جاباما

بدون خواندن این مطلب به دره ستارگان قشم نروید!

اگر به ماجراجویی و طبیعت‌گردی علاقه دارید، پیشنهاد می‌کنیم حتما از دره ستارگان قشم بازدید کنید؛ چرا که این دره بعد از تنگه چاه کوه قشم یکی از عجیب‌ترین جاذبه‌های این جزیره است. تجربه ثابت کرده قدم زدن در این دره و تماشای ستون‌ها و اشکال افسانه‌ای آن به یکی از حیرت‌‌انگیزترین خاطرات زندگی‌تان تبدیل می‌شود. در ادامه با جاباما همراه باشید تا بیشتر با این دره و داستان‌های اعجاب‌انگیز آن آشنا شوید.


دره ستارگان قشم

شاید تا به حال نام عجایب هفتگانه قشم به گوشتان رسیده باشد. جالب است که بدانید دره ستاره‌ها نیز یکی از این عجایب محسوب می‌شود؛ پس اگر به قشم سفر کردید بازدید از آن را از دست ندهید.

عکس‌ های دره ستارگان قشم نشان می‌دهد که این دره به خاطر آسمان شب زیبایش معروف است و اگر شانس با شما یار باشد می‌توانید در سکوت دالان‌های این دره به نظاره آسمان مهتابی و پرستاره شب بنشینید و رویاپردازی کنید. البته توجه داشته باشید که اگر می‌خواهید دره ستارگان قشم در شب را از نزدیک ببینید و شب را آنجا بگذرانید باید مجوز شب‌مانی در دره ستارگان قشم را از ژئو پارک قشم بگیرید.

محلی‌ها هیچ‌وقت شما را به گذراندن شب در دره ستاره‌‌ها تشویق نمی‌کنند و افسانه‌های زیادی درباره این دره و نحوه به وجود آمدن آن دارند. یکی از این جالب‌ترین افسانه‌ها، داستان قبرستان دره ستارگان قشم است.

با تاریک شدن هوا و پیچیدن باد در لابه لای ستون‌ها و دالان‌های این دره صداهای عجیبی به گوش می‌رسد و مردم محلی معتقدند این صدای ارواح است که درون دره ستارگان قشم قدم می‌زنند و وجود انسان‌ها درون دره باعث نارضایتی آن‌ها می‌شود. به همین خاطر برخی از دره ستارگان، به عنوان یکی از ترسناک ترین جاهای ایران یاد می‌کنند.

عجایت دره ستارگان قشم

اگر درباره نحوه به وجود آمدن دره ستارگان قشم از بومی‌ها سوال کنید به شما می‌گویند این دره به دلیل افتادن یک ستاره بزرگ روی زمین ایجاد شده و به همین دلیل آن را دره ستارگان نام‌گذاری کرده‌اند.

برخی هم معتقدند این ستاره بزرگ توسط فرا زمینی‌ها روی زمین افتاده است و خاک و سنگ‌هایی که در اثر این برخورد به آسمان برخاسته در همان لحظه منجمد شده و این اشکال زیبا را به وجود آورده است.

اگر دوست دارید با افسانه‌های محلی‌ها درباره این منطقه بیشتر آشنا شوید می‌توانید فیلم «اژدها وارد می‌شود»، که در سی و چهارمین دوره جشنواره فیلم فجر نمایش داده شد، را ببینید. لوکیشن این فیلم دره ستارگان قشم است و یکی از افسانه‌های این دره که مربوط به مدفون بودن یک موجود عجیب و غریب زیر قبرستان این منطقه می‌شود را به خوبی شرح می‌دهد و مراسم‌های مردم بومی قشم را به تصویر می‌کشد.

البته این اولین باری نیست که یکی از زیباترین جاهای ایران لوکیشن فیلم‌برداری می‌شود. در مجله جاباما می‌توانید معروف ترین و خاص ترین لوکیشن های فیلم برداری از بهترین فیلم های ایرانی را ببینید.

فضاسازی خوب این فیلم شما را با رعب و وحشتی که مردم محلی از دره ستارگان قشم دارند آشنا می‌کند. به عنوان مثال کشتی دره ستارگان در وسط یک قبرستان مخوف قرار داده شده و شما را به کشف راز این قبرستان تشویق می‌کند.علاوه بر این در اینترنت، فیلم‌های زیادی درباره دره ستارگان قشم به صورت مستند قرار داده شده که شما را با این منطقه بیشتر آشنا می‌کند.

افسانه‌های متعدد درباره دره ستارگان قشم باعث شد زمین‌شناسان به تحقیق در این منطقه بپردازند. در پی این تحقیقات مشخص شد که این شاهکار زیبا پس از دو میلیون سال و در اثر فرسایش باد و باران‌ و ماسه و خاک در صخره‌های این منطقه خلق شده است و قدمت آن را مربوط به دوره زمین شناسی سنوزوئیک می‌دانند.

همین ویژگی‌های منحصر به فرد باعث شده دره ستاره‌‌ها به عنوان زیرمجموعه‌ای از ژئوپارک قشم در آثار طبیعی سازمان یونسکو به ثبت جهانی برسد.

عجایت دره ستارگان

دره ستارگان دقیقا کجاست؟

دیدنی‌های دره ستارگان قشم بسیار زیاد هستند و اگر در جزییات آن‌ها دقیق شوید هوش از سرتان می‌برند. از لحظه ورودتان به این دره، تندیس‌ها، ستون‌ها و مخروط‌هایی با اشکال اعجاب انگیز می‌بینید که هرکدام شبیه به موجود خاصی است و آثار فرسایش در تمام آن‌ها دیده می‌شود. کم‌کم مسیرتان را به سمت بام دره ادامه دهید تا یکی از زیباترین مناظر زندگیتان را به چشم ببینید.

پیشنهاد ما این است که غروب آفتاب را بر فراز بام دره ستارگان به تماشای مناظر سحرانگیز روبه‌رویتان بنشینید و هم‌چنین از عکاسی و ثبت تصاویر خارق‌العاده در این منطقه نیز غافل نشوید.

درباره موقعیت جغرافیایی دره ستارگان ویکی‌ پدیا نوشته است که «روستای برکه خلف در فاصله پنج کیلومتری از ساحل جنوبی جزیره قرار گرفته است. در شمال این روستا دره ستارگان قشم قرار دارد.

اهالی منطقه به این روستا استاله کفته می‌گویند.» بعد از رسیدن به روستای برکه خلف، جاده خاکی دره ستارگان را در پیش بگیرید تا به پارکینگ و بلیت‌فروشی ابتدای دره برسید.

ساعت بازدید از این دره در نیمه اول سال همه روزه از ساعت ۰۸:۰۰ تا ۱۹:۰۰ و در نیمه دوم سال از ساعت ۰۸:۰۰ تا ۲۰:۰۰ است. بهتر است هزینه بازدید از دره ستاره‌ها که ۵ هزار تومان است را به صورت نقدی همراه داشته باشید.

برای اطلاع از تغییرات قیمت هزینه ورودی می‌توانید با شماره تلفن دره ستارگان قشم یعنی ۰۰۹۸۷۶۳۵۲۴۲۲۸۲ که مربوط به ژئو پارک قشم است، تماس بگیرید.

دره ستارگان دقیقا کجاست؟

کی به دره ستارگان برویم؟

بهترین فصل برای بازدید از دره ستارگان قشم پاییز و زمستان است که آب و هوای این جزیره در مساعدترین حالت خود قرار دارد. البته در ماه فروردین و اردیبهشت هم هوای جزیره معتدل است. اما از اوایل خردادماه تا اواخر تابستان هوای جزیره بسیار گرم و طاقت‌فرسا می‌شود.

علاوه بر بازدید از دره ستارگان قشم، حتما از دیگر جاذبه‌های جزیره مانند گنبد نمکی نمکدان، قلعه پرتغالی‌ها، ژئو پارک قشم، جنگل‌های حرا، بام قشم، دره تندیس‌ها، تنگه چاه کوه قشم و پارک کروکودیل بازدید کنید.

فهرست کاملی از جاهای دیدنی قشم را با آدرس و عکس می‌توانید در مجله جاباما داشته باشید.

کی بریم دره ستارگان؟

اقامت حوالی دره ستارگان

برای اقامت و رزرو هتل‌ های قشم می‌توانید با توجه به بودجه مدنظرتان از هتل‌های لوکس، هتل بوتیک و هتل‌های اقتصادی جزیره قشم مانند هتل آپارتمان‌ها استفاده کنید. علاوه بر این اگر دوست دارید بیشتر با فرهنگ و آداب و رسوم مردم بومی قشم آشنا شوید می‌توانید در اقامتگاه های بوم گردی قشم مانند اقامتگاه بوم‌گردی خانه دوست، اقامتگاه بوم‌گردی دهلیز، اقامتگاه بوم‌گردی چاهکوه و اقامتگاه بوم‌گردی کلودنگ دهخدا اقامت کنید و زندگی مردم محلی قشم را از نزدیک لمس کنید.

در سفر به جزیره قشم می‌توانید به راحتی تمامی غذاهای جنوبی را در رستوران‌های محلی پیدا کنید و از طعم بی‌نظیر آن‌ها لذت ببرید. اگر دوست داشته باشید اغلب اقامتگاه‌های بوم‌گردی نیز غذاهای سنتی را برایتان سرو می‌کنند.

اگر علاقه دارید با دیگر جاذبه‌های ماجراجویانه و عجیب و غریب ایران آشنا شوید حتما مقاله «ترسناک‌ترین مکان‌های ایران» را بخوانید، برای سفر به آن‌ها برنامه‌ریزی کنید و لیست خاطرات شگفت‌انگیز خود را پربارتر کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − سیزده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن