یکی از آن روزهایی که فشار کاری به استخوانم رسیده بود، فقط منتظر آخر هفته بودم. دلم می‌خواست از تهران دل بِکَنَم و به دل جاده بزنم. جاده‌ای که در کوتاه‌ترین زمان ممکن من را به روستایی خنک، سرسبز و البته خلوت و ساکت برساند. هدفم تجدید قوا برای هفته آینده بود.


پس به دنبال بهترین ییلاقات و روستاهای اطراف تهران گشتم. در این جستجو با روستاهای جدیدی آشنا شدم که قبلاً اسم آن‌ها را هم نشنیده بودم. در ادامه می‌خواهم روستاهایی را معرفی کنم که از هر کجای تهران که باشید، در کمتر از 2 ساعت به آن‌ها می‌رسید می‌توانید برای اجاره ویلا در آن‌ها اقدام کنید.


روستاهای اطراف تهران برای سفر یک روزه


خیلی از مردم تمام روزهای هفته را کار می‌کنند و وقت زیادی برای تفریح ندارند. همین موضوع باعث شده تا خیلی کمتر از قبل سفر کنند. اگر اهل تهران یا کرج هستید و دلتان یک سفر یک روزه می‌خواهد، باید به نزدیک‌ترین روستاهای اطراف تهران برای سفر یک روزه بروید.


روستای شهرستانک


روستای شهرستانک

شهرستانک یکی از روستاهای اطراف تهران است که با رنگ‌های جذاب درختانش شما را جادو می‌کند. این روستا که در غرب تهران قرار گرفته تنها 100 کیلومتر با خانه شما فاصله داشته و پُر از درختان زیبا و بلندقامت است. این درختان در فصل پاییز به رنگ‌های قرمز و نارنجی و زرد درآمده و روستا را رنگین می‌کنند.


از جاذبه‌های گردشگری روستای شهرستانک می‌توانم به کتیبه قاجاری و کاخ ناصرالدین شاه اشاره کنم. مورخان می‌گویند که حدود 4 هزار سال پیش، به‌خاطر منبع آبی که از یک چشمه تغذیه می‌شده، مردم در کوهپایه‌های البرز زندگی خوشی برای خود داشتند.


رودخانه‌ای سیراب و سرسبزی و باغات فراوان، محلی عالی برای زندگی ساخته بود. از دیگر جاهای دیدنی روستای شهرستانک می‌توانم به قلعه دزدبند، آبشار و رود شهرستانک، درخت سرو اورس و تپه شنستون اشاره کنم.


آدرس روستای شهرستانک


استان البرز، 54 کیلومتری شمال غربی کرج


موقعیت روستای شهرستانک روی گوگل‌مپ


روستای برغان


روستای برغان

روستای برغان در ساوجبلاغ استان کرج قرار گرفته و به‌خاطر رودخانه‌های زیبای «شاهرود» و «سنج» شهرت دارد. رود باعث شده تا روستا، سرسبز و آباد باشد و باغ‌ها درختانی تنومند و پُربار در فصل تابستان و پاییز داشته باشند.


روستای برغان آب‌وهوایی دلچسب و فراموش‌نشدنی دارد. می‌توانید در کنار رود و زیر سایه درختان پُرشاخه بنشینید و نسیم خنک نیمروزی را روی صورت خود حس کنید.


از جاهای دیدنی روستاهای اطراف تهران در برغان می‌توانم به آتشگاه کرج، مسجد برغان، قلعه تاریخی ایلخانی، حسینیه برغان، باغ‌های سرسبز، حاشیه رود و زیارتگاه چهل‌دختر اشاره کنم. در برغان 2 باشگاه اسب‌سواری وجود دارد که گردشگران می‌توانند سواری با اسب‌های زیبا و تنومند را در آن تجربه کنند.


طبیعت سرسبز روستا محلی برای آرامش خیال است. کنار رود که کمپ بزنید، صدای خروش آن با صدای باد درهم‌آمیخته و زیباترین سمفونی جهان را برایتان می‌نوازد. روستای برغان با تهران حدود 81 کیلومتر فاصله داشته و 1 ساعت و 32 دقیقه در راه هستید.


آدرس روستای برغان


کرج، شهرستان ساوجبلاغ، منطقه چندار، دهستان برغان، روستای برغان


موقعیت روستای برغان روی گوگل‌مپ


دشت لار


دشت لار

دشت لار که به آن پارک ملی لار هم می‌گویند در منطقه‌ای حفاظت‌شده قرار گرفته و تنوع جانوری و گیاهی بالایی دارد. این دشت، 31 هکتار وسعت داشته و در کوهپایه قله دماوند قرار دارد. دریاچه سد لار و دریاچه دیو آسیاب از مهم‌ترین جاهای دیدنی این دشت هستند.


وقتی بهار شود، لاله‌های آتشین دشت را پُر می‌کنند و در امتداد آن‌ها می‌توانید قله دماوند را ببینید که کلاهی سفید و زیبا روی سر دارد. آسمان پاک و آبی‌تر از همیشه و آب‌وهوای تازه و پُر از اکسیژن باعث شده تا دشت لار یکی از مقصد‌های اصلی گردشگران در فصل بهار و تابستان باشد.


آدرس دشت لار


استان مازندران، آمل، بخش لاریجان


موقعیت دشت لار روی گوگل‌مپ


روستای افجه


روستای افجه

اگر دنبال یکی از بهترین روستاهای اطراف تهران برای سفر یک روزه هستید، افجه بهترین انتخاب خواهد بود. این روستا جاذبه‌های گردشگری زیادی دارد که شامل آبشار موآب، آبشار پیچوریک، محله چراغان، حمام تاریخی، قلعه تاریخی ساکا، دشت هویج، دشت لار و قصر ناصرالدین شاه هستند.


دشت هویج و دشت لار با آن همه سرسبزی و طراوتی که دارند، افجه را به یکی از دلنشین‌ترین روستاهای اطراف تهران در بهار تبدیل کرده‌اند. این روستا در بهار و تابستان شگفت‌انگیز است و برای همین پیشنهاد می‌کنم روزهای آخر هفته را برای سفر به آن انتخاب کنید.


آب‌وهوایی دلچسب و خنک، شکوفه‌های گل‌های وحشی به رنگ‌های مختلف، زیبایی‌های وصف‌ناشدنی بهار زیبا و خانه‌های روستایی همان ترکیبی است که خستگی یک هفته کار در تهران شلوغ را از تنتان به‌در می‌کند.


روستای افجه فقط 5 کیلومتر با لواسان فاصله داشته و برای یک سفر یک روزه انتخابی عالی است؛ چون به تهران خیلی نزدیک است. در زبان دیلمی به روستای افجه، «اوجه» هم می‌گویند.


در گذشته‌های دور، این روستا محل امن زندگی رودها، جویبارها و آبشارهای زیادی بوده که در کوچه‌پس‌کوچه‌های روستا برای خودشان می‌خروشیدند و راه را باز می‌کردند.


به‌خاطر وجود این همه جویبار و رود و آبشار، مدت‌ها پیش به افجه، «آبچه» هم می‌گفتند. فاصله تهران تا روستای افجه حدود 44 کیلومتر بوده و حدود 26 دقیقه در راه هستید. افجه یکی از نزدیک‌ترین روستاهای اطراف تهران برای پایتخت‌نشینان است.


آدرس روستای افجه


تهران، شهرستان شمیرانات، بخش لواسانات، 5 کیلومتری لواسان


موقعیت روستای افجه روی گوگل‌مپ


روستاهای اطراف تهران برای تفریح


تفریح برای شادابی روح لازم است، اگر فرزندی در خانه دارید، باید برای تفریح او زمان بگذارید. اما در این میان نباید خودتان را فراموش کنید.


یک سفر کوتاه در حد یک یا دو روز می‌تواند تفریحی عالی برای زمانی باشد که مرخصی ندارید. پس آخر هفته را در زیباترین روستاهای اطراف تهران به تفریح بگذرانید.


روستای ارنگه


روستای ارنگه

روستای ارنگه فقط 18 کیلومتر با کرج فاصله دارد و یکی از زیباترین روستاهای اطراف تهران است. یکی از جذابیت‌های این روستا، قبرستان قدیمی آن است که می‌توانید سنگ‌های باستانی قدیمی را از نزدیک ببینید.


روستای ارنگه در مقایسه با دیگر روستاهای اطراف تهران و کرج، باغ‌های بیشتری داشته و به همین دلیل هم سرسبزتر است.


ارنگه مملو از درخت‌های میوه مثل گیلاس، سیب قرمز، توت، گلابی و گردو است. بنابراین در فصل تابستان که درختان به بار می‌نشینند بهترین فرصت برای سفر خواهد بود.


در این روستا ویلاهای زیادی ساخته شده و علتش هم نزدیکی آن به تهران و کرج است. خیلی از پایتخت‌نشین‌ها به دنبال جایی سرسبز هستند که فاصله کمی با تهران داشته و برای آخر هفته عالی باشد.


از جاهای دیدنی روستاهای اطراف تهران در ارنگه می‌توانم به آبشار هفت چشمه، آبشار ارنگه، قبرستان تاریخی و کوچه‌باغ‌های ارنگه اشاره کنم. فاصله تهران تا روستای ارنگه حدود 66 کیلومتر است و حدود 1 ساعت و 22 دقیقه در راه خواهید بود.


آدرس روستای ارنگه


18 کیلومتری جاده چالوس کرج، بخش آسارا


موقعیت روستای ارنگه روی گوگل‌مپ


روستای چناقچی علیا و سفلی


روستای چناقچی علیا و سفلی

اگر دنبال روستاهای اطراف تهران برای تفریح بودید، حتماً اسم چناقچی علیا به گوشتان خورده است. این روستا در دهستانی به اسم «دوزج» قرار گرفته و از روستاهای اطراف شهرستان زرندیه است.


کارشناسان و مورخان می‌گویند قدمت این روستا به دوره صفویه برمی‌گردد. از همان دوران صفویه تا حالا این روستا محلی بوده برای تفریح و فرار مردم شهر تهران و کرج از شلوغی و آلودگی هوا.


در روستای چناقچی علیا می‌توان ردپایی از تاریخ را دید. مردم این روستا مسلمان و مسیحی هستند و این تفاوت مذهب برای خیلی از گردشگران جذاب است.


روستای چناقچی در دیواره‌های کوهستان ساخته شده و خانه‌های روستایی در آن مثل حلقه‌های زنجیر به هم متصل هستند. متراژ خانه‌ها متفاوت است و نظم خاصی ندارند؛ اما برای ساخت خانه‌های قدیمی از چوب، گل، پهن، کاهگل و خشت استفاده شده است.


چناقچی علیا یکی از روستاهای خلوت اطراف تهران است که درختان گردو، جریان سیال رود، آبشار و کلیسا آن را برای گردشگران جذاب‌تر می‌کند. آب‌وهوای خنک در فصل بهار و تابستان باعث شده تا این روستا پذیرای مهمانان زیادی از تهران و کرج باشد. روستای چناقچی علیا حدود 140 کیلومتر با تهران فاصله دارد.


آدرس روستای چناقچی


استان مرکزی، بخش خرقان، شهرستان زرندیه


موقعیت روستای چناقچی روی گوگل‌مپ


روستای فیل‌بند


روستای فیل‌بند

فیل‌بند یکی از ییلاقات اطراف تهران است که در استان مازندران واقع شده و به‌خاطر فاصله کمی که با تهران دارد، بین گردشگران بسیار محبوب است. این روستا در ارتفاعات واقع شده و دمای پایین‌تری نسبت به روستاهای دیگر دارد.


در فصل زمستان، فیل‌بند سفیدپوش می‌شود و به دلیل سرمای زیاد هوا، خیلی از اهالی، روستا را ترک می‌کنند. برای همین شاید بهتر باشد فصل دیگری را برای سفر انتخاب کنید. مثلاً بهار و تابستان که همه‌جا سبزه و گل‌های وحشی روییده‌اند و درخت‌ها شکوفه داده‌اند.


یکی از ویژگی‌های روستای فیل‌بند که آن را به مکانی عالی و یک ییلاق نزدیک تهران تبدیل کرده، ارتفاع 2300 متری آن از سطح دریا و خنکی هواست. این روستا در بیشتر مواقع اقیانوسی از ابر دارد که زیر پاهای شما در حرکت است.


اگر تابحال اقیانوس ابر را ندیده‌اید پیشنهاد می‌کنم فیل‌بند را به‌عنوان اولین مقصد سفرتان در نوروز انتخاب کنید. فاصله تهران تا روستای فیل‌بند 187 کیلومتر بوده و حدود 2 ساعت و 12 دقیقه در راه هستید.


آدرس روستای فبل‌بند


استان مازندران، جنوب بابل، بخش بندپی غربی، روستای فیلبند


موقعیت روستای فیل‌بند روی گوگل‌مپ


روستاهای خنک اطراف تهران یا بهترین ییلاقات اطراف تهران


ییلاقات اطراف تهران همان چیزی است که همه ما در روزهای گرم و سوزان تابستان به دنبالش هستیم. این روستاها فاصله زیادی از تهران ندارند؛ اما تفاوت دمای آن‌ها خیلی محسوس است.


روستای سنگان


روستای سنگان

یکی از ییلاقات اطراف تهران که هوش از سرتان می‌برد، سنگان است. اینجا جاذبه‌های گردشگری طبیعی و تاریخی زیاد دارد و با وجود هوای خوش و سرسبزی فراوان، بهترین مقصد برای سفر یک روزه خواهد بود.


روستای سنگان که بین کوه‌های البرز قرار گرفته، رودخانه‌ای خروشان و سرزنده دارد که باغ‌های روستا را سیراب می‌کند.


درخت چنار هزار ساله و سنگ قبرهایی که قدمت آن‌ها بیشتر از 500 سال است، از جمله مهم‌ترین جاذبه‌های تاریخی روستای سنگان هستند. این روستا حدود 2100 متر از سطح دریا فاصله داشته و به همین دلیل هم آب‌وهوایی خنک و مطبوع در بهار و تابستان دارد.


اگر به دنبال ییلاق خنک اطراف تهران هستید، با توجه به نزدیکی این روستا به تهران، سنگان می‌تواند انتخابی عالی برای آخر یک هفته پُرکار باشد.


خانه‌ها روی دامنه کوه ساخته‌ شده‌اند و بین آن‌ها را درخت‌های میوه پوشانده که در بهار مملو از شکوفه می‌شوند. روستای سنگان تنها 33 کیلومتر از تهران فاصله داشته و حدود 20 دقیقه در راه هستید.


آدرس روستای سنگان


تهران، 20 کیلومتری شمال غرب تهران، بخش کن، روستای سنگان


موقعیت روستای سنگان روی گوگل‌مپ


روستای آبنیک


روستای آبنیک

یکی از روستاهای اطراف تهران که طرفداران زیادی بین گردشگران دارد، روستای آبنیک است. اگر زیاد اهل گردشگری نباشید، شاید اسم این روستا را نشنیده باشید.


این روستای زیبا یکی از ییلاقات اطراف تهران است که در 11 کیلومتری منطقه فشم قرار دارد. به آبنیک به دلیل زیبایی و سرسبزی فراوان، نگین زنده و سرسبز رودبار قصران هم می‌گویند.


روستای آبنیک در بستر رودخانه «کلارود» شکل گرفته و به همین دلیل هم مسیر دسترسی به آن پُر از پیچ‌وخم است. خروش این رود زیبا و سرسبزی که با خودش برای روستا به ارمغان آورده، هر بیننده‌ای را به وجد می‌آورد.


از جاهای دیدنی روستای آبنیک می‌توانم به رودخانه کلارود، آبشار یخی آبنیک، غار بیوک آقا، چشمه آبنیک، دشت جانستون، قله جانستون، امامزاده موسی و طیب و پل آبنیک اشاره کنم. روستای آبنیک از تهران 58 کیلومتر فاصله داشته و حدود 35 دقیقه در راه هستید.


