جاباما

راهنمای سفر به جنگل دالخانی و اقامت در بهشت!

شما را نمی‌دانم! اما اگر قرار باشد من از بین جنگل دالخانی و دریا یکی را انتخاب کنم، قطعا جنگل بکر و مه‌گرفته دالخانی انتخاب اولم خواهد بود.

جایی که وجب به وجب آن طراوت و سرزندگی به انسان هدیه می‌کند. هنگام قدم زدن در این جنگل هر چند دقیقه یک بار روی خزه‌های درختان دست بکشید تا باورتان شود که خواب نمی‌بینید!

از تماشای درختان انبوه و گیاهان سرسبز این دالان بهشتی لذت ببرید و به ریه‌های‌تان جانی دوباره ببخشید. این تصاویر سورئالی که در حال تماشای آن هستید؛ جنگل دالخانی است. جایی که نظیر آن را در هیچ کجا پیدا نخواهید کرد!

آماده سفر به دل جنگل هستید؟ امروز می‌خواهم ببرمتان به دالان بهشتی عروس شهرهای مازندران. پس بی‌معطلی بار و بندیل سفر به جنگل دالخانی رامسر را ببندید!

جنگل دالخانی کجاست؟

برای آغاز سفرمان به جنگل سحرآمیز دالخانی باید وارد جاده رامسر-تنکابن شویم. اگر ۳۰ کیلومتر به سمت جنوب شرقی رامسر برویم به دالان بهشت دالخانی وارد خواهیم شد. جایی که از جاده میرزا کوچک خان (جاده کتالم هریس) شروع می‌شود و به روستاهای ییلاقی جنت رودبار و گرسماسر می‌رسد.

آدرس جنگل دالخانی: استان مازندران، شهر رامسر، جاده رامسر به تنکابن، جاده هریس به سمت دالخانی

 مسیر دسترسی به جنگل دالخانی

برای رسیدن به دالان بهشت ایران باید ابتدا به شهر رامسر در استان مازندران برویم. با قرار گرفتن در جاده رامسر تنکابن به سه راهی جنت رودبار خواهیم رسید.

اگر از اینجا به سمت راست بپیچیم، وارد جاده ییلاقی با صفای جنت رودبار خواهیم شد که منتهی به جنگل دالخانی می‌شود. الحق که نام جنت برازنده این ییلاق با صفا است!

اگر با هواپیما، قطار یا اتوبوس به رامسر آمده‌اید، هیچ نگران نباشید. بدون خودروی شخصی هم می‌شود به جنگل رسید. کافی است از رامسر یا سادات شهر تاکسی‌های دالخانی را سوار شوید تا مستقیم شما را به قلب این جنگل انبوه بیاورند.

جنگل دالخانی
جاده جنت رودبار به جنگل دالخانی می‌رسد

جاذبه های جنگل دالخانی

از ماشین پیاده شوید تا با هم به دل جنگل بزنیم. جایی که نسیم ملایم شاخه‌ی درختان را نوازش می‌کند و صدای پرندگان موسیقی متن فیلم زندگی‌تان می‌شود.

نقاش این جنگل؛ حقیقت را به خیال گره زده و در اوج سرسبزی درختان؛ دریاچه، آبشار، کوهستان و ییلاق را کشیده است.

در آخر هم مه و ابر غلیظ را روی این بوم نقاشی پهن کرده تا رقیبی زیباتر از آن پیدا نشود! حال بیایید با هم به جذاب‌ترین نقاط این نقاشی وهم‌انگیز برویم و رویای بودن در دل جنگل بکر را به حقیقت پیوند دهیم.

 دریاچه سد میجران

دریاچه سد میجران همانند نگینی فیروزه‌ای رنگ در وسط جنگل انبوه دالخانی لانه کرده است. این سد در مسیر رودخانه نسارود قرار دارد. در این منطقه چشم‌تان را به نسارود بدوزید و مسیر این رود پیچ در پیچ را در دل جنگل دنبال کنید. اینجا شما را غرق در زیبایی می‌کند!

