روزی که کویر را برای سفری چند روزه انتخاب کنید، تازه نقطه شروع لمس طبیعتی بکر و زیباست. شن‌های روان، رمل‌های شکل گرفته به دست باد و ستارگانی که در شب کویر، بسیار دست‌یافتنی هستند. کافی‌است دستان خود را دراز کنید تا آن‌ها را در آغوش بگیرید. برای اینکه بتوانید برای سفر آتی خود بهترین کویرهای ایران را انتخاب کنید، در ادامه به معرفی محبوب‌ترین کویرها از دیدگاه گردشگران ایرانی و خارجی می‌پردازیم و از الزامات سفر می‌گوییم.


معرفی بهترین کویرهای ایران


کویرهای ایران در استان‌های مرکزی واقع شده‌اند و برای بازدید از آن‌ها باید سفری طولانی اما لذت‌بخش داشته باشید. برای اینکه بتوانید از میان بهترین کویرهای ایران یکی را برای سفر جدید خود انتخاب کنید، در ادامه به معرفی محبوب‌ترین کویرها از دیدگاه گردشگران ایرانی و خارجی می‌پردازیم.


کویر مصر


کویر مصر در فاصله 55 کیلومتری منطقه خور و بیابانک اصفهان، 45 کیلومتری شهر جندق و در استان مصر واقع شده و یکی از مقاصد اصلی کویرنوردان از سراسر ایران است.


این کویر زیبا توسط رشته‌ کوه‌های سلسله جبال فلات ایران از سمت جنوب غربی و شرقی و همچنین از سمت غرب، محصور شده است.


داستان نام‌گذاری این روستا به سال‌های پیش باز می‌گردد، زمانی که چوپانی به نام یوسف برای دسترسی به آب‌های زیرزمینی، چاهی در این منطقه حفر می‌کند، اما پس از مدتی سطح آب‌های زیرزمینی کاهش پیدا کرده و امکان دسترسی به آب وجود ندارد.


به‌همین‌دلیل نیز یوسف با استفاده از دستگا‌ه‌هایی اقدام به عمیق‌تر کردن چاه می‌کند و از آن زمان به بعد، اهالی روستای همجوار، به این روستا، روستای چاه دراز می‌گفتند. اما یوسف و دیگر اهالی این نام را دوست نداشتند و به پیشنهاد یوسف و به روایت حضرت یوسف و چاه، نام این روستا را مصر گذاشتند.کویر مصر معروف ترین کویرهای ایران

رمل‌های ماسه‌ای زیبا، دسترسی آسان به روستای مصر و فراهم آمدن امکانات گردشگری فراوان، باعث شده تا مصر به عنوان یکی از بهترین کویرهای ایران مقصد بسیاری از گردشگران باشد. بنابراین شغل بسیاری از مردم روستای مصر در فصل‌هایی از سال، اسکان و ارائه خدمات به گردشگران است و در دیگر فصول سال به کشاورزی و دامداری می‌پردازند. از جمله محصولات این منطقه می‌توان به گندم و زعفران اشاره کرد. از جمله حیواناتی که روستای مصر پرورش داده می‌شوند می‌توان به شتر، بز و بوقلمون اشاره کرد.


تفریحات کویر مصر


آسمان پُرستاره و سکوت عجیب کویر، تنها جاذبه‌های آن نیستند و می‌توانید تفریحات هیجان‌انگیز بسیاری را در کویر مصر تجربه کنید. از جمله این تفریحات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:


شن سواری یا Sand Boarding

این تفریح هزینه‌ای برای شما نخواهد داشت و کافی است یک بورد همراه خود داشته باشید. پایین آمدن با سرعت زیاد از بالای یک رمل و پراکنده شدن شن‌ها به اطراف، لذتی وصف‌ناپذیر است.


سواری با خودروهای آفرود

خودروهای آفرود ساخته شده‌اند برای مسیرهای ناهموار و سخت، بنابراین اگر می‌خواهید رمل‌ها را یکی پس از دیگری درنوردید، خودروی آفرود بهترین انتخاب خواهد بود. خوبی این سرگرمی، کنترل راحت وسیله و در امان ماندن از تابش مستقیم نور خورشید است. سواری با خودروی آفرود را سافاری نیز می‌نامند و هزینه آن معمولاً به تعداد افراد محاسبه خواهد شد.


سواری با موتورهای چهارچرخ

با توجه به اینکه شن‌های کویر بسیار روان هستند، بنابراین با هر وسیله نقلیه‌ای نمی‌توان رمل‌ها را پیمود. همانطور که شما در ساحل دریای خزر برای یک سواری هیجان‌انگیز از موتورهای چهارچرخ استفاده می‌کنید، این وسیله برای سواری در کویر نیز بسیار مناسب است. چرخ‌ها بزرگ هستند و به دلیل وزن کم امکان گیر کردن میان شن‌های داغ وجود ندارد. سواری با موتورهای چهارچرخ به صورت دقیقه‌ای محاسبه می‌شود و برای هر 10 دقیقه سواری باید مبلغ مشخصی را پرداخت کنید.


شترسواری

از جمله تفریحاتی که کویر مصر را به یکی از بهترین کویرهای ایران تبدیل کرده است، شترسواری است. با توجه به اینکه روستای مصر محل پرورش و نگهداری شتر است، بنابراین فرصت خوبی است تا در این سفر، ساعاتی از روز را به شترسواری در کنار دوستانتان اختصاص دهید. البته فراموش نکنید که برای این تفریح جذاب و تازه باید هزینه اندکی نیز بپردازید.


اگر اهل تفریحات خاصی مثل کویرنوردی هستید، حتما مقصدی به خاص بودن چابهار هم برایتان مناسب است. در این نوشته به معرفی معروف ترین سواحل چابهار پرداخته‌ایم که ترکیبی عجیب از کویر و دریا است.


کویر مصر

جاذبه‌های گردشگری اطراف کویر مصر


با وجود اینکه شما برای دیدن کویر مصر سفر کرده‌اید، اما خالی از لطف نیست که جاذبه‌های گردشگری اطراف کویر را نیز ببینید. از جاذبه‌های اطراف کویر مصر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.


 • دریاچه نمک خور
 • روستای گرمه
 • روستای عروسان
 • روستای محمدآباد کوره گز
 • ریگه کله
 • چال سلکنون
 • دریاچه نمک سلکنون
 • نیزار مصر
 • تخت عباسی
 • قلعه بیاضه

آدرس کویر مصر


استان اصفهان، 55 کیلومتری خور و 45 کیلومتری شهر جندق، روستای مصر، کویر مصربهترین و خاص ترین کویرهای ایران

کویر متین آباد


کویر متین آباد در استان اصفهان و 25 کیلومتری جنوب شهرستان نطنز واقع شده است. این کویر حدود 60 کیلومتر با شهر کاشان فاصله دارد و یکی از زیباترین اکوکمپ‌های منطقه در این بهترین کویرهای ایران ساخته شده است.


در فاصله 10 کیلومتری از روستای متین‌آباد یک محوطه باستانی به‌نام اریسمان وجود دارد که بین سال‌های 1379 تا 1381 توسط یک تیم باستان‌شناسی آلمانی و ایرانی کشف شد.


کمپ متین آباد یکی از جذاب‌ترین جاذبه‌های گردشگری اصفهان است که در دل کویر متین آباد ساخته شده و گردشگران می‌توانند در آن اقامت داشته باشند.


اگر دوست دارید شبی را در چادرهای بادیه‌نشینان بگذرانید، شرایط فراهم است و چادرهایی با مساحت‌های 12 متری و 24 متری تعبیه شده که برای اقامت و استراحت عالی هستند.


این چادرهای بادیه نشینی روی سکوهای سیمانی قرار دارند و اندکی با زمین فاصله دارند بنابراین از آسیب برخی حیوانات کویر در امان خواهید بود.


اکوکمپ متین آباد در واقع اولین اکوکمپ ایران است که در نوع خود بی‌نظیر بوده و در شمال شهرستان نطنز واقع شده است. این کمپ به‌عنوان برترین سایت ایران توانسته جایزه صلح محیط زیست را از سازمان ملل دریافت کند.


کویرنوردها گاهی اهل کوهنوردی هم هستند. اگر برای شما هم این موضوع صادق است. بهتر است در اینجا سری بزنید به بهترین مسیرهای کوهنوردی تهران و اطراف تهران برای کوهنوردان مبتدی و حرفه‌ای.


بهترین زمان برای سفر به کویر متین آباد


بیشترین دما و کمترین دما در کویر متین آباد به‌عنوان یکی از بهترین کویرهای ایران به ترتیب 46 درجه سانتی‌گراد و -12 درجه سانتی‌گراد است. با توجه به تفاوت بسیار زیاد دمای هوا میان روز و شب، لازم است لباس مناسب همراه داشته باشید.


کویر در تابستان سوزان است و بنابراین بهترین زمان سفر به کویر متین آباد، نیمه دوم سال خواهد بود.


تفریحات کویر متین آباد


با توجه به امکاناتی که در کویر متین آباد فراهم شده و شامل اولین اکوکمپ است، بنابراین می‌توانید شب‌ها در این کویر زیبا بمانید و از ستارگانی که گویی در نزدیکی زمین هستند لذت ببرید.


در طول روز نیز می‌توانید از تفریحاتی چون آفرود سواری یا سافاری، شترسواری و سواری با موتور چهارچرخ لذت ببرید.اکوکمپ متین آباد

جاذبه‌های گردشگری اطراف کویر متین آباد


در اطراف کویر متین آباد جاذبه‌های گردشگری بسیاری وجود دارد که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.


 • روستای ابیانه
 • خانه بروجردی‌ها در کاشان
 • خانه طباطبایی‌ها در کاشان
 • باغ فین کاشان
 • روستای نطنز
 • قلعه و گنبد سیدواقف
 • کوه‌های یخاب
 • دریاچه نمک مسیله
 • قلعه سردار

آدرس کویر متین آباد


اصفهان، نطنز


کویر ریگان


در قسمت جنوب شرقی استان کرمان و در نزدیکی روستای ریگان، کویر ریگان واقع شده است. این کویر از شمال شرقی به لوت جنوبی یا لوت زنگ احمدی محدود شده و رودخانه ریگان نیز یکی از سرچشمه‌های کویر نمک شورگز هامون در لوت جنوبی است.


کویر ریگان از نظر جنس و رنگ با سایر ریگزارهای کشور متفاوت بوده و ریگزاری گسترده در قسمت غربی و شرقی دارد.


این ریگزار گسترده غربی و شرقی حدود 20 کیلومتر است و این در حالی‌ است که فاصله شمال به جنوب کویر ریگان به‌عنوان یکی از بهترین کویرهای ایران تنها 4 کیلومتر است.


کویرنوردی اگر یک تفریح بهار و پاییزی است، اسکی هم تفریح مورد علاقه بسیاری از کویرنوردان در طول زمستان است. پس اینجا سری هم بزنید به بهترین پیست اسکی های ایران و این مطلب را برای سفر زمستانیتان ذخیره کنید.


کویر ریگان

روستاهای کویر ریگان


کویر ریگان توسط روستاهای زیادی احاطه شده؛ بنابراین گسترش آن می‌تواند زندگی روستائیانن را به خطر اندازد.


ارتفاع برخی از تپه‌های ماسه‌ای کویر ریگان به 75 متر می‌رسد و برخی از روستائیان معتقدند ریگزارهای ریگان خاصیت درمانی داشته و به همین دلیل نیز برخی از گردشگران به این منطقه سفر می‌کنند.


در نزدیکی روستای علی آباد که در فاصله 13 کیلومتری از شهرستان ریگان قرار دارد، جاده‌ای برای دسترسی به تپه‌های بلند ریگزار ریگان ساخته شده و در ادامه تعدادی آلاچیق و سرویس بهداشتی ساخته شده است.


در منطقه کویر ریگان جنگلی واقع شده که بیش از 30 هزار هکتار وسعت داشته و زیستگاه جانوری بسیار مهمی است. یکی از مهم‌ترین کاربردهای این جنگل، تثبیت شن و جلوگیری از بیابان‌زایی است.


اما طی سال‌های گذشته خسارات جبران‌ناپذیری به این جنگل وارد شده و در نتیجه حیات حیواناتی که در آن زندگی می‌کنند به خطر افتاده است. از جمله گونه‌های جانوری جنگل کهور می‌توان به سوسمار دم تیغی، پامسواکی، روباه شنی، مار و عقرب، سارگپه بیابانی، آگاما، شاهین و مرغ حق اشاره کرد.بهترین زمان سفر به کویر ریگان


مانند بهترین کویرهای ایران، بهترین زمان سفر به کویر ریگان فصل پاییز و زمستان خواهد بود. این زمان از سال آب و هوای کویر اندکی خنک است و می‌توانید در طول روز از تفریحات مختلف لذت ببرید. برای کسانی که عاشق کویر هستند، فصل پاییز، فصل کویر خواهد بود چون هوا مطبوع بوده و گرمای هوا نیز در این فصل دلچسب است.


تفریحات کویر ریگان


کویر ریگان تپه‌های شنی فراوانی دارد که هر روز ممکن است ارتفاع آن‌ها بیشتر شود؛ بنابراین می‌توانید از تفریحاتی مانند آفرود، موتورسواری، اسکی روی شن‌ها، پاراگلایدر و ... لذت ببرید. یکی از تفریحات جذاب و بدون هزینه کویر ریگان، تماشای ستارگان در شب این بهترین کویرهای ایران است. البته نباید خاصیت درمانی تپه‌های شنی را فراموش کنید، برخی از محلی‌ها معتقدند که تپه‌های شنی ریگان برای درمان بیماری‌های مفصلی بسیار مفید است.


جاذبه‌های گردشگری اطراف کویر ریگان


یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری اطراف کویر ریگان، ارگ بم است. هر چند که این اثر تاریخی بزرگ در زلزله بم از بین رفت اما آثار به‌جای مانده از آن هنوز هم نشان‌دهنده شکوه این منطقه است.


آدرس کویر ریگان


استان کرمان، شهرستان محمدآباد، روستای علی‌آباد، کویر ریگان


ریگ جن


کویر ریگ جن یکی از نقاط مرموز و یکی از کویرهای خشن ایران است که به دلیل شرایط جغرافیایی خاص تا همین چند سال پیش کسی برای کویرنوردی در آن اقدام نمی‌کرد؛ بنابراین اگر به دنبال کشف ناشناخته‌ها هستید و مناطق اسرارآمیز شما را به وجد می‌آورد، کویر ریگ جن یکی از بهترین کویرهای ایران برای شما خواهد بود.


کویر ریگ جن یکی از صعب‌العبورترین کویرها و مناطق دنیاست. این کویر که در غرب و جنوب غربی دشت کویر و در منطقه مرزی استان سمنان و اصفهان قرار دارد.


کویر ریگ جن که تقریباً در مرکز ایران واقع شده وسعتی حدود 3.800 کیلومتر مربع داشته و از لحاظ وسعت، سومین کویر بزرگ ایران است.کویر ریگ جن

کویر ریگ جن در اصل روی یکی از دشت‌های فرسایش یافته‌ای شکل گرفته که حاصل رسوبات و مواد فرسایشی دامنه کوه‌های البرز است.


این کویر تپه‌های برخان، تپه‌های رسوبات، تپه‌های ماسه‌ای هرمی و باتلاق‌های نمکی دارد و به دلیل نداشتن هیچ‌گونه پوشش گیاهی، شن‌های این تپه‌ها همواره در حال جابجا شدن هستند.


یکی از دلایل ترسناک بودن کویر ریگ جن، وجود باتلاق‌های شنی فراوانی است که هر جنبنده‌ای را به درون خود می‌کشاند.


به دلیل وجود چنین باتلاق‌هایی تا سال‌های سال هیچ گردشگری از کویر ریگ جن بازدید نمی‌کرد چون همه داستان مسافران نابلدی را شنیده بودند که به کام مرگ کشیده‌ شده‌اند.


کویر ریگ جن که به آن کویر دشت ارواح نیر گفته می‌شود توسط برخی گردشگران لقب مثلث برمودای ایران را گرفته است.


در زبان محلی به شن‌های روان، "ریگ گفته می‌شود و "جن" نیز به معنی پوشیده و پنهان است، بنابراین معنای ریگ جن در اصل "شن‌های روان پنهان یا پوشیده" خواهد بود.


شاید حالا دلتان بخواهد که سری به عجیب و غریب ترین و ترسناک ترین جاهای ایران بزنید، جاهایی که برای رفتن به آن دل و جرات زیادی می‌خواهید را در این مطلب بشناسید.


افسانه‌های درباره کویر ریگ جن


کویر ریگ جن که برخی از محلی‌ها به آن "ریجن" نیز می‌گویند بر اساس افسانه‌های قدیمی توسط جن‌ها ساخته شده و به همین دلیل نیز دارای مرداب‌های خطرناک و مرگبار است. با توجه به ناشناخته بودن این کویر، تا مدت‌ها هر اتفاقی ناگواری که رخ می‌داد را به افسانه تبدیل کرده و عامل اصلی آن را جن‌ها می‌دانستند.


بهترین زمان سفر به کویر ریگ جن


کویر ریگ جن مانند دیگر کویرهای ایران در طول روز تابش شدید و مستقیم آفتاب را دارد و به دلیل نبود پوشش گیاهی بسیار گرم و سوزان است؛ بنابراین بهترین زمان سفر به این کویر اسرارآمیز فصل پاییز و زمستان خواهد بود.


تفریحات کویر ریگ جن


با توجه به شرایط کویر ریگ جن و کمتر شناخته بودن آن در حال حاضر امکانات و تفریحاتی مانند آفرود سواری و شترسواری وجود ندارد. این کویر بیشتر مناسب کسانی است که عاشق کویرنوردی، طبیعت و شب‌های کویر هستند.


جاذبه‌های گردشگری اطراف کویر ریگ جن


در اطراف ریگ جن حاذبه‌های گردشگری بسیاری وجود دارد که در ادامه برخی از آن‌ها را معرفی خواهیم کرد.


 • قلعه انارک
 • آبگرم روستای ورتون
 • روستای عشین

آدرس کویر ریگ جن


استان سمنان، شهر گرمسار، پارک ملی کویر، کویر ریگ جن


کویر حلوان


کویر حلوان یکی از بهترین کویرهای ایران است که در شمال شرقی استان خراسان جنوبی و فاصله  90 کیلومتری شمال غربی شهرستان طبس واقع شده است.


این کویر زیبا که در محور طبس به تهران واقع شده از شمال به کویر مرکزی ایران، از شرق به کوه‌های عاشقان، از غرب به دریاچه نمک خور و از جنوب به محور ارتباطی شهر خور به طبس ختم می‌شود.کویر حلوان

حلوان مملو از ریگزارهای مثلثی شکل است و در حاشیه این ریگزار باتلاق‌های نمکی و رسی وجود دارند. بیشترین ارتفاع ریگزارهای مثلثی این کویر در قسمت شرقی و ارتفاع برخی از این تپه‌های ماسه‌ای از کف کویر حدود 80 متر خواهد بود.


پوشش گیاهی این کویر شامل گیاهان نواحی ماسه‌ای و استپی مانند درمنه، تاغ، بادام کوهی، قیچ، دم گاوی و اسکنبیل است.


پوشش جانوی این کویر نیز شامل انواع مار و عقرب، گرگ و شغال، روباه شنی، شاهین، کاکلی، چکاوک بیابانی، سارگپه بیابانی، عقاب طلایی، جرد، پامسواکی، گربه شنی، موش صحرایی و بسیاری حیوانات کویری دیگر است.


بهترین زمان سفر به کویر حلوان


با توجه به شرایط آب‌ و هوایی و دمای بالای هوا در طول روز، بهترین زمان برای سفر به کویر حلوان پاییز و زمستان خواهد بود که هوا خنکای مطبوعی دارد.


تفریحات کویر حلوان


با توجه به اینکه کویر حلوان یکی از محبوب‌ترین و بهترین کویرهای ایران است بنابراین تفریحات متنوعی را می‌توانید در آن انجام دهید که به شرح زیر هستند.


 • کویرنوردی
 • شترسواری
 • حمام شن
 • رصد ستارگان
 • پیاده‌روی روی رمل‌های شنی
 • چهارچرخ سواری
 • آفرودسواری

جاذبه‌های اطراف کویر حلوان


در اطراف کویر حلوان نیز جاذبه‌های گردشگری بسیاری وجود دارد که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.


 • قلعه حلوان
 • دره جن‌ها
 • روستای اصفهک
 • دریاچه نمک خور
 • روستای نایبند

آدرس کویر حلوان


استان خراسان جنوبی، طبس، روستای حلوان


یکی از جاهایی که می‌توانید در پاییز به آن سفر کنید، کویرهای ایران است. اما اگر دنبال پیشنهادهای بیشتری برای پاسخ به سوال پاییز کجا بریم پاسخ را در همین مجله پیدا می‌کنید.


کویر شهداد


کلوت شهداد که آن را با نام کویر شهداد نیز می‌شناسند از گرم‌ترین نقاط کره زمین است که در استان کرمان واقع شده و به دلیل وجود کلوت‌های زیبا و طبیعی، هر ساله پذیرای گردشگران بسیاری است.


کلوت اصطلاحی است که از ترکیب دو واژه کل (به معنای آبادی) و لوت، به معنای شهر لوت ساخته شده است. کلوت در اصل برجستگی‌های بین شیارهایی نعلی شکل است که در نواحی بیابانی به صورت طبیعی شکل گرفته‌اند.


علت اصلی شکل‌گیری کلوت‌ها در دشت لوت، ورزش باد و فرسایش زمین است. کلوت‌ها از جمله مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری کویر شهداد هستند.


کویر شهداد، چارمین جاذبه گردشگری طبیعی جهان است و مساحتی حدود 11 هزار کیلومتر مربع دارد. این منطقه در فاصله 40 هزار کیلومتری شهداد واقع شده و به همین دلیل نیز به آن کلوت شهداد گفته می‌شود.


کرمان یکی از اعجاب‌انگیزترین شهرهای ایران است، مثلا در حالیکه بخش بزرگی از آن بافت کویری دارد، ناگهان در میان یک کویر می‌توانید باغ شازده ماهان را پیدا کنید؛ یک خط سبز، انگار که کسی از بهشت انگشتش را روی خاک کویر کشیده باشد تا این باغ بروید!


در مجله جاباما داستان باغ شازده ، این کویری‌ترین بهشت روی زمین را گفته‌ایم.


کویر شهداد جزو گرم ترین کویرهای ایران

جالب است بدانید که این منطقه با دمای 70 درجه سانتی‌گراد در طول روز، گرم‌ترین نقطه جهان است. این اندازه‌گیری دما در سال 2005 توسط ناسا انجام شده و کلوت‌های شهداد نیز در میراث فرهنگی یونسکو ثبت شده‌اند.


در کویر شهداد بیش از 100 هزار نمک‌زار وجود دارد که از دیگر جاذبه‌های گردشگری این منطقه هستند.


از دیگر پدیده‌های طبیعی کویر شهداد می‌توان به نبکا یا تله گیاهی به‌عنوان بلندترین گلدان کویری جهان با طول بیش از 10 متر اشاره کرد. این گلدان‌ها از جمله معدود پوشش‌های گیاهی کویر شهداد هستند.


شش ضلعی‌های نمکی که اهالی به آن پلی‌گون می‌گویند یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری کویر شهداد است البته لازم به ذکر است که هر چقدر به کلوت‌ها نزدیک می‌شوید، از میزان پوشش گیاهی کاسته خواهد شد که علت اصلی این امر وزش بادهای شدید و بسیار گرم در این منطقه است.


رود شور یکی دیگر از پدیده‌های طبیعی این منطقه است و یکی از شورترین آب‌های جهان را دارد که مملو از املاح معدنی بوده و از شمال غربی بیرجند به کویر شهداد می‌رسد.


کمپ کویری شهداد یک اقامتگاه شبانه برای گردشگرانی است که قصد دارند بیشتر از یک روز را در بهترین کویرهای ایران یعنی شهداد بگذرانند.


این کمپ دارای 40 آلاچیق است که از مصالح و مواد طبیعی ساخته شده‌اند و در مسیر نهبندان در 20 کیلومتری شهداد واقع شده است. کمپ‌ها در میانه چندین کلوت قرار گرفته‌اند و به همین دلیل نیز از وزش باد و طوفان شن در امان هستند.مناطق ممنوعه کویر شهداد


کلوت‌های شهداد با سه رنگ سبز، نارنجی و قرمز دسته‌بندی می‌شوند، گردشگران اجازه کویرنوردی در منطقه سبز را دارند.


اما منطقه نارنجی و قرمز جزو مناطق ممنوعه هستند و کویرنوردی بدون داشتن همراه یا بدون هماهنگی با دستگاه‌های ذیربط، ممنوع است. دلیل این امر نیز سختی مسیر و گم‌شدن گردشگران در مناطق ممنوعه است.


کلوت های شهداد

بهترین زمان برای سفر به کویر شهداد


به دلیل دمای بسیار زیاد هوا در طول روز، بازدید از کویر شهداد در فصول گرم سال یا به عبارتی در 6 ماهه نخست سال، غیرممکن است. بنابراین اگر مایلید این کوه‌های ماسه‌ای زیبا و ساخته دست طبیعت را ببینید، بهترین فصل می‌تواند پاییز و زمستان باشد.


تفریحات کویر شهداد


با توجه به گسترده بوده این بیابان و فاصله زیادی که از اولین آبادی دارد، شاید بهترین تفریح در این منطقه آفرودسواری باشد. بنابراین برای اینکه از سفر خود لذت ببرید بهتر بنزین اضافی همراه داشته باشید تا بتوانید به آفرودسواری بپردازید.


از جمله تفریحات کلوت شهداد می‌توان به سافاری یا آفرود سواری، سواری با موتور چهارچرخ و شترسواری اشاره کرد.


جاذبه‌های گردشگری اطراف کویر شهداد


 • نبکا و پلی‌گون
 • نمک‌زارها
 • رود شور
 • کاروان‌سرای شفیع‌آباد
 • کمپ کلوت شهداد

آدرس کویر شهداد


کرمان، جاده نهبندان-شهداد، کویر شهداد


کویرگردی در شهداد بدون داشتن یک لیدر کاربلد ممکن است دشوار باشد، در سفر به کویر شهداد همسفر لیدر جاباما شوید.


کویر ورزنه اصفهان


کویر ورزنه یکی دیگر از بهترین کویرهای ایران است که در ناحیه شرقی اصفهان و در 10 کیلومتری شهر ورزنه واقع شده است. مساحت این بیانان حدود 17 هزار هکتار است و به دلیل رمل‌های طلایی، شهرت دارد.


در گذشته کل این منطقه را بیابان خارا می‌نامیدند، اما این روزها این بیابان وسیع به دو بخش اصلی بیابان ورزنه و بیابان خارا تقسیم شده است. جالب است بدانید که بیابان خارا همجوار با بیابان ورزنه نیست و حدود 30 کیلومتر از آن فاصله دارد.


کویر خارا به دلیل خاک سست آنچنان مورد استقبال گردشگران قرار نگرفته، چرا که عمده‌ترین تفریح در بیابان سافاری است و با وجود خاک سست این امکان در بیابان خارا فراهم نیست.


بزرگترین سایت تفریحی در کویر ورزنه قرار گرفته که نام آن واحه است.بهترین زمان سفر به کویر ورزنه


بهترین زمان سفر به کویر ورزنه اوایل فروردین، فصل پاییز و زمستان است. البته باید این موضوع را در نظر داشته باشید که شب کویر در فصل زمستان بسیار سرد است، بنابراین اگر قصد سفر چند روزه به بهترین کویرهای ایران، خصوصاً ورزنه را دارید، این موضوع را مدنظر داشته باشید.


کویر ورزنه

تفریحات کویر ورزنه


در کویر ورزنه نیز مانند دیگر بهترین کویرهای ایران، تفریحات متنوعی وجود دارد که باعث شده گردشگران ساعات خوشی را از سفر به این کویر داشته باشند.


 • پیاده‌روی روی رمل‌ها
 • شترسواری
 • زیپ‌لاین سواری در سایت واحه
 • پاراگلایدر سواری در سایت واحه
 • سواری با موتور چهارچرخ
 • سواری با Buggy
 • شن سواری یا Sand Boarding
 • سواری با ماشین آفرود

جاذبه‌های گردشگری اطراف کویر ورزنه


 • مسجد جامع شهر ورزنه
 • پل تاریخی شهر ورزنه
 • دریاچه نمک خارا
 • برج کبوترخانه شهر ورزنه
 • برج کبوترخانه قورتان
 • آسیاب شتر شهر ورزنه
 • کاروان‌سرای قلعه خرگوشی
 • قلعه تاریخی قورتان
 • کوه سیاه
 • تخت سرخ
 • تالاب گاوخونی
 • گاه‌چاه حاج ابراهیم ورزنه
 • بند شاخ کنار

آدرس کویر ورزنه اصفهان


اصفهان، مسیر اصفهان-ورزنه، کویر ورزنه


بهترین کویرهای ایران در استان یزد


یزد از جمله استان‌هایی است که چندین کویر دارد، هر کدام از این کویرها دارای پوشش گیاهی و جانوری خاصی هستند و بازدید از آن‌ها لذتی وصف‌ناپذیر دارد. در ادامه به معرفی بهترین کویرهای ایران در استان یزد می‌پردازیم.کویر مغستان یا ریگ زرین


کویر ریگ زرین در نزدیکی شهر اردکان واقع شده و به آن کویر مغستان نیز گفته می‌شود. کویر ریگ زرین درست 2 کیلومتر بعد از روستای ساغند است و در نتیجه می‌توانید برای شب به روستا برگردید.


از جمله امکانات کویر مغستان، کمپینگ و تفریحات مختلف مانند موتور چهارچرخ سواری، سافاری، شن‌سواری و شتر سواری است.


کویر ریگ زرین یزد

کویر کاراکال


کویر کاراکال یا صادق آباد در نزدیکی شهر بافق یزد واقع شده و یکی از معروف‌ترین کویرهای استان یزد است. در این کویر گونه خاصی از گربه وحشی زندگی می‌کند که معمولاً شب‌ها از پناهگاه خود خارج می‌شود، بنابراین برای دیدن این حیوان زیبا باید تا شب صبر کنید. البته برخی از گردشگران، گربه وحشی را در طول روز نیز دیده‌اند.


یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم اطراف کویر کاراکال، دژهای قدیمی از دوره قاجار است که در 9 کیلومتری جاده بافق به روستای صادق آباد قرار گرفته است. از جمله تفریحات این کویر می‌توان به شتر سواری، موتور چهارچرخ سواری، سافاری و شن‌سواری اشاره کرد.


کویر بافق یا درانجیر


کویر بافق در 10 کیلومتری شمال شهر بافق واقع شده بنابراین به‌راحتی می‌توانید به امکانات شهری دسترسی داشته باشید. وسعت این کویر 75 کیلومتر است و تقریباً فاقد پوشش گیاهی است.


تنها در حاشیه کویر می‌توانید دسته‌هایی از گیاهان بیابانی را ببینید. هشت ضلعی‌های نمکی، شنزارهایی به سپیدی برف و ماسه‌زارها از جمله جاذبه‌‌های زیبای کویر درانجیر هستند.کویر شباهنگ


کویر شباهنگ در 19 کیلومتری استان یزد و در جاده نصر واقع شده و دارای کمپ تفریحی و اقامتگاه شبانه است. بنابراین برای گردشگرانی که از استان‌های دور برای دیدن بهترین کویرهای ایران به یزد سفر می‌کنند، می‌تواند مناسب‌ترین انتخاب باشد.


در شباهنگ نیز مانند دیگر کویرهای ایران می‌توانید از تفریحاتی چون پیاده‌روی، سافاری، موتورسواری و شترسواری لذت ببرید.


کویر هفت سنگ


کویر هفت سنگ تنها 12 کیلومتر با شهر یزد فاصله داشته و بنابراین بهترین انتخاب برای گردشگرانی است که می‌خواهند شب را در شهر بگذرانند. در این کویر تخت و آلاچیق‌هایی طراحی شده که کاملاً رایگان هستند و برای استراحت می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.


از جمله تفریحات کویر هفت سنگ می‌توان به زیپ لاین، پاراگلایدر، سافاری، سواری با موتور چهارچرخ، شتر سواری و پیاده‌روی روی رمل‌ها اشاره کرد.


کویر هفت سنگ یزد

کویر سیاه کوه یا عقدا


کویر عقدا که به آن کویر سیاه کوه و کویر اردکان گفته می‌شود در 30 کیلومتری شهر اردکان واقع شده و برای ورود به آن باید از جاده خاکی احمدآباد استفاده کنید. جاده احمدآباد از کنار راه‌آهن می‌گذرد و مستقیماً به کویر سیاه کوه می‌رسد. وزش باد در این کویر بسیار شدید است، بنابراین اگر قصد اقامت در شب را دارید، حتماً لباس گرم همراه داشته باشید.


کویر ابوزید آباد


کویر ابوزید آباد بخشی از بیابان بندریگ بوده و در شمال شرقی کاشان واقع شده است. از جمله جاذبه‌های این کویر، وجود آثار باستانی است که بر شهرت آن افزوده است. جاذبه‌های دیدنی این منطقه بیشتر در بخش ملی و در امتداد جاده خاکی واقع شده‌اند. تپه‌های بزرگ و زیبا و کنار گذر دریاچه چال عروس از جمله زیباترین بخش‌های این کویر است.


در نزدیکی کاشان یک کویر زیبای دیگر هم قرار دارد؛ کویر مرنجاب. کویر مرنجاب از پرطرفدارترین کویرهای ایران است که سالانه نه تنها گروه‌های گردشگری مستقلی به آن می‌روند بلکه تعداد زیادی تور کویرنوردی هم مرنجاب را به عنوان مقصد خود انتخاب می‌کنند. در این مطلب مجله جاباما با کویر زیبای مرنجاب و شب‌های خیال‌انگیزش آشنا شوید.


بهترین زمان سفر به کویر ابوزید آباد


مانند بهترین کویرهای ایران، مناسب‌ترین زمان سفر به کویر ابوزید آباد، اوایل بهار، پاییز و زمستان است. تورهای طبیعت‌گردی و کویرنوردی بسیاری در این فصول فعالیت دارند و می‌تواند با آن‌ها همراه شوید.


کویر ابوزید آباد

تفریحات کویر ابوزید آباد


 • شترسواری
 • سواری با ماشین آفرود
 • سواری با موتور چهارچرخ
 • پیاده‌روی
 • شن‌سواری یا Sand Boarding

جاذبه‌های گردشگری اطراف کویر ابوزید آباد


در اطراف کویر ابوزید آباد بناهای تاریخی بسیاری وجود دارد که تاریخی طولانی دارند و برخی از آن‌ها به زمان حمله مغول برمی‌گردند. از جمله این اماکن تاریخی می‌توان به قلعه کرشاهی اشاره کرد که خلاقیت معماری ایرانی در آن موج می‌زند. بخش‌هایی از قلعه تخریب شده‌اند، اما بناهای باقیمانده نشان از تاریخی پر فرازونشیب دارند. از مهمترین جاذبه‌های گردشگری اطراف کویر ابوزید آباد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.


 • قلعه کرشاهی
 • روستای ابیانه
 • کوه یخاب
 • آب‌انبار صفوی
 • شهر تاریخی نوش‌آباد
 • شهر زیرزمینی اویی
 • کاروان‌سرای ابوزید آباد

آدرس کویر ابوزید آباد


اصفهان، 30 کیلومتری شرق کاشان، کویر ابوزید آباد


راهی ابوزید آباد که شوید، می‌توانید شب را در یکی از اتاق‌های اقامتگاه بوم‌گردی دی سرا سپری کنید، جایی که لذت سفر کویری را دوچندان می‌کند.کویرهای اطراف تهران


اطراف تهران کویرهای متعددی وجود دارند که با حداقل 4 ساعت رانندکی به آن‌ها خواهید رسید. در ادامه این کویرها را به شما معرفی خواهیم کرد.


کویر مرنجاب


کویر مرنجاب در فاصله 48 کیلومتری از شمال شهر آران و بیدگل قرار دارد. این کویر از تهران حدود 292 کیلومتر فاصله داشته و با 4 ساعت رانندگی به آن می‌رسید.


کویر کاغذی


کویر کاغذی در فاصله بسیار کمی از کاشان واقع شده و از تهران حدود 266 کیلومتر فاصله داشته که با 3 ساعت و نیم رانندگی به آن می‌رسید.


کویر ورزنه


کویر ورزنه در فاصله 117 کیلومتری از شرق اصفهان و در 10 کیلومتری شهر ورزنه قرار دارد و از تهران حدود 536 کیلومتر فاصله داشته و می‌توانید با 5 ساعت و نیم رانندگی به آن برسید.


کویر جندق


کویر جندق در فاصله 350 کیلومتری شمال شرقی اصفهان واقع شده و از تهران حدود 674 کیلومتر فاصله داشته و با 7 ساعت و 20 دقیقه رانندگی به آن می‌رسید.


کویر مصر


کویر مصر در فاصله 55 کیلومتری از شهرستان خور اصفهان و در نزدیکی روستایی به نام مصر واقع شده و از تهران حدود 713 کیلومتر فاصله دارد و با 7 ساعت و 50 دقیقه رانندگی به آن می‌رسید.فصل مناسب سفر به کویر


با توجه به اینکه در فصل تابستان، روز طولانی‌تر است، بنابراین خورشید برای مدت زمان بیشتری خواهد تابید و این امر باعث افزایش دمای شدید صحرا خواهد شد. به‌همین‌دلیل فصل مناسب سفر به کویر، نیمه دوم سال خواهد بود. البته خیلی از کویرنوردان حرفه‌ای، در فصل بهار نیز سفر می‌کنند که می‌تواند تجربه متفاوتی را رقم بزند. لازم به ذکر است که با توجه به موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی کویر مورد نظرتان، زمان سفر می‌تواند تغییر کند.


وسایل لازم برای سفر به کویر


اختلاف دمای روز و شب در کویرها بسیار زیاد است و در برخی موارد این اختلاف دما به 40 درجه سانتی‌گراد نیز می‌رسد. بنابراین توصیه می‌شود برای سفر به کویر، علاوه بر لباس خنک و راحت و همچنین وسایل فرار از گرما مانند کلاه، اسکارف و عینک آفتابی، لباس گرم نیز همراه داشته باشید. اسکارف برای زمانی‌که طوفان شن برپا می‌شود، برای پوشاندن دهان و بینی بسیار کاربردی است.


هر شخصی برای حیات در کویر، به روزانه 4 لیتر آب آشامیدنی نیاز دارد، بنابراین برای سفر به بهترین کویرهای ایران باید این موضوع را مدنظر داشته باشید.


از دیگر وسایل مورد نیاز می‌توان به کرم‌های ضدآفتاب اشاره کرد تا پوست‌تان در اثر تابش خورشید دچار آفتاب‌سوختگی نشود.


سعی کنید لباس‌هایی بپوشید که جیب‌ نداشته باشند، تجربه ثابت کرده که گردشگران تا روزها مشغول خارج کردن شن‌های کویر از جیب‌های لباس خود بوده‌اند. از طرفی لازم است، کفش سبک بپوشید، کفشی که قدم زدن روی رمل‌های کویر را برای شما ساده کند.


بهترین و خاص ترین کویرهای ایران

اگر برای اولین بار است که به بهترین کویرهای ایران سفر می‌کنید، بهتر است با یک گروه حرفه‌ای همراه شوید و در تورهای کویرگردی ثبت‌نام کنید. حتی اگر با گروه سفر می‌کنید، همراه داشتن نقشه و قطب‌نما برای شرایط غیرقابل پیش‌بینی، ضروری است.


اگر قصد دارید مدتی را روی رمل‌ها پیاده‌روی کنید، با توجه به سختی مسیر، انرژی زیادی از شما گرفته می‌شود، پس حتماً غذای کنسروی یا تنقلات پُرکالری با قند بالا همراه داشته باشید تا در صورت لزوم انرژی از دست رفته را بازگردانید.لیست لوازم مورد نیاز برای سفر به بهترین کویرهای ایران


اگر قرار است شب را در کویر بگذرانید، قاعدتاً به یک چادر نیاز خواهید داشت، دیگر لوازم برای سفر ضروری هستند.


 • لباس خنک و راحت
 • لباس گرم
 • قمقمه آب
 • کرم ضدآفتاب
 • کلاه و اسکارف
 • عینک آفتابی
 • کفش مناسب
 • جعبه کمک‌های اولیه
 • پماد یا اسپری دفع حشرات
 • نقشه و قطب‌نما یا جی‌پی‌اس

اینجا هم لیست کامل وسایل مورد نیاز در سفر را معرفی کرده‌ایم.


دلایل سرد بودن شب‌های کویر


دمای صحرا می‌تواند با غروب خورشید کاهش پیدا کند و از 38 درجه سانتی‌گراد در طول روز به کمتر از منفی 4 درجه سانتی‌گراد در طول شب برسد. بیابان‌ها و مناطق خشک حدود 35% از زمین را پوشانده‌اند و دلیل بسیار داغ بودن در طول روز و بسیار سرد بودن در طول شب، ترکیبی از دو عامل کلیدی و اصلی ماسه و رطوبت است.


بر اساس گزارش سال 2008 آزمایشگاه Jet Propulsion ناسا، ماسه گرما را به خوبی حفظ نمی‌کند و هنگامی‌که گرما و نور خورشید به صحرای شنی برخورد می‌کند، لایه‌های بالایی ماسه، گرما را جذب و به هوا باز می‌گردانند. بنابراین این بازتاب گرما از سطح شن‌های بیابان، هوای روز را به شدت گرم خواهد کرد. با شروع غروب خورشید، این تابش گرما از سطح شن‌ها کاهش پیدا کرده و در نتیجه فضا سرد خواهد شد. از طرفی رطوبت هوا و میزان بخار آب موجود در هوا نیز خود عامل مهمی در کاهش شدید دما در شب‌های کویر خواهد بود.


پیش از حرکت بهترین است نگاهی هم به این مطلب بیندازید که در آن کامل ترین راهنمای سفر به کویر و کویرگردی آمده است.


لذت وصف‌ناپذیر سفر به بهترین کویرهای ایران


کویر، این زیباترین بستر برای رسیدن به آرامشی مثال‌زدنی، یکی از مقاصد مهم گردشگری در ایران است. در این مقاله با بهترین کویرهای ایران از دیدگاه گردشگران داخلی و خارجی آشنا شدید و آدرس دسترسی به آن‌ها همراه با نقشه در اختیارتان قرار گرفت. ما سعی کردیم تا محبوب‌ترین کویرها را معرفی کنیم، اما اگر در این میان، منطقه‌ای از قلم افتاده، نام کویر را برای ما کامنت کنید و از جذابیت‌هایش برای دیگر خوانندگان بگویید.


سوالات متداول بهترین کویرهای ایران


چه فصلی برای سفر به کویر مناسب است؟

بهترین فصل برای سفر به بهترین کویرهای ایران، اوایل بهار، پاییز و زمستان است.

در سفر به کویر باید چه تجهیزاتی داشته باشیم؟

کویر مصر کجاست؟

کویر مرنجاب کجاست؟

بهترین کویر ایران کجاست؟

معروف ترین کویرهای ایران کدامند؟

بزرگترین شهر کویری ایران کجاست؟

نزدیک ترین کویرها به تهران کدامند؟