جاباما

داستان دره ستارگان ، افسانه ها و جاذبه های آن

وقتی که صحبت از عجایب هفت گانه به میان می‌آید، کمتر کسی به دره ستارگان قشم فکر می‌کند. همه‌ی ما عجایب هفت گانه جدید و قدیم را به خاطر می‌آوریم؛ از باغ‌های معلق بابل گرفته تا اهرام ثلاثه مصر.

اما یکی دیگر از عجایب هفت گانه جذاب که اتفاقا در ایران واقع شده‌است و امکان بازدید از آن‌ها به آسانی فراهم است، عجایب هفت گانه قشم است.

دره ستارگان قشم یکی از جذاب‌ترین و عجیب ترین آثار دیدنی قشم و ایران است. فرقی نمی‌کند که روایت بومیان را از نحوه شکل گیری این محل که اعتقاد دارند برخورد یک ستاره باعث به وجود آمدن آن شده را باور کنید یا دلایلی که زمین شناسان برای نحوه شکل گیری آن بیان می‌کنند، دره ستارگان قشم همچنان یکی از عجیب‌ترین و اسرارآمیزترین نقاط ایران است که نباید بازدید از آن را به آینده موکول کنید.

دره ستارگان کجاست؟

دره ستارگان در قسمت جنوب شرقی جزیره قشم و در نزدیکی روستای برکه خلف واقع شده‌است. فاصله دره ستارگان تا مرکز قشم در حدود ۲۰ دقیقه تا نیم ساعت است و شما می‌توانید به راحتی این مکان هیجان انگیز را در برنامه سفر خود قرار دهید.

جاذبه های خاص قشم

مسیر دسترسی به دره ستارگان

برای دسترسی به دره ستارگان شما باید وارد جاده برکه خلف شوید و پس از رسیدن به روستای برکه خلف، از سمت شمال غرب این روستا خارج شوید و به سمت دره ستارگان حرکت کنید.

نام های محلی دره ستارگان

دره ستارگان قشم به دلیل ویژگی‌های عجیب و منحصر به فرد خود، از گذشته‌های دور به عنوان محلی با ویژگی‌های فرازمینی در بین مردم بومی منطقه شناخته می‌شود. مردم محلی این منطقه را با نام استاله کفته یا استار کفتیده که هردوی آن‌ها به معنای ستاره‌ی افتاده است می‌شناسند.

به اعتقاد مردم، این منطقه با برخورد یک ستاره با زمین این منطقه به وجود آمده و تمامی اشکال منحصر به فرد، حاصل برخورد همین ستاره است.

براساس افسانه دره ستارگان پس از برخورد ستاره یا شهاب سنگ به زمین ماسه‌ای منطقه، تمامی ماسه‌هایی که به هوا پرتاب شدند، به شکل ستون‌های امروزی نقش بستند.

افسانه دره ستارگان به اینجا محدود نمی‌شود و داستان‌های متعدد و عجیبی درباره این مکان نقل می‌شود.

دلیل شکل گیری دره ستارگان

همزمان با اعتقادات مردم محلی درباره دره ستارگان قشم زمین شناسان و متخصصان هم تلاش کردند تا ویژگی‌های زمین شناختی و دلایل به وجود آمدن این منطقه را شرح دهند.

به طور مشخص، دره ستارگان یکی از عجیب ترین نتایج فرسایش خاک و فشار باد و آب به سطح زمنی به وجود آمده است.

از آن جایی که بخش‌های مختلف این منطقه دارای مقاومت متفاوتی بوده‌اند، این اثر فرسایشی در تمام قسمت‌ها یکسان نبوده و بخش‌های مقاوم به شکل ستون‌های ناهمگون باقی مانده‌اند.

عمر دره ستارگان قشم به دوران زمین شناسی سنوزوئیک و در حدود دو میلیون سال پیش برمی‌گردد. زمین این منطقه در طی این دو میلیون سال تحت تاثیر فرسایش و فشار باد و باران قرار گرفته و به شکل امروزی خود رسیده‌است.

معمولا تعداد دفعات بارندگی در طی سال در جزیره قشم زیاد نیست اما بارش‌های معدودی که در این منطقه رخ می‌دهند، معمولا شدت بسیار زیادی دارند و باعث تخریب لایه‌های سطحی که مقاومت کمتری دارند می‌شوند.

جالب است بدانید که مقاومت لایه‌های زیرین این منطقه نسبت به لایه‌های رویی مقاومت کمتری دارند.

به همین علت در طی سال‌ها، لایه‌های رویی که مقاومت بیشتری دارند، دچار فرسایش می‌شوند و لایه‌ی زیرین هم به همین ترتیب تغییر شکل می‌دهند.

عکس دره ستارگان در شب
زیبایی‌های شبانه دره ستارگان قشم

نکات قابل توجه دره ستارگان قشم

یکی از مواردی که در دره ستارگان قشم به چشم می‌خورد، ستون‌ها و دیواره‌های نوک تیزی است که در جای جای دره ستارگان وجود دارد. این مسئله به دلیل جریان دورانی و چرخشی آب باران در اطراف ستون‌ها است که باعث تخریب جداره‌های ستون که مقاومت بسیار بالایی دارند شده و اشکال نوک تیزی را به وجود می‌آورد.  

این مسئله تا به امروز هم ادامه داشته و ممکن است شما امروز از دره ستارگان بازدید کنید و پس از یک بارش شدید در شب، ظاهر دره در روز بعد کاملا تغییر کرده‌باشد. دره ستارگان به عنوان بخشی از ژئوپارک قشم در فهرست میراث یونسکو ثبت شده و بازدید از آن می‌تواند یکی از تجربه‌های منحصر به فرد شما را رقم بزند.

با تاریک شدن هوا و پیچیدن باد در لابه لای ستون‌ها و دالان‌های این دره صداهای عجیبی به گوش می‌رسد و مردم محلی معتقدند این صدای ارواح است که درون دره ستارگان قشم قدم می‌زنند و وجود انسان‌ها درون دره باعث نارضایتی آن‌ها می‌شود. به همین خاطر برخی از دره ستارگان، به عنوان یکی از ترسناک ترین جاهای ایران یاد می‌کنند.

زمان بازدید و هزینه بازدید از دره ستارگان قشم

با توجه به شرایط آب و هوایی این منطقه، زمان بازدید از دره ستارگان در فصول مختلف سال باهم تفاوت دارد. در ۶ ماه اول سال شما می‌توانید از ساعت ۸ صبح تا ۸ شب از دره ستارگان بازدید کنید.

همچنین در ۶ ماه دوم سال یعنی فصل‌های پاییز و زمستان، زمان بازدید از دره ستارگان از ساعت ۸ صبح تا ۷ عصر خواهد بود. هزینه ورودی هر نفر برای بازدید از دره ستارگان ۵ هزارتومان خواهد بود.

افسانه جن در دره ستارگان

اما شاید مهم ترین دلیلی که دره ستارگان را تا این اندازه عجیب و اسرارآمیز نشان می‌دهد، اعتقادات مردم محلی است.

براساس اعتقادات مردم محلی، دره ستارگان قشم در شب محل تردد و زندگی اجنه و ارواح است و اگر در هنگام شب در این محل حضور داشته باشید، می‌توانید صداهای عجیب و غریبی که از اجنه به گوش می‌رسد را بشنوید.

به اعتقاد مردم محلی، دلایل این صداها به خاطر ناراحتی اجنه از حضور انسان‌ها در نزدیکی محل زندگی آن‌ها است و به همین دلیل اعتقاد دارند که بازدید از دره ستارگان در شب ممکن است خطراتی را به دنبال داشته باشد.

بنابراین اگر در هنگام غروب آفتاب و نزدیک تاریک شدن هوا بخواهید به سمت دره ستارگان حرکت کنید، احتمالا در نظر مردم محلی، در حال ورد به ترسناک ترین دره ایران و یا دره ارواح قشم هستید و خطرات زیادی قرار است شما را تهدید کند.

داستان قبرستان دره ستارگان قشم
ظاهر عجیب‌وغریب این دره، باعث شکل‌گیری افسانه‌های مختلفی شده است

اما زمین شناسان با بررسی‌های متعدد، علت این صداها را به دلیل وزش بادهای مختلف در بین ستون‌های متعدد این منطقه دانستند و اشکال مختلفی که به دلیل پدیه فرسایش در این منطقه به وجود آمده، زمینه ساز تولید صداهای مختلف خصوصا در هنگام غروب آفتاب و تاریک شدن هوا دانسته اند.

بهترین زمان بازدید از دره ستارگان

جزیره قشم آب و هوای گرم و مرطوبی دارد و بهتر است زمانی به دره ستارگان سفر کنید که خیلی درگیر گرمای بیش از حد هوا و تابش مستقیم آفتاب نباشید.

بهترین زمان بازدید از دره ستارگان قشم اواسط پاییز تا اواخر زمستان است. در این زمان بهترین شرایط آب و هوایی در جزیره قشم را تجربه می‌کنید.

گرچه که اگر با اندکی گرمای هوا، البته نه گرمای طاقت فرسای تابستان، مشکلی نداشته باشید، می‌توانید ماه‌های اسفند و فروردین را هم برای بازدید از دره ستارگان اختصاص دهید. در این دو ماه به دلیل گرم شدن هوا احتمالا می‌توانید دره ستارگان را در فضایی خلوت‌تر مشاهده کنید.

اگر این مکان ترس به دلتان راه می‌دهد، نگران نباشید! قشم پر است از تفریحات کمتر ترسناک و کاملا آرامش‌بخش! سری به مطلب معرفی تفریحات قشم بزنید و با جاذبه های دریایی و غیر دریایی این جزیره آشنا شوید.

بازدید از دره ستارگان در شب

اگر به دنیای ارواح و اجنه اعتقادی ندارید و از صداهای عجیب و غریبی که در هنگام تاریکی هوا در این منطقه به گوش می‌رسید نمی‌ترسید، پس لازم است تا حتما دره ستارگان قشم در شب را امتحان کنید.

آسمان دره ستارگان قشم در شب یکی از پرستاره‌ترین آسمان‌هایی خواهد بود که حتما در تمام طول زندگی‌تان شماهده خواهید کرد.

مهمترین مزیت دره ستارگان، دور بودن از محیط‌های شهری و آلودگی نوری است که به باعث می‌شود ستاره‌ها همچون دانه‌های برف در آسمان شب‌های دره ستارگان به چشم بیایند. اگر زیبایی آسمان کویر را در شب تجربه کرده باشید، آسمان شب‌های دره ستارگان می‌تواند چندین برابر شما ره به وجد بیاورد.

تجربه دره ستارگان در شب به دلیل آرامش و آسمان بی‌نظیر، بدون شک یکی از تجربه‌های شما خواهد بود تا سال‌ها در ذهنتان باقی می‌ماند و فراموش نخواهد شد.

بهترین زمان بازدید از دره ستارگان
غروب دره ستارگان قشم

تفریحات دره ستارگان

اگرچه که بازدید از دره ستارگان به تنهایی می‌تواند ساعت‌ها شما را مسحور خود کند، اما در کنار آن تفریحات دیگری هم در دره ستارگان قشم وجود دارد که می‌توانید از لحظات خود نهایت لذت را ببرید.

گشت و گذار

مناطق اطراف دره ستارگان مملو از جاذبه‌های دیدنی طبیعی است. هر نقطه‌ای از این منطقه را که بگردید، مجموعه‌ای از زیبایی و جاذبه‌های طبیعی هیجان انیگز انتظار شما را می‌کشد. بعد از بازدید از مسیر اصلی دره ستارگان می‌توانید در منطقه گشتی بزنید و با جاذبه‌های کمتر دیده شده این منطقه هم آشنا شوید.

عکاسی

بدون شک در سفر به دره ستارگان قشم باید چند کارت حافظه با ظرفیت بالا همراه خود دشاته باشید، چرا که در دره ستارگان آن قدر سوژه‌های بکر و ناب برای عکاسی پیدا خواهید کرد که قطعا بخش زیادی از زمان شما به عکاسی از مناظر مختلف اختصاص پیدا خواهد کرد.

بهتر است در صورت امکان حتما از یک دوربین عکاسی حرفه‌ای استفاده کنید تا عکس‌های سفر به دره ستارگان قشم به عنوان یکی از به یاد ماندنی‌ترین عکس‌های سفرهای شما باقی بماند.

شما می‌توانید فهرست کاملی از جاهای دیدنی قشم را با آدرس و عکس در مجله جاباما بخوانید.

 دره ارواح قشم
دره ستارگان قشم یک مکان محبوب برای عکاسی است

خرید سوغات

یکی دیگر از جاذبه‌های دره ستارگان غرفه‌های صنایع دستی است که توسط اهالی بومی منطقه اداره می‌شوند. شما می‌توانید در این غرفه‌ها، لوازم تزیینی و یادگاری‌های زیبایی را برای دوستان و آشنایان خود خریداری کنید.

اگر اهل خرید هستید، در اینجا بهترین پاساژها و بازارهای قشم را برای خرید معرفی کرده‌ایم.

بازدید از موزه سنگ

موزه سنگ دره ستارگان مجموعه‌ای از سنگ‌ها و کانی‌های منطقه را به همراه توضیحات مفصل و ویژگی‌های زمین شناسی را به نمایش گذاشته که شما می‌توانید بیشتر با اجزای تشکیل دهنده این مکان شگفت انگیز آشنا شوید. در این موزه می‌توانید با دلایل شکل گیری این منطقه، علت صداهایی که در شب شنیده می‌شوند و اطلاعات دیرینه شناسی دره ستارگان آشنا شوید.

روستای برکه خلف

روستای برکه خلف هم که در مجاورت دره ستارگان قرار دارد، یکی دیگر از جاذبه‌های دره ستارگان است. در این روستا می‌توانید با لباس‌های محلی منطقه عکس بگیرید و از سوغات و غذاهای محلی هم استفاده کنید. شترسواری در کنار دره ستارگان هم تفریحی است که می‌تواند لذت بازدید از دره ستارگان قشم را چندبرابر کند.

داستان قبرستان دره ستارگان قشم و فیلم اژدها وارد می‌شود

ماجرای دره ارواح قشم و وجود جن در این منطقه در کنار باورهای مردم محلی آنقدر جذاب بود که مانی حقیقی، فیلم نامه “اژدها وارد می‌شود” را براساس باورهای مردم بومی منطقه درباره قبرستان دره ستارگان قشم نوشت. داستان قبرستان دره ستارگان قشم در این فیلم این گونه روایت می‌شود که در صورتی که جسدی در خاک قبرستان دره ستارگان دفن شود، در این منطقه زلزله خواهد آمد.

به همین دلیل یک زمین شناس و یک صدابردار و یک افسر پلیس که برای پیگری پرونده به این جزیره آمده، تلاش می‌کنند تا یک جسد را در قبرستان دره ستارگان قشم دفن کنند تا ببیند چه اتفاقی رخ می‌دهد. در این بین این سه نفر با بخشی از آداب و رسوم مردم جزیره قشم آشنا می‌شوند. اژدها وارد می‌شود داستان دره ستارگان؛ ترسناک ترین دره ایران است.

البته این اولین باری نیست که یکی از زیباترین جاهای ایران لوکیشن فیلم‌برداری می‌شود. در این مطلب می‌توانید معروف ترین و خاص ترین لوکیشن های فیلم برداری از بهترین فیلم های ایرانی را ببینید.

افسانه دره ستارگان
نمونه‌ای از کوه‌های دره ستارگان که در فیلم اژدها وارد می‌شود به نمایش درآمدند

جاهای دیدنی قشم

درست است که دره ستارگان به تنهایی یک جاذبه کامل برای سفر به جزیره قشم است، اما جاهای دیدنی قشم می‌تواند سفر شما را به بزرگترین جزیره ایران کامل کند. جاهای دیدنی قشم آن قدر زیاد است که تعدادی از آن‌ها به عنوان عجایب هفتگانه قشم معروف هستند. در ادامه با تعدادی از جاهای دیدنی قشم آشنا می‌شویم.

غار نکدان قشم یکی دیگر از جاذبه‌های خارج العاده و دیدنی قشم است. این غار با داشتن قندیل‌های نمکی جلوه بسیار زیبا و چشم نوازی دارد. غار نمکدان در فاصله۹۰ کیلومتری مرکز قشم و در بخش جنوب غربی جزیره قرار دارد. اما جنگل حرا یکی دیگر از جاذبه‌ها و آثار طبیعی مهم جزیره قشم و البته ایران است.

تصویر درختانی که به جای خشکی، در دل دریا ریشه زده و رشد کرده‌اند، می‌تواند بسیار هیجان انگیز باشد. این محل یکی از مراکز زیست پرندگان مهاجر مانند فلامینگو، پلیکان، مرغ ماهی خوار و غیره است.

اما در کنار تمام جاذبه‌های طبیعی، شما می‌توانید از قلعه پرتغالی‌ها به عنوان یکی از جاذبه‌های تاریخی قشم هم بازدید کنید.

این قلعه متعلق به دورانی است که پرتغالی‌ها در جزیره قشم حضور داشتند. نمای بسیار زیبای قلعه پرتغالی‌ها در ساحل دریا، منظره شگفت انگیزی را رقم خواهد زد.

اجاره اقامتگاه در قشم

بدون شک قشم بهشت اقامتگاه‌های بوم گردی در ایران است. تنوع اقامتگاه‌های بوم گردی در قشم بسیار زیاد است و بدون شک بهترین انتخاب برای اقامت در قشم، حضور در اقامتگاه‌های بوم گردی این منطقه است.

البته که در جزیره قشم هتل‌های متعدد که اکثرا کیفیت بسیار بالایی هم دارند، وجود دارند اما تجربه حضور در اقامتگاه بوم گردی و زندگی با مردم محلی، در خانه‌هایی با معماری بومی منطقه، واقعا تجربه فراموش نشدنی‌ خواهدبود.

برای رزرو انواع هتل و اقامتگاه بوم گردی در قشم می‌توانید از جاباما کمک بگیرید و تنها با چند کلیک، اقامتگاه خود را در قشم رزرو کنید.

دره ستارگان قشم در شب
دره ستارگان قشم

پاسخ به سوالات متداول در مورد دره ستارگان

دره ستارگان کجاست؟

دره ستارگان در قسمت جنوب شرقی جزیره قشم و در نزدیکی روستای برکه خلف واقع شده‌است.

چگونه به دره ستارگان برویم؟

برای رفتن به دره ستاگران کافی است به سمت شرق جزیره حرکت کنید و وارد جاده برکه خلف شوید. پس از رسیدن به روستای برکه خلف، می‌توانید از سمت غرب روستا خارج شوید و به دره ستارگان قشم برسید.

آیا دره ستارگان جن دارد؟

مردم محلی منطقه اعتقاد دارند که دره ستارگان در هنگام غروب آفتاب و تاریک شدن هوا محل عبور و مرور و زندگی اجنه و ارواح است و معتقدند که صداهایی که در شب از این منطقه به گوش می‌رسند، صدای اجنه‌ای است که از حضور مردم در این منطقه ناراضی هستند. گرچه که دانشمندان و محققین نشان داده‌اند که این صداها حاصل وزش باد در ستون‌های این دره است و وجود جن اثبات نشده‌است.

بهترین زمان بازدید از دره ستارگان کی است؟

با توجه به آب و هوای گرم و مرطوب جزیره قشم، بهترین زمان برای بازدید از دره ستارگان قشم اواسط پاییز تا اواخر زمستان است.

نحوه شکل گرفتن دره ستارگان به چه صورت است؟

دره ستارگان در طی حدود ۱ میلیون سال و به دلیل پدیده‌های زمین شناسی مانند فرسایش خاک و فشار باد و باران بر خاک و لایه‌های سطح زمین در این منطقه به وجود آمده است.

علت نام گذاری دره ستارگان چیست؟

به اعتقاد اهالی بومی این منطقه، دره ستارگان قشم در سال‌های گذشته به دلیل برخورد یک ستاره به سطح زمین به وجود آمده و به همین دلیل این منطقه را دره ستارگان نام گذاری کرده‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 13 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن