تا چند سال پیش بیشتر گذر علاقه‌مندان به نجوم و عاشقان واقعی طبیعت به مناطق کویری ایران و کویر مرنجاب می‌افتاد. اما حالا چند سالی است که دیگران هم از زیبایی‌های کویر مثل آسمان صاف و پرستاره، امکان دیدن طلوع و غروب زیبای خورشید و پیاده‌روی در رمل‌ها باخبر شده‌اند و کویر مرنجاب هم مثل سایر مناطق کویری ایران پذیرای مهمانان شده است. اگر دوست دارید بدانید کویر مرنجاب کجاست، هزینه سفر به کویر مرنجاب چه‌قدر است و دیدنی‌های کویر مرنجاب مثل کاروانسرای کویر مرنجاب را بشناسید در ادامه این متن با جاباما همراه باشید:


کویر مرنجاب کجاست؟


مرنجاب در شهرستان آران و بیدگل، از توابع کاشان و در استان اصفهان قرار دارد. کویر مرنجاب تا آران و بیدگل ۵۳ کیلومتر، تا کاشان ۶۲ کیلومتر و تا اصفهان ۷۲۰ کیلومتر فاصله دارد.


وجه تسمیه کویر مرنجاب


کویری
بودن منطقه نشان می‌دهد کندن چاه و استخراج آب شیرین کاری بسیار دشوار بوده است.
نام مرنجاب هم از ترکیب مرد+رنج+آب گرفته شده است که در طول زمان به مرنجاب تغییر
پیدا کرده است.


در روایتی گفته می‌شود شاه عباس صفوی خود، نام این منطقه را گذاشته است. گفته می‌شود شاه عباس صفوی در راستای ساخت کاروانسراهای متعدد در مسیرهای اصلی و پررفت‌وآمد، دستور داد کاروانسرای کویر مرنجاب را کنار چشمه و قنات آب شیرین و در جنوب دریاچه نمک صادر کرد. کاروانسرای کویر مرنجاب نقش استراحتگاه را برای راه پررفت‌وآمد اصفهان که در آن زمان پایتخت بود را به مشهد برعهده داشت.


کویر مرنجاب کجاست


بهترین مسیر برای رفتن به مرنجاب کدام است؟


برای
رفتن به کویر مرنجاب سه مسیر وجود دارد:


مسیر اول: از شهرستان آران و بیدگل به سمت پادگان ارتش حرکت کنید تا به جاده‌ی مرنجاب برسید. در جاده‌ مرنجاب پس از حدود ۴۵ کیلومتر به کاروانسرای مرنجاب می‌رسیم. پس از ۵ کیلومتر دریاچه نمک هم در سمت چپ پدیدار می‌شود.


مسیر
دوم: این مسیر، مسیر پارک ملی کویر است که از پیشوا آغاز می‌شود بعد سمت مبارکیه و
قصر بهرام می‌رود و با عبور از کاروانسرای سفیدآب به مرنجاب می‌رسد. البته برای
رفتن در این جاده از کاروانسرای سفیدآب باید از سازمان حفاظت از محیط زیست استان
سمنان مجوز داشته باشید.


مسیر سوم: این مسیر هم با شهرستان آران و بیدگل شروع می‌شود و به سمت ابوزیدآباد می‌رود سپس با عبور از کاروانسرای سفیدآب به مرنجاب می‌رسیم.


چه زمانی برای سفر به کویر مرنجاب مناسب‌تر است؟


به دلیل کویری بودن فضا، هوا در تمام روزهای سال گرم است اما شدت گرما در فصل پاییز و زمستان کمتر است. بنابراین بهترین زمان برای بازدید از این کویر از آبان تا اواخر فروردین است. با وجود گرمی روزها، شب‌های کویر بسیار سرد است و لازم است حتما لباس گرم برای شب به همراه داشته باشید.


اگر به سفر کویری علاقه‌مندید بهتر است سری به راهنمای کامل کویرنوردی در ایران بزنید و در مورد تجهیزات و وسایل مورد نیاز و نکات مهم سفر به کویر بیشتر بدانید.


راهنمای سفر به کویر مرنجاب: دیدنی‌ها


تپه‌ها و رمل‌های شنی و موتورسواری و آفرود جزو جاذبه‌های انواع مناطق کویری هستند و یکی از بزرگ‌ترین لذت‌ها راه رفتن بدون کفش روی ماسه‌ها است، همچنین شتر همیشه تداعی‌کننده مناطق کویری است و از لذت شترسواری هم نباید غافل شد اما این کویر، به جز این‌ها جاذبه‌های دیدنی دیگری هم دارد:


کاروانسرای کویر مرنجاب:


همان‌طور
که قبلا گفتیم گویا کاروانسرای کویر مرنجاب به دستور شاه عباس صفوی ساخته شده است.
این کاروانسرا علاوه بر نزدیکی به اصفهان که در آن زمان پایتخت بود در مسیر جاده
ابریشم هم قرار داشت. بر سردر کاروانسرای کویر مرنجاب نوشته شده در گذشته همیشه
۵۰۰ سرباز مسلح از قلعه و مسیر تجاری حفاظت می‌کرده‌اند. کاروانسرا ۲۹ اتاق دارد و
الان هم امکانات اقامت در آن فراهم شده است.


یکی از اتاق‌های کاروانسرا تبدیل به سفره‌خانه شده است و می‌توان برای صرف غذا و چای سری به آن‌جا زد. همچنین پشت بام کاروانسرای کویر مرنجاب هم فضای مناسبی برای دیدن آسمان پرستاره است.


کاروانسرای کویر مرنجاب
دریاچه نمک یا دریاچه سرگردان


طبق راهنمای سفر به کویر مرنجاب یکی دیگر از دیدنی‌های این کویر دریاچه نمک یا دریاچه سرگردان است. علت نامیدن این دریاچه به نام سرگردان این است که در گذشته معتقد بودند این جزیره مدام حرکت می‌کند و جابه‌جا می‌شود اما حالا مشخص شده است این جابه‌جایی صرفا خطای دید است و سراب و محو شدن دو انتخاب خط افق باعث ایجاد این تصور شده است. آب دریاچه نمک به مرور خشک شده است و حالا رد سفیدی از نمک روی زمین باقی مانده است.


چاه دستکن


چاه تاریخی دستکن هم جزو دیدنی‌های این منطقه است که هنوز هم می‌توان از آن آب برداشت کرد و به دلیل  داشتن آب شیرین مشهور شده است.


کوه کلنگ


این کوه با زیبایی منحصر‌به‌فرد خیره‌کننده و جذب‌کننده‌ی بازدیدکننده‌ها است که توجه عکاسان را هم به خود جلب می‌کند.


چاه کنجه


این چاه که در دل کویر قرار دارد پرآب است و درختان اطراف را سیراب می‌کند.


خطب‌شکن


نام خطب‌شکن از باربندهای چوبی به نام خطب آمده است. خطب‌شکن نام منطقه‌ای با شیب تند در این منطقه است. در گذشته حین حمل بار با شتر برای نگه داشتن باز از باربندهای چوبی به نام خطب استفاده می‌کردند و به خاطر شیب تند این منطقه، اغلب خطب از روی شتر می‌افتاد و می‌شکست. به همین دلیل هم این منطقه به این نام مشهور شده است.


پوشش گیاهی و جانوری کویر مرنجاب


این کویر جزو مناطق خشکی است که در آن آب و غذا برای گیاهان و حیوانات به اندازه‌ی کافی پیدا می‌شود و می‌توان گیاهان مختلف و انواع جانوران مثل شغال، روباه، آفتاب‌پرست، مار و مارمولک را در آن دید. همچنین در ساعت‌هایی از روز که از شدت گرما کم می‌شود پرنده‌هایی مثل عقاب و شاهین هم بالای تپه‌های کویری پرواز می‌کنند.


اگر می‌خواهید لیستی از زیباترین کویرهای ایران داشته باشید و به ترتیب این جاذبه معروف ایرانی را ببینید، این لیست را در مجله جاباما پیدا کنید.


راهنمای سفر به کویر مرنجاب
هزینه سفر به کویر مرنجاب


هزینه
سفر به کویر مرنجاب زیاد نیست و چه با تور بروید چه با ماشین شخصی در نهایت هزینه‌
زیادی پرداخت نخواهید کرد. بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند در کویر کمپ کنند و به
این ترتیب هزینه محل اقامت حذف می‌شود و لازم است هزینه‌های خورد و خوراک و بنزین
مسیر را تقبل کنند.


اگر ترجیح می‌دهید در کاروانسرای کویر مرنجاب اقامت کنید در این صورت باید هزینه اقامت را بپردازید.


اجاره اقامتگاه بوم گردی از سایت جاباما


سفر با تور هم گزینه‌ دیگری است که معمولا بسیار به‌صرفه است و با پرداخت هزینه‌ تور دیگر نگرانی از بابت محل استراحت، خورد و خوراک و هزینه ماشین نخواهید داشت. به علاوه به دلیل آشنایی راهنمای تور با منطقه می‌توانید سفر لذت‌بخش‌تری داشته باشید و جاهای دیدنی بیشتری ببینید. به علاوه امنیت سفر هم تضمین شده است.


نکات کمپ در کویر مرنجاب


اگر
تصمیم گرفتید خودتان در کویر کمپ بزنید و تجربه کمپ زدن ندارید بهتر است نکات زیر
را رعایت کنید:


  • لباس و پتوی گرم برای شب‌های سرد کویری به همراه داشته باشید.
  • حتی‌الامکان به صورت انفرادی کمپ نزنید و حداقل با ۵ نفر همراه شوید.
  • بهتر است آتشی بزرگ برپا کنید و تا نزدیک صبح روشن باشد.
  • از چادر ضدآب با توری استفاده کنید.
  • آب به اندازه کافی به همراه داشته باشید.
  • اسپری ضدحشره به همراه داشته باشید.

هزینه سفر به کویر مرنجاب<br>


نکات ایمنی راهنمای سفر به کویر مرنجاب


مراقب
حیوانات موجود در کویر باشید. علاوه بر حشرات نیش خزندگان نیز در کویر محتمل است و
باید حتما مراقب وجود این حشرات باشید. پوشیدن کفش ساق بلند می‌تواند در جلوگیری
از گزیدگی کمک کند. همچنین اگر هوس پیاده‌روی با پای برهنه در کویر را کردید
فضاهای کم‌عمق را انتخاب کنید و قبل از پیاده‌روی بررسی کنید حیوانی در آن‌جا
پنهان نشده باشد.


احتمال گم شدن در کویر به‌خصوص برای افراد تازه‌وارد زیاد است. بنابراین سعی کنید با راهنما سفر کنید و همچنین زیاد از محل اقامت دور نشوید.


سخن آخر


زیبایی‌های کویر بی‌شمار است و تماشای آسمان پرستاره کویر از تجربه‌های بی‌نظیری است که نصیب هر کسی نمی‌شود. بنابراین بازدید از کویر مرنجاب را هم در برنامه سفرهای آینده داشته باشید و از تماشای این مکان زیبا لذت ببرید.