جاباما

بهترین کویرهای ایران با شهرت جهانی و زیبایی دلربا!

روزی که کویر را برای سفری چند روزه انتخاب کنید، تازه نقطه شروع لمس طبیعتی بکر و زیباست. شن‌های روان، رمل‌های شکل گرفته به دست باد و ستارگانی که در شب کویر، بسیار دست‌یافتنی هستند. کافی‌است دستان خود را دراز کنید تا آن‌ها را در آغوش بگیرید. برای اینکه بتوانید برای سفر آتی خود بهترین کویرهای ایران را انتخاب کنید، در ادامه به معرفی محبوب‌ترین کویرها از دیدگاه گردشگران ایرانی و خارجی می‌پردازیم و از الزامات سفر می‌گوییم.

فصل مناسب سفر به کویر

با توجه به اینکه در فصل تابستان، روز طولانی‌تر است، بنابراین خورشید برای مدت زمان بیشتری خواهد تابید و این امر باعث افزایش دمای شدید صحرا خواهد شد. به‌همین‌دلیل فصل مناسب سفر به کویر، نیمه دوم سال خواهد بود. البته خیلی از کویرنوردان حرفه‌ای، در فصل بهار نیز سفر می‌کنند که می‌تواند تجربه متفاوتی را رقم بزند. لازم به ذکر است که با توجه به موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی کویر مورد نظرتان، زمان سفر می‌تواند تغییر کند.

وسایل لازم برای سفر به کویر

اختلاف دمای روز و شب در کویرها بسیار زیاد است و در برخی موارد این اختلاف دما به ۴۰ درجه سانتی‌گراد نیز می‌رسد. بنابراین توصیه می‌شود برای سفر به کویر، علاوه بر لباس خنک و راحت و همچنین وسایل فرار از گرما مانند کلاه، اسکارف و عینک آفتابی، لباس گرم نیز همراه داشته باشید. اسکارف برای زمانی‌که طوفان شن برپا می‌شود، برای پوشاندن دهان و بینی بسیار کاربردی است.

هر شخصی برای حیات در کویر، به روزانه ۴ لیتر آب آشامیدنی نیاز دارد، بنابراین برای سفر به بهترین کویرهای ایران باید این موضوع را مدنظر داشته باشید.

از دیگر وسایل مورد نیاز می‌توان به کرم‌های ضدآفتاب اشاره کرد تا پوست‌تان در اثر تابش خورشید دچار آفتاب‌سوختگی نشود.

سعی کنید لباس‌هایی بپوشید که جیب‌ نداشته باشند، تجربه ثابت کرده که گردشگران تا روزها مشغول خارج کردن شن‌های کویر از جیب‌های لباس خود بوده‌اند. از طرفی لازم است، کفش سبک بپوشید، کفشی که قدم زدن روی رمل‌های کویر را برای شما ساده کند.

بهترین کویرهای ایران

اگر برای اولین بار است که به بهترین کویرهای ایران سفر می‌کنید، بهتر است با یک گروه حرفه‌ای همراه شوید و در تورهای کویرگردی ثبت‌نام کنید. حتی اگر با گروه سفر می‌کنید، همراه داشتن نقشه و قطب‌نما برای شرایط غیرقابل پیش‌بینی، ضروری است.

اگر قصد دارید مدتی را روی رمل‌ها پیاده‌روی کنید، با توجه به سختی مسیر، انرژی زیادی از شما گرفته می‌شود، پس حتماً غذای کنسروی یا تنقلات پُرکالری با قند بالا همراه داشته باشید تا در صورت لزوم انرژی از دست رفته را بازگردانید.

لیست لوازم مورد نیاز برای سفر به بهترین کویرهای ایران

اگر قرار است شب را در کویر بگذرانید، قاعدتاً به یک چادر نیاز خواهید داشت، دیگر لوازم برای سفر ضروری هستند.

 • لباس خنک و راحت
 • لباس گرم
 • قمقمه آب
 • کرم ضدآفتاب
 • کلاه و اسکارف
 • عینک آفتابی
 • کفش مناسب
 • جعبه کمک‌های اولیه
 • پماد یا اسپری دفع حشرات
 • نقشه و قطب‌نما یا جی‌پی‌اس

اینجا هم لیست کاملی از همه وسایل مورد نیاز در سفر را معرفی کرده‌ایم.

دلایل سرد بودن شب‌های کویر

دمای صحرا می‌تواند با غروب خورشید کاهش پیدا کند و از ۳۸ درجه سانتی‌گراد در طول روز به کمتر از منفی ۴ درجه سانتی‌گراد در طول شب برسد. بیابان‌ها و مناطق خشک حدود ۳۵% از زمین را پوشانده‌اند و دلیل بسیار داغ بودن در طول روز و بسیار سرد بودن در طول شب، ترکیبی از دو عامل کلیدی و اصلی ماسه و رطوبت است.

بر اساس گزارش سال ۲۰۰۸ آزمایشگاه Jet Propulsion ناسا، ماسه گرما را به خوبی حفظ نمی‌کند و هنگامی‌که گرما و نور خورشید به صحرای شنی برخورد می‌کند، لایه‌های بالایی ماسه، گرما را جذب و به هوا باز می‌گردانند. بنابراین این بازتاب گرما از سطح شن‌های بیابان، هوای روز را به شدت گرم خواهد کرد. با شروع غروب خورشید، این تابش گرما از سطح شن‌ها کاهش پیدا کرده و در نتیجه فضا سرد خواهد شد. از طرفی رطوبت هوا و میزان بخار آب موجود در هوا نیز خود عامل مهمی در کاهش شدید دما در شب‌های کویر خواهد بود.

پیش از حرکت بهترین است نگاهی هم به این مطلب بیندازید که در آن کامل ترین راهنمای سفر به کویر و کویرگردی آمده است.

معرفی بهترین کویرهای ایران

کویرهای ایران در استان‌های مرکزی واقع شده‌اند و برای بازدید از آن‌ها باید سفری طولانی اما لذت‌بخش داشته باشید. برای اینکه بتوانید از میان بهترین کویرهای ایران یکی را برای سفر جدید خود انتخاب کنید، در ادامه به معرفی محبوب‌ترین کویرها از دیدگاه گردشگران ایرانی و خارجی می‌پردازیم.

کویر مصر

کویر مصر در فاصله ۵۵ کیلومتری منطقه خور و بیابانک اصفهان، ۴۵ کیلومتری شهر جندق و در استان مصر واقع شده و یکی از مقاصد اصلی کویرنوردان از سراسر ایران است. این کویر زیبا توسط رشته‌ کوه‌های سلسله جبال فلات ایران از سمت جنوب غربی و شرقی و همچنین از سمت غرب، محصور شده است.

داستان نام‌گذاری این روستا به سال‌های پیش باز می‌گردد، زمانی که چوپانی به نام یوسف برای دسترسی به آب‌های زیرزمینی، چاهی در این منطقه حفر می‌کند، اما پس از مدتی سطح آب‌های زیرزمینی کاهش پیدا کرده و امکان دسترسی به آب وجود ندارد. به‌همین‌دلیل نیز یوسف با استفاده از دستگا‌ه‌هایی اقدام به عمیق‌تر کردن چاه می‌کند و از آن زمان به بعد، اهالی روستای همجوار، به این روستا، روستای چاه دراز می‌گفتند. اما یوسف و دیگر اهالی این نام را دوست نداشتند و به پیشنهاد یوسف و به روایت حضرت یوسف و چاه، نام این روستا را مصر گذاشتند.

بهترین کویرهای ایران کویر مصر

رمل‌های ماسه‌ای زیبا، دسترسی آسان به روستای مصر و فراهم آمدن امکانات گردشگری فراوان، باعث شده تا مصر به عنوان یکی از بهترین کویرهای ایران مقصد بسیاری از گردشگران باشد. بنابراین شغل بسیاری از مردم روستای مصر در فصل‌هایی از سال، اسکان و ارائه خدمات به گردشگران است و در دیگر فصول سال به کشاورزی و دامداری می‌پردازند. از جمله محصولات این منطقه می‌توان به گندم و زعفران اشاره کرد. از جمله حیواناتی که روستای مصر پرورش داده می‌شوند می‌توان به شتر، بز و بوقلمون اشاره کرد.

تفریحات کویر مصر

آسمان پُرستاره و سکوت عجیب کویر، تنها جاذبه‌های آن نیستند و می‌توانید تفریحات هیجان‌انگیز بسیاری را در کویر مصر تجربه کنید. از جمله این تفریحات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

شن سواری یا Sand Boarding

این تفریح هزینه‌ای برای شما نخواهد داشت و کافی است یک بورد همراه خود داشته باشید. پایین آمدن با سرعت زیاد از بالای یک رمل و پراکنده شدن شن‌ها به اطراف، لذتی وصف‌ناپذیر است.

سواری با خودروهای آفرود

خودروهای آفرود ساخته شده‌اند برای مسیرهای ناهموار و سخت، بنابراین اگر می‌خواهید رمل‌ها را یکی پس از دیگری درنوردید، خودروی آفرود بهترین انتخاب خواهد بود. خوبی این سرگرمی، کنترل راحت وسیله و در امان ماندن از تابش مستقیم نور خورشید است. سواری با خودروی آفرود را سافاری نیز می‌نامند و هزینه آن معمولاً به تعداد افراد محاسبه خواهد شد.

سواری با موتورهای چهارچرخ

با توجه به اینکه شن‌های کویر بسیار روان هستند، بنابراین با هر وسیله نقلیه‌ای نمی‌توان رمل‌ها را پیمود. همانطور که شما در ساحل دریای خزر برای یک سواری هیجان‌انگیز از موتورهای چهارچرخ استفاده می‌کنید، این وسیله برای سواری در کویر نیز بسیار مناسب است. چرخ‌ها بزرگ هستند و به دلیل وزن کم امکان گیر کردن میان شن‌های داغ وجود ندارد. سواری با موتورهای چهارچرخ به صورت دقیقه‌ای محاسبه می‌شود و برای هر ۱۰ دقیقه سواری باید مبلغ مشخصی را پرداخت کنید.

شترسواری

از جمله تفریحاتی که کویر مصر را به یکی از بهترین کویرهای ایران تبدیل کرده است، شترسواری است. با توجه به اینکه روستای مصر محل پرورش و نگهداری شتر است، بنابراین فرصت خوبی است تا در این سفر، ساعاتی از روز را به شترسواری در کنار دوستانتان اختصاص دهید. البته فراموش نکنید که برای این تفریح جذاب و تازه باید هزینه اندکی نیز بپردازید.

کویر مصر

جاذبه‌های گردشگری اطراف کویر مصر

با وجود اینکه شما برای دیدن کویر مصر سفر کرده‌اید، اما خالی از لطف نیست که جاذبه‌های گردشگری اطراف کویر را نیز ببینید. از جاذبه‌های اطراف کویر مصر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • دریاچه نمک خور
 • روستای گرمه
 • روستای عروسان
 • روستای محمدآباد کوره گز
 • ریگه کله
 • چال سلکنون
 • دریاچه نمک سلکنون
 • نیزار مصر
 • تخت عباسی
 • قلعه بیاضه

آدرس کویر مصر

استان اصفهان، ۵۵ کیلومتری خور و ۴۵ کیلومتری شهر جندق، روستای مصر، کویر مصر

کویر شهداد

کلوت شهداد که آن را با نام کویر شهداد نیز می‌شناسند از گرم‌ترین نقاط کره زمین است که در استان کرمان واقع شده و به دلیل وجود کلوت‌های زیبا و طبیعی، هر ساله پذیرای گردشگران بسیاری است.

کلوت اصطلاحی است که از ترکیب دو واژه کل (به معنای آبادی) و لوت، به معنای شهر لوت ساخته شده است. کلوت در اصل برجستگی‌های بین شیارهایی نعلی شکل است که در نواحی بیابانی به صورت طبیعی شکل گرفته‌اند. علت اصلی شکل‌گیری کلوت‌ها در دشت لوت، ورزش باد و فرسایش زمین است. کلوت‌ها از جمله مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری کویر شهداد هستند.

کویر شهداد، چارمین جاذبه گردشگری طبیعی جهان است و مساحتی حدود ۱۱ هزار کیلومتر مربع دارد. این منطقه در فاصله ۴۰ هزار کیلومتری شهداد واقع شده و به همین دلیل نیز به آن کلوت شهداد گفته می‌شود.

کرمان یکی از اعجاب‌انگیزترین شهرهای ایران است، مثلا در حالیکه بخش بزرگی از آن بافت کویری دارد، ناگهان در میان یک کویر می‌توانید باغ شازده ماهان را پیدا کنید؛ یک خط سبز، انگار که کسی از بهشت انگشتش را روی خاک کویر کشیده باشد تا این باغ بروید! در مجله جاباما داستان باغ شازده، این کویری‌ترین بهشت روی زمین را گفته‌ایم.

کویر شهداد جزو گرم ترین کویرهای ایران

جالب است بدانید که این منطقه با دمای ۷۰ درجه سانتی‌گراد در طول روز، گرم‌ترین نقطه جهان است. این اندازه‌گیری دما در سال ۲۰۰۵ توسط ناسا انجام شده و کلوت‌های شهداد نیز در میراث فرهنگی یونسکو ثبت شده‌اند.

در کویر شهداد بیش از ۱۰۰ هزار نمک‌زار وجود دارد که از دیگر جاذبه‌های گردشگری این منطقه هستند. از دیگر پدیده‌های طبیعی کویر شهداد می‌توان به نبکا یا تله گیاهی به‌عنوان بلندترین گلدان کویری جهان با طول بیش از ۱۰ متر اشاره کرد. این گلدان‌ها از جمله معدود پوشش‌های گیاهی کویر شهداد هستند.

شش ضلعی‌های نمکی که اهالی به آن پلی‌گون می‌گویند یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری کویر شهداد است البته لازم به ذکر است که هر چقدر به کلوت‌ها نزدیک می‌شوید، از میزان پوشش گیاهی کاسته خواهد شد که علت اصلی این امر وزش بادهای شدید و بسیار گرم در این منطقه است.

رود شور یکی دیگر از پدیده‌های طبیعی این منطقه است و یکی از شورترین آب‌های جهان را دارد که مملو از املاح معدنی بوده و از شمال غربی بیرجند به کویر شهداد می‌رسد.

کمپ کویری شهداد یک اقامتگاه شبانه برای گردشگرانی است که قصد دارند بیشتر از یک روز را در بهترین کویرهای ایران یعنی شهداد بگذرانند. این کمپ دارای ۴۰ آلاچیق است که از مصالح و مواد طبیعی ساخته شده‌اند و در مسیر نهبندان در ۲۰ کیلومتری شهداد واقع شده است. کمپ‌ها در میانه چندین کلوت قرار گرفته‌اند و به همین دلیل نیز از وزش باد و طوفان شن در امان هستند.

مناطق ممنوعه کویر شهداد

کلوت‌های شهداد با سه رنگ سبز، نارنجی و قرمز دسته‌بندی می‌شوند، گردشگران اجازه کویرنوردی در منطقه سبز را دارند. اما منطقه نارنجی و قرمز جزو مناطق ممنوعه هستند و کویرنوردی بدون داشتن همراه یا بدون هماهنگی با دستگاه‌های ذیربط، ممنوع است. دلیل این امر نیز سختی مسیر و گم‌شدن گردشگران در مناطق ممنوعه است.

کلوت های شهداد

بهترین زمان برای سفر به کویر شهداد

به دلیل دمای بسیار زیاد هوا در طول روز، بازدید از کویر شهداد در فصول گرم سال یا به عبارتی در ۶ ماهه نخست سال، غیرممکن است. بنابراین اگر مایلید این کوه‌های ماسه‌ای زیبا و ساخته دست طبیعت را ببینید، بهترین فصل می‌تواند پاییز و زمستان باشد.

تفریحات کویر شهداد

با توجه به گسترده بوده این بیابان و فاصله زیادی که از اولین آبادی دارد، شاید بهترین تفریح در این منطقه آفرودسواری باشد. بنابراین برای اینکه از سفر خود لذت ببرید بهتر بنزین اضافی همراه داشته باشید تا بتوانید به آفرودسواری بپردازید.

از جمله تفریحات کلوت شهداد می‌توان به سافاری یا آفرود سواری، سواری با موتور چهارچرخ و شترسواری اشاره کرد.

جاذبه‌های گردشگری اطراف کویر شهداد

 • نبکا و پلی‌گون
 • نمک‌زارها
 • رود شور
 • کاروان‌سرای شفیع‌آباد
 • کمپ کلوت شهداد

آدرس کویر شهداد

کرمان، جاده نهبندان-شهداد، کویر شهداد

کویرگردی در شهداد بدون داشتن یک لیدر کاربلد ممکن است دشوار باشد، در سفر به کویر شهداد همسفر لیدر جاباما شوید.

کویر ورزنه اصفهان

کویر ورزنه یکی دیگر از بهترین کویرهای ایران است که در ناحیه شرقی اصفهان و در ۱۰ کیلومتری شهر ورزنه واقع شده است. مساحت این بیانان حدود ۱۷ هزار هکتار است و به دلیل رمل‌های طلایی، شهرت دارد.

در گذشته کل این منطقه را بیابان خارا می‌نامیدند، اما این روزها این بیابان وسیع به دو بخش اصلی بیابان ورزنه و بیابان خارا تقسیم شده است. جالب است بدانید که بیابان خارا همجوار با بیابان ورزنه نیست و حدود ۳۰ کیلومتر از آن فاصله دارد. کویر خارا به دلیل خاک سست آنچنان مورد استقبال گردشگران قرار نگرفته، چرا که عمده‌ترین تفریح در بیابان سافاری است و با وجود خاک سست این امکان در بیابان خارا فراهم نیست. بزرگترین سایت تفریحی در کویر ورزنه قرار گرفته که نام آن واحه است.

بهترین زمان سفر به کویر ورزنه

بهترین زمان سفر به کویر ورزنه اوایل فروردین، فصل پاییز و زمستان است. البته باید این موضوع را در نظر داشته باشید که شب کویر در فصل زمستان بسیار سرد است، بنابراین اگر قصد سفر چند روزه به بهترین کویرهای ایران، خصوصاً ورزنه را دارید، این موضوع را مدنظر داشته باشید.

کویر ورزنه

تفریحات کویر ورزنه

در کویر ورزنه نیز مانند دیگر بهترین کویرهای ایران، تفریحات متنوعی وجود دارد که باعث شده گردشگران ساعات خوشی را از سفر به این کویر داشته باشند.

 • پیاده‌روی روی رمل‌ها
 • شترسواری
 • زیپ‌لاین سواری در سایت واحه
 • پاراگلایدر سواری در سایت واحه
 • سواری با موتور چهارچرخ
 • سواری با Buggy
 • شن سواری یا Sand Boarding
 • سواری با ماشین آفرود

جاذبه‌های گردشگری اطراف کویر ورزنه

 • مسجد جامع شهر ورزنه
 • پل تاریخی شهر ورزنه
 • دریاچه نمک خارا
 • برج کبوترخانه شهر ورزنه
 • برج کبوترخانه قورتان
 • آسیاب شتر شهر ورزنه
 • کاروان‌سرای قلعه خرگوشی
 • قلعه تاریخی قورتان
 • کوه سیاه
 • تخت سرخ
 • تالاب گاوخونی
 • گاه‌چاه حاج ابراهیم ورزنه
 • بند شاخ کنار

آدرس کویر ورزنه اصفهان

اصفهان، مسیر اصفهان-ورزنه، کویر ورزنه

بهترین کویرهای ایران در استان یزد

یزد از جمله استان‌هایی است که چندین کویر دارد، هر کدام از این کویرها دارای پوشش گیاهی و جانوری خاصی هستند و بازدید از آن‌ها لذتی وصف‌ناپذیر دارد. در ادامه به معرفی بهترین کویرهای ایران در استان یزد می‌پردازیم.

کویر مغستان یا ریگ زرین

کویر ریگ زرین در نزدیکی شهر اردکان واقع شده و به آن کویر مغستان نیز گفته می‌شود. کویر ریگ زرین درست ۲ کیلومتر بعد از روستای ساغند است و در نتیجه می‌توانید برای شب به روستا برگردید. از جمله امکانات کویر مغستان، کمپینگ و تفریحات مختلف مانند موتور چهارچرخ سواری، سافاری، شن‌سواری و شتر سواری است.

کویر ریگ زرین یزد

کویر کاراکال

کویر کاراکال یا صادق آباد در نزدیکی شهر بافق یزد واقع شده و یکی از معروف‌ترین کویرهای استان یزد است. در این کویر گونه خاصی از گربه وحشی زندگی می‌کند که معمولاً شب‌ها از پناهگاه خود خارج می‌شود، بنابراین برای دیدن این حیوان زیبا باید تا شب صبر کنید. البته برخی از گردشگران، گربه وحشی را در طول روز نیز دیده‌اند.

یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم اطراف کویر کاراکال، دژهای قدیمی از دوره قاجار است که در ۹ کیلومتری جاده بافق به روستای صادق آباد قرار گرفته است. از جمله تفریحات این کویر می‌توان به شتر سواری، موتور چهارچرخ سواری، سافاری و شن‌سواری اشاره کرد.

کویر بافق یا درانجیر

کویر بافق در ۱۰ کیلومتری شمال شهر بافق واقع شده بنابراین به‌راحتی می‌توانید به امکانات شهری دسترسی داشته باشید. وسعت این کویر ۷۵ کیلومتر است و تقریباً فاقد پوشش گیاهی است. تنها در حاشیه کویر می‌توانید دسته‌هایی از گیاهان بیابانی را ببینید. هشت ضلعی‌های نمکی، شنزارهایی به سپیدی برف و ماسه‌زارها از جمله جاذبه‌‌های زیبای کویر درانجیر هستند.

کویر شباهنگ

کویر شباهنگ در ۱۹ کیلومتری استان یزد و در جاده نصر واقع شده و دارای کمپ تفریحی و اقامتگاه شبانه است. بنابراین برای گردشگرانی که از استان‌های دور برای دیدن بهترین کویرهای ایران به یزد سفر می‌کنند، می‌تواند مناسب‌ترین انتخاب باشد. در شباهنگ نیز مانند دیگر کویرهای ایران می‌توانید از تفریحاتی چون پیاده‌روی، سافاری، موتورسواری و شترسواری لذت ببرید.

کویر هفت سنگ

کویر هفت سنگ تنها ۱۲ کیلومتر با شهر یزد فاصله داشته و بنابراین بهترین انتخاب برای گردشگرانی است که می‌خواهند شب را در شهر بگذرانند. در این کویر تخت و آلاچیق‌هایی طراحی شده که کاملاً رایگان هستند و برای استراحت می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

از جمله تفریحات کویر هفت سنگ می‌توان به زیپ لاین، پاراگلایدر، سافاری، سواری با موتور چهارچرخ، شتر سواری و پیاده‌روی روی رمل‌ها اشاره کرد.

کویر هفت سنگ یزد

کویر سیاه کوه یا عقدا

کویر عقدا که به آن کویر سیاه کوه و کویر اردکان گفته می‌شود در ۳۰ کیلومتری شهر اردکان واقع شده و برای ورود به آن باید از جاده خاکی احمدآباد استفاده کنید. جاده احمدآباد از کنار راه‌آهن می‌گذرد و مستقیماً به کویر سیاه کوه می‌رسد. وزش باد در این کویر بسیار شدید است، بنابراین اگر قصد اقامت در شب را دارید، حتماً لباس گرم همراه داشته باشید.

کویر ابوزید آباد

کویر ابوزید آباد بخشی از بیابان بندریگ بوده و در شمال شرقی کاشان واقع شده است. از جمله جاذبه‌های این کویر، وجود آثار باستانی است که بر شهرت آن افزوده است. جاذبه‌های دیدنی این منطقه بیشتر در بخش ملی و در امتداد جاده خاکی واقع شده‌اند. تپه‌های بزرگ و زیبا و کنار گذر دریاچه چال عروس از جمله زیباترین بخش‌های این کویر است.

در نزدیکی کاشان یک کویر زیبای دیگر هم قرار دارد؛ کویر مرنجاب. کویر مرنجاب از پرطرفدارترین کویرهای ایران است که سالانه نه تنها گروه‌های گردشگری مستقلی به آن می‌روند بلکه تعداد زیادی تور کویرنوردی هم مرنجاب را به عنوان مقصد خود انتخاب می‌کنند. در این مطلب مجله جاباما با کویر زیبای مرنجاب و شب‌های خیال‌انگیزش آشنا شوید.

بهترین زمان سفر به کویر ابوزید آباد

مانند بهترین کویرهای ایران، مناسب‌ترین زمان سفر به کویر ابوزید آباد، اوایل بهار، پاییز و زمستان است. تورهای طبیعت‌گردی و کویرنوردی بسیاری در این فصول فعالیت دارند و می‌تواند با آن‌ها همراه شوید.

کویر ابوزید آباد

تفریحات کویر ابوزید آباد

 • شترسواری
 • سواری با ماشین آفرود
 • سواری با موتور چهارچرخ
 • پیاده‌روی
 • شن‌سواری یا Sand Boarding

جاذبه‌های گردشگری اطراف کویر ابوزید آباد

در اطراف کویر ابوزید آباد بناهای تاریخی بسیاری وجود دارد که تاریخی طولانی دارند و برخی از آن‌ها به زمان حمله مغول برمی‌گردند. از جمله این اماکن تاریخی می‌توان به قلعه کرشاهی اشاره کرد که خلاقیت معماری ایرانی در آن موج می‌زند. بخش‌هایی از قلعه تخریب شده‌اند، اما بناهای باقیمانده نشان از تاریخی پر فرازونشیب دارند. از مهمترین جاذبه‌های گردشگری اطراف کویر ابوزید آباد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • قلعه کرشاهی
 • روستای ابیانه
 • کوه یخاب
 • آب‌انبار صفوی
 • شهر تاریخی نوش‌آباد
 • شهر زیرزمینی اویی
 • کاروان‌سرای ابوزید آباد

آدرس کویر ابوزید آباد

اصفهان، ۳۰ کیلومتری شرق کاشان، کویر ابوزید آباد

راهی ابوزید آباد که شوید، می‌توانید شب را در یکی از اتاق‌های اقامتگاه بوم‌گردی دی سرا سپری کنید، جایی که لذت سفر کویری را دوچندان می‌کند.

لذت وصف‌ناپذیر سفر به بهترین کویرهای ایران

کویر، این زیباترین بستر برای رسیدن به آرامشی مثال‌زدنی، یکی از مقاصد مهم گردشگری در ایران است. در این مقاله با بهترین کویرهای ایران از دیدگاه گردشگران داخلی و خارجی آشنا شدید و آدرس دسترسی به آن‌ها همراه با نقشه در اختیارتان قرار گرفت. ما سعی کردیم تا محبوب‌ترین کویرها را معرفی کنیم، اما اگر در این میان، منطقه‌ای از قلم افتاده، نام کویر را برای ما کامنت کنید و از جذابیت‌هایش برای دیگر خوانندگان بگویید.

سوالات متداول بهترین کویرهای ایران

چه فصلی برای سفر به کویر مناسب است؟

بهترین فصل برای سفر به بهترین کویرهای ایران، اوایل بهار، پاییز و زمستان است.

در سفر به کویر باید چه تجهیزاتی داشته باشیم؟

مهمترین تجهیزاتی که در کویر باید همراه داشته باشید شامل لباس سبک، لباس گرم، چادر، چراغ قوه، نقشه و قطب‌نما، عینک آفتابی، کلاه، اسکارف و آب آشامیدنی است.

کویر مصر کجاست؟

کویر مصر در استان اصفهان، ۵۵ کیلومتری خور و ۴۵ کیلومتری شهر جندق و در نزدیکی روستای مصر واقع شده است.

کویر مرنجاب کجاست؟

کویر مرنجاب در استان اصفهان، شهرستان آران و بیدگل، جاده مرنجاب واقع شده است.

فرحناز احمدزاده

من نویسنده‌ام، بیشتر از ۵ ساله که کلمات همچون رقصنده‌هایی روی صفحه سفید کاغذ، همراه من هستند. عاشق محتوا هستم و بازاریابی محتوایی زندگی من است. آنقدر به آیین نگارش فارسی علاقمند هستم و بهش تعصب دارم که موقع فکر کردن هم به نیم‌فاصله توجه می‌کنم!!!

نوشته های مشابه

‫۳ نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + یک =

دکمه بازگشت به بالا
بستن