جاباما

چرا به ساحل سرخ هرمز برویم و چرا خاک آن را نخوریم؟

مناطق جنوبی ایران جاذبه‌های گردشگری بی‌نظیری دارند و جزیره‌های کوچک و بزرگ، از مهمترین جاذبه‌های آن‌ است. هرچقدر هم که قشم و کیش جزایر زیبایی باشند، بدون شک زیباترین و اسرارآمیزترین جزیره خلیج فارس، جزیره زیبا و ساحل سرخ هرمز است.

جزیره‌ای که بیش از هرچیزی به ساحل سرخ معروف است. ساحل سرخ هرمز از دل میلیون‌ها سال عبور کرده و امروز به عنوان یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری در ایران و جهان، همه ساله از هزاران نفر گردشگر پذیرایی می‌کند.

اگر قصد دارید که به هرمز زیبا سفر کنید، این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

معرفی ساحل سرخ

جزیره هرمز با مساحتی معادل ۴۲ کیلومتر مربع، یکی از جزایرخلیج فارس است که برخلاف دیگر جزایر معروف مانند کیش و قشم، در آن خبری از مراکز خرید بزرگ و هتل‌های متنوع و برج‌های بلند نیست.

در هرمز همه چیز به شکل طبیعی خود قرار دارد و آرامش و زیبایی مهمترین ارمغان سفر به جزیره هرمز است. در این میان ساحل سرخ هرمز مهمترین و زیباترین جاذبه‌ی آن است.

ساحل سرخ هرمز
عکس ساحل سرخ جزیره هرمز

ساحل سرخ کجاست؟

ویژگی‌های جغرافیایی خاص جزیره هرمز باعث شده تا رگ خاک در سواحل این جزیره کاملا منحصر به فرد باشد. یکی از زیباترین سواحل جزیره هرمز، ساحل سرخ هرمز است که در بخش جنوبی جزیره قرار دارد.

این منطقه بدون شک یکی از زیباترین و پربازدیدترین مقاصد گردشگری در جزیره هرمز است که شاید مهمترین هدف گردشگرانی که به جزیره هرمز وارد می‌شوند، قدم زدن در این ساحل زیبا و خیره کننده باشد.

مسیر دسترسی به ساحل سرخ هرمز

به سفر به ساحل سرخ هرمز در قدم اول باید خودتان را به شهرزیبای بندرعباس برسانید. برای این کار شما می‌توانید از هواپیما، قطار و یا اتوبوس استفاده کنید.

پس از آن که به بندرعباس رسیدید، می‌توانید از یکی از اسکله‌های بندرعباس به سمت جزیره هرمز حرکت کنید. اسکله حقانی یکی از انتخاب‌های شما برای سفر دریایی به جزیره سرخ است. در این اسکله می‌توانید همه روزه در چندین زمان مختلف به سمت هرمز حرکت کنید.

ساحل سرخ کجاست
از بندر عباس به راحتی می‌توانید به هرمز برسید

فاصله بندرعباس تا اسکله جزیره هرمز تنها حدود ۱۹ کیلومتر است و این سفر جذاب دریایی، حدود ۳۰ دقیقه طول می‌کشد. گزینه دیگر شما برای سفر به جزیره هرمز، از مبدا جزیره قشم است.

در این جزیره و راس ساعت ۷ صبح، قایق‌های تندرویی از اسکله ذاکری قشم به سمت هرمز حرکت می‌کنند. پس از آن که به جزیره هرمز رسیدید، می‌توانید با استفاده از وسایل نقلیه بومی جزیره مانند موتور سه چرخ و یا پای پیاده، به سمت ساحل سرخ هرمز که در بخش جنوبی جزیره قرار دارد، حرکت کنید.

ماجرای خاک ساحل سرخ هرمز ، رنگی که فراموشش نمی‌کنید!

مهمترین ویژگی جزیره هرمز که به دریای سرخ ایران هم معروف است، خاک قرمز و عجیب آن است. حتما وقتی که صحبت از زیباترین سواحل ایران می‌شود، تصویر یک ساحل قرمز رنگ که همیشه مملو از گردشگران مختلف است را دیده‌اید.

خاک ساحل سرخ هرمز به دلیل ویژگی‌های منحصر به فردی که دارد، اصلی‌ترین جاذبه‌ی این جزیره زیبا است.

دلیل رنگ قرمز ساحل سرخ

نکته جالب درباره جزیره هرمز این است که بخش‌های مختلف ساحل آن، ویژگی‌های منحصر به فردی دارند که ساحل سرخ هرمز تنها یکی از دیدنیهای جنوب ایران است. جزیره هرمز در واقع یک گنبد نمکی است که سر از آب بیرون آورده‌است.

خاک این جزیره ترکیبی از انواع مواد معدنی است که در کنار هم ویژگی‌های منحصر به فردی را به نمایش می‌گذارند. مهمترین دلیل رنگ قرمز ساحل سرخ هرمز وجود اکسید آهن در اکثر ترکیبات خاک ساحل است که باعث شده رنگ قرمز زیبایی به وجود بیاید.

دریای سرخ ایران کجاست
خاک جزیره هرمز ترکیبی از مواد معدنی مختلف است که خاک این جزیره را سرخ می‌کند

عمده این اکسید آهن در سنگ‌های مگنتیت، اولیژیست و هماتیت وجود دارد که در بخش‌های مختلف جزیره هرمز پیدا می‌شود.

همچنین سنگ پیریت هم دارای مقادیر بسیار زیادی از اکسید آهن است که دلیل دیگری برای قرمز بودن خاک ساحل سرخ هرمز است.

جزیره هرمز یکی از مهمترین منابع خاک سرخ در جهان است که نمونه مشابه بسیار کمی در جهان دارد.

خوراکی بودن خاک ساحل سرخ ، ادویه متفاوت هرمزی‌ها

اما ساحل سرخ هرمز به ساحل خوراکی ایران هم معروف است. بله درست شنیدید، خاک ساحل هرمز قابلیت مصرف کردن را دارد و این جزیره به نام ساحل خوراکی ایران معروف است.

تصور کنید که در ساحل سرخ هرمز در حال قدم زدن هستید و گوشه‌ای آرام می‌گیرید، در این لحظه کمی از خاک روی ساحل را مزه می‌کنید و این ترکیب، لذت شما را از حضور از جزیره عجیب و زیبای هرمز تکمیل می‌کند.

مردم محلی هرمز به خاک سرخ “گلک” می‌گویند و از آن در تهیه انواع غذاهای بومی هرمز استفاده می‌کنند.

مردم بومی هرمز ابتدا این خاک سرخ را می‌شویند و با مقداری آب خیس می‌کنند. پس از مدتی که سنگریزه‌های خاک ته نشین شد، آن را صاف می‌کنند و اجازه می‌دهند تا استراحت کند. پس از چند ساعت، یک مایع غلیظ رنگ در ظرف باقی می‌ماند که با اضافه کردن مقداری نمک و فلفل، یکی از خوشمزه‌ترین و جذاب‌ترین سس‌هایی است که در تهیه انواع غذا، دسر و نوشیدنی هرمزی از آن استفاده می‌شود.

خواص خاک سرخ هرمز
محلی ها از خاک هرمز به عنوان ادویه استفاده می‌کنند

البته متاسفانه در سال‌های اخیر و با افزایش سفر به جزیره هرمز، بخش زیادی از خاک سرخ هرمز که به عنوان میراث این جزیره شناخته می‌شود، توسط گردشگران از جزیره خارج شده و یا برای مصارف خوراکی استفاده شده‌است.

این مسئله باعث شده تا آینده ساحل سرخ هرمز در خطر باشد.

به همین دلیل بهتر است در سفر به ساحل سرخ هرمز تنها از زیبایی آن لذت ببرید و از خریدن و همراه آوردن این خاک و یا استفاده خوراکی از آن پرهیز کنید.

خواص خاک سرخ هرمز ، آرایشی به رنگ جزیره!

خاک سرخ هرمز علاوه بر خوراکی بودن، خواص بسیار منحصر به فردی دارد. یکی از مهمترین خواص و کاربردهای خاک هرمز، استفاده از رنگدانه‌های زیبای موجود در این خاک است.

از این رنگدانه‌ها به عنوان یکی از بهترین رنگدانه‌ها در صنعت رنگ سازی استفاده می‌شده است.

همچنین خاک سرخ هرمز خواص منحصر به فرد دیگری هم دارد که از آن در صنایع مختلفی مانند لوازم آرایشی، تولید کاغذ و پلاستیک، انواع پودر میکرونیزه، سیمان، سرامیک و کاشی، شیشه و تولید مواد ضد زنگ استفاده می‌شده‌است.

در سال‌های اخیر تلاش‌های مهمی صورت گرفته تا از استفاده صنعتی و فروش خاک هرمز جلوگیری شود و این میراث مهم و ارزشمند، در جایگاه اصلی خود یعنی ساحل زیبای جزیره هرمز باقی بماند.

قیمت خاک سرخ هرمز

وجود انواع مختلفی از مواد معدنی و کانی‌های قابل استخراج در خاک هرمز باعث شده تا این خاک به عنوان یکی از محصولات ارزشمند و گران بها شناخته شود. همین مسئله باعث شده تا افرادی تلاش کننده به هر قیمتی شده، خاک هرمز را خارج کنند و آن را به صنایع مختلف بفروشند.

خوشبختانه با تمهیدات صورت گرفته، این روزها امکان سرقت و فروش خاک سرخ هرمز به حداقل رسیده است.

ساحل خوراکی ایران
به دلایل زیست محیطی از خرید خاک هرمز خودداری کنید

فرش خاکی هرمز

اما خاک شگفت انگیز هرمز باعث شده تا هنرمندان از این زیبایی الهام بگیرند و یکی از زیباترین جاذبه های هرمز یعنی فرش خاکی هرمز را اجرا کنند.

در این پروژه هنرمندان مختلفی در بین سال‌های ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۶ مجموعه‌ای از نقوش و طرح‌های مختلف را با استفاده از خاک رنگی جزیره هرمز ایجاد می‌کردند که به عنوان یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری ساحل سرخ ایران شناخته می‌شود.

فرش خاکی ساحل سرخ هرمز
فرش خاکی هرمز، مجموعه ای طرح های متنوع است

این فرش خاکی در ابعادی بین ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ متر مربع طراحی می‌شود و تا مدت‌ها در این ساحل برای بازدید گردشگران باقی می‌ماند. در نهایت و به دلیل آسیب‌های این طرح به خاک ساحل هرمز، اجرای آن متوقف شد.

جاذبه های اطراف و نزدیک به ساحل سرخ هرمز

جاهای دیدنی جنوب ایران و خصوصا جزیره هرمز آن قدر زیاد است که صحبت درباره هرکدام از آن‌ها به یک مقاله و بحث جدا نیازمند است.

در جزیره هرمز به جز ساحل سرخ، جاذبه‌های بسیار متنوع طبیعی و جغرافیایی وجود دارد. یکی از زیباترین این جاذبه‌های جزیره هرمز دره رنگین کمان است. در این دره به دلیل مواد معدنی مختلف موجود در سنگ‌ها، رنگ‌های خیره کننده و منحصر به فردی مانند مشکی، نقره‌ای، زرد و قرمز به وجود آمده که هر چشم گردشگری را مبهوت و خیره می‌کند.

قلعه پرتغالی‌ها یکی دیگر از دیدنیهای جنوب ایران است که در جزیره هرمز واقع شده‌است. همچون بندرعباس و قشم، پرتغالی‌هایی که به ایران آمده بودند، در جزیره هرمز هم برای خود یک قلعه بزرگ ساخته بودند.

در این قلعه مجموعه‌ای از ادوات جنگی و دفاعی در دیوارهای محکم سنگی به چشم می‌خورد. این روزها در کنار قلعه پرتغالی‌های هرمز معمولا بازارهای صنایع دستی و سوغات برگزار می‌شود و می‌توانید انواع محصولات صنایع دستی مخصوص هرمز را تهیه کنید.

دره مجسمه ها جاذبه های هرمز
دره مجسمه ها از دیدنی های هرمز

اما دره مجسمه یکی از عجایب دیدنی ایران و جزیره هرمز است. این دره به دلیل رسوبات در سنگ‌های آهکی و همچنین نفوذ آب، طرح‌هایی شبیه به مجسمه‌های مختلف را ایجاد کرده کرده هرکدام از این طرح‌ها بسته به میزان خلاقیت شما می‌تواند شبیه به یک حیوان و یا شکل فضایی خاص باشد.

در دره مجسمه جزیره هرمز می‌توانید عکس‌های بسیار زیبا و خاصی را ثبت کنید.

دیگر جاذبه های گردشگری هرمز و قشم

مناطق گردشگری جنوب ایران آنقدر وسیع و گسترده است که هر قسمت آن به تنهایی یک شگفتی است. جنگل حرا به عنوان یکی از دیدنیهای جنوب ایران و عجایب دیدنی ایران همچون جزیره قشم در ساحل جزیره هرمز هم به چشم می‌خورد.

اگر به دنبال بازدید از یکی از عجایب دیدنی ایران هستید، غار مراقبه جزیره هرمز که به الهه نمک هم معروف است، مهمترین جاذبه جزیره هرمز برای شما خواهد بود. در این غر نمکی به دلیل ویژگی‌های سنگ‌های آن، صدا تا حد بسیار زیادی جذب می‌شود و همه چیز در آرامش بخش ترین حالت خود است.

جاهای دیدنی جنوب ایران
غار مراقبه یا الهه نمک در هرمز

برای بازدید از غار مراقبه هرمز بهتر است حتما از حضور یک فرد آشنا به غارنوردی استفاده کنید.

غواصی در آب‌های زیبای دریای سرخ ایران یکی از دیگر از جاذبه‌های جزیره هرمز و البته جزیره قشم است.

در صورتی که شرایط آب و هوایی و دریا مناسب باشد، می‌توانید دنیای عجیب و شگفت انگیز زیر آب اقیانوس را مشاهده کنید  بدون شک یکی از ماندگارترین تجربه‌های زندگی خود را رقم بزنید.

بهترین زمان سفر به هرمز و بازدید از ساحل سرخ

جزیره هرمز دارای آب و هوای گرم و مرطوب است و به دلیل احاطه شدن توسط دریا، عمدتا رطوبت هوا بسیار بالا است.

به همین علت بهترین زمان برای بازدید از جزیره هرمز و ساحل سرخ هرمز در فصول سرد سال است.

از اواسط پاییز تا اواخر زمستان و یا حتی اوایل فروردین، بهترین زمان برای بازدید از ساحل سرخ هرمز است. در این زمان می‌توانید بهترین آب و هوای این جزیره زیبا را تجربه کنید و از قدم زدن در ساحل سرخ این جزیره لذت ببرید.

زیباترین سواحل ایران
بهترین زمان سفر به هرمز در فصل‌های سرد سال است

نکات محیط زیستی در مورد حفاظت از ساحل سرخ هرمز

یکی از مهمترین مشکلاتی که برای شهرهای توریستی با جاذبه‌های گردشگری رخ می‌دهد، آسیب زدن به طبیعت و منطقه حفاظت شده محیط زیستی و یا آثار باستانی و فرهنگی آن منطقه است.

جزیره هرمز یکی از خاص ترین و مهمترین جزایر ایران ایران است که جزو میراث ملی ایران شناخته می‌شود. خاک سرخ هرمز از دل میلیون‌ها سال عبور کرده و امروز در بستر زیبای دریای خزر و در ساحل جزیره هرمز، منظه چشم نوازی را رقم زده‌است. به همین علت جابه‌جا کردن حتی یک مشت از این خاک می‌تواند به محیط زیست جزیره هرمز که محل زندگی جانوران مختلفی است، صدمه بزند.

بنابراین تصور نکنید که یک مشت از این خاک چیزی از هرمز را کم نمی‌کند، اگر هر گردشگر تنها یک مشت از خاک هرمز را با خود همراه بیاورد، پس از چند ماه اثری از ساحل سرخ هرمز باقی نمی‌ماند.

علاوه بر این مسئله، مواردی مانند توجه به زباله‌های خود و رها نکردن آن در جزیره، از مهمترین نکاتی است که در هنگام سفر به جزیره هرمز باید به آن توجه کنید.

رزرو اقامتگاه در هرمز و قشم

بسیاری از افراد معمولا تنها برای چند ساعت به هرمز سفر می‌کنند؛ اما تجربه خوابیدن در زیر آفتاب پرستاره هرمز یکی از زیباترین و به یاد ماندنی‌ترین اتفاقات زندگی شما خواهد بود. برای اقامت در جزیره هرمز راه‌های متنوعی پیش روی شما است.

جاباما فهرست بسیار متنوعی از انواع اقامتگاه‌های بوم گردی و سنتی جزیره را در اختیار شما قرار می‌دهد. شما می‌توانید به وب سایت جاباما مراجعه کنید و انواع اقامتگاه‌های جزیره هرمز و جزیره قشم را بررسی کنید.

در این قسمت می‌توانید ویژگی‌های هر اقامتگاه، تصویر و نظرات مسافرین قبلی را بررسی کنید و در نهایت بهترین اقامتگاه مد نظر خود را انتخاب کنید و تنها با چند کلیک رزرو کنید.

اقامتگاه سنتی ساحل سرخ هرمز که در نزدیکی ساحل سرخ قرار دارد، یکی از زیباترین و جذاب‌ترین اقامتگاه‌های ساحل سرخ ایران است.

عجایب دیدنی ایران

پاسخ به سوالات رایج در مورد ساحل سرخ هرمز

دریای سرخ ایران کجاست؟

دریای سرخ ایران در ساحل اطراف جزیره هرمز واقع شده که به دلیل برخورد با خاک سرخ ساحل به رنگ قرمز درآمده است.

چرا خاک ساحل سرخ هرمز قرمز است؟

وجود اکسید آهن در ترکیبات موجود در این خاک و کانی‌های مختلف، دلیل اصلی قرمز بودن رنگ خاک ساحل هرمز است.

آیا خاک ساحل سرخ هرمز خوراکی است؟

امکان خوردن خاک ساحل سرخ هرمز وجود دارد اما به دلیل حفظ محیط زیست هرمز به این کار توصیه نمی‌شود.

خواص خاک ساحل سرخ در جزیره هرمز چیست؟

از خاک سرخ هرمز در تولید رنگ، صنایعی مانند کاشی، سرامیک، شیشه، لوازم آرایشی و مواد ضد زنگ استفاده می‌شود.

چطور به ساحل سرخ هرمز برویم؟

برای سفر به ساحل سرخ هرمز می‌توانید از بندرعباس و از طریق اسکله شهید حقانی و همچنین از اسکله شهید ذاکری قشم به سمت هرمز حرکت کنید.

در جزیره هرمز کجا اقامتگاه رزرو کنیم؟  

چندین اقامتگاه مختلف سنتی و مدرن در جزیره هرمز وجود دارد که می‌توانید از طریق وب‌سایت جاباما اقامتگاه مد نظر خود را انتخاب و رزرو کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × سه =

دکمه بازگشت به بالا
بستن