جاباما

زندگی در کیش یا قشم ؟ نگاهی جامع به مزایا و معایب آن‌ها

اگر قرار باشد در یک جزیره دور از پایتخت شلوغ و پردود یا شهرهای پرهیاهو زندگی کنید، واقعا کدام انتخاب بهتر است؟ زندگی در کیش یا قشم ؟

این روزها بسیاری از مردم تلاش می‌کنند که تا حد امکان از شلوغی و ترافیک و آلودگی هوای شهرهای بزرگ فرار کنند و محیط آرامی را برای زندگی انتخاب کنند.

معمولا مناطق جنگلی شمال و جزیره‌ای جنوبی کشور، بهترین گزینه برای زندگی در آرامش هستند. کیش و قشم جذاب‌ترین مقاصد برای مهاجرت به جنوب کشور هستند. اما بسیاری از افراد در هنگام تصمیم گیری برای زندگی در کیش یا قشم با مشکل مواجه می‌شوند و نمی‌توانند با توجه به شرایط خود، بهترین گزینه را انتخاب کنند.

در این مطلب تلاش می‌کنیم تا شرایط زندگی در کیش یا قشم را به صورت کامل بررسی کنیم و به این سوال پاسخ بدهیم که زندگی در کیش بهتر است یا قشم .

زندگی در کیش بهتر است یا قشم ؟ یک سوال با هزار جواب!

برای رسیدن به سوال زندگی در کیش بهتر است یا قشم  باید تمامی شرایط زندگی در این دو جزیره زیبا را با هم بررسی کنیم تا پس از آگاهی کامل درباره شرایط زندگی در کیش و قشم بتوانید براساس هدفی که از زندگی در جزیره‌های جنوبی ایران دارید، بهترین گزینه مد نظر خود را انتخاب کنید.

مواردی مانند جاهای دیدنی، آب و هوا، وضعیت سکونت، شرایط کار و همچنین هزینه‌های زندگی، از مهمترین مواردی است که در هنگام تصمیم برای انتخاب بین زندگی در کیش یا قشم باید به آن توجه کنید.

مقایسه شرایط اقامتی برای زندگی در کیش یا قشم

در هنگام تصمیم گیری برای مهاجرت به یک شهر جدید، اولین و مهمترین موردی که به آن باید توجه کنید، وضعیت مسکن و شرایط اقامتی در شهر مقصد است.

به صورت کلی، به دلیل محدود بودن فضای جزیره‌ها و عدم امکان توسعه محدوده شهر، میانگین هزینه مسکن و اقامت در جزیره‌ها به طور معمولی از سایر شهرها بیشتر است. اما بدون شک این هزینه بیشتر، به امکانات و شرایط و آرامش زندگی در جزیره کامل می‌ارزد.

زندگی در کیش یا قشم

هزینه مسکن در کیش ، آیا واقعا خانه‌های کیش گران هستند؟

برای اقامت بلند مدت در کیش سه گزینه اصلی پیش روی شما خواهد بود. اقامت در برج، اقامت در شهرک و اقامت در مجمتع‌های مسکونی در کیش. با توجه به مساحت جزیره کیش و همچنین افزایش میل مهاجرت به کیش این روزها برج و آپارتمان‌های متعددی در مناطق مختلف کیش در حال ساخت هستند.

شما می‌توانید با بودجه‌های مختلف، در انواع آپارتمان و یا برج‌های بزرگ جزیره کیش زندگی کنید. به صورت کلی قیمت مسکن در برج‌ها بیشتر از سایر موارد است.

گزینه بعدی، اقامت در شهرک‌ها و مجمتع‌های مسکونی است که نسبت به برج‌ها، قیمت کمتری دارند و می‌توانید با هزینه نسبتا کمتری در این مناطق اقامت داشته باشید.

به صورت کلی هزینه مسکن در کیش، نسبتا شبیه به هزینه مسکن در مناطق غرب و شمال غرب تهران است.

معمولا گرانترین خانه های کیش در طبقات آخر برج‌های بلند رو به دریا و ارزان‌ترین خانه‌ها در شهرک‌های مسکونی قرار دارند. تمامی خانه‌های جزیره کیش، چه در برج‌های لوکس باشند و چه در شهرک‌های مسکونی، امکانات بسیار خوبی دارند و معمولا نوساز هستند و یا بازسازی و تجهیز مجدد شده‌اند.

مزایای زندگی در قشم یا کیش

هزینه مسکن در قشم ، محله های ارزان و گران قشم کدامند؟

یکی از برتری‌های قشم نسبت به کیش قیمت بسیار ارزان‌تر مسکن در قشم نسبت به کیش است. با توجه به مساحت جزیره قشم که بسیار بزرگ تر از کیش است، هزینه مسکن و خانه در ایران جزیره بسیار مناسب است.

در جزیره قشم شما می‌توانید با هزینه‌ای بسیار کمتر نسبت به کیش، در برج‌ها و شهرک‌ها و مجتمع‌های مسکونی اقامت کنید. با توجه به افزایش تقاضا برای مهاجرت به قشم در سال‌های اخیر، ساختمان‌ها و مجتمع‌های مسکونی متنوعی در این جزیره ساخته شده‌اند که می‌توانید با بودجه‌های مختلف، خانه‌های نوساز با امکانات کامل را اجاره یا خریداری کنید.

گرانترین خانه های قشم در شهرک سام و شهرک زال قرار دارند و شهرک‌های دیگر مانند نریمان، گلستان، دلگشا و بهارستان هم گزینه‌های مناسبی برای اقامت در قشم هستند. همچنین شهرک بوستان هم ارزان‌ترین خانه‌ها را نسبت به دیگر مناطق قشم در خود جای داده‌است.

با توجه به این موارد، اگر مسئله مسکن برای شما اولویت بسیار بالایی دارد بدون شک در تصمیم بین زندگی در کیش یا قشم انتخاب شما قشم خواهد بود.

همچنین اگر قصد دارید تا به صورت کوتاه مدت در کیش یا قشم اقامت کنید، متل های کیش و قشم گزینه‌های بسیار مناسبی برای شما خواهند بود.

شما می‌توانید فهرست کامل متل های کیش و قشم را در وب سایت جاباما مشاهده کنید و تنها با چند کلیک اقامتگاه خود را رزرو کنید.

مقایسه هزینه زندگی در کیش یا قشم

اما پس از تهیه مسکن و اقامت در کیش یا قشم هزینه‌های زندگی عامل مهم دیگری است برای پاسخ دادن به سوال زندگی در کیش بهتر است یا قشم. پیش از آن که وارد جزییات هزینه زندگی در کیش و قشم شویم، به صورت خلاصه می‌توان گفت که هزینه زندگی در کیش، به طرز محسوسی بیشتر از هزینه زندگی در قشم است.

یکی از مواردی که هزینه‌های زندگی در کیش را افزایش داده، خصوصی بودن عمده خدمات شهری مانند آب و برق و امکانات مختلف شهری است.

علاوه بر این، هزینه‌های خواروبار روزانه در جزیره کیش هم نسبت به قشم بیشتر است. حمل و نقل در کیش کاملا توسط بخش خصوصی اداره می‌شود و معمولا بخش زیادی از هزینه‌های شما صرف حمل و نقل می‌شود.

اما در مقابل هزینه‌های عمومی در قشم به نسبت جزیره کیش بسیار ارزان‌تر و به نسبت دیگر شهرهای ایران خیلی گران نیست و تفاوت محسوسی احساس نمی‌شود.

یکی از عمده‌ترین دلایل این تفاوت در هزینه‌های زندگی این است که به صورت کلی زندگی در کیش خیلی لوکس‌تر و توریستی‌تر است و به همین اندازه‌ هزینه‌های معمول زندگی گران‌تر است.

اگر هزینه‌های زندگی به عنوان یکی از فاکتورهای مهم در تصمیم گیری بین زندگی در کیش یا قشم موثر است، این طور می‌توان گفت که به دلیل لوکس بودن شرایط زندگی در کیش نسبت به قشم، به صورت میانگین، هزینه‌های زندگی در کیش از قشم گران‌تر است.

