قلعه پرتغالی ها قشم یکی از دیدین‌های جذاب ایران است. ایران زیبای ما همچون کسی است که رمز و رازها و داستان‌های فراوانی را در سینه خود نهان دارد.


به هرجای این سرزمین که نگاه کنیم، می‌توانیم نشانی یا جایی از تاریخ پرماجرا و پرمصیبت گذشته ببینیم. قلعه پرتغالی ها قشم نیز یکی از همان نشانه‌هاست. جایی که نشان می‌دهد در روزگاران قدیم زندگی مردم ایران زیر سایه استثمار چگونه سپری می‌شد.


این قلعه‌ها که هنوز با گذشت چندین و چند سال پابرجا مانده‌اند، حالا به جایی هیجان‌انگیز برای چشمان مشتاق مسافران بدل گشته‌اند.


قشم را با طبیعت زیبا و مسحورکننده‌اش و البته بناهای تاریخی پرماجرایش می‌شناسیم و اصلاً برای کشف همین رمز و رازهاست که دل به سفر می‌دهیم. بیایید با هم قدم به قدم در این قلعه راه برویم تا ببینیم چه حکایت‌هایی را می‌توان از آن دریافت.


قلعه پرتغالی‌ ها قشم کجاست؟


قلعه پرتغالی‌ها در واقع قلعه‌ای بسیار وسیع با معماری محکم و تنومندی است که در بیشتر نواحی خلیج فارس وجود دارد. در این قلعه هم انبار جنگ‌افزارها وجود داشته است و هم در آن کلیسا و تالار و زندان تعبیه شده بود. با تمام این توصیفات نتیجه می‌گیریم که این قلعه‌ها باید مساحت وسیعی داشته باشند و به منطقه‌ای کوچک محدود نمی‌شوند.


در اصل قلعه پرتغالی‌ ها قشم در مکان‌های مختلفی مانند بندر قشم، کنگ، عمان، رأس الخیمه و جزیره هرمز کشف شده‌اند.


از میان تمام این مکان‌ها، قلعه پرتغالی‌های قشم است که بسیار معروف شد و بر سر زبان‌ها افتاد. حالا قلعه پرتغالی‌ها در قشم به نماینده‌ای از تمام قلعه‌های کشف شده بدل شده که مسافران بسیاری را به مهمانی می‌پذیرد.دسترسی به قلعه پرتغالی‌ها در قشم


برای اینکه به قلعه پرتغالی ها قشم بروید، ابتدا باید خودتان را به جزیره قشم برسانید. اگر نمی‌خواهید با هواپیما به قشم بروید، سفری چندمرحله‌ای و در عین حال پرماجرا در پیش دارید. شما باید ابتدا خودتان را به بندر لنگه و پس از آن به بندر خمیر و بعد به اسکله پل برسانید.


از اسکله پل باید به اسکله لافت بروید که این فاصله را توسط لنیدنگ کرفت‌ها که همان شناورهای دریایی هستند،‌ طی خواهید کرد.


قلعه پرتغالی ها قشم
ورودی قلعه پرتغالی ها قشم

حالا که به قشم رسیدید، باید خودتان را به بلوار ژئوپارک برسانید. برای رسیدن به این بلوار ابتدا به میدان امام خمینی رفته و سپس با کمی راه رفتن به بلوار ژئوپارک خواهید رسید. در بلوار ژئوپارک و با کمی پرس و جو از مردم و کمی گشت زدن در کوچه پس کوچه‌ها در نهایت سر و کله دیوارها و ستون‌های قلعه پیدا می‌شود.


اگر اهل خرید هستید، در کنار جاذبه های قشم حتما سری هم بازارهای فراوان و ارزان این جزیره بزنید. در این مطلب همه مراکز خرید قشم را معرفی کرده‌ایم.


تاریخچه قلعه پرتغالی‌ها


قلعه پرتغالی ها قشم بیشتر از آنچه فکرش را بکنید سن و  سال دارد. این قلعه در واقع در سال ۱۵۰۷ میلادی و به دستور یک دریانورد پرتغالی ساخته شد.


این قلعه‌ها حدود ۵۰۰ سال ساکت و بی سر و صدا زیر تل‌های خاک مدفون شده بودند تا اینکه در سال ۱۳۸۷ فردی به نام احسان یغمایی این راز سر به مهر را از زیر خاک بیرون آورد.


از آن زمان تا کنون رسیدگی‌ها فراوانی به این قلعه شده است؛ اگرچه متاسفانه هم‌اکنون در حال تخریب است.


دلیل ساخت قلعه پرتغالی‌ها


در آن روزگار که پرتغالی‌ها بر جنوب ایران چیره شده بودند، ساخت این قلعه قدرت چندبرابری به آن‌ها داد تا برای حدود یک قرن تسلطشان بر امور دریایی جنوب کشورمان تضمین بشود.


می‌توان گفت که تماشای این قلعه‌ها و سنگ‌ها و دیوارهای آن یادآور روزهای سخت و تلخ ایران است؛ اما با این حال باید از آن‌ نگهداری کرد.


پرتغالی‌ها با ساختن این قلعه توانستند حدود ۱۱۰ سال بر مسیرهای تجاری در خلیج فارس مسلط بمانند. در طول این ۱۱۰ سال، قلعه بسیار گسترده شد و دژها و بخش‌های متفاوتی به آن افزوده شد.


یکی از علت‌ها مهم ساخت قلعه، جلوگیری از شورش و اعتراض بندرنشینان ایرانی نیز بود.


قلعه پرتغالی‌ها قشم چگونه کشف شد؟


جالب است بدانید که این قلعه تا حدود ۲۰ سال پیش به همین شکلی که امروزه از آن بازدید می‌کنیم، وجود نداشت. قلعه در سال ۱۳۷۸ و توسط فردی به نام احسان یغمایی از خاک بیرون کشیده شد. حتما می‌توانید تصور کنید که کشف چنین اثر باستانی چقدر می‌تواند برای یک منطقه توریستی مهم باشد. به همین دلیل کاوش‌ها درباره قلعه به همین‌جا ختم نشد


این قلعه داستان‌هایی بسیار بیشتر از آنچه از ظاهرش به نظر می‌رسید برای گفتن داشت


در سال ۱۳۸۷ تونلی زیرزمینی از قلعه پیدا شد. طول این تونل حدود ۳ کیلومتر بود و به میدان سعدی در قشم می‌رسد.


اما داستان کشف اتفاقی این تونل هم به نوبه خود جالب توجه است. زمانی که حفاری‌های مربوط به شرکت برق در حال انجام بوده این تونل نیز در فاصله ۵۰۰ متری قلعه کشف می‌شود.


بنابر گفته‌ها هدف حفر چنین تونلی ایجاد راه اضطراری برای  فرار فرماندهان و نظامیان بوده


اما مگر کاربرد قلعه چه بوده که تا این حد برای آن امکانات فراهم شده؟کاربرد قلعه پرتغالی ها قشم


آنچه امروز در این قلعه یافت می‌شود شاید بسیار بیشتر از تصور عمومی ما از یک قلعه باشد. آنچه به نظر می‌رسد این است که این قلعه به عنوان مرکز پشتیبانی سایر دژها مورد استفاده قرار می‌گرفت و درشرایط اضطراری انتقال اسلحه و مهمات از این قلعه صورت می‌گرفت.


بنابراین، جای تعجب نیست اگر در این قلعه بناهای متعددی ساخته شده ‌باشند. آنچه امروز در قلعه پرتغالی‌ها می‌بینیم عبارتند از: انبارهای اسلحه، سربازخانه‌ها، آب انبارهای بزرگ، زندان، مقر فرماندهی و حتی کلیسا.


مسلم است که قلعه‌ای با این هدف مهم، باید از مصالحی مستحکم استفاده کند. جالب است که بدانید این قلعه آنقدر مهم بود که در طول یک قرن چندین بار استحکام آن بررسی و مرمت شد. دیوارهای محکم آهکی قلعه شاهدی بر این موضوع هستند.  قطر این دیوارها حدود ۵.۳ متر است


باتوجه به کاربرد نظامی و دفاعی قلعه د رچهارگوشه آن برج‌هایی به طول ۱۲ متر تعبیه شده‌اند. در آن زمان این برج‌ها محل قرارگیری منجنیق و توپ‌ها بوده است


در صورت سفر به قشم پیشنهاد می‌کنیم زیبایی‌های روستای لافت هم ببینید.


تاریخچه قلعه پرتغالی ها قشم
قلعه پرتغالی ها قشم

معماری قلعه پرتغالی ها قشم


در ابتدا گفتیم که قلعه پرتغالی‌ها آنقدر وسیع است که بخش‌های مختلفی مانند کلیسا، زندان ، انبار تجهیزات جنگی و آب انبارهای مختلفی را در خود جای داده است.


شاید برایتان جالب باشد بدایند که این قلعه را چگونه و با چه مصالح و تکنیکی ساخته‌اند که تا کنون اینگونه پابرجا مانده است؟


درجواب باید بگوییم که مصالح عمده به کار رفته در قلعه پرتغالی‌های قشم، سنگ‌های آهکی و گچی است. دانستن این نکته هم اهمیت دارد که در طی این ۱۱۰ سال، قلعه چندین بار بازسازی شد و هر بار استحکامات جدیدی به آن افزوده شد.


از آنجایی که علت اصلی ساختن این قلعه، جلوگیری از شورش و اعتراض ایرانیان اطراف یود، باید به گونه‌ای ساخته می‌شد که خود را برای هر نوع برخورد جنگی آماده کند.


به همین دلیل دژ‌هایی بلند برای نگهبانی در آن ساخته شدند. علاوه بر دژها، دیوارهای قطور و ستون‌های ۱۲ متری نیز امنیت و استحکام قلعه را تضمین می‌کنند. برج‌هایی نیز در چهار گوشه قلعه قرار دارند که محلی برای قرارگیری توپ و منجنیق‌ها بوده‌اند.


گفته می‌شود سبک اصلی معماری این قلعه برگرفته از معماری قرون وسطی اروپا بوده. اما نشانه‌هایی از معماری قوم پارت و ساسانی نیز در آن دیده می‌شود. ورود‌های قوسی شکل کلیسا که در قلعه پرتغالی‌ها می‌بینید ممکن است شما را به یاد کاروانسراهای زمان صفویان بیندازد.


از دیگر زیبایی‌های معماری این قلعه ستون‌های سنگی دایره‌ای شکل آن‌ها در کلیساها و عبادتگاه‌هاست که توسط سنگ‌های مرجان به زیبایی تزیین شده‌اند.


تونل زیرزمینی قلعه پرتغالی ها قشم


داستان قلعه پرتغالی‌ها با یک تونل مرموز و طولانی که از قضا به طور اتفقی هم پیدا شد، کامل می‌شود. ماجرا از این قرار است که این تونل راهی برای فرار نظامیان از زیر زمین و یا مخفی کردن مهمات بوده است. این تونل طولانی حدود ۳ کیلومتر طول دارد که از قلعه پرتغالی‌ها تا میدان سعدی قشم ادامه دارد.


حالا این تونل مخفی چگونه پیدا شد؟ به لطف حفاری‌های شرکت برق، اتفاقی سر از این تونل پنهان پر رمز و راز درآوردند. باید این را هم بدانید که گویی این ۳ کیلومتر تنها بخشی از تونل است که تا کنون کشف شده است.


طبق سخنان مختلف، گفته می‌شود که این تونل از غارهای خربس، یعنی ۱۵ کیلومتری قشم نیز ادامه دارد.بهترین زمان سفر به قشم و بازدید از قلعه پرتغالی‌ها


حالا که با یکی از جاذبه‌های شگفت انگیز قشم آشنا شدیم، چه زمانی به قشم برویم تا با خیال راحت از زیبایی‌ها و جاذبه‌های طبیعی و تاریخی آن بهره‌مند شویم؟ سفر به قشم زیبا می‌تواند از خاطره‌انگیزترین سفرهای شما باشد اگر در زمانی درست به آن سر بزنید. قشم در جنوب ایران و درآب و هوایی گرمسیر قرار گرفته است.


از اواخر بهار تا اوایل پاییز هوای قشم گرم شده و دمای آن گاهی به ۴۰ درجه نیز می‌رسد. در این فاصله زمانی جزیره خلوت‌تر و بلیط‌های رفت و آمد نیز ارزان‌تر هستند. اگر می‌خواهید به یک خرید حسابی و باصرفه بروید، باید در تابسان دست بجنبانید.


در تابستان تمام فروشگاه‌های بزرگ قشم تخفیف‌ها و حراج‌های خود را آغاز می‌کنند. از آنجایی که تمام مغازه‌ها و فروشگاه‌ها از کولر و سیستم خنک‌کنندگی مناسبی بهره‌مند هستند، در این سفر با مشکل چندانی روبه‌رو نخواهید شد.


قلعه پرتغالیها
قبرهای داخل قلعه پرتغالی ها قشم

حالا برویم به سراغ کسانی که به دنبال یک سفر پر از ماجرا و پر از گشت و گذارهای مختلف هستند. برای شمایی که مشتاقانه می‌خواهید سر از کار طبیعت قشم دربیاورید و یا در آثار تاریخی آن کنجکاوی کنید، پیشنهاد می‌کنیم که فصول سرد سال را برای سفر خود انتخاب کنیم.


در این ماه‌ها هوای قشم خنک و معتدل شده و دیگر خبری از آفتاب داغ و گرمای سوزان نیست. شلوغ‌ترین روزهای قشم نیز در ایام نوروز و اواخر زمستان است.


در این روزها اگر با ماشین خود به قشم سفر کنید، ممکن است ساعت‌ها در صف لندینگ کرفت معطل بمانید. در نهایت بسته به آنچه از سفر قشم می‌خواهید، زمان مناسب سفر نیز تغییر می‌کند. راستی، اگر تابستان به قشم رفتید، جشن صیادان قشم را از دست ندهید.


قلعه پرتغالی ها کجاست
بهترین زمان بازدید از قلعه پرتغالی ها در قشم زمستان است

ساعات بازدید و بلیت قلعه پرتغالی ها قشم


برای بازدید از قلعه پرتغالی‌ها از لحاظ زمانی محدودیتی وجود ندارد و در هر ساعتی از شبانه‌روز می‌توانید به تماشای قلعه بروید. بازدید از قلعه هزینه‌ای نیز ندارد.


اگر راهی قشم هستید، در اینجا می‌توانید با بهترین هتل های قشم آشنا شوید و اگر انتخابتان اقامت در هتل است، آن‌هایی را انتخاب کنید که مسافران سابق به شما پیشنهاد می‌دهند!


دیگر جاهای دیدنی تاریخی قشم


 • روستا و بندر لافت
 • سد گوران
 • مقبره بی بی مریم
 • آب انبار بی بی
 • قبرستان روستای کوشه
 • قبرستان محله مسنی
 • قبرستان گور فرنگی
 • قبرستان کولغا
 • قبرستان توریان
 • قلعه نادری قشم
 • چاه‌های تلا

کوتاه درمورد سایر قلعه پرتغالی‌ها در ایران


شاید قلعه پرتغالی‌ها در قشم، معروف‌ترین و پربازدیدترین باشد؛ اما پرتغالی‌ها این قلعه‌ها را در بیشتر نواحی خلیج فارس ساختند؛ تا تسلط کافی بر این بخش از کشور داشته باشند. حالا می‌خواهیم بدانیم در سایر قلعه‌ها چه خبر است؟


قلعه پرتغالی قرمز هرمز


به این قلعه، قلعه قرمز نیز می‌گویند و علتش هم سرخ بودن قلعه است. رنگ سرخ قلعه به علت خاک سرخ جزیره و نزدیک بودن قلعه به منبع خاک سرخ است.


این قلعه که حالا چیز زیادی نیز از آن باقی نمانده است، در ضلع شمالی جزیره قرار گرفته. ساختن همین یک قلعه ۳۰ سال زمان برد و موقعیت آن دقیقاً کنار ساحل است.


جاهای دیدنی هرمز
قلعه پرتغالی ها هرمز

قلعه بندر کنگ


بعد از اینکه پرتغالی‌ها توسط شاه عباس صفوی شکست خوردند، این اجازه را از پادشاه گرفتند تا در بندر کنگ قلعه‌ای برای تجارت بسازند.


در حال حاضر چیزی جز چند ستون از این قلعه که روزگاری محل اصلی تجارت بوده است، باقی نمانده. در آن روزگار، این قلعه به علت موقعیت جغرافیایی مناسبش مرکز تجارت مراورید برای پرتغالی‌ها بوده است.


قلعه پرتغالی ها در لارک


این یکی دیگر جایگاه پرتغالی‌ها نبوده. بعد از شکست پرتغالی‌ها و پیروزی حکومت صفویه،‌ صفویان این قلعه را در جزیره لارک برای نگهداری از زندانیان ساختند. گاهی اوقات نیز این مکان، به جای خوبی برای پناه گرفتن از باران تبدیل می‌شد.قلعه پرتغالی ها در چابهار


عمر این قلعه از زمان تسلط پرتغالی‌ها بر جنوب طولانی‌تر است. این قلعه را پرتغالی‌ها نساختند و تنها از آن استفاده کردند.


سبک معماری به کار رفته در این قلعه،‌ شبیه به معماری صفویان است. دیوارهای هشتی و شباهت آن به کاروانسرای عباسی،‌ علت این حدس است. در دوره‌های بعدی و پس از خروج پرتغالی‌ها نیز به معماری آن افزوده شد.


اجاره اقامتگاه در قشم و رزرو هتل


محل اقامت شما در قشم باید جایی باید که بیشترین آرامش و راحتی را برایتان فراهم کند. اصلاً حیف است با اقامت در مکانی بی‌کیفیت سفر به چنین جزیره‌ای شگفت انگیز را خراب کنید.


در قشم انتخاب‌های متنوعی برای محل اقامت خود دارید. برای شمایی که نمی‌خواهید هیچ لحظه‌ای از طبیعت قشم غافل بمانید،‌پیشنهاد می‌کنم که اقامتگاه‌های بومگردی را انتخاب کنید.


شما می‌توانید با رفتن به سایت جا با ما و انتخاب قشم به عنوان مقصد خود،‌ گزینه‌های در دسترس برای اقامت را ببینید.


اقامتگاه های بومگردی،‌ مکان‌هایی هستند که معمولاً ظرفیت کمی دارند و درنتیجه قرار نیست شلوغی و سر و صدای بیش از حد اذیتتان کند. این اقامتگاه‌ها بیشترین سازگاری با طبیعت را دارند و در اتاق‌ها و تمام خدماتی که به شما ارائه می‌دهند، نشانی از طبیعت و دوستی با آن دیده می‌شود.


هتل‌ها و سوئیت‌های مختلفی نیز در قشم وجود دارد. از هتل‌های ۵ ستاره لوکس و همه چیز تمام تا هتل‌های دیگر که هم قیمت مناسبی دارند و در عین حال اقامتی باکیفیت را برای شما به ارمغان می‌آورند.


پاسخ به سوالات متداول در مورد قلعه پرتغالی ها


چند قلعه پرتغالی‌ها در ایران داریم و در کجا قرار دارند؟

در ایران ۵ قلعه پرتغالی‌ها داریم که همه آن‌ها در جنوب و در حاشیه خلیج فارس ساخته شده‌اند. این قلعه‌ها در چابهار، بندر کنگ،‌ قشم، لارک و هرمز قرار گرفته‌اند.

چرا چند قلعه پرتغالی‌ها داریم؟

ساعات بازدید از قلعه پرتغالی ها چیست؟

هزینه بلیت بازدید از قلعه پرتغالی های قشم چقدر است؟

چگونه در قشم اقامتگاه رزرو کنیم؟