وقتی از سمت شمال غرب وارد استان اصفهان می‌شویم، یکی از اولین شهرهایی که در مسیر ما قرار دارد خوانسار است.


خوانسار که به درختان و طبیعت و سرسبزی و همچنین چشمه‌های فراوانش معروف است، یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی استان اصفهان است که شاید نسبت به کاشان و ابیانه و غیره کمتر به آن توجه شده‌است.


در این مقاله تلاش می‌کنیم تا به صورت کامل خوانسار اصفهان را معرفی کنیم و مهمترین جاهای دیدنی این شهر را به صورت کامل معرفی کنیم. با ما همراه باشید.


خوانسار کجاست؟


خوانسار در قسمت شمال غربی استان اصفهان و در همسایگی استان لرستان و استان مرکزی واقع شده‌است و از سمت غرب با الیگودرز در استان لرستان، از سمت شمال با گلپایگان، از جنوب با فریدون شهر و چادگان و از سمت شرق به شاهین شهر ختم می‌شود.


بنابراین در جواب سوال خوانسار کجاست می‌توانیم بگوییم که در شمال غرب استان اصفهان و در نزدیکی شهر گلپایگان واقع شده‌است.


دسترسی به خوانسار


برای رسیدن به این شهر از سمت شهر تهران ابتدا باید وارد اتوبان تهران قم شوید و از قم به سمت دوراهی سلفچگان حرکت کنید. سپس از دوراهی سلفچگان به سمت دلیجان حرکت کنید و وارد جاده گلپایگان-مونه شوید.


پس از آن که به گلپایگان رسیدید، به سمت جنوب حرکت کنید و وارد جاده گلپایگان-خوانسار شوید. پس از حدود 20 دقیقه رانندگی از گلپایگان، به این شهر زیبا می‌رسید.


خوانسار اصفهان

فاصله خوانسار تا تهران در حدود 380 کیلومتر است و حدودا 4:30 زمان می‌برد تا از تهران به خوانسار برسید.


اما مسیر دسترسی دوم از اصفهان به خوانسار است. برای دسترسی به آن از اصفهان دو مسیر پیش روی شما است که از نظر زمانی تفاوت چندانی باهم ندارند.مسیر دسترسی اول از اصفهان به خوانسار از شاهین شهر می‌گذرد. پس از عبور از شاهین شهر و رسیدن به خوندآب وارد جاده اشن شوید و حدود 1 ساعت بعد به خوانسار می‌رسید. این مسیر حدودا 172 کیلومتر است و 2:30 ساعت زمان می‌برد.


مسیر دوم دسترسی، از اصفهان از جاده نجف آباد می‌گذرد. این مسیر کمی کوتاه‌تر از مسیر شاهین شهر است و حدود 165 کیلومتر است. مدت زمانی از طریق جاده نجف آباد طول می‌کشد تا به این شهر برسید در حدود 2:15 دقیقه است.


تاریخچه خوانسار


شهر خوانسار اصفهان در طول تاریخ محل زندگی اقوام مختلف بوده و اتفاقات تاریخی فراوانی در آن رخ داده است. در قسمت‌هایی از تاریخ گفته می‌شود که در زمان هخامنشیان و پادشاهی کوروش، بخشی از یهودیان که بعدا به سمت همدان مهاجرت کردند، در این شهر زندگی می‌کردند.


همچنین وجود چندین آتشکده در این شهر، قدمت آن را تا پیش از اسلام تایید می‌کند. همچنین براساس اسناد تاریخی، خوانسار یکی از توقف‌گاه‌های اسکندر در زمان حمله به ایران بوده و جنگی بین اسکندر مقدونی و داریوش سوم در همین منطقه رخ می‌دهد.


در زمان پس از اسلام اینجا مورد حمله مغول‌ها قرار گرفت و تا حد زیادی تخریب شد. اما رونق مجدد آن به عصر صفویه بر می‌گردد که پادشاهان صفوی به این شهر به صورت ویژه توجه داشتند و فرآیند آبادانی و رونق با سرعت بالاتری انجام شد.


همچنین خوانسار در زمان قاجار هم شهر مهمی بوده و حاکمان اینجا از افراد مورد اعتماد که بعضا سابقه وزارت داشته‌اند انتخاب می‌شدند.


اگر راهی اصفهان هستید و بهتر است در کنار این منطقه زیبا سری به جاذبه های دیدنی شهر اصفهان هم بزنید که البته در یک لیست به سختی جا می‌شود و در یک سفر چند روزه کوتاه نمی‌گنجد!


وجه تسمیه خوانسار


در زبان فارسی خوان معمولا به معنی چشمه اس و سار هم پسوندی است که نشان دهنده فراوانی و تعداد زیاد است. با توجه به اینکه در شهر خوانسار چشمه‌های بسیار زیادی وجود دارند، نام خوانسار یعنی دارای چشمه‌های فراوان برای این شهر انتخاب شده‌است.


خوانسار کجاست
خوانسار طبیعت بی‌نظیری هم دارد

زبان و نژاد مردم خوانسار


زبان مردم خوانسار یکی از گویش‌ها و زبان‌های بسیار قدیمی است که دارای ریشه‌ی هندو ایرانی است. این زبان در حال حاضر در خطر انقراض قرار گرفته و عمدتا مردم اینجا از زبان خوانساری استفاده نمی‌کنند و تنها از گویش خوانساری در مکالمات خود استفاده می‌کنند.


با توجه به حجم بالای مهاجرت و عدم استفاده از زبان خوانساری، سازمان یونسکو زبان خوانساری را در بین زبان‌های در خطر انقراض قرار داده‌است.خوانسار کجا بریم
زبان مردم خوانسار یکی از زبان‌های کهن ایران است

جاهای دیدنی خوانسار


همانطور که گفتیم، خوانسار مملو از چشمه‌های مختلف در دل طبیعت زیبا و خیره کننده است. به همین علت این منطقه دارای جاذبه‌های طبیعی فراوان است.


همچنین شرایط آب و هوایی مساعد این منطقه باعث شده تا در طول تاریخ خوانسار محل روی دادن اتفاقات مختلفی باشد و همین مسئله باعث شده تا امروز خوانسار دارای جاذبه‌های تاریخی متعددی هم باشد.


جاهای دیدنی طبیعی و گردشگری


در این قسمت زیباترین و جذاب‌ترین جاذبه‌های طبیعی خوانسار را به شما معرفی می‌کنیم تا در صورتی که پیشنهاد سفر به این منطقه زیبا را مطرح کردید و دوستانتان از شما پرسیدند که در خوانسار کجا بریم بتوانید به صورت کامل زیبایی‌های این شهر را شرح دهید.


سد باغ کل


سد باغ کل یکی از مهمترین منابع تامین آب شرب شهر این شهر اصفهان است که در جنوب شرقی این شهر واقع شده‌است. سد باغ کل دارای رودخانه‌های فصلی است که به صورت مداوم به این سد می‌ریزند.


ظرفیت سد باغ کل در حدود 5 میلیون و 800 هزار متر مکعب است. فضای اطراف سد باغکل خوانسار و هوای بسیار مطبوعی دارد و می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای یک تفریح دسته جمعی آخر هفته باشد.


سد باغ کل حدودا 10 کیلومتر با خود شهر فاصله دارد.


اگر اهل روستاگردی هستید و دیدن جاهای بکر لذت سفر را برایتان معنی می‌کند، در اینجا ما لیستی داریم از زیباترین روستاهای ایران که برای سفرهای خاص عالی است.


سد باغکل خوانسار
سد باغ کل خوانسار

گلستان کوه


اما در قسمت شمالی سد باغکل و در ناحیه جنوب شرقی این شهر کوه زیبای گلستان کوه واقع شده‌است. گلستان کوه با 3631 متر ارتفاع یکی از کوه‌های بلند استان اصفهان است. در این کوه زیبا انواع گیاهان وحشی مانند موسیر و گون به صورت خودرو می‌رویند.


همچنین در فصل بهار لاله واژگون در خوانسار گلستان کوه به عنوان یکی از جاذبه‌های طبیعی و گردشگری، مسافران زیادی را به این شهر دعوت می‌کند. برای رفاه حال مسافران و گردشگران، تجهیزاتی مانند سرویس بهداشتی، استراحتگاه و پارکینگ اتوموبیل در دامنه گلستان کوه تعبیه شده‌است.خوانسار گلستان کوه

دشت لاله‌ های واژگون گلستان کوه


لاله‌های واژگون خوانسار گلستان کوه آن قدر جذابیت دارند که بد نیست کمی بیشتر درباره آن صحبت کنیم. لاله واژگون که به نام‌های گل اشک، اشک مریم و تاج قیصر هم شناخته می‌شود، بسیار به میزان بارش باران حساس است.


در زمان‌هایی که بارش باران مناسب باشد، ارتفاع این گل زیبا به 70 سانتی‌متر هم می‌رسد. اما در زمان‌هایی که بارش کم باشد، ممکن است ارتفاع لاله های واژگون گلستان کوه تا 30 سانتی‌متر هم کاهش پیدا کند.


برای رسیدن به دشت لاله های واژگون کافی است تا از خوانسار به سمت رویتای دره‌بید حرکت کنید. بعد از روستای دره بید، تابلوهای ورودی دشت لاله های واژگون را مشاهده خواهید کرد.


همچنین برای رسیدن به دشت لاله های واژگون از اصفهان، باید از مسیر شاهین شهر و مورچه خورت استفاده کنید تا به دشت زیبای لاله های واژگون برسید.


باغ لاله های واژگون
باغ لاله های واژگون

باغ شهر


خوانسار به دلیل وجود چشمه های آب فراوان مملو از درختان سربه فلک کشیده است و به همین دلیل اینجا یکی از باغشهرهای مهم ایران به شمار می‌رود.


انبوه کوچه باغ‌ها و باغ های کوچک و بزرگ در سراسر این شهر پیدا می‌شوند. محله‌های چشمه آخوند، مالکاه، پایتخت، صفاییه و دوراه از بهترین و زیباترین کوچه باغ‌های باغ شهر هستند.جاذبه های خوانسار
باغ شهر خوانسار

غار هیکل


یکی از متفاوت‌ترین غارهایی که تا به حال در زندگی دیده‌اید را در خوانسار می‌توانید مشاهده کنید. غار هیکل که در 5 کیلومتری این شهر زیبا و در نزدیکی کوه هیکل قرار دارد، در واقع یک حفره بزرگ و عمیق در دل زمین است که تا حدود 190 متر عمق دارد. دمای داخلی غار حدودا بین 14 تا 16 درجه سانتی‌گراد است.


نکته بسیار جالب این که در عمق 120 متری این غار، چندین سنگ نوشته و آثار تاریخی پیدا شده‌است. بازدید از غار هیکل رایگان است اما برای وارد شدن به غار، حتما از کمک افراد آشنا به این غار بهره مند شوید.


کوچه باغ های خوانسار


لذت قدم زدن در دل کوچه باغ های زیبای خوانسار را شاید در معدود شهرهای ایران بتوانید تجربه کنید. کوچه باغ های اینجا دقیقا همان چیزی است که در تصویر اولیه‌ که از کوچه باغ در ذهن شما نقش می‌بندد.


دیوارهای بلند خشتی و آجری، کوچه‌ای باریک مملو از درختان سر به فلک کشیده به همراه جوی آب کوچکی که صدای آرامش را با خود به دنبال دارد. برای قدم زدن در کوچه باغ ها می‌توانید به محله‌های مالگاه، چشمه آخوند، صفاییه، محله دوراه و پایتخت سری بزنید.


کوچه باغ های خوانسار
کوچه باغ های خوانسار

روستای دره بید


روستای دره بید خوانسار یکی از جاذبه‌های زیبای این شهر است که هم از بعد طبیعی و هم از بعد تاریخی جذاب است. این روستا پیش از ورود اسلام به ایران بنانهاده شده و با ورود اسلام به ایران، اهالی این روستا به دین اسلام درآمدند. روستای دره بید چندین بار در اثر حمله دشمنان تخریب شده و مجددا از ابتدا ساخته شده‌است.


دشت لاله‌های واژگون از زیباترین جاذبه‌های روستای دره بید است. همچنین اندک بقایای باقی مانده از قلعه قدیمی روستای دره بید از دیگر جاذبه‌های این منطقه است.چشمه مرزن گشت


خوانسار شهر چشمه‌ها است. چشمه مرزن گشت یکی از زیباترین جشمه‌های شهر خوانسار است. این چشمه زیبا در جنوب غربی شهر و در پارک ملی سرچشمه واقع شده‌است. چشمه مرزن گشت به همراه چندین چشمه دیگر در نهایت رودخانه خوانسار را تشکیل می‌دهند.


پارک ملی سرچشمه


پارک ملی با مساحت حدود 15 هکتار در دامنه کوه خوانسار یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی این منطقه جذاب است. در پارک ملی سرچشمه مجموعه متعددی از چشمه‌های مختلف قرار دارد.


همچنین انواع درختان و گونه‌های گیاهی مختلف در این پارک ملی محافظت می‌شوند. وجود وسایل بازی متعدد، آلاچیق، سرویس بهداشتی و امکانات رفاهی، بازدید از پارک ملی سرچشمه را به یک گزینه مناسب برای تعطیلات آخر هفته تبدیل می‌کند.


پارک ملی سرچشمه در خوانسار
پارک ملی سرچشمه

غار دامنه خوانسار


در مسیر خوانسار به اصفهان و در منطقه‌ای به نام دمانه، یک غار هیجان انگیز به نام غار دامنه قرار دارد. این غار طول زیادی ندارد و تنها در حدود 35 متر است، اما همین 35 متر به قدری هیجان انگیز است که حتما پیشنهاد می‌شود در مسیر خوانسار به اصفهان توقف کوتاهی داشته باشید و غار دامنه را از نظر بگذرانید.


مکان های تاریخی خوانسار


در کنار جاهای دیدنی طبیعی و جغرافیایی، این شهر مملو از جاذبه‌های تاریخی است. در ادامه بیشتر با جاذبه‌های تاریخی خوانسار آشنا می‌شویم.


پیش از آنکه سراغ دیدنی های تاریخی این منطقه زیبا برویم، بیایید سری بزنیم به میدان نقش جهان اصفهان که خود به تنهایی آیینه تاریخ است.


بابا ترک


شیخ عدنان یکی از عرفای معروف قرن ششم هجری در پارک ملی سرچشمه دفن شده و مقربه وی این روزها یکی از جاذبه‌های تاریخی شهر است. در این آرامگاه به جز باباپیر یا باباترک مقبره شش عارف دیگر هم قرار دارد.


جاهای دیدنی تاریخی خوانسار
مقبره بابا ترک

مقبره حلیمه و نرگس یا بقعه دختران بکر


بقعه‌ی حلیمه و نرگس که با نام دختران هم شناخته می‌شود یکی از زیارت‌گاه‌های شهر خوانسار است که در فاصله 2 کیلومتری این شهر و در روستای قودجان قرار دارد. براساس روایات امام زادگان حلیمه و نرگس به حضرت امام موسی کاظم (ع) می‌رسند.مدرسه مریم بیگم صفوی


مدرسه مریم بیگم صفوی قدیمی‌ترین مدرسه دینی و حوزه علمیه در شهر خوانسار است که در سال 1106 هجری قمری و در زمان شاه سلیمان صفوی ساخته شده‌است.


این مدرسه قدیمی تاکنون چندین بار بازسازی شده‌است. این مدرسه در ناحیه جنوب شرقی این شهر و در کنار رودخانه خوانسار بنا نهاده شده‌است.


جاذبه های شهر خوانسار
مدرسه مریم بیگم صفوی

خانه ابهری


در استان اصفهان و شهرهایی مانند کاشان خانه‌هایی با معماری زیبا به صورت فراوان یافت می‌شوند. خانه ابهری یکی از این خانه‌های زیبا است که در شهر خوانسار قرار دارد.


خانه ابهری در دوران قاجار ساخته شده و قدمت حدود 250 ساله آن باعث شده تا به عنوان یکی از قدیمی‌ترین خانه‌های زیبای شهر شناخته شود. خانه ابهری در خیابان آیت الله خوانساری این شهر قرار دارد.خانه ابهری
خانه ابهری

مقبره بابا پیر


باباپیر که به عنوان یکی از پایه‌گذاران مذهب شیعه در استان‌های اصفهان و لرستان و همدان شناخته می‌شود، در مقبره باباپیر در شهر خوانسار دفن شده‌است. مقبره باباپیر از معماری بسیار زیبایی برخوردار است و یکی از مکان‌های جذاب برای بازدید در این شهر است.


