شیراز به دلیل داشتن جاذبه‌های تاریخی، مذهبی، فرهنگی و طبیعی فراوان، گردشگران زیادی را به سمت خود می‌کشاند و توریست‌ها در سفر خود به ایران حتما از این شهر خوش نام و پر آوازه دیدن خواهند کرد، اما برای سفر به هر شهری باید دانست بهترین زمان سفر به آن چه فصل یا ماهی خواهد  بود. تمام فصل‌ها و ماه‌های شهر شیراز زیبا و جذاب هستند، اما نمی‌توان این واقعیت را کتمان کرد که فصل بهار زیباترین آن‌هاست. در حقیقت، اردیبهشت بهترین زمان سفر به شیراز است، زیرا حال و هوای تکرار نشدنی دارد. عطر شکوفه‌های بهار نارنج شیراز در اردیبهشت ماه هوش از سرتان می‌برد و هوای روحتان را تازه می‌کند. اردیبهشت در شیراز به دلیل خالی شدن شهر از مسافران نوروزی و زیبایی‌ها و آب و هوای بی‌نظیرش، بدون شک بهترین زمان برای مسافرت است. در ادامه به بررسی بهترین زمان سفر به شیراز از جنبه‌های مختلفی همانند قیمت، آب و هوا، فصل و سایر موارد خواهیم پرداخت. با جاباما همراه باشید.


سفر به شیراز


سومین شهر ایران از نظر قدمت و پنجمین شهر بزرگ و پرجمعیت ایران، شیراز نام دارد. این شهر در جنوب شرقی کشور و در استان فارس واقع شده است. نام شیراز در کتاب‌ها و اسناد تاریخی با نام‌های مختلفی همانند تیرازیس، شیرازیس و شیراز به ثبت رسیده و در دوران صفاریان، بوییان و زندیان، پایتخت ایران بوده است. یکی از اولین گزینه‌های سفر برای کسانی که قصد مسافرت دارند، شهر شیراز به حساب می‌آید، زیرا دارای دیدنی‌های متنوع و مطابق با هر سلیقه‌ای است. یکی از سوالات رایج بسیاری از مسافرانی که قصد سفر به شیراز را دارند این است که بهترین زمان برای سفر به شیراز دقیقا چه زمانی است که باید گفت بهترین فصل سفر به شیراز بهار و بهترین ماه برای آن اردیبهشت است. بد نیست بدانید که سعدی، حافظ، فردوسی، شهریار، بابا طاهر، سنایی و بهار برخی از مهم‌ترین مشاهیر شیراز به شمار می‌روند.فصل سفر به شیراز


بهترین زمان سفر به شیراز از نظر آب و هوا


شیراز تقریبا شهری چهار فصل بوده و آب و هوای گرم و خشکی دارد. تابستان‌های شیراز بسیار گرم و زمستان‌های آن هم بسیار سرد است، اما بالاترین و پایین ترین دمای آن به طور میانگین به مثبت ۳۵ درجه سانتی گراد می‌رسد. در حالت کلی می‌توان گفت شیراز از آب و هوای نسبتا معتدل و خوبی برخوردار بوده و هر چند سال یکبار مردم آن شاهد بارش برف، این نعمت الهی هستند. سفر به شیراز در ماه اردیبهشت از نظر آب و هوا دارای بهترین شرایط بوده و برای مسافرت کاملا مطلوب است.


در واقع اردیبهش بهترین زمان سفر به شیراز برای دیدن مکان های گردشگری این شهر هم هست. برای اینکه در سفر به شیراز این دیدنی ها را از دست ندهید، ما در مجله جاباما بهترین جاهای دیدنی شیراز با آدرس و عکس را معرفی کرده‌ایم.آب و هوای شیراز


 ارزان‌ترین
زمان سفر به شیراز


همانطور که می‌دانید بهترین زمان برای سفر به یک
شهر از نظر قیمت، زمانی است که کمترین مسافر روانه آن شده باشد. از ابتدای فروردین
تا پایان اردیبهشت و از نیمه شهریور تا اوایل مهر ماه، شیراز در اوج ترافیک
مسافرانی بوده که به قصد دیدن این شهر خوش‌نام وارد استان فارس شده‌اند، بنابراین
اگر قیمت برای شما در الویت قرار دارد، سعی کنید شیراز را در اوایل پاییز و اواخر زمستان
برای مسافرت انتخاب کنید.

ارزان‌ترین زمان سفر به شیراز


چرا بهترین زمان سفر به شیراز اردیبهشت است؟


به حدی ماه اردیبهشت در شیراز جلب توجه می‌کند که نمی‌توان به ماه دیگری برای سفر به این شهر فکر کرد. آب و هوای مساعد و طبیعت وصف‌ناپذیر شیراز در ماه اردیبهشت قطعا انکار نشدنی است. اگر می‌خواهید از استرس دور بمانید و یک سفر لذت‌بخش توام با آرامش داشته باشید، حتما سفر به شیراز در اردیبهشت برای شما بهترین انتخاب است. طبیعت زیبا و منحصر به فرد این شهر تاریخی را می‌توان یکی دیگر از دلایل سفر به شیراز در ماه اردیبهشت دانست که بی‌شک نظیر آن را در هیچ یک از ماه‌های دیگر سال تجربه نخواهید کرد.
سفر به شیراز در اردیبهشت


شیراز در نوروز


شیراز به شهر شعر و شعور و باغ گل و بلبل شهرت ملی
و جهانی داشته و عید نوروز در این شهر تاریخی حال و هوای خاصی دارد. اگر قصد
مسافرت به این شهر زیبا را دارید، حداقل یک هفته برای آن زمان بگذارید، زیرا شیراز
جاذبه‌های گردشگری و جاهای دیدنی بسیاری دارد که به هیچ عنوان نمی‌توان آن‌ها را
از دست داد. مردم این شهر بسیار مهربان و خونگرم هستند و لهجه بسیار شیرینی دارند.
ساکنین این منطقه تقریبا از یک ماه قبل به استقبال سال نو رفته و به خرید لباس نو،
شیرینی و شکلات خواهند پرداخت. یک رسم جالب و منحصر به فرد در میان مردم شهر
شیراز، چیدن هفت میم در کنار هفت سین است. هفت میم در شیراز شامل مرغ، ماهی، میگو،
مویز، ماست، مسقطی و مدنی یا همان لیمو شیرین بوده که هیچکدام از سفره شیرازی‌ها
حذف نخواهد شد و هر کدام سمبل یک آرزوی خوب در سال جدید هستند. در صورتی که قصد
دارید نوروز امسال به شهر دیدنی شیراز سفر کنید، بهتر است برای آسودگی خیال خود،
از قبل هتل رزرو نمایید. دروازه قرآن، حافظیه، سعدیه، امام زاده شاه چراغ (ع)، ارگ
کریم‌خان، نارنجستان قوام و باغ‌های شیراز را می‌توان بخشی از جاهای دیدنی
پرطرفدار و مشهور این شهر به حساب آورد که نباید هیچ یک از آن‌ها را در سفر به
شیراز از دست داد.

شیراز در نوروز


شیراز در بهار


یکی از بهترین فصل‌ها برای سفر به شیراز از نظر زیبایی و جذابیت، فصل بهار است. آب و هوای این شهر در فصل بهار ملایم بوده و با نسیم خنکی همراه است. نماد فصل بهار در شیراز، بهار نارنج بوده که عطر آن شما را مدهوش می‌کند. تجربه سفر به شیراز در فصل بهار قطعا برای شما لذت‌بخش و فراموش نشدنی خواهد شد، البته باید در نظر داشت که فصل بهار، شلوغ‌ترین فصل برای سفر به شیراز است و مسلما هزینه بلیط قطار، هواپیما یا اتوبوس و رزرو هتل نسبت به سایر فصل‌ها بیشتر است؛ بنابراین در صورتی که تصمیم دارید به شیراز سفر کنید حتما از قبل برای خود هتل یا اقامتگاه بومگردی و بلیط تهیه نمایید. اگر تمایل دارید از چادرهای مسافرتی برای اقامت استفاده کنید، باید بدانید که ممکن است باران بهاری شما را غافلگیر کند، بنابراین در برنامه ریزی سفر به شیراز حتما جایگزین‌های لازم را مد نظر داشته باشید.شیراز در بهار


سفر به شیراز در پاییز


بهترین فصل بعد از بهار برای سفر به شیراز، پاییز است. آب و هوای شیراز در فصل پاییز بسیار معتدل و دل‌نشین بوده و با نسیم تقریبا خنکی همراه است. شهر شیراز در فصل پاییز هم میزبان بسیاری از مسافران و گردشگران بوده و بهترین فصل از نظر آب و هوا محسوب می‌شود. اگر از یک شیرازی بپرسید که کدام فصل از نظر آب و هوا در شیراز بهترین است، بی‌شک پاییز را به شما پیشنهاد خواهد کرد. توجه داشته باشید که سفر به شیراز در فصل پاییز علاوه بر آب و هوای مطلوب و آرامش دلپذیر، از نظر اقتصادی هم مقرون به صرفه‌تر بوده و هزینه کمتری را در بر خواهد داشت، زیرا همانطور که گفته شد سفر به شیراز در فصل بهار به دلیل ترافیک بسیار بالای مسافران، متحمل هزینه بیشتری در زمینه تهیه بلیط و رزرو هتل خواهد بود. اگر هدف اصلی شما برای سفر، آرامش است، حتما فصل پاییز در شیراز برای شما بهترین گزینه به حساب می‌آید. آب و هوای بی‌نظیر این فصل در کنار رنگبندی زیبای طبیعت و خش خش برگ‌های پاییزی، آرامشی تکرار نشدنی به شما خواهد بخشید.
سفر به شیراز در پاییز


روز شیراز ؛ ۱۵ اردیبهشت


تنها شهر ایران که یک روز اختصاصی برای بزرگداشت آن در تقویم ثبت شده، شهر شیراز است. روز ۱۵ اردیبهشت در تقویم به نام روز شیراز ثبت شده و این مسئله نشان از اهمیت والای این شهر تاریخی دارد. شیرازی‌ها برای این روز اهمیت خاصی قائل بوده و آداب و رسوم خاصی دارند. برگزاری نمایشگاه‌های مختلف و به پرواز در آوردن بالن را می‌توان تنها برخی از مراسمات مردم شیراز به مناسبت بزرگداشت روز ۱۵ اردیبهشت دانست. توجه داشته باشید که حتی روز شیراز هم در ماه اردیبهشت بوده و این مسئله قطعا نشان از زیبایی و طبیعت بی‌نظیر این ماه در شیراز دارد.


سعی کنید تا حد ممکن فصل بهار و ماه اردیبهشت را برای سفر به شیراز انتخاب کنید، البته فصل پاییز این شهر هم بسیار دیدنی است. امیدواریم توانسته باشیم به جنبه‌های مختلف بهترین زمان سفر به شیراز بپردازیم تا راحت‌تر برای زمان‌بندی مناسب آن تصمیم بگیرید.


در آخر اگر راهی شیراز هستید و می‌خواهید از این شهر زیبا لذت کامل را ببرید، حتما باید طعم بهترین غذاهای محلی و سنتی شیراز را که در مجله جاباما معرفی کرده‌ایم، بچشید.


اگر خاطره شیرینی از سفر به شیراز زیبا دارید با ما در میان بگذارید.