جاباما

درکه تهران ؛ یک بهشت سبز در یک شهر خاکستری

درکه تهران یکی از بزرگ‌ترین هدیه‌های مادر طبیعت به مردمان پایتخت است. دره‌ای سبز و خوش‌آب‌وهوا در مناطق شمالی تهران و در همسایگی توچال زیبا و سر به فلک کشیده که با جنگل و رودخانه و طبیعت مصفا و مسیرهای پیاده‌روی‌اش، حتی بی‌حوصله‌ترین‌ها را هم سر ذوق می‌آورد.

 اگر اهل ورزش هستید، می‌توانید در درکه پیاده‌روی و کوهنوردی کنید. اگر اهل طبیعت هستید، می‌توانید در جنگل هیجان‌انگیزش کمپ بزنید.

اگر حال و هوای قدیم‌ها به سرتان زده، می‌توانید در کوچه‌باغ‌های قدیمی درکه پرسه بزنید. اگر می‌خواهید دلی از عزا دربیاورید، می‌توانید از غذاهای هوس‌انگیز و خوراکی‌های فصلی رنگ‌ووارنگ درکه لذت ببرید.

خلاصه فرقی نمی‌کند که دلتان چه می‌خواهد و هوای چه تفریحی به سرتان افتاده، درکه تهران برای هرکسی تفریح و راه‌حلی در آستین دارد.

درکه کجاست؟

درکه که در محدوده منطقه یک شهرداری تهران قرار دارد، در شمال تهران و در دامنه توچال واقع شده است. درکه از سمت شرق با اراضی دانشگاه شهید بهشتی همسایه است و از سمت غرب به سعادت‌آباد می‌رسد.

میدان درکه

اگر به‌قصد کوهنوردی به درکه می‌روید، احتمالا با دوستان و همراهانتان در این میدان قرار گذاشته‌اید. بهترین مسیرهای پیاده‌روی و کوهنوردی از این میدان آغاز می‌شوند؛ بنابراین شاید بتوانیم میدان درکه را نقطه آغازی برای درکه‌گردی و تفریح در این طبیعت زیبا بدانیم.

 پس انتظار داشته باشید که همیشه و مخصوصا روزهای تعطیل، جمعیت قابل‌توجهی را در این حدود ببینید. اما نگران نباشید، درکه زیباترین جلوه‌های خود را به مقاوم‌ترین‌ها نشان می‌دهد. هرچه بیشتر به پیشروی ادامه دهید و بالاتر بروید، جلوه‌های زیباتر و دست‌نیافتنی‌تری را خواهید دید.

آدرس درکه

درکه را می‌توانید در امتداد مسیر بزرگراه شهید چمران، خیابان یمن، خیابان رشیدالدین فضل‌الله، میدان دانشگاه، خیابان درکه پیدا کنید.

مسیر رفتن به درکه

شما می‌توانید با اتومبیل شخصی، مترو یا اتوبوس به درکه برسید. این که کدام یک از این وسایل نقلیه را انتخاب کنید به خودتان بستگی دارد. اما اگر در روزهای شلوغ و مخصوصا آخر هفته‌ها به درکه می‌روید، پیشنهاد می‌کنیم برای آرامش خودتان هم که شده، قید اتومبیل شخصی را بزنید.

مسیر دسترسی برای خودروی شخصی:

اگر از بزرگراه چمران می‌روید، بعد از عبور از ولنجک و خیابان یمن و رشیدالدین فضل‌الله، به خیابان داوودیان وارد شده و سپس به سمت درکه به مسیرتان ادامه دهید.

اگر از بزرگراه یادگار امام عبور می‌کنید، در انتهای بزرگراه به خیابان اوین وارد شوید و به سمت درکه برانید.

اگر می‌خواهید از میدان تجریش به درکه برسید، خیلی ساده به خیابان درکه وارد شوید.

درکه یکی از بهترین جاهای دیدنی تهران است، مخصوصا اگر عاشق طبیعت هستید و می‌خواهید یک آخر هفته عالی داشته باشید. اما تهران جاذبه های فراوانی دارد که می‌توانید در این مطلب لیست کامل آن را ببینید.

درکه تهران

مسیر دسترسی با مترو:

اگر از مترو استفاده می‌کنید، باید بعد از سوارشدن در خط یک، در ایستگاه میدان تجریش پیاده شوید. سپس بایدی از همان جا، سوار تاکسی یا اتوبوس شوید و خودتان را به درکه برسانید.

مسیر دسترسی با اتوبوس:

خط یک بی‌.آر.تی شما را به ایستگاه پارک وی می‌رساند. اما از آنجا به بعد را باید سوار تاکسی‌هایی شوید که در بیشتر اوقات کنار پمپ‌بنزین ولنجک می‌توانید پیدایشان کنید.

نقشه منطقه درکه

 همان‌طور که در نقشه هم مشخص است، منطقه درکه در همسایگی منطقه اوین و اراضی دانشگاه شهید بهشتی قرار دارد و از طریق بزرگراه شهید چمران و یادگار امام قابل‌دسترسی است.

علت نام‌گذاری درکه و تاریخچه این محله قدیمی

درکه به معنای دره کوچک است که به موقعیت جغرافیایی این محله که در قدیم جزو بافت روستایی بوده اشاره دارد. گمانه‌زنی‌های مختلفی از قدمت تاریخی درکه وجود دارد که مطابق با برخی از آن‌ها، تاریخ این منطقه به هشتصد سال قبل برمی‌گردد.

اما ازآنجایی‌که داده‌های موثقی در این زمینه در دسترس نیست، نمی‌توان با قطعیت درمورد پیشینه درکه صحبت کرد.

اما می‌توان مطمئن بود که از گذشته‌های دور تا الان، درکه همیشه به‌عنوان یکی از مناطق ییلاقی خوش‌آب‌وهوا، مقصد بسیاری از اشراف و خان‌سالارها و بزرگان منطقه بوده است.

امروزه درکه با وجود اینکه یکی از مناطق شهر تهران به شمار می‌رود، همچنان بخش‌های زیادی از بافت قدیمی خود را حفظ کرده است. خانه‌های سنتی قدیمی، کوچه‌باغ‌های تاریخی و اصالت اهالی درکه گواهی بر قدمت این دره زیبا هستند.  

درکه تهران کجاست

مکان های دیدنی درکه تهران

درکه به‌تنهایی به‌عنوان یک منطقه گردشگری به‌حساب می‌آید، اما در پیچ‌وخم‌های این دره سبز و بافت قدیمی و جدید هم می‌توانید تعداد زیادی مقصد جذاب برای بازدید و گردش پیدا کنید.

مکان های دیدنی درکه تهران با تنوع زیادی که دارند، هم برای گردش دوستانه جذاب‌اند و هم تفریحات خانوادگی.

امامزاده سید محمد والی

بنای این امامزاده در سال‌های اخیر ساخته شده، اما این مکان از قدمت تاریخی زیادی برخوردار است. سید محمد والی از نوادگان امام سجاد (ع) بوده که در این مکان سکونت داشته است.

بسیاری از اهالی معتقدند که زمین‌های درکه توسط این امامزاده آباد شده و بعدها به سکونت بسیاری از افراد در این منطقه منجر شده است. شاید به همین دلیل است که بسیاری از اهالی قدیمی درکه، از سادات هستند و ارادت زیادی به این امامزاده و همچنین مناسک و شعائر دینی دارند.

اگر دوست دارید گشت‌وگذارتان در درکه حال و هوایی معنوی داشته باشید می‌توانید به زیارت امامزاده سید محمد والی بروید.

رودخانه درکه

نشستن در کنار رود و تماشای آب روان، یکی از لذت‌های جمعی و تاریخی ما ایرانیان است.

