وقتی صحبت سفر به شمال می‌شود، اغلب گردشگران سفر جاده‌ای را به خاطر می‌آورند اما برای رسیدن به شهرهای شمالی می‌توان با قطار هم سفر کرد.


سفر با قطار به شمال کشور تجربه‌ای ویژه و به‌یادماندنی می‌سازد که قطعاً با باقی خاطرات سفر شمال تفاوت خواهد داشت.


تماشای طبیعت زیبای شمال کشور از پشت پنجره‌ی قطار با کوه‌ها، دشت‌ها، جنگل‌ها، رودخانه‌ها، مزارع، شالیزارها و مناظری که با همه مسیرهای جاده‌ای که قبل‌تر از آن عبور کرده‌اید متفاوت است، این سفر را از بقیه سفرهای شمالی که تجربه کرده‌اید متمایز می‌کند.


در سفر با قطار همچنان که از تهران عبور می‌کنید و درخت‌های بلند، زمین‌های زراعتی برنج و گندم و باغ‌های میوه در پشت کوه‌های رشته‌کوه البرز و زمین‌های حاصلخیز این منطقه‌ی جلگه‌ای را از پنجره‌ قطار تماشا می‌کنید، می‌توانید با آرامش در کوپه‌ خود دراز بکشید، موسیقی گوش می‌کنید، با همراهان خود گفتگو کنید و از نوشیدن قهوه و چای لذت ببرید.


تا سال‌های طولانی، تنها یک مسیر ریلی از مرکز ایران به سمت گرگان وجود داشت که جوابگوی گردشگران بی‌شمار شمال نبود. در سال‌های اخیر با باز شدن خط ریلی تهران - قزوین - گیلان امکان تازه‌ای در سفر ریلی به شمال کشور فراهم شده است.


مسیر قدیمی‌تر تهران - گرگان از دو استان شمالی مازندران و گلستان عبور می‌کند و در مسیر خود از مناطق بسیار شگفت انگیزی می‌گذرد. مقصد مسیر جدید شهر رشت در استان گیلان است.


مسیر تهران-گرگان


مسیر تهران-گرگان

مسیر قدیمی‌تر ریلی از تهران به دو استان شمالی مازندران و گلستان می‌رود. قطار بعد از راه افتادن از تهران در ایستگاه‌های متعددی توقف می‌کند. سفر با قطار به تهران حدود ۱۰ ساعت طول می‌کشد.


یکی از دلایل طولانی بودن زمان سفر با قطار به مازندران و گلستان وجود شهر‌های متعدد در مسیر ریل راه‌ آهن و توقف در ایستگاه هرکدام از این شهرها است.


این قطار در ایستگاه‌های ورامین، پیشوا، گرمسار، زرین دشت، فیروزکوه در استان تهران توقف می‌کند و در استان مازندران در ایستگاه‌های سواد کوه در پل سفید، زیر آب، شیرگاه، قائمشهر، ساری، نکا، بهشهر، بندرگز و بندر ترکمن توقف دارد. هرکدام از ایستگاه‌های قطار در شهرهای مقاصد محبوب گردشگری هستند و می‌توانند مقصد نهایی شما باشند.


مسیر تهران- رشت


مسیر تهران- رشت

قطاری که از تهران به رشت می‌رود به خط راه‌آهن مشهد - تهران وصل می‌شود و معمولاً از مشهد شروع به حرکت می‌کند، در تهران توقف می‌کند و به گیلان می‌رسد.


قطار بعد از حرکت به سمت شمال در مسیر در صورت نیاز در ایستگاه‌های کرج و قزوین توقف می‌کند و بعد از گذر از تونل‌های گردنه کوهین به گیلان وارد می‌شود، پس از گذراز کنار سد منجیل در ایستگاه رستم‌آباد توقف می‌کند که به شهر رودبار نزدیک است.


اگر قصد اقامت دررودبار و روستاها و مناطق اطراف این منطقه را داشته باشید، می‌توانید در این ایستگاه پیاده شوید. قطار با طی مسیر کوتاهی به رشت می‌رسد و در این ایستگاه متوقف می‌شود و دوباره از همین ایستگاه به سمت تهران باز می‌گردد. مسیر قطار تهران به رشت حدود ۵ ساعت طول می‌کشد.


مسیرهای زیبای قطار برای رسیدن به شمال


چه مقصد شما در شهرهای مازندران باشد، چه گلستان و چه گیلان، هر دو مسیر ریلی تهران به شمال، پر از جاذبه‌های طبیعی فوق‌العاده است. در ادامه برخی از زیبایی‌های مسیر را معرفی می‌کنیم:


زیبایی مسیر تهران تا گرگان


زیبایی مسیر تهران تا گرگان

قطار تهران - گرگان با به راه افتادن از تهران و بعد از عبور از ایستگاه ورامین و گرمسار از مناظر خشک و دشت‌های خالی اطراف تهران دور می‌شود.


اگر از پنجره قطار به بیرون نگاه کنیم، همچنان که قطار از ایستگاه گرمسار دور می‌شود، مناظر کنار ریل قطار سرسبزتر می‌شود. این سرسبزی ادامه پیدا می‌کند و قطار به سمت ایستگاه سیمین دشت و محمود آباد پیش می‌رود.


ایستگاه سیمین دشت و محمود آباد


مقصد بسیاری از گردشگرانی که به سوی شمال کشور حرکت می‌کنند دریا است. محمود آباد، شهری ساحلی و یکی از گردشگرپذیرترین شهر‌های مازندران است و اگر قصد داشته باشید تا به دریای شمال برسید، ممکن است بخواهید در این ایستگاه پیاده شوید.


تونل گدوک


تونل گدوک

خطوط ریلی ایران معمولاً خطوط ساده‌ای هستند که از میان شهر‌های عمدتاً کویری مرکزی ایران عبور می‌کنند، اما مسیر قطار تهران شمال متفاوت است.


با عبور از ایستگاه فیروزکوه، طولی نمی‌کشد که به طولانی‌ترین تونل خاورمیانه یعنی تونل گدوک می‌رسید. این تونل 2887 متر طول دارد و کوپه‌های قطار را به مدت تقریباً 4 دقیقه در سیاهی فرو می‌برد. با عبور از تونل گدوک هیجان هم به زیبایی مسیر قطار اضافه می‌شود.


سه خط طلای راه آهن تهران شمال


سه خط طلای راه آهن تهران شمال

با عبور قطار تهران گرگان از تونل گدوک به مسیری موسوم به سه خط طلا می‌رسید. اما سه خط طلا چیست؟ در پروسه‌ی ساخت مسیر راه‌آهن تهران شمال، یکی از اساسی‌ترین مشکلات وجود کوه‌ها بوده است.


پیچ و خم مسیر ریلی قطار در زمین‌های پر از پستی و بلندی کوهپایه‌ای، مهندس‌ها را مجبور کرد که راه ‌حلی  برای کم‌ کردن شیب راه‌ آهن پیدا کنند. سه خط طلایی منظره‌ی ریل‌های قطاری است که از دور دیده‌ می‌شوند.


ریل‌های قطار در این نقطه سه بار به دور کوه پیچیده‌اند و عبور قطار را از دامنه‌ی شیب‌دار کوه میسر کرده‌اند. مهندسین با کشیدن خطوط ریلی به دور کوه از شیب مسیر کم کرده‌اند و به این شکل سه مسیر ریلی را زیر هم قرار داده‌اند. اگر در پرسپکتیو به این خط قطار نگاه کنیم انگار سه خط طلایی را در موازات هم می‌بینیم.


پل ورسک


نرسیده به ایستگاه سوادکوه، یکی از زیباترین شگفتی‌های خطور ریلی ایران را مشاهده خواهیم کرد. پل ورسک در نزدیکی این ایستگاه یکی از شاهکار‌های مهندسی راه ایران است که ادامه‌ سفر رؤیایی و پیش‌رونده‌ ریلی به دل جنگل‌های ایران را میسر کرده است.


این پل 110 متر ارتفاع و دهانه‌ای 66 متری دارد. گذر از روی یکی از بی‌نظیرترین سازه‌های مهندسی سازه‌ی کشور خاطره‌ منحصربه فردی در سفر به شمال است. تصاویر این دره‌ 110 متری بی‌نظیر و به یاد ماندنی هستند.


پل سرتپه


پل سرتپه

قطار بعد از سوادکوه از ایستگاه‌های زیر آب و شیرگاه عبور می‌کند. یکی دیگر از پل‌های تماشایی مسیر ریلی ایران در نزدیکی این ایستگاه قرار دارد. پل سرتپه در دوره‌ی پهلوی اول ساخته شده است و از میان سرسبزی مازندران و از روی باغ‌های کشاورزان عبور می‌کند.


مقاصد اصلی قطار تهران- گرگان


قطار بعد از پل سرتپه وارد فضای جنگلی‌تری می‌شود. هرکدام از شهرهای مازندران که در مسیر ریل‌های قطار قرار دارند، جاذبه‌های منحصربه‌فردی به گردشگران ارائه می‌کنند.


قطار با گذشتن از مقاصد گردشگری بسیار زیبا از ورسک به قائم‌شهر و از آنجا به ساری می‌رسد. اگر سفرتان به شمال به استان مازندران ختم می‌شود می‌توانید در ایستگاه ساری از قطار پیاده شوید، اما اگر قصد ادامه سفر به سوی گرگان و بندر ترکمن را دارید، ادامه‌ی مسیر همچنان عبور از منظره‌های چشم‌نوازی را پیش رو خواهد گذاشت که به احتمال زیاد در سفر جاده‌ای نمی‌بینید.


قطار از دل جنگل‌ها و طبیعت ناب گلستان به سمت گرگان می‌رود و چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند.


زیبایی مسیر تهران به رشت


زیبایی مسیر تهران به رشت

چند سالی است که مسیر دیگری برای سفر با قطار به شمال کشور به راه افتاده است. این مسیر جدید، سفر به استان گیلان را میسر می‌کند. قطار تهران - رشت از مسیر ریلی قزوین می‌گذرد و بعد از گذر از دشت‌های گندم قزوین، وارد طبیعت بی‌نظیر استان گیلان می‌شود.


قطار از بین زمین‌های زیتون عبور می‌کند و بعد از گذر از روی رودها و زمین‌های کشاورزی از میان روستاهای بهم چسبیده‌ گیلان به مقصد رشت می‌رسد.


اگرچه این مسیر جدید است اما طرفداران زیادی دارد. یکی از مهم‌ترین دلایل این محبوبیت زمان بسیار کوتاه‌تری است که این قطار طی می‌کند تا به رشت برسد.


مزیت دیگر سفر ریلی به گیلان این است که قطار از مسیر بسیار متفاوت‌تری نسبت به جاده‌های ماشین‌رو عبور می‌کند و این تنوع باعث شده است تا هواداران بسیاری داشته باشد.


این قطار در رشت توقف می‌کند و مثل مسیر دیگر قطار تهران به شمال، ایستگاه‌های متعدد در شهرهای مختلف ندارد؛ اما این مسئله از محبوبیت آن کم نکرده است. برای استفاده از قطار تهران - رشت در تعطیلات محبوب و در فصل سفر به شمال رقابت زیادی وجود دارد. 


ظرفیت این قطار خیلی سریع پر می‌شود. حرکت آهسته و پیوسته قطار به مسافران سفر به شمال این فرصت را می‌دهد که تا در مسیر مقصد خود از صحنه‌های متمایز و متنوع طبیعت که از پنجره‌ قطار دیده می‌شود لذت ببرند. مسافران قطار تهران - رشت در کنار آسایش و امنیت قاب‌های بی بدیل طبیعت را نیز تماشا می‌کنند.


قطار گردشگری شمال چیست؟


قطار گردشگری شمال چیست؟

قطار گردشگری شمال قطاری است که از خط ریلی تهران تا  ساری عبور می‌کند و در مسیر پرپیچ و خم خود ایستگاه‌های بسیار متعدد و دیدنی‌های خیره‌کننده‌ای دارد.


خیلی از افرادی که مسافر این خط هستند، بارها در این مسیر طولانی با خود فکر کرده‌اند که کاش می‌شد در این مسیر سراسر سبز و زیبا در هر شهر از ایستگاه پیاده شویم و به گشت و گذار بپردازیم، یا کاش می‌شد از بیرون به قطار و عبور آن نگاه کنیم.


زیبایی‌های چشم‌نواز شمال تنها به سرسبزی ختم نمی‌شود و مسیر قطار تهران تا ساری پر از شگفتی‌های تاریخی و دیدنی است که علاقه‌مندان زیادی را به سمت خود جذب کرده است.


همین فکر‌ها ایده‌ی پشت قطار گردشگری را شکل داده‌اند. قطار گردشگری تهران شمال 7 صبح از راه آهن تهران حرکت می‌کند و گردشگران را با خود به درون یکی از قدیمی‌ترین مسیر‌های ریلی کشور می‌برد و در انتهای سفر به همان ایستگاه مبدأ یعنی تهران باز می‌گرداند. قطار گردشگری فرصتی یک روزه برای سفری لذت‌بخش و متفاوت است که یادتان نمی‌رود.


مسیر قطار گردشگری


مسیر قطار گردشگری

اگر قصد دارید که مسافر قطار گردشگری بشوید، باید بدانید که قرار است از تهران به سمت گرمسار بروید. صبحانه را در قطار میل خواهید کرد و بعد از آن در حبله رود توقف می‌کنید.


فضای اولین ایستگاه تدارکاتی ایران یکی از جاذبه‌های گردشگری این سفر است. راهنمای گردشگری در این ایستگاه به توضیح تاریخچه‌ خواهد پرداخت. دوباره سوار قطار خواهید شد.


اگر از پنجره به بیرون نگاه کنید  مناظری از سیمین دشت و زرین دشت را خواهید دید که در هر فصل زیبایی مخصوص به خود را دارد. با عبور از دشت‌ها به سمت فیروز کوه خواهید رفت و مسیر مسطح به مسیری کوهستانی تبدیل خواهد شد.


کوهستانی بودن این منطقه یکی از مهم‌ترین علت‌های گسترده نشدن خطوط ریلی به شمال کشور محسوب می‌شود. قطار بار دیگر در ایستگاه شوراب می‌ایستد. فضای این ایستگاه برای عکاسی بسیار مناسب است.


بعد از آن از روی سازه‌های منحصربه‌فرد پل ورسک و سه خط طلا عبور می‌کنید و قطار با توقف روی این پل هیجان را به دل سفر می‌آورد.


ناهار هم در قطار سرو خواهد شد. بعد از صرف ناهار به سمت شیرگاه و  پل سفید معروفش حرکت می‌کنید و بعد از اندکی توقف قطار از همین مسیر و لذت بردن از مناظر جنگلی به سمت تهران برمی‌گردید و در ساعت 11 شب در تهران، این روز فراموش نشدنی را به پایان می‌رسانید.


مزایای سفر با قطار


مزایای سفر با قطار

برای بسیاری از گردشگران سفر با خودروی شخصی در پیچ و خم جاده هراز یعنی سفر به شمال. لذت سفر شمال، برخلاف خیلی از مقاصد گردشگری، از خروجی شهر شروع می‌شود، در تمام مسیر ادامه دارد و به مقصد خلاصه نمی‌شود، حتی ممکن است توقف طولانی مدت در ترافیک‌های چند ساعته‌‌ خروجی شهر در روزهای پایان هفته و تعطیلات برای عده‌ای بخش طبیعی و جدایی‌ناپذیر از سفر شمال باشد.


اگرچه این موارد ممکن است بخش عادی از تجربه‌ی سفر شمال به نظر برسند، تجربه‌ی سفر با قطار می‌تواند شکل دیگری از تجربه‌ی مسیر با امنیت و آرامشی باشد که معمولاً در سفرهای جاده‌ای کمتر نصیب گردشگران می‌شود.


امنیت بیشتر


امنیت بیشتر

سفر جاده‌ای به‌خصوص در تعطیلات ممکن است بستر خطرهای بسیاری باشد. جاده‌های شمال با پیچ و خم‌های فراوان و گذر از میان راه‌های کوهستانی در عین حال که جزو مهیج‌ترین جاده‌های ایران هستند، ممکن است بسیار خطرساز باشند.


همچنین سفر جاده‌ای می‌تواند با ترافیک سنگین همراه باشد. اگر با ماشین شخصی خود این مسیر را طی نکنیم، سختی مسیر با تاکسی‌های بین شهری یا اتوبوس ممکن است دو چندان باشد.


قطار و استفاده از خطوط ریلی یکی از بهترین گزینه‌های جایگزینی است که می‌تواند نسبت به سفر جاده‌ای امنیت بیشتر و خطر کمتری را پیش رو بگذارد.


