جاباما

با ترسناک‌ترین مکان‌های ایران آشنا شوید؛ مناطق هولناک هم می‌توانند دیدنی باشند!

سفر کردن از آن کارهای لذت‌بخشی است که اهالی گشت‌وگذار عاشق آن هستند و کسانی که کمی دیرتر راضی به برنامه‌ریزی برای آن می‌شوند هم با پا گذاشتن در جاده از لذت فراوانش، خیلی زود و سریع باخبر می‌شوند. حال، فرض کنید که سفر کردن همراه با دیدن مقاصدی باشد که ترسناک هستند و علاوه بر طعم همیشگی و لذت‌بخش مسافرت، هیجان و ترشح آدرنالین در خون را هم به همراه دارند. مثلا برنامه‌ریزی برای سفر، ترسناک ترین جاهای ایران را در نظر بگیرید. چنین مکان‌هایی در ایران هستند. پس اگر دوست دارید که سفری متفاوت داشته باشید باید ایران‌شناسیِ نقاط ترسناک را بهتر یاد بگیرید.  البته بعضی از این مکان‌ها، خطرناکند و از خرافات و ماجراهای آن که بگذریم از نظر دسترسی، رسیدن به آنها دشوار است و شاید باید در برنامه‌ریزی سفر به آنها، دقت بیشتری داشته باشید. در این مقاله از ترسناک ترین جاهای ایران برایتان می‌گوییم. با جاباما همراه باشید.


۱- باغ سنگی

سیرجان در استان کرمان قرار دارد. اگر می‌خواهید کمربندها را برای رفتن به یکی از ترسناک ترین جاهای ایران ببندید، بهتر است به عنوان یکی از عجیب‌ترین و جالب‌ترین گزینه‌ها به سراغ نقشه برای یافتن مسیر کرمان و یافتن باغ درویش‌خان در سیرجان باشید. اما چرا باغ سنگیِ درویش‌خان از نقاط ترسناک ایران به شمار می‌رود؟ داستان از این قرار است که درویش‌خان در گذشته‌ها، باغی بزرگ و پر از میوه داشته است اما باغ بعد از مدتی خشک می‌شود و انگار تاثیر این اتفاق، روی صاحب باغ یعنی درویش‌خان، آن‌قدر زیاد بوده است که باعث می‌شود تا دست به واکنش‌هایی غیرعادی بزند و باغش را به یکی از ترسناک ترین مناطق ایران بدل کند. چرا؟ به خاطر اینکه او سنگ‌های کوچک و بزرگی را که از کوه و کوهستان جمع‌آوری می‌کند به باغ می‌برد و آنها را به عنوان میوه‌ به شاخه‌های درختان خشک آویزان می‌کند. برخی مدعی‌اند که او ارتباطاتی با موجودات ماورالطبیعه دارد. شاید این دستور آنهاست!

البته فقط سنگ‌ها نیستند که به شاخه‌های این درختان آویزان می‌شوند، بلکه ضایعات و زباله‌هایی مانند پلاستیک، تکه‌های فلزات، اگزوز خودرو و چیزهایی از این دست هم روی شاخه‌های باغ درویش‌خان پیدا می‌شوند. عجیب است، نه؟ اما واقعیت دارد.

باغ سنگی کرمان

۲- تالاب ارواح

به روح اعتقاد دارید؟ شما را نمی‌دانیم. شاید داستان‌های ارواح سرگردان و اجنه را خرافات بدانید اما مردمانی که در نزدیکی نوشهر زندگی می‌کنند با وجود تالاب ارواح در کیلومتر ۱۲ نور به نوشهر، اعتقاد دیگری دارند. آنها بر این باور هستند که تالاب ارواح که همیشه در پوششی از مه و پشت جنگل‌ها پنهان شده است، داستان و رازهایی در خود دارد که انسان‌ها از آن بی‌خبرند. صدای زوزه حیوانات، درختان خشکی که در تالاب قرار گرفته‌اند و مثل صحنه‌های یک فیلم کاملا وحشتناک هستند از جمله ویژگی‌هایی است که باعث می‌شود داستان‌های متنوعی درباره ارواح سرگردان، پیرامون این تالاب از مردمان محلی گفته شود. البته یادتان باشد که علاوه بر اینکه این تالاب در دسته عجایب ترسناک ایران قرار می‌گیرد، راه رسیدن به آن و جاده منتهی به تالاب هم وحشتناک است. نه از این بابت که در مسیر جاده با دیو و جن روبه‌رو می‌شوید بلکه به خاطر جاده خطرناکی که رانندگی در آن به دقت زیادی لازم دارد. آیا حاضرید در سفر بعدی خود و زمان تصمیم‌گیری برای اجاره ویلا در شمال، اقامتگاه شما در نزدیکی تالاب ارواح باشد؟

۳- جهنم‌دره

جهنم‌دره کجاست؟ جهنم‌دره با نام عجیبش در شهر خوی قرار گرفته است. حتما می‌دانید که خوی از شهرهای آذربایجان غربی به شمار می‌رود. جهنم‌دره هم یکی از ترسناک ترین جاهای ایران است. اما چرا؟ واقعیت این است که این دره در یک منطقه کوهستانیِ صعب‌العبور قرار گرفته و داستان‌هایی درباره مخوف بودن آن از سوی بومیان منطقه مطرح می‌شود. تعدادی از کسانی که تلاش کرده‌اند تا به جهنم‌دره، راه پیدا کنند در مسیر سخت گذر از کوه‌های آن، جانشان را از دست داده‌اند. به همین‌خاطر است که صحبت‌هایی از نفرینی‌ بودن و وجود عناصری ماور‌الطبیعه در آن مطرح می‌شود. در هر حال، جهنم‌دره در دسته‌بندی ترسناک ترین جاهای ایران قرار می‌گیرد. پس یادتان باشد که هر چقدر هم به دنبال هیجان باشید، سفر کردن به این دره، نیاز به تجهیزات حرفه‌ای و البته تخصص و دانستن سفر به کوهستان و دره‌ها دارد.

جهنم دره خوی

۴- ریگ جن

می‌گویند که مثلث برمودا، ناحیه‌ای از کره زمین است که هر مسافری را در خود فرومی‌کشد و بعد از راهی شدن به سمت آن، دیگر امکان بازگشت نخواهید داشت. ریگ جن هم به مثلث برمودای ایران معروف است. ریگ جن، کویری است در ۱۷ کیلومتری استان تهران، یعنی در منطقه کویری سمنان قرار دارد. ریگ جن، پُر است از تپه‌های شنی و باتلاق‌های نمکی. رفتن به این منطقه، هیچ‌وقت با موفقیت همراه نبوده است. قرن‌های متمادی است که سفر به ریگ جن، مساوی بوده با کشیده شدن در کام مرگ. عجیب نیست؟ می‌گویند که پای هیچ حیوانی هم به ریگ جن باز نشده است. منطقه‌ای کویری را در نظر بگیرید که در دسته داغ‌ترین نقاط دنیا قرار می‌گیرد. ریگ جن، واقعا از مناطق ترسناک ایران به شمار می‌رود.

با خواندن این متن قرار نیست بیخیال سفر به کویر شوید! کویرهای داغ ایران از جذاب‌ترین نقاط گردشگری هستند. مثلا کویر پرطرفدار مرنجاب که حداقل یک بار باید به آن سر بزنید و حتما قبل از رفتن به این منطقه راهنمای سفر به مرنجاب در جاباما را مطالعه کنید.

ریگ جن

۵- کلبه انزلی

کلبه انزلی هم در میان مناطق ترسناک ایران قرار دارد. در نزدیکی بندر انزلی و در حوالی صومعه‌سرا، کلبه‌ای در نزدیکی جنگل وجود دارد که سفر کردن به آن در شب و به تنهایی اصلا توصیه نمی‌شود. در روستای هفت‌دغنان گیلان، کلبه‌ای قرار دارد که داستان‌های وحشتناک زیادی پیرامونش وجود دارد. تصویر یک کلبه مخروبه، چیزی شبیه قلعه جادوگرها در فیلم‌ها به طور کلی، بسیار وحشتناک به نظر می‌رسد. حال، آنکه داستان‌های متعددی هم درباره‌اش نقل شود. مثلا یکی از ماجراهای پیرامون کلبه انزلی، این است که روزی چهار جوان به آنجا می‌روند و قصد می‌کنند تا شب را در کلبه بگذرانند. اما این ماجراجویی‌شان به مرگ تعدادی از آنها، فرار تعدادی دیگر به جنگل و روانی شدن بازمانده در کلبه منجر می‌شود. ترسناک نیست؟ به نظر شما حقیقت دارد؟ داستان‌های دیگری هم درباره کلبه انزلی وجود دارد. مثلا اینکه چند دختر هم به این کلبه رفته‌اند و وحشت‌زده و نالان به زندگی خود ادامه داده‌اند. معلوم نیست که در این مکان، چه اتفاقی می‌افتد که در داستان‌ها و ماجراهایی که نقل می‌شود، افرادی که به بازدید از آن رفته‌اند دچار شوک می‌شوند یا در اثر سکته، جانشان را از دست می‌دهند. به نظر می‌رسد که کلبه انزلی از ترسناک ترین جاهای ایران است. نیست؟

۶- جنگل جیغ

روستای سربرج در نزدیکی‌های مشهد قرار دارد. وقتی که هوا رو به تاریکی می‌رود، صدای جیغ از لابه‌لای درختان جنگل به گوش می‌رسد. این جیغ، جیغ کیست؟‌ پای موجوداتی عجیب و فرازمینی در میان است؟ اگر از آن گردشگران شجاع باشید، قطعا از ایده کمپ و چادر زدن در این جنگل در شب، استقبال خواهید کرد. بالاخره با ماندن در جنگل جیغ می‌توانید متوجه شوید که واقعا پای موجوداتی وحشتناک در میان است که جیغ‌های بنفش می‌کشند یا اصلا ماجرایی در کار نیست. بعضی از افراد محلی معتقدند که صدای ملخ‌هایی که در میان شاخ و برگ درختان لانه دارند در شب‌هنگام باعث می‌شود تا صدایی مهیب و وحشتناک به گوش برسد. شما چه فکر می‌کنید؟

ترسناک ترین اماکن ایران

۷- گورستان جن

جن‌ها همیشه پای ثابت داستان‌های وحشتناک هستند. حال فرض کنید که راهیِ مکانی با نام گورستان جن می‌شوید. نمی‌ترسید؟ به نظرتان این گورستان که در روستای تیس در چابهار قرار دارد، آبستن ماجراهایی وحشتناک است؟ بومیان منطقه بر این باورند که گورستان جن، محل دفن موجوداتی به غیر از آدمی‌زاد است. یعنی به عقیده آنها، اجنه در این گورستان دفن شده‌اند. یکی از دلایل عمده‌ای که باعث پرورش چنین باورهایی شده است، شکل عجیب حفاری گورها در این منطقه عنوان می‌شود. به نظر می‌رسد که این حفاری‌ها برای دفن موجودات مرده قبرستان، متعلق به چیزی به جز آدمی‌زاد است. بیراه نیست که گورستان جن را در شمار ترسناک ترین مناطق ایران قرار می‌دهند.

۸- دره ستارگان

دره ستارگان، نام ملیح و آرامش‌بخشی به نظر می‌رسد. این‌طور نیست؟ اما واقعیت این است که این دره، روی و نام دیگری هم دارد که باعث می‌شود در فهرست عجایب ترسناک ایران قرار بگیرد. نام دیگر دره ستارگان، گذرگاه ارواح است. اگر به پنج کیلومتری ساحل جنوبی جزیره قشم بروید به دره‌ای برخواهید خورد که ساختار بسیار عجیبی دارد. در این دره با احجامی عجیب و غریب رو به رو می‌شوید. سنگ‌ها و صخره‌های بلند، با شکل‌هایی که دیدنشان، شما را شگفت‌زده می‌کنند. این شگفتی با ترسی موهوم هم همراه است. چون بومیان منطقه معتقدند، دره ستارگان را موجودات فرازمینی بنا کرده‌اند. این یعنی پای موجوداتی به غیر از آدمی‌زاد به این مکان باز است. کمی وحشتناک به نظر می‌رسد و اگر در دسته افراد ترسو و محتاط جای داشته باشید، احتمال اینکه مثلا در شب‌هنگام، راضی به سفر به این منطقه شوید، احتمالا بسیار اندک خواهد بود.

دره ستارگان قشم آنقدر از جاذبه‌های خاص و عجیب پر است که اگر بدون اطلاعات به آنجا سفر کنید، شاید لذت کامل را نبرید. پس یادتان باشد که اگر خواستید به این منطقه پرماجرا سفر کنید، حتما قبل از آن راهنمای ما برای سفر به دره ستارگان را بخوانید.

دره ستارگان قشم

۹- قلعه آدم‌خوار

بوینی یوغون؛ همان‌طور که از نام این عبارت هم به نظر می‌رسد با یک واژه ترکی سر و کار داریم. بله! بوینی یوغون از مناطق باستانی اردبیل است که در آن یک قلعه بسیار قدیمی وجود دارد. مردم محلی این منطقه باور دارند که قلعه موجود در این ناحیه، طلسم شده است. هر کسی که در گذشته، راهی قلعه می‌شده دیگر بازنمی‌گشته است. این یعنی ظاهرا با یکی از مخوف‌ترین نقاط ترسناک ایران روبه‌رو هستیم. جایی که به آن، قلعه آدم‌خوار گفته می‌شود. قلعه آدم‌خوار، بازدیدکنندگان خود را می‌بلعد؟ پای جن و موجودات وحشتناک در میان است؟ حفره و دری به سوی دنیایی دیگر در این قلعه وجود دارد؟ شما حاضرید به دیدن این قلعه قدیمی بروید؟

۱۰- دریاچه گنج

به نظر می‌آید که استان‌های شمال غربی کشور، آبستن داستان‌ها و مکان‌های وحشتناک زیادی هستند. یکی دیگر از ترسناک ترین جاهای ایران هم دریاچه گنج در تکابِ استان آذربایجان غربی است. مردم محلی معتقدند که این دریاچه را حضرت سلیمان با کوبیدن عصای خود به زمین پدید آورده است و به همین خاطر به آن «تخت سلیمان» هم می‌گویند. به باور مردم بومی منطقه، گنجی در عمق این دریاچه وجود دارد. همین موضوع تاکنون، تعداد زیادی از افراد را به عمق دریاچه گنج کشانده است. اما رفتن به دنبال گنج، همانا و طعمه مرگ شدن هم همانا! دلیل این مرگ‌های قطعی چیست؟ رازی وحشتناک در عمق دریاچه وجود دارد؟ برخی هم می‌گویند که کوروش کبیر بعد از پیروزی در جنگ‌های خود، غنایم و ثروت‌هایش را در عمق این مکان دفن کرده است. روزی، خواهد آمد که شاهد بیرون آمدن گنج‌ها و سکه‌های طلا از این دریاچه باشیم؟‌ پای ماجرایی وحشتناک به میان است؟ آیا در این دریاچه، نگهبانایی فرازمینی از گنج پنهان پاسداری می‌کنند؟ همان‌ها هستند که انسان‌های کنجکاو و در جستجوی گنج را به مرگ و هلاکت می‌رسانند؟

اگر بیشتر از گنج دنبال دیدن بهشت هستید، دریاچه فراخین نوشهر را در لیست سفرهایتان قرار دهید، چون ممکن است در دریاچه گنج سلیمان به گنج نرسید اما حتما در دریاچه فراخین به حتما بهشت را از نزدیک می‌بینید! ما در مورد این دریاچه و نحوه رسیدن به آن در این مطلب توضیحات بیشتری داریم.

جاهای ترسناک ایران

۱۱- قلعه جنی

قلعه جنی در کیش واقع شده است و یکی از وحشتناک ترین نقاط ایران به شمار می‌رود. اهالی جزیره معتقدند که این قلعه، محل زندگی اجنه است. پس شب‌ها از رفتن به حوالی آن هم خودداری می‌کنند. چه چیزی بر این باور دامن می‌زند؟ چرا قلعه جنی در دسته ترسناک ترین جاهای ایران قرار می‌گیرد؟ گفته‌ها، حاکی از آن است که قلعه جنی در شب‌ها بسیار ترسناک است. بادی که بعد از غروب خورشید در حوالی قلعه می‌پیچد و صدای چاه آب، مو را به تن سیخ می‌کند. در سفر بعدی‌تان یا شاید نخستین سفرتان به جزیره کیش، دل و جرئت بازدید از قلعه جنی در شبی تاریک را دارید؟ دوست دارید به دل عجایب ترسناک ایران بزنید؟ اگر پاسخ مثبت است، پس قلعه جنی را به مواردی که در دفترچه‌تان یادداشت می‌کنید و باید به آنها سر بزنید، اضافه کنید.

۱۲- قبرستان طلسمی و نفرین‌شده

بهشهر مازندران هم از آن شهرهای زیبایی است که علاوه بر طبیعت فوق‌العاده، یکی از مناطق ترسناک ایران را در خود پنهان دارد. شاید بتوان گفت که این منطقه که در چند سطر آینده با آن آشنا خواهید شد، یکی از وحشتناک‌ترین نقاط این فهرست است. گورستانی موسوم به «سفیدچاه» در بهشهر با سنگ قبرهای عمودی، شما را یاد فیلم‌هایی مانند طالع نحس می‌اندازد. روی گورها، نام افراد و شغلشان نوشته شده است. رنگ خاک منطقه تماما سفید است و شب‌ها، مِهی عجیب دور منطقه را دربرمی‌گیرد. بومیان منطقه فکر می‌کنند که قبرستان در تسخیر اجنه است. به طوری که یک جعبه چوبی در قبرستان وجود دارد که از مدت‌ها پیش گفته می‌شود، متعلق به جن‌هاست و دست زدن به آن می‌تواند خطرات و فجایعی را به همراه داشته باشد. قبرستان طلسمی و نفرین‌شده از وحشتناک ترین نقاط ایران است. پس اگر حوصله داستان‌های ترسناک را ندارید، دور سر زدن به آن را خط بکشید.


در آخر ترسناک ترین جاهای ایران را شناختید؟ دوست دارید به آنها سری بزنید؟ حاضرید در نزدیکی این مناطق اقدام به رزرو اقامتگاه یا ویلا کنید؟ شما به این داستان‌ها پیرامون نقاط ترسناک ایران اعتقاد دارید؟ ماجرای روح‌های خبیث و اجنه را باور می‌کنید؟ ما که معتقدیم، فقط غیرممکن، غیرممکن است اما نباید فراموش کرد که پشت بیشتر داستان‌های خرافی، دلایلی منطقی و علمی وجود دارد که کل داستان‌های وحشتناک را زیر سوال می‌برد. انتخاب با شماست؛‌ می‌توانید ماجراها را باور کنید یا به عقلتان تکیه بزنید.

برچسب ها

نیلوفر شهدوست

نیلوفر شهدوست، نیلوفری است که در دنیای محتوا کارهای مختلفی انجام می‌دهد. با او همراه باشید.

نوشته های مشابه

‫۲ نظرها

  1. Salam
    MamNon vase post jazab o Awli k gozoshtid
    Faght fekr konam morede 10
    استان های شمال شرقی باید به شمال غربی تغییر پیدا کنه
    ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه − سه =

دکمه بازگشت به بالا
بستن