از حافظ که بر لب جوی می‌نشسته و گذر عمر را تماشا می‌کرده بگیرید تا بیژن جلالی که چنین سروده: دارایی من خاطره رودخانه‌هاست، در سراشیبی‌های دره و درختان کهن‌سال.

خلاصه که اگر می‌خواهید این لذت آباواجدادی را ارج بنهید، رودخانه درکه بهترین گزینه است که ساعتی در کنارش بنشینید و تفریح کنید.

رودخانه درکه از ارتفاعات توچال سرازیر می‌شود و خنکای قله‌های برفی را با خودش به پایین می‌آورد تا بتوانید تابستان‌ها هندوانه‌هایتان را خنک کنید و زمستان‌ها هم از تماشای آب لذت ببرید. این رودخانه در مسیر پر پیچ‌وخم خود آبشارهای ریز و درشتی هم به خود می‌بیند که اگر با منطقه آشنا باشید می‌توانید به آن‌ها هم سری بزنید.

اگر اهل تهران هستید و کوهنوردی تفریح مورد علاقه شماست، پس در کنار درکه سری هم به این لیست بزنید که از بهترین مسیرهای کوهنوردی تهران برای مبتدی و حرفه‌ای جمع‌آوری شده است.

رودخانه درکه تهران

جنگل کارا

برای رسیدن به جنگل کارا باید مسیر نسبتا زیادی را پیاده طی کنید. برای شروع، باید حدود دو کیلومتر از میدان درکه در امتداد رودخانه جلو بروید تا به دوراهی معروف درکه برسید.

در این دوراهی که نشانه آن کلبه درکه است، مسیر سمت چپ را انتخاب کنید و بازهم حدود یک ساعت به مسیر ادامه دهید تا به جنگل کارا برسید.

اگر نمی‌خواهید ادامه بدهید و قصد صعود ندارید، می‌توانید وسایل پیک‌نیک با خودتان ببرید و در میان درختان باصفای جنگل کارا ساعاتی را سپری کنید.

اما اگر می‌خواهید همچنان به مسیر ادامه دهید و جذابیت‌های دیگر درکه را ببینید، می‌‌توانید برای تجدید قوا زیر سایه‌های درختان جنگل کمی استراحت کنید.

جاهای دیدنی اطراف تهران
جنگل کارا

پناهگاه پلنگ چال

طبق گفته‌های محلی‌ها، دره‌های منطقه درکه روزگاری دور زیستگاه پلنگ‌هایی بوده که احتمالا مثل بسیاری دیگر از نژادهای حیوانات بداقبال، در زمان قاجار به دلیل شکار بی‌رویه منقرض یا حداقل از این منطقه فراری شده‌اند؛ اما هنوز اسمشان بر دره‌های چاله‌مانند کوه‌های توچال باقی مانده است.

قله پلنگ چال یکی از قله‌های رشته‌کوه البرز است که یکی از متداول‌ترین مسیرها برای صعود به آن، از درکه و در امتداد جنگل کارا می‌گذرد.

پناهگاه پلنگ چال که حدودا سه ساعت از میدان درکه فاصله دارد، محلی برای اسکان یا استراحت کوهنوردانی است که عازم قله هستند. این پناهگاه امکاناتی مثل خوابگاه و غذاخوری دارد که البته باید برای استفاده از آن ورودی بپردازید.

قله چین کلاغ

برای رسیدن به قله چین کلاغ، می‌توانید همان مسیر پاکوب را از جنگل کارا و پناهگاه پلنگ چال ادامه دهید. البته مسیرهای دیگری هم برای صعود وجود دارند اما اگر کوهنورد آماتور هستید بهتر است از همین مسیر درکه راه خود را به قله پیدا کنید.

همین‌طور عبور از ‌تعدادی آبشار و غار و چشمه در این مسیر می‌تواند هم برایتان جذاب باشد و هم انرژی بیشتری برای ادامه مسیر به شما تزریق کند.

اگر تصمیم دارید گروهی صعود کنید هم مسیر درکه بهترین انتخاب برای رسیدن به قله است. برخلاف اسم قله، گونه‌های جانوری مختلفی به جز کلاغ در این منطقه زندگی می‌کنند.

اگر شانس با شما یار باشد شاید چشمتان به شغال، شاهین یا عقاب بیفتد. به این نکته هم توجه کنید که آب‌وهوای قله در زمستان معمولا برفی و یخ‌بندان است و برای صعود حتما به حداقلی از تجهیزات کوهنوردی نیاز خواهید داشت.

آبشار هفت حوض

استخر یا آبشار هفت حوض یکی از دیدنی‌ها و البته شنیدنی‌ها (به‌خاطر صدای آب) معروف درکه است که از هفت حوضچه سنگی تشکیل شده است. اگر به‌خاطر پیاده‌روی خسته شدید و خواستید نفسی چاق کنید، هفت حوض یک مکان جذاب برای مکث و استراحت است.

اگر در اطراف تهران دنبال جاهای خوش‌آب و هوا می‌گیردید، علاوه بر درکه پیشنهاد ما لواسان هم است، البته به ویژه اگر می‌توانید یک سفر آخر هفته‌ای کوتاه به آنجا را برنامه‌ریزی کنید.

مکان های دیدنی درکه تهران
آبشار هفت حوض

حسینیه درکه

این حسینیه قدیمی که در مرکز درکه و در مجاورت امامزاده سید محمد والی قرار گرفته، یکی از مهم‌ترین نقاط مذهبی منطقه است.

همان‌طور که اشاره کردیم، مردم درکه از قدیم تعلقات مذهبی استواری داشته‌اند و بسیاری از خانواده‌های منطقه نیز از نسل سادات هستند؛ بنابراین حسینیه درکه در مناسبت‎های مذهبی سال فضایی با شور و حرارت بالا را برای مردم فراهم می‌کند. در روزهای معمولی سال هم مراسم‌های روزمره مثل نماز و دعا در این حسینیه پابرجاست.

برای کوهنوردی در ارتفاعات درکه به چه وسایلی نیاز دارید؟

قبل از اینکه به بررسی تجهیزات لازم بپردازیم، باید به این نکته توجه کنید که اطلاعات مهم‌ترین ابزاری است که برای کوهنوردی نیاز دارید.

اطلاعاتی مثل آگاهی از مسیر و نقشه صعود، وضعیت آب‌وهوا، ارتفاع قله، طول مسیر و داده‎هایی ازاین‌دست به شما کمک می‌کنند تا صعودی کورکورانه نداشته باشید.

هیمالیا یا رشته‌کوه البرز، فرقی ندارد. کوهستان‌ها همیشه برای غافلگیرکردن شما چیزی در آستین دارند.

اما مهم‌ترین و پایه‌ای‌ترین تجهیزات عبارت‌اند از:

 • کفش مخصوص کوهنوردی
 • کوله‌پشتی‌ سبک اما جادار
 • لباس مناسب مثل کاپشن و بارانی، دستمال سر، شلوار راحت و جیب‌دار، کلاه آفتاب‌گیر یا پشمی (وابسته به فصل)، دستکش، جوراب گرم
 • زیرانداز برای استراحت‌های بین‌راهی
 • باتوم کوهنوردی (عصا یا چوب‎دستی حرفه‌ای)
 • قمقمه آب و غذا یا میان وعده سبک
 • لوازم شخصی و بهداشتی مثل لیوان، دستمال و ضدآفتاب
 • سوت نجات برای مواقع ضروری
 • تلفن همراه با شارژ کامل

تفریحات درکه تهران

تمام تفریحاتی که می‌توانید در درکه داشته باشید در چهار دسته کلی قرار می‌گیرند:

 • پیاده‌روی و کوهنوردی برای ورزش‌دوست‌ها
 • پرسه‌زنی در کوچه‌پس‌کوچه‌ها و بافت قدیم
 • طبیعت‌گردی و سرزدن به چشمه‌ها و آبشارها و جنگل و رودخانه
 • شکم‌گردی و امتحان خوردنی‌های هوس‌انگیز، محصولات فصلی و غذاهای لذیذ
 • سورتمه درکه

اینکه کدام‌ یکی از این تفریحات را انتخاب کنید به خودتان و سلیقه همراهانتان بستگی دارد. اما مطمئن باشید که تمام این تفریحات می‌توانند به‌تنهایی یک خاطره خوب و دوست‌داشتنی از گردش در درکه برایتان به جا بگذارند.

سورتمه درکه
سورتمه درکه از پرطرفدارترین تفریحات اطراف شهر تهران است

بهترین رستوران های درکه تهران

رستوران‌ها و کافه‌ها و خوردنی‌های درکه یکی از مهم‌ترین دلایل شهرت این منطقه تفریحی برای گردشگران هستند. لازم نیست حتما شکمو باشید تا غذاها و رستوران‌های درکه شما را به وجد بیاورند، پیاده‌روی و گردش در طبیعت اشتهای هرکسی را باز می‌کند.

رستوران‌ها و کافه‌های زیادی در درکه قرار دارند که ممکن است انتخاب را برای شما سخت کنند. به همین دلیل ما فهرستی از بهترین رستوران‌ها با کیفیت خوب غذا را برای شما آماده کرده‌ایم.

همین جا بگوییم که رستوران های زیر در فهرست بهترین رستوران های تهران هم قرار می‌گیرند!

رستوران جویبار درکه

رستوران جویبار با منویی کامل از انواع کباب و غذاهای ایرانی یک انتخاب خوب برای تکمیل گردش در درکه است. این رستوران با فضای باز و سرسبزی که دارد به همراه ارائه سرویس سفره‌خانه‌ای برای غذا خوردن در کنار خانواده بسیار مناسب است.

علاوه بر رستوران، می‌توانید از کافه این مجموعه هم نوشیدنی و انواع دسر را سفارش دهید. اگر تصمیم دارید در روزهای تعطیل و آخر هفته به این رستوران بروید، شاید بد نباشد که قبل از مراجعه تماس بگیرید و میز رزرو کنید.

نشانی: درکه، انتهای خیابان میراسماعیلی، مسیر کوهنوردی

شماره تماس: ۲۲۴۱۹۰۹۰

رستوران ایوان درکه

همان‌طور که از اسم این رستوران هم قابل حدس است، شما می‌توانید در فضایی ایوان‌مانند و رو به منظره‌ای زیبا غذای خود را صرف کنید.

البته علاوه بر ایوان، فضای داخلی رستوران هم با طراحی و دکوراسیون زیبای خود بسیار جذاب و دل‌انگیز است. کباب‌های مختلف و تنوع غذاها با کیفیت مناسب دست شما را برای انتخاب بهترین گزینه باز می‌گذارد.

نشانی: درکه، خیابان احمدپور، خیابان طه، طبقه سوم رستوران اسپیو

شماره تماس: ۲۲۱۸۶۰۸۴

رستوران کارا درکه

کافه رستوران و سفره‌خانه سنتی کارا با سلف صبحانه و منوی ناهار و شام از ساعت ۶ صبح تا ۱۲ شب میزبان گردشگران است.

فضای داخلی این رستوران با حوض و آب‌نما و آلاچیق و فضای سبز و سنگ‌کاری شده، به‌تنهایی یک درکه کوچک است.

اگر از صبح زود مشغول کوهنوردی و ورزش بوده‌اید، صرف صبحانه در کارا می‌تواند روزتان را بسازد. یا شاید هم برای ناهار هوس یک دیزی سنگی حسابی کرده‎اید که می‌توانید به این رستوران سری بزنید.

نشانی: درکه، مسیر کوهنوردی، پلاک ۱۵

شماره تماس: ۲۲۱۷۴۲۹۲

رستوران اسپیو درکه

فضای باز و باصفا یکی از مهم‌ترین نقاط قوت رستوران اسپیو است. اگر دنبال غذاهای ایرانی هستید، اسپیو با منوی کاملی از انواع کباب، ماهی، خورش و سایر غذاهای سنتی یک گزینه مناسب برای شما خواهد بود.

کیفیت غذاهای رستوران اسپیو هم طبق نظرات کاربران و مشتریان خوب ارزیابی شده است. مخصوصا کباب برگ و شیشلیک این رستوران در میان غذاخوری‌های دیگر درکه زبانزد است.

در روزهای تعطیل و آخر هفته‎ها هم لازم نیست نگران شلوغی باشید، چون این رستوران پارکینگ اختصاصی دارد.

نشانی: درکه، میدان درکه

شماره تماس: ۲۲۱۷۳۷۰۶

رستوران اس پی یو تهران
رستوران اسپیو درکه

رستوران البرز درکه

باغ رستوران البرز همان‌طور هم که از نامش مشخص است، با فضای سبزی بزرگ و باصفا با درختان بلندقامت و در دل کوه درکه محلی بسیار دلپذیر برای غذا خوردن است.

رستوران البرز با دکوراسیونی سنتی و منویی از غذاهای ایرانی کاملا با طبیعت اطراف خود سازگار است و احساس آرامش خاصی به شما منتقل می‌کند.

بهتر است برای روزهای شلوغ از قبل تماس بگیرید و میز رزرو کنید که برای پیدا شدن میز خالی معطل نشوید. سرویس قلیان هم در این رستوران برای مشتریان فراهم است.

نشانی: درکه، انتهای خیابان موسوی مطلق

شماره تماس: ۲۴۴۲۳۲۰۰

بهترین رستوران های درکه تهران
رستوران البرز درکه

کافه گیل درکه

کافه گیل دنج و کوچک و ساده و خودمانی است. با پرسنلی خوش‌برخورد و منویی از انواع نوشیدنی و دسر که می‌توانید هم‌زمان هم از دکور چوبی کافه لذت ببرید، هم از هم‌جواری با رودخانه و هم از طعم خوش چای و قهوه.

نشانی: میدان درکه، خیابان میراسماعیلی

شماره تماس: ۲۲۴۱۵۱۶۸

رستوران گلنار

این رستوران به دلیل دسترسی مناسب یکی از رستوران‌های پرطرف‌دار درکه است. اگر حال‌وحوصله پیاده‌روی ندارید می‌توانید این رستوران را انتخاب کنید.

کیفیت و قیمت غذاهای گلنار مناسب و قابل‌قبول است، مخصوصا شیشلیک گلنار که بین رستوران‌گردها معروف است. دستتان برای انتخاب میز و تخت هم باز است.

این رستوران منوی ایرانی دارد و علاوه بر غذا، می‌‌توانید قلیان هم سفارش دهید.

نشانی: میدان اصلی درکه

شماره تماس: ۲۲۴۰۷۶۱۷

رستوران های درکه
رستوران گلنار

رستوران سنتی مانلی

مانلی برخلاف سایر رستوران‌های معرفی‌شده، از فضای باز بهره نمی‌برد و شما می‌توانید در سالن میز انتخاب کنید؛ بنابراین رستوران مانلی می‌تواند یک گزینه خوب برای صرف غذا در فصل‌های سرد سال در درکه باشد. همچنین با داشتن پارکینگ اختصاصی، از شر مشکل جای پارک هم خلاص می‌شوید. مانلی یک منوی کامل ایرانی دارد و علاوه‌برآن، سرویس قلیان هم برای مشتریان فراهم است.

نشانی: درکه، روبروی خانه معلم

شماره تماس: ۲۲۴۰۹۶۴۸

باغ رستوران صفا

باغ رستوران صفا هم جزو آن دسته از رستوران‌های با فضای باز در درکه است. البته وسعت زیادی ندارد و باتوجه‌به اینکه پارکینگ هم ندارد، شاید انتخاب هوشمندانه‌ای برای روزهای تعطیل و شلوغ نباشد.

اما کیفیت و قیمت غذاهای رستوران صفا متوسط است و منوی کامل غذاهای ایرانی و فرنگی و همچنین سرویس قلیان را هم در اختیارتان خواهد گذاشت.

نشانی: درکه، بین موسوی مطلق و احمدپور

شماره تماس: ۲۲۴۱۳۱۵۵

بهترین فصل برای رفتن به درکه تهران

مناظر طبیعی در هرکدام از فصل‌های سال زیبایی‌های خاص خودشان را دارند. مخصوصا طبیعت درکه که در بهار و تابستان سبز و خنک و ییلاقی است و در پاییز، نارنجی و چشم‌نواز و در زمستان احتمالا برفی یا بارانی.

اگر قصدتان از رفتن به درکه فقط برای صرف غذاست، درکه تهران در پاییز را به شما پیشنهاد می‌کنیم. هم‌زمان با تماشای رنگ‌بندی جذاب پاییزی می‌توانید در فضای باز رستوران‌ها یک نوشیدنی دلچسب بنوشید.

اگر می‌خواهید از طبیعت سبز لذت ببرید و پیاده‌روی‌های طولانی‌مدت در کنار رودخانه و در جنگل را تجربه کنید، قطعا فصل‌های بهار و تابستان بهترین انتخاب خواهند بود تا از گرمای آزاردهنده شهر به خنکای این منطقه ییلاقی پناه ببرید.

اگر می‌خواهید یک صعود برفی به قله‌های پلنگ چال و چین کلاغ را پشت سر بگذارید و عاشق مواجهه با چالش‌های طبیعی هستید، درکه تهران در زمستان این امکان را پیش پایتان می‌گذارد.

البته بهتر است که با راهنمای متخصص و به‌صورت گروهی کوهنوردی کنید تا به مشکلی برنخورید.

در نهایت انتخاب با شماست که کدام فصل، بهترین زمان برای رفتن به درکه است.

اما اگر از ما می‌شنوید، بهتر است به‌جای حساب و کتاب‌های منطقی، به قلبتان گوش دهید و هر زمانی که مادر طبیعت شما را فراخواند، کوله‌تان را بردارید مسیر رفتن به درکه را در پیش بگیرید.

اگر دنبال یک جای عالی برای پیاده‌روی هستید، درکه یکی از بهترین‌هاست. اما پیشنهاد می‌کنیم سری به این مطلب بزنید و لیست مسیرهای پیاده روی در تهران را کامل ببینید.

درکه تهران و جاهای دیدنیش

پارکینگ درکه و شرایط رفتن به آن

پارکینگ درکه در انتهای خیابان درکه و قبل از خانه معلم و در نزدیکی رستوران اسپیو قرار گرفته است. در روزهای شلوغ سال ممکن است برای پیداکردن جای خالی در پارکینگ بیشتر معطل شوید.

دومین پارکینگ نیز در خیابان احمدپور و نزدیک رستوران ماهور قرار دارد که می‌توانید از آن استفاده کنید.

به‌طورکلی در روزهای عادی مشکل خاصی برای جای پارک در این پارکینگ‌‌ها نخواهید داشت اما در شلوغی‌ها باید صبر و تحمل بیشتری از خودتان نشان دهید.

پایان ساعت کاری آن‌ها معمولا تا نیمه‌شب است که البته ممکن است در فصول سرد یک ساعت کمتر باشد.

توصیه‌های مهم برای رفتن به درکه

اگر می‌خواهید برای صعود به قله یا پیاده‌روی به درکه بروید، بهتر است خودتان را پیش از طلوع آفتاب به میدان اصلی برسانید و در بهترین هوا مسیرتان را شروع کنید و از همراهی با دیگر افراد سحرخیز هم لذت ببرید. بهترین انتخاب برای عزیمت به درکه وسایل حمل‌ونقل عمومی است.

کافی است یک‌بار در ترافیک‌های سرسام‌آور گیر افتاده باشید و برای پیداکردن جای پارک حسابی آشفته شده باشید تا قدر رفتن به درکه تهران با مترو دستتان بیاید!

مهم‌ترین توصیه برای رفتن به درکه این است که تاحدامکان سبک‌بار باشید و وسایل و لوازم اضافه و سنگین با خودتان برندارید تا چیزی دست‌وپاگیرتان نشود. توصیه مهم‌ دیگر، چک‌کردن آب‌وهوا است.

همیشه لباس گرم با خودتان داشته باشید و از تجهیزات لازم مخصوصا کفش مخصوص پیاده‌روی یا کوهنوردی غافل نشوید.

حتی اگر تصمیم دارید برای صرف غذا به رستوران بروید، بااین‌حال امتحان خوراک‌ها و خوردنی‌های دکه‌ها را فراموش نکنید، چون همیشه می‌توانید توی بساطشان هوسانه‌های خوشمزه‌ای پیدا کنید.

و توصیه آخر اینکه بهتر است با یک یا چند همراه اهل حال و خوش‌ذوق و همپا به درکه بروید و در کنار هم تفریح کنید تا همه چیز، بیشتر بهتان مزه دهد!

اجاره اقامتگاه و ویلا در اطراف تهران

اجاره اقامتگاه در تهران و اطراف تهران

اگر ساکن پایتخت نیستید، هیچ نگران نباشید. برای تهران‌گردی و درکه‌گردی حتما لازم نیست از اهالی تهران باشید.

اگر قصد سفر دارید، می‌توانید به‌سادگی از جاباما بهترین و مناسب‌ترین اقامتگاه‌ها را در تهران جستجو و رزرو کنید و با خیال راحت به گشت‌وگذار در پرهیاهوترین شهر ایران بپردازید.

پاسخ به سوالات متداول درباره درکه تهران

آدرس درکه تهران کجاست؟

درکه تهران در منطقه دو در شمال تهران قرار دارد. از طریق بزرگراه چمران و خیابان شیخ فضل‌الله می‌توانید خود را به خیابان درکه برسانید.

میدان درکه کجاست؟

میدان اصلی درکه در انتهای خیابان درکه قرار دارد. اگر از بزرگراه چمران وارد شیخ فضل‌الله شوید می‌توانید خیابان درکه را پیدا کنید.

چطور درکه برویم؟

با خودروی شخصی می‌توانید از طریق بزرگراه چمران خود را به درکه برسانید. اگر اتوبوس را ترجیح می‌دهید می‌توانید با خط یک بی‌آرتی در ایستگاه پارک وی پیاده شوید و از آنجا با تاکسی به درکه بروید.

آیا می‌توان درکه را با مترو رفت؟

بله. بعد از سوارشدن در خط یک، در ایستگاه میدان تجریش پیاده شوید و از آنجا خودتان را با اتوبوس یا تاکسی به درکه برسانید.

آیا درکه بازه؟

درهای طبیعت همیشه به روی شما باز هستند. اما در شرایط کرونا ممکن است بسیاری از رستوران‌ها یا مراکز مختلف در درکه با محدودیت‌هایی مواجه باشند. اخبار را چک کنید، اگر شرایط بحرانی نباشد بیشتر امکانات درکه در اختیارتان خواهد بود.

مسیر میدان درکه تا قله پلنگ چال چند کیلومتر است؟

از میدان تا قله، در حدود ۱۲ تا ۱۳ کیلومتر فاصله است.

درکه یعنی چه؟

درکه از ترکیب کلمه دره + ک تصغیر ساخته شده که به معنای دره کوچک است.

بهترین رستوران درکه تهران کجاست؟

بستگی دارد که ذائقه و سلیقه شما چطور باشد، اما بهترین‌های درکه معمولا رستوران‌های اسپیو، گلنار، البرز، صفا، کارا، ایوان و جویبار هستند که اکثرا منوی ایرانی سرو می‌کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + 7 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن