جاباما

روستای پالنگان بهشت گمشده ایران

تا همین چند سال پیش، مناطق دیدنی غرب ایران مثل روستای پالنگان کمی مهجور مانده بودند و هرکسی از آن‌ها خبر نداشت. بیشتر کسانی که مناطق دیدنی غرب ایران را می‌شناختند طبیعت‌گردها و عاشقان سفر بودند که زمان زیادی را در جاده می‌گذراندند. ظهور شبکه‌های اجتماعی کمک کرد با مناطق دیدنی ایران بیشتر آشنا شویم و مسیرهای تازه‌ای را برای دیدن انتخاب کنیم. در این مطلب جاباما هم به سراغ روستای پالنگان کردستان رفته‌ایم و همه‌چیز از پاسخ به سوال پالنگان کجاست تا راهنمای بازدید از پالنگان و اقامت در پالنگان کردستان را بررسی می‌کنیم:

پالنگان کجاست؟

پالنگان یکی از روستاهای دهستان ژاورود و از توابع شهرستان کامیاران در استان کردستان است. روستای پالنگان کردستان در مرز استان‌های کردستان و کرمانشاه و در ابتدای منطقه اورامان قرار دارد. فاصله کامیاران تا سنندج ۷۰ کیلومتر است و فاصله پالنگان تا کامیاران ۵۷ کیلومتر.

پالنگان در منطقه کوهستانی و دامنه ارتفاعات شاهو قرار دارد. کوه‌های کل و سرلو در جنوب غربی این روستا و گردنه زمان گریوه در جنوب شرقی پالنگان قرار دارد.

روستای پالنگان

چه‌طور به پالنگان برویم؟

روستای پالنگان کردستان از شهرهای مختلفی مثل کامیاران، پاوه و سنندج قابل دسترسی است.  هم از مسیر کرمانشاه و هم از مسیر سنندج می‌توان به روستای پالنگان رفت:

مسیر سنندج: اگر مسیر سنندج را انتخاب می‌کنید باید بدانید از سنندج تا پالنگان حدود دو ساعت راه است. ابتدا باید ه سمت کامیاران حرکت کنید، بعد از خیابان بهشتی کامیاران خارج شوید. پس از گذر از دهستان ژاورود به دره‌ تنگیور می‌رسید. رود تنگیور از وسط این دره عبور می‌کند که دو طرف این رود، روی کوهپایه‌های شاهو، روستای پالنگان ساخته شده است.

مسیر کرمانشاه: در صورت حرکت از سمت کرمانشاه هم از همان جاده کرمانشاه-سنندج عبور می‌کنید و باید به سمت کامیاران بروید. پس از ۴۸ کیلومتر از جاده روستای توبره‌ریز به تابلوی سبز رنگ پالنگان می‌رسیم. اگر فرصت دارید بد نیست در مسیر از روستاهای ماویان، گشکی، گازرخانی، بزوش، کاشتر و یوزیدر هم دیدن کنید.

با وسایل نقلیه عمومی: اگر با ماشین شخصی نیامده‌اید هم رفتن به روستای پالنگان سخت نیست، از کرمانشاه یا سنندج برای رفتن به کامیاران مینی‌بوس و تاکسی وجود دارد. از کامیاران تا پالنگان را هم می‌توانید با اتوبوس و هم با تاکسی طی کنید. مینی‌بوس‌ها در ساعت‌های مشخصی حرکت می‌کنند اما تاکسی همیشه برای رفتن به پالنگان آماده است.

چرا اسم این روستا پالنگان است؟

احتمالا خیلی‌ها با شنیدن نام پالنگان یاد پلنگ می‌افتند و به نظرشان می‌رسد ارتباطی میان پلنگ و نام این روستا وجود دارد. این فرضیه در واقع یکی از فرضیه‌های نام‌گذاری روستا است.گفته می‌شود در کوه‌های این منطقه پلنگ زندگی می‌کرده و به همین دلیل این نام برای روستا انتخاب شده است.

فرضیه دیگر به معنای پال برمی‌گردد. گفته می‌شود پال به معنای تکیه‌گاه است و به همین دلیل این نام روی روستا گذاشته شده است. از طرفی برخی متقدند پالو در واژه‌نامه‌های هورامی به معنای شهر، پایتخت، قلعه، دژ یا مکانی است که چشمه‌های جوشان دارد. با توجه به قرار گرفتن روستای پالنگان در کنار رود، این فرضیه هم بی‌راه نیست.

پالنگان کجاست

روستای کهن پالنگان کردستان

گفته می‌شود قدمت روستای تاریخی پالنگان به قبل از اسلام می‌رسد. قلعه‌های تاریخی و پل‌های قدیمی هم گواه تاریخ دور و دراز این روستا هستند. آتشکده‌ها و پل‌های باستانی نشان می‌دهند ممکن است تاریخ این روستا به دوره‌ی مادها و پادشاهی هوخشتره بازگردد. همچنین گفته می‌شود محبوبیت روستا به دوره سامانیان برمی‌گردد.

از طرقی قلعه پالنگان که در بالای کوه قرار دارد، نشانگر اهمیت این منطقه در دوره سلجوقی و بعد از آن بوده است. همچنین در گورستای قدیمی روستا، سنگ قبرهایی قدیمی با خط کوفی وجود دارد که مربوط به قرن‌های ششم و هفتم هجری است.

امرای کلهر و بنی اردلان نیز حاکمان محلی کردستان بوده‌اند که بر این روستا حکومت می‌کردند.

پوشش گیاهی پالنگان

طبیعت کوهستانی پالنگان باعث شده این منطقه بستر مناسبی برای رویش گیاهان متنوع از جمله گیاهان دارویی باشد. گیاهانی مثل گل گاو زبان، خاکشیر، گل ختمی، گل بابونه و کاسنی در این منطقه رشد می‌کنند.

همچنین درختانی مثل بلوط، کیکم، ارژن و بنه جزو پوشش گیاهی پالنگان هستند. مراتع سرسبز و دشت‌های اطراف پالنگان هم تبدیل به چراگاه حیوانات شده و امکان دامداری را فراهم کرده است.

زیباترین روستاهای ایران کجا قرار دارند؟ اگر به زندگی در روستا یا حداقل گذراندن چند روزی در یک روستای بکر علاقه‌مندید، پیشنهاد می‌کنیم در مجله جاباما با بهترین و زیباترین روستاهای ایران برای سفر و زندگی آشنا شوید.

راهنمای بازدید از پالنگان

آداب‌ورسوم روستای پالنگان کردستان

روستای پالنگان خانه‌ی مردم مهربان و صمیمی کرد است. زبان مردم پالنگان کردی است که با لهجه اورامی صحبت می‌کنند.

خانه‌ها در روستای پالنگان ز سنگ، چوب و گِل ساخته شده که میان آن‌ها ملات استفاده نشده. همچنین نمای خانه‌ها هم گِل‌اندود شده است. بیشتر خانه‌های روستا از مصالح قدیمی ساخته شده و حال‌وهوای سنتی‌اش را حفظ کرده اما امروزه خانه‌های جدید هم دیده می‌شود.

کوچه‌های این روستا باریک هستند و سقف هر خانه حیاط خانه‌ی دیگر است که باعث شده اهالی روستا ارتباطی تنگاتنگ باهم داشته باشند و همسایه‌ها به‌خوبی از حال هم باخبر باشند.

مردم پالنگان مثل هر نقطه‌ی دیگری از سرزمین‌مان آداب‌ورسوم خاص خود را دارند که بسیار زیبا است و تماشای آن‌ها لذت‌بخش است. مشهورترین این مراسم، جشن سنتی نوروز است.

علاوه بر جشن سنتی نوروز کوچ بهاروی کوچروان با برگزاری موسیقی‌های زیبای گریان، چپله و سیاچمانه همراه است که شنیدن‌شان می‌تواند از بهترین خاطرات هر شخص باشد.

مردم پالنگان بازی‌های بومی خاص خود را دارند که از آن‌ها می‌توان به اسب‌سواری، گرزبازی، غل غلان، بار باران، کوشه کوشه و چاک چاک اشاره کرد که در پاییز و زمستان که روزهای غیرکاری است، در کوچه‌ها و گوشه و کنار روستا برگزار می‌شود و موجبات شادی و نشاط ساکنان را فراهم می‌آورد.

رقص هل پرکی هم جزو رسوم دیدنی پالنگان است که هر حرکت آن نمادی از رزم گذشته است. رقص هل پرکی را در جشن نوروز، عروسی‌ها و مراسم‌های دیگر می‌توان دید.

آداب و رسوم پالنگان
عکس از ایرنا/ سید مصلح پیرخضرانیان

راهنمای بازدید از پالنگان

بازدید از منطقه‌ای که اطلاع چندانی از آن نداریم، سوالات زیادی را در ذهن ایجاد می‌کند. از جمله اینکه چه‌طور برویم؟ کی برویم؟ کجا بمانیم؟ چه بخوریم و بسیاری سوالات دیگر. در ادامه با راهنمای بازدید از پالنگان می‌توانید جواب سوالات‌تان را پیدا کنید.

روستای پالنگان کردستان چه وقتی از سال دیدنی‌تر است؟

فصل بهار زیباترین فصل و زمان شکوفایی طبیعت است. مناطق کوهستانی هم در فصل بهار آب‌‌وهوای معتدل‌تری دارند و طبیعت زیبا و شکفته روح آدمی را شاد می‌کنند.

درمورد پالنگان به عنوان منطقه‌ای کوهستانی همین موضوع صادق است. بهار و تابستان بهترین زمان برای دیدن این منطقه هستند و دشت گل‌های لاله که در نزدیکی پالنگان هستند و رودخانه‌های پرآب و دشت‌های سرسبز در بهار و تابستان دلربایی می‌کنند.

البته هر فصلی زیبایی‌های خاص خود را دارد و از پاییز و زمستان کوهستان هم نمی‌توان گذشت. بنابراین اگر سرما آزارتان نمی‌دهد، حال‌وهوای نارنجی پاییز و سفیدپوش شدن کوهستان در زمستان پالنگان هم دیدنی خواهد بود.

اگر به کردستان سفر می‌کنید، داشتن یک لیست از جاهای دیدنی کردستان که در مجله جاباما معرفی‌شان کرده‌ایم، به کارتان می‌آید.

اقامت در پالنگان

مناطق دیدنی روستای پالنگان کردستان

معماری جذاب روستای پالنگان کردستان

شهرت روستای پالنگان بابت پلکانی بودن روستا است. روستاهای پلکانی در نقاط مختلف ایران مثل کندوان و ماسوله وجود دارند و در کردستان هم پالنگان از همین حیث شهرت دارد.

در روستاهای پلکانی حیاط هر خانه، پشت بام خانه بالایی است. همچنین خانه‌ها از چیده شدن سنگ‌ها روی هم ساخته شده‌اند که تاریخ این منطقه را تداعی می‌کند.

چشمه‌ها

چشمه‌ها و آبشارها از مظاهر طبیعت پالنگان هستند. در روستای پالنگان بیشتر از ۲۰ چشمه وجود دارد که هشت چشمه دائمی و بقیه فصلی هستند. چشمه‌های سیدعلاالدین، شیته و خاتون در باغ عمر از جمله‌ی این چشمه‌ها هستند. تماشای این چشمه‌ها و عکاسی با آن‌ها می‌تواند یکی از کارهایی باشد که در سفر به پالنگان کردستان انجام می‌دهید.

چشمه‌های پالنگان که به رودهای سیروان و تنگی‌ور می‌ریزند، گوارا، خوش‌طعم و مفید هستند. چشمه‌های آب معدنی این منطق مواد معدنی و گوگرد دارند که برای برطرف کردن بیماری‌های رماتیسمی، پوستی و تنفسی مفید هستند.

رودخانه‌ها

همان‌طور که اشاره کردیم رود در میان روستا جریان دارد و باعث شده هوای روستا بسیار فرح‌بخش و دلپذیر شود. رودخانه سیروان در شما و رودخانه تنگی‌ور، شاخه‌ای از رودخانه سیروان در میان روستا جریان دارند. اطراف این رودخانه‌های برای تفریح و تماشای زیبایی‌های طبیعت بسیار مناسب است و محل زندگی انواع پرنده‌ها و ماهی‌ها است.

رود سیروان مهم‌ترین رود کردستان به شمار می‌رود و از به‌هم پیوستن تمامی رودهای مرکزی، جنوبی و غربی استان مثل رودهای قشلاق، گاورد و گردلان به وجود آمده است.

پالنگان کردستان
عکس: حسین ناصری

قلعه پالنگان

قلعه تاریخی پالنگان شاهد فرمانروایی امیران مختلف بوده و از گذشته‌های دور بر بلندای کوه ناظر مردم و روستا بوده است. قلعه تاریخی پالنگان در ۸۰۰ متری جنوب شرقی روستا و نزدیک چشمه‌های علاالدین، شیخ خاتون و شیخ عمر بالای کوه قرار گرفته است و هنوز بقیای آتشکده‌ها و پل‌های قدیمی درون و اطراف آن هویدا است.

قلعه پالنگان مدتی محل فرمانروایی امیران کلهر بوده و بعد به تصرف خاندان اردلان درمی‌آید. در دوران جکومت اردلان‌ها چند قلعه وجود داشته که هر کدام در فصلی خاص اقامتگاه فرمانروایان بوده است. قلعه زلم، قلعه زمستانی، قلعه مریوان، قلعه پاییزی، قلعه حسن‌آباد قلعه تابستانی و قلعه پالنگان قلعه بهاری بوده است. قلعه پالنگان از زمان خسرو خان اردلان، بیش از ۴۷۰ سال مرکز حکومت خاندان بنی‌اردلان بوده است. دروازه‌پل و برخی قسمت‌های دیگر این بنا هنوز باقی مانده که می‌توان آن‌ها را تماشا کرد و به دل تاریخ سفر کرد.

پالنگان کجاست

در اسناد تاریخی آمده است که قلعه به دستور شاه صفی و در سال ۱۰۴۶ ویران شد و تنها بقایای این قلعه باقی مانده است.

در نزدیکی قلعه در دره تنگی‌ور کتیبه‌ای وجود دارد که حدود ۲۷۰۰ سال پیش نوشته شده و درباره سارگن دوم از پادشاهان آشوری است. سارگن دوم از پادشاهان قدرتمند آشوری است و در جریان لشکرکشی به عراق دستور ساخت و نصب این کتیبه را داده است.

روبه‌روی کتیبه آشوری شکاف کوچکی وجود دارد که مردم محلی به آن زیناله می‌گویند. زیناله به معنی زندان کوچک است و در گذشته محل نگهداری زندانیان بوده است.

قبرستان پالنگان

قبرستان قدیمی روستا هم از جاذبه‌های پالنگان است که سنگ قبرهای قدیمی و متعلق به قرن‌های هفتم هشتم هجری در آن وجود دارد. در این قبرستان قدیمی سنگ قبرهای ایستاده هم دیده می‌شود.

پل‌های رودخانه تنگی‌ور

روی رودخانه تنگی‌ور پل‌های متعددی برای رفت‌وآمد ساخته شده است. از روی پل‌ها می‌توانید شاهد عبور پرجوش‌وخروش و سریع رود باشید و مناظر زیبای اطراف را ببینید و از آن‌ها عکاسی کنید.

مراسم نوروزی

جشن سنتی نوروز مراسمی در پالنگان است که تجربه‌اش در حافظه ماندگار می‌شود و بسیاری که قبلا این مراسم را دیده‌اند را دوباره به خود می‌کشاند. جشن سنتی نوروز در هیجدهم یا نوزدهم اسفندماه برگزار می‌شود.

در این مراسم کم‌سن‌ترها از دو روز قبل هیزم جمع می‌کنند، سپس در روز جشن زن و مرد با مشعل زیر پل می‌روند و پس از شنیدن صدای تیر، هیزم‌هایی که قبلا در پنج نقطه روستا گذاشته شده را روشن می‌کنند.

پس از تیر دوم مردها مشعل‌ها را آتش می‌زنند و پس از شنیدن صدای شلیک سوم بالا می‌روند و روی سقف خانه‌ها می‌ایستند. پس از آن هم همگی روی سقف خانه یا لب رود تنگی‌ور کنار بزرگ‌ترین آتش کردی می‌رقصند. این جشن برای پایان زمستان و استقبال از فصل بهار است.

نوروز در پالنگان
عکس از ایرنا/ سید مصلح پیرخضرانیان

در پالنگان چه بخوریم؟

در سفر به هر منطقه امتحان غذاهای محلی، بهترین کار است و می‌توانید با دستپخت و آنچه در این منطقه خورده می‌شود بیشتر آشنا شوید. دلمه‌های روستا و آش‌ها از جمله آش دوینه، شلمین، پریوله و غازینه جزو آش‌های مشهور این منطقه هستند.

علاوه بر غذاهای محلی مجتمع پرورش ماهی و رودخانه باعث پرطرفدار بودن ماهی است و می‌توانید انواع ماهی کبابی و تنوری را امتحان کنید.

مجتمع پرورش ماهی

مجتمع پرورش ماهی هم جزو جاذبه‌های دیدنی روستا است و هم منبع تامین ماهی‌های روستا است که پیش‌زمینه غذایی خوشمزه هستند. بنابراین در بازدید از این روستا، ماهی کبابی را فراموش نکنید.

اقامت در پالنگان

سپری کردن شب در مکانی‌هایی با طبیعت زیبا تجربه‌ای به‌یادماندنی رقم می‌زند و می‌توانید نشاط و لطافت هوای پاکیزه صبحگاه را تجربه کنید. برای سپری کردن شب در روستای پالنگان می‌توانید چادر برپا کنید و در چادر اقامت کنید تا در نزدیک‌ترین حالت خود به طبیعت باشید.

راه دیگر اقامت در روستای پالنگان اقامت در خانه‌های اجاره‌ای روستا است. در صورت اقامت در این خانه‌ها می‌توانید با ساکنان روستا ارتباط برقرار کنید و نکات بیشتری از آداب و رسوم مردم این دیار بیاموزید. اقامتگاه‌های بوم‌گردی هم اقامت در این روستا را آسان کرده‌اند و می‌توان به راحتی شب را در این اقامتگاه‌ها و در روستا سپری کرد.

اقامت در پالنگان

سوغات از پالنگان چه بخریم؟

گیوه‌بافی، جاجیم‌بافی و گلیم‌بافی در پالنگان رایج است و جزو صنایع دستی این منطقه به‌شمار می‌رود. البته به جز این موارد می‌توانید خوراکی‌های طبیعی مثل کشک محلی، روغن و عسل طبیعی را سوغات ببرید. به‌خصوص عسل طبیعی این روستا بسیار پرطرفدار است. ماهی قزل‌آلای روستا هم پرطرفدار است که البته بردن آن بدون یخ‌دان ممکن نیست و بهتر است در روستا ماهی را نوش‌جان کنید.

حفظ طبیعت پالنگان

گردشگری اگرچه باعث شناخته شدن نقاط ناشناخته و لذت بردن از زیبایی‌های بخش‌های مختلف کشور است و از طرفی موجب رونق اقتصاد مردم بومی است، اما آن روی دیگر سکه گردشگری آسیب به طبیعت و محیط زیست منطقه است.

منطقه پالنگان با رودها، درختان بلوط و دشت‌ها طبیعت بکری دارد که باید از آن‌ها حفاظت کرد تا برای نسل آینده هم باقی بماند.

بسیاری از گردشگران پالنگان ترجیح می‌دهند شب را در چادر اقامت کنند و از زیبایی‌های منطقه بیشترین لذت را ببرند، اما گاهی بهداشت را به درستی رعایت نمی‌کنند و زباله‌ها را با بی‌توجهی در طبیعت رها می‌کنند که به زیست‌بوم منطقه آسیب می‌رساند و باعث زشت شدن منظره روستا می‌شود.

همچنین رها کردن آتش یا رها کردن ته سیگار و موارد این چنینی ممکن است منجر به شعله‌ور شدن درختان شود و آسیب جدی به زیست بوم منطقه بزند.

به همین دلیل در سفر به پالنگان طبیعت را فراموش نکنید و سعی کنید تا جای ممکن ردپایی از خودتان در طبیعت به‌جای نگذارید. این مکان زیبا از سال‌های دور وجود داشته و لازم است برای آیندگان هم حفظ شود.

در مجله جاباما می‌توانید راهکارهای کاربردی برای داشتن یک سفر سبز یا دوست‌دار محیط زیست را بشناسید.

راهنمای بازدید از پالنگان

راهنمای بازدید از پالنگان در چند خط

  • پالنگان یکی از روستاهای دهستان ژاورود و از توابع شهرستان کامیاران در استان کردستان است.
  • برخی معتقدند نام پالنگان از پلنگ گرفته شده و عده‌ای دیگر این نام را برگرفته از واژه کردی پال به معنی تکیه‌گاه می‌دانند.
  • روستای پالنگان پلکانی است و تاریخی دور و دراز دارد. این تاریخ سبب شده این منطقه آداب و رسوم خاص مربوط به خود را داشته باشد که جشن سنتی نوروز مشهورترین این آداب و رسوم است و در اواخر اسفندماه برگزار می‌شود.
  • فصل بهار و تابستان بهترین زمان برای بازدید از این روستا هستند و می‌توان از جاهای دیدنی این روستا مثل چشمه‌ها، رودها، قلعه پالنگان، قبرستان قدیمی و دیگر جاها دیدن کرد.
  • انواع آش و غذاهای محلی برای شکم‌گردی گردشگران مهیا هستند و ماهی کبابی‌های این منطقه نظیر ندارد.
  • جاجیم، گلیم، گیوه، کشک و عسل طبیعی جزو سوغات‌های معروف این منطقه هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + شانزده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن