جاباما

چهارباغ عباسی کجاست؟ راز دلربایی اولین خیابان اصفهان!

خیابان‌گردی و پیاده‌روی خودش یک نوع تراپی و روان‌درمانی است. اگر اهلش باشید، خوب می‌دانید از چه حس و حال و آرامشی حرف می‌زنیم. چهارباغ عباسی یکی از معروف‌ترین و البته زیباترین خیابان‌های ایران است که در شهر اصفهان، نصف جهان، واقع شده است.

با قدم زدن در این خیابان که چیزی بیش‌تر از یک خیابان معمولی است و رد تاریخ را روی خودش دارد، چنان آرامش و حال خوشی نصیب‌تان می‌شود که مانندش را با پیاده‌روی در هیچ خیابان دیگری نمی‌توانید تجربه کنید. ژان شاردن، جهانگرد فرانسوی که در قرن ۱۷ میلادی به ایران سفر کرده بود، در وصف چهارباغ اصفهان نوشته بود: “این خیابان زیباترین گذرگاهی است که در عمرم دیده‌ام.

حالا بیایید با هم راهی خاطره‌انگیزترین خیابان اصفهان شویم. به گوشه و کنار چهارباغ سر می‌زنیم تا دلتان پَر بکشد برای قدم زدن در چهارباغ عباسی و هر چه سریع‌تر راهی اصفهان شوید. از قدیم هم گفته‌اند در کار خیر حاجت هیچ استخاره نیست!

اگر هم راهی اصفهان هستید، می‌توانید بهترین ویلاها در اصفهان را در یک چشم به هم زدن ببینید و اجاره کنید.

چهارباغ عباسی، از معروف‌ترین خیابان‌های ایران

تا به حال پیش آمده وقتی دلتان می‌گیرد و کلافه هستید، برای این که کمی آرام شوید و حال و هوایی عوض کنید، به خیابان بروید و در خیابان‌ها و کوچه‌پس‌کوچه‌ها قدم بزنید؟ گاهی همین پیاده‌روی‌های یهویی و پرسه‌زنی‌ها، واقعا درمان درد و فکر و خیال‌های بی‌انتها می‌شود.

خوش به حال اصفهانی‌ها که وقتی دلگیر و تنها هستند، چهارباغ را دارند و می‌توانند غربت تمام دنیا را در یکی از زیباترین خیابان‌های ایران از یاد ببرند. چهارباغ یا به قول خود اصفهونیا چارباغ عباسی، برای آن‌ها فقط یک خیابان نیست، بلکه یک دنیا خاطره است.

کافیست یک بار به اصفهان و چهارباغش بروید تا خودتان ببینید چقدر خاطرات فراموش‌نشدنی و دلچسبی برایتان رقم می‌خورد.

در چهارباغ عباسی زیر سایه درختان چنار و نارون که قدم بزنید هر چه غم و غصه دارید، حداقل برای چند ساعت، از یادتان می‌رود و محو زیبایی این خیابان می‌شوید.

اصلا اصفهان جایی برای فراموشی غصه‌هاست! هر یک از جاذبه های اصفهان هوش و حواستان را می‌برد و شما را غرق زیبایی‌اش می‌کند.

خیابان چهار باغ عباسی

چهارباغ در هر فصلی به نوعی زیبا و خیره‌کننده است. اگر احساس خستگی کردید می‌توانید روی نیمکت‌ها بنشینید، مناظر چشم‌نواز و همچنین عبور دوچرخه‌سوارها را تماشا کنید. البته بعد از این که کمی نفس تازه کردید، پیشنهاد می‌کنیم خودتان هم حتما دوچرخه‌سواری در چهارباغ را تجربه کنید که حسابی کیف می‌دهد.

چهارباغ مدتی است که پیاده‌راه شده و هیچ ماشینی در آن‌جا تردد نمی‌کند. بدون سر و صدا و مزاحمت ماشین‌ها، در سکوت و آرامش، می‌توانید در چهارباغ عباسی که در دو طرفش درختان قد برافراشته‌اند، قدم بزنید. خیال می‌کنید چهارباغ فقط مسیری برای پیاده‌روی است و هیچ تفریح و سرگرمی دیگری انتظارتان را نمی‌کشد؟ اصلا چنین فکری نکنید.

در سرتاسر خیابان چهارباغ، مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری اصفهان قرار دارد که بازدید از هر کدام سفری متفاوت به دل تاریخ است. فعلا همین را داشته باشید تا در بخش‌های بعدی مقاله مفصل‌تر برایتان توضیح بدهیم.

اهل کافه‌گردی و رستوران‌گردی هستید؟ در کافه‌های دنج چهارباغ کنار عزیزان‌تان قهوه‌ای داغ یا نوشیدنی خنک و دلچسبی بنوشید و همزمان از تماشای این خیابان زیبا لذت ببرید.

اگر هم هوس فست‌فود یا انواع غذاهای محلی و ایرانی و فرنگی کرده‌اید، فست‌فودی‌ها و رستوران‌های چهارباغ عباسی در انتظار شماست.

در این خیابان چندین ون‌کافه هم به چشم می‌خورد که برای خیابان‌گردهایی که عاشق خاطره‌سازی هستند، قهوه و دمنوش سرو می‌کنند. چهارباغ عباسی چند سینما هم دارد که در آن‌ها می‌توانید فیلم‌های روز را تماشا کنید.

این خیابان با وجود چندین سینما، تئاتر، کتابفروشی، تابلوفروشی و فروشگاه‌های لوازم نقاشی و موسیقی و… به نوعی یک مرکز و پاتوق فرهنگی و هنری است. در گوشه و کنار چهارباغ گاهی اوقات گروه‌های موسیقی هم هستند که ساز می‌زنند و آواز می‌خوانند و حال خوش چهارباغ را برای مردم خوش‌تر می‌کنند.

چهارباغ عباسی، از معروف‌ترین خیابان‌های ایران

اگر هم اهل پاساژگردی و بازارگردی باشید، باز هم دست خالی از چهارباغ برنمی‌گردید. در دو طرف این خیابان تعداد زیادی مغازه و فروشگاه‌های مختلف و چندین پاساژ وجود دارد که از کیف و کفش و لباس گرفته تا کتاب و ساز و صنایع دستی در آن‌ها پیدا می‌شود.

در خیابان چهارباغ آن‌قدر موقعیت برای تفریح و خوش‌گذرانی پیش روی شماست و تعداد جاذبه‌های این مسیر به قدری زیاد است که در سفر به اصفهان یک روز کامل را فقط باید به چهارباغ اختصاص دهید.

چهارباغ در زمان‌های قدیم هم تفرجگاهی سرسبز و بسیار خوش‌آب‌وهوا بوده که مردم بعد از کار به آن‌جا می‌رفتند تا خستگی در کنند، حتی بسیار سرسبزتر از حالا. آن موقع اطراف این خیابان پر از باغ بود و از میان چهارباغ نیز یک جوی آب می‌گذشت.

خلاصه که چهارباغ عباسی همیشه نقش مهمی در سرزندگی این شهر و مردمانش ایفا کرده است. در ضمن چهارباغ در تجدد و مدرن شدن اصفهان هم نقش مهمی داشته است. آن زمان اولین کتابفروشی‌ها، کافه‌ها، سینماها و عکاسخانه‌ها در چهارباغ ساخته شده بود. هر چه در وصف خاص بودن و زیبایی این خیابان بگوییم باز هم کم گفته‌ایم و وقتی خودتان از نزدیک ببینید، جور دیگری قلبتان برای چهارباغ می‌تپد و عاشقش می‌شوید.

اگر عاشق محله‌های قدیمی اصفهان هستید و دوست دارید در دل تاریخ هنرمندانه این شهر قدم بزنید، سری هم به محله جلفا بزنید که دیدنش برای هر مسافری اجباری است!

درباره چهار باغ عباسی

آدرس چهارباغ عباسی

حالا برسیم به آدرس چهارباغ، خیابانی که این همه در وصفش گفتیم دقیقا کجاست؟ چهارباغ یک خیابان نیست و مجموعه‌ای از چند خیابان به‌هم‌پیوسته است. در واقع خیابان‌های چهارباغ بالا، چهارباغ عباسی و چهارباغ پایین با هم این گذرگاه و خیابان طویل تاریخی را تشکیل می‌دهند. توجه کنید چهارباغ عباسی فقط بخشی از این خیابان است و چهارباغ بالا و پایین هم دارد؛ اما کل این خیابان بیش‌تر به نام چهارباغ عباسی معروف شده است.

چهارباغ که یکی از مهم‌ترین عناصر هویت‌بخش اصفهان است، از میان مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این شهر عبور می‌کند. چهارباغ بالا از دروازه شیراز شروع می‌شود و به زاینده‌رود و سی‌وسه پل می‌رسد. در این‌جا سی‌وسه پل واسطه‌ای میان چهارباغ بالا و چهارباغ عباسی است.

چهارباغ عباسی دقیقا از آن‌ور سی‌وسه پل، میدان انقلاب، شروع شده و تا دروازه دولت در شمال شهر اصفهان، ادامه می‌یابد. بعد از آن هم چهارباغ پایین است که از دروازه دولت تا میدان شهدا را شامل می‌شود. خیابان چهارباغ تقریبا ۶ کیلومتر است.

اگر مسافر اصفهان هستید، اجاره اقامتگاه سهروردی اصفهان را به شما پیشنهاد می‌دهیم. چه چیز بهتر از اقامت در خانه‌ای چهارصد ساله که انگار گذر زمان آن را تغییر نداده و همه زیبایی‌اش دست‌نخورده باقی مانده است.

آدرس چهارباغ عباسی

چطور به چهارباغ برویم؟

از هر نقطه شهر و با وسایل حمل‌ونقل عمومی، به راحتی می‌توانید به این خیابان زیبا و تاریخی دسترسی داشته باشید. با اتوبوس، مترو یا تاکسی، هر کدام که راحت باشید می‌توانید به چهارباغ بروید. چندین ایستگاه مترو در این مسیر وجود دارد؛ ایستگاه‌های مترو شریعتی، سی‌وسه پل، مترو شهدا، مترو انقلاب و امام حسین.

تاریخچه چهارباغ عباسی

 چهارباغ یکی از خیابان‌های اصلی و تاریخی شهر اصفهان است که قدمت آن به دوران صفویه برمی‌گردد. در واقع چهارباغ بالا (چهارباغ صفوی) و چهارباغ عباسی در عصر شاه عباس اول و به دستور او ساخته شدند.

بعد از این که اصفهان به‌عنوان پایتخت تعیین شد، بیش‌تر موردتوجه شاه قرار گرفت و بسیاری از آثار مهم تاریخی اصفهان، مثل آب‌انبارها، پل‌ها، کاخ‌ها، بازارها، باغ‌ها، میدان‌ها، خیابان‌ها و تفرجگاه‌ها در آن زمان ساخته شدند.

می‌توان گفت نام اصفهان با اسم شاه عباس گره خورده است و شاه عباس بود که اصفهان را به یکی از زیباترین شهرهای جهان تبدیل کرد. تاریخ تقریبی ساخت چهارباغ که به‌عنوان قدیمی‌ترین خیابان اصفهان شناخته می‌شود، به سال ۱۰۰۶ هجری قمری برمی‌گردد.

چهارباغ پایین هم دوره رضا شاه پهلوی به این مجموعه اضافه و با همان طرح چهارباغ صفوی ساخته شد. البته برخی چهارباغ خواجو را هم به این مجموعه نسبت می‌دهند.

هر تکه از اصفهان را که نگاه کنید، جادوی تاریخ در آن پیدا است. مثلا از همین چهارباغ گذرتان باید به کاخ عالی قاپو بیفتد و چند ساعتی را با آرامش در آنجا سپری کنید.

تاریخچه چهارباغ عباسی

همان‌طور که گفتیم در گذشته جوی آبی در میان چهارباغ جریان داشته و در محل تقاطع‌ها نیز حوض‌هایی ساخته بودند. همچنین برای افراد سواره و پیاده مسیرهای مخصوصی وجود داشت. اطراف چهارباغ هم که پُر بوده از باغ‌ها و عمارت‌های باشکوه که به تملک حکمرانان و امرای آن زمان، درآمده بودند. البته مردم هم حق گردش در آن باغ‌ها و خوردن میوه‌ها و استفاده از ثمرات آن‌ها را داشتند. متاسفانه از چندین باغی که در آن زمان ساخته شده بودند، اکنون فقط کاخ باغ هشت بهشت باقی مانده و بقیه از بین رفته‌اند.

چهارباغ نه فقط امروز، بلکه در گذشته هم محبوب‌ترین و مهم‌ترین محل تفریح اصفهانی‌های عزیز بوده است. مردم بعد از کار به آن‌جا می‌رفتند، قلیان می‌کشیدند، چای داغ می‌نوشیدند و هنرنمایی نقالان را تماشا می‌کردند.

اصفهان در آن زمان آن‌قدر به قولی از زمانه خودش جلوتر بوده، چه به لحاظ زیبایی، چه فرهنگ و هنر و تاریخ، که از سراسر دنیا برای سفر به اصفهان و بازدید از چهارباغ عباسی و سایر جاذبه‌های اصفهان، به ایران می‌آمدند. معروف‌ترین جهانگردان آن زمان، در توصیف چهارباغ متون بسیار زیبایی نوشته‌ بودند.

گذشته چهار باغ عباسی

چهارباغ در دوره قاجار

اما می‌رسیم به دوره قاجار که در ویرانی ایران، کم نقشی نداشته‌اند! سلطان مسعود میرزا معروف به ظل‌السلطان، پسر بزرگ ناصرالدین شاه بود که برخی به او لقب “ویرانگر بناهای اصفهان” را داده‌اند. گویا ظل‌السلطان به بهانه‌های مختلف بناها و آثار تاریخی را خراب می‌کرده و نوبت چهارباغ عباسی رسیده بوده که ویرانش کند!

