جزیره زیبا قشم یکی از بهترین مقصدها برای تفریح و گردش، به‌ویژه در فصل زمستان و بهار است. برای رسیدن به این نقطه دیدنی راه‌های مختلفی مقابل شما قرار دارد اما سریع‌ترین روش ممکن استفاده از فرودگاه قشم است.


این فرودگاه نه‌تنها مسیری برای جابه‌جایی مسافران در درون کشور است، بلکه پلی برای رسیدن هم‌وطنان عزیزمان به کشورهای خارجی نیز محسوب می‌شود.


خطوط هوایی فعال و مطمئن و همچنین امکانات مناسب این بخش از صنعت هواپیمایی کشور، به هر مسافری اطمینان خاطر خواهد داد.


اگر شما نیز قصد سفر به قشم با هواپیما یا آشنایی بیشتر با آنجا را دارید، پس با این مطلب از مجله جاباما که درباره فرودگاه بین المللی قشم است همراه باشید.


معرفی فرودگاه بین المللی قشم


شاید تصور کنید که احداث فرودگاه در جزیره قشم به همین سال‌های اخیر برمی‌گردد، اما قدمت فرودگاه این جزیره بیشتر از این حرف‌ها است. در سال ۱۳۰۴ شمسی اولین پژوهش‌ها جهت احداث یک فرودگاه در قشم آغاز شد. البته چند دهه‌ای بین مطالعات زمینه‌ای و آغاز ساخت‌وساز، وقفه افتاد و این امر در سال ۱۳۳۵ کلید خورد.


بالاخره ۱۴ سال بعد انتظارات به پایان رسید و بنای فرودگاه با دو باند ۶۰۰ در ۲۶۰۰ متر و ۴۵ در ۲۰۰۰ متر به بهره‌برداری رسید. اولین سفرهای هوایی تنها بین قشم و تهران صورت می‌گرفت، اما این رویه پس از اندکی تغییر کرد.


با فرارسیدن سال ۱۳۶۰ مسئولان فرودگاه تصمیم گرفتند تا طول باند فرودگاه را به ۳۸۴۵ متر برسانند و عرض آن را نیز تا ۶۰ متر گسترش دهند.


همچنین در سال‌های ۱۳۶۲ و ۱۳۶۶ ترمینال این مجموعه گسترش یافت و توانایی آن برای خدمت‌رسانی افزوده شد.


از سال ۱۳۶۹ برنامه توسعه ترمینال حجاج در طبقه دوم در دستور کار قرار گرفت که مساحت برنامه‌ریزی شده آن ۲۶۰۰ متر بود. البته در هنگام بهره‌برداری این بخش در سال ۱۳۷۲ این مساحت به ۳۰۰۰ مترمربع رسیده بود.


آدرس فرودگاه قشم


حالا که قدری با تاریخچه موضوع آشنا شدید، احتمالاً از خودتان می‌پرسید فرودگاه قشم کجاست. این سؤال کاملاً به‌جا و طبیعی است، پس با ما همراه بمانید تا به جواب را پیدا کنیم.


اگر بفهمید که این فرودگاه در یک روستا قرار دارد، چه حسی به شما دست خواهد داد؟ برخی افراد که از شنیدن این موضوع تعجب می‌کنند.


تقریباً در قسمت مرکزی جزیره قشم، دهستان سوزا قرار دارد که یکی از توابع آن روستای دیرستان است. در داخل همین روستا است که فرودگاه بین المللی جزیره قشم واقع شده است.


شاید بازهم درباره موقعیت این فرودگاه سؤالات مختلفی ذهن شما را مشغول کرده است.


در چنین مواردی بهتر است برای ارتباط با فرودگاه قشم تلفن آنجا را بگیرید و از پرسنل راهنمایی دریافت کنید.


شماره‌تلفن فرودگاه قشم: ۳۵۳۳۵۰۴۰-۰۷۶فرودگاه قشم
عکس از قشم ایر

نحوه دسترسی به فرودگاه قشم


اگر وارد بخش مرکزی جزیره قشم شوید، توانایی دسترسی به بزرگراه مرکزی را خواهید داشت.


اگر از سمت شمال به‌طرف جنوب و ساحل سینگو حرکت کنید، به یک میدان خواهید رسید.


در سمت شرقی میدان، مسیر فرودگاه را خواهید دید.


پس از اندکی رانندگی نیز سرانجام شما به فرودگاه جزیره قشم خواهید رسید.


برای جهت‌یابی و راحت‌تر یافتن مسیر نیز، نقشه گوگل در کنار شما است.


اطلاعات پرواز فرودگاه قشم


ازآنجایی‌که مسافران زیادی به جزیره قشم سفر می‌کنند و هرکدام ساکن نقطه مختلفی هستند، پس این افراد به دنبال یافتن نزدیک‌ترین خط هوایی به محل سکونتشان هستند.


خوشبختانه برنامه پرواز فرودگاه قشم، بین شهرهای مختلفی از جمله تهران، شیراز، اصفهان، مشهد و گرگان در حال انجام است.


این گستره تقریباً متنوع به ساکنان شهرهای مختلف اجازه می‌دهد تا با رساندن خود به نزدیک‌ترین خط پروازی، فوراً خود را به مقصد برسانند.


همین حالا که در حال برنامه‌ریزی سفر به قشم هستید، بهتر است با تفریحات قشم هم در این مطلب آشنا شوید!


فرودگاه قشم کجاست

شرکت‌های هواپیمایی و مقصدهای پروازی هرکدام


سایت فرودگاه قشم اطلاعات پرواز و همکارانش را به‌صورت شفاف اعلام می‌کند. در نتیجه همه افراد به‌راحتی به اطلاعات موردنیازشان دسترسی پیدا می‌کنند.


یکی از مهم‌ترین موضوعات نیز شرکت‌های هواپیمایی طرف قرارداد با این فرودگاه است؛ طبیعتاً هرچه اعتبار شرکتی بیشتر باشد، افراد زیادتری برای سفر هوایی به آن مقصد رغبت می‌کنند.


در ادامه به معرفی این شرکت‌ها و خطوط هوایی‌شان می‌پردازیم.


 • هواپیمایی قشم ایر: این شرکت هم‌اکنون در حال جابه‌جایی مسافران از فرودگاه مهرآباد تهران، فرودگاه بهشتی اصفهان، فرودگاه شهدای گرگان و فرودگاه هاشمی‌نژاد مشهد به قشم و بالعکس است.
 • هواپیمایی ایران‌ایر (هما): این شرکت هوایی که یکی از دیرینه‌ترین شرکت‌ها در خاورمیانه است از فرودگاه مهرآباد در تهران و فرودگاه دستغیب شیراز پروازهایی به مقصد فرودگاه بین المللی قشم و بالعکس دارد.
 • هواپیمایی معراج: شرکت معراج نیز مسافران را بین فرودگاه‌های بهشتی اصفهان، هاشمی‌نژاد مشهد، مهرآباد تهران و فرودگاه دیرستان قشم جابه‌جا می‌کند.
 • هواپیمایی آسمان: خطوط هوایی این شرکت تنها بین شیراز و قشم دایر است.
 • هواپیمایی تابان: این شرکت هوایی نیز پروازهایی از فرودگاه هاشمی‌نژاد شهر مشهد و مهرآباد تهران به مقصد قشم و بالعکس دارد.
 • هواپیمایی زاگرس: این خط هوایی تنها بین فرودگاه بین‌المللی مهرآباد و فرودگاه بین‌المللی قشم دایر است.

فرودگاه قشم اطلاعات پرواز
عکس از قشم ایر

فاصله فرودگاه قشم تا درگهان


درگهان قشم یکی از پاتوق‌های اهالی خرید و پاساژ گردی است. اگر در برنامه سفرتان به قشم جایی برای خرید نیز باز کرده‌اید، حتماً به این نقطه نیز سری بزنید. زیرا مجتمع‌های تجاری و پاساژهای درگهان یکی از مناسب‌ترین مکان‌ها برای پیداکردن کالاهای موردعلاقه‌تان خواهد بود.


شاید بپرسید درگهان کجاست و چرا باید برای رفتن به آنجا مسیرتان را طولانی‌تر کنید. باید گفت این منطقه در سمت غربی جزیره قشم قرار دارد و برای رسیدن به آنجا تنها باید ۲۰ دقیقه زمان صرف کرد.


پس طی‌کردن این مسافت نزدیک و بهره‌بردن از تخفیف‌های پاساژهای این منطقه، ارزشش را خواهد داشت.


البته شما می‌توانید هنگامی که از هواپیما پیاده می‌شوید، گشت‌وگذار خود را مستقیماً با سفر به درگهان شروع کنید. زیرا با استفاده از بزرگراه مرکزی پس از نیم ساعت طی مسافت، به درگهان خواهید رسید.فاصله هوایی تهران تا قشم


در برنامه هفتگی پروازهای فرودگاه قشم، همواره پروازهایی از سمت تهران به این جزیره در حال انجام است. باید گفت این خط هوایی حدود ۱۰۰۰ کیلومتر طول دارد و رسیدن به مقصد، نزدیک به یک ساعت و چهل و پنج دقیقه از شما زمان خواهد گرفت.


همچنین باید افزود پروازهای تهران - قشم، از فرودگاه مهرآباد انجام می‌گیرد.


هزینه سفر هوایی از تهران تا قشم


همان‌طور که می‌دانید قیمت بلیت هواپیما به عوامل مختلفی بستگی دارد و نمی‌توان برای آن یک میزان ثابت اعلام کرد؛ هرکدام از شرکت‌های هواپیمایی، از هواپیمای مختلفی استفاده می‌کنند.


مچنین قیمت بلیت‌های چارتر کم‌تر از پروازهای عادی است. بااین‌وجود برای سفر هوایی به قشم باید حداقل مبلغ یک میلیون تومان هزینه کنید و این مبلغ می‌تواند به ۱٬۳۰۰٬۰۰۰ تومان هم برسد.


برای کسانی که اهل سفر هستند، فاصله تا مقصد یک فاکتور مهم در انتخاب مقصد و سبک سفر است! برای همین هم در اینجا برای کسانی که ساکن پایتخت هستند، گفته‌ایم که فاصله تهران تا هر شهر ایران با اتوبوس، قطار و هواپیما چقدر است.


فرودگاه بین المللی قشم

امکانات و خدمات رفاهی فرودگاه قشم


هیچ فرودگاهی نمی‌تواند ادعای مشتری‌مداری داشته باشد و امکانات لازم برای مراجعان را فراهم نکند. فرودگاه قشم نیز به‌عنوان یک فرودگاه بین‌المللی در این زمینه نهایت کوشش خود را کرده است.


همان‌طور که در تاریخچه این فرودگاه گفتیم، مسئولان برای گسترش ترمینال‌ها همواره تلاش می‌کردند. هم‌اکنون این فرودگاه دارای ترمینال پروازهای داخلی، پروازهای خارجی و ترمینال حجاج است.


حادثه خبر نمی‌کند و احتمال اتفاقات غیرمترقبه برای مسافران وجود دارد. به همین دلیل نیز یک مرکز اورژانس برای خدمت‌رسانی به مسافران در این فرودگاه دایر شده است.


از دیگر امکانات فرودگاه بین المللی دیرستان قشم بخش بسته‌بندی بار است تا مسافران، وسایلی که در بخش باری هواپیما قرار می‌گیرد را به‌راحتی بسته‌بندی کنند.


همچنین باجه بانک فرودگاه قشم جهت تبدیل ارز، پرداخت عوارض خروج از کشور و... آماده استقبال از مسافران است.


برخی از مسافران قبل از سفر نیز به محلی جهت استراحت یا صرف غذا دارند. در نتیجه کافی‌شاپ و رستوران فرودگاه قشم آماده پذیرایی از این دسته افراد است.


اگر هم می‌خواهید فوراً چیزی خرید کنید به سراغ فروشگاه مواد غذایی این فرودگاه بروید. یکی از لذت‌های هر سفری خرید سوغات است که نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد.


اگر این کار را فراموش کردید، می‌توانید به سراغ فروشگاه صنایع‌دستی بروید و یک سوغاتی زیبا برای عزیزانتان تهیه کنید.


مطالعه علاوه بر این‌که به دانش انسان می‌افزاید، گذر زمان را هم سریع‌تر می‌کند. به همین دلیل برخی مسافران ترجیح می‌دهند تا زمان پروازشان به مطالعه کتاب و مجله بپردازند. برای خرید کتاب نیز می‌توانید به غرفه عرضه کتاب فرودگاه قشم مراجعه کنید.


اگر هم قرار است عزیزی را بدرقه کنید، می‌توانید خودروی خود را در پارکینگ فرودگاه پارک کنید تا با خیال راحت به همراهی آن شخص بپردازید.


از دیگر امکانات فرودگاه بین المللی قشم می‌توان به باجه پست، سرویس بهداشتی و نمازخانه اشاره کرد.سایت فرودگاه بین المللی قشم


برندهای معتبر برای معرفی خودشان در کنار سایر روش‌ها، از وب‌سایت نیز استفاده می‌کنند. فرودگاه جزیره قشم نیز از این مسئله مستثنی نیست. همچنین با استفاده از این سایت می‌توانید با فرودگاه، تاریخچه، بخش‌ها، مدیران و خطوط پروازی بیشتر آشنا شوید.


در این پایگاه اینترنتی صفحه‌ای برای ارتباط با مسئولان نیز طراحی شده است. تنها کافی است به آدرس http://qeshmairport.ir/ مراجعه کنید.


سفر هوایی به قشم

اقامتگاه ها و هتل های نزدیک به فرودگاه بین المللی قشم


یکی از اصلی‌ترین مسائل هر سفری، یافتن اقامتگاه مناسب و باکیفیت است. خوشبختانه در جزیره قشم اقامتگاه‌هایی باکیفیت موجودند که برخی از آن‌ها را در پایین مشاهده خواهید کرد.


 • بوم‌گردی خانه دوست
 • بوم‌گردی فردیس
 • بوم‌گردی قبیله آزاد
 • هتل آتامان
 • هتل رخسار
 • و...

این فهرست دامنه‌ی بسیار زیادی دارد. البته برای پیدا کردن اقامتگاه مناسب در قشم، با استفاده از سایت جاباما در سریع‌‌ترین زمان به نتیجه خواهید رسید.دیگر راه های رسیدن به قشم اگر سفر هوایی انتخابتان نیست!


برای سفر به قشم تنها روش، استفاده از هواپیما نیست. البته که سفر هوایی بسیار سریع است اما سایر شیوه‌ها نیز مزیت‌های خود را دارند. سفر با قطار هم راحت است و هم مقرون‌به‌صرفه.


البته ازآنجایی‌که جزیره قشم ایستگاه راه‌آهن ندارد، باید بلیت قطار بندرعباس را تهیه کنید. حالا در کوپه خود بنشینید و نگاهتان را به پنجره و منظره جاده بدوزید تا به بندرعباس برسید.


حالا باید سوار خودروهای عازم قشم بشوید که شما را تا نزدیک جزیره خواهند آورد و پس از آن با لنج به مقصد خواهید رسید.


سفر با خودروی شخصی نیز لذت و حال و هوای خاص خودش را دارد. اگر می‌خواهید دور هم جمع باشید و خاطرات خوشی بسازید، این گزینه نیز مناسبتان خواهد بود.مانند قطار باید ابتدا خودتان را به بندرعباس برسانید.


پس از رسیدن به آنجا و طی مسیر، باید خودروی خود را از طریق لنج به جزیره زیبای قشم برسانید. این تازه شروعی سفری فراموش‌نشدنی است.


البته اگر با خودروی شخصی به قشم نمی‌روید ولی ترجیح می‌دهید آنجا ماشین زیر پایتان باشد، می‌توانید از روش‌های مختلف اقدام به اجاره خودرو در قشم کنید.


البته یکی راه دیگر هم برای رسیدن به مقصدتان وجود دارد. اگر به کیش رفتید و میل بازدید از جزیره دیدنی قشم را دارید، کار راحتی پیش رویتان خواهد بود. بسته به انتخاب می‌توانید از طریق هواپیما در فرودگاه این جزیره بنشینید یا این‌که با کشتی خودتان را به آنجا برسانید.


جاهای دیدنی قشم ، جزیره برایتان سورپرایز دارد!


وقتی از پله‌های هواپیما پایین می‌آیید، تنها بخش کوچکی از مسیر سفر را پیمودید. آنچه در جزیره قشم منتظر شما خواهد بود، بسیار فراتر از یک سفرِ ساده است. بخشی از این مسیر نیز بازدید از دیدنی‌های این جزیره است.


در ابتدا می‌توانید با قلعه پرتغالی‌ها که در کتاب‌های تاریخ دوران مدرسه با آن آشنا شدید شروع کنید. در کنار آثار تاریخی، طبیعت قشم نیز بسیار دلنواز و زیبا است.


همچنین اولین ژئو پارک در منطقه خاورمیانه درون این جزیره قرار دارد که شما را با آثار زمین‌شناختی و گونه‌های گیاهی و جانوری جزیره آشنا می‌کند.


اگر در فصلی خنک به این نقطه می‌آیید، لذت مشاهده آسمانی پرستاره را از دست ندهید.برای این کار باید به سمت روستای برکه خلف در فاصله ۵ کیلومتری قشم بروید و به دره ستارگان برسید.


در بین جاذبه های گردشگری قشم جنگل حرا بسیار معروف است. مشاهده درختانی با ریشه‌هایی بیرون از آب تجربه‌ای است که در ثانیه‌های عمرتان با شما همراه خواهد بود.


البته این تنها گوشه‌ای از زیبایی‌های این جزیره عجیب است. پس بیایید با تمام مکان های دیدنی قشم یکجا آشنا شوید.


جاهای دیدنی قشم

پاسخ به سؤالات متداول در مورد فرودگاه قشم


فرودگاه قشم کجاست؟

فرودگاه قشم در روستای دیرستان واقع در بخش مرکزی جزیره قرار دارد.

فاصله فرودگاه قشم تا درگهان چقدر است؟

از کدام شهرها می‌توان به قشم پرواز کرد؟

بهترین هتل های قشم نزدیک به فرودگاه کدامند؟

شماره تلفن فرودگاه قشم چیست؟

امکانات فرودگاه قشم چیست؟