طبیعی‌ست که وقتی قصد سفر دارید و دوست دارید به سمت مقصدی حرکت کنید، یکی از انتخاب‌هایی که سفر شما را ساده‌تر و شخصی‌تر می‌کند، سفر با ماشین شخصی خودتان است. همان سفر جاده ای معروف. درست است که ممکن است با بنزین لیتری سه‌هزارتومان درگیری‌هایی پیدا کنید و نیاز به سرویس ماشین‌تان هم داشته باشید اما با این انتخاب شما ده‌ها انتخابِ آزادانه‌ دیگر هم دارید. می‌توانید در تمام سفر به موسیقی دل‌خواه‌تان گوش کنید، هر جایی دل‌تان خواست ماشین را کنار بزنید و یک دلِ سیر مسیر را تماشا کنید و هر جایی دوست داشتید استراحت بکنید. با توجه به این مسائل اگر انتخاب‌تان سفر جاده ای با ماشین شخصی خودتان است بهتر است نگاهی به این یادداشت بیندازید. با شما نکاتی را در میان گذاشته‌ایم که کار شما را در سفر جاده ای ساده‌تر، ایمن‌تر و لذت‌بخش‌تر خواهد کرد. با جاباما همراه باشید.
۱. محدودیت‌های خود را بشناسید.


ممکن است کسانی را دیده باشید که می‌توانند دوازده ساعت و بدون وقفه رانندگی کنند. استاندارد جهانی برای رانندگیِ بدون وقفه هم چهار ساعت است. این کاملا به شما بستگی دارد که چقدر دوست دارید پشت فرمان بنشینید. قرار نیست سفر جاده ای خود را با خستگی حرام کنید. ممکن است محدودیت‌هایی برای نشستن طولانی مدت  -با توجه به سابقه‌ فیزیکی بدن‌تان یا مشکلات بینایی‌تان برای دید در شب- داشته باشید. شناسایی محدودیت‌های‌تان می‌تواند به شما در برنامه‌ریزی بهتر سفر کمک کند.


سفر جاده ای


۲. حرفه‌ای برنامه‌ریزی کنید.


بلاگرهای حوزه‌ سفر پیشنهاد می‌کنند برای هر مقصد، سه روز توقف در نظر بگیرید. مثلا اگر چهار مقصد در نظر دارید سعی کنید به جز زمان رانندگی‌تان حداقل دوازده روز کنار بگذارید و در مقصد بمانید. این یک اصل کلی نیست اما فراموش نکنید که مسافت و سرعت ماشین‌تان را حساب و کتاب کنید و بدانید تا مقصدتان چند ساعت در راه خواهید بود. یادتان باشد که قرار نیست تمام سفر را پشت فرمان باشید. برای زمان حرکت‌تان هم سعی کنید بهترین انتخاب را داشته باشید. معمولا چند دقیقه پیش از طلوع آفتاب، هم هوای دل‌پذیری به تورتان می‌خورد و هم از ترافیک وحشتناک صبح‌ها در امان خواهید بود.۳. از چند نقشه استفاده کنید.


همیشه به یک نقشه اکتفا نکنید. فارغ از احتمال اشتباهات ورژن‌های قدیمی، نقشه‌های مختلف، پیشنهادهای متفاوتی برای یک سفر جاده ای را پیش روی شما قرار می‌دهد. به عنوان مثال نقشه‌های نشنال جئوگرافی یا لونلی‌پلانت بیشتر روی تجربه‌ گردشگری تمرکز کرده‌اند و نقشه‌هایی مثل نقشه‌های گیتاشناسی و مراکز جاده‌ای روی ساده‌ترین مسیرها. اپلیکیشن های کاربردی سفر که پیش از این در جاباما هم در موردش نوشته‌ایم می‌تواند بسیار کاربردی باشد.

۴. یک تم انتخاب کنید.


انتخاب تم و موضوع فقط مختص لباس پوشیدن در جشن‌های تولد و خانوادگی نیست. سعی کنید برای هر سفر جاده ای هم یک موضوع مشخص انتخاب کنید. مثلا در سفرِ رفت روی تماشای بناهای طبیعی تمرکز کنید و در دورِ برگشت روی میراث طبیعی. ممکن است شما انتخاب کنید که به آرامگاه شاعران موردعلاقه‌ی خود سر بزنید یا تمام موزه‌های شهرهای میان راه را سیاحت کنید. انتخاب چنین موضوعی باعث می‌شود، سفر جاده ای شما پربارتر باشد و شکل یک پروژه‌ تحقیقاتی شخصی بگیرد.  هر سفر جاده ای می‌تواند یک موضوع داشته باشد. هدف خود را مشخص کنید و جاهایی را که باید به آن برسید، روی نقشه یا از روی اینترنت پیدا کنید. از این اطلاعات به هنگام برنامه‌ریزی مسیر سفر جاده ای خود استفاده کنید.


سفر جاده‌ای


۵. محل اقامت خود را رزرو کنید.


بدترین انتخاب برای یک مسافر جاده‌ای این است که به مقصد برسد و تازه بخواهد دنبال جای مناسب برای اقامت بگردد. این کار را پیش از سفر بکنید. در این مورد هم می‌توانید کمی خلاق باشید. هتل‌های گران‌قیمت را فراموش کنید و دنبال اقامتگاه بومگردی یا آپارتمان‌هایی در دل طبیعت و متناسب با فرهنگ بومی باشید. سفر جاده ای به همین پیش‌نهادها زنده است.در جاباما صدها پیشنهاد رزرو اقامتگاه و هتل از این دست موجود است. ساعت رسیدن را به میزبان‌تان اعلام کنید تا وقتی به مقصد رسیدید، سردرگم نشوید و مستقیم خودتان را به رخت‌خواب عزیز، معرفی کنید.

۶. بیمه را جدی بگیرید.


ضرب‌المثل معروفی در زبان لاتین وجود دارد که می‌گوید: «کسی که تا به حال هزینه‌ای برای خسارت نداده، نمی‌داند بیمه چه لطفی دارد» این ضرب‌المثل از درست هم درست‌تر است. به قول قدیمی‌ها «حادثه خبر نمی‌کند». خودتان و ماشین‌تان را برای هر سفر بیمه کنید. شما حتی می‌توانید برای یک سفر کوتاه هم خود را بیمه کنید. مطمئن باشید هزینه‌ این بیمه چنان آرامشی به شما خواهد داد که ارزشش را دارد. اگر جمله‌ اول این بند را جدی بگیریم متوجه می‌شویم که اگر خدای‌نکرده مشکلی برای ما پیش بیاید، دیگر هزینه‌ اندک بیمه، به چشم‌مان نخواهد آمد که هیچ، از خودمان هم برای انجام این کار عاقلانه تشکر خواهیم کرد.


بیمه سفر


۷. هرچه سبک‌تر، بهتر.


درست است که با ماشین خود سفر می‌کنید اما قرار نیست هر چه دم‌ دست‌تان است با خود به سفر جاده ای‌تان ببرید. سبک سفرکردن به شما آزادی‌های بی‌شماری خواهد بخشید. علاوه بر این که با این کار استهلاک ماشین خود را به حداقل می‌رسانید، تمرکز خود را بر روی خودتان معطوف خواهید کرد تا وسایلی که با خود همراه کرده‌اید. سعی کنید وسایل ضروری سفر جعبه‌ کمک‌های اولیه و یک کپسول کوچک آتش‌نشانی همراه داشته باشید. به جز این وسایل، باقی وسایل‌تان را پیش از سفر جاده‌ای لیست کنید و آن‌هایی که فکر می‌کنید در طول سفر نیاز نخواهند بود را کنار بگذارید. کمی با خودتان بی‌رحم باشید و فقط وسایل ضروری را با خود ببرید، کت و شلوارِ زرشکیِ راه‌راه‌ شما در سفر به هیچ دردی نمی‌خورد. باور کنید.


سفر با ماشین شخصی


۸. ماشین‌تان را سرویس کنید.


اتومبیل‌تان
را حداقل یک هفته قبل از آغاز سفر تنظیم کرده و مورد بازرسی قرار دهید. این به شما
زمان کافی برای هر گونه تعمیرات لازم را می‌دهد. می‌دانیم که هیچ علاقه‌ ندارید،
سفرتان را با ایستادن کنار جاده و کمک از ماشین‌های عبوریِ دیگر، خراب کنید.۹. آهنگ‌های موردعلاقه‌تان را روی فلش بریزید.


این همان‌چیزی‌ست که سفر جاده ای شما را محشر می‌کند. سعی کنید آهنگ‌هایی که دوست دارید را پیش از سفر آماده کنید و روی یک فلش‌درایو یا سی‌دی کپی کنید. این آهنگ‌ها همراه خوبی برای شما خواهند بود. اما هر یک ساعت به رادیوی محلی هم سری بزنید تا از وضعیت جاده و مشکلات احتمالی‌اش آگاه شوید. مگر آدم از یک سفر جاده ای حسابی چه می‌خواهد؟
شما چه پیشنهادهایی برای یک سفر جاده‌ای خوب دارید؟ آن‌ها را با ما در میان بگذارید.