ظل‌السلطان دستور تخریب چهارباغ را صادر می‌کند و افرادی را می‌فرستد تا باغ را خراب کنند. همین که افرادش شروع به قطع درختان چهارباغ می‌کنند، خبر این اتفاق به گوش حاج آقا نورالله نجفی اصفهانی می‌رسد که از علمای برجسته آن زمان بوده است. ایشان به طلاب دستور می‌دهند تا مانع تخریب چهارباغ شوند؛ بنابراین طلبه‌ها به چهارباغ می‌روند و بعد از درگیری با افراد ظل‌السطان، مانع پیش‌روی آن‌ها و قطع بقیه درختان باغ می‌شوند. به این ترتیب چهارباغ از گزند قاجار در امان می‌ماند!

هر دوره‌ای از تاریخ اصفهان، یک یادگاری دارد. مثلا مسجد شیخ لطف الله که یادگاری جذاب از دوران صفویه است.

چهارباغ در دوره قاجار

معماری چهارباغ عباسی و باغ‌های آن

چهارباغ نه تنها به لحاظ تاریخی اهمیت بسیار زیادی دارد؛ بلکه از جنبه معماری نیز یکی از باشکوه‌ترین و ارزشمندترین آثار اصفهان است. البته که چهارباغ در طول تاریخ دستخوش تغییرات زیادی شده است. حالا چرا چهارباغ و عدد چهار نشانه چیست؟

از زمان‌های گذشته عدد چهار عددی بسیار مهم و تاثیرگذار در معماری و هنر ایران بوده است. در واقع گفته می‌شود این عدد نشان‌دهنده چهار عنصر اصلی حیات (آب، باد، خاک و آتش) بوده که از نظر ایرانیان مقدس و پاک شمرده می‌شده؛ به همین خاطر در معماری و ساخت بناها، از این عدد تاثیر بسیاری می‌گرفتند.

بهترین فرم‌های موجود در پلان‌های معماری اصیل از عدد چهار تبعیت می‌کرده که در نتیجه حیاط یا صحن بسیاری از بناهای قبل از اسلام و بعد از اسلام، به صورت چهار قسمتی ساخته شده است.

در زمان حکومت صفویه باغ‌های بسیاری در اصفهان ساخته شد که اساس معماری آن‌ها به شکل ۴ باغ و با پیروی از این عدد بود. چهارباغ عباسی هم یادگاری از همان دوران است. در ضمن گفته می‌شود اولین باغ ایرانی با فرم چهارباغ، باغ پاسارگاد بوده که کوروش کبیر دستور ساخت آن را داده است.

معماری چهارباغ عباسی و باغ‌های آن

برای ساخت چهارباغ‌های ایرانی از دو شیوه استفاده می‌کردند:

  • شیوه اول ساخت چهارباغ:

در این روش درون باغ یک مسیر اصلی می‌ساختند که با گذرگاه‌ها و مسیرهای فرعی به چهار قسمت تقسیم می‌شد. چهارباغ عباسی اصفهان به این شیوه ساخته شده است.

  • شیوه دوم ساخت چهارباغ:

در این شیوه که نسبت به روش اول کامل‌تر است، کل باغ را با دو مسیر متقاطع به چهار بخش تقسیم می‌کردند و در محل تقاطع یک حوض می‌ساختند. این حوض به‌عنوان عنصر مرکزی بوده است. هر کدام از این چهار قسمت را دوباره با معابر متقاطع به چهار قسمت دیگر تقسیم می‌کردند و با توجه به مساحت باغ این تقسیم‌بندی تا حد ممکن ادامه داشته است. باغ گلشن در طبس نمونه‌ای از این شیوه ساخت است.

اگر عاشق این دست باغ‌های زیبا هستید که ناگهان از دل شهر شلوغ سربرآورده‌اند، در سفرهای داخلیتان سری بزنید به شیراز و باغ ارم که پر است از سروهای سرکشیده و درختان تودرتو.

معماری چهار باغ عباسی

جاهای دیدنی اصفهان در مسیر چهارباغ عباسی

بسیاری از جاذبه‌های گردشگری اصفهان در پیرامون چهارباغ عباسی قرار دارند و به چهارباغ که بروید در مسیر این خیابان می‌توانید از جاذبه‌های زیادی دیدن کنید. تعدادشان آن‌قدری هست که باید یک روز کامل را به گشت‌وگذار در خیابان چهارباغ و بازدید از جاذبه‌های آن اختصاص دهید.

کاخ هشت بهشت

آدرس: خیابان باغ گلدسته

کاخ هشت بهشت همان‌طور که گفتیم تنها کاخ باقی‌مانده از کاخ‌های منطقه چهارباغ اصفهان است و باقی همه ویران شده‌اند. معماری متفاوت و منحصربه‌فرد این کاخ و تزئینات بی‌نظیر آن، از زمان‌های قدیم تا به امروز، همیشه هوش از سر گردشگران برده است و همه را خیره و شگفت‌زده می‌کند.

در آن زمان به کاخ هشت بهشت لقب زیباترین کاخ دنیا را داده بودند و گردشگران زیادی از سراسر دنیا برای دیدن این کاخ به ایران می‌آمدند. بازدید از عمارت هشت بهشت تجربه بسیار لذت‌بخشی برایتان رقم می‌زند.

اگر عاشق چنین کاخ‌های باشکوهی هستید، سری به جاهای دیدنی تبریز بزنید که پر است از شکوه و زیبایی بناها و معماری‌های جذاب.

کاخ هشت بهشت

مدرسه چهارباغ

آدرس: نبش خیابان آمادگاه و چهارباغ

گشت‌وگذارتان در کاخ هشت بهشت که تمام شد، می‌توانید برای بازدید به مدرسه چهارباغ بروید. در فاصله چند قدمی از عمارت هشت بهشت به مدرسه چهارباغ می‌رسید که چنار بلند و قدیمی‌اش حسابی خودنمایی می‌کند.

مدرسه چهارباغ که در گذشته به آن مدرسه مادر شاه هم می‌گفتند، از شاهکارهای معماری عصر صفوی است و کاشی‌کاری‌های زیبایش هر چشمی را به خود خیره می‌کند. این مدرسه بعد از انقلاب اسلامی به‌عنوان حوزه علمیه امام صادق فعالیت می‌کند و روزهای پنج‌شنبه و جمعه می‌توان از آن بازدید کرد.

دیگر شهری که پر است از عمارت‌های با معماری شگفت‌انگیز، کاشان است. در اینجا نگاهی بیندازید به خانه های تاریخی کاشان.

مدرسه چهارباغ

مجموعه نقش جهان

آدرس: از خیابان سپه در ابتدای خیابان چهارباغ، به طرف میدان نقش جهان بروید.

میدان نقش جهان یکی از آثاری است که نامش را در فهرست میراث جهانی یونسکو هم ثبت کرده‌اند. در فاصله بسیار نزدیکی از چهارباغ عباسی می‌توانید به مجموعه نقش جهان هم بروید و از مسجد شیخ لطف‌الله، مسجد امام، عالی قاپو، بازار قیصریه و تعداد زیادی گالری و فروشگاه صنایع دستی که در آن‌جا قرار دارد، بازدید کنید.

برای خرید سوغاتی و یادگاری نیز، این فروشگاه‌ها جای خوبی است. آن اطراف چندین رستوران سنتی و کافه هم هست، سراغ یکی از آن‌ها بروید، غذا و خوراکی خوشمزه‌ای سفارش دهید و کمی استراحت کنید تا خستگی‌تان در برود و دوباره به اصفهان‌گردی ادامه دهید. در میدان نقش جهان حتما کالسکه هم سوار شوید که تجربه جالب و خاطره‌انگیزی برایتان می‌شود.

اصلا بیایید برویم سر وقت این میدان زیبا و چرخی بزنیم در اطراف جاذبه های میدان نقش جهان که تمامی ندارد.

مجموعه نقش جهان

کاخ چهلستون

آدرس: جنوب خیابان سپه، غرب میدان نقش جهان

یکی دیگر از شاهکارهای معماری که از دوران صفویه به جا مانده، همین کاخ چهلستون است که به خاطر تزئینات و آینه‌کاری‌های خیره‌کننده و نقاشی‌های زیبای خود شهرت زیادی دارد. باغ چهلستون که کاخ درون آن قرار گرفته، یکی از منحصربه‌فردترین و خاص‌ترین باغ‌های ایرانی با درختان بلند و انبوه است و جزو میراث جهانی یونسکو محسوب می‌شود.

در زمان حکومت ظل‌السلطان که بالاتر ذکر خیرش را کردیم! بنای کاخ و باغ آسیب دید و متاسفانه خرابی‌های زیادی به بار آمد؛ اما در زمان پهلوی به آن رسیدگی شد و وضعیت کاخ تا حد قابل‌توجهی بهبود یافت.

اگر عاشق جاهای تاریخی هستید، پس حتما باید به دیدنی معروف ترین موزه های ایران هم علاقه‌مند باشید!

کاخ چهلستون

سی و سه پل

آدرس: اصفهان، میدان انقلاب، خیابان چهارباغ عباسی

سی‌وسه پل که واسطه‌ای میان چهارباغ بالا و چهارباغ عباسی است، یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری اصفهان به حساب می‌آید. سی‌وسه پل در واقع نماد اصفهان است و به لحاظ تاریخی و معماری ارزش فراوانی دارد. برای عبور از زاینده‌رود، روی سی‌وسه پل قدم بگذارید و از زیبایی و معماری شگفت‌انگیز این پل لذت ببرید.

در ضمن سی‌وسه پل یکی از معروف‌ترین تفرجگاه‌های مردم اصفهان است و معمولا هنگام غروب مردم در اطراف پل به تفریح و خوش‌گذرانی می‌پردازند. شب‌های سی و سه پل صفای دیگری دارد. پیشنهاد می‌کنیم از شب‌های این پل و چراغانی‌هایش حتما عکاسی کنید.

البته که اصفهان شهر پل‌های تاریخی معروف است. پیشنهاد ویژه ما هم شبگردی در پل خواجو است که لبریز است از آوازهای عاشقانه پیر و جوان.

سی و سه پل

رستوران ها و کافه های چهارباغ عباسی

در مسیر چارباغ عباسی و اطراف چهارباغ، تا دلتان بخواهد کافه و رستوران پیدا می‌شود. برای شکم‌گردی در اصفهان، یکی از بهترین مکان‌ها همین چهارباغ است. در این بخش می‌خواهیم تعدادی از معروف‌ترین و بهترین کافه ها و رستوران های چهارباغ عباسی را به شما معرفی کنیم.

رستوران شهرزاد

اگر می‌خواهید در رستورانی با دکوراسیون و فضای سنتی و آینه‌کاری‌ها و شمسه‌های رنگارنگ، غذایی لذیذ نوش جان کنید، به رستوران شهرزاد در ابتدای خیابان عباس‌آباد بروید. رستوران شهرزاد نزدیک ۶۰ سال است که فعالیت می‌کند و لذیذترین غذاهای ایرانی و سنتی اصفهان را با کیفیتی عالی به مشتریان خود ارائه می‌دهد.

اگر می‌خواهید بدانید در اصفهان کجا می‌توانید غذای سنتی خوشمزه بخورید، ما در این مطلب آدرس بهترین رستوران های اصفهان را برایتان داریم.

رستوران شهرزاد

بریانی شاد

بریانی غذای اصیل اصفهان است که در بسیاری از رستوران‌های این شهر سرو می‌شود؛ اما بریانی شاد طعم دیگری دارد و باید حتما امتحانش کنید. بریانی شاد در ابتدای خیابان طالقانی، حسابی معروف و معمولا هم خیلی شلوغ است. اما اگر کمی معطل شوید و انتظار بکشید هم در انتها خوردن بریانی شاد ارزش این انتظار را دارد.

بریانی یکی از معروف ترین و بهترین غذاهای سنتی اصفهان است.

بریانی شاد

بهترین کافه های چهارباغ

کافه رادیو در کوچه سپاهان چهارباغ و کافه پاسیو در کوچه کازرونی از بهترین کافه های چهارباغ اصفهان هستند که می‌توانند لحظاتی فراموش‌نشدنی و البته خوشمزه را برای شما رقم بزنند. همچنین کافه سفر، روبه‌روی خیابان شیخ بهایی و مجموعه هشت بهشت، یکی از دنج‌ترین کافه‌های اصفهان و انتخابی عالی برای قرارهای دوستانه است.

البته که باز هم می‌گوییم کافه‌ها و رستوران‌های چهارباغ فقط به این موارد محدود نمی‌شود و خیلی بیش‌تر از این حرف‌هاست. در هر گوشه و کنار خیابان چهارباغ عباسی و چهارباغ‌های بالا و پایین و همچنین اطراف این خیابان‌ها، می‌توانید تعداد زیادی کافه، رستوران‌های ایرانی و فرنگی، فست‌فود و حتی ون‌کافه‌هایی را ببینید که در حال سرو غذا، دسر و نوشیدنی به مشتریان خود هستند.

اصفهان اصلا شهر کافه‌های باصفا است که در هر ساعتی از روز و هر فصلی می‌توانید جرعه جرعه دوغ بنوشید و یک گاز از گوشفیل تازه بزنید. بهترین کافه های اصفهان را بشناسید.

بهترین کافه های چهارباغ

پاساژها و مراکز خرید چهارباغ عباسی

در دو طرف خیابان چهارباغ، از اول تا آخر، تعدادی زیادی فروشگاه، مرکز خرید و پاساژ وجود دارد و در این خیابان همه چیز پیدا می‌شود. انواع خوراکی، پوشاک، زیورآلات، عتیقه، صنایع دستی، لوازم هنری و… خلاصه هر چیزی که بخواهید را می‌توانید در چهارباغ و مراکز خرید آن پیدا کنید. اگر دوست دارید در پاساژها بچرخید و عاشق بازارگردی هستید، چهارباغ برای خرید و بازارگردی عالی است.

تعدادی از بهترین و معروف‌ترین مراکز خرید چهارباغ عبارت‌اند از:

  • مجتمع پارک اصفهان
  • مرکز خرید کوثر
  • مرکز خرید عالی قاپو
  • مجتمع تجاری چهارباغ

همچنین بازار هنر در چهارباغ عباسی، جنب هشت بهشت نیز از قدیمی‌ترین پاساژهای اصفهان است که معماری چشم‌گیر و منحصربه‌فردی دارد. از بازار هنر می‌توانید زیورآلاتی را بخرید که هنر دست هنرمندان اصفهانی است. حتی اگر قصد خرید هم ندارید، گشت‌وگذار در این بازار را از دست ندهید.

اگر عاشق خرید هستید، آدرس معروف ترین مراکز خرید اصفهان از بازار سنتی تا پاساژهای مدرن را برایتان داریم.

پاساژها و مراکز خرید چهارباغ عباسی

هتل های معروف در چهارباغ عباسی

برخی از هتل‌های اصفهان خودشان به تنهایی یک جاذبه گردشگری محسوب می‌شوند؛ زیرا معماری فوق‌العاده‌ای دارند و هنر و تاریخ اصفهان را در خود جای داده‌اند.

هتل عباسی

هتل عباسی یکی از این هتل‌های خاص و از معروف‌ترین هتل‌های اصفهان است. هتل عباسی واقع در چهارباغ عباسی، خیابان آمادگاه، نه فقط یک هتل زیبا و مجلل، بلکه یک اثر تاریخی است. این هتل در واقع کاروانسرایی قدیمی بوده که در سال ۱۳۳۶ تبدیل به هتلی باشکوه و مدرن شده است.

اتاق‌ها و سوئیت‌ها، تزئینات شگفت‌انگیز و معماری سنتی دارند و اقامت در آن‌ها برای مسافران تجربه بسیار خاطره‌انگیز و متفاوتی خواهد شد. چندین رستوران، سفره‌خانه سنتی و کافی‌شاپ، چندین تالار جهت برگزاری سمینارها و ضیافت‌ها، مجموعه ورزشی شامل استخر، سونا، جکوزی، ماساژ و سالن بدنسازی، بخشی از امکانات هتل عباسی است.

هتل عباسی

هتل پارسیان عالی قاپو

هتل پارسیان عالی قاپو در خیابان چهارباغ عباسی یکی دیگر از هتل‌های معروف و خوب اصفهان است. این هتل یک بار در سال ۹۷ بازسازی شده تا بتواند خدمات بهتری را به مسافران ارائه دهد.

اگر در سفر به اصفهان می‌خواهید اقامتی همراه با آسایش و راحتی را در هتلی اصیل تجربه کنید، هتل عالی قاپو می‌تواند انتخاب مناسبی برایتان باشد. از جمله امکانات این هتل می‌توان به رستوران‌های ایرانی و ایتالیایی، کافی‌شاپ، استخر و سونا اشاره کرد. نزدیکی هتل عالی قاپو به جاهای دیدنی اصفهان از مهم‌ترین مزایای این هتل است.

تصاویر هتل عالی قاپو را ببینید و در یک چشم به هم زدن به صورت آنلاین آن را رزرو کنید.

هتل پارسیان عالی قاپو

بهترین زمان بازدید از چهارباغ عباسی

خیابان چهارباغ در همه فصل‌های سال جذابیت و زیبایی خودش را دارد.

بهار در چهارباغ

در فصل بهار که درختان چهارباغ سرسبزتر و باطراوت‌تر از همیشه است، می‌توانید در این خیابان باصفا قدم بزنید و از آب‌وهوای بی‌نظیرش لذت ببرید.

بهار در چهارباغ

تابستان خنک در چهارباغ عباسی

در تابستان هوا رو به گرم شدن می‌رود؛ اما باز هم چهارباغ مناظر زیبایی دارد و قدم زدن در آن لذت‌بخش است. ضمن این که اتفاقا چهارباغ به خاطر درخت‌های زیادش، خنک‌تر از جاهای دیگر است و با رفتن به چهارباغ می‌توانید زیر سایه درختان بنشینید و هوایی تازه کنید.

در هر فصلی راهی اصفهان شدید، بدون سوغات اصفهان و دست خالی از سفر بازنگردید!

تابستان در چهارباغ عباسی

پاییز رنگارنگ چهارباغ و سوژه‌های عالی برای عکاسی

سفر به اصفهان در فصل پاییز و به‌خصوص قدم زدن در خیابان چهارباغ، یک توصیه جدی به شماست. در پاییز، خیابان چهارباغ به مکانی شگفت‌انگیز و تماشایی برای پیاده‌روی و عکاسی تبدیل می‌شود.

پاییز چهارباغ اصفهان

زمستان چهارباغ عباسی

معمولا افراد به خاطر نداشتن تعطیلات و سرمای هوا، زمستان را برای سفر انتخاب نمی‌کنند. اما شما اگر به اصفهان بروید و زمانی که برف می‌بارد، چهارباغ سفیدپوش را ببینید، یکی از چشم‌نوازترین و زیباترین مناظر زمستانی عمرتان را خواهید دید.

