تجربه جاباما، شاید همان چیزی است که مدت‌ها در سفرهای‌تان به جاهای مختلفی مثل شیراز، رشت، کاشان و یا بوشهر، دنبالش بوده‌اید و پیدا نکرده‌اید.


این بار اما با جاباما می‌توانید فعالیتی فراتر از تور یا سفر معمولی را تجربه کنید؛ تجربه‌هایی که توسط مردم محلیِ وارد، طراحی و میزبانی می‌شوند.


معاشرت با اهالی بومی یک منطقه و لذت آموختن از آنها چاشنی بی‌نظیری برای سفرهای‌مان است.


شما در هرکدام از این تجربه‌ها، همراه بخشی از فرهنگ، سنت، قصه، هنر، مزه و یا ماجراجویی‌هایی می‌شوید که در سفرهای معمولی برایتان پیش نیامده و حالا آن تجربه ارزشش را دارد تا طعمش را بچشید و گوشه ذهنتان ماندگارش کنید.


چرا تجربه‌گری؟ کجا تجربه‌گری؟


تجربه‌گردی بخش مهمی از سفرهای ما می‌تواند باشد، به‌ویژه برای اهالی سفر که مکان‌های دیدنی و تفریحی زیادی را تجربه کرده‌اند.


رفتن به مناطق بکر روستایی و اقامت در یک محیط محلی و داشتن تجربه‌های بکر به این معنی نیست که جاذبه‌های مهم یک مکان را از دست خواهید داد.


شما ضمن دیدن اماکن دیدنی شهر و منطقه، می‌توانید در پی کشف لایه‌های پنهان‌ و فراموش‌شده‌ای باشید که با همراهی و هم‌نشینی با بومی‌های محلی به دست می‌آید. این دقیقا همان چیزی از که در محصول تجربه جاباما به دست می‌آید!تور تجربه گرا
تورهای تجربه گرا سبک جدیدی از سفرهای ماجراجویانه هستند

همچنین این‌گونه تجربیات محلی به سفرتان معنی دیگری می‌دهد. تصور کنید در سفر به گیلان ضمن رفتن به جاهای تفریحی و دیدنی، تجربه شیرین چای‌چینی در یک باغ چای اقامتگاه بومگردی شفت یا مراتع بلندبالای بهشتی املش برایتان پیش بیاید.


قدم زدن در آن فضای سرسبز، لمس لطافت برگ‌های جوان چای، همراهی با تمام فرایندهای خشک‌شدن سنتی و کارخانه‌ای، دیدن آداب دم کردن چای شمالی، چشیدن طعم و بوییدن عطر بی‌نظیر آن و شنیدن داستان‌ها و قصه‌هایش فقط بخشی از جذابیت یک فرهنگ محلی غنی و ریشه‌دار است.


داشتن تجربیات محلی در سفر می‌تواند به شما کمک کند که فرهنگ‌های دیگر را از نزدیک درک کنید و شریک رسوم، سنت و قصه‌های زندگی دیگران شوید.


اگر دوست دارید در تجربه خاطره خوش چای‌چینی ‌با ریحان که در شفت گیلان برگزار می‌شود شرکت کنید، کافی است یکی از سانس های 4 ساعته این تجربه را پیش از سفر یا حین آن رزرو کنید.


تورهای محلی
در تورهای تجربه گرا باید به دنبال فعالیت‌های ناب محلی باشید

سفر عادی چند روزه یا تجربه زندگی بومی و روستایی؟


هر کس در سفر سبک متفاوتی برای گشت و گذار را می‌پسندد. بعضی ترجیح می‌دهند سفر عادی چند روزه‌ای به شمال یا جنوب داشته باشند و همه مکان‌های معروف و طبیعت یک منطقه را ببینند.


بعضی سفرشان را به‌تنهایی انجام می‌دهند، بعضی دیگر سفر جمعی  و با دوستان و خانواده به تفریح و گردش می‌پردازند. عده‌ای هم دوست دارند سفر محلی‌تری‌ داشته باشند و بیشتر در ناشناخته‌ها غوطه‌ور شوند.


حالا سبک سفر شما هر چه باشد، چیزی را که آن را غنی‌تر و به‌یادماندنی‌تر می‌کند، داشتن تجربه‌های محلی و بومی است. این سفرهای بومگردی و تجربه‌محور از جنس تجربه جاباما، فرصت دیدن روی دیگر سفر را خیلی خوب جفت و جور می‌کند.


مثلا تصور کنید که به جای آنکه در یک روستا مهمان باشید به عضوی از یک خانواده روستایی تبدیل شوید و چند روزی در کنار آن‌ها به همان سبک و سیاق زندگی کنید! تجربه حس خوب یک زندگی روستایی با ماه‌صنم از این جنس است، شما می‌توانید با رزرو این تجربه سه روز و دو شب را روستایی روستایی زندگی کنید.


این سبک مسافرت، همیشه در دسترس نیست و نیازمندی‌های خاص خود را می‌طلبد و اگر به دست‌ بیاید، مزه‌اش همیشه زیر دندان می‌ماند.


از بین انواع سفر، سفر کم شتاب بیشتر مبتنی بر تجربه است.


در این سفرها از آن فضای همیشگی و پرشتاب و مصرفی دید و بازدید روزانه رها می‌شویم و به تجربیات هدفمند و خلق لحظات معنادار بیشتری می‌رسیم. هر رخداد، تاریخ، فرهنگ، محیط، فرد و داستانی در سفرهای کم‌شتاب قابل کندوکاو دقیق‌تر است. در این سبک آگاهانه ما در واقع به دنبال کشف و تعاملیم.


محصول تجربه جاباما چیست
تفاوت تورهای عادی با تور تجربه گرا یا محصول تجربه جاباما بیش از هرچیز در رنگ‌وبوی اصیل بومی و میزبانان کاملا محلی است

تور یا تجربه؟ تفاوت در چیست؟


برای تجربه‌های جاباما مشخصات و ویژگی‌هایی خاصی در نظر گرفتیم که آن‌ها را از تور و سفرهای چندروزه معمولی متفاوت می‌کند. در ادامه به تمایزهای تجربه نسبت به تور و بسته‌های سفر می‌پردازیم.


 • ‌تجربه‌ها بسیار بومی و محلی هستند؛
 • به میزبانی یک یا چند راهنمای خاص بومی و کاربلد انجام می‌شوند، طوری که طعم  محلی آن برای‌تان به یادگار بماند؛
 • مثل کشف گنج‌ هستند؛ اتفاق بکرتر و کمتر امتحان‌شده‌ای‌ که معمولا در تور و بسته‌های سفر اتفاق نمی‌افتند، در این تجربه‌ها پیدا می‌شود؛
 • منحصربه‌فرد و متفاوتند و بر پایه فعالیت‌ها و تجربه‌هایی که قبلا در سفر و تور معمول نبوده، طراحی شده‌اند؛
 • برای امتحان کردن آنها نیاز به دسترسی به میزبان محلی اهل‌دل و خوش‌ذوق است؛
 • معمولا چند ساعته است و مثل تور چند روزه نیستند و لزوما شامل اقامت نمی‌شوند، مگر تجربه‌هایی مثل «تجربه زندگی روستایی با ماه‌صنم» که با اقامت همراه است؛
 • قیمتش کمتر و ارزان‌تر از تورهای چند روزه است؛
 • شما در آنها فعالانه و آگاهانه مشارکت دارید و همین آن تجربه‌ را زیباتر و خاطره‌انگیزتر می‌کند؛
 • بر پایه درگیری و مشغول کردن ذهن و حواس شماست و مثل زمانی که در تور حضور دارید، صرفا مشاهده‌گر و ناظر نیستید؛
 • برنامه‌ریزی برای آن تجربه‌ها منعطف و سانس‌های آن حین سفر قابل رزرو است؛
 • بر اساس زمان و شرایط شما به راحتی و بدون هزینه متفاوت می‌توانید سانس اختصاصی رزرو کنید؛
 • تجربه ها طیف بسیار متنوعی دارند که برای سلیقه‌های مختلف جذاب و قابل انتخابند؛ از تجربه‌های شهری و گم شدن در دل کوچه‌پس‌کوچه‌های شهر، شنیدن آوازها و موسیقی‌های محلی، آشپزی و چشیدن غذاهای محلی خوشمزه، خرید در بازار محلی، ماهی‌گیری، هایکینگ در مسیرهای بکر جنگلی تا عکاسی، دویدن و چوب‌تراشی و ...
 • برای سنین مختلف جذاب و قابل کشف هستند، حتی کودکان؛
 • برای شرایط دسته جمعی دوستانه، خانوادگی یا تک نفره قابل رزرو هستند.

سبک سفر کم شتاب
در تورهای تجربه گرا جاباما شما ناظر و شنونده نیستید، بلکه خودتان بخشی از فعالیت و داستان هستید

داستان محصول تجربه جاباما چیست؟


هر چه جلوتر می‌رویم در تور و سفرهای این روزها جای خالی «تجربه» بیشتر احساس می‌شود.


شما در گشت‌ شهری و سفرهای‌تان، با وجود همه جاهای دیدنی و جاهای تفریحی معمولش نیازهای متعالی دیگری دارید که با محیط شهر و روستا، مردم محلی، فرهنگ، سنت، آداب، غذا و طبیعت ارتباط عمیق و صمیمانه‌ای برقرار کنید و تجربه‌ای فراتر از یک اقامت ساده و بازدید داشته باشید.


تجربه‌ جاباما برای پر کردن این خلاءها و نیازهایی است که در تورهای خسته‌کننده و یکنواخت این روزها حس می‌کنید.تور آشپزی
یک تجربه می‌تواند فرصت شرکت در آشپزی کنار یک محلی خوش‌سلیقه باشد، طعم‌ها بخش مهمی از فرهنگ هر منطقه هستند

می‌دانیم گاهی وقت‌ها پیدا کردن و دسترسی به تجربه‌های محلی و منحصربه‌فرد بومی سخت و ناممکن است. شاید جستجو در گوگل، شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام و توییتر، وبلاگ‌ها و وب‌سایت‌های سفر، کتاب‌های راهنما و غیره بتوانند برای پیدا کردن تجربه‌هایی که در جریان و قابل ارائه است، راهگشا باشد ولی این کار وقت زیادی از ما می‌گیرد و در نهایت ممکن است به نتیجه قابل اطمینان و موردپسندمان هم نرسیم.


بنابراین فهرستی از تجربه‌های متنوع و هیجان‌انگیزی پیش روی‌تان می‌گذاریم که سبک سفرتان را غنی، هیجان‌انگیز و متفاوت می‌کند.


در هر کدام از این تجربه‌ها، شما مهمان یک اتفاق و ماجرای خاص هستید.


چه اهل ماجراجویی، هنرآفرینی و کشف طبیعت  باشید، چه تجربه آشپزی، زندگی محلی و کشف شهری ایده‌آل‌تان باشد، حتماً یکی از آنها سلیقه‌ها و ذائقه‌ شما را قلقلک می‌دهد.


این تجربه‌ها لذت‌بخش و بکرند، شما را حسابی مشغول و سرگرم می‌کنند، بادقت و حساب‌شده گزینش شده‌اند، میزبانان آنها محلی، کاربلد و ماهر هستند و مطمئناً ارزش امتحان کردن را دارند.


تور بازارگردی
شده با خودتان فکر کنید که برای رفتن به یک بازار محلی و خرید بهترین‌ها نیاز دارید که یک محلی کاربلد همراهتان باشد؟ پس سراغ تجربه جاباما بیایید!

مزایای تجربه جاباما


اگر به جای یک تور چند روزه معمولی سراغ تجربه جاباما آمده‌اید، یعنی برای سفر به سبک جدیدی آماده شديد!


البته که باید از روحیه ریسک‌پذیر و جسورتان مایه بگذارید اما محصول تجربه جاباما مزایای فراوانی دارد که آن را با یک تور معمولی جنوب‌گردی، تورهای شمال و حتی تورهای درون شهری تهران متفاوت می‌کند!


برخی از این تفاوت‌ها و مزایا:


 • تا یک ساعت پیش از برگزاری امکان رزرو این تجربه‌ها برای‌تان وجود دارد؛
 • اگر یک نفر هم باشید، امکان رزرو تک نفره هم مهیا کردیم؛
 • اگر سانس‌های تجربه، با زمان شما جور درنمی‌آمد، سانس دلخواه‌تان را به ما بگویید تا آن را اضافه کنیم؛
 • همه تجربه‌ها بومی، بکر و ویژه هستند؛
 • در شهر و روستا اهالی محلی باتجربه، کارآزموده و پذیرای مهمان این تجربه‌ها را میزبانی می‌کنند؛
 • در نظر گرفتن شرایط مختلفی مثل چالش فیزیکی، سن، مدت زمان و غیره، انتخاب آنها را برای‌تان ساده‌تر می‌کند؛
 • در حالت عادی و تا پیش از برگزاری غیرقابل دسترس هستند.


تورهای تجربه گرا در جاباما
هر تجربه جاباما فرصت ناب شرکت در فعالیتی است که هیچ جای دیگه امکانپذیر نیست!

چطور از جاباما تجربه رزرو کنیم؟


برای راحت‌تر شدن، مراحل رزرو تجربه را توضیح مختصری دادیم:


 1. وارد صفحه https://www.jabama.com/experience شوید که لیستی از تجربه‌های خاص محلی آمده‌اند.
 2. دسته‌بندی تجربه‌های‌ مختلف را ببینید و هر کدام را که با شرایط و علاقه‌تان سازگار است انتخاب کنید.
 3. در این جا اطلاعات کاملی شامل معرفی میزبان، جای تجربه، مدت آن، چالش فیزیکی، داستان تجربه، وسایل مورد نیاز، قیمت و تاریخ و سانس‌‌های آن تجربه وجود دارد.
 4. سانس مورد نظر خود را انتخاب و آن تجربه را رزرو کنید. یا مثل رزرو یک تور، می‌توانید تجربه‌ها را در سانس‌های پیشنهادی میزبان رزرو کنید، و یا ساعت و تاریخ سانس مورد نظری برای خودتان در نظر بگیرید‌. 
 5. فرایند رزرو آفلاین ادامه پیدا می‌کند. یعنی شما شماره تماس خود را وارد ‌می‌کنید تا میزبان ما با شما تماس بگیرد و برای آن تجربه هماهنگی‌های لازم را انجام دهد.

میزبان‌های محلی ما منتظرند تا با هم تجربه‌ها و قصه‌های نو بسازید.


تور لیدر محلی
دیدن جاهای معروف هر منطقه لذت‌بخش است اما اگر یک محلی شما را به مناطق غیرتوریستی ببرد می‌توانید لذت متفاوتی از یک سفر را بچشید

برای رزرو تجربه جاباما به چه چیزهایی توجه کنیم؟


برای رزرو تجربه جاباما لازم است نکاتی را در نظر بگیرید. توجه به این نکات، آن تجربه را هم برای شما و هم میزبان‌تان جذاب‌تر و خاطره‌انگیزتر می‌کند:


 • مکان و منطقه برگزاری تجربه؛
 • محل شروع و پایان تجربه؛
 • ساعت دقیق شروع و پایان تجربه و مدت زمان برگزاری تجربه،
 • وسایل شخصی، امکانات و تجهیزاتی را که در سایت نوشته شده همراه‌تان بیاورید.
 • میزان چالش فیزیکی که برای تجربه‌ها تعریف شده است. بعضی تجربه‌ها مثل خوشمزه‌گردی در بازار رشت سبک و کم چالش هستند ولی بعضی مثل دویدن با گروه نورس رانرز نیاز به سطح بالایی از آمادگی بدنی دارد.
 • حساسیت‌های غذایی، فصلی و غیره‌ که دارید و لازم است به ما اطلاع دهید؛
 • رده سنی؛
 • ظرفیت هر سانس.

تور تجربه گرا آشپزی
شما با تجربه جاباما به پشت در خانه‌های محلی‌ها راه دارید و زندگی کنار آن‌ها و به سبک خودشان را تجربه می‌کنید

آیا تجربه جاباما شامل اقامتگاه هم می‌شود؟


تجربه‌ها متنوع هستند. از بین تجربه‌ها،  گزینه‌هایی هم وجود دارند که در فضای روستایی و اقامتگاهی می‌گذرند مثل اقامت تجربه زندگی روستایی با ماه‌صنم بانو که شامل چند روز و شب است و اقامت را هم شامل می‌شود و دیگر نیازی به رزرو جداگانه اقامتگاه خانه ماه‌صنم نیستید.


با این حال، بعضی تجربه‌ها در یک اقامتگاه بومگردی برگزار می‌شوند مثل سوزن‌‌دوزی با خانم همتی در اقامتگاه لوجنک شفت یا پخت غذای شیرازی با زهرا خانم در اقامتگاه پسین شیراز. بعضی دیگر در فضای آزاد شهری مثل یک ملاقات سینمایی با انزلی یا طبیعی مثل مسیر کوچ عشایر تالش اتفاق می‌افتند.


تجربه‌هایی که در محیط اقامتگاه هستند، لزوما شامل اقامت و هزینه آن نمی‌شوند.


با این حال، شما می‌توانید قبل از شروع تجربه یا همزمان با آن، اقامت را چاشنی این تجربه‌های دلپذیر کنید و یکی دو شب را در این فضای محلی و کنار اهالی باصفای آن بگذرانید که در این حالت، نیازمند رزرو جداگانه اقامتگاه از جاباما هستید.


تجربه در سفر
خوردن غذاهای محلی در رستوران جالب است اما درست کردن آن با یک بومی خوش‌سلیقه چطور؟

تجربه جاباما برای چه کسانی مناسب است؟


تجربه‌های جاباما می‌توانند گروه‌های مختلفی را جذب خود کنند.


 • ‌گروه‌های سنی: بعضی تجربه‌ها برای گروه سنی خاصی جذابند. مثلا گمج‌سازی تجربه‌ای مثل خمیربازی است که یک میزبان بسیار مهربان دارد برای کودکان تجربه‌ای دلچسب است. بعضی دیگر با چالش‌های فیزیکی زیاد همراهند مثل دویدن با گروه نورس رانرز که برای جوان‌های ماجراجو مناسبند. تجربه‌های دیگری هم مثل صبحانه گیلکی با مارال برای همه مخاطب سنی حرف برای گفتن دارد.   
 • علاقه‌مندی و روحیه: تجربه‌ها دسته‌بندی مختلفی دارند که با یک جستجوی چند دقیقه‌ای شما را به هدف خود می‌رساند. ممکن است شما تجربه‌ای را بپسندید که در دل طبیعت اتفاق می‌افتد مثل قدم زدن و پیاده‌روی در بین بیشه‌زارها و دشت‌های هیرکانی همراه با ریحان. یا شاید تجربه‌ای شما را جذب کند که با زندگی محلی سر و کار داشته باشد مثل خرماچینی در نخیلات آب‌پخش بوشهر که احد آن را خاطره‌انگیز می‌کند‌. ممکن است کنجکاوی بیشتری به خرج دهید و تجربه خرید بازار و آشپزی غذاهای دریایی را همراه با سارا امتحان کنید.
 • قصه و داستان: همه تجربه‌ها پر از قصه و داستان‌های قشنگی هستند که یک پای ماجرا گوش شنوای شما است. با این حال، بعضی تجربه‌ها بیشتر بر پایه قصه و داستان پیش می‌روند، تجربه‌هایی مثل موسیقی فولک گیلان با عمو صفر که پر از لذت شنیدن است و اصلا خستگی ندارد.
 • چالش فیزیکی: بعضی تجربه‌ها فعالیت فیزیکی بیشتری از شما طلب می‌کند مثل دویدن بر فراز شاندرمن یا ماجراجویی ماهی‌گیری در اقامتگاه گیلمار با گیله‌مردی حرفه‌ای به نام آقای پالاش. ولی بعضی دیگر مثل گمج‌سازی با عطیه خانم آرامش‌بخش‌تر هستند و بیشتر از اینکه نیاز به فعالیت بدنی شما باشد، حواس لامسه، بینایی، بویایی و شنوایی شما درگیر است.

پس، بسته به حال‌تان هر بار یکی از تجربه‌ها را امتحان کنید.


تور جنوب گردی
تجربه های جاباما شامل فعالیت‌های ماجراجویانه‌ای می‌شوند که در حالت عادی شما هرگز فرصت شرکت در آن‌ها را نداشته‌اید

گوشِ شنیدنِ داستان؛ لازمه هر تجربه


از اینکه تجربه‌های جاباما برای چه کسانی مناسب است، حرف زدیم.


اما چیزی که لازم است در هر تجربه‌ای داشته باشید، حواسی آگاه به‌ویژه گوشی هوشیار برای شنیدن داستان، ماجراها و قصه‌های میزبانان محلی است که هر کدام شما را به فضا و زمان دیگری می‌برد که پر از خاطره خواهد شد.


تورهای تجربه گرا شمال
تجربه ها فرصت آشنایی با کسانی هستند که با شما هم‌سليقه‌اند

جاباما در کدام شهرها تجربه دارد؟


تا وقتی هر فرد محلی، بتواند قصه‌ای برای گفتن داشته و پذیرای مهمان باشد، می‌تواند بخشی از تجربه‌های جاباما شود. در حال حاضر تجربه‌های جاباما، در استان گیلان و مازندران، شیراز، شهرهای جنوبی، کاشان، تهران و بجنورد خراسان شمالی برگزار می‌شود. در ادامه، داستان‌ها، میزبانان و تجربه‌های دیگری هم اضافه می‌شوند که جذابیت فهرست را دوچندان می‌کنند.


بهترین تورهای تجربه گرا

پاسخ به سوالات متداول درباره تجربه جاباما


محصول تجربه جاباما چیست؟

تجربه جاباما، فعالیتی فراتر از تور یا سفر معمولی است که توسط مردم محلی کاربلد میزبانی می‌شوند. در این تجربه‌ها بخش‌هایی از فرهنگ، سنت، قصه‌، هنر، مزه و غیره رونمایی می‌شود که هر اهل ماجراجویی، تفریح، هنرآفرینی، گشت شهری، سفر کم‌شتاب، سفر بومگردی، کشف طبیعت، مزه‌گردی و غیره را به خود جذب می‌کند.

جاباما چه خدماتی را ارائه می‌دهد؟