البته اگر به فکر زندگی در کیش هستید، پس از خواندن این مقایسه می‌توانید سری هم به مطلب جامع و کامل این مجله درباره زندگی در کیش بزنید.

زندگی در کیش بهتر است یا قشم

مقایسه شرایط کار در کیش یا قشم ، کجا کار پیدا می‌شود؟

شرایط کار در کیش و قشم تا حد بسیار زیادی به یکدیگر شباهت دارند. عمده فعالیت‌های اقتصادی در جزیره کیش و قشم در حوزه خدمات گردشگری و صنایع مربوطه فعال است و به دلیل رشد صنعت توریسم در این دو جزیره، شرایط کار در کیش و قشم بسیار مناسب است.

در این میان، به دلیل وجود صنایع تولیدی و تبدیل در جزیره قشم و حضور بیش از ۱۰۰ واحد تولیدی در این جزیره و امکان کار در بخش‌های تولیدی، وضعیت و شرایط کسب و کار در قشم نسبت به کیش بسیار مطلوب‌تر و هموارتر است.

به صورت کلی و در هنگام انتخاب بین زندگی در کیش یا قشم به این نکته توجه کنید که اگر هدف شما کار کردن در صنایع مرتبط با گردشگری است، احتمالا جزیره کیش گزینه بهترین برای شما خواهد بود و کار کردن در صنعت گردشگری در جزیره کیش، نسبت به جزیره قشم، درآمد بسیار بالاتری را برای شما به دنبال خواهد داشت.

اما در صورتی که قصد دارید در بخش‌های تولیدی و صنعتی فعالیت کنید، به دلیل وجود واحدهای تولیدی متنوع، جزیره قشم هدف بهتری برای شما خواهد بود.

مقایسه فرهنگ بومی برای زندگی در کیش یا قشم

به دلیل شرایط توریستی جزیره کیش و قشم، بخش زیادی از ساکنین این دو جزیره را اهالی دیگر شهرهای ایران تشکیل می‌دهند. اما ساکنین بومی جزیره کیش و قشم، همچنان فرهنگ و آداب و رسوم خود را حفظ کرده‌اند.

جزیره قشم به دلیل وسعت بیشتر، چندین روستای مختلف را در خود جای داده و تا حد زیادی در این روستاها، مردم همچنان به فرهنگ و سنت‌های خودشان پایبند هستند. به صورت کلی جزیره قشم به نسبت کیش تا حد زیادی بافت تاریخی و فرهنگی خود را حفظ کرده و می‌توان ردپای این بافت فرهنگی را در بخش‌های مختلف جزیره دنبال کرد.

جاهای دیدنی کیش و قشم

اما در مقابل، بیشترین ساکنین جزیره کیش از شهرهای دیگر به این جزیره مهاجرت کرده‌اند و تا حد زیادی خبری از فرهنگ سنتی ساکنین بومی این جزیره به چشم نمی‌خورد. ساختمان‌های بلند، مراکز خرید شلوغ و تفریحات مدرن، از مهمترین مظاهر فرهنگی جزیره کیش است.

به همین علت، اگر قصد شما از مهاجرت به یکی از این جزیره‌ها، دوری از شلوغی شهرهای بزرگ است، جزیره قشم می‌تواند گزینه بهتری برای شما باشد.

اما در صورتی که از گشت و گذار در مراکز تجاری بزرگ و تفریحات متنوع لذت می‍برید، جزیره کیش تمام انتظارات شما را برآورده می‌کند.

مهاجرت به قشم

مقایسه شرایط آب و هوای کیش با قشم

وقتی که صحبت از زندگی در کیش یا قشم می‌شود، آب و هوای شرجی و گرما در عمده ماه‌های سال، از مهمترین مواردی است که باید به آن توجه کنید. هردوی جزیره‌های کیش و قشم در دریای خلیج فارس قرار دارند.

این مسئله باعث شده تا آب و هوای کیش و قشم در دسته گرم و مرطوب قرار بگیرد. تابستا‌ن‌ها این جزیره هوا بسیار گرم می‌شود و تجربه‌ی دمای بالای ۴۰ درجه خیلی دور از ذهن نیست.

اما در مقابل آب و هوای کیش و قشم در زمستان بسیار مطبوع و معتدل است و بدون شک می‌توانید بهترین زمستان‌های ایران را در جزیره کیش و قشم سپری کنید.

زندگی در قشم یا کیش از نظر شرایط آب و هوا خیلی تفاوت چشمگیری باهم ندارد و تقریبا شرایط و وضعیت یکسانی را در هر دو تجربه خواهید کرد.

مقایسه تفریحات کیش و قشم ، در کدام جزیره خوش می‌گذرد؟

عمده تفریحات کیش و تفریحات قشم از جنس تفریحات آبی هستند. غواصی، جت اسکی، شاتل سواری، اسکی روی آب، اسکوتر زیردریایی و پارک آبی، از تفریحات آبی مشترک کیش و قشم است.

در جزیره قشم شما می‌توانید انواع تفریحات آبی مانند غواصی، پارک آبی، بناناسواری،شاتل سواری، فلای برد، اسکی روی آب، جت اسکی و قایق سواری را تجربه کنید. این تفریحات معمولا هزینه خیلی زیادی هم ندارند و از ۱۰۰ هزارتومان تا ۴۰۰ هزارتومان متغیر است.

البته دستتان در تفریحات قشم هم باز است، ما همه آن‌ها را در این مطلب یکجا جمع کرده‌ایم.

تفریحات جزیره کیش، علاوه بر اکثر تفریحات آبی، شامل موارد دیگری هم می‌شود که تا حدودی باعث برتری زندگی در کیش نسبت به جزیره قشم می‌شود. بانجی جامپینگ، جایروکوپتر یا پرواز با هواپیماهای کوچک، شهربازی، تونل وحشت، پارک دلفین‌ها، تم پارک سنتر، ماساژ، اسپا و همچنین تفریحات گروهی مانند اتاق فرار، دوچرخه سواری، بولینگ و البته سافاری را تجربه کنید.

برای آشنایی کامل با تفریحات آبی کیش، اینجا کلیک کنید.

علاوه بر این کشتی‌های تفریحی جزیره کیش هم برای شب‌نشینی با خانواده گزینه بسیار مطلوبی است. به صورت کلی و با در نظر داشتن شرایط و امکانات تفریحی کیش و قشم می‌توان گفت بین زندگی در کیش یا قشم بدون شک امکانات تفریحی کیش نسبت به قشم بسیار گسترده‌تر و متنوع است.

تفریحات قشم

مقایسه سواحل جزیره قشم و کیش

ساحل جزیره‌ها همیشه از پرطرفدارترین مکان‌ها هستند. کیفیت ساحل بدون شک یکی از مهمترین نکات برای انتخاب بین زندگی در کیش یا قشم است. زمان‌هایی که از شلوغی زندگی خسته شده‌اید، قدم زدن در کنار ساحل می‌تواند بهترین منبع آرامش شما باشد.

جزیره قشم به عنوان یکی از جزایر مهم در زمینه تنوع جغرافیایی، سواحل بسیار زیبا و منحصر به فردی دارد. ساحل زیتون، ساحل نقره‌ای، ساحل سوزا، سواحل روستاهای شیب دراز، مسن و سلخ، از زیباترین سواحل جزیره‌ای در ایران هستند.

در جزیره قشم شما این امکان را دارید که در سواحل بسیار بکر و دست نخورده تا سواحل تجهیز شده و دارای امکانات استراحت کنید و این مسئله یکی از مزایای زندگی در قشم است.

اما جزیره کیش به سواحل مرجانی خود معروف است. ساحل مرجان یکی از زیباترین و زلال‌ترین ساحل‌های ایران است. میزان تمیزی و شفافیت آب در این ساحل به قدری است که تمامی موجودات دریایی در این ساحل به راحتی دیده می‌شوند.

سواحل جزیره کیش

پارک ساحلی مرجان هم یکی از بهترین فضاها برای استراحت و لذت بردن از آرامش دریا است. اما اگر به دنبال ساحلی با آلاچیق و امکانات رفاهی هستید، ساحل میرمهنا یکی از بزرگترین پارک‌های ساحلی جزیره کیش است.

علاوه بر این، سواحل دیگر کیش مانند ساحل مردماهیگیر، ساحل اسکله، ساحل سیمرغ و ساحل درخت نارگیل از زیباترین مکان‌خا برای تفریح و استراحت در کیش است.

در مقایسه بین ساحل دو جزیره برای انتخاب بین زندگی در کیش و قشم اگر به دنبال ساحل بکر و طبیعت زیبا هستید، زندگی در قشم انتخاب بهتری خواهد بود؛ اما اگر به دنبال سواحل زیبا و تجهیز شده با امکانات مختلف هستید، زندگی در کیش پیشنهاد مناسب شما است.

آب و هوای قشم

مقایسه مراکز خرید جزیره قشم و کیش

بازارها و مراکز خرید یکی از مواردی است که کاملا در قشم و کیش متفاوت است. اگر مسئله خرید و بازارها و مراکز تجاری نقش مهمی در انتخاب زندگی در کیش و قشم دارد، پیشنهاد می‌کنیم این قسمت را با دقت بیشتری مطالعه کنید.

مراکز خرید قشم از گذشته تا به امروز از مهمترین بازارهای عمده فروشی در ایران هستند. این ویژگی تا به امروز هویت خود را حفظ کرده و هنوز هم بخشی از بازارهای جزیره قشم، اجناس را به صورت عمده و با قیمتی تا حتی نصف قیمت سایر بازارها می‌فروشند.

بازار درگهان از بهترین نمونه‌های بازار عمده فروشی در قشم است. اما علاوه بر این بازارهای سنتی عمده فروشی، مراکز خرید مدرن هم در قشم کم نیستند.

بازار ستاره، بازار پردیس، بازار فردوسی، بازار مرجان، مجتمع تجاری نخل زرین مجتمع تجاری پاسارگاد و بازار سیمرغ از مهمترین مراکز خرید در قشم هستند.

اما وضعیت پاساژهای کیش متفاوت است. شما در کیش انتخاب‌های بسیار وسیعی در مراکز خرید پیش رو دارید. از مراکز خرید ارزان قیمت و سنتی گرفته تا مراکز خرید بسیار لوکس و گران قیمت.

اگر به دنبال کالاهای لوکس و گران قیمت هستید، احتمالا باید مرکز خرید ونوس، مرکز خرید پردیس و برند سنتر کوروش را انتخاب کنید. اما اگر به دنبال خرید مقرون به صرفه و مناسب هستید، بازار مریم، بازار صفین، بازار پادنا و مرکز خرید دامون، از بهترین گزینه‌های خرید در کیش هستند.

مراکز خرید کیش یا قشم

مقایسه رستوران ها و فرهنگ غذایی کیش و قشم

یکی از بهترین مزایای زندگی در کیش وجود تنوع بسیار گسترده‌ای از رستوران‌ها در این جزیره است و تقریبا تمامی رستوران‌های معروف و زنجیره‌ای ایران، در جزیره کیش شعبه دارند. علاوه بر این مجموعه بسیار کاملی از از انواع رستوران‌های ایرانی، فست فود و انواع غذاهای ملل در جزیره کیش پیدا می‌شود.

اصلا اگر یک لیست کامل از بهترین رستوران های کیش می‌خواستید چه در سفر و چه وقتی ساکن جزیره شدید، سراغ این مطلب در همین مجله بیایید و بهترین ها را با عکس و آدرس پیدا کنید.

به صورت کلی تقریبا بعید است که در جزیره کیش به دنبال غذای خاصی باشید و پیدا نکنید. البته که این نکته را در نظر داشته باشید که معمولا قیمت غذاها در جزیره کیش به دلیل هزینه بالای حمل و نقل مواد غذایی به جزیره، بالاتر از سایر شهرها است.

مقایسه زندگی در کیش یا قشم

درد مقابل جزیره قشم بهشتی برای چشیدن غذاهای سنتی و محلی جنوب ایران است. فرقی نمی‌کند که دنبال یک ماهی جذاب باشید و یا هوس یک قلیه ماهی شگفت انگیز کرده باشید، بهترین و جذاب ترین غذاهای محلی به راحتی در رستوران های متنوع جزیره قشم پیدا می‌شوند.

البته که در جزیره قشم تنوع بالایی از غذاهای ایرانی، فست فود و غذاهای ملل وجود دارد، اما تجربه کردن انواع غذاهای محلی آن قدر جذاب است که شاید تا مدت‌ها هوس غذایی مانند چلوکباب را نکنید.

به طور کلی اگر به دنبال غذاهای محلی و سنتی هستید، بین زندگی در کیش یا قشم انتخاب شما قشم خواهد بود. اما جزیره کیش بهشت غذاهای متنوع ملل و انواع فست فودهای زنجیره‌ای و معروف در ایران است.

غذاهای سنتی قشم

نگاهی کلی به مزایای زندگی در کیش

 • امکانات و آسایش بالا
 • وجود برج‌های مسکونی و تنوع بالای خانه
 • دسترسی به مراکز خرید و مراکز تفریحی متعدد
 • تجربه یک زندگی آرام

اما معایب زندگی در کیش چیست؟

 • هزینه‌های بالای مسکن
 • هزینه‌های بالای زندگی
 • قوانین و مقررات سفت و سخت
 • آب و هوای گرم و مرطوب

نگاهی کلی به مزایای زندگی در قشم

 • زندگی آرام در فضای صمیمی و دور از شلوغی
 • هزینه‌های زندگی به نسبت پایین
 • دسترسی به انواع تفریحات
 • مراکز خرید متنوع با قیمت‌های مقرون به صرفه

معایب زندگی در قشم چیست؟

 • آب و هوای گرم
 • مشکلات حمل و نقل عمومی
 • کمبود امکانات درمانی
 • مشکل در تامین آب

اجاره اقامتگاه و رزرو هتل در کیش و قشم

برای زندگی در کیش یا قشم پیشنهاد ما به شما این است که در یک سفر، زندگی چند روزه در هردوی این شهرها را تجربه کنید تا بتوانید با مشاهده تمامی ویژگی‌ها، بهترین تصمیم ممکن را برای زندگی در کیش یا قشم بگیرید و با انطباق وضعیت این دو جزیره با شرایط خود به سوال زندگی در کیش بهتر است یا قشم پاسخ دهید.

جاباما برای این سفر امکانات متعددی را در اختیار شما قرار می‌دهد تا انواع هتل و اقامتگاه‌های کیش و قشم را بررسی کنید، امتیازات و نظرات مسافرین قبلی را مطالعه کنید و پس از بررسی دقیق، بهترین هتل یا اقامتگاه کیش و قشم را رزرو کنید.

برای این کار کافی است به وب سایت جاباما مراجعه کنید و پس از تعیین تاریخ و زمان رسیدن، اقامتگاه‌ها و هتل‌های کیش و قشم را بررسی کنید و تنها با چند کلیک، اقامتگاه خود را رزرو کنید.

پاسخ به سوالات رایج در مورد زندگی در کیش یا قشم

بهترین منطقه قشم برای اقامت کجاست؟

بهترین و گران‌ترین محله قشم برای اقامت، شهرک‌های زال، سام و نریمان هستند.

بهترین محله های کیش برای زندگی کجاست؟

بهترین محله های کیش برای زندگی و اقامت، شهرک صدف و شهرک دامون هستند.

معایب زندگی در کیش چیست؟

هزینه های بالای زندگی، آب و هوای گرم و مرطوب و همچنین شلوغی زیاد در فصل‌های توریستی از مهمترین معایب زندگی در کیش است.

برای خرید کیش بهتر است یا قشم؟

در صورتی که به دنبال خرید مقرون به صرفه باشید قشم گزینه بهتری برای شما خواهد بود. همچنین اگر به دنبال خرید لوکس و گران قیمت هستید، مراکز خرید کیش انتخاب بهتری هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 2 =

دکمه بازگشت به بالا