شهرکرد در استان چهارمحال و بختیاری یکی از شهرهایی است که با داشتن طبیعت زیبا و منحصر به‌فرد و آثار تاریخی متنوع یک مقصد بی‌نظیر برای سفر است. پل زمان خان شهرکرد یکی از این جاذبه‌هاست که طبیعت خروشان زاینده رود را به تاریخی از دوران صفوی پیوند می‌زند.


جایی که با سفر به آن نه‌تنها از یک سازه مهندسی مربوط به چند سده قبل بازدید خواهید کرد، بلکه بر فراز زاینده رود می‌توانید تفریحات آبی مثل رفتینگ را تجربه کنید. پس خود را برای سفر به شهرکرد آماده کنید تا این بار سری به یکی از زیباترین و جذاب‌ترین بخش‌های آن بزنیم.


پل زمان خان شهرکرد کجاست؟


این پل تاریخی بر روی زاینده رود احداث شده که دو طرف رودخانه زاینده رود را به هم متصل می‌کند. برای رفتن به این پل باید به استان چهارمحال و بختیاری سفر کنید تا در ۲۷ کیلومتری شمال شهرکرد و در نزدیکی شهر سامان به پل زمان خان شهرکرد برسید. ورودی این پل در روستای ایل‌بیگی قرار دارد.


آدرس: استان چهار محال و بختیاری، شهرکرد، شهرستان سامان، پنج کیلومتری شمال شهر سامان


اگر قصد سفر به شهرکرد را دارید، برای اجاره ویلا در شهرکرد می‌توانید گزینه‌های متنوعی را ببینید.


پل زمان خان شهرکرد کجاست؟
این پل روی زاینده رود بنا شده است

درباره پل زمان خان سامان


پل زمان خان شهرکرد به دست یکی از خان‌های قشقایی به اسم «زمان خان نفر ایل‌بیگی» ساخته شد. این شخص که در زمان صفوی دستور ساخت پل را داده، از معماری همین دوره در احداث آن استفاده کرده است. به همین این دلیل یکی از مهم‌ترین پل‌های تاریخی است که روی زاینده رود احداث شده است.


حالا که در مناطق دیدنی کمترکشف‌شده ایران در حال گشت‌وگذار هستیم، می‌توانیم در همین حوالی سری هم به یک مقصد تابستانی جذاب دیگر، یعنی روستای پالنگان کردستان بزنیم.


درباره پل زمان خان سامان
تاریخچه پل به زمان صفوی باز می‌گردد

معماری پل زمان خان شهرکرد


ساخت پل آن هم بر روی رود خروشانی مثل زاینده رود، کار چندان ساده‌ای نبوده است. در واقع در دوران‌های مختلف پل‌های زیادی بر روی این رود ساخته شد که به دلیل نداشتن مهندسی دقیق از بین رفت.


اما پل تاریخی زمان خان با الهام از معماری زمان خود یعنی عصر صفوی به سبک و سیاق همین دوره ساخته شد و شباهت زیادی به پل دز در شهر دزفول دارد. این پل در دو پیچ رودخانه که جریان آب کمی متعادل‌تر می‌شود، بر روی یک صخره ساخته شد که بتواند مقاومت بیشتری در برابر جریان آب داشته باشد. چرا که خود صخره نیز مثل یک موج‌شکن عمل می‌کند.


در معماری اولیه، یک دهانه بزرگ ۵/۶ متر ساخته شد که بر سه پایه سنگی استوار است اما در دوران قاجاریه یک دهانه دیگر به قطر ۵ متر به آن اضافه شد که در حال حاضر از رو به ‌رو دارای دو دهانه نامساوی است که پایه‌های سنگی آن را نگه داشته‌اند.


پایه میانی پل باعث چرخش جریان آب به‌صورت ۳۰ درجه می‌شود و دریچه کوچکی که بالای پایه وسط طراحی شده، از رانش پل جلوگیری می‌کند.بدنه پل از آجر با ملات گچ و ساروج ساخته شده و طاق‌های آن از نوع ضربی است که باعث مقاومت بیشتر در این نوع پل می‌شود.


