خیلی‌ها اولین تجربه چادر زدن و کمپینگ در ایران را با کویرهای ایران تجربه کرده‌اند. کمپینگ در کویر مرنجاب و مصر در روزهای پاییزی و اوایل بهار پرطرفدار است اما برای کمپینگ تابستانی در ایران باید سراغ مناطق دیگری رفت، مناطقی که شب‌های متعادل و روزهای خنک‌تری داشته باشند.


اینجا چند مقصد پرطرفدار در ایران برای کمپینگ تابستانی را معرفی می‌کنیم. بیشتر این مناطق برای کسانی مناسب است که به کمپینگ در طبیعت بکر علاقه‌مندند!


کمپینگ در فیلبند


اگر بلاگرهای سفر و اینفلوئنسرهای اینستاگرام را دنبال کرده باشد، می‌دانید که فیلبند از مناطق مناسب کمپینگ در ایران است که حتما این بلاگرها حداقل یک بار به آن سفر کرده‌اند. دلیل آن هم ساده است! ابرها و منظره مه‌آلود فیلبند عکس‌هایتان را رویایی می‌کند حالا چه برسد به اینکه در این فضای بی‌نظیر و دلربا صبح از چادرتان بیرون بیایید و حس کنید درست وسط آسمان بیدار شده‌اید!


فیلبند به اندازه یک ساعت رانندگی با شهر آمل در مازندران فاصله دارد. وقتی پا به فیلبند گذاشتید حتما یادتان باشد که نقطه اقیانوس ابرها را پیدا کنید، جایی که کوه در میان ابرها غرق می‌شود و شما هم از همان بالا می‌توانید لایه ضخیم ابر و مه را که بالای روستای فیلبند را می‌پوشاند، ببینید.


اگر برای کمپینگ تابستانی دنبال منطقه‌ای اطراف تهران هستید، سراغ یکی از ییلاق‌های اطراف تهران بروید. ما در این مطلب، زیباترین ییلاق‌های اطراف تهران را با آدرس و مسیر به شما معرفی کرده‌ایم.


اگر در فیلبند کمپ کردید، حتما صبح زود از خواب بیدار شوید، پدیده «اقیانوس ابر» معمولا در صبح زود به اوج زیبایی خودش می‌رسد و هرچه رو به ظهر می‌رود، کمتر می‌شود.


ساعات طلایی تماشای «اقیانوس ابر» ساعات اولیه بعد از طلوع خورشید است.


فیلبند به جرات جذاب‌ترین و پرطرفدارترین نقطه برای کمپینگ تابستانی در ایران است، جایی که حتی خارجی‌ها برایش به ایران می‌آیند.
کمپینگ و چادر زدن در روستای فیلبند

کمپینگ در خوزستان


زراس خوزستان، پنهان در میان کوهستان خشک با پوشش تنک علف‌های سبز و زرد، بهترین منظره را برای کمپینگ تابستانی در ایران برایتان دارد، منظره‌ای از دریاچه آبیِ آبی که انگار به شما می‌گوید «هر فکر و غصه‌ای را همین حالا رها کن!».


این دریاچه فیروزه‌ای با نخل و تپه‌های سبز احاطه شده است. در کنار این دریاچه چادر بزنید و بعد بروید سراغ تفریحاتش. در دریاچه زراس می‌توانید ماهیگیری کنید، در کوه‌های اطرافش کوه‌پیمایی کنید یا در خود دریاچه کمی آب‌تنی کنید.


برای کمپینگ در زراس شما دو انتخاب دارید. اگر گرما و رطوبت شما را اذیت نمی‌کند روی تپه‌های اطراف دریاچه چادر بزنید و در غیر این صورت به روستا برگردید و جایی چادر بزنید که بتوانید منظره دریاچه در تماشا کنید.


دریاچه زراس یکی از بهترین مقاصد برای کمپینگ تابستانی در ایران به ویژه در ماه تیر است.


اگر برای تابستان دنبال یک مقصد خنک هستید، پاسخ همین جاست! اینجا با خنک ترین شهرهای ایران برای سفر تابستانی آشنا شوید.


کمپینگ تابستانی در ایران در زراس خوزستان

کمپینگ در سبلان


در ابتدای مرداد تا اواسط این ماه، وقتی گرمای هوا به اوج خودش می‌رسد و دنبال جایی می‌گردید که در دل طبیعت چند ساعتی از این گرما در امان باشید، کمپینگ در ارتفاعات سبلان بهترین انتخاب است.


این کمپینگ به کوهنوردان و طبیعت‌گردان پیشنهاد می‌شود!


برای رسیدن به منطقه‌ای مناسب کمپینگ تابستانی باید حدودا 5 ساعت از کوه بالا بروید و راه برگشت هم چیزی در حدود 3-4 ساعت است. وقتی از کوه بالا می‌روید سر بگردانید و مبهوت زیبایی‌های سبلان باشکوه شوید. سبلان در تابستان و زمستان زیبا است، در زمستان قندیل‌ها و سفیدیِ یک دست برف و یخ چشمتان را خیره می‌کند و در تابستان منظره سیاه و سبز و آبی خود کوه!


دریاچه سبلان در تمام طول زمستان یخ‌زده است و در بهار یخ‌ها کم کم آب می‌شوند و در تابستان صحنه نفس‌گیر آب سبز رنگ و شفاف را می‌توانید ببینید. دلیل سبز بودن آب دریاچه سبلان میزان زیاد PH است. به همین دلیل هم اگرچه در اطراف دریاچه و روی کوه پوشش سبز گیاهی و علف دیده می‌شود، داخل دریاچه هیچ گیاهی نمی‌‎روید.


اگر اهل کوهنوردی هستید، اینجا با بهترین مسیرهای کوهنوردی در تهران برای حرفه ای و مبتدی آشنا شوید.


کمپینگ و چادر زدن در دریاچه سبلان
کمپینگ و چادر زدن در دریاچه سبلان

کمپینگ در اطراف شیراز


اگر تا به حال نام تنگه براق شیراز به گوش‌تان نخورده‌است، بعد از خواندن چند خط بعدی احتمالا وسایل کمپینگ را حمع می‌کنید و راهی می‌شوید!


در دنیا تنگه‌های زیادی وجود دارد که زیبایی‌شان مسحورتان می‌کند، اما در همه این تنگه‌ها نمی‌توانید لذت پریدن از آبشارهای بلند و شنا در آب ملایم و آرام حوزچه‌های پایین آن که با درختان قدیمی محصور شده‌اند را تجربه کنید.


تنگه براق واقع شده در نزدیکی روستای اقلید در شمال غربی شهر شیراز جایی است که به ماجراجویی تابستانی معنای تازه‌ای می‌دهد. پرش از آبشار، شنا و تماشای زیایی‌های طبیعی و البته کتیبه ساسانی این منطقه ترکیبی است که نمی‌توانید در هر کمپینگ تابستانی در ایران به دست بیاورید.


در کتیبه ساسانی واقع شده در نزدیکی تنگه براق، شاهپور، شاه ساسانی، داستان دلاوری‌اش در شکار و تیراندازی را مکتوب کرده است.


اگر به فکر کمپینگ در اطراف شیراز و در فصل تابستان هستید، بهترین انتخاب چادر زدن در یکی از غارهای نزدیک به تنگه براق است.کمپینگ تابستانی در اطراف شیراز در ایران
کمپینگ تابستانی در اطراف شیراز در ایران

کمپینگ در نزدیکی آذربایجان


در مرز جنوبی رودخانه ارس، جنگل‌های زیبا و انبوه ارسباران خودنمایی می‌کند، جنگل‌هایی که زیستگاه صدها گونه جانوری است.


آیانلو یکی از مناطقی است که به عنوان ذخیره‌گاه زیست کُره در ایران در یونسکو به ثبت رسیده است. این جنگل زیستگاه 215 گونه پرنده است و نیازی به گفتن نیست که اگر در میان این جنگل بایستید و چشمان‌تان را ببندید، آواز این پرنده‌ها گوش‌تان را پر می‌کند.


بعضی از این پرنده‌ها را با چشم غیرمسلح و بدون دوربین می‌توانید ببینید، مثل اردک سرسفید، غرغره، بدجنس بزرگ، گل برف خزر، شاهین ساکر، عقاب طلایی، عقاب شاهنشاهی شرقی، شاخ شمالی، شترمرغ، کرکس سیاه، قرقاول ارسباران، فرانکولینوس و کبک.


اگر پایتان به این منطقه شگفت‌آور رسید هر ثانیه به خودتان یادآوری کنید که 17 گونه جانوری از این حیات وحش در معرض خطر جدی نابودی‌اند و اینجا تنها خانه‌شان است، البته سایر حیوانات و پرندگان این منطقه هم احتمالا تنها در این نقطه می‌توانند به حیاتشان ادامه دهند. اینجا تنها خانه آن‌هاست و شما که واردش شدید باید به قوانین خانه و ساکنانش احترام بگذارید.‌ آیانلو و ارسباران هر روز به نابودی نزدیک می‌شود و این ما هستیم که می‌توانیم این روند را لااقل سریع‌تر نکنیم! تنها یک زمین به این شگفت‌آوری برای ما وجود دارد.


البته کمپینگ و چادر زدن در جنگل‌های ارسباران به ویژه در منطقه آیانلو به داشتن مجوز از سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور نیاز دارد.


جنگل های ارسباران بخشی از گستره وسیع جنگل های هیرکانی هستند، جنگل های عظیمی که یکی از بزرگترین ریه های کره زمین به شمار می‌روند. در مورد جنگل های هیرکانی در مجله جاباما بیشتر بخوانید.


کمپینگ در نزدیکی آذربایجان در ایران

کمپینگ در اطراف لرستان


دره خزینه در نزدیکی روستایی به همین نام در لرستان در جنوب غربی ایران واقع شده است. این دره زیبا به مرور با فرسایش تدریجی زمین منظره‌ای خیره‌کننده را به وجود آورده است. پیش از حرکت برای این کمپینگ تابستانی حتما یک بار دیگر باتری دوربین‌تان را چک کنید!


دره خزینه در زمستان و پاییز، آب و هوای سردی دارد اما برای اینکه به عنوان مقصد یک کمپینگ تابستانی در ایران انتخاب شود، بهترین گزینه است. آب و هوای خنک و ملایم این دره چادر زدن را لذت‌بخش‌تر می‌کند.


بسیاری معتقدند که دره خزینه خواهر دوقلوی گرند کنیون در ایالت آریزونای آمریکا است. اگر شک دارید می‌توانید عکس‌هایشان را مقایسه کنید!


البته زیبایی‌های لرستان در دره خزینه محدود نمی‌شود. لرستان سرزمین شگفتی‌هاست. ما در مجله جاباما یکی دیگر از این زیبایی‌ها را توصیف کرده‌ایم. اگر گذرتان به لرستان افتاد با راهنمای گردشگری آبشار بیشه سری هم به این آبشار باشکوه بزنید.


کمپینگ در دره خزینه لرستان در ایران

 سخن آخر، قوانین کمپینگ و طبیعت را رعایت کنید


زیبایی‌های ایران تمامی ندارد. شاید پیش از این فکر می‌کردید کمپینگ و چادر زدن در هوای گرم تابستانی در هر نقطه‌ای از ایران دیوانگی است! اما ایران کشور چهار فصل است. شاید شهرهای بزرگ آن در تابستان به یک کوره داغ نانوایی تبدیل شود اما چند قدمی که از شهر دور شوید، بهشت مطبوع را پیدا می‌کنید.


یادتان باشد که کمپینگ و چادر زدن کار طبیعت‌گردان و عاشقان طبیعت است. برپا کردن کمپینگ تابستانی در دل طبیعت بکر ایران هم لذتی دارد که در کمتر جای دنیا می‌توانید تجربه کنید، اما این طبیعت‌گردان خوب می‌دانند که این زیبایی‌ها در دست ما امانت است.


چادرتان را برپا کنید، از این زیبایی‌ها لذت ببرید اما چیزی به جز عکس برندارید و رد پایی هم از خودتان به جای نگذارید.


شما کدام مناطق را برای کمپینگ تابستانی در ایران پیشنهاد می‌کنید؟ برایمان بنویسید.