وقتی که شمال ایران را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب می‌کنید، انتخاب بین دو جاذبه طبیعی اصلی شمال یعنی جنگل و دریا می‌تواند مسیر سفر شما را تغییر بدهد. اگر شما بیشتر به سفرهای ماجراجویی در دل طبیعت و جنگل علاقه دارید، حتما جنگل سیسنگان می‌تواند یکی از اصلی‌ترین مقاصد سفر شما باشد.


در این مقاله تلاش می‌کنیم تا پارک جنگلی سیسنگان نوشهر را به صورت کامل معرفی کنیم تا بیشتر با این جاذبه‌ی هیجان انگیز در استان مازندران آشنا شوید.


معرفی جنگل سی سنگان


جنگل سیسنگان یا به تعریف درست‌تر، پارک جنگلی سیسنگان در سال 1342 و در امتداد جاده زیبای نور به نوشهر ساخته شده‌است.


در آن زمان هدف اصلی ایجاد پارک جنگلی سی سنگان حفاظت از گونه‌های جانوری و گیاهی در خطر انقراض بود. رفته‌رفته و با توسعه این پارک جنگلی، امروزه این منطقه بیشتر به نام جنگل سیسنگان در بین مردم منطقه و مسافران شهرت دارد.


یکی از مهمترین و جذاب‌ترین ویژگی‌های جنگل سیسنگان قرارگیری آن در کنار جاده ساحلی است و اگر در کنار جاده بایستید، یک طرف شما ساحل زیبای دریای خزر و طرف دیگر، جنگل سرسبز و پر شاخ و برگ سیسنگان قرار دارد که در نوع خود بسیار منحصر به فرد است.


این پارک جنگلی زیبا و منحصر به فرد، محل زندگی گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری در خطر است و در واقع صحبت درباره سیسنگان درباره‌ی ورود به محل زندگی گونه‌های مختلف جانوری و گیاهی است؛ یک ماجراجویی هیجان انگیز!سیسنگان نوشهر

جنگل سیسنگان در کجا قرار دارد؟


اما حتما تا به این ‌جا این سوال برای شما پیش آمده که جنگل سیسنگان کجاست . اگر از سمت شهرستان نور به سمت نوشهر حرکت کنید، حوالی کیلومتر 35، جنگل زیبای سیسنگان در سمت چپ شما قابل مشاهده است.


جنگل سی سنگان از شمال به دریای زیبای خزر، از جنوب به رشته‌ کوه‌های سر به فلک کشیده البرز، از سمت غرب به روستای توسکاتک و از سمت شرق به روستای صلاح الدین منتهی می‌شود.


مسیر دسترسی به جنگل سیسنگان


برای رسیدن به پارک جنگلی سیسنگان کافی است خودتان را به یکی از شهرهای نور یا نوشهر در استان مازندران برسانید و وارد جاده نور به نوشهر شوید. برای دسترسی به جنگل سیسنگان از تهران، دو مسیر بسیار زیبا و سرراست مقابل روی شما است.


مسیر اول، حرکت از جاده هراز به سمت مازندران است. وقتی که در مسیر جاده هراز به آمل رسیدید، کافی است مسیر رو به شمال را تا محمودآباد ادامه دهید و از محمود آباد به سمت غرب و شهرستان نور حرکت کنید. از شهرستان نور کافی است وارد جاده نوشهر شده و پس از حدود 35 کیلومتر که تابلوی ورودی جنگل سیسنگان را مشاهده کردید، از دوربرگردان دور بزنید و وارد پارک جنگلی سی سنگان شوید.


مسیر دوم، از جاده‌ی زیبا و خاطره انگیز چالوس می‌گذرد. پس از رسیدن به چالوس، به سمت نوشهر حرکت کنید و از نوشهر به سمت شرق و جاده نور حرکت کنید. پس از حدود 30 کیلومتر حرکت در جاده ساحلی نوشهر به نور، جنگل زیبای سیسنگان در سمت راست شما نمایان خواهد شد.به صورت میانگین، فاصله تهران تا سیسنگان از مسیر جاده هراز در حدود 260 کیلومتر است و حدود 4 ساعت و نیم طول می‌کشد. همچنین فاصله تهران تا سیسنگان از مسیر جاده چالوس در حدود 200 کیلومتر است و حدود 4 ساعت طول می‌کشد.


اگر در حال برنامه‌ریزی سفر به شمال هستید، خوب است در این مطلب نگاهی به بکرترین و خلوت ترین جاهای شمال برای سفر بیندازید.


سیسنگان کجاست

بخش های مختلف جنگل سیسنگان


همانطور که پیش از این گفتیم، پارک جنگلی سیسنگان در مسیر امتداد جاده ساحلی نوشهر به نور قرار دارد و بخش شمالی آن در مجاورت دریا قرار دارد. ارتفاعات سیسنگان از لحاظ تنوع پوشش گیاهی به سه بخش عمده ساحلی، جنوبی و غربی تقسیم می‌شوند.


در هرکدام از این سه ناحیه پارک جنگلی سیسنگان پوشش گیاهی متفاوتی به چشم می‌خورد. تنوع گیاهی بسیار جذاب یکی از مهمترین ویژگی‌های پارک جنگلی سیسنگان است.ساحل سیسنگان


مهمترین و جذاب‌ترین قسمت پارک جنگلی سیسنگان بخش ساحلی آن است. اگر چند دقیقه در نزدیکی پارک جنگلی سیسنگان توقف کنید، احتمالا چندین بار سوال با سوال ساحل سیسنگان کجاست روبه‌رو خواهید شد.


ساحل سیسنگان در حدود 30 هکتار مساحت دارد. بخش ساحلی جنگل سی سنگان در مجاورت جاده قرار دارد و نسبت به بخش‌های داخلی جنگل سیسنگان بیشتر دچار تغییر و تحول شده‌است.


در قسمت ساحل سیسنگان درخت‌های بسیار متنوعی مانند انجیر، بلوط، انار، ازگیل، گوجه جنگلی، توت، لرگ، توسکا و سیاه اربه به چشم می‌خورند.


قسمت ساحل سیسنگان برای رفاه حال مسافرانی که در کنار جاده توقف می‌کنند، دارای آلاچیق و امکانات رفاهی مانند جت اسکی، اسب سواری، قایق سواری و غیره است.


همچنین دریا سیسنگان آمیخته‌ای از ساحل و درختان سر به فلک کشیده است که می‌تواند گزینه مناسبی برای یک استراحت کوتاه باشد.


دریا سیسنگان

بخش جنوبی سیسنگان


بخش جنوبی جنگل سیسنگان عمدتا از تنوع بالای شمشادهای زیبا تشکیل شده که در طی روز با عبور شیارهای زیبای نور خورشید، منظره بسیار چشم نوازی را ایجاد می‌کند.


مهمترین چیزی که در بخش جنوبی جنگل سی سنگان به چشم می‌خورد، آرامش و سکوت منحصر به فرد و جذاب آن است.


اگر اهل ماجراجویی در دل طبیعت و جنگل هستید و تمایل دارید تا یک شب را در دل جنگل کمپ کنید، بخش جنوبی سیسنگان گزینه مناسبی برای شما خواهد بود.


اگر برای رفتن به نمک‌آبرود به کمی راهنمایی نیاز دارید، همین جا نگاهی بیندازید به جاهای دیدنی نمک آبرود که به صورت کامل با آدرس و عکس معرفی‌شان کرده‌ایم.


ارتفاعات سیسنگان

بخش غربی سیسنگان


در بخش غربی جنگل سی سنگان تنوع درختان و پوشش گیاهی نسبت به بخش جنوبی بیشتر می‌شود. انواع درختان بلوط، شمشاد، توسکا و ازگیل و غیره به چشم می‌خورد.پارک جنگلی سیسنگان

گونه های جانوری در جنگل سیسنگان


جنگل سیسنگان در واقع یک پارک جنگلی محافظت شده‌است که زیستگاه گونه‌های جانوری متنوعی است که عمده آن‌ها در خطر انقراض هستند.


در این منطقه انواع جانوران پستاندار مانند خرس قهوه‌ای، پلنگ، شوکا، مرال، گربه جنگلی، شغال و روباه زندگی می‌کنند. البته که عمده‌ی این جانوران معمولا در قسمت‌های مشخصی از پارک جنگلی سی سنگان زندگی می‌کنند، اما حتما در صورتی که قصد دارید شب را در جنگل بمانید، از راهنمایان محلی کمک بگیرید.


ویژگی خاص سی سنگان در چیست؟


سیسنگان به عنوان تنها ذخیره‌گاه اصلی شمشاد در ایران و خاورمیانه به شمار می‌رود و همچنان تنوع بسیار گسترده‌ای از شمشاد در این جنگل زندگی می‌کنند.


وجود گونه‌های گیاهی متعدد و جانوران مختلف که در عین مصالحت در کنار هم زندگی می‌کنند و امکان بازدید از زیستگاه‌های این جانوران، از مهمترین و جذاب‌ترین ویژگی‌های پارک جنگلی سیسنگان است.


رامسر پر است از جاهای دیدنی جذاب که آن ها را در این مطلب برای شما فهرست کرده‌ایم.


فاصله تهران تا سیسنگان

امکانات رفاهی سیسنگان


پارک جنگلی سیسنگان دارای ورود و چندین ایستگاه نگهبانی است که در تمام طول روز و خصوصا در هنگام شب، امنیت مسافران جنگل را تامین می‌کنند.


همین مسئله باعث شده تا شما بتوانید به همراه خانواده خود و با خیال راحت، شب را در جنگل سیسنگان سپری کنید.


برای آسایش و رفاه شما، امکاناتی مانند آلاچیق، سرویس بهداشتی، میز و صندلی در طول جنگل، آبخوری، رستوران، زمین بازی کودکان و همچنین امکان اجاره دوچرخه و موتور از مهمترین امکانات رفاهی در جنگل سی سنگان هستند.در جنگل سیسنگان چه کار کنیم؟


اولین و جذاب‌ترین تفریح در جنگل سیسنگان بازدید از گیاهان و گونه‌های مختلف جانوری و لذت بردن از آرامش و آسایش طبیعت و زیبایی درختان است.


به دلیل تعبیه شدن مواردی مانند آلاچیق و سرویس بهداشتی و آبخوری، شما می‌توانید به همراه خانواده یک آخر هفته جذاب را در دل جنگل سپری کنید. همچنین با حضور در بخش ساحلی جنگل سیسنگان می‌تواند تنی به آب بزنید و لذت ببرید.


همچنین اگر اهل کمپ کردن باشید، جنگل سی سنگان به دلیل پوشش گیاهی متنوع یکی از بهترین مقاصد برای کمپ کردن خواهد بود.


کلاردشت هم یکی از آن جاهای دیدنی زیبای شمال کشور است. در این مطلب با کلاردشت و جاذبه های آن آشنا شوید.تفریحات جنگل سیسنگان


بهترین تفریحات جنگل سیسنگان در بخش ساحلی این پارک جنگلی قرار دارد. در این بخش شما می‌توانید انواع تفریحات دریایی مانند جت اسکی، قایق سواری، اسب سواری در کنار ساحل، فوتبال و والیبال کنار ساحل لذت ببرید.


همچنین در این جنگل امکان رزرو موتورهای چهارچرخ جذاب وجود دارد که بدون نیاز به داشتن گواهینامه می‌توانید این موتورها را اجاره کنید و در طبیعت زیبای سی سنگان گشت و گذار کنید.


همچنین سیسنگان گزینه بسیار مناسبی برای تفریحات خانوادگی، پیک‌نیک و لذت بردن از آرامش طبیعت است.بهترین فصل برای رفتن به سیسنگان


پارک جنگلی سیسنگان یکی از معدود حاذبه‌های طبیعی ایران است که نمی‌توان گفت بهترین فصل برای سفر به آن کدام است. جنگل سیسنگان در واقع یک جنگل چهار فصل است که در تمام ایام سال جاذبه‌های منحصر به فردی دارد که می‌تواند شما را مدهوش کند.


از بهار و شکوفه‌های زیبای آن گرفته، تا تابستان و طبیعت سرزنده و با نشاط، از پاییز چشم نواز و طلایی تا زمستان زیبا و سفید و پاک، همه و همه می‌تواند تجربه‌های بسیار منحصر به فردی را در بازدید از این جنگل زیبا برای شما رقم بزند.


پیش از همه اگر اهل طبیعت‌گردی هستید، بهتر است سری هم بزنید به دریاچه فراخین که زیبایی‌های طبیعی فراوانی دارد.


سیسنگان در بهار و تابستان


هرچند که تمام روزهای سال بهترین زمان برای سفر به این جنگل است، اما احتمالا عحیب‌ترین و منحصر به فردترین زمان سال برای سفر به جنگل سیسنگان، فصل بهار و اردیبهشت خواهد بود.


در اردیبهشت سیسنگان تقریبا تمامی شکوفه‌ها رشد کرده‌اند و جوانه‌های تازه زیبایی و لطافت خاصی به جنگل بخشیده است.


همچنین در تابستان هوا کمی به سمت شرجی شدن می‌رود و می‌تواند تجربه منحصر به فردی از جنگل را برای شما رقم بزند. همچنین نزدیکی به ساحل دریای خزر، این رطوبت موجود در هوا را بیشتر می‌کند. به صورت کلی سفر به پارک جنگلی سیسنگان در بهار و تابستان می‌تواند حس طراوت و نشاط و سرسبزی را به شما القا کند.جنگل سیسنگان در پاییز


جنگل سیسنگان در پاییز حال و هوای دیگری دارد. درختان طلایی رنگ، هوایی که کمی رو به سردی می‌رود، لذت نوشیدن یک فنجان چای داغ و لذت بردن از صدای پرندگان در دل جنگل طلایی سیسنگان، تمام آن چیزی است که در جنگل سیسنگان در پاییز تجربه خواهید کرد.


هرچقدر هم که تجربه حضور در جنگل‌های مختلف را داشته باشید، تلاش کنید تا حداقل یک بار جنگل سیسنگان در پاییز را تجربه کنید.جنگل سیسنگان در پاییز

اقامت در جنگل سیسنگان


همانطور که گفتیم، جنگل سیسنگان امکاناتی را در اختیار شما قرار می‌دهد که بتوانید به راحتی یک یا چند شب را در دل طبیعت زیبای سیسنگان سپری کنید.


برای اقامت در سی سنگان گزینه‌های بسیار متعددی پیش روی شما است. از اجاره کلبه جنگلی در سیسنگان گرفته تا هتل سی سنگان و چادر زدن در دل جنگل سیسنگان. در ادامه تمامی روش‌های اقامت در جنگل سیسنگان را با هم بررسی می‌کنیم.


چادر زدن در جنگل


یکی از جذاب‌ترین و لذت بخش‌ترین و هیجان انگیزترین راه‌های اقامت در پارک جنگلی سیسنگان چادر زدن در دل طبیعت و یا آلاچیق‌های تعبیه شده در پارک جنگلی است.


در صورتی که قصد داشته باشید در پارک جنگلی سیسنگان اقامت داشته باشید، می‌توانید وسایل کمپینگ و چادر راه همراه خود ببرید و باقی موارد را در دل پارک جنگلی تهیه کنید.


ویژگی مثبت جنگل سیسنگان وجود کیوسک‌های نگهبانی در بخش‌های مختلف جنگل است که نگهبانان در تمام ساعات شبانه روز امنیت شما را تامین می‌کنند.


اگر اهل کمپینگ هستید، در همین مجله یک راهنمای کامل برای کمپ زدن در ایران و بهترین جاهای ایران برای کمپینگ داریم.


کمپینگ در سی سنگان

اجاره ویلا و کلبه در جنگل سیسنگان یا رزرو هتل


اما علاوه بر چادرزدن در آلاچیق‌ها شما می‌توانید با اجاره ویلا در جنگل سیسنگان به همراه خانواده خود لحظات جذاب و به یاد ماندنی را تجربه کنید. همچنین گزینه جذاب دیگری که پیش روی شما است، اجاره کلبه جنگلی در سیسنگان است.


کلبه جنگلی سیسنگان در نواحی بکر این پارک جنگلی تعبیه شده و تجربه حضور در کلبه جنگلی سیسنگان می‌تواند یک تجربه فراموش نشدنی باشد.


جاباما برای فراهم کردن بهترین شرایط برای اقامت در کلبه جنگلی سیسنگان را برای شما فراهم می‌کند. مجموعه‌ای از انواع ویلا، کلبه جنگلی و هتل سی سنگان در وب سایت جاباما پیش روی شما قرار دارد.


شما می‌توانید به راحتی انواع اقامتگاه در جنگل سیسنگان را در وب‌سایت جاباما بررسی کنید، نظرات مسافرین قبلی را بخوانید، ویژگی‌ها و امکانات اقامتگاه را بررسی کنید و به راحتی اجاره کلبه جنگلی در جنگل سیسنگان و اجاره ویلا در جنگل سیسنگان را تنها با چند کلیک و به صورت تماما آنلاین رزرو کنید.اجاره ویلا در جنگل سیسنگان

جاهای دیدنی نزدیک سیسنگان


جنگل سیسنگان در نزدیکی نوشهر قرار دارد.


در هنگام سفر به جنگل سیسنگان پس از بازدید از زیبایی‌های پارک جنگلی سیسنگان می‌توانید از جاذبه‌های نزدیک این پارک جنگلی هم دیدن کنید.


دریاچه‌ی ارواح نوشهر، روستای کندلوس، آبشار چلندر، آبشار دارنو، دریاچه خضر نبی، دریاچه چشمه گردوک و موزه دریایی نوشهر از مهمترین جاذبه‌های نزدیک سیسنگان در شهرستان نوشهر است.


همچنین از سمت شهرستان نور، جاذبه‌های متعددی وجود دارد. آبشار آب پری، آبشار ونوش و آبشار حرام او از مهمترین جاذبه‌های گردشگری نزدیک جنگل سیسنگان است که در هنگام بازدید از این پارک جنگلی می‌توانید از این جاذبه‌ها دیدن فرمایید.


حالا که در نوشهر در حال گشت و گذار هستیم، بهترین وقت برای آشنایی با بهترین جاهای دیدنی نوشهر است.


پاسخ به سوالات متداول درباره جنگل سیسنگان نوشهر


جنگل سیسنگان کجاست؟

جنگل سیسنگان در کیلومتر 35 جاده نوشهر به نور و در امتداد مسیر ساحل دریا قرار دارد.

سیسنگان در کدام استان است؟

آیا پارک جنگلی سیسنگان باز است؟

در سیسنگان چطور ویلا و کلبه جنگلی اجاره کنیم؟