جاباما

چطور «سبز» سفر کنیم و از آن لذت ببریم؟

هر گوشه‌اش داستانی دارد، هر گوشه‌اش خاطره‌ای جا گذاشته‌ایم از روزهای خوشمان، از شن‌های نرم ساحل خزر تا برگ‌های نم‌دار جنگل بلوط، شن‌های داغ کویر شهداد و قله‌‌های سرد و خشک زاگرس. ما اینجا از گوشه گوشه ایران حرف زده‌ایم و هر تکه از طبیعت زیبایش را معرفی کردیم. اما شاید وقتش رسیده که از خود طبیعت و محیط زیست بیشتر بگوییم، از چیزی که اگر چشمانت را ببندی و صدایش را بشنوی، می‌بینی که هر لحظه کمرنگ‌تر و دورتر می‌شود. ما امروز می‌خواهیم صدای او باشیم، پیش از آنکه از نفس بیفتد.

امروز روز جهانی محیط زیست است، روزی که قرار است یادمان بیندازد که چقدر خاطرات خوشمان را مدیون صدای موج دریا و پیچیدن باد لای شاخه درختان یا آرام خواندن یک گنجشک روی شاخه درختیم. شاید در روزهای کرونایی سفر کمتر باشد اما فرصت برای ساختن سفرهای دوستدار محیط زیست بیشتر است!

ما می‌دانیم اگر قانون طبیعت را رعایت کنیم، دیر یا زود دوران خانه‌نشینی به پایان می‌رسد و سفر سبز می‌شود!

چطور «سبز»، سفر کنیم؟

بعضی‌ها فکر می‌کنند «سبز» سفر کردن یا همان سفر دوستدار محیط زیست برایشان گران تمام می‌شود، اما حقیقت کاملا برعکس است! استفاده از روش‌های دوستدار محیط زیست در سفر، نه تنها در کوتاه مدت هزینه شما را کاهش می‌دهد بلکه در بلندمدت هم باعث می‌شود بتوانید سفرهای خاطره‌انگیز یا مقاصد مورد علاقه‌تان را بار دیگر تجربه کنید به جای آنکه در سفر دوم با ویرانه‌ای مواجه شوید.

ما در روز جهانی محیط زیست، می‌خواهیم از راه‌هایی برای داشتن سفری سبزتر بگوییم.

برای زباله‌هایتان برنامه‌ریزی داشته باشید

ما معمولا برای تمام وسایل داخل کوله و کیف سفرمان برنامه‌ای داریم، بطری آب، زیرانداز، وسایل غذا و … اما گاهی فراموش می‌کنیم برای زباله‌هایمان هم برنامه‌ریزی کنیم!

گذاشتن یک کیسه زباله داخل ماشین یا در جیب کناری کوله‌پشتی‌تان، وزن زیادی به بار سفر اضافه نمی‌کند اما خوبی‌اش این است که در طول سفر دقیقا می‌دانید با زباله‌هایتان چه کار کنید.

بعد از پر شدن کیسه زباله آن را در یک سطل زباله مناسب بیندازید. سطل زباله مناسب یعنی جایی در شهر که می‌دانید زباله‌های آن به طور منظم خالی می‌شود و کیسه زباله شما از سطل بیرون نمی‌افتد، چون در این صورت طعمه حیوانات خواهد شد.

بطری آب و وسایل چند بار مصرف استفاده کنید

شاید استفاده از ظروف یک بار مصرف راحت‌تر باشد، اما هم پرهزینه‌تر است و هم نیازی به گفتن نیست که به محیط زیست آسیب می‌رساند. در پیک نیک‌ها و سفرها از وسایل چند بار مصرف مثل قاشق و چنگال فلزی، لیوان، بطری آب، بشقاب و سایر وسایل شخصی خودتان استفاده کنید. همیشه فرصت برای شستن آن‌ها پیدا خواهید کرد.

ظرف‌های یک بار مصرف گیاهی که اصولا با ذرت درست می‌شوند در نگاه اول جایگزین خوبی برای ظرف‌های پلاستیکی دورانداختنی هستند. اما توصیه می‌شود تا حد امکان از این ظرف‌ها هم کمتر استفاده شود، چراکه در تولید و بازیافت این ظرف‌ها (البته اگر واقعا فرایند بازیافتی رویشان انجام شود) انرژی و آب زیادی مصرف می‌شود.

علاوه بر همه این‌ها، سعی کنید در یک سفر دوستدار محیط زیست تا جای ممکن از حوله و دستمال پارچه‌ای چند بار مصرف استفاده کنید، تا به حال به این فکر کرده‌اید که در زندگی‌تان چند کیلو دستمال کاغذی در طبیعت جا گذاشته‌اید؟

راهکارهای سفر دوستدار محیط زیست و اقتصادی

از محلی‌ها خرید کنید

وقتی وارد بازار شلوغ ماهی فروشان رشت یا انزلی می‌شوید یا در دل بازارهای سنتی اصفهان و بندرعباس و هرمزگاه می‌چرخید، صدای همهمه آدم‌ها که با لهجه و گویش محلی‌شان یکدیگر را صدا می‌کنند، شور زندگی را در شما تازه می‌کند؛ جایی به دور از دود و ماشین، در قلب زندگی محلی.

اما این تنها مزیت خرید از بازارهای محلی نیست. معمولا غذاهایی که در این بازارها یا رستوران‌های محلی سرو می‌شود با کمترین ایجاد آلودگی تهیه شده است، نه حمل و نقل زیادی داشته و نه مواد نگهدارنده خاصی در آن‌ها به کار رفته است.

در کنار این، خرید از کسب و کارهای محلی و کوچک به اقتصاد آن منطقه کمک فراوانی می‌کند. ماهی‌گیران بومی جنوب، نسبت به کشتی‌های بزرگ ماهی‌گیری آسیب کمتری به محیط زیست می‌زنند و کسانی که صنایع دستی تولید می‌کنند، کسب و کارشان با طبیعت اطرافشان همخوانی بیشتری دارد. حفظ و نگهداری از این صنایع و کسب و کارها، یعنی آسیب کمتر به اقتصادهای کوچک محلی و محیط زیست اطرافمان.

به حیوانات غذا ندهید!

یادتان باشد که حیات وحش باید بتواند در همان محیط طبیعی خودش و بدون دخالت انسان‌ها، باقی بماند. همانطور که شکار باعث از بین رفتن آن‌ها می‌شود، غذا دادن به حیوانات رها و آزاد در طبیعت نیز باعث ایجاد وابستگی در آن‌ها می‌شود و در موارد بسیاری به حمله حیوانات منجر می‌شود. اگر حیوانی به شما حمله کند، به احتمال قوی این حیوان است که در مبارزه کشته خواهد شد.

پس بهترین راه برای حفظ حیات وحش در یک سفر دوستدار محیط زیست دور ایستادن و لذت بردن از آن با فاصله مطمئن است.

درباره اقامتگاهی به پهنای ایران بیشتر بخوانید.

رزرو اقامتگاه اقتصادی برای سفر سبز در ایران

در خانه‌های محلی اقامت کنید

خانه‌های محلی و اقامتگاه‌های بوم گردی معمولا با نیروی کار بومی اداره می‌شوند و در آن‌ها غذاهای ارگانیک محلی سرو می‌شود. ماندن در این خانه‌ها یعنی کمک به اقتصاد روستاها و شهرهای کوچکی که اگر شما نباشید، ممکن است مختل شوند.

مختل شدن این اقتصادها و کسب و کارهای کوچک که آسیب کمی هم به محیط زیست وارد می‌کند، یعنی جان گرفتن حرکت مردم روستایی به سمت شهرهای بزرگ و تجمع بیشتر در شهرها، رها شدن روستاها و پا گرفتن صنایع بزرگی که با فعالیت‌های گسترده‌شان قوانین محیط زیست را زیر پا می‌گذارند.

یادتان نرود که غذایی که در خانه‌های محلی می‌خورید و اقامتی که در این خانه‌ها دارید، با دست‌رنج مردم بومی است، آن‌ها که درخت زیادی قطع نمی‌کنند، شکار بی‌رویه ندارند و مانند هتل‌ها حجم بالای مواد شوینده را وارد آب و طبیعت نمی‌کنند.

این مطلب بخشی از توصیه‌هایی است که در مجله Forbes برای داشتن یک سفر سبز گفته شده است.

البته فهرست کارهایی یک سفر سبز و دوستدار محیط زیست را تضمین می‌کند، می‌تواند طولانی‌تر از این باشد، اما رعایت همین توصیه‌های کوچک و کم‌دردسر از بخش زیادی از آسیب به طبیعت دوروبرمان جلوگیری می‌کند.

شما چه توصیه‌های دیگری را دارید؟ از روز جهانی محیط زیست چه می‌دانید و چه راهکارهایی برای یک زندگی سبز و یک سفر سبز دارید؟

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 14 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن