو بریان هم در کنار آن کمی مخلوط جگر سفید و دنبه تفت داده شده قرار می‌دهند. حالا بریان آماده خوردن است. شما می‌توانید در کنار این غذا آبگوشت هم سفارش دهید و تریت آبگوشت که معمولاً پیش از سرو کمی کشک به آن اضافه می‌کنند میل کنید.


محبوب‌ترین نان برای سرو بریان نان سنگک است. البته ممکن است گاهی از نان‌های دیگری هم استفاده کنند. برخی از بریانی‌های اصفهان، نان مورد نیاز برای سرو بریان را خودشان می‌پزند و نانی گرم و تازه به مشتریان ارائه می‌کنند.


تاریخچه بریانی اصفهان


تاریخچه بریانی اصفهان

هیچ‌کس به طور دقیق نمی‌داند کسی که برای اولین بار بریان به سبک اصفهانی را طبخ کرد که بود و در چه دوره‌ای زندگی می‌کرد. اما قدیمی‌ترین اسناد موجود که سفرنامه‌های به‌جامانده از جهانگردان خارجی در دوره صفویه هستند، اطلاعاتی در مورد بریان و بریانی‌های اصفهان در اختیار ما قرار می‌دهند.


به نظر می‌رسد نحوه پخت گوشت گوسفند برای آماده کردن بریان در گذشته با امروز تفاوت‌های اساسی دارد. در دوره صفویه، بریان‌پزهای اصفهانی ابتدا شکم بره یا گوسفند را با موادی پر می‌کردند و آن را در تنورهای بزرگی به مدت طولانی می‌پختند؛ به صورتی که گاهی گوشت در حین پخت از استخوان آویزان می‌شد. سپس آن را در کنار پلو سرو می‌کردند و به عنوان ناهار می‌خوردند.


محبوبیت بریان در اصفهان در دوره قاجار اوج گرفت و در این زمان، بریان یکی از دوست‌داشتنی‌ترین غذاهای این شهر بود. تا حدی که شواهد تاریخی مکتوب نشان می‌دهد در این دوره ده‌ها بریانی در اصفهان وجود داشت.


این روزها اگر چه نحوه پخت بریانی نسبت به گذشته تغییر کرده، اما هنوز هیچ غذایی برای اصفهانی‌ها جایگزین بریان نمی‌شود.


آوازه جهانی این غذا هم باعث شده تا شانس چشیدن طعم یک بریان اصیل در بهترین و معروف‌ترین بریانی اصفهان به یکی از انگیزه‌های اصلی گردشگرانی تبدیل شود که از نقاط دور و نزدیک ایران و جهان به اصفهان سفر می‌کنند.


بهترین روش اجاره اقامتگاه در اصفهان


بهترین روش اجاره اقامتگاه در اصفهان

اصفهان یکی از کامل‌ترین شهرهای ایران از نظر امکانات اقامتی برای اسکان مسافران است. البته شما به عنوان مسافر این شهر برای بهره‌مندی از این امکانات باید اطلاعات مناسب و دقیقی در مورد انواع اقامتگاه‌های اصفهان داشته باشید.


از سوی دیگر، حضور همیشگی توریست‌ها و مسافران در اصفهان ممکن است باعث شود دسترسی به بهترین اقامتگاه‌های اصفهان به راحتی امکان‌پذیر نباشد.


این موضوع به طور ویژه در پیک سفرهای اصفهان در تعطیلات نوروز و تعطیلات تابستانی اهمیت بیش‌تری پیدا می‌کند. پس برای اجاره بهترین اقامتگاه در اصفهان چه باید کرد؟


بهترین راه این است که شما پیش از شروع سفر به اصفهان، اقدام به اجاره آنلاین اقامتگاه یا اقامتگاه بوم گردی کنید. جاباما یکی از پلتفرم‌های شناخته شده برای اجاره اقامتگاه است که به شما امکان می‌دهد تا در سریع‌ترین زمان ممکن، اطلاعات کاملی از اقامتگاه‌های مورد نظر خود در اصفهان به دست آورید و پس از بررسی و مقایسه آن‌ها، بهترین انتخاب را داشته باشید.


در جاباما همه نکات مهم در مورد هر اقامتگاه به صورت شفاف به کاربران عرضه می‌شود؛ بنابراین شما می‌توانید از این طریق، موقعیت مکانی، وسایل و امکانات رفاهی، قیمت، قوانین و مقررات هر اقامتگاه را ببینید و پس از بررسی نظرات سایر کاربران و امتیاز هر اقامتگاه، انتخاب مناسبی داشته باشید.


جاباما سامانه‌ای مناسب برای اجاره اقامتگاه در اصفهان است؛ چون:


  • دسترسی به سایت و اپلیکیشن جاباما بسیار آسان و به سادگی چند کلیک است
  • با استفاده از این سامانه در وقت و هزینه‌های شما صرفه جویی می‌شود
  • امکان مقایسه اقامتگاه‌های اصفهان به راحتی امکان‌پذیر است
  • شما می‌توانید از بخش نظرات، متوجه شوید که مهمانان قبلی اقامتگاه چه نظری در مورد آن دارند
  • با فیلتر کردن امکانات مورد نظرتان می‌توانید سرعت اجاره اقامتگاه خود را افزایش دهید و...

پاسخ به سوالات متداول درباره بهترین و معروف‌ترین بریانی اصفهان


بریانی چیست؟

بریانی نامی است که از قدیم تا امروز برای مکان سرو و فروش بریان به کار می‌برند. بهترین بریانی‌های ایران در شهر اصفهان هستند؛ چون بریان غذای اصیل و سنتی این شهر است. بریان لذیذ که از گوشت تازه گوسفندی تهیه می‌شود، آداب سرو مخصوصی هم دارد؛ بنابراین بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند در سفر به اصفهان حتماً بریان خوشمزه را در بریانی‌های معروف این شهر امتحان کنند.

بهترین و معروف‌ترین بریانی اصفهان کدام است؟

بهترین روش برای اجاره اقامتگاه در اصفهان کدام است؟