جاباما

فهرست کامل و جامع لوازم مسافرتی خودرو و تجهیزات آفرود

لوازم مسافرتی خودرو از جمله وسایل و امکاناتی بسیار ضروری هستند به ویژه اگر بخواهید سفرهای جاده‌ای طولانی یا آفرودی بروید. برای داشتن سفری امن و بی‌خطر خودرو باید تجهیز و آماده حرکت باشد.

این تجهیزات گاهی به صورت روتین مورد استفاده قرار می‌گیرند و گاهی در هنگام خطر یا مواجه با یک مشکل به کارتان می‌آیند.

باید بدانید بر خلاف تصور عموم مردم، این لوازم مسافرتی ماشین جنبه‌ی تزئینی و دکوری ندارند و همه‌ی آن‌ها برای انواع موقعیت‌ها و مشکل‌ها چاره‌ساز هستند.

سفر زمینی و جاده‌ای می‌تواند بیشتر از هر سفر دیگری دلچسب و لذت‌بخش باشد، اگر کاملا خود را آماده راه کرده باشید. در غیر این صورت ممکن است لحظات خوش سفر به خاطره‌های تلخ تبدیل شوند.

برخی از لوازم جانبی خودرو عبارت‌اند از:جا لیوانی، روکش صندلی، جاروبرقی فندکی، سینی غذای تعبیه شده در پشت صندلی، یخچال و گرمکن فندکی خودرو، هولدر موبایل، مینی کولر آبی، تصفیه هوای خودرو، کیف لوازم پشت صندلی، جای دستمال کاغذی و جعبه‌ی کمک‌های اولیه.

اگر نمی‌دانید برای داشتن سفری متفاوت و همراه با آرامش چه کارهایی باید بکنید، بدانید که صد درصد راه حل کلیدی برای شما، مهیا کردن کامل لوازم مسافرتی خودرو است.

در این مطلب مجله جاباما به معرفی برخی از لوازم مسافرتی خودرو می‌پردازیم.

لوازم مسافرتی خودرو برای سفرهای جاده ای

ابتدا به وسایل مورد نیاز برای انجام سفرهای روتین و طولانی جاده ای می‌پردازیم.

کمپرسور باد فندکی

به طور قطع یکی از کاربردی‌ترین لوازم جانبی خودرو کمپرسور باد فندکی است. اگر در هنگام رانندگی، سفر و یا هر جایی که احساس کردید باد لاستیک‌ها کم شده و ممکن است مشکل ایجاد کنند، نیازی به تعمیرگاه نبوده و تنها با داشتن کمپرسور باد فندکی داخل خودرو می‌توانید به راحتی تنظیم باد لاستیک‌ها را انجام دهید.

نحوه کارکرد این مینی کمپرسور هوا به این صورت است که یک موتور الکتریکی کوچک، هوا را در یک سیلندر فشرده می‌کند.

کمپرسور باد فندکی نه تنها به باتری یا شارژ نیازی ندارد، بلکه فقط با فندک ماشین شارژ شده و در مدت چند دقیقه باد لاستیک‌ها را تنظیم می‌کند. حتما کمپرسور باد فندکی را در کنار لوازم مسافرتی دیگر برای خودرو تهیه کنید و به سفر خود اطمینان بیشتری ببخشید.

لوازم مسافرتی خودرو
کمپرسور باد فندکی

جارو شارژی مسافرتی

این جارو شارژی برای سفرهای شما بسیار مناسب است و هرگونه آشغال ریز و درشتی که داخل ماشین ریخته‌اید را با مکش خوبی که دارد جمع‌آوری می‌کند. پس می‌توانید تنها با یک جارو شارژی که فضایی کم از ماشین شما را اشغال می‌کند، اتومبیل خود را همیشه تمیز نگه دارید.

جارو شارژی با استفاده از فندک شارژی خودرو به آسانی شارژ شده و یک محفظه هم برای جمع‌آوری زباله‌ها دارد. برای خالی کردن زباله‌ها محفظه‌ی جارو شارژی را باز کرده و آن را تخلیه کنید.

اگر کودکانی بازیگوش و پرخور دارید که آشغال های ریز و درشت زیادی داخل خودرو می‌ریزند، حتما باید یک جارو شارژی به لوازم مسافرتی خودرو اضافه کنید و دیگر دغدغه‌ای برای تمیز کردن ماشین نداشته باشید.

تجهیزات و لوازم ضروری مسافرتی خودرو
جارو شارژی مسافرتی

گرم یا سرد کننده خوراکی

در مواقعی که برای سفرهای زمینی اقدام می‌کنید، باید همه‌ی جوانب را بسنجید و با کامل‌ترین لوازم مسافرتی داخل خودرو سفر خود را آغاز کنید. وسیله گرم یا سردکننده خوراکی از لوازم ضروری ماشین به حساب می‌آید. این وسیله در فصل تابستان و زمستان در سفر کمک زیادی به ما می‌کند.

در تابستان باید غذا و گوشت یا نوشیدنی‌ها در جای خنک و بالعکس در زمستان باید در دمایی باشند تا بیش از حد یخ نزنند. پس به وسیله‌ی این دستگاه قابل حمل و با کارایی آسان، به راحتی به حل این مسائل بپردازید.

کارایی این وسیله بسیار آسان بوده و تنها با نیروی الکتریسیته‌ی اتومبیل کار می‌کند. اگر به گرمکن و یا سردکن این دستگاه نیاز دارید باید ابتدا برای مدت ۵ دقیقه آن را روی حالت دلخواه روشن و تنظیم کنید تا به دمای مورد نظر شما برسد.

نیروی مورد نیاز این دستگاه در حالت گرم کنندگی، ۳۰ تا ۵۵ وات و در حالت سردکنندگی، ۳۸ تا ۶۸ وات است.

لوازم و وسایل خودرو برای مسافرت
گرم یا سرد کننده خوراکی

سینی غذا پشت صندلی خودرو

امروزه با توجه به افزایش جمعیت و تردد زیاد خودروها، افراد مدت زیادی را چه در سفرهای برون شهری و چه در سفرهای درون شهری، سپری می‌کنند.

اغلب افرادی که عقب ماشین می‌نشینند همراه خود خوراکی‌هایی دارند که سینی غذای پشت صندلی بهترین انتخاب برای این افراد است تا خوراکی‌های خود را روی آن قرار دهند.

این وسیله از ریختن نوشیدنی‌ها و خوراکی‌ها به کف ماشین در دست‌اندازها جلوگیری کرده و شما می‌توانید به طور همزمان کارهای خود را انجام داده و در کنار آن از خوراکی‌های خود هم نوش جان کنید.

تجهیز خودرو برای سفر جاده ای
سینی غذا پشت صندلی خودرو

کیسه زباله خودرو

اگر نگران محیط زیست خود هستید و می‌خواهید به عمر آن برای نسل‌های بعد اضافه کنید، باید بدانید که کیسه زباله‌ی خودرو بهترین انتخاب است.

کسانی که به بهداشت و نظافت اهمیت زیادی می‌دهند و یا داخل خودرو خوراکی بسیار زیادی می‌خورند باید حتما یکی از این کیسه‌های زباله قابل شستشو را تهیه کنند تا ماشین خود را از هرگونه کثیفی پاک کرده و لوازم مسافرتی داخل خودرو را تکمیل کنند.

لیوان فندکی خودرو

رانندگی برای ساعت‌های طولانی در سفرهای داخل و بیرون شهر بی‌شک شما را بسیار خسته می‌کند. بهترین راه حل برای رفع خستگی شما می‌تواند تنها یک لیوان چای ساده باشد.

امروزه همه‌ی مردم به دنبال داشتن فضا و جای بیشتر در اطراف خود هستند و کمتر کسی از ایجاد فضای شلوغ در اطراف خود لذت می‌برد.

پس حمل یک فلاسک بزرگ برای یک لیوان چای یک نفره نه تنها فضای خودرو را اشغال می‌کند، بلکه بعد از مدتی ممکن است سرد شود.

آشنا شدن با محصولی به اسم لیوان فندکی خودرو مشکل شما را برطرف خواهد کرد. لیوان فندکی خودرو فقط یک لیوان ساده نیست.

این لیوان به یک سیم متصل بوده و سر دیگر سیم به یک فندکی خودرو متصل است که می‌توانید آن را به فندک خودرو وصل کرده و در کمترین زمان ممکن چایی گرم و دلچسب نوش جان کنید.

این چای ساز کوچک و تک نفره ۵۰۰ میلی لیتر گنجایش دارد و به سادگی قابل شستشو است. چیزی که باعث محبوبیت این محصول شده، جنس استیل آن است؛ چرا که از سرد شدن چای شما جلوگیری می‌کند و مدت زمان بیشتری چای را گرم نگه می‌دارد.

برای جوش آمدن آب درون لیوان تنها ۱۰ دقیقه زمان لازم است. لیوان فندکی خودرو از واجب‌ترین لوازم مسافرتی خودرو به حساب می‌‎آید.

اگر به دنبال یک چک لیست کامل از وسایل مورد نیاز خانم ها در سفر می‌گردید، آن را می‌توانید اینجا و در مطلب لیست کامل وسایل ضروری سفر بخوانید.

جا دستمالی خودرو

دستمال کاغذی جزء واجب‌ترین لوازم مسافرتی خودرو به حساب می‌آید. استفاده از دستمال کاغذی بسیار لازم است؛ طوری که بعضی‌ها به وجود آن عادت دارند.

وجود دستمال کاغذی در خودرو بسیار ضروری است و داخل هر ماشینی حتما یک جعبه‌ی دستمال کاغذی وجود دارد.

در بعضی از خودروها جای مخصوص دستمال کاغذی تعبیه شده‌است. جعبه‌ی دستمال کاغذی فضای زیادی را اشغال نمی‌کند و هم‌چنین در سفرها و یا حتی داخل شهر برای رانندگی‌های کوتاه مدت هم بسیار کارآمد است.

اما با داشتن جای دستمال کاغذی که به تازگی طراحی شده و روی آفتابگیر خودرو قابل نصب است، می‌توانید فضای خالی خودروی خود را دو چندان کنید.

چتر داخل خودرو

چتر در بین دیگر لوازم جانبی و مسافرتی خودرو نسبتا وسیله‌ای ضروری به حساب می‌آید. چتر فقط برای در امان ماندن از برف و باران قابل استفاده نیست؛ بلکه می‌توان آن را در روزهای گرم فصل تابستان و یا ایام تعطیلات عید نوروز ایرانی‌ها، استفاده کرد.

چتر جلوی نور زیاد و مستقیم خورشید را گرفته و از اذیت شدن شما جلوگیری می‌کند.

یادتان باشد در کنار دیگر لوازم مسافرتی خودرو، چتر را با خود ببرید و یا اگر به شهرهای شمالی و کنار دریا می‌روید، چتر را فراموش نکنید تا پوست شما از نور زیاد خورشید در امان بماند.

چراغ قوه مناسب ماشین

اگر بخواهیم برای لوازم جانبی ماشین لیستی تهیه کنیم، بی‌شک چراغ قوه در این لیست جای خواهد گرفت.

چراغ قوه از یک باتری و یک عدد چراغ همراه با لنزهای تخصصی ساخته شده‌ و ساختمانی پیچیده ندارد. چراغ قوه‌ها با در نظر گرفتن کارایی که دارند از جنس‌های گوناگونی مانند آلومینیوم، فلز و پلاستیک ساخته شده‌اند.

امروزه مردم از نور فلاش موبایل‌های خود استفاده می‌کنند ولی طبیعتا نور و کارایی چراغ قوه بسیار بهتر و بیشتر است. چراغ قوه‌ها در مواقع حساس و ضروری بسیار به ما کمک می‌کنند.

وقتی در جاده پنچر می‌کنید، وقتی وسیله‌ای داخل ماشین گم شده و می‌خواهید آن را پیدا کنید و یا وقتی نمی‌توانید راه را پیدا کنید، قطعا در این مواقع چراغ قوه‌ها مناسب‌ترین گزینه‌ی کمکی شما هستند.

پس یادتان باشد حتما یک عدد چراغ قوه در کنار دیگر لوازم جانبی و مسافرتی خودرو مهیا کنید.

لیست وسایل مسافرتی خودرو
چراغ قوه مناسب ماشین

فلاسک چای و آب داخل ماشین

اگر چند خانواده‌ای به سفر می‌روید و یا در خانواده‌ای پرجمعیت زندگی می‌کنید، فلاسک‌های آب جوش و آب سرد بسیار به کار شما می‌آیند.

مردم در سفرهای خود سعی می‌کنند از هر چیز کوچکی لذت ببرند تا ثانیه‌هایی تکرار نشدنی برای خود و همسفرانشان رقم بزنند.

یکی از چیزهای کوچکی که باعث شده افراد در کنار یکدیگر جمع شوند و صحبتشان گل کند، چای است. پس حتما با همراه داشتن فلاسک چای در راه سفر این لذت را از خودتان دریغ نکنید.

جای موبایل ماشین

اگر واقعا می‌خواهید میزان خطر احتمالی هنگام رانندگی را کاهش دهید، حتما یک جای موبایل (هولدر موبایل) در ماشین برای خود تهیه کنید.

بسیاری افراد عادت دارند یا بهتر است بگوییم نیاز دارند که با گوگل مپ یا هر مسیریابی به سمت مقصد خود رانندگی کنند.

بهترین انتخاب برای استفاده از مسیریاب‌ها داخل گوشی و در هنگام رانندگی، هولدر موبایل(جای موبایل ماشین)است.

جای موبایل ماشین به شما این امکان را می‌دهد تا دو کار همزمان یعنی رانندگی و استفاده از موبایل را در کنار هم انجام دهید تا خطر در حین رانندگی به حداقل خود برسد.

از کاربردهای دیگر این هولدرها می‌توان به پاسخگویی به تماس، تماس اضطراری، ارسال پیامک فوری و استفاده از جهت‌یاب اشاره کرد.

اگر فکر کردید که با خرید جای موبایل ماشین بی‌فایده‌ترین خرید عمرتان را انجام داده‌اید، این را بدانید که حتما، انتخاب درستی نداشتید و محصولی بی کیفیت خریداری کرده‌اید. در حالی که اگر خریدی مطمئن و با کیفیت داشته باشید، می‌توانید حتی خرید آن را به دیگران هم پیشنهاد کنید.

هولدرهای موبایل در۴ مدل مغناطیسی(آهنربایی)، مکنده‌ای، گیره‌ای و چسبی وجود دارند که می‌توانید با توجه به مدل و شرایط اتومبیل خود، مناسب‌ترین هولدر را خریداری کنید. این مورد را نمی‌توان تنها در لیست لوازم مسافرتی خودرو قرار داد، چون حتی داخل شهر هم به کارتان می‌آید.

اما از چه اپلیکیشن‌هایی در طول سفر استفاده کنیم؟ در مجله جاباما می‌توانید ۱۹ پیشنهاد عالی از اپلیکیشن های کاربردی در سفر را ببینید و بشناسید.

بهترین مدل هولدر موبایل داخل ماشین
هولدر موبایل

بلوتوث برای ماشین

فناوری بلوتوث ابتدا در سال ۲۰۰۰ به بازار محصولات الکتریکی وارد شد و تاکنون هم‌چنان در حال توسعه و پیشرفت است.

شما به وسیله‌ی بلوتوث می‌توانید آهنگ، مطالب درسی، پخش آنلاین برنامه‌های تلویزیونی، اخبار و یا رادیو را به طور واضح از طریق ضبط بلوتوثی یا صفحه نمایش بلوتوثی ماشین گوش دهید.

طرز کار بلوتوث ماشین بسیار ساده است.

نحوه راه‌اندازی بلوتوث ماشین

ابتدا وارد تنظیمات صفحه نمایش ماشین یا ضبط می‌شوید و سپس بعد از فعال کردن بلوتوث خودرو، بلوتوث دستگاه مورد نظر خود را فعال می‌کنید. بعد از آن نام یافت شده‌ی سیستم را روی دستگاه خود انتخاب کرده و متصل شوید.

برای این اتصال معمولا شما روی دستگاه خود درخواست کد مشاهده می‌کنید که این کدها معمولا ۱۲۳۴، ۰۰۰۰ یا ۱۱۱۱ هستند. بعد از وارد کردن کد با زدن علامت تایید اتصال را انجام داده‌اید.

 شاید انجام این مراحل برای شما زمان‌بر باشد ولی اگر شما با دستگاه خود فقط یکبار به بلوتوث ماشین وصل شوید، برای دفعات دیگر نیازی به انجام تمام این مراحل نیست. فقط با روشن کردن بلوتوث هر دو دستگاه، اتصال صورت می‌گیرد. بلوتوث ماشین علاوه‌بر جنبه‌ی کاربردی، جنبه‌ی تفریحی سرگرمی هم دارد.

سرنشینان خودرو می‌توانند از طریق بلوتوث آهنگ‌های مورد نظر خود را در طول مسیر یا در طول سفر گوش دهند و از مسیر لذت بیشتری ببرند.

یکی دیگر از مزیت‌های ماشین بلوتوث‌دار این است که راننده می‌تواند به تماس‌های خود بدون در دست گرفتن موبایل پاسخ داده و صحبت کند که همین قابلیت از خطر تصادفات احتمالی می‌کاهد.

یخچال ماشین

این مورد یکی از لوازم مسافرتی تخصصی خودرو است. یخچال ماشین دارای کمپرسور یخچال بوده و قابلیت تنظیم دمای دلخواه شما را دارد.

اگر جزء آن دسته از آدم‌هایی هستید که به طور مداوم به سفر می‌روند و علاقه‌ی زیادی به کمپ زدن دارند، حتما به یک یخچال ماشین نیاز دارید؛ ولی اگر جزء آن دسته آدم‌هایی هستید که به ندرت به سفر می‌روند و یا به طور مثال هر ۳ سال یکبار به سفر می‌روند، خریدن یخچال ماشین برای آن‌ها به صرفه نیست.

در بازار جعبه‌هایی به اسم یخچال ماشین به فروش می‌رسد که کارایی یخچال اصلی را ندارند و می‌توان این موضوع را از روی قیمت پایین‌تر آن‌ها فهمید.

این جعبه‌ها تنها توانایی سرد کردن خوراکی‌ها را فقط برای چند ساعت دارند. در حالی که یخچال ماشین با قابیلت تنظیم دما حتی توانایی فریز کردن خوراکی‌ها را دارند، که طبیعتا به همین دلیل قیمت بالایی هم دارند.

این یخچال‌ها حتی برای رانندگانی که ماشین‌های سنگین مانند:کامیون، تریلی و… را دارند هم کاربرد دارد. رانندگان ماشین‌های سنگین می‌توانند وسایل خود را داخل یخچال گذاشته و در طی سفرهای چند روزه‌ی خود که مدام مشغول رانندگی هستند، از آن‌ خوراکی‌ها را استفاده کنند.

جایگزین یخچال ماشین

اگر سفرهایی طولانی مدت نمی‌روید، یا هرساله چندین بار عازم سفر نیستید، جعبه‌های عایق‌بندی هم جوابگوی نیاز‌های شما هستند. می‌توانید داخل این جعبه‌ها تکه‌های یخ گذاشته و خوراکی‌های خود را تازه نگه دارید.

راه حلی دیگر برای سرد نگه داشتن خوراکی‌ها، شیشه‌های یخ‌زده‌ای هستند که با آب پر شده و یخ بسته‌اند.

اگر می‌خواهید یخ این شیشه‌ها دیرتر آب شود، می‌توانید مقداری نمک داخل آب آن بریزید تا مدت انجماد آن طولانی‌تر شود.

وسایل ضروری کمک های اولیه داخل ماشین

همه مردم می‌خواهند سفری بی‌خطر، امن و به دور از هرگونه حال خرابی داشته باشند. گاهی در طول سفر زخم‌هایی جزئی، سردرد، حالت تهوع و… با کوچک‌ترین و راحت‌ترین درمان‌ها بهبود پیدا می‌کنند و حال خوش سفرتان را از بین نمی‌برند.

جعبه‌ی کمک‌های اولیه شامل قرص ضد تهوع، قرص‌های ویتامینه جوشان، باند، گاز استریل، چسب زخم، بتادین، قیچی و…. هستند. یکی دیگر از لوازم ضروری خودرو جعبه‌ی کمک‌های اولیه است.

امیدواریم که هیچوقت مجبور به استفاده از این جعبه نشوید ولی اگر گاهی بر اثر بعضی اتفاقات ناگهانی حادثه‌ای برایتان رخ داد، بهترین کمک برای شما در صورتی که مشکلی جزئی داشته باشید، جعبه‌ی کمک‌های اولیه است.

بعضی از مراکز تجهیزات پزشکی پک‌های آماده‌ی وسایل کمک‌های اولیه را دارند که می‌توانید آن‌ها را به سهولت تهیه کرده و در مواقع لزوم از آن‌ها استفاده کنید.

وسایل ضروری کمک های اولیه مسافرتی خودرو
وسایل ضروری کمک های اولیه

لوازم تخصصی مسافرتی خودرو برای سفرهای کمپینگ

برویم سراغ علاقه‌مندان به کمپینگ و شب‌مانی در چادر وسط طبیعت! این لیست را حتما باید داشته باشید.

چادر مسافرتی

وجود چادر مسافرتی در کنار دیگر لوازم مسافرتی خودرو برای هر شخصی الزامی است. از فواید چادر می‌توان به این موارد اشاره کرد که وقتی شما برای مسافتی طولانی در حال رانندگی هستید، می‌توانید در کنار خیابان مکانی مناسب پیدا کرده و برای مدتی چادر بزنید و درون آن استراحت کنید تا خستگی شما رفع شود.

بعد از توقف و استراحتی کوتاه می‌توانید چادر مسافرتی را جمع کرده و به راه خود ادامه دهید.

علاوه براین شما می‌توانید از چادرهای مسافرتی برای سفرهای دریایی، جنگلی و یا حتی کویر استفاده کنید تا شب را درون آن بگذرانید.

هنگام خرید چادرهای مسافرتی حتما به تعداد ظرفیت آن توجه کنید. اگر روی چادر نوشته شده که برای ۶ نفر مناسب است قطعا بدانید که بیشتر از ۴ نفر خواب گنجایش ندارد.

اگر اهل سفرهای هیجان‌انگیز هستید اما خودروی شخصی ندارید، اینجا راهنمای سفر هیچهایکی را بخوانید و این سبک سفر را انتخاب کنید.

لیست وسایل مورد نیاز کمپینگ
چادر سقفی ماشین

زیرانداز مسافرتی

اگر عضو خانواده‌هایی هستید که دائما به پارک یا فضاهای سبز می‌روند و یا حتی بدون در نظر گرفتن مقصد دل به جاده می‌زنند، زیراندازهای مسافرتی مناسب‌ترین گزینه برایتان است و حتما باید آن را در لیست لوازم مسافرتی خودرو قرار دهید.

برای خرید زیراندازهای مسافرتی حتما به تعداد نفرات توجه کنید تا انتخابی راحت و رضایت‌بخش داشته باشید. ناگفته نماند که زیراندازها در انواع گوناگون وجود دارند مانند: زیرانداز مناسب ساحل، زیرانداز مناسب جنگل و زیرانداز مناسب کوهستان.

برای مثال زیرانداز مناسب کوهستان سبک‌ و قابل حمل بوده و دارای اسفنج‌هایی هستند که نشستن افراد روی زمین سفت کوهستان‌ها را نرم و راحت می‌کند.

اما زیرانداز مناسب ساحل اندکی متفاوت‌تر است، یعنی فاقد اسفنج بوده و خاصیت ضد آبی دارد تا شن‌های ساحل لباس‌های شما را نمناک نکنند.

زیراندازهای جنگلی هم کمی ضخیم‌تر از دیگر زیراندازها هستند تا شاخه‌ها، سنگ‌ها و خارهای جنگل شما را اذیت نکنند و سبب پارگی زیرانداز نشوند.

صندلی تاشو

صندلی‌های تاشو جزء لوازم ضروری مسافرتی خودرو نیست ولی داشتن آن ضرری ندارد.

صندلی‌های تاشو برای افراد مسن که نمی‌توانند روی زمین بنشینند، مناسب هستند. صندلی‌های تاشو برای کسانی که دوست ندارند در فصل‌هایی که هوا سرد است روی زمین بنشینند هم انتخاب مناسبی است، اما کلا برای نشستن میان طبیعت و خوردن یک لیوان چای داغ حسابی کارایی دارند.

صندلی‌های تاشو در اندازه‌ها، طرح‌ها، رنگ‌ها و قیمت‌های مختلف در بازار وجود دارند که می‌توانید به سلیقه خود آن‌ها را خریداری کنید.

صندلی تاشو مسافرتی خودرو
صندلی تاشو

آفرود چیست و لوازم آفرود کدام است؟

عاشقان آفرود و علاقه‌مند به طبیعت از هر لحظه‌ی زندگی خود برای سپری کردن در دل طبیعت استفاده می‌کنند.

اکثر کسانی که به کمپینگ، کوهنوردی، ماهیگیری، صخره‌نوردی و سفرهای پرهیجان علاقه‌مندند، احتمالا آفرود می‌کنند و از مسیر عادی جاده آسفالته بیرون می‌روند و می‌زنند به دل جاده‌های بکر و سنگلاخی یا مسیرهای کویری.

علاقه‌مندان به آفرود اوقات فراغت خود را در این مکان‌ها می‌گذرانند و لذتی جانانه را نصیب خود می‌کنند.

مردمی که از زندگی یکنواخت شهری خسته شده‌اند و به دنبال ایجاد تنوعی در زندگی خود هستند،می‌توانند به افراد آفرودی دیگری که بیشتر زندگی خود را در دل طبیعت زیبا می‌گذرانند، بپیوندند.

امروزه تعداد این علاقه‌مندان رو به افزایش است. بد نیست که شما هم یکی از این افراد باشید، چرا که بهترین تغذیه‌ی روح؛ طبیعت، ورزش و تفریح است.

در اینجا سایت جاباما تصمیم دارد که بهترین و کامل‌ترین تجهیزات آفرود را به شما معرفی کند. با آگاهی کامل درباره‌ی موقعیت مکانی مورد نظر و تجهیزات مورد استفاده، اقدام به سفر کنید تا خود را از تجربه‌ای شیرین و به یادماندنی محروم نکنید.

حال بیایید درباره‌ی آفرود صحبت کنیم و بدانیم که آفرود در اصل چیست و به چه صورت انجام می‌گیرد؟

آفرود به معنی(خارج از جاده) یا به تعریفی عامیانه‌تر به معنای(بی‌راهه رفتن) بوده و یک کلمه‌ی انگلیسی است. ورزش آفرود یعنی مهارت بالای رانندگی در گذر از موانع طبیعی طبیعت یا موانع غیر طبیعی که در پیست‌های آفرود ساخته شده‌اند.

آفرود به سه دسته‌ی متفاوت قابل تقسیم است:

  • مسابقات آفرود
  • آفرود و طبیعت‌گردی
  • تورهای آفرود
لیست لوازم مسافرتی خودرو برای آفرود

مسابقات آفرود

مسابقات آفرود در پیست‌هایی که به دست انسان طراحی شده و موانعی مصنوعی در آن ایجاد شده‌اند، زیر نظر فدراسیون جهانی اتومبیل‌رانی و جهانگردی قابل برگزاری هستند.

مسابقات آفرود از قوانین ویژه‌ای برخوردار است که شرکت‌کنندگان باید برای شرکت در این مسابقات، قوانین آن را به خوبی رعایت کنند.

امروزه با توجه به بودجه مالی اندک، این مسابقات در ایران رونق زیادی ندارند ولی در دیگر کشورها امکانات و طرفداران بیشتری دارند.

اگر آفرود می‌کنید احتمالا به کویرنوردی هم علاقه خواهید داشت، پس اینجا راهنمای کامل کویرنوردی در ایران را می‌توانید بخوانید و با بهترین کویرهای ایران آشنا شوید.

آفرود و طبیعت گردی

بسیاری دیگر از علاقه‌مندان به آفرود خود را به این قوانین مسابقات رسمی محدود نمی‌کنند و به وسیله‌ی ماشین شخصی خود به همراه خانواده یا دوستان به طبیعت می‌روند و بدون محدودیت خاصی، از تفریح خود لذت می‌برند.

تورهای آفرود

یکی دیگر از دسته‌های آفرود، تورهای آفرود هستند که رزرو این تورها از طریق آژانس‌های مسافرتی و گردشگری امکان‌پذیر هستند. تورهای آفرود در مکان‌هایی مانند جنگل، کویر، کوهستان و…قابل انجام است.

لوازم و تجهیزات مسافرتی ضروری خودرو برای آفرود

ورزش آفرود علاوه‌بر اینکه بسیار هیجان‌انگیز است، علاقه‌مندان بسیاری را هم به سمت خود می‌کشد. ورزش آفرود در عین مهیج بودن، بسیار مخاطره‌آمیز است.

اگر بخواهید بدون وسایل و تجهیزات کامل و بدون رعایت نکات ایمنی اقدام به سفر کنید، به طور حتم خطرات و حوادث جبران‌ناپذیری برای شما اتفاق خواهد افتاد.

اگر می‌خواهید با آفرود‌های دو دیفرانسیل و حرفه‌ای دلی به طبیعت وحشی بزنید و مهارت‌های رانندگی خود را به چالش بکشید، حتما باید با کامل‌ترین تجهیزات آفرود راهی طبیعت شوید.

در اینجا ما به شما چندین ابزار و وسایل ضروری آفرود را معرفی می‌کنیم تا خاطرجمع‌ترین لحظات خود را در طبیعت سپری کنید.

تجهیز خودرو آفرود

جعبه ابزار کامل

آفرود سواری در طبیعت و با موانع زیاد آن ممکن است موجب خرابی ماشین شما شود.

رانندگان آفرود سوار نیازی نیست که یک مکانیک ماهر باشند، ولی داشتن کمی اطلاعات و مهارت فنی برای برطرف کردن مشکلات ماشین به طور موقت لازم است.

راننده آفرود می‌تواند با کمک جعبه ابزار، نقص ماشین را به طور اندکی برطرف کند تا آن را به نزدیک‌ترین تعمیرگاه برساند.

استفاده از این جعبه ابزار کار خیلی سختی نیست و با کمترین مهارت هم می‌توان از عهده‌ی استفاده‌ی آن برآمد، پس حتما آن را در لیست لوازم مسافرتی خودرو قرار دهید.

کمپرسور باد و کیت پنچری

یکی از واجب‌ترین و ضروری‌ترین وسایل مورد نیاز مسافرتی خودرو برای آفرود سواری، کمپرسور تنظیم باد و کیت پنچری است. در مسیرهای پر از موانع گاهی به کمتر کردن باد تایرها و یا گاهی به بیشتر کردن باد آن‌ها نیاز است. استفاده از این کمپرسور و کیت پنچری، متناسب با نوع شرایط متفاوت است.

جک لیفت

گاهی ممکن است آفرود سوار هنگام عبور از ناهمواری‌ها در مکان‌هایی خشک یا مرطوب گیر کند و یا حتی گاهی اوقات سنگ یا تنه‌ای بزرگ زیر ماشین گیر کرده باشد.

در این مواقع جک لیفت بهترین وسیله برای کمک به شما و رهایی از این وضعیت است و با بالا بردن ماشین، شما را از این دردسر خلاص می‌کند. البته این مورد جزو لوازم مسافرتی خودرو و حتی لوازم عادی ضروری خودرو به حساب می‌آید.

گالن بنزین

همیشه سعی کنید یک گالن بنزین اضافی در سفرهای آفرود خود داشته باشید. گاهی ممکن است شرایط و زمان سفر همانطور که شما برنامه‌ریزی و پیش‌بینی کرده‌اید، پیش نرود.

برای مثال گم کردن مسیر یا خراب شدن شرایط جوی و محیطی و یا موقعیت‌های دیگر ممکن است باعث شود به بنزین بیشتری نیاز پیدا کنید. پس با یک گالن بنزین اضافی، سفر آفرود خود را بی کم و کاست خاتمه دهید.

بیل

بیل در مواقعی که در زمین‌های مرطوب، باتلاق‌ها و یا زمین‌های شنی گیر کرده‌اید، بسیار به شما کمک خواهد کرد. داشتن بیل در دیگر شرایط هم ممکن است برای شما مفید واقع شود.

پس داشتن بیل، در کنار دیگر لوازم مسافرتی ضروری خودرو برای آفرود را فراموش نکنید.

تبر

در تورهای آفرودی که شب‌ها را زیر آسمان شهر سپری می‌کنید، روشن کردن آتش فضایی بسیار زیبا و رویایی در کنار ستاره‌ها، به وجود می‌آورد.

برای برپا کردن آتشی سوزان که بتوانید شب را در کنار آن صبح کنید و یا برای خود چای آتشی تهیه کنید، به هیزم نیاز است.

وجود تبر در تجهیزات آفرود این مسئله را حل کرده و هیزم مورد نیاز شما را فراهم می‌کند.

سایه بان سفری

آب و هوا همیشه به یک حالت نیست. گاهی ممکن است گرما و اشعه‌ی مضر خورشید شما را اذیت کند و یا گاهی ممکن است شرایط جوی ناگهان تغییر کرده و باران شروع به باریدن کند.

اگر در تجهیزات آفرود خود یک سایه‌بان داشته باشید، دیگر نیازی به نگرانی نیست و با نصب آن آرامش خیال را به خود هدیه خواهید کرد.

نورافکن دستی

نورافکن‌ها به صورت شارژی هستند و کارایی آن‌ها بسیار آسان است. این وسیله هنگام تاریکی شب که به کمپ زدن نیاز دارید و به دنبال جای مناسب هستید، کارایی دارد.

شما می‌توانید با روشن کردن نورافکن از نزدیک شدن حیوانات وحشی جلوگیری کنید. این مورد یکی از حیاتی‌ترین لوازم مسافرتی خودرو برای کسانی که کمپ می‌زنند و سفرهایشان به نقاط دور دست است، به حساب می‌آید.

دوربین فیلمبرداری خودرو

اگر می‌خواهید از لحظات سفر خود آلبومی تهیه کنید که به یادگار بماند، حتما از دوربین خودرو استفاده کنید.

این دوربین‌ها در مواردی مانند تشخیص مقصر تصادفات، شناسایی مقصر خودرویی که فرار کرده، شناسایی دزدها و یا شناسایی افرادی که به ماشین پارک شده آسیب وارد کرده‌اند کارایی دارد.

دستگاه ردیاب

گاهی خبرهای تلخی مثل گم شدن آفرودسواران را شنیده‌اید. آفرودسواران گاهی با یک اشتباه کوچک از مسیر منحرف شده و همین انحراف منجر به مرگ آن‌ها خواهد شد.

پس داشتن یک ردیاب جزو وسایل مسافرتی خودرو می‌تواند از این اتفاقات ناگوار جلوگیری کند.

سیم بکسل

آفرودسواران از مسیر‌های سخت و پر از موانع مانند مسیرهای شنی، باتلاقی و رودخانه‌ها عبور می‌کنند. احتمال گیر افتادن در این مناطق بسیار زیاد است که به کمک سیم بکسل و یک ماشین دیگر می‌توان از این چاله‌ها رهایی یافت.

استارتر یا کابل شارژ خودرو

اگر باتری ماشین شما فرسوده باشد ممکن است در هنگام استفاده از چراغ یا ضبط ماشین در حالت خاموش و روشن کردن مجدد ماشین، باتری خالی کند و خودرو در این حالت دیگر استارت نمی‌خورد.

در این مواقع به وسیله‌ی استارتر یا کابل شارژ، ماشین را روشن کرده یا از باتری ماشین دیگری استفاده کنید.

در نهایت اگر به سفر جاده ای علاقه‌مندید، در مجله جاباما صفر تا صد با سفرهای جاده ای و این سبک سفر آشنا شوید.

پاسخ به سوالات رایج در مورد لوازم مسافرتی خودرو و آفرود

آفرود به چند طریق قابل انجام است؟

مسابقات آفرود، آفرود و طبیعت‌گردی، تورهای آفرود.

معنی کلمه‌ ی آفرود چیست؟

به معنی خارج از جاده است.

جای موبایل ماشین در چند مدل وجود دارد؟

جای موبایل در ۴ مدل مغناطیسی،مکنده‌ای، گیره‌ای و چسبی وجود دارد.

مزایای سایه بان سفری چیست؟

در امان نگه داشتن از اشعه‌ی مضر خورشید، کاهش گرما و جلوگیری از خیس شدن در هوای بارانی از مزایای سایه‌بان سفری هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 + 14 =

دکمه بازگشت به بالا