ایران ما پر از شهرها و جاهای دیدنی جذاب است اما بدون شک مشهد یکی از چند جاذبه گردشگری بی‌نظیر ایران محسوب می‌شود. این شهر نه تنها توریست‌ها را به راحتی جذب خود می‌کند، بلکه برای ما ایرانی‌ها و مسلمانان نیز اهمیت زیادی دارد چرا که امام هشتم شیعیان نیز در این مکان دفن شده است و از این حیث مشهد تبدیل به یکی از قطب‌های مذهبی کشورمان شده است. اما به جز جنبه مذهبی، جاهای دیدنی مشهد تنها به این المان‌های مذهبی خلاصه نمی‌شوند و طبیعت جذاب به همراه مکان‌های تاریخی که در مشهد قرار دارد این شهر را به یکی از جذاب‌ترین مکان‌های ممکن برای مسافرت رفتن بدل کرده است. اگر به دنبال جاهای دیدنی در بهار ، پاییز یا دیگر فصل‌ها یا حتی به دنبال جاهای دیدنی در عید هستید، شک نکنید که سفر به مشهد می‌تواند کاملا شما را راضی نگاه دارد. در این مقاله به معرفی 32 مکان دیدنی در مشهد خواهیم پرداخت.جاهای دیدنی تاریخی مشهد، سفر در دل فرهنگ کهن


آرامگاه فردوسی


دیگر فکر نکنم کسی باشد که نویسنده و شاعر بزرگ ایرانی یعنی
فردوسی را نشناسد؛ کسی که 30 سال از عمر خود را برای ارتقا ادبیات پارسی گذاشت و
از بزرگ‌ترین دست‌آوردهای او می‌توان به شاهنامه فارسی اشاره کرد. آرامگاه این مرد
بزرگ و فقید هم‌اکنون در توس (طوس) قرار دارد که اگر به مکان‌های تاریخی علاقه
دارید، توصیه می‌کنم حتما به آرامگاه فردوسی نیز سر بزنید و اگر با نوشته‌های او
آشنایی ندارید در آنجا کتاب‌هایی راجع به او وجود دارد که می‌توانید تهیه کنید.
البته باید اشاره کرد که توس کمی تا مرکز شهر فاصله دارد و برای رسیدن به آن باید
چیزی حدود 30 کیلومتر رانندگی کنید اما مطمئن باشید که سپری کردن این مسیر کاملا
ارزشش را دارد.
بهترین جاهای دیدنی مشهد فردوسی

گنبد هارونیه


بعد از این که به توس مشهد رفتید و آرامگاه فردوسی را ملاقات کردید حتما سعی کنید که به گنبد هارونیه هم سر بزنید و از این مکان تاریخی نهایت لذت را ببرید. البته هنوز مشخص نیست که دلیل اصلی ساخت این منطقه باستانی به خاطر چیست اما مشخصا تماشای این محیط و معماری خارق‌العاده‌اش می‌تواند دلیل کافی برای سفر به این نقطه، یکی از جاهای دیدنی مشهد باشد.


گنبد هارونیه جاهای دیدنی مشهد

میل اخنگان


یکی دیگر از جاهای دیدنی مشهد که از دوره تیموری به جا مانده است و در 22 کیلومتری شمال شرق مشهد و بین توس و پاژ قرار دارد، بنای آجری میل اخنگان است. هنوز خیلی‌ها متوجه آن نشده‌اند که چطور چنین بنایی ساخته شده است و این همه سال در مقابل تخریبات محیطی و طبیعی دوام آورده است و این یکی از شگفتی‌های این بنا است. تا به امروز مشخص نیست که چه کسی در این بنا مدفون شده است؛ عده‌ای معتقدند که دختر هندی که زائر حرم امام رضا بوده، در راه مسافرت مرده است و اینجا تدفین شده است و عده‌ای دیگر معتقدند که گوهرتاج، خواهر گوهرشاد در این جا دفن شده است. به هر حال این مکان یکی از جاهای دیدنی مشهد و جذابیت‌های تاریخی این شهر است.


میل اخنگان جاهای تاریخی مشهد

خانه پیشه‌وران مشهد


هنوز مشخص نیست که خانه پیشه وران دقیقا مربوط به کدام دوره از ایران است اما به صورت تقریبی مشخص است که به اواخر دوره قاجار یا اوایل دوره پهلوی مربوط می‌شود. اگر به مناطق تاریخی علاقه دارید قطعا خانه پیشه وران می‌تواند مکانی باشد که شما را با معماری بسیار جذابش شگفت‌زده خواهد کرد. پس اگر به مشهد سر زدید، جاباما به شما پیشنهاد می‌کند که خانه پیشه وران را در لیست سفر خود قرار دهید.


بهترین جاهای دیدنی شهر مشهد

حمام مهدی قلی بیک


حمام مهدی قلی بیک قطعا یکی از پیچیده‌ترین معماری‌هایی را دارد که تا به امروز در مناطق تاریخی ایران دیده‌اید. این حمام به ثبت ملی رسیده است و امروزه در معرض دید عموم قرار گرفته است البته باید اشاره کرد که در چند دهه اخیر همواره این مکان تحت مرمت بوده است و امروزه به یکی از ماندگارترین مکان‌های تاریخی مشهد تبدیل شده است. شالوده هشت ستون را به هیچ وجه از دست ندهید چرا که یکی از خارق‌العاده‌ترین بخش‌های این حمام تاریخیست.


جاهای دیدنی تاریخی تفریحی مشهد

خانه ملک


در بخش باغ وکیل آباد گفته بودیم که این باغ ملک شخصی آقای حسین ملک، یکی از ثروت‌مندترین ایرانی‌های ساکن مشهد بوده است. ثروت او به قدری زیاد بوده است که اکثر خانه‌های مشهد متعلق به او بوده است. او به قدری نیکوکار بوده است که اکثر خانه‌های خود را به وقف افراد فرهنگی و فقرا در آورد اما خانه‌ای که خود او در آن زندگی می‌کرد دقیقا مقابل سازمان دارایی قرار دارد و معماری بسیار جذاب و قدیمی دارد که از تماشای آن هیچگاه سیر نخواهید شد. در حال حاضر چیزی که از خانه ملک باقی‌مانده است بخش داخلی آن است و این خانه بسیار کوچک‌تر از چیزی است که در گذشته بود. توصیه می‌کنیم اگر به خیابان امام خمینی مشهد رفتید، حتما سری به این عمارت بزنید.


تصاویر خانه ملک در مشهد

خانه داروغه


در خیابان نواب صفوی و در راسته مس‌گران، خانه داروغه قرار دارد که در دوره قاجار به دستور داروغه مشهد ساخته شد و یکی از نبوغ‌های معماری ایرانی محسوب می‌شود. البته ارجاعاتی از معماری روسیه نیز در این مکان قرار دارد که می‌توانید از راه‌پله‌های این مکان به راحتی این موضوع را لمس کنید. اگر عمارت‌های قدیمی ایرانی را دیده باشید خانه داروغه نیز به همین شکل است و دیدن آن خالی از لطف نیست.خانه اردکانی


جالب است بدانید که برخلاف اسمش، این خانه برای خانواده اردکانی نیست و متعلق به خانواده دولابیان است. خانواده دولابیان بعد از فوت اردکانی بزرگ، این عمارت را از فرزندانش خریداری کردند. ارزش کلی این خانه به بنای بزرگ و معماری بسیار متفاوتش است. این خانه نیز مانند خانه دراوغه در اواخر دوره قاجار ساخته شده است که ترکیب معماری ایرانی با المان‌های مختلف معماری خارجی باعث شده است تا این خانه یا عمارت به یکی از جاهای دیدنی مشهد بدل شود. جاباما توصیه می‌کند که در حین گشت و گذار در مشهد، حتما به خانه اردکانی سر بزنید.


خانه اردکانی در شهر مشهد

مدرسه عباس‌قلی خان


عباس‌قلی خان شاملو، یکی از حاکمان هرات بود که با ساخت این مدرسه در شمال شرق مشهد یکی از شاهکارهای معماری را رقم زده بود. هرچند طی جنگ‌های داخلی متنوع در دوران صفویه، این مسجد تا حد زیادی خراب شد اما طی چند دهه اخیر، معماران مختلف سعی کردند که این عمارت را مرمت کنند و سرپا نگه‌دارند و به لطف این مراقبت‌ها، این مکان به یکی از جاهای دیدنی مشهد بدل شده است. پس حتما سعی کنید به این مدرسه قدیمی سر بزنید.


جاهای دیدنی تاریخی در شهر مشهد

خانه کوزه کنانی


مناطق تاریخی در مشهد اکثرا خانه‌ها و عمارت‌های قدیمی هستند اما خانه کوزه کنانی تفاوتی در نوع معماری و رنگ‌بندی دارد که دیگر خانه‌های قدیمی مشهد این ویژگی را ندارند. رنگ سفیدی که در سرتاسر این عمارت نقش بسته، باعث می‌شود تا دل از هر بازدیدکننده‌ای ببرد. این خانه به دو بخش جنوبی و شمالی تقسیم می‌شود که ورودی اصلی آن در بخش جنوبی قرار گرفته است. این خانه نیز یکی از جاهای دیدنی مشهد است که جاباما توصیه می‌کند حتما به این خانه سر بزنید.


مشهد خانه‌های تاریخی فراوانی دارد، که توریست‌های غیرایرانی بیشتر از ایرانی‌ها از آن باخبرند! دیدن خانه‌های تاریخی مشهد، مثل قدم زدن در دل تاریخ معماری ایران و هنر ایرانی است و به همین خاطر هم در مجله جاباما یک مطلب کامل را به معرفی خانه‌ های تاریخی مشهد و لطف و صفای آن‌ها اختصاص دادیم که اگر اهل دیدن خانه‌ها و آثار تاریخی هستید، خواندنش را به شما توصیه می‌کنیم.


خانه های تاریخی دیدنی مشهد

سد گلستان


یکی دیگر از آثار دوره تیموریان، سد گلستان یا همان بند گلستان است. این سد 6 کیلومتر در غرب مشهد قرار دارد و مسیر رودخانه گلستان را بسته است و با این که 500 سال از قدمت آن می‌گذرد اما هم‌چنان سرپاست و یکی از جاهای دیدنی مشهد محسوب می‌شود و خیلی از مسافران و علاقه‌مندان به شهر را به سمت خود جذب می‌کند.


جاذبه های دیدنی سفر به مشهد

گنبد سبز


یکی دیگر از آثار ثبت شده ملی ایران، گنبد سبز است که آرمگاه شیخ مومن استرآبادی است. جالب است بدانید که این مکان در دوره صفویه ساخته شده است و به این دلیل این مکان را گنبد سبز می‌نامند که کاشی‌کاری‌های و منبت‌کاری‌های این مکان رنگ فیروزه‌ای مایل به سبز دارد و در کنار نقره‌کاری‌های داخل هشت ضلع گنبد، باعث شده است تا این مکان (مسجد) به یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی مشهد بدل شود.


مسجدهای مشهد شهر قطب مذهبی ایران

پارک‌ها، جاذبه‌های طبیعی و روستاهای مشهد، در دل طبیعت شرق ایران


روستای زشک مشهد


در امتداد جنوب شرقی رشته کوه بینالود یکی از جذاب‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهر مشهد وجود دارد که روستای زشک نام دارد. بدون شک اگر این منطقه را ندیده‌اید، باید در برنامه سفر خود قرار دهید چرا که با یکی از جذاب‌ترین مکان‌های و جاذبه‌های طبیعی مشهد رو به رو هستید. برای رسیدن به این روستا ابتدا باید از مشهد به شاندیز بروید و از آن در جاده وکیل آباد حدود 15 دقیقه رانندگی کنید تا به روستای خارق‌العاده زشک برسید. وجود رشته‌کوه‌های جذاب، رودخانه‌ای آرامش‌بخش و البته مردمان خون‌گرم و غذاهای محلی هیجان‌انگیز از دلایلی هستند که زشک را به یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی مشهد بدل کرده است.


طبیعت مشهد

باغ پرندگان


تنها باغ پرندگان موجود در شرق ایران، باغ پرندگان مشهد است که بدون شک یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی مشهد است. با وجود چندین و چند گونه مختلف پرنده از آسیا، اروپا و آفریقا از جذاب‌ترین گونه‌های پرنده‌ها، قطعا این باغ یکی از مکان‌هایی است که در مسافرت به مشهد، خصوصا اگر با خانواده هستید باید به آن سر بزنید.


باغ پرندگان مشهد

کوه‌سنگی


در جنوب غربی شهر مشهد یکی از مهم‌ترین مناطق ییلاقی تاریخ ایران قرار دارد. شاید برایتان جالب باشد بدانید که چرا این منطقه ییلاقی اهمیت زیادی دارد؟ این منطقه ییلاقی جایی بود که شاه عباس صفوی برای اولین بار تاج‌گذاری خود را انجام داد. دلیل نام‌گذاری این منطقه به کوه‌سنگی این است که دو تپه سنگی رو به شهر در مقابل یک‌دیگر قرار دارند. البته چند سال است که دیگر این منطقه تنها تپه نیست و یک پارک بزرگ در پایه این تپه‌ها شکل گرفته است که آن را امروزه پارک کوه‌سنگی می‌نامند. این پارک دومین پارک بزرگ در مشهد و یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی مشهد محسوب می‌شود.


بهترین پارک های داخل شهر مشهد

باغ گیاه‌شناسی مشهد


اگر تا به حال باغ گیاه شناسی مشهد را ندیده‌اید، باید اعلام کنم که یکی از دیدنی‌ترین و جذاب‌ترین جاهای دیدنی مشهد را از دست داده‌اید. این جاذبه گردشگری با حدود 25 هکتار قطعا یکی از بزرگ‌ترین با‌غ‌های گیاه‌شناسی در ایران و حتی خاورمیانه محسوب می‌شود. از ویژگی‌های مهم این باغ باید به ده هکتار گیاهان دارویی آن اشاره کرد که از کمیاب‌ترین گیاهان در سطح جهان در این منطقه حفاظت شده پیدا می‌شود. هم‌چنین بعضی گیاهان تپه‌ای نیز در این منطقه وجود دارد. باغ گیاه شناسی پیشنهاد ویژه جاباما است و حتما سعی کنید به این منطقه خارق‌العاده سر بزنید.


تصاویر باغ گیاه شناسی مشهد

روستای اخلمد


روستای اخلمد از آن دسته مکان‌هایی است که بعد  از سیر و تماشای آن با خود می‌گویید که اینجا حتما تکه‌ای گمشده از زمین است که تا کنون کسی درباره آن صحبت نکرده است. جالب است بدانید که روستای اخلمد شهرتی جهانی دارد و دلیل آن نیز قرار گرفتن بین دو رشته‌کوه و دو جلگه معروف مشهد و نیشابور است و کوه‌های بینالود نیز این روستا را کاملا احاطه کرده‌اند. پس اگر قصد دارید که در فصول مختلف به خصوص در پاییز به مکانی دنج و خوش آب و هوا بروید، شک نکنید که روستای اخلمد یکی از جاهای دیدنی مشهد است و دیدن آن پر از لطف است.


روستاهای اطراف مشهد برای ییلاق

دریاچه چشمه سبز


مانند روستاهای قبلی و خیلی از ییلاق‌های دنج مشهد، دریاچه چشمه سبز نیز در بین کوه‌های بینالود قرار دارد. اکثر جذابیت‌های طبیعی مشهد به کوه‌های بینالود ختم می‌شود و دریاچه چشمه سبز یا همان چشمه سوز (مردم مشهد سبز را سوز خطاب می‌کنند) نیز از آن دسته مناظر طبیعی است که نباید آن را به راحتی از دست داد. از زمان قدیم تا به امروز مردم مشهد و حتی شاهان بزرگ ایرانی معتقد بودند که آب این دریاچه مقدس است و خیلی‌ها برای شفا گرفتن و رفع بیماری از این آب استفاده می‌کنند. دریاچه چشمه سبز محیطی بسیار جذاب برای دیدن است و اگر به ماهیگیری نیز علاقه دارید، حتما این مکان را در لیست جاهای دیدنی مشهد در مسافرت خود بگذارید.


ییلاق های اطراف نزدیک به مشهد برای تابستان

پارک طبیعی هفت حوض مشهد


در بین کوه‌های خلج، در هفت کیلومتری مشهد یکی از جذاب‌ترین و زیباترین جاهای دیدنی مشهد واقع شده است که به آن پارک طبیعی هفت حوض می‌گویند. شاید مهم‌ترین عنصر این منطقه آرام و بی‌سر و صدا بودن آن در کنار صدای زیبا طبیعت و حوض‌های طبیعی است که این مکان را به یکی از جذاب‌ترین جاذبه‌های گردشگری مشهد بدل می‌کند. برای رسیدن به این پارک طبیعی باید کمی از ارتفاعات کوه بالا بروید پس سعی کنید که کفش‌های مناسبی به همراه داشته باشید و مطمئن باشید که دیدن این منطقه ارزش بالا رفتن از کوهپایه را دارد.


پارک های مشهد

آبگرم شاهان گرماب فریمان


هرچند که برای رسیدن به آبگرم شاهان گرماب باید به روستای فریمان برویم، اما برای رسیدن به فریمان حتما باید از مشهد عبور کنیم پس چه بهتر که در سفرهای خود به مشهد، سری به آبگرم شاهان گرماب بزنیم. از ویژگی‌های مهم این آب‌گرم خاصیت ضد اسید اوریک آن است و به همین دلیل این آب‌گرم حال جنبه درمانی دارد و جالب است بدانید که این آب‌گرم، دومین پایگاه آب درمانی در جهان است و در کنار این موضوع، جنبه تاریخی خود را نیز حفظ کرده است و معماری عجیب داخل آن قطعا هوش از سر هر بازدیدکننده‌ای خواهد برد. پس در سفر بعدی خود به مشهد حتما به این آب‌گرم سر بزنید.


آبگرم شهر مشهد

پارک وکیل‌ آباد مشهد


باغ وکیل آباد، در ابتدا ملک شخصی یکی از معروف‌ترین شهروندان مشهد یعنی آقای حسین ملک بود که در سال 1304 و با رضایت کامل خودش، تصمیم گرفت که آن را به مکان عمومی تبدیل کند که مسافران و اهالی شهر از این مکان دیدنی استفاده کنند. شاید یکی از خارق‌العاده‌ترین پوشش گیاهی در تمام مشهد، در این پارک عمومی پراکنده باشد و وجود آب و هوای خارق‌العاده در کنار برکه‌های به یکدیگر متصل باعث شده است تا لحظه‌ای نتوانید از آرامش خارج شوید. پارک وکیل آباد قطعا یکی از جاهای دیدنی مشهد است که باید به سراغ آن بروید.


پارک وکیل آباد مشهد

پارک ملت مشهد


حتما تا به امروز نام پارک ملت را شنیده‌اید که قدیمی‌ترین و معروف‌ترین پارک در مشهد است. چند دلیل مختلف وجود دارد که پارک ملت مشهد امروزه به یکی از دیدنی‌ترین و شلوغ‌ترین جاهای دیدنی مشهد بدل شده است؛ یکی از آن‌ها شهربازی ملت است و جالب است بدانید که هجدهمین چرخ و فلک بزرگ در جهان، متعلق به این پارک است. هم‌چنین دریاچه ملت در زمستان‌ها به مکان بسیار دیدنی بدل می‌شود زیرا در زمستان این دریاچه یخ می‌زند و منظره‌ای بسیار جذاب را از خود به جا می‌گذارد. البته در تابستان‌ها نیز می‌توانید از استخر رویه‌باز ملت استفاده کنید که تفریح بسیار خوبی محسوب می‌شود.


پارک ملت مشهد

چالیدره


در شهرستان طرقبه، دره‌های مختلفی وجود دارد اما بدون شک جذاب‌ترین و زیبا‌ترین دره، دره چالیدره است که در چند سال اخیر به یکی از قطب‌های گردشگری شهر مشهد و حتی ایران بدل شده است. به خاطر وجود دره‌ای آرام و کف شنی و امن آن مجتمع‌های تفریحی مختلفی اطراف آن ساخته شده است که امکاناتی فوق‌العاده را به مهمانان و گردشگران ارائه می‌دهند. موج سواری، تله‌کابین، قایق‌سواری و حتی ماهیگیری از جمله تفریحاتی است که در دره چالیدره می‌تواند خاطرات بسیار خوبی برایتان بسازد. این هم یکی از جاهای دیدنی طرقبه مشهد است که سعی کنید حتما به آن سر بزنید.


جاهای دیدنی و پارک های مشهد

غار بیمارآب


در روستای کوشک آباد که یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی مشهد است، غار بیمارآب قرار دارد که نسبت با بقیه جاهای دیدنی دیگر کمی تفاوت دارد و بیشتر برای افرادی است که دوست دارند دست به سفرها و ماجراجویی‌های چالش برانگیز بزنند. برای رفتن به این غار و طی کردن تا انتهای مسیر باید راه بسیار سخت و مقداری خطرناک را طی کنید اما این غار جذابیت بی‌مانندی دارد که شاید در هیچ غار دیگری شاهد این جذابیت نباشید. در نظر داشته باشید که برای دیدن این غار باید لوازم ایمنی مخصوص به تن کنید و از لوازم صخره‌نوردی به خوبی و درست استفاده کنید. اهالی کوشک آباد معتقدند که آب موجود در این غار بسیار برای سلامتی مفید است و بیماری را برطرف می‌کنند و به همین دلیل نام آن را غار بیمارآب گذاشته‌اند.


جاذبه ها و جاهای دیدنی طبیعی مشهد

شهر کلات (نادر دژ)


شهرستان کلات یا نادردژ یکی از جذاب‌ترین روستاهای اطراف مشهد است. البته از مشهد تا کلات نادری حدود 160 کیلومتر فاصله وجود دارد و برای این که بتوانید به این روستا برسید باید این مسیر را در جاده کوهستانی طی کنید. کوه‌های سر به فلک کشیده، آبشار بسیار جذاب، آب و هوای مناسب، جاده ترکیبی از خاک و پوشش گیاهان سبز و البته مناطق تاریخی باعث شده است که روستا به یکی از جاهای دیدنی مشهد شناخته شود و جاباما به شما توصیه می‌کند که اگر قصد دارید به ییلاق‌های اطراف مشهد بروید، حتما کلات نادری را مدنظر داشته باشید.


جاهای دیدنی اطراف شهر مشهد

مساجد و جاهای تاریخی-مذهبی مشهد، آرامش در فضایی ملکوتی و آسمانی


مسجد گوهرشاد


فکر نکنم لازم به ذکر باشد که مسجد گوهرشاد، شلوغ‌ترین مسجد در ایران است. چرا که این مسجد دقیقا در آستان حرم رضوی قرار دارد و از آنجا که بسیار به ضریح و محل تدفین امام هشتم نزدیک است، خیلی‌ها از داخل آن رد می‌شوند و به همین دلیل شلوغ‌ترین مسجد ایران محسوب می‌شود. این مسجد در دوران شاهرخ تیموری و توسط زنش (گوهرشاد) ساخته شد و دلیل اصلی که این مسجد مورد توجه خیلی‌ها قرار می‌گیرد، به خاطر معماری فوق‌العاده آن است که نظیر آن را کمتر در دیگر جاها دیده‌ایم. چرا که اکثر معماری دوران تیموری به خاطر تخریب‌های طبیعی و یا انسانی در طی این دوران از بین رفته‌اند اما مسجد گوهرشاد همیشه اهمیت ویژه‌ای داشته و طی مرمت‌هایی که شده، به خوبی تا به امروز برپا بوده است. مسجد گوهرشاد نیز یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی مشهد است.مسجد تاریخی گوهرشاد در مشهد

حرم امام رضا (ع)


دیگر این موضوع نه تنها برای ایرانیان بلکه برای جهانیان اثبات شده است که شهر مشهد مهم‌ترین قطب مذهبی کشور ایران محسوب می‌شود. هر سال عده زیادی از ایرانی‌ها به مشهد می‌روند تا به تکالیف اسلامی خود پایدار بمانند و از آنجا که حرم امام رضا (ع) یکی از نمونه‌های فوق‌العاده معماری اسلامی است، هر سال توریست‌های بیشتری را جذب خود می‌کند. زیارت از حرم امام رضا(ع) دلیل اصلی سفر غالب زائرین مشهد است و به همین دلیل غالب افراد به دنبال رزرو هتل یا اقامتگاه در نزدیکی حرم مطهر هستند. اگر در اعیادهای اسلامی به مشهد و به حرم امام رضا (ع) بروید همیشه جشن‌های جذابی برگزار می‌شود که می‌توانید از شرکت کردن در آن لذت ببرید.


حرم امام رضا در مشهد

مقبره خواجه ربیع مشهد


یکی دیگر از مناطق زیارتی آرامگاه خواجه ربیع است که در کنار ارزش مذهبی خود، ارزش تاریخی دارد چرا که این مقبره در دوران شاه عباس صفوی ساخته شده است. در روایت‌ها آمده است که خواجه ربیع یکی از یاران حضرت علی (ع) بوده است که رد سفر به ایران کشته شده است و در همین مکان نیز دفن شده است. ترکیب معماری اسلامی و معماری ایرانی برای ساخته شدن این مقبره نکته‌ای است که به راحتی نمی‌توان از آن گذشت پس سعی کنید که حتما از این مکان دیدن کنید.


مسجدهای تاریخی مشهد

گنبد خشتی مشهد


فکر نکنم توضیح جذابیت این مکان چندان سخت باشد؛ این مکان جز زیارت‌گاه‌های مشهد محسوب می‌شود. گنبد خشتی این زیارتگاه به قدری جذاب و عجیب ساخته شده است که همیشه این حس به زائران دست می‌دهد که امکان دارد هر لحظه این گنبد بر سرشان فرو بریزد اما از دوره صفویه تا به امروز هیچ اشکالی در طراحی و ساخت این گنبد رخ نداده است که بخواهید نگران باشید و توصیه می‌کنم که حتما به حمام گنبد خشتی نیز سر بزنید که دیدن آن خالی از لطف نیست.


گنبد خشتی مشهد

جاهای تفریحی مشهد، زمانی برای خوش‌گذرانی


سرزمین موج‌های آبی


فکر کنم تا به حال انقدر تبلیغ‌های تلویزیونی و مختلف سرزمین موج‌های آبی را دیده و شنیده باشیم که همگی این مکان را به خوبی بشناسیم. یکی از معروف‌ترین دهکده‌های آبی در ایران که با سرویس‌دهی انواع و اقسام شبیه‌ساز‌های دریایی و آبی به یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری مشهد بدل شده است به طوری که بیشتر مسافران بخشی از هزینه سفر به مشهد خود را از قبل به سرزمین موج های آبی اختصاص می‌دهند. بعد از این که چند مورد مشابه پیش از این در تهران و کرج ساخته شده بود، سرزمین موج‌های آبی در مشهد با ارائه‌دهی سرویس‌های فوق‌العاده به یکی از مکان‌های تفریحی مورد علاقه مردم و شهروندان مشهد بدل شد و اگر به مشهد سر زدید، سعی کنید که حتما از سرزمین موج‌های آبی دیدن کنید.


سرزمین موج های آبی پارک آبی در شهر مشهد

منطقه شاندیز مشهد


جالب است بدانید که منطقه شاندیز، به عنوان تنها اولویت و نمونه منطقه گردشگری ایران شناخته می‌شود و دلیل آن نیز موقعیت فوق‌العاده این منطقه است. آب و هوای معتدل و مناطق سرسبز شاندیز و قرار گرفتن بهترین رستوران های مشهد در این منطقه باعث شده است تا شاندیز به یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی مشهد بدل شود و اگر به مشهد رفته‌اید، مطمئن باشید که منطقه شاندیز ارزش سر زدن دارد چرا که با یکی از قطب‌های قدرتمند گردشگری در ایران رو به رو هستید. قبل از این منطقه شاندیز مشهد یک روستای تاریخی بود که شاهان‌دژ نام داشت. در بین این همه جاهای دیدنی شاندیز گزینه‌ای است که به شدت توسط جاباما توصیه می‌شود.


عکس شاندیز در مشهد

بازار رضا


بر خلاف ظاهر تاریخی بازار رضا بهتر است بدانید که مدت زمان خیلی زیادی از ساخت این بازار نمی‌گذرد. در حقیقت این بازار در زمان پهلوی ساخته شد و دلیل اصلی آن هم جمع شدن تمام کسبه و خرده‌فروش‌های اطراف حرم امام رضا (ع) بود. از آنجا که زائران برای خرید وسایل مورد نیاز و یا سوغات مشهد باید مسیر زیادی را طی می‌کردند و فاصله بین مغازه‌ها بسیار زیاد بود، چندین مهندس ناظر این پروژه را اجرا کردند و بعد از تخریب مغازه‌های اطراف حرم، یک بازار شیک، زیبا و بزرگ راه‌اندازی کردند که شبیه به بازارهای تاریخی ایرانی ساخته شد و به هر کدام از کسبه‌ یک مغازه در این بازار دادند. اگر دوست دارید سوغاتی بخرید و یا به طور کلی علاقه به خرید دارید، فراموش نکنید که به بازار رضا حتما سر بزنید. یکی از نکات مثبت بازار رضا این است که این مکان یکی از جاهای دیدنی مشهد با مترو است یعنی به راحتی می‌توانید با سوار شدن در ایستگاه بازار رضا هر وقت که بخواهید به راحتی در سطح شهر خودتان را به این مکان جذاب برسانید؛ خصوصا برای کسانی که تصمیم به اجاره اقامتگاه در اطراف حرم گرفته و به دنبال جاهای دیدنی مشهد نزدیک حرم می‌گردند.


اگر اهل خرید هستید و در هر شهری به دنبال بهترین مراکز خرید آن می‌گردید، ما کار را برایتان آسان کرده‌ایم. در این مطلب در مجله جاباما می‌توانید فهرست کامل بهترین مراکز خرید مشهد با آدرس و اطلاعاتشان را ببینید.


بازار رضا برای خرید سوغاتی از مشهد

پاسخ به پرسش‌های متداول در مورد جاهای دیدنی شهر مشهد:


کدام یک از دیدنی‌های مشهد معروف‌تر است؟


قطعا نمی‌توانید به مشهد سفر کنید و حرم امام رضا را نبینید! نه تنها از لحاظ مذهبی، بلکه از منظر تاریخی و معماری، دیدن حرم مشهد لطف دیگری دارد! اما اگر راهی سفر مشهد هستید، حتما شاندیز را در لیست سفر خود قرار دهید و از شیشلیک‌های خوشمزه مشهدی خودتان را محروم نکنید. در منطقه طرقبه، شالیدره جایی است که می‌تواند خستگی سفر را از تنتان بشوید و برای یک ناهار یا عصرانه جانانه در دل طبیعت بهترین انتخاب است. اگر هم اهل تفریحات پرهیجان هستید، قطعا پارک‌های آبی مشهد را باید امتحان کنید.


جاهای تفریحی مشهد، کجاست؟


بعضی‌ها فکر می‌کنند سفر به مشهد تنها در زیارت ختم می‌شود، اما اینطور نیست! مشهد جاهای تفریحی جذابی هم دارد، مانند سرزمین موج‌های آبی مشهد، طرقبه، مراکز خرید و بازار رضای مشهد، آبگرم شاهان گرماب فریمان، باغ پرندگان، کوه‌سنگی و پارک وکیل‌ آباد مشهد.در این مقاله سعی کردیم 32 مکان و جاهای دیدنی مشهد به پیشنهاد جاباما را نام ببریم که به نظرمان حتما باید به آن سر بزنید و از طبیعت و ساختار جذاب آن لذت ببرید. خیلی از این جاهای دیدنی در بهار بسیار قشنگ‌تر و خوش آب‌وهواتر هستند اما دلیل نمیشود در فصول دیگر مثل پاییز و زمستان به آن سر نزنید. هم‌چنین این جاهای دیدنی در عید به خاطر ذات مذهبی که دارند همیشه در حال برگزاری جشن در اعیاد مختلف هستند که ارزش دیدار این مناطق را دوچندان می‌کنند. حال که قصد مسافرت به مشهد دارید، از جاباما اقامتگاه دلخواهتان را رزرو و یک سفر به یادماندنی را تجربه کن؛ فقط کافیست وارد سایت جاباما شوید و بهترین اقامتگاه‌ها، از سوئیت و آپارتمان در مشهد تا هتل و مسافرخانه و مجتمع اقامتی را یکجا ببینید!در ضمن اگر شما هم از جاهای دیدنی مشهد که در این مقاله ازش یاد نشد اطلاع دارید حتما در نظرات برای ما بنویسید تا مقاله ما کامل‌تر از قبل شود.