در شهرکرد گزینه‌های اقامتی متنوعی دارید که یکی از آن‌ها رزرو هتل های شهرکرد است.


معماری پل زمان خان شهرکرد
ساخت این پل روی رود خروشانی که آن زمان پرآب‌تر هم بود، کار چندان آسانی نمی‌توانست باشد!

کاربرد پل زمان خان چه بود؟


مهم‌ترین دلیل ساخت این پل، عبور ایل قشقایی از زاینده رود بود. به‌صورتی که با عبور این افراد به همراه احشام و وسایل مختلف، هربار تعدادی از دام‌ها و حتی بچه‌ها در این رود خروشان تلف می‌شدند.


روایت‌های تاریخی در این باره از زنی می‌گوید که هنگام عبور از زاینده‌ رود، فرزند کوچک خود را از دست می‌دهد و این زن برای شکایت نزد، زمان خان نفر که بزرگ طایفه بوده است، می‌رود.


زمان خان هم از همان‌جا دستور ساخت این پل را صادر می‌کند. در حال حاضر این پل یکی از پل‌های تاریخی ایران به‌شمار می‌رود که به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


البته که این پل هم پرشگفتی است، اما تنها پل جذاب روی رودخانه زمانی خروشان زاینده‌رود نیست! درباره پل خواجو اصفهان که تاریخ و معماری شگفت‌انگیزی دارد هم بیشتر بخوانید.


کاربرد پل زمان خان چه بود؟
این پل اول از همه برای آسان کردن عبور و مرور محلی‌ها ساخته شد

تفریحات پل زمان خان، در کنار زنده رود خوش بگذرانید!


با سفر به شهرکرد و رفتن به پل تاریخی زمان خان، خود را برای یک تفریح حسابی آماده کنید. در واقع اینجا تفریحات هیجان‌انگیزی در انتظار شماست که برای سفرهای دوستانه و خانوادگی می‌توانید روی آن‌ها حساب کنید.


رفتینگ شهرکرد


رفتینگ یکی از هیجان‌انگیزترین ورزش‌های آبی است که در جریان آب‌های خروشان انجام می‌شود. زاینده‌رود هم یکی از مناسب‌ترین گزینه‌ها برای برگزاری این تفریح هیجان‌انگیز است. رفتینگ شهرکرد در نزدیکی پل قدیمی زمان خان، یکی از بهترین تجربه‌هایی است که می‌توانید داشته باشید.


در این تجربه با قایق‌های ۴ الی ۱۸ نفری همراه با تجهیزات و جلیقه‌های نجات روی سطح آب شناور می‌شوید، این قایق‌ها به نوعی طراحی شده که ضربات ناشی از برخورد به سنگ و  صخره را تحمل می‌کند و هیجان زیادی برای سرنشینان آن دارد. برای تجربه رفتینگ نیازی به آموزش یا پیش‌زمینه خاصی ندارید و می‌توانید به همراه مربی‌های آموزش دیده این ورزش هیجان‌انگیز را تجربه کنید.


اگر عاشق طبیعت هستید و می‌خواهید مثل حرفه‌ای‌ها طبیعت‌گردی کنید، پیشنهاد می‌دهیم در سفرهای تابستانیتان سری به کوهرنگ زیبا هم داشته باشید و غرق در بهشت سفید ایران شوید!


رفتینگ شهرکرد
رفتینگ یکی از هیجان‌انگیزترین تفریحات این منطقه است که هر سال در فصلش تورهای مختلفی هم برای آن برگزار می‌شود

پل معلق زاینده رود


یکی دیگر از تفریحاتی که در نزدیکی پل زمان خان شهرکرد قرار دارد، پل معلق است. این پل چوبی بر روی زاینده‌رود قرار گرفته و در زمان راه‌رفتن روی آن به دلیل تکان‌های زیادی که روی پل ایجاد می‌شود، هیجان زیادی دارد.


حرف از زاینده رود که به میان بیایید دل آدم ناگهان به سمت جاذبه های اصفهان و این دست پل‌های تاریخی جذاب که همچنان شکوهشان را حفظ کرده‌اند، می‌رود.


پل معلق زاینده رود

ماهی گیری و شنا


ماهیگیری در زاینده رود با وجود ماهی‌های مختلف از جمله قزل‌ آلای وحشی یکی دیگر از تفریحاتی است که می‌توانید تجربه کنید. پس اگر اهل ماهیگیری هستید و تجهیزات دارید، حتماً در سفر همراه خود داشته باشید تا در نزدیکی پل زمان خان شهرکرد، یک دل سیر ماهیگیری کنید و از آن لذت ببرید.


البته که در قسمت‌هایی از زاینده رود به‌ویژه زمانی که آرام‌تر است هم می‌توانید تنی به آب بزنید و کمی شنا کنید.ماهی گیری و شنا

پیک نیک


و اما خانوادگی‌ترین تفریح در نزدیکی پل کهن زمان خان شهرکرد، پیک نیک در نزدیکی پل با صدای زاینده‌رود زیبا و هوای خنک آنجاست. چشم‌اندازهای طبیعی با وجود امکانات مختلفی مثل سرویس بهداشتی، آلاچیق، رستوران، فروشگاه، پارکینگ، اقامتگاه و… یک فضای عالی برای پیک نیک‌های خانوادگی را ایجاد کرده است. ضمن اینکه می‌توانید عکس‌های قشنگی را در کنار خاطرات خوب به یادگار ببرید.


اگر اهل پیک نیک و کمپینگ حرفه‌ای هستید، در این مطلب بهترین جاهای ایران برای کمپینگ تابستانی را معرفی کرده‌ایم.


امکانات پل زمان خان


اگر به شهرکرد سفر می‌کنید و یکی از مقاصد اصلی شما پل زمان خان است، باید خیالتان از بابت امکانات مختلفی رفاهی، اقامتی و تفریحی راحت باشد. در اینجا برای انواع سفرها از خانوادگی تا دوستانه می‌توانید برنامه‌ریزی کنید.


در این منطقه گردشگری علاوه‌بر اقامتگاه و هتل، برای تفریح و گشت و گذار چند ساعته هم امکاناتی مثل فضای سبز و زمین‌بازی کودکان، پارکینگ، رستوران، کافه، چایخانه، سرویس بهداشتی و نمازخانه، فروشگاه برای خرید سوغاتی، آلاچیق کنار رودخانه، مسیر پیاده‌روی و … طراحی شده است.


امکانات پل زمان خان

بهترین زمان بازدید از پل زمان خان


برای سفر به هر منطقه و لذت بردن از آنجا بهتر است در فصل مناسب سفر کنید. شهرکرد به دلیل داشتن آب و هوای سرد، در بهار و تابستان مناسب است و هوای مطبوعی دارد. در این فصل علاوه بر خنکی هوا، زاینده‌رود هم پرآب‌تر از همیشه است و برای تفریحات آبی مثل رفتینگ می‌توانید روی آن حساب کنید.


ولی در پاییز و زمستان به دلیل سرمای هوا چندان نمی‌توانید از آنجا لذت ببرید یا اینکه در روی پل قدم زده و تفریحات اطراف شهرکرد را تجربه کنید.


اگر راهی شهرکرد شدید، حتما سری هم به روستاهای زیبای اطراف آن بزنید. اصلا اگر اهل روستاگردی هستید، ما زیباترین روستاهای ایران را با جاذبه‌های شگفت‌آور و گاهی باورنکردنی به شما معرفی کرده‌ایم.


بهترین زمان بازدید از پل زمان خان

بهترین مسیر دسترسی به پل زمان خان


برای دسترسی به پل زمان خان بهترین مسیر از شهرکرد است. به‌ این صورت که خود را از شهرکرد به سمت شهر سامان برسانید، سپس وارد بلوار جانبازان شوید. در اینجا تابلوهای راهنما به طرف روستای ایل بیگی را دنبال کنید تا در ورودی روستا به پل برسید. پل تاریخی زمان خان در پنج کیلومتری شهر سامان شهرکرد قرار دارد.


بهترین مسیر دسترسی به پل زمان خان

پیش از رفتن به پل زمان خان بخوانید!


گشت و گذار در اطراف پل زیبای زمان خان همان قدر که جذاب است نیاز به رعایت نکات مختلفی دارد که قبل از رفتن به این منطقه بهتر است، بدانید:


  • شهرکرد از شهرهای خنک کشور به‌شمار می‌رود، پس اگر قصد سفر به این منطقه و بازدید از پل تاریخی زمان خان که در خارج از شهر است را دارید، حتماً لباس گرم همراه خود داشته باشید.
  • بهترین زمان سفر به پل زمان خان شهرکرد بهار و تابستان است، پس اگر در تدارک سفر هستید این دو فصل را برای رفتن به این منطقه انتخاب کنید.
  • قبل از سفر آب و هوا و بارندگی را چک کنید. به‌ویژه اگر قصد شرکت در تور رفتینگ را دارید؛ چرا که بد بودن آب و هوا باعث کنسل شدن تور شما می‌شود.
  • اگر قصد طبیعت‌گردی یا پیک‌نیک در منطقه پل جذاب زمان خان شهرکرد را دارید، تجهیزات کافی همراه خود داشته باشید. از وسایل آشپزی تا زیرانداز و کفش مناسب.
  • آخرهفته و تعطیلات این منطقه از شلوغ‌ترین مناطق گردشگری در شهرکرد است، پس برنامه سفر خود را طوری تنظیم کنید که به ترافیک برنخورید.
  • بیشتر از همیشه حواستان به طبیعت باشد و حتی زباله‌های تر که تصور می‌کنید، در محیط تجزیه می‌شود را جمع کنید و ردپایی از خود به جا نگذارید.
  • در صورتی که قصد شنا کردن در زاینده رود را دارید، در فصول کم آب بروید و مکان‌هایی که به همین منظور هستند را انتخاب کنید.
  • صنایع‌دستی بومی را به عنوان سوغاتی خریداری کنید تا باعث رونق اقتصادی در همان منطقه شوید.


پیش از رفتن به پل زمان خان بخوانید!

جاهای دیدنی اطراف پل زمان خان


با سفر به شهرکرد، جاذبه‌های زیادی علاوه‌بر پل زیبای زمان خان در انتظار شماست. پس می‌توانید یک برنامه سفر پر و پیمان برای خود تدارک ببینید. پس از بازدید از این پل به جاذبه‌های طبیعی و تاریخی زیادی که در اطراف آن قرار دارد، بروید تا سفر خود را به این منطقه تکمیل کنید. با هم لیستی از این جاذبه‌ها را بشناسیم.


جاهای دیدنی اطراف پل زمان خان

روستای هوره


روستای هوره با قدمتی بیش از ۷۰۰ سال از جمله دیدنی‌های شهرکرد است که در فاصله ۱۲ کیلومتر پل زیبای زمان خان قرار دارد. به گفته محلی‌ها این روستا توسط «ولی خان» که از خان‌های ایل قشقایی بوده، بنا شده و در حال حاضر هم تمام اهالی آن ایل قشقایی هستند. در این روستا جاذبه‌های تاریخی و طبیعی زیادی وجود دارد که در لیست آثار ملی هم به ثبت رسیده است. پل سنگی هوره و قلعه هوره از جمله این آثار هستند.


ایران روستای با قدمت طولانی، اصیل و معماری خاص کم ندارد، در کنار روستای هوره، روستایی مانند اورامانات هم بسیار دیدنی و زیبا است طوری که نفس را در سینه شما حبس می‌کند!


روستای هوره

روستای سواد جان


یکی از روستاهای خوش آب و هوا که در کنار محور اصلی زاینده‌رود قرار دارد، روستای سواد جان است. این منطقه تابستان‌های خنکی دارد که وقتی در کوچه و پس‌کوچه‌های آن قدم می‌زنید باغ‌های گردو، بادام، هلو، انگور، توت، سیب، زردآلو، گیلاس و آلبالو را در کنار خانه‌های قدیمی می‌بینید.


این روستا دارای دو بافت قدیمی و جدید است که قدمت بافت قدیمی به قبل از عصر صفوی و حدود ۶۰۰ سال پیش می‌رسد. اهالی روستا نوادگان غزل باشان شاهسون هستند که همراه با شاه عباس صفوی به اصفهان آمدند و سپس به این روستا خوش آب و هوا مهاجرت کردند.


اگر به چنین جاهای بکری علاقه‌مندید، پیشنهاد می‌کنیم سری هم به جاهای دیدنی لرستان بزنید که پر است از طبیعت بکر و روستاهای دلنشین.


روستای سواد جان

قلعه چالشتر


از دیگر دیدنی‌های شهرکرد قلعه چالشتر است. مجموعه تاریخی که قدمت آن به زمان قاجار می‌رسد و شامل سردر سنگی، خان‌نشین، اندرونی، حمام، انبارها و اسطبل‌ها است. طراحی این بنا با ۳۸ ستون سنگی همراه با سردر و ایوان که نقوش مختلف روی آن حجاری و نقاشی شده‌‌اند، بی اندازه دیدنی و جذاب است. طراحی که تلفیقی از هنر اصیل ایرانی با هنر اروپایی است.


در این قلعه تاریخی چندین موزه نیز وجود دارد که در هنگام بازدید از چالشتر می‌توانید از آن‌ها دیدن کنید.قلعه چالشتر

روستای مارکده


در این روستا از هر طرف که نگاه کنید، جریان زاینده رود را خواهید دید، روستایی که انگار از چهار طرف با این رود خروشان، احاطه شده است. طبیعت زیبای روستای مارکده با وجود باغ‌های بزرگ و پر میوه اینجا را به یکی از زیباترین روستاهای منطقه تبدیل کرده است. ضمن اینکه امکان قایق‌سواری نیز در مارکده هم مهیاست.


روستای مارکده

مسجد جامع سامان


در کنار جاذبه‌های مختلف شهرکرد و سامان سری هم به روستای جامع آن بزنید. مسجدی که در دوران قاجار ساخته شده و دارای یک شبستان و دو ورودی در شمال و جنوب است. این مسجد با معماری خاص خود بسیار دیدنی است و یکی از ویژگی‌های آن سادگی در طراحی است تا اندازه ای که حتی تزئینات خاصی در بنا وجود ندارد.


اقامت در اطراف پل زمان خان


 برای اقامت در نزدیکی پل زمان خان گزینه‌های مختلفی پیش روی شماست. در شهرکرد یا سامان می‌توانید اقامتگاه‌های زیادی مثل هتل، ویلا یا سوئیت را رزرو کنید. اما در نزدیکی پل هم گزینه اقامتی برای شما وجود دارد. به شرطی که پیش از سفر خود به‌ویژه در زمان تعطیلات و شلوغی آن را رزرو کنید.


سایت جاباما با امکان جستجوی اقامتگاه‌های مختلف در هر شهر و دیدن عکس و امکانات به همراه هزینه‌ اقامت، دست شما را برای انتخاب باز می‌گذارد. پس شهر موردنظر خود را جستجو کنید و از بین گزینه‌های متعدد، اقامتگاه مورد نظر خود را با هر بودجه و امکاناتی که می‌خواهید از طریق جاباما رزرو کنید. رزرو شما از طریق سایت قطعی است و با رسیدن به مقصد می‌توانید آن را تحویل بگیرید.


پیشنهاد ویژه ما به شمایی که عاشق جاهای بکر و محلی هستید، اجاره خانه های روستایی است که لذتی دوچندان از سفر به شما می‌دهد و می‌تواند برای چند روزی هم که شده سرعت زندگی پرجنجالتان را آرام کند تا از هر لحظه با آرامش لذت ببرید!


اقامت در اطراف پل زمان خان

پاسخ به سوالات متداول درباره پل زمان خان شهرکرد


تفریحات پل زمان خان شهرکرد چیست؟

آسیاب آبی پل زمان خان، رفتینگ شهرکرد، پل معلق، شنا و ماهیگیری و… از جمله تفریحات این منطقه هستند.

آسیاب آبی پل زمان خان کجاست؟

آیا در پل زمان خان می‌شود ویلا اجاره کرد؟

رفتینگ شهرکرد کجاست؟