جاباما

۲۴ مورد از جاهای دیدنی شیراز + آدرس

شیراز یکی از زیباترین و قدیمی‌ترین شهرهای ایران بوده که مرکز استان فارس است. در صورتی که تمایل دارید مجموعه‌ای متنوع از آثار طبیعی و تاریخی ایران را در یک شهر مشاهده کنید، بدون تردید شیراز بهترین انتخاب برای شما محسوب می‌شود. تنوع در جاذبه‌های گردشگری و زیبایی‌های این شهر تاریخی واقعا قابل وصف نبوده و همین مسئله موجب شده که شیراز به یکی از ارزشمندترین مناطق گردشگری ایران تبدیل شود. جاهای دیدنی شیراز همانند یک آلبوم زیبا و تکرارنشدنی مقابل چشمانمان ورق می‌خورند و در حقیقت مهر تاییدی بر الویت ما برای سفر به این شهر هستند. همراه جاباما باشید تا در ادامه شما را با جاهای دیدنی شیراز آشنا کنیم.

معرفی جاهای دیدنی شیراز

پنجمین شهر بزرگ و پرجمعیت ایران، شیراز است که به سبب وجود جاذبه‌های تاریخی، طبیعی، مذهبی و فرهنگی، بسیاری از مسافران و گردشگران را برای سفر به شیراز ترغیب می‌کند. وجود شکوفه‌های بهارنارنج در ماه اردیبهشت، شیراز را به بهشت زمینی تبدیل کرده و قدم زدن در خیابان‌های آن حس ناب و تکرارنشدنی را در اختیار شما قرار خواهد داد. جاهای دیدنی شیراز بسیار گسترده بوده و تماشای مناطق بکر آن واقعا لذت‌بخش است.

آرامش شیراز قابل توصیف نیست و کسانی که به این شهر تاریخی سفر کرده‌اند، به خوبی این مسئله را درک می‌کنند. در ادامه به معرفی جاهای دیدنی و جاذبه‌ های گردشگری شیراز خواهیم پرداخت.

۱- سعدیه

سعدیه نام یکی از جاهای دیدنی شیراز بوده که آرامگاه سعدی در آن قرار گرفته است. سعدی از شاعرهای محبوب و معروف قرن هفتم هجری بوده که آرامگاه آن هم‌اکنون مورد بازدید بسیاری از مسافران و گردشگران قرار دارد. بنای آرامگاه سعدی در سال ۱۳۳۰ ساخته شد و در سال ۱۳۵۳ به ثبت آثار ملی ایران رسید.

این مکان در گذشته خانقاه و محلی برای عبادت سعدی بود، به همین دلیل پس از مرگ در آنجا دفن شد. ترکیب دو سبک سنتی و مدرن در کنار هم بسیار منحصر‌به‌فرد بوده و جلوه خاصی به این مکان بخشیده است. وجود حوض، درختان و گل‌های رنگارنگ هم بدون تردید در زیبایی سعدیه موثر بوده و نقش خاصی در آرامش بی‌بدیل این مکان ارزشمند داشته است. در سفر خود به شیراز حتما از آرامگاه سعدی بازدید کنید.

آدرس سعدیه: شیراز، انتهای خیابان بوستان، جنب باغ دلگشا

سعدیه

۲- حافظیه

یکی از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین شاعرهای بزرگ ایرانی که القاب بسیاری اعم از لسان‌الغیب، ترجمان‌الاسرار و لسان‌العرفا را به خود اختصاص داده است، حافظ نام دارد. این شاعر از غزل‌سراهای بزرگ قرن هشتم هجری بوده و دیوان حافظ از آثار مشهور او به شمار می‌رود.

حافظیه در شب بسیار زیباتر بوده و آرامش بیشتری را برای شما به ارمغان می‌آورد. نورپردازی این مکان فوق‌العاده بوده و وجود طاق هشت ضلعی بر روی آرامگاه حافظ بسیار تماشایی است. جالب است بدانید که معماری این بنا مربوط به دوره هخامنشیان و زندیه می‌شود و بر روی سنگ‌های مرمر آن، اشعار حافظ به شیوه‌ای زیبا کنده‌کاری شده است. بد نیست بدانید که مساحت این مکان در حدود ۲ هکتار بوده و در جنوب دروازه قرآن قرار گرفته است.

حافظیه علاوه بر مردم شیراز یک مامن آرام برای بسیاری از گردشگران و توریست‌ها به شمار می‌رود و قدم زدن در آن برای همیشه در حافظه شما ثبت خواهد شد. این مکان در اکثر روزهای سال شلوغ بوده و همواره یک یا چند نفر مشغول گرفتن فال حافظ برای شما هستند. شما می‌توانید در چایخانه حافظیه استراحت کرده و با وقت گذراندن در این مکان باشکوه لذت ببرید.

آدرس حافظیه: شیراز، میدان حافظیه، آرامگاه حافظ

حافظیه

۳- آرامگاه شاهچراغ

یکی از مکان‌های مذهبی و ارزشمند شهر شیراز که مقبره دو تن از برادران امام رضا (ع) در آن قرار دارد، آرامگاه شاهچراغ است. این دو بزرگوار در قرن نهم هجری به شهادت رسیدند و معماری مقبره آن‌ها مربوط به دوران قاجاریه می‌شود.

کاشی‌کاری، آینه‌کاری و گچ‌بری‌های شاهچراغ بسیار زیبا و خیره‌کننده بوده و هنر معماری ایران و ایرانی را به رخ همگان می‌کشد. کاشی‌های فیروزه‌ای این بنا واقع چشم‌نواز است و نورپردازی آن در شب تجربه یک حس ناب را در اختیار شما قرار خواهد داد. وجود یک حوض بزرگ فواره‌دار در قسمت مرکزی محوطه شاهچراغ بسیار تماشایی بوده که می‌تواند صحنه زیبایی را در مقابل چشمان همه ما رقم بزند.

این مکان مذهبی دارای دو در اصلی و دو در فرعی بوده و سالانه پذیرای بسیاری از مسافران و گردشگرانی‌ست که برای زیارت وارد این آرامگاه می‌شوند. آرامش پراکنده شده در این مکان واقعا بی‌بدیل است، بنابراین توصیه می‌کنیم در سفر خود به شیراز حتما از آرامگاه شاهچراغ دیدن کنید.

آدرس آرامگاه شاهچراغ: شیراز، خیابان لطفعلی خان زند، خیابان احمدی

شیرازی‌ها به دستپخت بی‌نظیرشان معروفند، پس اگر راهی شیراز هستید، سری به بهترین رستوران های شیراز هم بزنید و هم از طعم غذاهای محلی بچشید و هم از مزه لذت‌بخش کباب‌ها و غذاهای معمول.

آرامگاه شاهچراغ

۴- آرامگاه خواجوی کرمانی

یکی از شاعرهای خوش‌نام و پرآوازه قرن هفتم و هشتم هجری قمری که بسیاری افراد با اشعار این بزرگوار خاطره دارند، خواجوی کرمانی است. این شاعر در استان کرمان متولد شده و پس از سپری کردن سفرهای متعدد در استان‌های مختلف، نهایتا در شهر شیراز درگذشت.

آرامگاه خواجوی کرمانی در سال ۱۳۱۵ هجری شمسی یعنی در زمان حکومت پهلوی ساخته شد و فضای بسیار نوستالژیک و معنوی دارد. در سفر خود به شهر شیراز از آرامگاه خواجوی کرمانی که یکی از جاهای دیدنی شیراز به شمار می‌رود، بازدید کنید.

آدرس آرامگاه خواجوی کرمانی: شیراز، دامنه کوه صبوی، ابتدای جاده شیراز به اصفهان، تنگ الله اکبر

آرامگاه خواجوی کرمانی

۵- آرامگاه محمدبن خفیف شیرازی

محمدبن خفیف یا ابوعبدالله بن خفیف یکی از عرفای قرن سوم و چهارم هجری بوده که در سال ۲۶۹ هجری قمری در شیراز به دنیا آمد. شیخ‌الاسلام، شیخ‌المشایخ و شیخ کبیر از القاب این عارف شیرازی به شمار رفته و کتابخانه‌ای به نام او در کنار آرامگاهش قرار گرفته است.

وی بنیانگذار سلسله خفیفه بوده و از آثار ارزشمند او می‌توان به شرف‌الفقر، الفصول فی الاصول و المعتقد الکبیر و الصغیر اشاره کرد. محمدبن خفیف شیرازی در سال ۳۷۱ هجری قمری درگذشت. بازدید از آرامگاه این عارف شیرازی که یکی از جاهای دیدنی شیراز است، به شما پیشنهاد می‌شود.

آدرس آرامگاه محمدبن خفیف شیرازی: شیراز، خیابان طالقانی، به سمت راسته شمالی بازار وکیل، آرامگاه محمد بن خفیف شیرازی

وقتی حرف از غذای شیرازی است، باید ابتدا بهترین‌هایشان را بشناسید و پیش از سفر به شیراز چند مورد را برای امتحان کردن در ذهن داشته باشید. به این ترتیب هنگامی که از گشت و گذار در مکان های دیدنی و گردشگری شیراز حسابی خسته شدید، سراغ بهترین گزینه‌هایتان از غذاهای سنتی شیرازی خواهید رفت.

آرامگاه محمدبن خفیف شیرازی

۶- باغ ارم

یکی از بهترین جاهای دیدنی و جاذبه‌های گردشگری شیراز را می‌توان باغ ارم معرفی کرد که به نظر می‌رسد مربوط به زمان سلجوقیان می‌شود، اما بیشتر بناهای نیمه‌کاره آن در زمان ناصرالدین شاه به سرانجام رسید. زیبایی باغ ارم شیراز بدون اغراق خیره‌کننده بوده و حس زندگی را در شما زنده می‌کند.

وجود درختان مختلف اعم از نخل، سرو، اقاقیا، افرا، بید و سروناز و گل‌های خوش‌رنگ موجود در این باغ زیبا بیش از پیش بر محبوبیت آن افزوده و فضای آن را دل‌انگیز کرده است. جالب است بدانید که بلندترین درخت سرو شیراز در همین باغ قرار گرفته است و میوه‌هایی همانند سیب، به، گلابی، ازگیل، گردو، نارنج، زردآلو، بادام و خرما بر روی درختان این باغ به چشم می‌خورند.

وجود یک حوض طویل در قسمت میانی باغ ارم شیراز شما را تا کاخ قاجاری همراهی می‌کند و صدای آب جاری در آن قدم زدن را برای شما لذت‌بخش‌تر خواهد کرد. زیبایی این باغ در فصل بهار و پاییز دوچندان می‌شود، به طوری که در فصل بهار بوی بهارنارنج و گل‌های بهاری به طور کامل محیط باغ را پر می‌کنند و در فصل پاییز هم رنگ نارنجی بی‌نظیر باغ از مقابل چشمانتان کنار نخواهد رفت.

به همراه داشتن دوربین عکاسی برای ثبت تصاویر ناب در این باغ واقعا لازم است. بد نیست بدانید که باغ ارم در حال حاضر در اختیار دانشگاه شیراز قرار دارد و نام آن به عنوان میراث جهانی در سازمان یونسکو به ثبت رسیده است.

دیدن باغ ارم آن هم در اردیبهشت شیراز لذتی تکرارنشدنی دارد. اگر می‌خواهید یک سفر خاطره‌انگیز به شیراز و این باغ داشته باشید، اینجا از سیر تا پیاز هزینه سفر به شیراز را بخوانید.

آدرس باغ ارم: شیراز، بلوار ارم، میدان ارم، خیابان ارم، نزدیک مجموعه دانشگاه شیراز

باغ ارم

۷- باغ دلگشا

یکی دیگر از باغ‌های قدیمی و اصیل شهر شیراز که در نزدیکی سعدیه قرار گرفته است، باغ دلگشا نام دارد. مساحت این باغ در حدود ۵٫۷ هکتار بوده و ساخت آن به دوره ساسانیان برمی‌گردد. در داخل باغ یک عمارت ۳ طبقه‌ای مربوط به دوره قاجاریه بنا شده که تمام سقف آن از چوب بوده و آینه‌کاری‌ها و گچ‌بری‌های آن واقعا تماشایی است.

 باغ دلگشا از درختان و گل‌های زیبایی برخوردار بوده و بیشتر درختان آن میوه می‌دهند. بیشترین درختی که در این باغ وجود دارد، درخت نارنج بوده و عطر بهارنارنج در فصل بهار به طور کامل در این باغ دلنشین می‌پیچد. باغ دلگشا از آب قنات سعدیه، آبیاری می‌شود و یک حوض بزرگ و زیبا هم دقیقا مقابل عمارت قرار گرفته است. جالب است بدانید که باغ دلگشا در سال ۱۳۸۱ به ثبت آثار ملی ایران رسید و اولین کلاه فرنگی ایران هم در این باغ ثبت شد.

آدرس باغ دلگشا: شیراز، محله سعدیه جنوبی، بلوار هفت تنان، خیابان نارنجستان، باغ دلگشا

باغ دلگشا

۸- باغ نارنجستان قوام

نارنجستان قوام یکی دیگر از باغ‌های دوران قاجاریه بوده و نام خود را از درختان نارنج بسیار زیاد در باغ و صاحب باغ یعنی محمدعلی خان قوام‌الملک که از ثروتمندان شیراز دوره قاجاریه بود، به دست آورده است. طراحی ورود به این باغ زیبا کاملا قرینه بوده و وجود دو ستون در ایوان بزرگ عمارت آن واقعا به زیبایی آن افزوده است.

ترکیب هنرهای گچ‌بری، آیینه‌کاری، کاشی‌کاری، منبت کاری، سنگ‌تراشی، مقرنس‌کاری و نقاشی در قسمت‌های مختلف عمارت قوام حیرت‌انگیز بوده و باغ نارنجستان را به یک باغ منحصر‌به‌فرد تبدیل کرده است. بد نیست بدانید که مساحت این باغ در حدود ۳۵۰۰ مترمربع بوده و زیربنای عمارت آن تقریبا ۹۴۰ مترمربع است.

وجود درختان زیبا و گل‌های رنگارنگ در قسمت میانی و اطراف باغ، بسیار روحیه‌بخش بوده و عطر دل‌انگیزی را در نارنجستان پراکنده می‌کنند. بد نیست بدانید که باغ نارنجستان قوام در سال ۱۳۳۵ به دانشگاه شیراز اهدا شد و هم‌اکنون به عنوان موزه مورد بازدید عموم قرار گرفته است.

آدرس باغ نارنجستان قوام: شیراز، خیابان لطفعلی خان زند

اگر در سفر به شیراز خواستید یک یادگاری داشته باشید، ما در مجله جاباما راهنماییتان می‌کنیم! بهترین سوغات شیراز از خوراکی تا صنایع دستی را در این نوشته آورده‌ایم تا در هنگام سفر برای خودتان و عزیزانتان بهترین را انتخاب کنید!

باغ نارنجستان قوام

۹- باغ جهان نما

جاهای دیدنی شیراز تمامی ندارد و باغ جهان‌نما از دیگر باغ‌های زیبا و باشکوه شهر شیراز به شمار می‌رود. این باغ در نزدیکی حافظیه قرار دارد و قدمت بسیار طولانی دارد. اینکه باغ‌ جهان‌نما دقیقا در چه دوره‌ای و توسط چه کسی ساخته شده است، مشخص نیست، اما کریم خان زند در دوره زندیان این باغ را مورد بازسازی قرار دارد و یک عمارت زیبای ۸ ضلعی درون آن ساخت.

این عمارت دارای دو طبقه بوده و از ۴ شاه‌نشین و چندین اتاق برخوردار است. نمای عمارت جهان‌نما کاملا آجری بوده و بسیار باصفا است. راه ورود باغ تا رسیدن به عمارت کاملا سنگ‌فرش بوده و درختان فراوانی در دو طرف آن به چشم می‌خورد. لازم به ذکر است که باغ جهان‌نما هم‌اکنون در مالکیت مرکز صدا و سیمای شیراز قرار دارد.

البته که می‌گویند شیراز را باید در بهار دید اما ما در این مطلب به صورت کامل بهترین زمان‌های سفر به شیراز را برایتان شرح داده‌ایم.

آدرس باغ جهان‌نما: شیراز، ضلع شرقی خیابان حافظ (دروازه قرآن)، بالاتر از میدان حافظیه، باغ جهان‌نما

باغ جهان نما

۱۰- باغ جنت

باغ جنت شیراز در زمره باغ‌هایی قرار دارد که سالانه بسیاری از مسافران و گردشگران از آن بازدید می‌کنند. این باغ در سال ۱۲۲۳ ساخته شد و قدمت آن به دوره قاجاریه برمی‌گردد. مساحت باغ جنت در حدود ۵۴ هکتار بوده که تقریبا ۲۷ هکتار آن توسط مردم قابل استفاده است.

به باغ جنت شیراز، پارک جنت هم گفته می‌شود، بنابراین می‌توان آن را یکی از مکان ‌های تفریحی شیراز به حساب آورد. بد نیست بدانید که در گذشته یک عمارت از بناهای مشیرالممالک در این باغ قرار داشت که متاسفانه هم‌اکنون از بین رفته است. درختان سر به فلک کشیده کاج و سرو به فراوانی در این باغ رویایی وجود دارند که طبیعت آن را بیش از پیش چشم‌نواز کرده‌اند.

وجود آبنماهای متعدد در قسمت‌های مختلف باغ جنت روح تازه‌ای به این محیط داده و یکی از مناطق بکر شیراز برای استراحت به شمار می‌رود. باغ جنت را می‌توان در لیست یکی از بهترین جاهای دیدنی شیراز در عید قرار داد، زیرا یک مکان دنج و باصفا برای استراحت بوده و می‌تواند اوقات خوشی را برای شما و خانواده‌تان رقم بزند. در سفر خود به شیراز حتما بازدید از باغ جنت را در برنامه خود قرار دهید.

آدرس باغ جنت: شیراز، ابتدای ورودی غربی شیراز، بلوار امیرکبیر

باغ جنت

۱۱- باغ عفیف آباد

یکی از بهترین آثار تاریخی و جاهای دیدنی شیراز را می‌توان باغ عفیف‌آباد دانست که در سال ۱۲۸۴ توسط میرزا علی‌محمد خان قوام‎الملک دوم بنا نهاده شد. این باغ در حدود ۱۲۷ هزار مترمربع وسعت دارد و زیربنای آن معادل ۱۷ هزار مترمربع است.

باغ عفیف‌آباد در گذشته تفرجگاه پادشاهان بوده و هم‌اکنون شامل مجموعه‌ای از بخش‌های مختلف به نام‌های کاخ سلطنتی، موزه اسلحه‌های قدیمی و محوطه باغ می‌شود. وجود آبنمای فواره‌دار در قسمت میانی یک حوض بزرگ که در جلوی کاخ قرار دارد، فضای باغ را بسیار زیبا کرده و درختان و گل‌های رنگارنگ هم طراوت خاص به عفیف‌آباد بخشیده‌اند.

جالب است بدانید که این بنا هم‌اکنون در اختیار ارتش قرار دارد و یکی از بزرگترین موزه‌های اسلحه خاورمیانه هم درون این باغ وسیع واقع شده است. توصیه ما به شما این است که در سفر خود به شیراز، بازدید از باغ عفیف‌آباد را در برنامه خود قرار دهید.

آدرس باغ عفیف آباد: شیراز، انتهای خیابان عفیف‌آباد

شیراز اقامتگاه‌های جذاب و خاصی دارد. می‌توانید در این فهرست تعدادی از اقامتگاه‌های بومگردی برتر در شیراز را ببینید و بعد با دکمه زیر اقامتگاه انتخابی‌تان را در جاباما رزرو کنید.

باغ عفیف آباد

۱۲- باغ ملی

کهن‌ترین و بلندقامت‌ترین درختان شیراز را می‌توانید در باغ ملی آن جستجو کنید. این باغ که در روبروی آرامگاه حافظ قرار گرفته است، بسیار زیبا بوده و یکی از قدیمی‌ترین باغ‌های شیراز به شمار می‌رود. باغ ملی یا پارک ملی از اماکن گردشگری شیراز محسوب می‌شود و یک انتخاب منحصر‌به‌فرد برای تفریح و استراحت است.

تماشای فصل بهار و پاییز در این باغ بسیار حیرت‌انگیز بوده و قدم زدن را برای شما لذت‌بخش خواهد کرد. بد نیست بدانید که این باغ در سال ۱۳۶۸ توسط شهرداری مورد بازسازی قرار گرفت. بازدید از باغ ملی شیراز و وقت گذراندن در آن قطعا برای شما لذت‌بخش خواهد بود، بنابراین در سفر به شیراز حتما از این باغ زیبا و تاریخی دیدن کنید.

آدرس باغ ملی: شیراز، نزدیک حافظیه شیراز

باغ ملی

۱۳- ارگ کریم خان

بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین بنای تاریخی شهر شیراز را می‌توان ارگ کریم‌ خان معرفی کرد. این ارگ در سال‌های ۱۷۶۶ و ۱۷۶۷ میلادی توسط کریم خان زند ساخته شد و به ارگ کریم خان شهرت پیدا کرد. کریم خان زمانی که شیراز را به عنوان پایتخت خود انتخاب کرد، این ارگ تاریخی را برای محل زندگی خود در نظر گرفت.

معماری این بنای آجری بسیار زیبا بوده و از بهترین مصالح برای آن استفاده شده است. ارگ کریم خان به شکل مربع بوده و چهار برج استوانه‌ای شکل در چهار گوشه آن واقع شده است که هر کدام ۱۲ متر ارتفاع دارد. برج شمال شرقی این ارگ در گذشته حمام بود و به دلیل وجود مخزن آب در آن، اندکی نشست کرده است.

جالب است بدانید که برج‌های ارگ کریم خان در گذشته به عنوان زندان استفاده می‌شد، اما هم‌اکنون به بنایی زیبا و خیره‌کننده تبدیل شده که بسیاری از گردشگران و حتی توریست‌ها از آن بازدید می‌کنند.

آدرس ارگ کریم خان: شیراز، شمال شرق میدان شهدا

ارگ کریم خان

۱۴- دروازه قرآن

معروف‌ترین و نام‌آشناترین جاذبه گردشگری شیراز، دروازه قرآن نام دارد. شهر شیراز در گذشته از ۶ دروازه برخوردار بود که هم‌اکنون تنها دروازه باقی‌مانده از این شهر، دروازه شیراز است. این دروازه توسط عضدالدوله دیلمی ساخته شد و بر روی آن قرآنی قرار دادند تا مسافران از زیر آن به سلامت عبور کنند.

دروازه قرآن در زمان کریم خان زند مورد بازسازی قرار گرفت و به دستور ایشان یک اتاقک در بالای دروازه ایران ساخته شد تا دو قرآن نفیس که به قرآن هفده کیلوگرم معروف هستند، درون این اتاقک قرار بگیرند. این قرآن‌ها هم‌اکنون از دروازه شیراز به موزه پارس انتقال داده شدند. دروازه شیراز در شمال شرقی این شهر و بین دو کوه چهل مقام و باباکوهی قرار دارد.

این دروازه دقیقا در ورودی شهر شیراز واقع شده است، بنابراین کسانی که از جاده اصفهان – شیراز وارد این شهر می‌شوند، این بنا را مشاهده خواهند کرد. بنای دروازه قرآن بسیار زیبا و ارزشمند بوده و از شهرت خاصی برخوردار است. بد نیست بدانید که باغ جهان‌نما، آرامگاه خواجوی کرمانی و حافظیه که از جاهای دیدنی شیراز به شمار می‌روند، در فاصله کمی از دروازه شیراز قرار گرفته‌اند.

آدرس دروازه قرآن: شیراز، خیابان شیراز، ورودی شهر شیراز

دروازه قرآن

۱۵- عمارت شاپوری

یکی از عمارت‌های زیبا و باشکوه شیراز که به اوایل دوران پهلوی مربوط می‌شود، عمارت شاپوری است. مالک این عمارت شخصی به نام عبدالصاحب شاپوری بوده که یکی از تاجران بزرگ و ثروتمند شیراز به شمار می‌رود و نام عمارت از نام مالک آن نشات گرفته است.

ساخت این عمارت بین سال‌های ۱۳۱۰ و ۱۳۱۵ انجام گرفت و در سال ۱۳۷۹ به ثبت آثار ملی ایران رسید. بد نیست بدانید که عمارت شاپوری در زمینی به مساحت ۴۶۳۵ مترمربع واقع شده و زیربنای آن تقریبا ۸۴۰ مترمربع است. معماری این بنا بسیار شکیل بوده و به سبک قاجاری ساخته شده است، اما نوآوری‌های به کار رفته در قسمت‌های مختلف عمارت ترکیبی از معماری ایرانی – اروپایی محسوب می‌شود.

معمار بزرگ عمارت شاپوری، استاد بزرگ معماری ایران یعنی ابوالقاسم مهندسی بوده که نمای آن را منحصربه‌فرد کرده است. کاشی‌کاری بنا و گچ‌بری ستون در کنار نورپردازی زیبا و تماشایی موجب شده که مسافران و گردشگران بسیاری از این عمارت مجلل بازدید کنند.  

آدرس عمارت شاپوری: شیراز، بلوار کریم خان زند، خیابان انوری

عمارت شاپوری شیراز

۱۶- خانه زینت ‌الملوک

خانه زینت‌الملوک را می‌توان یکی دیگر از جاهای دیدنی شیراز دانست که مربوط به دوران قاجاریه است. ساخت این بنا در سال ۱۲۹۰ هجری قمری آغاز شد و در سال ۱۳۰۲ هجری قمری به پایان رسید. صاحب خانه زینت‌الملوک، علی‌محمد خان قوام‌الملک دوم بود و نام آن از زینت‌الملوک قوامی که دختر قوام‌الملوک چهارم بود و در این خانه زندگی می‌کرد، نشات گرفته است.

معماری این خانه بسیار حرفه‌ای انجام شده و چشم هر بیننده‌ای را به خود مبهوت خواهد کرد. وجود یک حوض مستطیل‌شکل در وسط حیاط خانه و طراحی زیبای تالار شاه‌نشین آن واقعا حیرت‌انگیز است. خانه زینت‌الملوک در فصل بهار و پاییز  زیبایی بیشتری داشته و تماشای آن لذت‌بخش‌تر خواهد بود.

این خانه بیش از ۲۰ اتاق دارد که سقف تمامی آن‌ها چوبی است، همچنین بر روی سقف خانه نقاشی‌های زیبایی از حیوانات، پرندگان و گل به چشم می‌خورد. در زیرزمین این خانه مجسمه تمامی شخصیت‌های برجسته شیراز وجود دارد که تماشای آن‌ها تاریخ را برای شما زنده نگه می‌دارد. خانه زینت‌الملوک در سال ۱۳۵۱ به ثبت آثار ملی ایران رسید. پیشنهاد ما به شما این است که در سفر خود به شیراز از این خانه فوق‌العاده به عنوان یکی از جاهای دیدنی شیراز بازدید کنید.

آدرس خانه زینت ‌الملوک: شیراز، خیابان لطفعلی خان زند، ضلع غربی نارنجستان قوام

خانه زینت الملوک

۱۷- مسجد جامع عتیق

قدیمی‌ترین مسجد شیراز را می‌توان مسجد جامع عتیق به حساب آورد که به دوران صفویه مربوط می‌شود. به نظر می‌رسد ساخت این مسجد بین سال‌های ۲۶۵ و ۲۸۷ هجری قمری انجام گرفته و آن را به یکی از ارزشمندترین جاهای دیدنی شیراز تبدیل کرده است.

مسجد جامع عتیق بر روی یک عبادتگاه بنا شده و بارها مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است. مردم شیراز بر طبق سنت قدیمی خود در روزهای جمعه به این مسجد تاریخی رفته و در آن قرآن تلاوت می‌کنند، به همین خاطر این مسجد با نام مسجد آدینه یا جمعه هم شناخته می‌شود. جالب است بدانید که مسجد جامع عتیق در سال ۱۳۱۰ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.

آدرس مسجد جامع عتیق: شیراز، ضلع جنوب شرقی شاهچراغ

مسجد جامع عتیق

۱۸- مسجد نصیر الملک

زیبایی واقعی و ترکیب درخشان رنگ‌ها را فقط می‌توانید در مسجد نصیرالملک شیراز تماشا کنید. این مسجد در زمره ۱۰ مسجد برتر دنیا قرار دارد و رنگین بودن آن زبان‌زد عام و خاص است. موسس این مسجد شخصی به نام میرزا حسنعلی خان نصیرالملک بوده و معماری آن توسط علی اکبر قوام‌الملک انجام گرفته است.

ساخت این مسجد مربوط به دوران قاجاریه می‌شود و یکی از بهترین جاهای دیدنی شیراز به شمار می‌رود. استفاده از آینه‌های رنگارنگ و کاشی‌های فیروزه‌ای در کنار طراحی بی‌نظیر بنا، بیانگر هنر و ذوق معمار این مسجد است. تابش آفتاب بر روی پنجره‌های رنگی مسجد و بازتاب آن بر روی کاشی‌های کف آن، تصویری حیرت‌‌آور و خارق‌العاده را مقابل چشمان شما رقم خواهد زد.

سعی کنید برای بازدید از این مسجد تاریخی، صبح و ساعت ۹ الی ۱۱ را انتخاب کنید، زیرا نور آفتاب در این ساعات در بهترین حالت خود به مسجد می‌تابد. عکاسی را در بازدید از این مسجد که یکی از جاهای دیدنی شیراز به شمار می‌رود، از یاد نبرید.

آدرس مسجد نصیر الملک: شیراز، خیابان لطفعلی خان زند، محله گود عربان

مسجد نصیر الملک

۱۹- مسجد وکیل

یکی دیگر از زیباترین و قدیمی‌ترین مساجد شیراز که به دوران زندیه تعلق دارد، مسجد وکیل یا مسجد سلطانی است. این مسجد دارای ۴۸ ستون بوده و از این نظر یکی از بناهای مستحکم شهر شیراز به شمار می‌رود.

معماری و طراحی این مسجد در عین سادگی بسیار چشم‌نواز بوده و هنر میناکاری و استفاده از رنگ‌های سبز و قرمز بر زیبایی آن افزوده است. تمام قسمت‌های اینا به صورت کاملا دقیق میناکاری شده و ورود به آن حس تکرارنشدنی را برای شما رقم خواهد زد. بد نیست بدانید که این مسجد در نزدیکی حمام و بازار وکیل واقع شده است. حتما بازدید از مسجد وکیل را در برنامه خود قرار دهید.

آدرس مسجد وکیل: شیراز، خیابان آیت‌الله طالقانی، غرب بازار وکیل

مسجد وکیل

۲۰- بازار وکیل

مجموعه‌ای از حجره‌های سنتی شیراز را می‌توانید در بازار وکیل آن مشاهده کنید. بازار وکیل یکی از قدیمی‌ترین و بزرگترین بازارهای شیراز بوده که توسط کریم خان زند ساخته شده است. بازار وکیل علاوه بر فروش کالاهایی همانند فرش، تابلو، طلا، لوازم خانه و سایر موارد، از طراحی و معماری مشهور و قابل توجهی هم برخوردار است، به همین دلیل از آن به عنوان یکی از جاهای دیدنی شیراز یاد می‌شود. بهتر است بدانید که این بازار در روزهای جمعه تعطیل است.

آدرس بازار وکیل: شیراز، خیابان زند

بازار وکیل شیراز

۲۱- حمام وکیل

حمام وکیل را هم می‌توان در زمره جاهای دیدنی شیراز به حساب آورد، زیرا یکی از حمام‌های پیشرفته و مشهور تاریخ ایران به شمار می‌رود. این حمام در سال ۱۱۸۷ به دستور کریم خان زند ساخته شد. حمام وکیل از بخش‌های مختلفی همانند شاه‌نشین، گرم‌خانه، رخت‌کن و خزینه برخوردار بوده که مهم‌ترین قسمت آن شاه‌نشین است.

معماری و نقوش به کار رفته بر روی این بنا بسیار شگفت‌انگیز بوده و با نقاشی‌های از معراج پیامبر اکرم (ص)، نبردهای حضرت علی، عشق شیرین و فرهاد و بیژن و منیژه آراسته شده است، همچنین طراحی مجسمه‌هایی نمادین از افراد در حمام بسیار مورد توجه قرار دارد.

آدرس حمام وکیل: شیراز، خیابان طالقانی

حمام وکیل

۲۲- آب انبار وکیل

آب انبار وکیل یکی از جاذبه‌های تاریخی و جاهای دیدنی شیراز است که در قسمت شرق ارگ کریم خان واقع شده است. این آب انبار یادگاری ارزشمند و نفیس از دوران صفویه بوده که توسط کریم خان زند ساخته شد. این آب انبار امروزه به موزه آب شیراز تبدیل شده است که مسافران و گردشگران می‌توانند از آن بازدید کنند.

وجود بادگیر بر روی این آب انبار برای خنک شدن آب و ماکت‌های سازه‌های آبی مربوط به دوره‌های مختلف تاریخ قطعا بر جذابیت آن افزوده است. حتما بازدید از موزه آب شیراز را در برنامه خود قرار دهید.

آدرس آب انبار وکیل: شیراز، خیابان لطفعلی خان زند، ضلع غربی مسجد وکیل، جنب بازار

آب انبار وکیل

۲۳- عمارت کلاه فرنگی یا موزه پارس

عمارت کلاه فرنگی در حقیقت آرامگاه کریم خان زند بوده که درون یک باغ بزرگ و زیبا قرار گرفته است. این عمارت نشانگر معماری باشکوه دوران زندیه بوده و در سال ۱۳۱۰ به موزه پارس تبدیل شد. بنای کلاه فرنگی هشت ضلعی بوده و کاشی‌کاری‌ها و نقاشی‌های آن واقعا بی‌نظیر است. در سفر به شیراز حتما از موزه پارس که یکی از جاهای دیدنی شیراز به شمار می‌رود، دیدن کنید.

آدرس عمارت کلاه فرنگی: شیراز، میدان شهدا، خیابان زند

عمارت کلاه فرنگی از محبوب ترین جاهای دیدنی شیراز

۲۴- رصدخانه ابوریحان بیرونی

رصدخانه ابوریحان بیرونی در داخل دانشگاه شیراز قرار گرفته و دومین رصدخانه ایران بعد از رصدخانه مراغه است. پروفسور یوسف ثبوتی و پروفسور ادوارد فرانسیس گاینن از بنیانگذاران این رصدخانه به شمار می‌روند.

بد نیست بدانید که رصدخانه ابوریحان بیرونی در بلندای تپه‌ای در شمال غرب شیراز قرار گرفته و رفتن به آن ممکن است کمی دشوار باشد، اما تماشای آن بسیار حائز اهمیت بوده و واقعا ارزشمند است. در سفر به شیراز بازدید از رصدخانه ابوریحان بیرونی را از یاد نبرید.

آدرس رصدخانه ابوریحان بیرونی: شیراز، دانشگاه شیراز

رصدخانه ابوریحان بیرونی

جاهای دیدنی اطراف شیراز

در اطراف شیراز هم جاهای دیدنی بسیار مهم و زیبایی وجود دارد که آوردن نام‌ آن‌ها خالی از لطف نیست. پاسارگاد، تخت جمشید و نقوش رستم و رجب برخی از معروف‌ترین جاهای دیدنی اطراف شیراز به شمار می‌روند که بهتر است در سفر خود به استان فارس حتما از آن‌ها دیدن کنید.

پاسارگاد که یادگاری باشکوه از دوران هخامنشی بوده و همه ما را یاد کوروش کبیر می‌اندازد، در شهرستانی به همین نام قرار گرفته است که تقریبا ۱۳۰ کیلومتر با شهر شیراز فاصله دارد. نماد تاریخ ایران؛ تخت جمشید هم در شهرستان مرودشت استان فارس واقع شده و در فاصله ۶۰ کیلومتری از شهر شیراز قرار گرفته است، همچنین نقش رستم و رجب هم که از مهم‌ترین آثار باستانی ایران به شمار می‌روند، به ترتیب در ۱۳ کیلومتری شهر مرودشت و ۶ کیلومتری تخت جمشید واقع شده‌اند. در سفر خود به استان فارس، بازدید از این بناهای تاریخی را در برنامه خود قرار دهید.

بد نیست بدانید که بهترین زمان سفر به شیراز از جنبه‌های مختلف، فصل بهار و ماه اردیبهشت است. شما می‌توانید از طریق سایت جاباما نسبت به اجاره اقامتگاه در شیراز اقدام کنید.

جاذبه های گردشگری شیراز

سخن پایانی

تنوع جاهای دیدنی شیراز بسیار گسترده است، اما ما سعی کردیم در حد توان معروف‌ترین و شناخته‌شده‌ترین آن‌ها را برای شما به تصویر بکشیم تا با اطلاعات و شناخت بیشتری به این شهر تاریخی سفر کنید، اما قطعا جاهای دیدنی مشهور دیگری هم در این شهر وجود دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به سرای مشیر، کلیسای شمعون غیور، موزه موسیقی، خانه صابر، مدرسه خان، کاروانسرای گمرک، موزه هفت تنان، دریاچه مهارلو، پل کوار، پارک قلعه بندر، آرامگاه تاج‌الدین غریب و سایر جاهای دیدنی شیراز اشاره کرد. شما می‌توانید با آسودگی خاطر رزرو اتاق در هتل های شیراز را به جاباما بسپارید.

در صورتی که به شیراز سفر کرده و از جاهای دیدنی آن بازدید کرده‌اید، لطفا تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید، تا کاربران جاباما هم از تجربیات شما بهره‌مند شوند. شما می‌توانید برای اجاره انواع اقامتگاه در شیراز از طریق سایت جاباما اقدام کنید.

سیده فاطمه فلاح

کارشناس مهندسی فناوری اطلاعات و متخصص تولید محتوا در زمینه‌های مختلف با بیش از پنج سال سابقه در سایت‌های معتبر ایران؛ نوشتن رو دوست دارم و از این کار لذت می‌برم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − سه =

دکمه بازگشت به بالا
بستن