خانه حبیبی ها


علاوه بر خانه ابهری، خانه حبیبی ها هم یکی دیگر از خانه‌های قدیمی و زیبای این شهر است. خانه حبیبی ها که به دوره قاجار بر می‌گردد، در خیابان امام خمینی قرار دارد. این خانه تاریخی در فهرست آثار ملی ایران هم به ثبت رسیده است. معماری منحصر به فرد و چشم نواز این خانه قدیمی از مهمترین ویژگی‌های آن است.


خانه حبیبی ها
خانه حبیبی ها

بازار دوراه خوانسار


بازار قدیمی خوانسار در گذشته متشکل از سه بازا به نام های بازار بالا، بازار پلگوش و بازار دوراه بوده‌است. بازار دو راه یکی از دو بازار باقی مانده است که همچنان مغاره‌های مختلف در آن فعالیت دارند. تجربه حضور در بازارهای قدیمی شهرهای مختلف، یکی از لذت بخش ترین بخش‌های هر سفر است که با بازدید از بازار دوراه خوانسار می‌توانید این لذت وصف نشدنی را تجربه کنید.


در این بازار می‌توانید انواع سوغات خوانسار مانند عسل، گز، تنقلات، بادام و گردو و آلو و محصولات خوانسار مانند فرش دستباف را تهیه کنید.


دیدن بازارهای تاریخی همیشه جاذب است. اصلا بیایید از همین جا سری به این نوشته بزنیم که در آن بهترین بازارهای سنتی ایران را معرفی کرده‌ایم.


بازار خوانسار
بازار دوراه

تپه آریایی ها خوانسار


یکی از قدیمی‌ترین جاذبه‌های این منطقه زیبا در فاصله 35 کیلومتری این شهر و در روستای رحمت آباد قرار دارد. تپه آریایی ها از زمان پیش از هخامنشیان و زمان کوچ آریایی‌ها به ایران برجای مانده است.


این تپه با تاریخچه حدود 8 هزار ساله، دارای غارهایی است که با تونل‌های کوچک از زیر تپه به هم متصل می‌شوند.تپه تاریخی آریایی ها
تپه تاریخی آریایی ها

شاهزاده احمد


بنای امام زاده سید احمد که با نام شاهزاده احمد هم شناخته می‌شود، یکی از زیرات‌گاه‌های معروف در این شهر است. این بنا که حدود 1000 سال قدمت دارد، چندین بار مرمت شده‌است.


بقعه شاهزاده احمد در ناحیه جنوبی این شهر و در کنار رودخانه خوانسار واقع شده‌است.


مسجد جامع خوانسار


مسجد جامع خوانسار یکی از مساجد قدیمی در ایران است که به گواه سنگ نوشته‌های کشف شده در آن به سال 1101 هجری قمری بر می‌گردد. این مسجد با مساحت 3 هزار متر مربع بزرگترین مسجد این منطقه است. معماری و طراحی داخلی این مسجد از زیباترین مساجد ایران است. مسجد جامع خوانسار در ورودی شهر قرار دارد و بازدید از آن رایگان است.


یکی از مساجد زیبا و تاریخی دیگر در اصفهان، مسجد شیخ لطف الله است که یک زیبایی جادویی و یک تاریخ شنیدنی دارد.


مسجد جامع خوانسار
مسجد جامع خوانسار

پل ساسان


پل تاریخی ساسان در شمال شرقی این شهر و در روستای تیدجان قرار دارد. بنابر شواهد و نزدیکی‌های معماری پل ساسان با معماری دوران صفویه، می‌توان حدس زد که قدمت این پل تاریخی به دوران صفویه برمی‌گردد.


مسجد آقا اسدالله


در میدان اصلی شهر یک مسجد تاریخی قرار دارد که به مسجد آقا اسدالله معروف است. این مسجد در ابتدا توسط آقا اسدالله ساخته شد اما تکمیل نشد. حدود 10 سال بعد و در سال 1258 این مسجد در پسر آقا اسدالله یعنی محمد باقرخان تکمیل شد. مسجد آقا اسدالله چندین بار به دلیل سیل و اتفاقات مختلف تخریب شد و مجددا مرمت شد.امامزاده سید محمود


مقبره یکی از نوادگان امام هادی (ع) در شهر خوانسار قرار دارد که به امامزاده سید محمود معروف است، یکی از جاهای دیدنی تاریخی در این منطقه پرجاذبه است. این مسجد که طبق گفته‌ها به زمان صفویه برمی‌گردد، دارای گنبدی 12 ضلعی و مخروطی است که زیبایی منحصر به فردی دارد. امامزاده سید محمود در خیابان سیزده محرم واقع شده‌است و بازدید از این بنا رایگان است.


آب و هوای خوانسار و بهترین فصل سفر


خوانسار به دلیل وجود چشمه‌های فراوان دارای درخت‌ها و باغات متعددی است که این مسئله باعث شده تا آب و هوای اینجا همیشه بسیار مطبوع و دل انگیز باشد. وجود درختانی مانند گردو، بادام، آلود، سیب و همچنین پوشش گیاهی متنوع باعث شده تا این شهر پرشگفتی همچون بهشتی در دل ناحیه مرکزی ایران باشد.


برای سفر به اینجا هر زمانی از سال می‌توان مناسب باشد. اما با توجه به پوشش گیاهی گسترده و وجود درختان متعدد، فصل بهار و اردیبهشت ماه که تمام درختان شکوفه زده و سبز هستند، بهترین زمان برای سفر به خوانسار است.


آب و هوای خوانسار
آب و هوای خوانسار

سوغات و محصولات خوانسار


وجود باغات متعدد باعث شده تا محصولات متنوعی از به عنوان سوغات خوانسار عرضه شود. عسل یکی از مهمترین و معروف‌ترین سوغات اینجا است. وجود گیاهان مختلف باعث شده تا عسل‌های بسیار باکیفیت در این شهر تولید شود. گز دیگر سوغات معروف این شهر است که تا حد زیادی با گز اصفهان متفاوت است.


علاوه بر این، محصولات باغی مانند گردو، آلو، بادام و همچنین محصولاتی مانند ترخینه و تنباکو از مهمترین سوغات خوانسار است.


علاوه بر این فرش که به نام ساروق شناخته می‌شود، یکی از فرش‌های قدیمی ایران است که به عنوان سوغات و محصولات اینجا به فروش می‌رسد.


در هنگام سفر به این شهر حتما از انواع سوغات خوانسار مانند عسل و گردو و بادام با تهیه کنید و خاطره این سفر جذاب را چند برابر کنید.


اگر عاشق شیرینی و هنر هستید، پس حتما سر راهتان باید سری هم به خود اصفهان بزنید و سوغات اصفهان را هم برای خودتان و عزیزانتان به ارمغان ببرید.


سوغات خوانسار
گز خوانسار

اجاره ویلا و اقامتگاه در خوانسار


اما برای سفر به خوانسار تنها کاری که باید انجام دهید، برنامه ریزی سفر و تفریحاتی است که قرار است در طول سفر انجام دهید.


اقامت در خوانسار را به جاباما بسپارید. برای اجاره روزانه خانه و یا اقامتگاه بوم گردی، جاباما بهترین و باکیفیت‌ترین اقامت‌گاه‌ها را به شما معرفی می‌کند.


شما می‌توانید با بررسی و خواندن نظرات مسافران قبلی و همچنین بررسی مشخصات و امکانات اقامتگاه، تنها با چند کلیک و به صورت کاملا آنلاین از طریق وب سایت جاباما اقامتگاه، ویلا و خانه را در این شهر یا اصفهان اجاره کنید.


به عنوان مثال، شما می‌توانید اقامتگاه بوم گردی دیرا را که یکی از زیباترین اقامتگاه‌های بوم گردی در این شهر است، تنها با چند کلیک و به صورت کاملا آنلاین از وب سایت جاباما رزرو کنید.


پاسخ به سوالات متداول درباره خوانسار


محصولات و سوغات خوانسار چیست؟

مهمترین سوغات خوانسار شامل عسل، گردو، گز، بادام و آلو و همچنین فرش می‌شود.

فاصله اصفهان به خوانسار چقدر است؟

فاصله تهران به خوانسار چقدر است؟

معروف ترین جاهای دیدنی خوانسار کجاست؟