جاباما

زندگی در کیش چطور است؟ مزایا و معایبی که از آن بی‌خبرید

آرامش؛ این کلمه اولین چیزی است که وقتی از ساکنین کیش می‌پرسیم، درباره آن صحبت می‌کنند. زندگی در کیش سختی‌ها و دشواری‌هایی هم دارد اما آرامش و حس خوبی که بیدار شدن و دیدن طلوع آفتاب در جزیره کیش ایجاد می‌کند، به تمام این دشواری‌ها غلبه می‌کند.

بسیاری از افراد برای تحصیل و یا کار کیش را انتخاب می‌کنند و البته بخش زیادی از ساکنین کیش هم فقط به دنبال آرامش جزیره هستند.

در این نوشته تلاش می‌کنیم تا شرایط زندگی در کیش و تمامی اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار بدهیم تا در صورتی که به فکر زندگی داخل کیش هستید، بتوانید به درستی تصمیم بگیرید.

شرایط آب و هوای کیش برای زندگی

جزیره کیش به دلیل قرار گرفتن در خلیج همیشه فارس، شرایط آب و هوایی منحصر به فردی دارد که پیش از تصمیم برای زندگی در کیش باید به این مسئله توجه کنید.

آب و هوای کیش به صورت کلی و در بخش زیادی از سال گرم است. میانگین دمای هوا در جزیره کیش حدود ۲۷ درجه سانتی‌گراد است که می‌توان گفت از دمای بیشتر شهرها در ایران بالاتر است. نکته مهم دیگر درباره شرایط آب و هوای کیش رطوبت بالای هوا است.

قرارگیری جزیره در خلیج فارس و احاطه آن توسط دریا باعث شده تا معمولا رطوبت هوا بسیار بالا باشد و در اکثر مواقع آب و هوای شرجی را تجربه کنید.

تجربه زندگی در کیش مشابه تجربه زندگی در یک اقلیم و آب و هوای کاملا جدید است. در جزیره کیش فصل‌ها خیلی تمایزی از یکدیگر ندارند و به عنوان مثال آب و هوا در ماه بهمن خیلی تفاوتی با ماه شهریور ندارد.

اگر عازم سفر به کیش هستید، بهترین فصل سفر به کیش برای شما با تناسب به هدف سفرتان می‌تواند متفاوت باشد. بنابراین، پیشنهاد ما این است که این مطلب را در مجله جاباما در مورد بهترین زمان برای سفر به کیش برای خرید، تفریح، آفتاب گرفتن و … بخوانید.

بهترین و بدترین فصل کیش

به صورت کلی جزیره کیش دو فصل کلی دارد. فصل گرم که از اواخر فروردین آغاز شده و تا اواسط آبان ماه ادامه دارد. در این فصل میانگین دمای هوا حدود ۴۲ درجه است و هوا کاملا شرجی است.

از اواخر آبان ماه، فصل معتدل جزیره کیش آغاز می‌شود و تا اوایل فروردین هم ادامه دارد. در این ماه‌ها دمای هوا حدودا بین ۲۵ تا ۳۵ درجه است و رطوبت کمتر می‌شود.

با توجه به این مسئله، شرایط آب و هوایی یکی از اولین و مهمترین نکاتی است که در هنگام تصمیم برای زندگی در این جزیره باید به آن توجه کنید.

اگر تا پیش از این به هوای گرم و شرجی عادت داشته‌اید، تجربه کیش برای شما یک انتخاب بسیار لذت بخش خواهد بود اما اگر آب و هوای گرم و شرجی را برای مدت طولانی تجربه نکرده اید، احتمالا تا زمانی که به آن عادت کنید، کمی برایتان دشوار خواهد بود.

زندگی در کیش

جمعیت و فرهنگ بومی منطقه کیش

شاید تا همین چند سال پیش می‌توانستید بخشی از افراد بومی را در جزیره کیش پیدا کنید، اما این روزها بیش از ۹۹ درصد ساکنین جزیره، افراد غیر بومی هستند که برای کار و تحصیل به این جزیره آمده‌اند.

بومیان محلی جزیره کیش که عمدتا در روستایی به نام سفین حضور دارند، قبلا بیشتر در مشاغلی مانند دامداری و صیادی فعالیت می‌کردند.

اما با رشد صنعت گردشگری در کیش، عمدتا کسب و کار خود را به سمت ارائه خدمات گردشگری به مسافرین اختصاص داده‌اند.

عمده بومیان ساکن کیش از اعراب و فارس‌هایی هستند که سال‌های بسیار دور به کیش مهاجرت کرده‌اند و این جزیره را برای ادامه زندگی برگزیده‌اند.

این دو گروه از بومیان کیش در طی سال‌ها زندگی در کنار یکدیگر بسیار باهم درآمیخته‌اند و زندگی کاملا آرام و مسالمت آمیزی را تجربه می‌کنند.

اکثر بومیان ساکن کیش از مسلمانان اهل سنت هستند و اعیاد مذهبی در نزد آن‌ها جایگاه بسیار مهمی دارد و این رویداد‌ها را با پوشیدن لباس‌های سنتی و تهیه غذاهای محلی، جشن می‌گیرند.

قوانین زندگی در کیش

اما همانطور که گفتیم، آرامش یکی از اصلی‌ترین معیارهای افراد برای زندگی در این جزیره است. این آرامش و نظم و امنیتی که در جزیره کیش مشاهده می‌شود، به دلیل قوانینی است که در این جزیره وضع شده تا تجربه زندگی در کیش را برای تمامی ساکنین و مسافران، به یاد ماندنی کند.

حفظ پاکیزگی و زیبایی جزیره کیش از مهمترین و اصلی‌ترین قوانین و شرایط زندگی در این جزیره جذاب است. سطل‌های زباله به صورت کاملا منظم در تمامی نقاط شهر و ساحل وجود دارد و با ریختن زباله، هرچند زباله بسیار کوچک مانند ته‌سیگار در فضای جزیره برخورد می‌شود.

همچنین توجه به قوانین راهنمایی و رانندگی و رعایت تمامی آن‌ها از دیگر از قوانین زندگی در این جزیره است. رعایت سرعت مجاز، توجه به حق عابر پیاده، خصوصا در هنگام رد شدن عابر پیاده از خیابان، توجه به علائم راهنمایی و رانندگی و همچنین عدم استفاده بی‌رویه و بوق زدن بی مورد از مهمترین قوانین راهنمایی و رانندگی در کیش است.

کارت شهروندی کیش یکی دیگر از قوانین زندگی در جزیره کیش است. اگر از مدت اقامت شما در جزیره کیش بیشتر از ۶ ماه گذشته است، می‌توانید با درخواست کارت شهروندی، از مزایای سکونت در کیش مانند تخفیف در استفاده از خدمات، امکان ورود و خروج وسایل خانگی و موارد متعدد دیگر را دریافت کنید.

بهترین محله های کیش برای زندگی

حمل و نقل در کیش و اجاره ماشین

یکی از بهترین راه‌ها برای حمل و نقل در جزیره کیش، اجاره ماشین است. انواع خودروهای خارجی در جزیره کیش وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را به صورت روزانه، هفتگی و حتی سالانه اجاره کنید.

برای اجاره بلند مدت خودرو کافی است تا علاوه بر مدارک هویتی و گواهینامه، یک چک به ارزش حدودی خودرو را به عنوان ودیعه نزد شرکت اجاره دهنده خودرو به امانت بگذارید.

در صورتی که قصد اجاره خودرو در کیش را دارید، حتما به قوانین راهنمایی و رانندگی در کیش مانند سرعت مجاز، بوق زدن ممنوع و موارد دیگر توجه داشته باشید.

اما سیستم حمل و نقل عمومی هم گزینه دیگری برای تردد در جزیره کیش است. استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی می‌تواند شرایط زندگی در جزیره را آسان‌تر کند.

به صورت کلی در کیش سه وسیله حمل و نقل عمومی وجود دارد. تاکسی‌های سفید رنگ که به صورت دربستی کار می‌کنند و شما می‌توانید از هر نقطه از کیش به مقصد دلخواه خود سفر کنید.

طبیعتا هزینه این تاکسی‌ها از سایر روش‌های حمل و نقل در کیش گران‌تر است. دسته دیگر تاکسی‌های زرد رنگ هستند که در یک مسیر خطی مشخص حرکت می‌کنند.

عمده این تاکسی‌ها در مقابل مراکز خرید و بازارها و مراکز تفریحی وجود دارند.

گزینه دیگر برای حمل و نقل در کیش، استفاده از مینی بوس‌هایی است که در مسیرهای مشخص، مسافران را با هزینه کمتری نسبت به تاکسی‌ها جابه‌جا می‌کنند.

یکی از بهترین راه‌های حمل و نقل در کیش چه مسافر باشید و چه ساکن، اجاره خودرو در کیش است. اما چطور باید این کار را بکنید؟ در همین مجله صفر تا صد رنت خودرو در کیش را بخوانید.

اجاره خودرو در کیش

اقتصاد کیش

بخش عمده اقتصاد کیش بر روی صنعت گردشگری و بازارهای متعدد بنا نهاده شده و بخش زیادی از کیشوندان در مشاغل خدماتی در حوزه صنعت گردشگری مشغول هستند.

مجموعه متعددی از بازارهای و پاساژهای متنوع با حدود قیمتی متنوع در کیش فعالیت می‌کنند که این مسئله باعث می‌شود شرایط زندگی در کیش بسیار جذاب باشد و هرکسی با هر میزان بودجه بتواند نیازهای خود را در کیش برطرف کند.

به صورت کلی عمده مردم در جزیره کیش یا در بخش‌های مرتبط با گردشگری و بازارها مشغول به فعالیت هستند و یا برای تحصیل به کیش آمده‌اند.

آیا زندگی در کیش گران است؟

مسئله‌ای که پیش از تصمیم برای زندگی در جزیره جذاب کیش در ذهن اکثر افراد شکل می‌گیرد، هزینه زندگی در کیش است. کیش از سال‌های گذشته به عنوان منطقه آزاد تجاری شناخته می‌شود.

این مسئله به آن معنی است که کالاهای وارداتی بدون اعمال تعرفه در این جزیره عرضه می‌شوند و این مسئله باعث شده تا بتوانید انواع کالاهای باکیفیت خارجی را با قیمت بسیار کمتری نسبت به دیگر شهرهای ایران تهیه کنید. اما به صورت کلی هزینه زندگی در کیش نسبتا زیاد است.

این مسئله در بین اکثر شهرهای توریستی جهان هم صدق می‌کند و هزینه تحصیل و زندگی در جزیره هم به همین علت بیشتر از سایر شهرهای ایران است.

اما در مقابل میانگین دستمزدها هم در جزیره کیش از سایر شهرهای ایران بیشتر است.

زندگی دانشجویی در کیش

نحوه محاسبه هزینه زندگی در کیش

به صورت کلی بخش زیادی از خدمات شهری در کیش توسط شرکت‌های خصوصی ارائه می‌شوند. به همین علت هزینه مواردی مانند آب و برق از دیگر شهرها گران‌تر است.

بنابراین در صورت تصمیم برای زندگی در این جزیره احتمالا باید در سبک زندگی خود و نحوه استفاده از منابع مانند آب و برق تجدید نظر کنید.

همچنین به دلیل آن که مواد غذایی از دیگر شهرها وارد کیش می‌شود و مشمول هزینه حمل و نقل بالایی می‌شود، هزینه خورد و خوراک هم در کیش کمی بالاتر از میانگین دیگر شهرها است.

به عنوان مثال و در بررسی مقایسه‌ای، قیمت کالاهای اساسی مانند گوشت، مرغ، برنج، روغن و انواع میوه و سبزی در مقایسه با چند شهر مختلف ایران کاملا کران‌تر بود.

همچنین هزینه حمل و نقل هم برای مسیرهای مختلف در کیش نسبتا بالا است. به صورت کلی می‌توان گفت هزینه زندگی در کیش با توجه به توریستی بودن آن نسبت به دیگر شهرهای ایران بیشتر است.

یکی از ویژگی‌های کیش داشتن مراکز خرید متعدد و متنوع با سطح قیمت متفاوت است. اینجا با بهترین مراکز خرید کیش از گران تا ارزان آشنا شود.

تجربه زندگی در کیش

هزینه اجاره و خرید خانه در کیش برای زندگی

مورد مهم دیگری که در هنگام تصمیم برای زندگی در این جزیره جذاب باید به خوبی بررسی کنید، هزینه‌های خرید و اجاره خانه در کیش برای زندگی است.

هزینه خرید و اجاره خانه در کیش برای زندگی به موارد متعددی بستگی دارد. نکته اول نوع خانه است که در شهرک‌های مسکونی قرار داشته باشد یا در مجتمع‌های مسکونی و یا در برج‌های جزیره کیش.

طبیعتا هزینه خرید و اجاره خانه در شهرک‌های کیش نسبت به دو مورد دیگر ارزان‌تر است. همچنین گران‌ترین خانه‌‌ها را می‌توانید در طبقات بالای برج‌های زیبای جزیره کیش پیدا کنید.

بهترین محله های کیش برای زندگی در شهرک‌های مسکونی، شهرک صدف و نوبنیاد هستند که قیمت بسیار مناسب‌تری دارند و می‌توانید خانه های خوبی را برای خرید و یا اجاره در آن پیدا کنید.

همچنین برج‌های ستاره و سایه کیش هم برای خرید خانه‌های لوکس و گرانقیمت گزینه‌های بسیار جذابی هستند.

علاوه بر این، برای زندگی در این جزیره در مدت زمان کوتاه، می‌توانید به اجاره خانه و سوئیت مبله در کیش فکر کنید. بهترین راه برای اجاره سوئیت مبله در کیش و همچنین اجاره خانه مبله در کیش استفاده از خدمات وب سایت جاباما است.

شما می‌توانید مجموعه متنوعی از انواع خانه و سوئیت مبله در کیش به همراه قیمت و نظرات زندگی در کیش را در وب سایت جاباما مطالعه کنید و پس از بررسی‌های کامل از نظر قیمت و امتیاز کاربران قبلی و تجربه آن‌ها، بهترین سوئیت مبله در کیش و خانه را برای اجاره انتخاب کنید.

همین حالا برای اجاره خانه در کیش برای زندگی به وب سایت جاباما مراجعه کنید.

اجاره آپارتمان در کیش

شرایط کار در جزیره کیش

رشد روزافزون صنعت گردشگری در جزیره کیش باعث شده تا همواره شرایط مناسبی برای کار در کیش فراهم باشد.

با توجه به وفور بازارها و مراکز خرید در کیش، یکی از بهترین مشاغل، راه انداختن کسب و کار شخصی در مراکز خرید است.

واردات و فروش انواع لوازم آرایش، پوشاک و کالای مختلف می‌تواند کار بسیار جذاب و پرسودی در کیش باشد. مورد بعدی ورود به عرصه هتل‌داری و شغل های مرتبط با این حوزه است که درآمد نسبتا خوبی هم دارد.

مجموعه متنوعی از رستوران و کافه و مراکز تفریحی در کیش وجود دارند که شرایط مناسبی را برای کار فراهم می‌کنند. به صورت کلی و با توجه به اقتصاد پویای کیش، شرایط زندگی و پیدا کردن کار در آن خیلی سخت نیست.

زندگی دانشجویی در کیش

چندین دانشگاه بزرگ پردیس‌های بین المللی خود را در کیش دایر کرده و امکان جذب دانشجوی خارجی و همچنین تدریس به زبان انگلیسی را برای تمامی دانشجویان مهیا کرده‌است.

تمامی این دانشگاه‌ها به صورت شهریه پرداز هستند و امکان تحصیل رایگان در کیش مهیا نیست. شرایط زندگی دانشجویی در کیش خیلی دشوار نیست.

گزینه‌های متعددی پیش روی شما است که اولین آن‌ها سکونت در خوابگاه دانشجویی است که البته خوابگاه‌های دانشجویی در کیش با خوابگاه‌های دیگر شهرهای کشور بسیار متفاوت است.

همچنین اجاره خانه در کیش هم مورد دیگری است که در صورت سفر به قصد تحصیل می‌توانید از بین سوئیت‌های متعددی گزینه مطلوب خود را انتخاب کنید.

سواحل کیش

زندگی مجردی در کیش

کیش نسبت به اکثر شهرهای ایران دارای بیشترین مراکز تفریحی و تجاری است. زندگی مجردی در کیش چه به قصد ادامه تحصیل و چه به قصد کار باشد، می‌تواند یکی از تجربه‌های ماندگار زندگی شما باشد.

آب و هوای منحصر به فرد و خاص، ارتباط با مسافرین از تمام شهرهای ایران و همچنین امکانات و خدمات منحصر به فرد در کنار آرامش و زیبایی جزیره، همه و همه از مواردی است که زندگی مجردی در کیش را به یک گزینه جذاب و هیجان انگیز تبدیل می‌کند.

برای مسافران و به ویژه دانشجوها و مجردها دسترسی به رستوران های خوب در شهری که ساکن آن می‌شوند، مهم است. اینجا لیست کاملی از بهترین رستوران های کیش را داشته باشید، حتما به کارتان می‌آید.

بهترین محله های کیش برای زندگی

محله‌های مختلفی در کیش وجود دارند که می‌توانید برای ادامه زندگی در این جزیره جذاب یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

به صورت کلی تفاوت خیلی زیادی در بافت فرهنگی و هزینه‌های محله‌های مختلف کیش وجود ندارد. شهرک صدف کیش یکی از بهترین و زیباترین مناطق برای زندگی آرام و راحت در کیش است.

خانه‌های نوساز، دسترسی به انواع خدمات رفاهی و همچنین موقعیت بسیار عالی، باعث شده تا شهرک صدف یکی از بهترین محله های کیش برای زندگی باشد.

شهرک دامون یکی دیگر از بهترین محله های کیش برای زندگی است که به دلیل معماری بسیار زیبای آن و همچنین اشراف به دریای نیلگون خلیج فارس، گزینه مناسبی برای زندگی در جزیره جذاب کیش است.

محله صفین هم یکی دیگر از مناطقی است که قیمت خانه تا حد مطلوبی از سایر نقاط کمتر است و می‌توانید خانه‌های مناسبی را برای خرید یا اجاره در آن پیدا کنید.

بهترین پارک های کیش

نکات مهم زندگی کردن در جزیره کیش

  • آرامش و زیبایی شهر
  • وجود مراکز تفریحی متعدد
  • قوانین راهنمای و رانندگی سفت و سخت
  • منطقه آزاد تجاری
  • امکان تحصیل به زبان انگلیسی
  • اقتصاد پویا و شرایط کاری مناسب

معایب زندگی در جزیره کیش

  • هزینه های بالای زندگی و خورد و خوراک
  • گران بودن نسبی خانه‌ها
  • شهریه پرداز بودن تمامی دانشگاه‌ها
  • آب و هوای گرم و شرجی

فواید زندگی در کیش

زندگی در این جزیره یک تجربه فراموش نشدنی خواهد بود. آرامش یکی از مهمترین و اصلی ترین فواید زندگی در کیش است که به وضوح و پس از چند ماه که از زندگی در این جزیره جذاب بگذرد، در شما دیده می‌شود.

نظم و انضباط از دیگر فواید زندگی در این جزیره است. در جزیره همه چیز به منظم‌ترین و بهترین شکل ممکن انجام می‌شود، در حدی که ممکن است روزی به دلیل کثیف بودن ماشینتان در جزیره کیش جریمه شوید!

امنیت بالا یکی دیگر از فواید زندگی در جزیره قانونمند کیش است. آمار دزدی و جرم در کیش بسیار پایین است و همه چیز در آرامش کافی است.

یکی دیگر از فواید زندگی در این جزیره جذاب، دسترسی همیشگی به ساحل است. بهترین سواحل کیش می‌توانند خستگی یک روز کاری یا دانشجویی شلوغ را از تنتان در بیاورند.

شرایط زندگی در کیش

با این حساب، تجربه زندگی در کیش می‌ارزد؟

برای پاسخ به این سوال باید موارد متعددی را در نظر گرفت. زندگی در این جزیره مزایای بسیار زیادی دارد که از جمله آن می‌توان به آرامش، امنیت و رفاه اشاره کرد. شهرهای توریستی از شادترین شهرهای دنیا هستند و همیشه اتفاقات و شور و شوق فراوانی در آن‌ها موج می‌زند.

زندگی در جزیره به دلیل ماجراها و رویدادهای متنوع همیشه شما را سرحال نگه می‌دارد. اما در عین حال معایب زندگی در کیش را هم باید در نظر داشته باشید.

اولین نکته هزینه زندگی در این جزیره است که در تمامی موارد نسبت به سایر شهرهای ایران گران‌تر است. همچنین قیمت خانه برای خرید در بخش زیادی از مناطق، چیزی شبیه به قیمت خانه در مناطق شمالی و شمال غربی تهران است و گران است.

اما با در نظر گرفتن شرایط و هدف شما از زندگی در جزیره جذاب کیش و همچنین امکان و گزینه‌های متعدد برای کار در کیش می‌توانید تجربه زندگی کردن در کیش را به عنوان یکی از جذاب‌ترین و به یاد ماندنی‌ترین و آرامش‌بخش ترین لحظات زندگی خود ثبت کنید. آرامش با صدای دریا و شور و هیجان دلفین‌ها و شن‌های زیبای ساحل.

پاسخ به سوالات متداول در مورد زندگی کردن در کیش

زندگی در کیش چگونه است؟

زندگی در کیش در آرامش سپری می‌شود و خبری از شلوغی و هیاهو و ترافیک شهرهای بزرگ نیست.

آیا از زندگی در کیش راضی هستید؟

در صورتی که بتوانید شرایط کاری و شغلی و همچنین هزینه‌های زندگی را مدیریت کنید، تجربه زندگی کیش بسیار هیجان انگیز خواهد بود.

هزینه زندگی در کیش چقدر است؟

هزینه زندگی و اجاره خانه و حمل و نقل و خورد و خوراک به صورت نسبی از دیگر شهرهای ایران گران‌تر است.

درآمد در کیش چقدر است؟

با توجه به توریستی بودن جزیره کیش، درآمد بخش زیادی از مشاغل نسبت به دیگر شهرها بیشتر است.

آب و هوای کیش در طول سال چطور است؟

به صورت کلی آب و هوا در کیش گرم و مرطوب است. از فروردین تا آبان ماه هوا بسیار گرم و شرجی و از آبان ماه تا فروردین هوای مطلوب و مطبوعی در جزیره کیش وجود دارد.

هزینه اجاره خانه در کیش چقدر است؟

هزینه اجاره خانه در کیش به محله و همچنین نوع خانه که در شهرک باشد و یا در مجتمع و برج‌های مسکونی بستگی دارد.

هزینه زندگی مجردی و دانشجویی در کیش چقدر است؟

هزینه زندگی مجردی در کیش و زندگی دانشجویی کاملا به سبک زندگی شما بستگی دارد و می‌تواند متعادل تا گران باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده − پنج =

دکمه بازگشت به بالا