با شنیدن نام آتشگاه شاید تصور کنید که با یک بنای تاریخی روبه‌رو هستید ولی آتشگاه کرج یکی از روستاهایی است که در نزدیکی تهران قرار دارد و به دلیل داشتن آب و هوای خنک در تابستان و جاذبه‌های دیدنی مختلف حسابی معروف شده است. روستایی که برای گشت و گذار آخر هفته و رفتن به دل طبیعت می‌توانید روی آن حساب کنید.


ضمن اینکه باغ رستوران‌ها و کافه‌های اینجا برای تفریح نیم روزه در آب و هوای خنک هم مناسب است.


نزدیکی این روستا به کرج و تهران آن را به یکی از مقاصد طبیعت‌گردی و گشت‌وگذارهای آخر هفته تبدیل کرده است. پس با گشتی در روستا با جاهای دیدنی و مسیرهای دسترسی آن بیشتر آشنا شویم و آن را در لیست یکی از بهترین جاهای دیدنی اطراف تهران برای یک آخر هفته جذاب بگذاریم!


روستای آتشگاه کرج کجاست؟


آدرس: استان البرز، ۱۰ کیلومتری گوهردشت، روستای آتشگاهروستای آتشگاه در ۲۰ کیلومتری کرج به سمت شمال غربی قرار دارد. این روستا به گوهردشت نزدیک‌تر است و فقط ۱۰ کیلومتر با آن فاصله دارد.آتشگاه از شمال با نوجان و دروان، از جنوب با منطقه باغستان، از شرق با سیاهکلان و از غرب با برغان همسایه است.


در روستای زیبای آتشگاه وجود باغ‌های مختلف در کنار کوه و آب و هوای معتدل و خنک، آن را به مقصد بی‌نظیر برای تجربه یک روز بی‌نظیر در دل طبیعت کرده است. ضمن اینکه تنها یک ساعت با تهران فاصله دارد و می‌توانید برای آخر هفته‌ها روی آن حساب کنید.روستای آتشگاه کرج

مسیر دسترسی به روستای آتشگاه


برای رسیدن به روستا دو مسیر پیش رو دارید. مسیر اول از سمت کرج و مسیر دوم از جاده چالوس می‌گذرد.


مسیر دوم شما را به دل جاده‌ای می‌برد که از زیبایی‌های آن شگفت‌زده خواهید شد. چرا که جاده این روستا با وجود سرسبزی و طبیعت بسیار زیبا یکی از جاده‌های دیدنی است. جاده پرپیچ و خم، پس از طی مسیری از نقاشی و شگفتی‌های طبیعت به‌ویژه در فصل پاییز شما را به روستای آتشگاه می‌رساند. در واقع مسیر آتشگاه کرج یکی از تماشایی‌ترین مسیرهای اطراف تهران است.


مسیر اول؛ از شمال کرج وارد بلوار امام خمینی شده تا به شهرک بهارستان برسید. در قسمت شمال این شهرک جاده آتشگاه است که شما را در انتهای جاده شما را به این روستا می‌رساند.


مسیر دوم؛ پس از گذشتن از روستای وینه جاده چالوس و قبل از روستای آدران، در سمت چپ خروجی جاده آتشگاه را می‌بینید. مسیر خود را در این جاده ادامه بدهید تا بعد از عبور از روستای نوجان به روستای آتشگاه برسید.


مسیر دسترسی به روستای آتشگاه

چرا آتشگاه کرج معروف است؟


روستاهای ییلاقی یکی از جذاب‌ترین مناطق در فصل‌های گرم سال هستند. آتشگاه کرج هم یکی از این روستاهای ییلاقی است که علاوه‌بر آب و هوای خنک و کوهستانی، پر از باغ‌های میوه و جاذبه‌های تاریخی و طبیعی است. رودخانه آتشگاه کرج هم از پایین روستا می‌گذرد و زیبایی‌های این منطقه را دوچندان می‌کند.


تاریخ این روستا روایت از حضور زرتشتیان از دوران ساسانی و اشکانی دارد و برخی‌ها بر این عقیده‌اند که نام روستا هم از همان دوران به یادگار مانده است.


اگر برای یک آخر هفته تابستانی برنامه‌ریزی می‌کنید، می‌توانید لیست کاملی از بهترین ییلاق های اطراف تهران را داشته باشید.


جاهای دیدنی آتشگاه کرج
نام این روستا از زمان حضور زرتشتیان در آن و دوران ساسانی و اشکانی به جا مانده است

گشت و گذار در روستای آتشگاه


با گشت و گذار در این روستا می‌توانید باغ‌های گیلاس، زردآلو، توت و گردو را در بخش‌های مختلف ببینید. همچنین در دامنه کوه انواع گیاهان دارویی و طبیعی را پیدا کنید.


خیلی‌ها هم آتشگاه را برای تجربه کوهنوردی انتخاب می‌کنند. وجود تپه‌ها و کوه‌های مختلف در این منطقه امکان کوهنوردی با درجه سختی‌های مختلف را فراهم می‌کند. در بالای کوه‌ها می‌توانید تصاویر شگفت‌انگیزی را از دشت‌ها ببینید و از این مناظر بی‌نظیر عکاسی کنید.


رصد ستارگان در شب‌های بی‌نظیر اینجا هم از دیگر تفریحات جذاب به شمار می‌رود.وجود تفریحات اقامتی و رفاهی مختلف هم اقامت و گشت و گذار در این روستا را برای شما راحت می‌کند.جاذبه های روستای آتشگاه
اگر دوست دارید آسمان صاف و ستاره‌باران شب را تماشا کنید، این روستا یکی از بهترین‌ها است

جاهای دیدنی آتشگاه کرج


آتشگاه کرج ترکیبی از طبیعت و تاریخ است. روستایی که علاوه بر جاذبه‌های طبیعی، آثار تاریخی هم در آن به چشم می‌خورد. با گشتن در دل روستا سری به جاهای دیدنی آن خواهیم زد.


تل مهدیخانی


یکی از جاذبه‌های روستا که در قسمت شمالی آن قرار دارد، تل مهدی‌خانی است. تپه‌ای که در اطراف آن سنگ‌های سرخ و آتشزنه زیادی وجود دارد و به گفته افراد محلی در گذشته هم آتشکده‌ای برای زرتشتیان وجود داشته و یکی از مکان‌های مقدس برای آن‌ها به شمار می‌رفته است. به اعتقاد برخی‌ها، این روستا نام خود را از همین‌جا وام گرفته است.


قله دو برادر


در سمت شرق روستا هم کوهی به چشم می‌خورد که به اسم کوه دو برادر معروف است. وجود دو تپه شبیه به هم که اندازه و شکلی شبیه به هم دارند، باعث انتخاب این نام شده است.


در زمان‌های قدیم یک قلعه برای نگهبانی و دیدبانی از منطقه وجود داشت. زمانی که به بالای کوه بروید، حفره‌هایی را می‌بینید که با دست کنده شده‌اند. به اعتقاد برخی‌ها این حفره‌ها در گذشته برای دود و علامت استفاده می‌شدند. اما بعضی‌ها هم اینجا را محل گنج آتشگاه کرج می‌دانند که در گذشته افرادی به جستجوی آن بودند و به همین دلیل حفاری شده است.


عاشق طبیعت هستید؟ پس یک آخر هفته به این روستا بروید و آخر هفته بعدی سری به فشم تهران بزنید که برای طبیعت‌گردان بهترین مقصد است.


قله دو برادر

امامزاده پیر پیران


در این روستای خوش آب و هوا، یک امامزاده کوچک در دل یک باغ کوچک و دیوارکشی قرار دارد. امامزاده پیر پیران در بوته‌ای طاق شکل به همراه ساختمانی برای عبادت قرار گرفته است. به گفته محلی‌ها پیر پیران نام عابدی در این منطقه بوده که در بین اهالی بسیار مورد احترام است.


در کنار امامزاده هم یک درخت کهن‌سال قرار دارد که برای محلی‌ها ارزش و اهمیت زیادی دارد.


 بام آتشگاه


بر فراز روستا و مناطق بلند آن که به بام معروف است، رستوران و کافه هم طراحی شده است. از این نقطه علاوه‌بر لذت بردن از دیدن مناظر می‌توانید، شام هم میل کنید.


البته که این بام بسیار جذاب است، اما در لیست جاهای تفریحی تهران می‌توانید آدرس چند مورد از بام‌های مرتفع و دیدنی دیگر را هم پیدا کنید.


 بام آتشگاه

جاده آتشگاه


یکی دیگر از جذابیت‌های آتشگاه جاده آن است که دارای یک پیست موتورسواری کوهستان است که علاقه‌مندان به موتورسواری و همچنین کسانی که به تماشای آن علاقه دارند را به این منطقه می‌کشاند.