آسایش و راحتی در مسیر


آسایش و راحتی در مسیر

قطار با کوپه‌های چند نفره و مسیری متفاوت‌تر از جاده‌های پر از ماشین همیشگی، از لای به لای زمین‌های کشاورزی عبور می‌کند و دشت‌ها و کوه‌ها و مسیرهایی که ممکن است هرگز در یک سفر جاده‌ای نبینیم را پیش چشم می‌گذارد.قطارها با ارائه امکانات رفاهی متفاوت مثل سرو غذا و نوشیدنی و امکان استراحت روی تخت‌ها و صندلی‌های آسوده، سفری لذت بخش را رقم می‌زنند.


اگر با جمعی دوستانه یا خانوادگی سفر می‌کنید، می‌توانید با کرایه تمام صندلی‌های یک کوپه فضای کاملاً اختصاصی برای خود داشته باشید. همچنین همیشه این امکان وجود دارد تا با قدم زدن در راهروهای قطار یا سر زدن به کافه و رستوران از خستگی مسیر بکاهید.


قطارها با سرعت مطمئن و عبور از شهر‌های مختلف شمالی این امکان را به ما می‌دهند تا طبق برنامه‌ی زمانی از پیش تعیین شده در مقصد مورد نظرمان پیاده شویم و در اقامتگاهی که برای خودمان تدارک دیده‌ایم ساکن شویم و از مابقی سفرمان لذت ببریم.


هزینه کمتر


یکی از عمده‌ترین مزایای استفاده از قطار امنیت و آسودگی بالا و هزینه‌ی متناسب و اقتصادی آن است. معمولاً بلیط‌هایی با قیمت‌های مختلف در قطارها وجود دارند و سفر با قطار یک سفر گران به شمار نمی‌آید.


بهترین روش برای اجاره اقامتگاه در شمال ایران


بهترین روش برای اجاره اقامتگاه در شمال ایران

اگر در هرکدام از ایستگاه‌های قطار در شمال کشور پیاده شوید با دیدنی‌های منحصربه‌فردی روبرو خواهید شد. بهتر است قبل از سفر ایستگاه مقصد خود را مشخص کنید و برای اینکه سفری با خیال راحت داشته باشید، از قبل برای اجاره ویلا شمال اقدام کرده باشید. جاباما تقریباً در همه‌ی شهر‌هایی که قطار تهران شمال در آن توقف دارد، اقامتگاه‌هایی را برای سفری آسوده محیا کرده است.


در هر ایستگاهی که پیاده شوید جاباما با شماست و می‌توانید با کمک آن اقامتگاهی برای خود رزرو کنید. اقامتگاه‌ها در شمال کشور از منازل کوچک شخصی در شهرها و روستاها، اقامتگاه‌های بوم گردی ویلاهای ساحلی تا کلبه‌های جنگلی متغیر هستند و جاباما مجموعه‌ای از این اقامتگاه‌ها را در اختیار شما می‌گذارد. با جاباما اجاره ویلا در ارمسر و تمام شهرهای شمال را به‌صورت آنلاین انجام دهید.


در کنار اقامتگاه‌های شخصی و هتل‌ها، امروزه اقامتگاه‌های بوم گردی و خانه‌های روستایی در شمال کشور نیز محبوب شده است. می‌توانید با انتخاب شهر مقصد خود در سایت جاباما لیستی از اقامتگاه‌های ممکن را ببینید و با توجه به سلیقه‌ی خود انتخاب کنید.


پاسخ به سوالات متداول درباره زیبایی های مسیر سفر به شمال با قطار


کدام شهرهای شمال ایران را می‌توان با قطار رفت؟

قطار از تهران از دو مسیر مختلف به سه استان شمالی می‌رود. در مسیر اول از شهر‌های مازندران و گلستان عبور می‌کند و در دو مقصد اصلی ساری و گرگان توقف می‌کند. قطار تهران - رشت در ایستگاه رشت متوقف می‌شود. این دو خط ریلی با خطوط ریلی دیگر کشور ارتباط مستقیم ندارند و معمولاً برای رسیدن به سایر خطوط ریلی از شمال باید از ایستگاه قطار تهران بلیط مجزا گرفت.

مزایای سفر با قطار چیست؟

بهترین روش اجاره اقامتگاه در شمال چیست؟