جاباما

بدون استفاده از پلاستیک سفر کنید!

همیشه می‌گویند طوری سفر کنی که تنها چیزی که از خود به جای می‌گذارید، «رد پایتان» باشد. اما کسانی که دوست‌دار محیط زیست هستند، چیزی بیش از این می‌خواهند. آن‌ها می‌خواهند مقصد سفرشان را طوری ترک کنند که وضعیتی بهتر از زمان ورودشان داشته باشد. یکی از راه‌های آن سفر بدون استفاده از پلاستیک است.

استفاده نکردن از پلاستیک یک بار مصرف چه در سفر  چه در زندگی روزمره و در خانه می‌تواند کمک چشمگیری به محافظت از طبیعت و محیط زیست بکند. اگر بدون استفاده از پلاستیک یک بار مصرف سفر کنید، این یعنی زباله کمتری در سفر خودتان تولید کرده‌اید. اما چطور؟

آیا سفر بدون استفاده از پلاستیک کمکی به محیط زیست می‌کند؟

جواب کوتاه بله است. بسیاری از تحقیقات نشان داده است که زباله‌های پلاستیکی که مسافران از آن استفاده می‌کنند، حجم زیادی را به خود اختصاص می‌دهد و در آلودگی تاثیر زیادی دارد.

یک مسافر به صورت متوسط تا ۳۰ عدد بطری پلاستیکی را در طی یک سفر دو هفته‌ای استفاده می‌کند. حالا به این فکر کنید که در یک روستا یا شهر کوچک این حجم از زباله چطور قرار است، مدیریت شود.

اگرچه این مشکل بزرگ‌تر از رفتار تنها یک مسافر است، اما اگر هر کدام از ما سفر بدون استفاده از پلاستیک را انتخاب کنیم، می‌توانیم قدم بزرگی در راه حفظ کره زمین برداریم.

سفر بدون استفاده از پلاستیک

چطور بدون استفاده از پلاستیک یک‌بار مصرف، سفر کنیم؟

۱- به جای خریدن آب معدنی، آب شیر را بجوشانید

از یک بطری آب چند بار مصرف استفاده کنید و به جای آنکه آب آشامیدنی‌تان را بخرید، آب شیر را بجوشانید و از همان استفاده کنید.

جوشاندن آب برای تنها یک دقیقه باعث می‌شود از شر بسیاری از آلودگی‌های آبی خلاص شوید. کافیست یک کتری و کمی زمان داشته باشید تا بدون استفاده از بطری پلاستیکی سفر کنید.

بطری آب مخصوص سفر

۲‌- از نی استفاده نکنید

در هواپیما، اتوبوس و رستوران سعی کنید برای نوشیدن از نی استفاده نکنید. اگر می‌خواهید دهانتان با لیوان برخورد نداشته باشد، یک نی فلزی قابل شستشو بخرید و آن را همراه خودتان داشته باشید.

اگر به سبک سفر دوستدار محیط زیست علاقه‌مندید، درباره سبک سفر سبز بیشتر بخوانید.

نی چند بار مصرف برای سفر بدون استفاده از پلاستیک

۳- از شامپوها و خمیردندان‌های کوچک هتل استفاده نکنید

این شامپوهای کوچک و رنگارنگ یا مسواک پلاستیکی یک بار مصرف و خمیردندان‌های ریزی که در سرویس بهداشتی هتل‌ها برایتان قرار می‌دهند، کاملا وسوسه‌کننده هستند، قبول داریم! اما می‌دانید اگر همه قرار باشد این این شامپوهای هتلی استفاده کنیم، چقدر پلاستیک بیهوده به طبیعت وارد می‌کنیم؟ پس برای داشتن یک سفر بدون استفاده از پلاستیک دل کندن از این آپشن‌های هتلی و استفاده از خمیردندان و شامپوی شخصی قدم بزرگی است.

چرا از شامپوهای هتلی استفاده نکنیم!

۴- کیسه پارچه‌ای خرید را همراهتان داشته باشید

حتی در سفر هم می‌توانید ی زنبیل و ساک پارچه‌ای همراهتان بیاورید، باور کنید جای زیادی از شما نمی‌گیرد!

موقع خرید سوغاتی از شهری که به آن سفر کرده‌اید، اگر یک ساک پارچه‌ای به همراه داشته باشید، از هدر رفت تعداد زیادی کیسه پلاستیکی جلوگیری می‌کنید و همین به سادگی یعنی سفر بدون استفاده از پلاستیک !

۵- قاشق و چنگال فلزی داشته باشید

تا به حال با طبیعت‌گردان حرفه‌ای سفر رفته‌اید؟ آن‌ها همیشه یک چاقو و یک دست قاشق و چنگال سفری همراه‌شان دارند! چرا؟ چون اگر قرار باشد در هر سفر و هر کوه‌نوردی از قاشق و چنگال پلاستیکی استفاده کنند، حجم زیادی از زباله پلاستیکی را باید همراه خودشان بکشند!

شما هم می‌توانید از این به بعد مثل یک مسافر حرفه‌ای رفتار کنید. همیشه قاشق و چنگال فلزی و لیوان فلزی یا قابل شستشویتان را همراه خودتان داشته باشید و اصلا سراغ خرید لیوان و قاشق و چنگال پلاستیکی و یک بار مصرف نروید.

قاشق و چنگال فلزی برای سفر بدون پلاستیک

۶- در خانه‌ها یا رستوران‌های محلی غذا بخورید

یکی از دلایلی که توصیه می‌شود به ویژه در سفرهای داخلی مهمان خانه‌های بوم‌گردی و اقامتگاه‌های محلی شوید، همین است. در این خانه‌ها یا در رستوران‌های محلی غذا طوری تهیه می‌شود که شباهت زیادی به تهیه و پخت عذا در خانه دارد. آن‌ها درست مثل خانه از وسایل قابل شستشو استفاده می‌کنند و تعداد پلاستیک یک بار مصرف کمتری را دور می‌ریزند. مواد غذاییشان هم ارگانیک‌تر است.

پس اگر سفر بدون استفاده از پلاستیک می‌خواهید، یک راهش این است که مهمان خانه‌های بوم‌گردی در ایران شوید و در رستوران‌های محلی غذا بخورید.

اگر اهل غذاهای خوشمزه محلی هستید، پس حتما این مطلب را درمورد خوشمزه ترین غذاهای سنتی ایرانی بخوانید.

چرا باید در رستوران محلی غذا بخوریم

۷- از دستمال و پد آرایشی پارچه‌ای استفاده کنید

خب شاید دستمال کاغذی «پلاستیک» نباشد، اما زباله است! تا به حال دقت کرده‌اید که در طول یک سفر چند دستمال کاغذی استفاده می‌کنید و دور می‌ریزید؟ این تعداد را می‌توانید با استفاده از دو دستمال پارچه‌ای به صفر نزدیک کنید!

برای پاک کردن آرایش هم حتما به پدهای پنبه‌ای نیاز ندارید. این روزها پدهای پارچه‌ای را از هر جایی می‌توانید بخرید. شستن و خشک کردن این پدها و دستمال‌ها هم زمان زیادی از شما نمی‌برد اما لازمه سفر بدون استفاده از پلاستیک و بدون تولید زباله است.

این هفت توصیه برای سفر بدون استفاده از هیچ نوع وسیله پلاستیکی و یک بار مصرف شاید تنها بخش کوچکی از راهکارهایی بود که برای داشتن یک سفر سبز و دوست‌دار محیط زیست می‌توانید به کار بگیرید، اما انجام‌شان بسیار آسان است.

سفر بدون استفاده از پلاستیک برای شما چقدر مهم است؟ آیا تا به حال دغدغه این را داشته‌ای که حجم زباله‌هایتان را در سفر کم‌تر کنید؟ وقتی سوار هواپیما می‌شوید، آیا غذایی که هر تکه‌اش را در یک پلاستیک جدا گذاشته‌اند آزارتان می‌دهد؟ اگر این طور است برایمان از راهکارهایتان برای استفاده کمتر از پلاستیک در سفر بنویسید.

بخشی از توصیه‌هایی که در این مطلب خواندید، از مجله pebblemag ترجمه شده بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 − شانزده =

دکمه بازگشت به بالا