سفر سراسر تجربه است و این تجربه در سفر همان چیزی که بعد از بازگشتن در ذهنمان به جا می‌ماند. معمولاً مزه واقعی و اصیل سفر را باید بیرون از بازدید صرف از موزه‌ها، جاذبه‌ها و آثار تاریخی پیدا کنیم و برای چشیدنش از روحیه ماجراجوتر و جسورترمان خرج کنیم. تا به حال در سفر چیزی را به معنای واقعی کلمه، آنطور که هرگز فراموشش نکنید، «تجربه» کرده‌اید؟


در طول سفر، هرچقدر از روال زندگی روزمره خودمان دورتر شویم، بیشتر می‌توانیم زندگی‌های دیگری را به شکل‌های مختلف تجربه کنیم؛ به دل مکان‌های دیدنی، مردم، فرهنگ‌ها، مزه‌ها، سنت‌ها و زندگی روستایی و محلی بزنیم و چیزهایی را کشف کنیم که هرگز نمی‌توانستیم آنها را در خانه خودمان و در محیط آسایشمان تجربه کنیم.


تجربه‌های جاباما، ذهن شما را به روی انبوهی از احتمالات جدید در سفر باز می‌کند و طیف جدید و متنوعی از فعالیت‌هایی را پیش روی‌تان می‌گذارد که با درگیر کردن تمام حواس، شما را به لایه‌های عمیق‌تری از سفر می‌برد. این تجربه‌ها با میزبان‌های بومی همراهی می‌شوند؛ کسانی که خوش‌مشرب، اهل گفتگو و در حرفه خود کاردرست هستند.اما تجربه در سفر چیست و چطور طعم آن را بچشیم؟


تجربه در سفر چیست
چشیدن طعم غذاهای محلی در یک شهر می‌تواند یک تجربه خاص در سفر باشد، اما درست کردن غذاهای محلی با یک فرد بومی نوع دیگری از تجربه است، که می‌توان آن را ناب، اصیل و کمتر در دسترس دانست!

تجربه‌های جدید در سفر، به دنبال چه باشیم؟!


آیا تا به حال از سفری برگشته‌اید که با همه دید و بازدیدهایش، احساس کرده‌اید چیزی کم بوده و انگار مقصد را آن‌طور که باید و شاید، ندیده‌اید؟


همه می‌دانیم که امروز گشت و سفر، پوست انداخته و از قالب مصنوعی و قدیمی‌اش بیرون آمده است. ما به‌عنوان مسافران یک تور، نیاز داریم دست به کشف تجربه‌های جدیدی در سفر بزنیم، مهمان مردم باصفای محلی شویم، آداب و رسوم‌ بومی‌شان را از نزدیک بشناسیم، طعم و مزه غذهای‌شان را بچشیم، قصه‌ها و گذشته‌هایشان را بشنویم و مدتی را مثل آنها زندگی کنیم.


این تجربه‌ها گنج‌هایی هستند که در هیچ کتاب راهنمای سفر یافت نمی‌شوند، کمتر در دسترس‌اند و نیاز به همراهی یک بلد محلی ماهر دارند. تصور کنید که برای شما‌ل گردی به گیلان رفته‌اید. به جاذبه‌های معروفش سر زده‌اید ولی هنوز ماجرجویی‌های زیادی در جاهای مختلفی مثل رشت، فومن، منگوده و ... منتظر شماست.


ملاقات و هم‌نشینی با جنگل‌نشین‌های مسیرهای بکر روستایی، کشف رازهای زنبورهای هیرکانی، قدم زدن در مزارع بهشتی چای و چای چینی، گم شدن در هزارلای فراموش‌شده رشت و اطرافش، رکاب زدن از میان جادوی شالیزارهای شفت، پخت نان و غذای محلی، همگام در مسیر کوچ عشایر تالش و از این دست تجربه‌های ناب که اصالتش سفر شما را غنی و فوق‌العاده می‌کند و ارزش تلاش برای کشفش را دارد.


فکرش را بکنید این بار که به رشت سفر کردید با یک محلی همراه شوید، کسی که به جای از سبزه‌میدان و ساختمان شهرداری، لیدر شما می‌شود در یک تور شهرگردی چند ساعته به کوچه‌پس‌کوچه‌های قدیمی شهر رشت، محله‌های غیرتوریستی و ساختمان‌های تاریخی عجیب و غریبی که نامشان را در هیچ یک از سایت‌های گردشگری پیدا نمی‌کنید!


برای داشتن چنین تجربه‌ای کافیست یک سانس 3 ساعته از تجربه «گم شدن در قصه‌های رشت با روزبه» را رزرو کنید.


تجربه زندگی روستایی در سفر
حتی اگر به روستاها سفر کنید و در خانه بوم گردی یا روستایی بمانید، به سختی می‌توان گفت که شما یک تجربه دست اول از سبک زندگی روستایی داشته‌اید! اما اگر در بین اعضای یک خانواده روستایی چند روز یا حتی چند ساعت را سپری کنید و با آن خانواده به انجام کارهای روزمره بپردازید، طعم زندگی روستایی را خواهید چشید.

به‌عنوان یک مسافر، می‌توانید با میزبانان کاربلد تجربه در یک مقصد ارتباط صمیمانه‌تری برقرار کنید. این میزبان‌های ماهر محلی به‌خوبی محیط، فرهنگ و جذابیت‌ها، مکان‌های دیدنی و تفریحی اطراف خود را می‌شناسند، راه‌های حفاظت از میراث ملموس و ناملموس خود را بلندند، شیوه‌های کمک به اقتصادشان را می‌دانند و با علم به این‌ها، شما را وارد تجربه‌ای می‌کنند که ارتباط عمیق‌تری با مقصد سفرتان برقرار کنید.


تا زمانی که برای اولین‌بار این تجربه‌های محلی و بومی را امتحان نکنید، نمی‌دانید چقدر لذت‌بخش است؛ بعد از آن می‌توانید چنان دل‌بسته این نوع تور تجربه‌گرا شوید که مابقی سفرهای بدون تجربه خاص برایتان خوشایند نباشد.


تجربه‌هایی در سفر هست که به تنهایی یا با یک تور عادی نمی‌توانید طعمشان را از نزدیک بچشید. مثلا کمتر پیش می‌آید که یک محلی در خانه‌اش را به رویتان باز کند، توی ایوان خانه کنارتان بنشیند و رج به رج بافتن یک سبد حصیری شمالی را به شما یاد بدهد تا ببینید آنچه از بازار می‌خرید چه داستان‌های در پسِ خود دارد. طعم شرکت در چنین فعالیتی را می‌توانید با رزرو یک سانس از تجربه «هنر حصیربافی با خانم بردبار» بچشید.


تورهای تجربه گردی
امروزه مفهومی به نام تور تجربه گردی باب شده است، تورهایی که دیگر شامل موارد عادی مانند رفت‌وآمد، اقامت و غذا و گردش در مراکز گردشگری معروف نمی‌شود. این تورهای تجربه گردی با هزینه کمتری چند ساعت تجربه شرکت در یک فعالیت خاص را به شما ارائه می‌دهند، فعالیت‌هایی مانند شرکت در تجربه ساختن یکی از صنایع دستی بومی با همراهی یک محلی که همه عمر این هنر را پیشه کرده است.

بسیار سفر باید، تا پخته شود خامی!


سفر معمولاً خارج شدن از منطقه امن و تجربه اتفاقات جدید است. در واقع، طبق همان که «سعدیِ اهل سفر» گفت: «بسیار سفر باید، تا پخته شود خامی». سفر به شما کمک می‌کند که پخته‌تر و باتجربه‌تر شوید و هرچه فراتر از چند بازدید و اقامت باشد و شما را به قلب مقصد ببرد، می‌تواند برایتان الهام‌بخش‌تر و پر از لذت‌های ریز و درشت و قابل امتحان کردن باشد. 


از آنجا که سفرهای تجربه‌محور با فعالیت‌های روزمره متفاوت است، در هر تجربه می‌توانید شباهت‌ها و تفاوت‌ها را جشن بگیرید، درک بهتری از جهان اطراف‌تان داشته باشید و ذهن‌تان را به روی روش‌های دیگر زندگی باز ‌کنید. با تجربه کردن این امکان را خواهید داشت که در زمان سفر کنید و برخی از جنبه‌های فراموش‌شده زندگی را در خود و در محیط بیرون از خود دوباره کشف کنید.


البته که بیشتر ما ذوق گشتن در بازارهای محلی را داریم، اما همه ما ته دلمان دوست داریم در بازارگردی یک محلی همراهمان بیاید، ریزه‌کاری‌های خرید را به ما بگوید، به زبان محلی با هم‌شهری‌هایش خوش‌وبش کند و تخفیف بگیرد و گاهی قصه بازار و آدم‌هایش را برایمان تعریف کند. با رزرو یک سانس دو ساعته از تجربه «خوشمزه‌گردی در بازار رشت با مارال» می‌توانید بازار پررنگ‌ولعاب رشت را از چنین زاویه‌ای بگردید.


تور بک روزه رشت گردی
بخش مهمی از فرهنگ هر منطقه در "بازار آنجا" بازتاب پیدا می‌کند، تعاملات بین فردی، نوع محصولات و صنایع دستی، زبان و اصطلاحات رایج کوچه و بازار بین بومی‌ها و ... . شما این‌ها را تجربه نمی‌کنید مگر اینکه همراه با یک محلی به این بازارها سرک بکشید.

سبک جدید سفر چیست و تجربه کجای آن قرار می‌گیرد؟


مدت‌هاست که سبک سفر تغییر کرده و شمایِ اهل سفر تمایلی به افتادن در تله‌های توریستی ندارید و خواستار تجربه‌های خاص و منحصربه‌فرد در سفر هستید. این تجربه‌های خاص معمولاً غوطه‌ور شدن در روح مقصد را در ذهن تداعی می‌کند؛ آن تجربه‌ای در سفر می‌تواند شما را  شگفت‌زده کند که در فرهنگ، طبیعت، بافت محیط و جامعه میزبان نقشی فعال بازی کنید تا اینکه یک مشاهده‌گر صرف باشید.


تجربه در قلب سفر


سفرهای کم‌شتاب (slow travel) یکی از سبک‌های سفر است که تجربه در قلب آن قرار می‌گیرد، در این نوع سفر برخلاف انواع سفرهای فشرده دیگر، این موقعیت را مهیا می‌کند که از تک تک لحظات به دقت و آرامش لذت ببرید و سفر را به زندگی واقعی پیوند بزنید.


این نوع سفر، رویکردش عمیق شدن در مقصد و کشف زوایای پنهان‌ آن است. ممکن است در این سفرها فعالیت کمتری انجام دهید، اما حداقل مجبور نیستید وانمود کنید از مسابقه بازدید از مکانی به مکان دیگر لذت می‌برید.


وقتی همراه با یک میزبان محلی هستید و فرصت‌های غیرمنتظره‌ای مثل شرکت در آداب و رسوم و فعالیت‌های اهالی منطقه برای پیش می‌آید، حواس شما بیشتر درگیر می‌شود و طبیعتاً این اتفاق ماندگارتر از بازدید سریع از فلان مکان و شنیدن اطلاعات تاریخی آن منطقه است.


بعضی سفرهایشان مثل یک مسابقه برای دیدن هر چه بیشتر است، آنچه از این سفرها به جا می‌ماند چند عکس سرسری با ژست‌های معمول است و اطلاعاتی که شاید با یک تور مجازی بدون هزینه هم به دست بیاید. اما می‌تواند تجربه کشف شهری را داشت، به جای عبور سرسری از جاهای معروف به جاها و قصه‌هایی سرک کشیده که کمتر کسی دیده و شنیده.


گردش شهری یک روزه شمال
برای گشت‌وگذار و دیدن یک شهر می‌توانید یک نقشه از جاهای توریستی در جیب داشته باشید یا با یک تور شهرگردی معمولی به مکان‌های معروف و شناخته‌شده بروید و بازدید کنید یا می‌توانید با یک محلی، یک بومی راه بلد همراه شوید، کسی که زیر و بم شهر را می‌شناسد و نه به جاذبه‌های شناخته‌شده و معمول بلکه به جاهای مخفی و زیبایی که کمتر کسی ازش خبر دارد، شما را خواهد بود. این یک تجربه متفاوت در سفر می‌شود.

برای درک و قدردانی بیشتر از مقصد و میزبان‌تان، فقط لازم است وقت بگذارید، از داستان‌ها و قصه‌های مردم محلی بشنوید، با آداب و رسوم آنها همراه شوید و در محیط خود را گم کنید.


وجود افراد محلی کاربلد همراه شما در مقصد، یافتن بهترین تجربه‌ها را آسان‌تر می‌کند؛ آن تجربه‌هایی که از دید شما پنهان هستند و کمتر کسی از وجود آنها با خبر است.


کجا «تجربه»های بومی را پیدا کنیم؟


برای پیدا کردن تجربه‌های بومی، قدم اول این است که مقصد محلی‌ را بر اساس علاقه‌مندی و نیاز‌تان درست انتخاب کنید و تمرکز‌تان را بگذارید تا شناخت بیشتری از آن به دست آورید. این تجربه‌ها از یک گشت شهری یا فعالیت خاص ورزشی تا ساخت صنایع‌دستی، آشپزی، گوش سپردن به موسیقی اصیل محلی را می‌تواند شامل شود و از چند ساعت تا چند روز هم ممکن است شما را سرگرم کند.


در قدم بعدی از اقامتگاه‌داران بوم گردی، اهالی محلی، مغازه‌داران، بازاری‌ها و غیره می‌توانید پرس و جو کنید که چه فعالیت‌ها و جذابیت‌هایی بومی قابل مشارکت و امتحان کردن هستند. این افراد شما را راهنمایی می‌کنند که مثلاً در یک غذافروشی غذایی محلی بخورید و اگر خوش‌شانس باشید که چند ساعت یا چند روز مهمان‌خانه‌ها، سفره‌ها و قصه‌های شنیدنی‌شان خواهید شد.و اما یک راه راحت‌تر، مطمئن‌تر و سریع‌تر برای رسیدن به این انتخاب‌ها، همین «تجربه» ‌های بومی جاباماست که آنها را سفارشی کرده‌ایم و از بین فرصت‌ها، آنهایی را برگزیده‌ایم که هم میزبان و راهنمای مجرب و ماهری داشته باشد و هم خود تجربه، جذابیت و خاطره‌اش یادگار بماند.


تور عودلاجان گردی
جاهایی هست که شاید هرکسی آن‌ها را بشناسد و خودتان هم بتوانید به تنهایی از آن‌ها بازدید کنید، اما تنها یک محلی راه‌بلد داستان‌های دور و دراز، افسانه‌ها، قصه‌های محلی و شایعاتی که دهان به دهان در مورد آنجا گفته می‌شود را می‌داند. شنیدن این داستان‌ها باعث می‌شود که تنها مشاهده‌گر نباشید، بلکه روح یک مکان را درک کنید و وقتی از سفر بازگشتید، شما هم قصه‌ای برای گفتن داشته باشید.

جاباما و محصول تازه‌ای با نام «تجربه»


در جاباما امکانی را فراهم کرده‌ایم که فراتر از اقامت تنها باشد. این‌جا همه چیز در مورد تجربه است و درگیر کردن ذهن و حواس شما. ما شما را به کشف روح واقعی مقصدها به میزبانی بومی‌های کاربلد دعوت می‌کنیم.


ممکن است دوست داشته باشید در سفر حین اقامت در یکی از اقامتگاه‌های سنتی، روستایی و بومی، تجربه‌های متفاوتی را دنبال کنید. شاید به دنبال هایکینگ و دوچرخه‌سواری در مسیرهای بکر روستایی شمال هستید و یا چشیدن مزه‌ غذاهای سنتی و آداب آشپزی محلی در جنوب را ترجیح دهید. شاید برای بعضی از شما عمیق شدن به معنای ساختن و شکل‌دادن گل رس یا چوب همراه با شنیدن قصه‌ باشد و یا شاید تماس با طبیعت، شناخت سنت‌ها و کنجکاوی در مورد زمان‌های گذشته یا حتی یک تجربه هیجان و ماجراجویی در مقصدی که درست نمی‌شناسیدش!


در هر صورت، اگر جزو افرادی هستید که دوست دارند به قلب مقصد بروند، مانند مردم محلی زندگی کنند و واقعاً اصالت یک مقصد را تجربه کنند، «تجربه‌» های جاباما جایی است پر از اتفاقات تازه که دسترسی به آنها و برنامه‌ریزی برای داشتن‌شان در سفر برای شما مهیا شده است. لازم است اشاره کنیم که این تجربه‌ها در سراسر ایران در حال گسترش است و شاید شما میزبان یا مهمان بعدی تجربه باشید.


تور دوندگی در شمال
گشت‌وگذار در جاهای دیدنی و چشیدن غذاهای محلی این روزها عادت اکثر توریست‌ها است، اما اگر می‌خواهید طعم یک تجربه متفاوت را در سفر بچشید باید در مقصد یک کار نو را تجربه کنید. مثلا به جای نشستن و تماشای یک شالیزار، کفش دو به پا کنید و با یک تیم دو محلی مسیر بکری را بدوید یا دوچرخه سوار شوید و از راه پنهانی میان شالیزارها با یک محلی رکاب بزنید، تا به حال چنین تجربه‌ای داشته‌اید؟

چطور از جاباما «تجربه» رزرو کنیم؟


  • به صفحه https://www.jabama.com/experience بروید. در این صفحه تنوعی از تجربه‌های بکر محلی را از خرماچینی در نخلستان‌های جنوب تا پختن نان در طبیعت شمال پیدا می‌کنید.
  • 6 دسته‌بندی تجربه‌ مختلف شامل کشف شهری، کشف طبیعت، آشپزی و چشیدن، هنر و صنعت، زندگی محلی و هیجان و ماجراجویی را می‌توانید ببینید که بسته به میزان علاقه، ماجراجویی، سطح مشغول شدن حواس پنج‌گانه، سن و سال‌ و غیره نوع تجربه متفاوت خواهد شد.
  • به یکی از دسته‌ها وارد شوید و تجربه مورد نظرتان را انتخاب کنید. در این جا، اطلاعاتی مثل معرفی میزبان، داستان تجربه، مکان، قیمت و تاریخ و ساعت سانس‌های آن تجربه وجود دارد.
  • سانس مورد نظرتان را انتخاب و آن تجربه را رزرو کنید. مانند یک تور، می‌توانید تجربه‌ها را در سانس‌های پیشنهادی رزرو کنید یا بر اساس ساعت و تاریخ مورد نظر‌، یک سانس را به خودتان اختصاص دهید.  
  • شماره تماس خود را وارد ‌کنید تا میزبان ما با شما تماس بگیرد و هماهنگی‌های لازم را انجام دهد. میزبان‌های ما صمیمانه پذیرای شما هستند تا با هم تجربه‌ها و قصه‌های نو بسازید.

پاسخ به سوالات متداول درباره تجربه در سفر


تجربه جاباما چیست؟

در تجربه‌های جاباما می‌توانید به دنبال کشف واقعی و اصیل مقصدها به میزبانی بومی‌های ماهر و اهل‌دل باشید. در این‌جا همه چیز در مورد تجربه است، از ماهیگیری، حصیربافی، سفال‌گری گرفته تا پرسه‌زنی و گم شدن در دل شهرها و همراه شدن با هزار قصه نگفته ولی بسیار شنیدنی و جذاب.

بهترین تفریحات محلی شمال چیست؟

سبک سفر کم شتاب چیست؟

چرا به سبک بومگردی سفر کنیم؟