جاباما

۷ دلیل اصلی که بدنمان در سفر بوی نامطبوع می‌گیرد

شاید خودتان هم به این موضوع پی برده باشید که در سفرهایتان چه بخواهید چه نخواهید بعضی اوقات بدنتان بوی بدی می‌گیرد که با هر دلیل و منطقی برایتان عجیب است که چرا باید این اتفاق برای شما بیافتد. شاید جالب باشد بدانید که دلایل زیادی وجود دارد که باعث رخ دادن این موضوع می‌شود؛ در ادامه مطلب به بررسی و اعلام دلایل بوی بد در سفر خواهیم پرداخت. با جاباما همراه باشید.


۱- کمبود آب

درست شنیدید! شاید دلیل اصلی که باعث می‌شود بدنمان بوی بدی بگیرد، کمبود آب بدن است. به خاطر تغییرات آب و هوایی و جوی که بدنمان تحت‌تاثیر قرار می‌گیرد و آب بدنمان به مرور کمتر شده. با کمتر شدن آب بدن و به خاطر خشک شدن پوست و نشست عرق روی بدنمان، ناخودآگاه تن ما بوی بدی خواهد گرفت.

پس حتما به یاد داشته باشید که در طول سفر یک فلاسک یا بطری آب با خود به همراه داشته باشید که در صورت نیاز، آب بدن خود را شارژ کرده تا بدنتان بوی بدی نگیرد. البته با کم آبی بدن، تنها بدن نیست که بوی بدی می‌گیرد بلکه ممکن است دهانتان نیز دچار بدبویی شود و به خاطر خشک شدن نواحی دور مغز، سردردهای شدیدی را نیز متحمل شوید؛ پس نوشیدن آب در حین سفر را فراموش نکنید.

کمبود آب در سفر

۲- پوشیدن مکرر کفش‌ها

کاملا طبیعی است که در رفتن به سفر از یک جفت کفش استفاده کنید اما به این موضوع دقت کنید که پوشیدن یک جفت کفش به صورت مداوم و در مسافرت باعث می‌شود که بوی بدی از سمت کفش و پاهایتان ساطع شود. سعی کنید که به جز یک جفت کفش، جفتی دیگر نیز همراه خود بردارید که در صورت پوشیدن بیش از حد یک جفت، برای مدتی به آن کفش استراحت دهید تا هوای داخل آن عوض شود و از کفش دیگری استفاده کنید.

البته راه حل دیگر این است که هر شب کفش خود را بشویید و تمیز کنید که با توجه به زحمت زیاد آن توصیه می‌کنیم از همان روش دو کفش همراه استفاده کنید که منطقی‌تر و البته باعث تفاوت در تیپ و استایل سفرتان می‌شود. اگر برای سفر خود اقدام به اجاره اقامتگاه یا رزرو هتل کرده‌اید، نگرانی شما کمتر است چرا که بیشتر هتل‌ها شامل خدمات لاندری هستند و شستشوی کفش و لباس‌های شما را انجام می‌دهند.

کفش ها در سفر

۳- عرق استرس

اگر فردی باشید که زیاد سفر می‌کنید و خصوصا هواپیما یا کشتی را برای سفرهایتان انتخاب می‌کنید، قطعا به یاد دارید که در اوایل استفاده از هواپیما یا کشتی دچار استرس خاصی می‌شدید که این استرس در نهایت با یک عرق همراه بود. البته این استرس تنها شامل نحوه جابه‌جایی نبود و بعضی اوقات دلایل دیگری دارد.

اما به هر حال بهتر است بدانید که استرس داشتن در حین مسافرت و عرق ساطع شده ناشی از آن باعث می‌شود که بدنتان بوی بدی بگیرد. متاسفانه برای این مورد راه حل خاصی وجود ندارد و باید به خوبی و با زمان دادن، پروسه استرس گرفتن را رد کنید اما تمام سعی خود را برای داشتن سفری آرامش‌بخش و بی‌استرس بکنید که دچار این مشکلات نشوید!

عرق استرس در سفر

۴- تغییر رژیم غذایی

اصولا در روزهای عادی که به مسافرت نرفته‌ایم و در شهر خودمان زندگی می‌کنیم، یک استاندارد خاصی را به عنوان رژیم غذایی در نظر گرفته‌ایم. بدن ما به یک سوخت و ساز استاندارد و همیشگی عادت کرده است که در صورت تغییر آن، اصولا استاندارد سوخت و ساز ما نیز با این تغییرات، عوض خواهد شد.

اما وقتی به سفر می‌رویم، رژیم غذایی ما نیز تغییراتی می‌کند چرا که در سفرهایمان دوست داریم که غذاهای سنتی و معروف این شهرها را تست کنیم و کمی تنوع در رژیم غذایی خود ایجاد کنیم. اما این تنوع در رژیم غذایی باعث می‌شود که سوخت و ساز بدنمان نیز تغییر و تحولاتی را شاهد باشد و در نهایت این تغییرات ممکن است باعث به وجود آمدن بوی بدن از سمت بدنمان شود. البته کمی غیرمنطقی است که در سفرمان غذاهای خوشمزه محلی را به خاطر یک بوی بد تجربه نکنیم اما بهتر است بدانید که تجربه این غذاها ممکن است باعث به وجود آمدن این مشکلات نیز بشود!

غذا در سفر

۵- نوشیدنی‌های غیراستاندارد

هر چیزی که سوخت و ساز شما را به هم بریزد، به راحتی می‌تواند باعث به وجود آمدن مشکلاتی مانند سردرد و بدخوابی شود و هم‌چنین سوخت و ساز نامناسب می‌تواند به راحتی باعث به وجود آمدن بو و رایحه نامتعارف شود. حال به این توجه داشته باشید که خیلی از نوشیدنی‌هایی که در سفر تجربه می‌کنیم باعث می‌شود که سوخت و ساز بدن ما بدون این که حتی خودمان متوجه آن بشویم تغییرات منفی داشته باشد.

توجه داشته باشید که در طول سفرتان نوشیدنی‌های استاندارد بنوشید و از خوردن نوشیدنی‌هایی که حس می‌کنید از استانداردهای بهداشتی دور هستند خودداری کنید. این موضوع نه تنها باعث می‌شود بدنتان بوی بدی بگیرد، بلکه می‌تواند باعث مریضی شما در طول سفر نیز بشود.

نوشیدنی در سفر

۶- از دست دادن وعده غذایی

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند رژیم غذایی شما و در نهایت سوخت و ساز شما را به هم بریزد، از دست دادن وعده غذایی است. در مسافرت شاید امری طبیعی باشد که به یک وعده غذایی نرسیم؛ به عنوان مثال به خاطر رسیدن به یک پرواز و یا درگیری‌هایی که در مسافرت به وجود می‌آید، وقت کافی برای خوردن یک وعده غذایی نداشته باشیم اما این موضوع سوخت و سازمان را برهم می‌ریزد و باعث می‌شود که بدنمان رایحه بدی از خود ساطع کند.

تمام سعی خود را بکنید که وعده‌های غذایی استاندارد خود را در طول سفر از دست ندهید تا بتوانید سوخت و ساز استاندارد بدن خود را حفظ کنید.

وعده غذایی

۷- خیلی ساده؛ شما مریض شده‌اید!

بعضی اوقات شاید هیچکدام از موارد بالا برای شما پیش نیامده باشد اما کماکان احساس کنید که بدنتان بوی خوبی نمی‌دهد. در این زمان به یک موضوع ساده فکر کنید و آن هم این است که شاید شما مریض شده‌اید و علائم اولیه آن برای شما این است که بدنتان بوی نامطبوعی می‌گیرد. در این زمان حتما به دکتر مراجعه کرده که اوقات خوب سفرتان خراب نشود.

توجه کنید که اکثر اوقات خودتان متوجه نیستید که مریض شده‌اید و این علائم اولین چیزهایی هستند که برای مریضی‌تان حس خواهید کرد و بوی بد در سفر می‌گیرید.

مریض شدن

سخن پایانی

موضوعی که حتما باید به آن دقت داشته باشید این است که در خیلی از سفرها بو گرفتن بدن امری عادی است. تصور کنید که به سفر جنگلی رفته‌اید و قرار است یک سری از کارها مانند آتش روشن کردن، غذا درست کردن، چادر زدن و …، انجام دهید؛ در این صورت کاملا طبیعی است که بدنتان به خود بو بگیرد. پس سعی کنید زیاد به خودتان سخت نگیرید اما با رعایت این نکات می‌توانید خیال خود را تا حد زیادی از این بابت و موضوع راحت کنید.

شما چطور؟ راهی برای جلوگیری از بوی بد در سفر دارید؟ پس حتما در بخش نظرات آن را به ما اعلام کنید.

امیرحسین والی

شب و روز من به نوشتن می‌گذرد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − دو =

دکمه بازگشت به بالا
بستن