خلاصه که چهارباغ عباسی همیشه زیباست، شما با توجه به شرایط خودتان ببینید چه زمانی امکان سفر دارید. همچنین این نکته را هم بگوییم که اصفهان به ویژه خیابان چهارباغ شب‌های رویایی و زیبایی دارد و شب‌گردی در اصفهان را نباید از دست بدهید.

اگر دنبال مقصد مناسبی برای سفر زمستانی هستید، ما پاسخ زمستان کجا بریم را به شما به صورت دقیق و با بهترین پیشنهادها داده‌ایم.

زمستان چهارباغ عباسی

سایر چهارباغ های معروف اصفهان

همان‌طور که گفتیم خیابان چهارباغ شامل چهارباغ عباسی، چهارباغ بالا و چهارباغ پایین می‌شود. چهارباغ خواجو نیز خیابان چهارباغ دیگری در شهر اصفهان است که بین میدان خواجو تا چهارراه نقاشی اصفهان قرار دارد.

چهارباغ های معروف اصفهان

اجاره ویلا، خانه سنتی و اقامتگاه در اصفهان

اصفهان شهری بزرگ و توریستی است و در نتیجه امکانات اقامتی متنوع و متعددی هم دارد. هتل‌های لوکس، هتل‌های اقتصادی و ارزان، هتل‌های سنتی، اقامتگاه‌های بومگردی، سوئیت و آپارتمان مبله و… همه این گزینه‌ها می‌توانند انتخابی مناسب برای اقامتی چند روزه باشند.

عده‌ای به خاطر فضای دلنشین و معماری هتل‌های سنتی، ترجیح می‌دهند در هتل‌های سنتی اصفهان یا اقامتگاه‌های بومگردی و خانه های سنتی بمانند.

برخی از افراد آپارتمان مبله رزرو می‌کنند تا مثل خانه خودشان بتوانند احساس راحتی کنند. به بودجه و سلیقه شما بستگی دارد که چه نوع اقامتگاهی را انتخاب و رزرو کنید. پیش از سفر می‌توانید با مراجعه به سایت جاباما لیست بهترین اقامتگاه‌های اصفهان را ببینید و با مناسب‌ترین قیمت اقامتگاه موردنظرتان را رزرو کنید. رزرو از سایت جاباما معطلی ندارد و بسیار آسان و آنی انجام می‌گیرد.

اجاره ویلا در اصفهان

سخن پایانی

گاهی یک جاذبه گردشگری و یک مکان در یک شهر، آن‌قدر خاص و منحصربه‌فرد است که به تنهایی می‌تواند دلیل و انگیزه‌ای باشد برای سفر مردم به آن شهر. خیابان چهارباغ عباسی چنین مکان خاصی است که خیال قدم زدن در آن خودش می‌تواند حسابی آدم‌ها را وسوسه کند که چمدان را جمع کنند و سریع‌تر راهی اصفهان شوند. در هر فصلی از سال و هر زمانی که این مطلب را می‌خوانید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که برای سفر به اصفهان و قدم زدن در چهارباغ معطل نکنید و در اولین فرصت خود را به این خیابان برسانید. مطمئن باشید که پشیمان نمی‌شوید.

پاسخ به سوالات متداول درباره چهارباغ عباسی

چهارباغ عباسی کجاست؟

چهارباغ عباسی از سی‌وسه پل شروع می‌شود و به سمت شمال شهر تا دروازه دولت ادامه دارد. چهارباغ بالا از دروازه شیراز در جنوب شهر شروع شده و به سی‌وسه پل می‌رسد. چهارباغ پایین هم که از دروازه دولت تا میدان شهدا را شامل می‌شود.

تاریخ چهارباغ عباسی به چه زمانی بازمی‌گردد؟

چهارباغ عباسی و چهارباغ بالا در زمان صفویه و به دستور شاه عباس اول ساخته شد و سال‌ها بعد در دوره رضا شاه پهلوی چهارباغ پایین را به آن‌ها اضافه کردند.

خیابان چهارباغ چند کیلومتر است؟

خیابان چهارباغ تقریبا ۶ کیلومتر است.

علت نامگذاری چهارباغ عباسی اصفهان چیست؟

در زمان‌های گذشته عدد چهار که یادآور چهار عنصر اصلی تشکیل‌دهنده حیات است، در هنر و معماری ایران باستان بسیار تاثیرگذار بوده و به همین دلیل بسیاری از بناهای تاریخی از این عدد تاثیر گرفته‌اند. در آن زمان باغ‌هایی را که توسط معابر و گذرگاه‌ها به چهار قسمت تقسیم می‌شدند، چهارباغ می‌نامیدند. چهارباغ عباسی هم یکی از این باغ‌ها بوده و علت نامگذاری‌اش همین است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 − چهارده =

دکمه بازگشت به بالا