آدرس روستای آبنیک


تهران، اتوبان شهید بابایی، جاده لشگرک، بلوار امام خمینی، فشم، روستای آبنیک


موقعیت روستای آبنیک روی گوگل‌مپ


روستای برگ جهان


روستای برگ جهان

شاید اسم روستای برگ جهان را کمتر کسی شنیده باشد. این روستا که در نزدیکی لواسانات قرار گرفته، یکی از قدیمی‌ترین روستاهای اطراف تهران است.


در این روستا آثار تاریخی زیادی مثل سفالینه‌های قدیمی پیدا شده است. این روستا حدود 2026 متر از سطح دریا فاصله داشته و به همین دلیل هم آب‌وهوایی خنک و مطبوع در فصل بهار و تابستان و سرد در پاییز و زمستان دارد.


روستای برگ جهان به‌عنوان یکی از ییلاقات اطراف تهران، جاذبه‌های گردشگری زیادی دارد. از جمله این جاذبه‌ها می‌توانم به تنگل خانه، غار خمیره، آرامگاه امامزاده اسماعیل، تکیه سرده برگ جهان، آبشار برگ جهان، زندان خانه لاز و قلعه دختر اشاره کنم.


روستای برگ جهان آن‌قدری زیبا و بکر است که برای اقامت بیشتر وسوسه می‌شوید. اگر خواستید چند روز را در این روستا بمانید، می‌توانید از روستایی‌ها یک اتاق اجاره کرده یا به دنبال سوئیت باشید.


آدرس روستای برگ جهان


تهران، 13 کیلومتری لواسانات، 11 کیلومتری روستای افجه


موقعیت روستای برگ جهان روی گوگل‌مپ


روستای سله بن


روستای سله بن

در نزدیکی سد نمرود فیروزکوه، روستایی سرسبز و خلوت به اسم روستای سله بن قرار دارد. سله بن ییلاق نزدیک تهران است که در گذشته مردم برای گذراندن روزهای گرم تابستان به آنجا می‌رفتند.


خاک حاصلخیز این روستا و وجود منابع آبی متنوع باعث شده تا کشاورزی و باغداری در سله بن رونقی عالی داشته باشد.


روستای سله بن به‌عنوان یکی از ییلاقات اطراف تهران به دلیل قرارگیری در منطقه‌ای کوهستانی، آب‌وهوایی خنک و معتدل دارد که برای فرار از گرمای سوزان تهران، انتخاب خوبی است.


حبله، رودی است که از روستا عبور کرده و اهالی از آب پُربرکت آن برای آبیاری مزارع و باغ‌های خود استفاده می‌کنند. در روستا اقامتگاهی سنتی به اسم ارزمان ساخته شده که برای استراحت و اقامت گردشگران امکانات خوبی دارد.


آدرس روستای سله بن


تهران، شهرستان فیروزکوه، بخش ارجمند، دهستان دوبلوک، روستای سله بن


موقعیت روستای سله بن روی گوگل‌مپ


روستاهای عجیب اطراف تهران


اگر دنبال کمی هیجان در سفر خود هستید، باید سراغ روستاهای عجیب اطراف تهران بروید. این روستاها مکان‌هایی زیبا اما کمی عجیب دارند که آن‌ها را از دیگر روستاهای اطراف تهران متمایز می‌کند.


روستای وردیج


روستای وردیج

وردیج یکی از روستاهای عجیب اطراف تهران است که در شمال غربی روستای کن قرار دارد. چیزی که این روستا را عجیب کرده، کوه‌هایی با اشکالی شبیه به‌صورت حیوانات یا حتی صورت انسان است.


وقتی در دامنه کوه ایستاده‌اید و به بالا نگاه می‌کنید، شمایلی را می‌بینید که شاید در تاریکی شب کمی هم ترسناک باشد.


روستای وردیج باغ‌های میوه فراوانی دارد که در آن‌ها درخت‌های میوه زردآلو، گیلاس، آلو، شاتوت و توت کاشته شده و در بهار پُر از شکوفه و در تابستان پُر از میوه می‌شوند.


وردیج یکی از روستاهای بوم گردی اطراف تهران است که جاهای دیدنی زیادی دارد. ارتفاعات پهنه حصار، امامزاده بی‌بی زرین قمر، دامنه کوه‌ها، کوه‌های تراش‌خورده به دست باد و باران و کوچه‌های تنگ و کاه‌گلی از زیباترین دیدنی‌های این روستا هستند.


آدرس روستای وردیج


تهران، بخش کن و سولقان، روستای وردیج


موقعیت روستای وردیج روی گوگل‌مپ


روستای زرین دشت


روستای زرین دشت

زرین‌دشت از توابع فیروزکوه است، روستایی سرسبز و زیبا که در شرق تهران قرار دارد. در میان دو بخش خانه‌های روستایی می‌توانید منطقه‌ای وسیع و سرسبز را ببینید که مملو از درختان قدیمی است.


آرامشی که در این روستا حاکم است آن را به یکی از بهترین روستاهای اطراف تهران تبدیل کرده است.


چشمه آب‌معدنی خمده، چشمه دریابک، رودخانه حبله رود و خانه‌هایی قدیمی که آدمی را به یاد داستان‌های مادربزرگ می‌اندازد، از جمله جاهای دیدنی زرین دشت هستند. در این روستا جاده آسفالته پیچ‌وخمی هیجان‌انگیز دارد که در فصل پاییز با برگ‌های درختان، رنگین می‌شود.


آدرس روستای زرین دشت


تهران، شهرستان فیروزکوه، 40 کیلومتری جنوب غرب شهر فیروزکوه


موقعیت روستای زرین دشت روی گوگل‌مپ

موقعیت روستای زرین دشت روی گوگل‌مپ ثبت نشده است، اگر سفری یک روزه به این روستا داشتید، حتماً آدرس آن را ثبت کنید.


روستای کرکبود


روستای کرکبود

روستای کرکبود، خانه‌هایی با دیوارهایی خشتی به رنگ سرخ و پنجره‌هایی چوبی به رنگ فیروزه‌ای دارد. خانه‌های قدیمی که به این سبک هستند؛ اما به دلیل نزدیکی این روستا به تهران، خانه‌های ویلایی زیادی هم ساخته شده است.


کرکبود یکی از روستاهای اطراف تهران و کرج است که در شهرستان طالقان واقع شده و طبیعتی سرسبز و زنده دارد.


بافت روستا کوهستانی است و پوشش گیاهی منطقه باعث شده تا اهالی بیشتر به کار زنبورداری بپردازند. شاید برای شما جالب باشد که چرا نام این روستا، «کرکبود» است.


بعضی از اهالی می‌گویند که در گذشته‌های دور، به دلیل کبودی رنگ سنگ‌های روستا و جلوه‌ای که این سنگ‌ها به کوه‌های اطراف می‌دادند، اسم کرکبود برای این منطقه انتخاب شده است.


البته روایت دیگر هم هست که می‌گوید در گذشته‌های خیلی دور، دو امامزاده به ‌اسم‌های زید و ابراهیم در این روستا زندگی می‌کردند. آن‌ها دو اسب به اسم‌های کهر و کبود داشتند.


بعد از مرگ این دو برادر، اهالی منطقه اسم روستا را «کهروکبود» گذاشتند که در طول زمان به کرکبود تغییر پیدا کرده است. روستای کرکبود در فاصله 131 کیلومتری تهران قرار گرفته و حدود 1 ساعت و 36 دقیقه در راه هستید.


آدرس روستای کرکبود


استان البرز، شهرستان طالقان، روستای کرکبود


موقعیت روستای کرکبود روی گوگل‌مپ


روستاهای اطراف تهران که رودخانه دارند


روستاهایی که رودخانه دارند، موهبتی بزرگ در فصل بهار و تابستان هستند. وقتی هوا آنقدر گرم است که نمی‌شود بیرون رفت، گذاشتن پاها در میان موج‌های خروشان و خنک رودخانه روستاهای اطراف تهران، وجودتان را خنک می‌کند. روستاهای زیادی در تهران هستند؛ اما از بین همه آن‌ها رودخانه نمی‌گذرد.


روستای شکراب


روستای شکراب

در نزدیکی‌های روستای آهار، یک روستای سرسبز و زیبا وجود دارد که اسم آن شکرآب است. مسیر دسترسی به این روستا یک پیمایش 2 الی 3 ساعته دارد و اگر اهل طبیعت‌گردی باشید، قطعاً از مسیر لذت خواهید برد.


روستای شکراب یکی از روستاهای خلوت اطراف تهران است که به دلیل فاصله زیاد از سطح دریا، آب‌وهوایی خنک و معتدل دارد. اگر از گرمای تابستان تهران و هوای آلوده آن فراری هستید، آخر هفته جذابی را در این روستا خواهید داشت.


آبشار شکرآب که در دره‌ای سرسبز قرار گرفته یکی از جاهای دیدنی تهران است. این ییلاق باصفا و خوش آب‌وهوا به دلیل داشتن چشمه آب و چند قنات، معروف بوده و گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند.


در گذشته این روستا و مسیرهای غربی آن که به شهرستانک می‌رسند، محلی بود برای شکار شاهان و استراحت آن‌ها. رودخانه‌ای زلال و خروشان، درخت‌های سرسبز، کوه‌های مرتفع و راهی نسبتاً هموار روستای شکرآب را به منطقه‌ای دوست‌داشتنی تبدیل کرده است.


آدرس روستای شکراب


تهران، شمیران، رودبار قصران، روستای شکرآب


موقعیت روستای شکراب روی گوگل‌مپ

موقعیت روستای شکراب تهران روی گوگل‌مپ ثبت نشده است. اگر یک آخر هفته به این روستا رفتید، حتماً موقعیت آن را ثبت کنید.


روستای آهار


روستای آهار

آهار یکی از بزرگ‌ترین مناطق بین روستاهای اطراف تهران است. آهار که در محدوده شمیرانات و شهر رودبار قصران قرار گرفته یکی از روستاهای اطراف تهران است که رودخانه دارد.


این روستا به دلیل وجود رودخانه، آب‌وهوایی خنک و مطبوع در بهار و تابستان دارد و همین موضوع هم باعث شده تا افراد زیادی در آخر هفته به اینجا بیایند. اگر ساکن تهران و کرج هستید و دلتان می‌خواهد ریه‌ها را از هوایی تازه و تمیز، پُر کنید، روستای آهار را برای آخر هفته انتخاب کنید.


از هر دو طرف روستا، رودخانه‌ای زیبا می‌گذرد که به لطف جریان خروشان آن، حیوانات زیادی در کنار رود زندگی می‌کنند. رود باعث شده تا در این روستا باغ‌های سرسبز و زیبا گسترش پیدا کنند.


رودخانه‌های معروف روستای آهار، «شکرآب» و «پیش کنک» نام دارند. آب زلال این رودهاست که زمینه را برای کمپینگ گردشگران در کنار رود آماده کرده است.


این رودخانه‌ها که از دل کوه‌های «سی‌پال» و «گاجره» سرچشمه گرفته‌اند، آنقدر زلال هستند که می‌توانید سنگ‌های کف رود را ببینید. روستای آهار یکی از جاهای دیدنی تهران است که به‌خاطر وجود درختان میوه متنوع، در بهار پُر از شکوفه‌های رنگی می‌شود.


از کنار دیوار خانه‌ها که می‌گذرید، گلبرگ‌های شکوفه‌ها روی شانه‌های شما می‌ریزند و عطر خوش آن‌ها به مشام می‌رسد. روستای آهار از تهران حدود 51 کیلومتر فاصله داشته و 31 دقیقه در راه هستید.


آدرس روستای آهار


تهران، شمیرانات، دهستان رودبار قصران


موقعیت روستای آهار روی گوگل‌مپ


روستای کردان


روستای کردان

کردان یکی از معروف‌ترین روستاهای اطراف تهران است که در کرج و در شهرستان ساوجبلاغ واقع شده است. آب‌وهوایی دلچسب، فضایی سرسبز و سرزنده، باغ‌های پُر از درخت میوه و رودخانه‌ای که می‌خروشد، از جمله جذابیت‌های این ییلاق خنک اطراف تهران است. اسناد تاریخی می‌گویند که این روستا قدمتی بیشتر از 1000 سال داشته و تاریخ ساخت آن به قرن ششم برمی‌گردد.


در زمان‌های قدیم، روستای کردان به‌نوعی مرکز سیاسی کرج بود. در زمان جنگ هم مردم زیادی از اطراف به این روستا پناه آوردند. از آن زمان‌ها خیلی گذشته و حالا به دلیل نزدیکی به تهران و کرج و آب‌وهوای خوش این روستا، مردم زیادی در این منطقه ویلا و خانه ساخته‌اند.


این ییلاق نزدیک تهران جاهای دیدنی زیادی دارد. این جاهای دیدنی شامل برج مقبره کردان، پل قدیمی «بانو صحرا کردان»، رودخانه کردان، ارتفاعات کهار بزرگ و باغ‌های سرسبز و حاشیه رود هستند. در کردان یک دهکده تفریحی هست که به امکاناتی مثل شنا، بسکتبال، والیبال، سوارکاری و فوتبال مجهز است. از میدان آزادی تهران تا روستای کردان 61 کیلومتر فاصله است و حدود 37 دقیقه در راه هستید.


آدرس روستای کردان


کرج، شهرستان ساوجبلاغ، روستای کردان


موقعیت روستای کردان روی گوگل‌مپ


روستای طالقان


روستای طالقان

اگر دنبال یک ییلاق نزدیک تهران هستید، روستای طالقان بهترین انتخاب برای فصل‌های مختلف سال خواهد بود. این منطقه در میان ارتفاعات رشته‌کوه البرز قرار گرفته و حدود 133 کیلومتر با تهران فاصله دارد. با دیدن این فاصله نترسید، مسیر آن‌قدری زیبا هست که گذر زمان را فراموش می‌کنید.


روستای طالقان جاهای دیدنی بسیاری دارد که در آبشارهای مختلف، چشمه‌های جوشان، باغ‌های میوه‌های رنگارنگ و چند غار خلاصه نمی‌شوند.


از جاهای دیدنی طالقان می‌توانم به ارژنگ قلعه، آبشار کرکبود طالقان، خانه آیت‌الله طالقانی، قلعه کیقباد هرنج، چنار کهنسال استان البرز، سد و دریاچه طالقان، آبشار شله‌بن، آبشار سوهان یا آبشار چره، امامزاده هارون، آبشار دوازده کاسه و کتیبه گردنه عسک اشاره کنم.


طالقان جاهای دیدنی زیادی دارد و از گذشته‌های دور ییلاق خنک اطراف تهران بوده است. اگر دنبال روستاهایی با امکانات خوب هستید، طالقان بهترین انتخاب برای آخر هفته‌ها در بهار و تابستان و حتی پاییز خواهد بود. هوای بهار و تابستان آن‌قدر خنک است که فکر می‌کنید اوایل پاییز است.


آدرس روستای طالقان


استان کرج، 50 کیلومتر بعد از شهر کرج


موقعیت روستای طالقان روی گوگل‌مپ


اجاره ویلا در روستاهای اطراف تهران


ییلاقات و روستاهای اطراف تهران برای اهالی تهران و کرج مثل مقصدی رؤیایی برای فرار از آلودگی هوا و شلوغی بی‌پایان است. این روستاها که بیشتر به‌عنوان ییلاق نزدیک تهران شناخته می‌شوند، برای سفری یک روزه یا اقامتی طولانی‌تر در آخر هفته‌ها، بهترین انتخاب خانواده‌ها خواهند بود.


روستاهای اطراف تهران روی نقشه معرفی شدند، از زیبایی‌های آن‌ها گفتم و آدرس را آوردم تا راحت‌تر آن‌ها را پیدا کنید. این روستاها و ییلاق‌های خنک اطراف تهران، فاصله زیادی با خانه شما ندارند؛ اما روح زندگی و طراوت را در کالبد شما می‌دمند.


پاسخ به سوالات متداول درباره ییلاقات و روستاهای اطراف تهران


بهترین ییلاقات اطراف تهران کدامند؟

فیلبند، سنگان، آبنیک، برگ جهان، طالقان، لواسان و سله بن از جمله بهترین ییلاقات اطراف تهران هستند.

روستاهای عجیب اطراف تهران کدامند؟

از کدام روستاهای اطراف تهران و کرج رودخانه می‌گذرد؟