اگر عاشق رانندگی در جاده‌های متفاوت و زیبا هستید، ما آدرس زیباترین جاده های ایران را برایتان داریم.


جاده آتشگاه

آب و هوای آتشگاه


منطقه ییلاقی آتشگاه از جمله جاهای خنک در نزدیکی کرج است. وجود کوه‌ها در این منطقه، اینجا را تبدیل به روستایی خنک در بهار و تابستان کرده است. تا جایی که در زمستان رفت و آند و اقامت در این منطقه مشکل است.


در فصل بهار شاهد زیبایی‌های شکوفه درختان خواهید بود و در تابستان هم باغ‌های میوه شما را به اینجا دعوت می‌کند. البته بیشتر باغ‌های اینجا شخصی است ولی می‌توانید میوه‌های تازه را از خود اهالی مستقیماً خریداری کنید.


پاییز آتشگاه هم از آن جاهایی است که نباید آن را از دست بدهید، زمانی که خنکی هوا با طبیعت رنگارنگ اینجا ادغام می‌شود و از شروع مسیر در جاده آتشگاه کرج تا رسیدن به خود روستا، محو زیبایی‌های آن خواهید شد. پس اگر قبلاً در فصل‌های بهار و تابستان سفر کرده‌اید حتماً باید پاییز آن را هم ببینید.آب و هوای آتشگاه

بهترین رستوران‌های آتشگاه


با وجود اینکه آتشگاه یک روستا با طبیعت زیبا و بی‌نظیر است ولی در بخشی از آن می‌توانید رستوران‌، باغ رستوران و سفره‌خانه‌های زیادی را پیدا کنید. با هم سری به رستوران‌های مختلف آتشگاه بزنیم. بعضی از این رستوران‌ها در خود آتشگاه و بعضی دیگر در نزدیکی آن قرار دارند:


 • باغ رستوران نوروزی
 • رستوران نگین کوهستان آتشگاه
 • رستوران حاج وهاب
 • رستوران سنتی نیلوفر
 • رستوران آتش
 • سفره خانه سنتی خاطره
 • باغ رستوران بهشت البرز
 • رستوران زیتون
 • رستوران سوته دلان (آتشگاه)
 • کافه رستوران الماس
 • کافه بوم
 • کافه کلبه

البته که کرج یکی از بهترین جاها برای شکم‌گردی است، کافیست آدرس بهترین رستوران های کرج در دستتان باشد!


بهترین رستوران های آتشگاه

اجاره اقامتگاه در آتشگاه کرج


روستای زیبای آتشگاه یکی از جاهایی است که برای آخر هفته‌ها می‌توانید روی آن حساب کنید. جایی که با وجود اینکه در فاصله کمی از تهران و در نزدیکی کرج قرار دارد، برای یک سفر کوتاه بسیار مناسب است. پس اقامت در این آتشگاه را به هیچ وجه از دست ندهید تا حظ بیشتری از طبیعت آن ببرید.


برای پیدا کردن اقامتگاه هم کار شما چندان سخت نیست چرا که در سایت جاباما و جستجوی آتشگاه کرج می‌توانید لیستی از ویلا و سوئیت‌های موجود را ببینید. تمامی گزینه‌ها به همراه عکس، امکانات و هزینه اقامت هستند که می‌توانید آن‌ها را با هم مقایسه و در نهایت اقامتگاه مورد نظر خود را به‌صورت آنلاین رزرو کنید.


رزرو اقامتگاه در این مرحله از سایت جاباما قطعی است و پس از رسیدن به مقصد آن را دریافت کرده و خیالتان از بابت اقامت راحت خواهد بود.


یکی دیگر از جاهای دیدنی کرج، روستای کردان است. اگر قصد سفری کوتاه به اطراف تهران را دارید می‌توانید با اجاره ویلا در کردان این سفر را به یک خوش‌گذرانی تمام عیار تبدیل کنید.


پاسخ به سوالات متداول درباره آتشگاه کرج


دلیل نام‌گذاری روستای آتشگاه کرج چیست؟

یک تپه قدیمی به نام تل مهدی‌خانی در این روستا وجود دارد که به گفته اهالی روزگاری دارای آتشگاه برای زرتشتیان ساسانی و اشکانی بوده و روستا هم نام خود را از همین‌جا وام گرفته است.

زبان مردم روستای آتشگاه چیست؟

پارک آتشگاه کرج کجاست؟

آیا امکان اجاره ویلا در آتشگاه کرج وجود دارد؟