جاباما

بهترین زمان برای سفر به قشم برای خرید یا خوش گذرانی

سفر به قشم به عنوان یکی از زیبا‌ترین جزایر ایران در بین مسافران و گردشگران بسیار محبوب است. اما واقعا بهترین زمان سفر به قشم کی است و کدام فصل لذت این سفر را دو چندان می‌کند؟

لذت ایستادن در کنار دریا، استفاده از تفریحات آبی، بازدید از جاذبه‌های طبیعی و حتی خرید فراموش نشدنی خواهد بود البته. برای نهایت استفاده از سفر، باید بهترین زمان سفر به قشم را بدانید؛ چرا که هرمسافری هدف خاص خودش از سفر را دارد و در نتیجه‌، به نسخه‌ای متفاوت نیازمند است.

اگر به دنبال بازدید از جاذبه‌های قشم هستید، زمان متفاوتی را نیاز دارید. طبیعتاً زمان مناسب برای سفر به قشم از نظر شما، با کسی که به دنبال خلوت کردن است، متفاوت خواهد بود.

پس قصدتان از مسافرت را در ذهن نگه‌دارید و برای یافتن جواب، با این مطلب از جاباما همراه شوید.

بهترین فصل سفر به قشم
دره ستارگان

بهترین فصل سفر به قشم از لحاظ آب و هوایی

جزیره‌ی قشم در جوار خلیج فارس قرار گرفته و دریا نیز آغوشش را رو به ساکنان و مسافران این جزیره گشوده است. البته تغییرات دمای هوا قشم ساحلی مواج را پدید آورده و این نکته نیز قابل توجه است.

در نتیجه باید به آب‌ و هوای قشم در طول سال آشنا باشید تا بهترین زمان سفر به آن‌جا را پیدا کنید. به همین منظور در ادامه به بررسی دمای جزیره قشم در فصول مختلف سال می‌پردازیم.

دمای متوسط و آب و هوای قشم در بهار

شاید فصل بهار ارزانترین زمان سفر به قشم نباشد، اما هوای جزیره بسیار مطبوع خواهد بود. با رسیدن عید نوروز بسیاری از ما ایرانیان عازم سفر می‌شویم و به دل جاده می‌زنیم. یکی از پرطرفدارترین مقاصد بین مردم میهن ما نیز، جزیره‌ی قشم استان هرمزگان است.

در فروردین ماه دمای قشم به میانگین ۲۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد و نهایتاً ۲۴ درجه خواهد بود. در نتیجه فرصت بازدید از جاذبه‌های قشم، لذت از تفریحات دریایی و گشت‌وگذار وجود دارد.

اما با توجه به شلوغی جزیره شاید تجربه‌ی موارد بالا قدری سخت باشد. با دور شدن از اوایل بهار و رسیدن به ماه خرداد، میانگین دما نزدیک به ۳۰ درجه‌ی سانتی‌گراد می‌رسد و بازدید از قشم را قدری سخت می‌کند.

اما شاید به دنبال آب‌تنی و لذت از دریا باشید. اگر هدف شما از مسافرت این است، بهترین زمان سفر به قشم برای شما، می‌تواند همین ایام باشد که قدری جزیره خلوت‌تر می‌شود. به هر حال تصمیم نهایی با شما خواهد بود.

آب و هوای قشم در پاییز
جنگل حرا

دمای متوسط و آب و هوای قشم در تابستان

با رسیدن به تیر ماه آب‌وهوای منطقه چهره عوض می‌کند. دمای معتدل اوایل بهار از جزیره رخت برمی‌بندد و جایش را گرمای آفتاب می‌گیرد. از طرف دیگر سطح آب دریا نیز در تابستان بالاتر خواهد آمد.

این اتفاق دو جنبه دارد: اول این‌که گرمای بی‌امان هوا، فرصت سر زدن به جاذبه‌هایی چون ژئوپارک قشم، دره ستارگان، قلعه پرتغالی‌ ها و… را از شما می‌گیرد. اما اگر نیمه‌ی پر لیوان را نگاه کنیم، فرصت‌هایی نیز برای شما پدید می‌آید. به‌‌ویژه اگر اهل شنا و دریا نوردی باشید، امکان تجربه‌ی یک شنای لذت‌بخش برای شما فراهم می‌شود.