اما تماشای این قطعه از بهشت، راحت نیست. مسیر رسیدن به دریاچه پر از سر پایینی و سر بالایی است و ۷ کیلومتر از آن را باید در جاده خاکی با پای پیاده طی کنید یا خودروی مناسب این جاده را سوار شوید.

طبیعت‌گردان می‌دانند که سختی این راه در مقابل تفریح و گردش در اطراف دریاچه میجران هیچ است!

برای رسیدن به این نگین فیروزه‌ای باید در ابتدای مسیر جنگل به سمت سه راهی شستا بروید، وارد مسیر انحرافی سمت راست شوید تا به یکی از زیباترین مناظری که در عمرتان دیده‌اید، برسید.

دریاچه مجیران
دریاچه مجیران

پارک جنگلی دالخانی

جنگل دالخانی همان جایی است که درختان سر به فلک کشیده‌اش دست‌تان را می‌گیرند و با وسوسه تماشای زیبایی‌های بیشتر شما را تا انتهای مسیر می‌کشانند. پس از تماشای سد میجران به جاده اصلی برگردید و مسیر را ادامه دهید تا به پارک جنگلی دالخانی برسید.

در این پارک جنگلی می‌توانید تجربه کمپ زدن در میان سرسبزی جنگل را داشته باشید و انواع و اقسام امکانات رفاهی در اختیارتان قرار دارند. یک چشمه نیز در این پارک وجود دارد تا همه چیز برای یک طبیعت‌گردی بی‌نظیر مهیا باشد.

روستای گرسماسر

حدود ۲۰ کیلومتر که در جاده اصلی جنگل دالخانی حرکت کنید به روستایی مه‌آلود به نام گرسماسر یا گرسمه‌سر خواهید رسید. ییلاقی زیبا با دشت‌هایی وسیع، کوه‌هایی سر به فلک کشیده و چشمه‌سارهای گوارا که حریری از مه روی آن‌ها کشیده شده است.

اگر اهل کوهنوردی هستید، خبر خوب این است که بلندترین کوه رامسر به نام سماموس در نزدیکی این روستا قرار دارد!

همچنین می‌توانید از چشمه‌های آب معدنی این روستا که شامل امیرخانی، پولاد، رستم و سر چهار پیچ می‌شوند، آبی گوارا بنوشید و قلب‌تان را سرشار از طراوت و پاکیِ روستا کنید!

جنگل دالخانی رامسر
روستای گرسماسر

 جنت رودبار

ییلاق جنت رودبار رامسر را به اسم پایتخت گل‌ گاو‌ زبان ایران می‌شناسند. اینجا زمین و زمان دست به دست هم داده‌اند تا شما را از روزمرگی نجات دهند. از آبشارهای متعدد گرفته تا دشت‌های وسیع و آب و هوای کوهستانی با چاشنی مه دلتان را سرشار از حس زندگی می‌کنند.

اگر در خردادماه گذرتان به رامسر افتاد به این ییلاق بروید تا در جشنواره ملی گل گاو زبان شرکت کنید‌. در این جشنواره اجرای موسیقی زنده محلی، نمایش صنایع دستی روستا و پخت شیرینی‌های محلی انجام می‌شود که ساعاتی شادی‌بخش و مفرح برای‌تان پدید می‌آورند.

جالب است بدانید که هرساله حدود ۳۰ تا ۴۰ تن از این گیاه آرامش‌بخش از مزارع منطقه جنت رودبار برداشت می‌شود!

روستای جنت رودبار
روستای جنت رودبار

آبشار سیاسرت

چی بهتر از اینکه وسط جنگل‌نوردی دوش بگیرید!  آن هم با آبشار! اگر اهل هیجان هستید به دیدن آبشار سیاسرت در نزدیکی روستای گرسماسر بروید.

این آبشار از کوه بلند سماموس سرچشمه می‌گیرد و از کوه‌ها به سمت جنگل سرازیر می‌شود. برای رسیدن به این آبشار حدود یک ربع باید پیاده‌روی کنید اما با دیدن منظره آبشار و طبیعت بی‌نظیر اطراف آن خستگی راهپیمایی از تن‌تان بیرون می‌آید.

جنگل دالخانی ادرس
آبشار سیاسرت

روستای اربکله

اگر به سمت شمال غرب دریاچه میجران حرکت کنیم به روستای جنگلی اربکله می‌رسیم. جایی که به دلیل ارتفاع زیاد منظره‌ی شگفت‌انگیزی از دریا و جنگل را در کنار هم نشان‌تان می‌دهد!

از این روستا تمام طبیعت کتالم و سادات‌شهر نیز قابل رویت است و آب‌و‌هوای خنکش در روزهای گرم سال گردشگران بسیاری را جذب می‌کند.

 قلعه مارکوه

اهل ماجراجویی‌های تاریخی هستید؟ جنگل دالخانی حرف‌های زیادی برای‌تان دارد. یکی از جاذبه‌های تاریخی این منطقه قلعه مارکوه است. بنایی تاریخی که قدمتش به قرن سوم می‌رسد و برای رسیدن به آن باید وارد مسیری پلکانی شوید که حدود ۳۰ دقیقه طول می‌کشد.

از بالای این قلعه می‌توانید منظره پانورامایی از جنگل و دریا را تماشا کنید و به شُش‌های‌تان جانی دوباره ببخشید. برای رسیدن به قلعه مارکوه باید از سمت رامسر به جاده تلاسر بروید و از آنجا به طرف جاده مارکوه در کتالم حرکت کنید.

جاهای دیدنی جنگل دالخانی رامسر
 قلعه مارکوه

 پیچ هفت شهدا، یادبود شهدای ترور

گفتم که جنگل دالخانی حرف‌های زیادی از تاریخ ایران در دل دارد. در سال ۱۳۶۱ بود که در اقدامی ناجوانمردانه، گروهک منافق هفت نفر را در این منطقه ترور کردند و به شهادت رساندند. نقطه ترور در مسیر رسیدن به پارک جنگلی دالخانی قرار دارد. جایی که در حال حاضر به پیچ هفت شهدا معروف است و بنای یادبودی برای ادای احترام به ایشان در این پیچ ساخته شده است.

حیوانات جنگل دالخانی

خوشبختانه برخلاف شهرها، در طبیعت جانوران و گیاهان به زندگی خود ادامه می‌دهند و نسل خیلی‌هاشان را هنوز نتوانسته‌ایم منقرض کنیم!

شغال، خرس و حشرات خطرناک در ارتفاعات منطقه حضور دارند و این حیوانات جنگل دالخانی در فصول سرد ممکن است تا دامنه‌های کوه‌ها نیز تردد کنند. گونه‌های گیاهی این جنگل نیز شامل زالزالک وحشی، فندق، ازگیل، زرشک، گوجه جنگلی، شاه‌بلوط، ارس، اقاقیا و… می‌شوند.

شمال جاهای دیدنی فراوانی دارد. اما اکثر آن‌ها شلوغ و مملو از بازدیدکننده هستند. به همین خاطر هم ما در اینجا بهترین جاهای دیدنی شمال که بکر و خلوت هستند را معرفی کرده‌ایم.

خوراکی های جنگل دالخانی

آخرین سفری که رفته‌اید کجا بوده؟ بهترین بخش آن سفر را یادتان می‌آید؟

از من بپرسی می‌گویم بهترین بخش هر سفر به خوردنی‌های خاص آن منطقه اختصاص دارد. شهرهای شمالی هم که در داشتن خوردنی‌های خوشمزه سنگ تمام گذاشته‌اند.

رامسر و جنگل دالخانی نیز از این قاعده مستثنی نیستند و خوراکی‌های بی‌نظیری را در طول این مسیر جنگلی می‌توانید امتحان کنید. بساط غذاهای محلی هم در رستوران‌های جنگلی آن برپا است. از آش و کباب گرفته تا ماهی و خورشت محلی در این رستوران‌ها سرو می‌شود.

اما از عسل طبیعی، شیر بلال، ازگیل و دیگر میوه‌های جنگلی نمی‌شود به راحتی گذشت. در قدم به قدم جاده هم دکه‌هایی با چای زغالی خوش‌طعم انتظارتان را می‌کشند تا این دمنوش داغ را گوارای جان‌تان کنند!

تفریحات دالخانی

تفریحات جنگل دالخانی

جنگل‌نوردی و کوه‌نوردی در جنگل دالخانی از تفریحات هیجان‌انگیزی است که می‌توانید در این منطقه تجربه کنید. تجربه‌ای بی‌نظیر در دل جنگلی سحرانگیز که در مه و ابر غرق است و ارتفاعات سرسبزش جان می‌دهد برای یک کوه‌نوردی تمام عیار.

اما یادتان باشد حتما از تورهایی که مسیری مشخص را برای پیمایش جنگل و کوه دارند، استفاده کنید و تجهیزات و وسایل لازم را به همراه داشته باشید.

با وجود راهنماهای با تجربه از خطرات احتمالی و گم شدن در جنگل مصون خواهید ماند و تجربه‌ای شیرین به دست خواهید آورد.

به همراه خانواده نیز می‌توانید در کنار دریاچه، چشمه‌سارها و به‌خصوص در روستاهای ییلاقی اتراق کنید و یک پیک‌نیک بی‌نظیر در دل جنگلی رویایی برای خودتان تدارک ببینید.

یکی دیگر از تفریحات وسوسه‌انگیز جنگل دالخانی عکاسی از مناظر طبیعی نفس‌گیر و بکر آن است. حتما حدس می‌زنید که در بهار و پاییز این جنگل تا چه حد تماشایی خواهد شد!

وسایل مورد نیاز برای بازدید از جنگل دالخانی

هیچ چیز به اندازه یک کفش خوب طعم سفر و جنگل‌نوردی را برای‌تان شیرین نمی‌کند. پس حتما برای سفر به دالخانی یک کفش راحت بردارید تا قلب دوم‌تان در آسایش کامل باشد.

همچنین یادتان باشد که زیره کفش‌ صاف نباشد تا خدایی نکرده باعث سُر خوردن‌تان نشود!

سرسبزی جنگل از باران‌های مداوم است. برای این که باران سفرتان را تحت تاثیر قرار ندهد، یک بارانی یا لباس گرم نیز همراه داشته باشید.

وسایل دیگری مثل کوله پشتی، چراغ قوه، آب معدنی، قطب‌نما و نقشه برای یک جنگل‌گردی حرفه‌ای الزامی است.

اگر امکان بردن دوربین عکاسی را داشته باشید که عالی می‌شود. بدون شک تصاویر شگفت‌انگیزی را ثبت خواهید کرد!

بهترین فصل سفر به رامسر و بازدید از جنگل دالخانی

دالخانی در هر فصل قشنگی خاص خود را دارد. در بهار تصویر بهشت ثانی را به نمایش می‌گذارد و در تابستان نیز خبری از هوای شرجی در آن نیست.

این جنگل و ییلاقات جنت رودبار و گرسماسر مامن امنی برای گرمایی‌ها به شمار می‌رود. چراکه هوای این منطقه حتی در مردادماه نیز خنک و مطبوع خواهد بود و به معنای واقعی کلمه شگفت‌انگیز است.

بهترین فصل سفر به رامسر
پاییز جنگل دالخانی

 بدون شک از دالخانی در پاییز هزار رنگ نمی‌توان گذشت. خش خش برگ درختان هنگام جنگل‌نوردی در این منطقه لذتی وصف‌ناپذیر را به شما هدیه می‌کند.

اما هوای جنگل دالخانی در زمستان به دلیل قرار گرفتن آن در ارتفاع، سرد و برفی است. اگر اهل تحمل سرما و برف هستید زیبایی مناظر سفیدپوش دالخانی را نباید از دست بدهید.

گرچه که به همراه داشتن تجهیزاتی مثل زنجیرچرخ، ضدیخ و لباس گرم از ملزومات سفر در این فصل خواهند بود.

جاذبه های نزدیک به جنگل دالخانی

جنگل‌های ۲۰۰۰ و ۳۰۰۰

حتما نام جنگل‌های زیبای دو هزار و سه هزار به گوش‌تان خورده است. این دو جنگل از بهترین و زیباترین جنگل‌های کشور هستند. فاصله جنگل دالخانی تا دو هزار ۴۰ کیلومتر و حدود یک ساعت است.

تله‌کابین رامسر

تله‌کابین‌سواری در رامسر از بهترین و هیجان‌انگیزترین تفریحات در شمال کشور است. از آن بالا می‌توانید مناظر بکر و سرسبز مازندران و دریای پهناور شمال را در نمایی ۳۶۰ درجه ببینید. فاصله جنگل دالخانی تا تله‌کابین رامسر حدود ۳۶ کیلومتر و چهل و پنج دقیقه است.

اگر ایده پرواز روی جنگل را دوست دارید، پس اینجا در مورد تله کابین رامسر بیشتر بخوانید و تفریحات این بخش جذاب را بشناسید.

تله کابین رامسر
تله کابین رامسر

کاخ‌موزه رامسر

کاخ‌موزه رامسر یکی از زیباترین یادگاری‌های به‌جا مانده از خاندان پهلوی است. این کاخ که با نام کاخ مرمر هم شناخته می‌شود در خیابان رجایی رامسر قرار دارد. فاصله جنگل دالخانی تا کاخ‌موزه رامسر چیزی حدود ۴۰ دقیقه است.

کاخ رامسر سرگذشت عجیب و پرماجرایی دارد و دیدنی های جذاب. در مورد این کاخ در این مطلب بیشتر بخوانید.

کاخ رامسر
کاخ رامسر

آبگرم‌های رامسر

در رامسر چشمه‌های آب گرم متعددی وجود دارد که لذت و آرامش فراوانی برای‌تان پدید می‌آورند. در این شهر از آبگرم رامسر و آب‌گرم‌های سادات محله می‌توانید استفاده کنید و از خواص درمانی آن‌ها بهره ببرید. فاصله جنگل دالخانی تا آب گرم رامسر ۲۴ کیلومتر و حدود نیم ساعت است. اما آب‌گرم‌های سادات محله با جنگل دالخانی فاصله کمتری دارند و خلوت‌تر هم هستند.

پارک جنگلی صفارود

جایی در ۹ کیلومتری جاده جواهرده به رامسر، پارک جنگلی دیگری به نام صفارود قرار دارد که از محبوبیت زیادی در میان گردشگران برخوردار است. از این پارک رودخانه صفارود می‌گذرد و یک چشمه با آب گازدار نیز درون آن قرار دارد. فاصله جنگل دالخانی تا پارک جنگلی صفارود حدود ۳۰ کیلومتر است.

نمک آبرود

شهرک تفریحی نمک‌آبرود از دیگر جاذبه‌های نزدیک دالخانی است که تفریحات مهیجی مثل زیپ‌لاین، تله‌کابین‌‌سواری و سورتمه‌سواری را در خود جای داده است. برای رسیدن به این شهرک تفریحی از رامسر باید بیش از یک ساعت رانندگی کنید. همچنین فاصله جنگل دالخانی تا نمک‌آبرود ۷۵ کیلومتر است.

اجاره اقامتگاه در جنگل دالخانی

رویای زندگی در کلبه‌ای جنگلی را در سر دارید؟ در جنگل دالخانی رویای‌تان را تبدیل به واقعیت کنید! زندگی یکی دو روزه در دل جنگلی مه‌آلود می‌تواند آرزوی هر کسی باشد. با وجود اقامتگاه‌های مختلف در این جنگل امکان زندگی در قلب یک جنگل، ییلاقات سرسبز و دشت‌های رنگارنگ وجود دارد.

اجاره ویلا و ویلا جنگلی در جنگل دالخانی

سکوت و آرامش جنگل را با امکانات کامل می‌خواهید؟ ویلا جنگلی بهترین انتخاب برای شما است. اقامتگاهی به دور از شلوغی شهر در دل جنگلی سرسبز و آرامش‌بخش. صدای آواز پرندگان و جاری شدن آب چشمه‌ها تنها صداهایی هستند که در ویلاهای جنگلی دالخانی به گوشتان خواهند رسید. برای اجاره ویلا در جنگل دالخانی می‌توانید از اقامتگاه‌های جاباما استفاده کرده و پیش از سفر خیال خود و خانواده را از بابت جایی مطمئن و تمیز راحت کنید.

اجاره سوئیت در جنگل دالخانی

برای اجاره سوئیت در جنگل دالخانی پیش از سفر اقدام کنید. چون سوئیت‌های ارزان و مستقل زودتر پُر می‌شوند و بهترین راه برای پیدا کردن این گونه اقامتگاه‌ها، استفاده از سایت‌های معتبر اجاره سوئیت و ویلا است.

سفر به دالخانی

اجاره کلبه و کلبه چوبی در جنگل دالخانی

اگر اهل سفر هستید و دوستان پایه‌ای دارید، کلبه جنگلی را انتخاب کنید. این کلبه‌ها حس زندگی در قصه‌ی مادربزرگ‌های‌مان را تداعی می‌کند و کارتون‌های زمان کودکی را به تصویر می‌کشند.

برای اجاره کلبه چوبی در دالخانی هم می‌توانید از جاباما استفاده کنید و بی دردسر هنگام رسیدن به مقصد کلبه‌‌ی زیبای‌تان را تحویل بگیرید!

اجاره خانه روستایی در دالخانی

روستاییان این منطقه نیز خانه‌های‌شان را به گردشگران اجاره می‌دهند. اجاره خانه روستایی در جنگل دالخانی می‌تواند تجربه متفاوتی از زندگی در روستا را برای‌تان به ارمغان آورد. به‌خصوص اینکه می‌توانید با مردمان محلی معاشرت داشته باشید و با فرهنگ غنی منطقه آشنا شوید.

 اجاره اقامتگاه در رامسر

دور اجاره اقامتگاه حضوری در رامسر را خط بکشید. سری که درد نمی‌کند را دستمال نمی‌بنند. وقتی می‌توانید بی‌دردسر با تماشای تصاویر اقامتگاه‌های مختلف، یک جای خوب و متناسب با جیبتان رزرو کنید، چرا باید در جاده و روستاها دنبال افراد ناشناس راه بیفتید و مجبور باشید هزینه هنگفتی برای یک اقامتگاه معمولی بپردازید؟

این روزها دنیای آنلاین حرف اول را می‌زند. دیگر کمتر کسی را پیدا می‌کنید که حضوری دنبال اقامتگاه بگردد. شما نیز می‌توانید از اقامتگاه‌های رامسر در سایت جاباما استفاده کنید و هنگام رسیدن به مقصد بی‌دردسر وارد خانه تمیزتان شوید. سفرتان خوش!

پاسخ به سوالات متداول در مورد جنگل دالخانی

چگونه به جنگل دالخانی برویم؟

برای رسیدن به جنگل دالخانی باید ابتدا به شهر رامسر در استان مازندران برویم. با قرار گرفتن در جاده رامسر تنکابن به سه راهی جنت رودبار خواهیم رسید. اگر از اینجا به سمت راست بپیچیم، وارد جاده ییلاقی با صفای جنت رودبار خواهیم شد که منتهی به جنگل دالخانی می‌شود.

جنگل دالخانی در کدام استان است؟

جنگل دالخانی در استان مازندران است.

فاصله جنگل دالخانی تا رامسر چقدر است؟

فاصله جنگل دالخانی تا رامسر حدود ۳۰ کیلومتر است که حدود ۵۰ دقیقه طول می‌کشد.

فاصله جنگل دالخانی تا دریا چقدر است؟

فاصله جنگل دالخانی تا دریا حدود  ۱۰ کیلومتر است.

فاصله جنگل دالخانی تا تله کابین رامسر چقدر است؟

فاصله جنگل دالخانی تا تله کابین رامسر حدود ۴۰ کیلومتر است و یک ساعته به مقصد خواهید رسید.

در جنگل دالخانی کجا اقامتگاه رزرو کنیم؟

در جنگل دالخانی می‌توانید از ویلا و ویلا جنگلی گرفته تا کلبه، کلبه چوبی و جنگلی و خانه روستایی را با توجه به سلیقه و بودجه‌تان رزرو کنید.

جنگل دالخانی چه جاهای دیدنی دارد؟

دریاچه سد مجیران، پارک جنگلی دالخانی، روستای گرسماسر، جنت رودبار، آبشار سیاسرت و روستای اربکله از جاهای دیدنی جنگل دالخانی هستند.

نوشته های مشابه

‫۲ نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 4 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن