جاباما

راهنمای کامل و چک لیست مسافرت با کودک

آیا تا به‌حال به مسافرت با کودک خود فکر کرده‌اید؟ آیا فکر می‌کنید سفر با کودکان سفرتان را بهم می‌ریزد؟ برخی از افراد حضور کودکان و نوزادان را از عواملی می‌دانند که سفر را مختل می‌کند.

بنابراین خیلی از افراد تصمیم می‌گیرند بعد از بچه‌دار شدن تا چند سال به سفر نروند.

این تفکر سبب می‌شود تا خودمان را از لذت سفر با نوزادان و کودکان محروم ‌کنیم.

لذت شیرین‌کاری‌ها و شیرین‌زبانی کودکان و تماشای کشف‌های تازه‌شان در سفر تجربه بی‌نظیری برای شما به همراه دارد.

سفر با نوزادان و کودکان از دور سخت به نظر می‌رسد اما از نزدیک با رعایت نکات ساده‌ای که در این مطلب جاباما به شما خواهیم گفت، بسیار آسان و لذت‌بخش می‌شود.

چک لیست وسایل کودکان ۱ تا ۵ سال در سفر

جمع کردن وسایل کودکان برای مسافرت به‌خصوص کودکان ۱ تا ۵ سال کار ساده و البته مهمی است که با آماده کردن چک لیست مناسب، می‌توانید انجام دهید. در ادامه لیست وسایل مورد نیاز برای کودکان ۱ تا ۵ سال را آورده‌ایم.

 • پوشک
 • حوله
 • پارچه خشک کن
 • پد بهداشتی کودک
 • گوش‌پاک‌کن
 • دستمال مرطوب
 • پتو و ملحفه
 • شامپو کودک
 • صابون
 • شانه
 • مسواک و خمیر دندان
 • کرم ضد آفتاب و مرطوب کننده
 • ناخن گیر
 • چند دست لباس راحتی و لباس بیرون
 • بطری آب
 • پستانک
 • شیشه شیر
 • شیر خشک
 • سرلاک
 • بیسکوییت
 • میوه و تنقلات
 • اسباب بازی‌های کودک
 • داروهای مورد نیاز کودک
 • کلاه

اگر به یک چک لیست کامل سفر نیاز دارد، آن را هم در همین مجله قرار داده‌ایم.

مسافرت با کودک نوپا
مسافرت با کودک

چک لیست وسایل مسافرات با کودکان زیر یک سال یا نوزاد در سفر

 • لوازم مورد نیاز برای تغذیه برای مسافرت با کودک
  بطری آب – شیشه شیر – شیر خشک – سرلاک – بیسکوییت مادر – میوه و تنقلات – داروهای مورد نیاز کودک – پستانک
 • لوازم بهداشتی مورد نیاز نوزاد
  پوشک – زیر انداز – پماد سوختگی – دستکش یک بار مصرف – دستمال خشک کن – کیسه فریزر – شامپو بچه – شانه – کرم ضد آفتاب و مرطوب کننده – حوله حمام – گوش‌پاک‌کن – دستمال مرطوب – ناخن گیر
 • لباس‌های مورد نیاز نوزادان در سفر
  لباس راحتی – لباس گرم – لباس خنک – لباس زیر – پیش بند – جوراب – کلاه
 • دیگر ملزومات نوزادان برای سفر
  اسباب بازی‌های نوزاد – کالسکه مسافرتی – صندلی ماشین – پتو – بالشت – کیسه خواب
مسافرت با کودک یکساله
لوازم مخصوص کودکان را برای سفر فراموش نکنید

نکاتی که قبل از سفر با کودک یکساله یا نوزاد زیر یکسال باید رعایت کنید

برای آن‌که مسافرت با کودک یکساله تبدیل به یکی از بهترین سفرهای دوران زندگی شما شود،‌ لازم است قبل از هر چیزی نکاتی را قبل از سفر رعایت کنید. با برنامه‌ ریزی درست برای مسافرت شیرین با کودک خود آماده شوید.

درباره غذای کودکان در سفر برنامه ریزی کنید

اکثر افراد در سفر ترجیح می‌دهند تا غذای همان شهر را امتحان کنند. این غذاها گاهی اوقات مناسب کودکان نیستند؛ بنابراین باید قبل از شروع سفر به فکر غذای کودکان باشید و برای آن برنامه ریزی کنید. در هنگام مسافرت با کودک زمانی که اقامتگاه اجاره می‌کنید، به احتمال زیاد وسایل مورد نیاز آشپزی در این اقامتگاه‌ها در دسترس شما قرار خواهد گرفت.

بنابراین برای درست کردن غذای مخصوص کودک خود مشکلی نخواهید داشت. توجه داشته باشید که اگر کودک شما غذاهای خاصی را برای تغذیه نیاز دارد، سعی کنید مواد اولیه برای درست کردن غذای کودک را با خود ببرید.

علاوه بر مواد اولیه، سعی کنید ظرف‌هایی مناسب برای درست کردن غذای کودک و ظرف غذای مخصوص کودک را با خودتان ببرید. از یاد نبرید که کودکان در ظرف خودشان راحت‌تر غذا می‌خورند.

اگر در حال برنامه‌ریزی سفر جاده‌ای هستید، این لیست از لوازم مسافرتی خودرو را هم حتما همراه داشته باشید.

وسایل لازم برای سفر با نوزدان و کودکان
برای غذای کودکان در سفر برنامه ریزی کنید

لباس مناسب با آب و هوا بردارید

کودکان در آب و هوای متفاوت می‌توانند آسیب پذیر باشند؛ آن‌ها در هوای سرد در خطر سرما خوردگی قرار می‌گیرند و اگر هوا گرم باشد می‌تواند آن‌ها را کلافه کند. بنابراین یکی از نکات مهم برای سفر با کودک دلبندتان، برداشتن لباس‌های متناسب با آب و هوای جایی است که به آن سفر می‌کنید.

همیشه سعی کنید در ساک مسافرتی کودک لباس‌های گرم برای مقابله با سرما و لباس‌های نخی و خنک برای آرامش کودک در هوای گرم، قرار دهید.

همچنین بهتر است که همیشه لباس اضافه برای کودکان به همراه داشته باشید. اتفاق ممکن است همیشه رخ دهد و لباس کودک شما کثیف شود. بنابراین برای مقابله با چنین اتفاقاتی همیشه لباس اضافه همراه خود داشته باشید.

اگر نگران ابتلا به بیماری در سفر هستید، این راهنمای کامل پیشگیری از کرونا در مسافرت را مطالعه کنید.

چک لیست مسافرت با کودک
لباس کافی و مناسب برای کودکان بردارید

وسایل بازی و سرگرمی بردارید

برای سفر با نوزدان و کودکان تعدادی از اسباب بازی‌های مورد علاقه آن‌ها را با خود ببرید. اولویت با اسباب‌بازی‌های کوچکی است که جای زیاد نمی‌گیرند. بازی کردن یکی از مهمترین سرگرمی‌های کودکان است و همیشه برای آن‌ها احساس لذت به همراه دارد.

اگر اجاره اقامتگاه مورد نیاز خود را به صورت آنلاین انجام می‌دهید، می‌توانید از شرایط و ویژگی‌های آن اطلاعات بسیاری به دست آورید.

یکی از امکانات مهم اقامتگاه‌ها داشتن محیط و وسایل بازی برای کودکان است. اجاره اقامتگاهی که حیاط و وسایل بازی دارد، کودکان را در زمان اقامت راضی نگه خواهد داشت.

مسافرت با کودک وقتی وسایل سرگرمی کافی داشته باشید، کار آسان‌ترین است.

لوازم بازی کودکان در سفر
در مسافرت با کودک اسباب بازی فراموش نشود

لوازم بهداشتی مورد نیاز کودکان را بردارید

یکی دیگر از مهمترین چیزهایی که برای مسافرت با کودک باید به آن توجه کنید، برداشتن لوازم بهداشتی مورد نیاز کودکان است. لوازم بهداشتی مانند پوشک، پد بهداشتی برای تعویض پوشک، دستمال خشک کن، دستمال مرطوب، شامپو، حوله، مسواک و … از مهمترین وسایلی هستند که در سفر با کودک باید به همراه داشته باشید.

بارتان را سبک بردارید

همراه داشتن کودک در سفر مسؤلیت شما را سنگین می‌کند؛ بنابراین بهتر است تا جایی که امکان دارد بارتان را سبک بردارید. تلاش کنید از بردن وسایل غیر ضروری و اضافه خودداری کنید تا جابه‌جایی وسایل در طول سفر تبدیل به مشکل بزرگی برای شما نشود. سبک بودن بار سفر خصوصاً در زمانی که به مسافرت با نوزاد یک ماهه می‌روید، کمک زیادی به شما خواهد کرد.

یکی از راهکارهای کم کردن بار سفر یادگرفتن سفر هیچهایک است. درباره سبک سفر هیچهایک بیشتر بخوانید.

راهنمای مسافرت با کودک
سفربا کودکان

سفر را به درستی برنامه‌ریزی کنید

برنامه ریزی درست برای مسافرت با کودک به شما کمک می‌کند تا لذت بیشتری از سفر خود ببرید. هنگامی‌که قبل از سفر برنامه کاملی از کارهایی که در مسافرت می‌خواهید انجام دهید داشته باشید، با خیال راحت می‌توانید مسائل را مدیریت کنید.

نکاتی که باید حین سفر با کودکان و نوزادان رعایت کنید

همان‌طور که اشاره شد، رعایت نکاتی ساده برای مسافرت با کودک لذت سفر شما را دو چندان خواهد کرد. سفر کردن نه تنها برای روحیه‌ والدین مفید است بلکه کودکان و نوزادان را با محیط و شرایط جدید آشنا می‌کند و از همه مهم‌تر سیستم دفاعی آن‌ها را تقویت می‌کند.

بنابراین برای سفر با فرزندان کوچک خود از چیزی نترسید. نکاتی که در ادامه آمده است به شما کمک می‌کند تا سفر خاطره‌انگیزی را در کنار فرزندانتان تجربه کنید.

سفر با نوزادان و کودکان کوچک
کتاب خواندن کودکان در سفر

به کودک زیر یک سال یا نوزاد شلوار بپوشانید

استفاده از شلوارهای بلند آن‌ها در فصول گرم سال کمی از راحتی کودک را سلب می‌کند؛ اما باید توجه داشته باشید همین شلوارهای بلند هستند که کودک شما را از بسیاری خطرها مانند نیش حشرات حفظ می‌کنند. برای فصول گرم می‌توانید از شلوارهای نخی و خنک استفاده کنید تا آرامش بیشتری به کودکتان هدیه دهید.

صندلی کودک در مسافرت با خودروی شخصی را فراموش نکنید

کودکان در سفر می‌توانند رفتارهای متفاوت داشته باشند اما بیشتر آن‌ها از سفر رفتن بسیار هیجان‌زده می‌شوند مخصوصا اگر سفر با خوردو شخصی باشد. در مسافرت با کودک به همراه داشتن صندلی مخصوص کودک یک مساله مهم است. استفاده از صندلی کودک برای سلامت و ایمنی کودکان بسیار مهم است و به آن‌ها احساس راحتی می‌دهد.

یکی از راه‌های سرگرم نگه‌داشتن کودکان در سفر استفاده از اپلیکیشن‌های موبایل است. در این مطلب درباره اپ‌های کاربردی موبایل برای مسافرت بیشتر بخوانید.

استفاده از صندلی کودک در مسافرت
از صندلی کودک استفاده کنید

در راهروی هواپیما احتیاط کنید

اگر همراه با کودک خود به وسیله هواپیما  به مسافرت می‌روید در راهروی هواپیما احتیاط کنید تا با مشکل مواجه نشوید. برای عبور در راهروی هواپیما مواظب کودکان باشید تا با تکان‌های احتمالی در طول پرواز آسیب نبینند. همچنین نشاندن کودک در صندلی‌های کنار راهروی هواپیما می تواند بسیار خطرناک باشد. چرا که در هنگام عبور چرخ های غذا و نوشیدنی دست های آنها ممکن است با غذا یا نوشیدنی داغ تماس پیدا کند.

مسافرت با هواپیما به همراه کودک
مسافرت با هواپیما به همراه کودک

زمانی که کودکان بی‌قراری می‌کنند، توقف کنید

اگر با ماشین شخصی به مسافرت می‌روید، هرگاه که کودک شما بی‌قراری کرد حتماً توقف کنید. این کار موجب می‌شود کودک احساس بهتری برای ادامه سفر داشته باشد. کودکان برخلاف بزرگسالان، زود خسته می‌شوند. بنابراین سعی کنید زمانی که کودکان بی‌قراری می‌کنند، توقف کرده و به استراحت بپردازید.

اگر دنبال مقصد داغی برای زمستان هستید که با خانواده به آنجا سفر کنید، در اینجا به این سوال که زمستان کجا بریم پاسخ داده‌ایم.

مسافرت پیک نیک با کودک
لذت مسافرت با کوکان را تجربه کنید

با خودتان هدیه و خوراکی بردارید

کودکان همیشه و در همه حال از هدیه گرفتن ذوق‌زده خواهند شد. در مسافرت با کودک،‌ هدیه و خوراکی با خود به همراه داشته باشید تا در زمان مناسب به کودک دهید. این کار سبب می‌شود کودک تجربه جذابی از سفر تا همیشه به خاطر داشته باشد.

مسافرت با کودکان و نوزادان یک ماهه
مسافرت با کودک

برنامه خواب کودکان را فراموش کنید

زمانی‌که به سفر می‌رویم، معمولاً از برنامه‌های روزمره زندگی فاصله می‌گیریم. شاید برای بسیاری از بزرگسالان عادی باشد که در سفر برنامه خواب خود را تغییر دهند اما برنامه خواب کودکان نباید تغییر زیادی داشته باشد. تغییر برنامه خواب کودک می‌تواند موجب کلافگی شده و سفر را برای او خسته کننده کند.

اصول مسافرت با نوزاد
برنامه خواب کودکان را فراموش نکنید

اجاره اقامتگاه مناسب سفرهای خانوادگی و سفر با کودکان

نکته بسیار مهم در مسافرت با کودک، انتخاب و اجاره بهترین اقامتگاه‌ها در مقصد است. اگر به دنبال اجاره بهترین هتل‌ها، سوئیت‌ها، ویلاها، آپارتمان‌های مبله راحت و سایر اقامتگاه‌های مناسب برای سفر با کودکان و نوزادان هستید می‌توانید به جاباما مراجعه کنید. جاباما با ارائه واحدهای اقامتی متنوع و راحت، امکان انتخاب و رزرو بهترین اقامتگاه‌ها را برای شما فراهم می‌کند.

با بررسی امکانات کامل اقامتگاه‌ها در جاباما قبل از شروع سفر می‌توانید اقدام به رزرو آن‌ها کنید تا با خیال راحت به سفر بروید. در این مقاله از جاباما تلاش کردیم تا شما را با نکات مهم مسافرت با کودک آشنا کنیم. آیا تا به‌حال تجربه سفر با کودک یا نوزاد دلبند خود را داشته‌اید؟ تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

اگر دنبال کامل کردن چک لیست‌های سفرتان هستید، در این مطلب درباره وسایل ضروری خانم ها در سفر بخوانید.

سفر تفریحی مناسب کودکان
اقامتگاه مناسب برای کودکان انتخاب کنید

پاسخ به سوالات متداول درباره مسافرت با کودک

بهترین جا برای مسافرت با بچه در ایران کجاست؟

برای سفر با کوکان شما به همه جای ایران می‌توانید سفر کنید؛ فقط باید توجه داشته باشید که از سفرهای سخت خودداری کنید.

برای مسافرت با بچه یک ساله چه وسایلی برداریم؟

برای سفر با کودک یک ساله باید وسایل بهداشتی، وسایل موردنیاز تغذیه کودک، اسباب بازی و لباس‌های مناسب بردارید.

چه اقامتگاهی برای مسافرت با کودک مناسب است؟

اجاره اقامتگاه‌هایی که امکانات بازی، حیاط و محوطه مناسب بازی برای کودکان دارند، می‌تواند انتخاب مناسبی برای سفر با کودکان باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × یک =

دکمه بازگشت به بالا
بستن