توجه کنید دهه‌ی اول تیر تا دهه‌ی اول شهریور گرم‌ترین فصل قشم خواهد بود. در این بازه‌ی زمانی معدل دمای هوای ۳۴ درجه است و گاهی به ۳۸ درجه‌ی سانتی‌گراد هم می‌رسد. همین امر باعث شده برخی مسافران از سفر به قشم در فصل تابستان خود داری کنند و مسافران جزیره کاهش یابد.

البته شاید بهترین فصل سفر به قشم برای شما، همین بازه‌ای باشد که خیلی‌ها معتقدند نباید به این جزیره سفر کرد! این اتفاق را به فال نیک بگیرید.  ارزانترین زمان سفر به قشم، شما را دعوت به یک سفر چالش‌ برانگیز و ماجراجویانه کرده. حیف است آن را از دست بدهید.

با گرم شدن هوا در تابستان، فصل حراج در قشم نیز آغاز می‌شود و تمامی مراکز خرید قشم، اجناس خود را با تخفیف‌های داغ تابستانی به فروش می‌رسانند.

دمای متوسط و آب و هوای قشم در پاییز و زمستان

با عبور از تابستان آتشین، شاهد تغییر آب‌وهوای قشم در پاییز زرد و رنگارنگ خواهیم بود. باید خوشحال بود دیگر از آن دمای سی‌وچند درجه‌ای خبری نیست. در ابتدای مهرماه گرمای هوا به بیش از ۲۵ درجه سانتی‌گراد تجاوز نمی‌کند.

از طرف دیگر در فصل پاییز شب‌ها طولانی‌تر خواهند ود. پس اگر به دنبال کمپ در دره‌ی ستارگان هستید، دوران یکه‌تازی شما در بین جاذبه‌های قشم شروع شده است. البته از یک نکته غفلت نکنید؛ تغییرات جوی و اقلیمی، روی آب دریا نیز تأثیرگذار است. یکی از این اثرات تغییر فصل هم کاهش سطح آب دریا است. با این وجود، مانند فصل گذشته نمی‌توان به راحتی شنا کرد.

نه اصلاً منظورمان غیرممکن شدن تفریحات آبی نیست. تمام روزهای آفتابی سال را می‌توانید در این دریای نیلگون، سفر کنید. اگر هم از قصد خودتان پشیمان شدید، قدم زدن روی ساحل هم تجربه‌ی خوبی خواهد بود.

در فصل زمستان باز هم این سردی تدریجی ادامه دارد و دما بین ۱۳.۵ تا ۱۸.۵ درجه سانتی‌گراد خواهد بود. بیشترین دمای قشم در فصل زمستان نیز نهایتا ۲۳ درجه سانتی‌گراد است.

بسیاری باور دارند بهترین زمان سفر به قشم، در همین دو فصل است. در این فصول هوای جزیره بسیار مطبوع و خنک می‌شود و مناسب گردشگرانی است که قصد گشت‌وگذار دارند.

با وجود تمام موارد بالا، برای انتخاب زمان مسافرت به قشم باید ابتدا هدف‌تان از سفر را مشخص کنید. سپس شرایط اقلیمی این مقصد گردشگری را بسنجید و در آخر سر، یک بازه‌ی زمانی را برگزینید.

در نتیجه جواب به این پرسش کاملاً شخصی و فرد به فرد متفاوت است.

پیش از آن سری هم به بهترین رستوران های قشم بزنید، اینجا می‌توانید خوشمزه‌ترین و تازه‌ترین غذاهای جنوبی را بچشید!

بهترین زمان سفر به قشم در پاییز و زمستان
غذاهای محلی قشم

شلوغ ترین و خلوت ترین زمان برای سفر به جزیره قشم

هرفردی ویژگی‌های شخصیتی خودش را دارد؛ برخی برون‌گرایند و عاشق شلوغی و برخی درون‌گرا و مایل به خلوت وتنهایی. این خصلت‌ها حتی در هنگام مسافرت رفتن نیز بسیار مؤثراند. از طرف دیگر وقتی کسی به دنبال رفع خستگی و نفسی تازه کردن باشد، یک مقصد خلوت و آرام را ترجیح می‌دهد. زیرا هدف او از سفر نه مشاهده‌ی دیدنی‌های مقصدش است و نه خرید یا پاساژگردی.

اگر شما هم جزو یکی از دو دسته‌ی بالا هستید، احتمالاً ترجیح‌تان ایام خلوت قشم باشد. در اواخر بهار که دمای هوا کاهش می‌یابد، به‌تدریج از شمار مسافران این ناحیه کاسته می‌شود.

البته بهترین زمان برای خرید در قشم هم همین ایام است. باتوجه به کاهش تقاضا، قیمت اجناس نیز ارزان‌تر از فصل‌های شلوغ می‌شود. با این اوصاف تحمل گرمای جزیره مقرون‌به‌صرفه خواهد بود.

شاید مواجهه با گرما، عدم‌امکان بازدید از دیدنی‌های قشم، خلوت بودن جزیره یا… برای شما دل‌نشین نباشد. خبر خوب این است که بسیاری از هم‌وطنان ما نیز با شما هم عقیده‌اند. قشم دیدنی‌های طبیعی و تاریخی زیادی دارد که چشم‌پوشی از آن‌ها توصیه نمی‌شود.

از طرف دیگر دمای متعادل باعث ایجاد حس راحتی در انسان خواهد شد. از این‌ها گذشته مواجهه با خیل مسافران فرصت تبادل فرهنگی و کشف جهان‌های جدیدی را فراهم می‌آورد. اگر می‌خواهید مجموعه‌ی این موارد را یک‌جا داشته باشید، سفر را به زمستان و ایام نوروز موکول کنید.

البته هرانتخابی هزینه‌ای هم دارد. در این ایام پیدا کردن اقامتگاه در قشم سخت می‌شود و قیمت اجناس هم بالا‌تر می‌رود. اگر هم با خودروی شخصی به این جزیره بیایید، مدت زیادی را باید برای یافتن لاندی‌گراف صرف کنید. به‌هرحال بهترین فصل سفر به قشم، زمانی است که شما راحت‌تر باشید و لذت بیشتری ببرید.

بهترین زمان سفر به قشم برای خرید

یکی از موارد مهم در پیشرفت قشم، تبدیل این جزیره به منطقه‌ی آزاد بود. علاوه‌ بر جذب سرمایه، این کار به رونق خریدوفروش و تجارت در منطقه کمک کرد. این اتفاق هم برای مسافران و هم ساکنان یک بازی برد برد به حساب می‌آید. از طرفی گردشگران دسترسی به اجناس متنوع‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر دارند و از طرف دیگر، سود کاسبان و فروشندگان قشمی نیز افزایش پیدا کرد.

بهترین زمان برای خرید در قشم
مراکز خرید قشم

احتمالاً مانند بسیاری از مسافران می‌دانید که فصل حراج در قشم با فرا رسیدن تابستان شروع می‌شود. از طرف دیگر با خلوت شدن جزیره امکان پیدا کردن اجناس تخفیف خورده نیز فراهم است.

شاید بابت گرمی هوا و رفت‌وآمد نگران هستید. خیال‌تان تختِ تخت باشد. مراکز خرید قشم از جمله مجتمع تجاری خلیج فارس، مجتمع فردوسی یا مجتمع تجاری ستاره به آخرین تجهیزات تهویه هوا مجهز هستند. در نتیجه با آرامش و راحتی کامل، می‌توانید در آن‌ها بگردید و محصولات موردعلاقه‌ی خود را بخرید.

بهترین زمان سفر به قشم برای شرکت در رویدادها

هرمنطقه‌ای آداب و رسوم خاص خودش را دارد. اتفاقاً منحصر‌به‌فرد بودن این سنت‌ها، باعث جذب مخاطبانی از سایر نقاط می‌شود؛ شاید گردشگران خارجی را دیده‌اید که برای بازدید از عزادارای سنتی شهرهایی چون یزد به ایران می‌آیند. اگر شما هم عاشق فرهنگ‌های بومی و گردشگری فرهنگی هستید، پس قشم یک مقصد بی‌نظیر برای‌تان خواهد بود. بهترین فصل سفر به قشم برای شما می‌تواند هروقتی از سال باشد. زیرا تنها کافی است رسومی چون جشن نوروز صیاد، جشن نخل و خرما و جشن میگو برگزار شوند. در ادامه نیز به معرفی این سنت‌های زیبا و به یادماندی می‌پردازیم.

جشن نوروز صیاد

همه‌جا رنگ‌آمیزی شده است و مردم محلی در حال پایکوبی‌اند. نخل‌ها و درختان تزیین گشته‌اند و برخی با لباس‌های عجیب از کنار شما می‌گذرند. این توصیف می‌تواند تصویر اولیه‌ای از جشن نوروز صیاد باشد.

در اواخر تیر ماه ماهیگیران قشمی یک روز را دست از کار می‌کشند. در عوض، این افراد وقت‌شان را صرف شادی، موسیقی و رقص می‌کنند. اگر از همین راه دور هم این جشن را تصور کنید، انرژی را در رگ‌های خود حس خواهید کرد.

اگر به روستاهای سلخ، لاتف، مسن یا جزایر هنگام و هرمز بروید، امکان مشاهده این مراسم را خواهید داشت. خیال نکنید ماهیگیران آغاز فصل جدید صید را با مراسمی کوتاه و یکی‌دو ساعته جشن می‌گیرند.

جشن نوروز صیاد تا پاسی از نیمه شب هم ادامه خواهد داشت و فرصت تجربه‌ی شنا، بازی‌های محلی، شرکت در مسابقه و حتی دریافت جایزه را خواهید داشت.

اگر قصد سفر به قشم را دارید، بهتر است این مطلب را درباره جزیره هنگام قشم و ساحل عجیب کهکشانی آن بخوانید.

جشن نخل خرما

اگر می‌خواهید شاهد یکی دیگر از مراسم سنتی قشم باشید، سفر خود را به روزهای آخر شهریور موکول کنید. پرورش درخت نخل و کاشت خرما، زحمات بسیاری را به کشاورزان تحمیل می‌کند. آن‌ها نیز برای رفع خستگی و شادی پس از برداشت محصول، یک جشن بزرگ را تدارک می‌بینند.

در جشن نخل خرما از انواع درخت نخل گرفته تا فرآورده‌های خرما (از جمله شیره‌ی آن) عرضه می‌شود. جدا از این موارد، برگ‌های درخت خرما می‌توانند مواد اولیه صنایع دستی باشند. پس با شرکت در این رویداد فرصت خرید انواع حصیر را نیز خواهید داشت.

از بحث اقتصاد که بگذریم مگر جشن بدون شادی و موسیقی ممکن می‌شود؟ جوانان قشمی دور هم جمع می‌گردند و با ساز و آواز، کاروان‌های شتر آراسته به کجاوه را همراهی می‌کنند. حیف است شما در این رویداد عقب بنشینید. نزدیک‌تر بیایید و با جمع همراهی کنید که این خاطره تکرار نشدنی است.

جشن میگو

اگر فرصت شرکت در دو آیین بالا را نداشتید یا تحمل گرما برای‌تان سخت بود، ناراحت نباشید. با رسیدن آبان ماه و کاهش دما، باز هم فرصت شرکت در یک رویداد جذاب را دارید.

۲۴ و ۲۵ آبان ماه هرسال جزیره‌ی زیبای قشم شاهد برگزاری جشن میگو است. اگر به پارک ساحلی این جزیره سفر کنید، علاوه‌بر شرکت در جُنگ‌های شادی، فرصت خرید سوغات قشم را هم خواهید داشت.

بهترین زمان سفر به قشم برای بازدید از جاهای دیدنی

طبیعت‌گردی و گردشگری فرهنگی یکی از سالم‌ترین و در عین حال جذاب‌ترین تفریحات ممکن است. قشم نیز با داشتن آثار تاریخی فراوان و طبیعت زیبا، می‌تواند مورد علاقه‌ی همه‌ی افراد باشد. البته برای این کار لازم است به زمان سفر نیز بسیار دقت کرد.

همان‌طور که در بخش‌های پیش هم گفتیم، با رسیدن فصل تابستان دمای هوای قشم نیز بالا می‌رود. از همین رو به راحتی نمی‌توان در این جزیره به گشت‌وگذار و بازدید از جاذبه‌های گردشگری پرداخت.

اگر قصدتان از سفر بازدید از جاهای دیدنی قشم است، سفر خود را به اوایل پاییز، فصل زمستان یا ماه‌های اول بهار موکول کنید.

ارزانترین زمان سفر به قشم
سوغات قشم

در این فصول فرصت مشاهده‌ی به دنیا آمدن لاکپشت‌های دریایی، شنای دلفین‌ها، اقامت در دره‌ی ستارگان و کلی دیدنی دیگر را خواهید داشت.

البته یک نکته نیز ناگفته نماند. اگر علاقه‌ی خاصی به شنا، جت اسکی، قایق‌سواری یا سایر تفریحات آبی دارید، بهترین فصل سفر به قشم برای شما ایام تابستان است.

فصل مناسب بازدید از جنگل حرا

بازدید از جنگلی که روی آب قرار دارد، بعید است از ذهن شما پاک شود. اگر به دیدن جنگل حرا علاقه دارید، باز هم سفر خود را به فصل‌های خنک سال موکول نمایید. چرا که این منطقه نیز از سایر اقلیم قشم مستثنی نیست و در تابستان بسیار گرم می‌شود.

در اواخر پاییز، تمام زمستان و اوایل بهار دمای هوای قشم معتدل و قابل تحمل می‌شود. پس این بازه‌ی زمانی برای شمایی که قصد دیدار از جنگل حرا را دارید، بهترین فصل سفر به قشم خواهد بود.

درباره جنگل حرا بیشتر بخوانید.

ارزان ترین فصل سفر به قشم

در ایام تعطیلات (به‌ویژه نوروز) مسافران زیادی عازم قشم می‌شوند. در نتیجه قیمت اقامتگاه، قیمت اجناس و حتی بلیت هواپیما نیز افزایش می‌یابد. جدا از هزینه‌ی بالا، پیدا کردن اقامتگاه نیز سخت‌تر می‌گردد. اما با ورود به تابستان به‌شدت از حجم مسافران کاسته خواهد شد. در نتیجه این فصل ارزان ترین زمان سفر به قشم محسوب می‌شود.

از این‌ها گذشته بهترین زمان برای خرید در قشم هم همین ایام است و تخفیف‌های خوبی نصیب شما می‌گردد. در نتیجه تحمل این گرما کاملاً ارزشش را خواهد داشت.

سفر به قشم در فصل بهار

جزیره قشم در نیمه اول فصل بهار از نظر آب و هوایی برای گردشگری مناسب است. البته در تعطیلات نوروز جزیره شلوغ شده و گشت و گذار را کمی مشکل می‌کند. از نیمه دوم فصل بهار هوا گرم شده و خیلی برای بازدید از جاذبه‌ها مناسب نیست. البته ‌می‌توانید از گرم شدن هوا و هم‌چنین دمای آب دریا برای شنا استفاده کنید.

اگر برای خرید به جزیره قشم سفر می‌کنید تمام فصل بهار به جز ایام نوروز برای خرید در جزیره مناسب است.

هزینه اقامت و اجاره ویلا نیز در تمام فصل بهار، به جز ایام نوروز که پیک گردشگری در جزیره قشم است، مناسب است.

سفر به قشم در تابستان

فصل تابستان در جزیره قشم مانند تمام نقاط جنوبی کشورمان، گرمای سخت و طاقت فرسایی دارد پس اگر برای بازدید از جاذبه‌های طبیعی و جاهای دیدنی قشم به این جزیره زیبا سفر می‌کنید بهتر است سفرتان را به نیمه دوم سال موکول کنید.

اگر به شنا و تفریحات آبی علاقه دارید، بهترین زمان سفر به قشم برای شما تابستان است که دمای آب بالا رفته و عاشقان شنا و غواصی را به خود جذب می‌کند.

بهترین زمان سفر به قشم برای عاشقان خرید، ‌فصل حراج در قشم یعنی تابستان است که تمامی اجناس شامل تخفیف‌هایی باور نکردنی می‌شوند.

فصل تابستان از نظر هزینه‌های اقامت نیز بهترین زمان سفر به قشم محسوب می‌شود زیرا با کم شدن تعداد گردشگران هزینه‌های اقامت به شکل قابل توجهی کاهش پیدا می‌کنند.

سفر به قشم در زمستان و پاییز

بهترین زمان سفر به قشم برای بازدید از جاذبه‌های گردشگری قشم، پاییز و زمستان است که هوای جزیره بسیار مساعد و دلپذیر شده و می‌توانید با خیال راحت از تمام جاذبه‌های طبیعی قشم بازدید کنید.

اما باید توجه کنید که در پاییز و زمستان هزینه‌های اقامت و رزرو هتل در جزیره قشم کمی بالا رفته و هم‌چنین با نزدیک شدن به فصل زمستان دمای هوای آب پایین آمده و شنا کردن در دریا کمی سخت می‌شود. البته این به آن ‌معنی نیست که نمی‌توانید از تفریحات آبی استفاده کنید و یا از قدم زدن روی سواحل ماسه‌ای لذت ببرید.

تفریحات آبی قشم حتی در فصل زمستان نیز در روزهایی که دریا موج نداشته باشد و هوا آفتابی باشد، برقرار است.

سفر به قشم
سواحل قشم

به صورت کلی برای فهمیدن بهترین زمان سفر به قشم ابتدا باید هدف سفرتان را مشخص کنید و سپس به بررسی مزایا و معایب سفر به این جزیره در فصول مختلف سال بپردازید و بهترین زمان سفررا برای خودتان را پیدا کنید.

اجاره اقامتگاه و رزرو هتل در قشم

حتی اگر در بهترین فصل سفر به قشم عازم این جزیره شوید، بدون اطمینان از اقامتگاه سفر لذت‌بخشی نخواهید داشت؛ به‌ویژه اگر در فصل شلوغی به آن‌جا سفر کنید. اما با استفاده از جاباما جای نگرانی وجود ندارد.

این سایت فرصتی را فراهم کرده است که بدون صرف هزینه‌ی اضافی در بین بهترین هتل های قشم و بومگردی‌های این جزیر جست‌وجو کنید. از طریق جاباما می‌توانید اتاق‌های بوم گردی خانه دوست، بوم گردی فردیس، بوم گردی نخل ناخدا و… را رزرو کنید.

این روزها شیوع بیماری کرونا باعث شده بسیاری افراد نگران حفظ سلامتی خود باشند. جاباما برای این مسأله نیز چاره‌ای پیدا کرده است. با استفاده از سرویس جاباما پلاس علاوه‌بر ضدعفونی شدن مداوم اقامتگاه، یک پک بهداشتی رایگان نیز دریافت خواهید کرد. در نتیجه می‌توانید با خیال راحت در اتاق خود استراحت کنید و آماده‌ی یک گردش مفرح شوید.

اگر عازم قشم هستید و بیشتر اقامت در هتل را ترجیح می‌دهید، می‌توانید بهترین هتل های قشم را در مجله جاباما بیشتر بشناسید.

پاسخ به سوالات رایج در مورد سفر به قشم

فصل حراج در قشم کی است؟

در فصل تابستان و باخلوت شدن ورود گردشگران به جزیره قشم، حراج اجناس نیز شروع می‌شود.

ارزان ترین زمان برای سفر به قشم کی است؟

به دلیل استقبال کم‌تر مسافران در فصل تابستان، هزینه‌ی اقامت در قشم نیز به ارزان‌ترین میزان ممکن می‌رسد. در نتیجه می‌توانید با پرداخت هزینه‌ی کم‌تری در این جزیره اقامت کنید.

خوش آب و هواترین فصل برای سفر به قشم کی است؟

در فصل بهار و از اواخر پیاز تا انتهای زمستان، دمای هوای جزیره قشم بسیار مطبوع خواهد بود. پس اگر به دنبال آب‌وهوایی مناسب و امکان گردشِ راحت می‌گردید، این بازه‌های زمانی را انتخاب کنید.

بهترین و معروف ترین جاهای دیدنی قشم کدامند؟

از جاهای دیدنی قشم می‌توان به جنگل حرا، دره ستارگان، گنبد و غار نمکی و قلعه پرتغالی‌ها اشاره کرد.

در قشم از کجا اقامتگاه رزرو کنیم؟

برای رزرو اقامتگاه در قشم می‌توانید از سایت جاباما استفاده کنید.

رویدادهای فرهنگی قشم چیستند؟

در قشم رویدادهای مختلفی برگزار می‌شود. برخی از این جشنواره‌‌ها عبارتند از جشن میگو، جشن نوروز صیاد و جشن نخل خرما.

شلوغ‌ ترین زمان سفر به قشم کی است؟

در فصل نوروز افراد زیادی به این جزیره سفر می‌کنند و به همین دلیل هم شلوغ‌ترین زمان برای سفر محسوب می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده − یازده =

دکمه بازگشت به بالا