جاباما

سفر به جزیره هندورابی ؛ گنج پنهان میان موج‌ها!

در هر نقطه ای از ایران، همیشه مقاصدی هست که شما را شگفت‌زده کند. این بار به جنوبی‌ترین نقطه ایران می‌رویم؛ جزیره هندورابی، مقصدی بکر در خلیج فارس. جایی که یک مقصد تمام عیار برای سفر طبیعت‌گردی و دور شدن از فضای شلوغ شهر است. اگر هم طرفدار سفر شیک و لاکچری هستید، با سفر به کیش حتما باید یک روز را به این جزیره اختصاص دهید. آماده سفر به جزیره هندورابی شوید؛ جزیره‌ای خاص، بکر و تاریخی!

جزیره هندورابی کجاست؟

با سفر به خلیج فارس، فرصت تجربه‌های جدید را در مناطق مختلف از دست ندهید. جزیره هندورابی که در قلب خلیج فارس قرار گرفته، فاصله کمی با کیش دارد و یکی از توابع آن در بندر لنگه استان هرمزگان محسوب می‌شود. این جزیره می‌تواند به تنهایی مقصد جذابی برای سفر شما باشد. همچنین می‌توانید در هنگام سفر به کیش، چند ساعتی را در این جزیره سپری کنید و از فضای بکر و سواحل زیبایی آن لذت ببرید.

جزیره هندورابی

راه‌های دسترسی به جزیره هندورابی

با وجود اینکه هندورابی از جمله جزایر بسیار کوچک خلیج فارس با مساحت کمی است ولی راه‌های دسترسی مختلفی به آن وجود دارد. رایج‌ترین مسیرهای دسترسی به جزیره هندورابی از روش‌های زیر است:

  • جزیره کیش: امکان خرید بلیط کشتی؛ فاصله ۱,۵ ساعت
  • جزیره چیرویه: استفاده از قایق موتوری؛ فاصله ۲۰ دقیقه
  • فرودگاه جزیره هندورابی
فرودگاه هندورابی

جزیره هندورابی روی نقشه

 اگر قصد یک سفر متفاوت را دارید، می‌توانید روی نقشه‌ ایران در جنوبی‌ترین نقطه، درست در دل خلیج فارس، جزیره هندورابی را میان جزیره کیش و جزیره لاوان پیدا کنید. این جزیره کوچک در غرب کیش قرار گرفته است که تجربه‌ای متفاوت را در سفر به جنوب کشور برای شما رقم خواهد زد.

جزیره هندورابی روی نقشه

فاصله جزیره هندورابی تا کیش

هندورابی جزیره کوچکی است که وسعت چندانی ندارد. به همین دلیل به سادگی می‌توانید خود را جزیره‌های دیگر مثل کیش برسانید. مخصوصا اینکه هندورابی بخشی از جزیره کیش به شمار می‌رود. هندورابی در فاصله ۲۸ کیلومتری از کیش قرار گرفته که شما می‌توانید از طریق کشتی‌هایی که هر روزه از کیش به هندورابی می‌روند، خود را به این جزیره برسانید.

اگر از جزیره کیش به هندورابی می‌روید، بد نیست که فهرستی از تمام دیدنی های جزیره کیش را هم داشته باشید و از وقت‌گذرانی در این جزیره زیبا لذت تمام ببرید!

جالب است بدانید که …

سفر به جزیره هندورابی شما را به سرزمین عجایب خواهد برد. عجایبی که در کمترین جایی با این ویژگی‌ها با آن برخورد خواهید کرد:

  • در ابتدای ورود به جزیره، احتمالا باور نمی‌کنید که کسی در این جزیره سکونت داشته باشد؛ اما زیاد عجله نکنید، در این جزیره تاریخی حدود ۱۹۰ نفر سکونت دارند که بیشتر به زبان عربی صحبت می‌کنند. در سال‌های اخیر هم به دلیل وجود گردشگران، افرادی که به فارسی هم آشنا باشند، می‌توانید به سادگی پیدا کنید.
  • این جزیره کوچک، یکی از مناطقی است که در چند سال آینده جای خود را در صنعت گردشگری به خوبی باز خواهد کرد. اولین شاهد این مدعا هم احداث فرودگاه در هندورابی است.
  • هندورابی یک منطقه کاملا مسطح است که بلندترین قسمت آن فقط ۴۵ متر ارتفاع دارد.
هندورابی کیش کجاست

جاذبه‌های دیدنی در سفر به هندورابی

جزیره هندورابی با وجود مساحت ۲۳ کیلومتر مربعی، جاذبه‌های زیادی را در خود جا داده است. اگر اهل طبیعت‌گردی باشید، محال است بتوانید از سواحل و صدای مرغان دریای که صبح‌ها شما را بیدار می‌کنند به سادگی بگذرید. اگر هم اهل تفریحات آبی هستید، هندورابی یکی از خلوت‌ترین و بهترین مناطقی است که می‌توانید روی آن حساب کنید. مهم‌ترین جاذبه‌های این جزیره جمع و جور را می‌توان شامل موارد زیر دانست:

روستا هندورابی

در این جزیره یک روستا به همین اسم وجود دارد که دیدن آن خالی از لطف نیست. خانه‌های این روستا از جنس مرجان، سنگ و گچ به رنگ سفید ساخته شده که شکل متفاوتی به روستا بخشیده است. جمعیت ۱۹۱ نفری روستا طبق سرشماری سال ۱۳۹۵ شامل ۱۴۱ مرد و ۵۰ زن هستند که شغل بیشتر آن‌ها ماهیگیری و غواصی است. مردم این روستا عرب زبان هستند و برخی از آن‌ها به زبان فارسی هم آشنایی دارند. این روستا همچنین دارای درمانگاه، سوپر مارکت و مدرسه و مسجد است.

در اطراف روستای هندورابی، دو روستای تاریخی به نام الدورات و الصرا قرار گرفته است. این دو روستا که در حال حاضر بخش‌های زیادی از آن‌ها تخریب شده است، روزگاری پایگاه نظامی پرتغالی‌ها بوده است.

روستای هندورابی
روستا هندورابی

قبرستان هندورابی

یکی دیگر از جاذبه‌های تاریخی جزیره هندورابی، قبرستان تاریخی این جزیره است. در این قبرستان بومیان این منطقه و همچنین پرتغالی‌هایی که در زمان اشغال جنوب ایران در این منطقه بودند، به خاک سپرده شده‌اند.

وجه بارز این قبرستان، مدل قبرهای آن است که بر اساس جنسیت مشخص شده است. قبرهایی که بدون هیچ نام و نشانی هستند و برای مردان یک سنگ و برای زنان دو سنگ قبر روی هم قرار گرفته است.

اگر اهل ماجراجویی هستید، می‌توانید سفر زمینی به کیش داشته باشید و از آنجا هم هندورابی را ببینید! سفر زمینی به کیش به نظرتان عجیب و غیرممکن است؟ پس بهتر است در مجله جاباما در مورد راه های سفر زمینی به کیش بیشتر بخوانید.

قبرستان جزیره هندورابی
قبرستان هندورابی

ساحل هندورابی

در جزیره هندورابی می‌توانید از سواحل بکر و خلوت آن لذت ببرید. جایی که شاید بتوانید به سادگی در آن سواحل اختصاصی برای خود پیدا کنید و لذت ببرید. در سواحل این جزیره می‌توانید انواع تفریحات آبی از شنا تا غواصی و قایق‌سواری را انجام دهید و تجربه نابی را برای خود رقم بزنید.

در بخش‌هایی از این جزیره عمق آب ۵ تا ۸ متر است. در سواحل شرقی آن نیز عمق آب ۸ تا ۱۸ است که بهترین منطقه برای غواصی و لذت بردن از دنیای زیر آب با وجود ماهی‌های رنگارنگ و ستاره‌های دریایی است.

اگر اهل شنا، غواصی، آفتاب گرفتن و فعالیت‌های لب ساحلی و تفریحات دریایی هستید، پس حتما شناختن زیباترین سواحل کیش هم در این مطلب در مجله جاباما برایتان جذاب است!

ساحل هندورابی
ساحل هندورابی

تخم‌گذاری لاک پشت‌ها

یکی از پدیده‌های طبیعی که به سختی می‌توان از آن گذشت، تخم‌گذاری لاک پشت‌ها در سواحل است. جزیره هندورابی یکی از مکان‌هایی است که می‌توانید هر ساله شاهد تخم‌گذاری لاک پشت‌ها در اسفندماه باشید. تجربه بی‌نظیر دیدن لاک پشت‌های کوچکی که لب ساحل سر از تخم بیرون می‌آورند و زیر موج‌های ساحل شنی هندورابی شنا می‌کنند.

دیدنی های هندورابی

تفریحات مختلف در ساحل هندورابی

در چند سال اخیر جزیره هندورابی تبدیل به یک مقصد گردشگری شده است که پتانسیل بالایی برای جذب گردشگران مختلف دارد.

احداث کلوپ و سایت‌های تفریحی در این جزیره تفریحات مختلفی از جمله جت اسکی، موتور سواری دور جزیره، سافاری، غواصی و همچنین دیدن حیوانات مختلف آبی را در این جزیره فراهم کرده است.

غواصی در هندورابی

رزرو ویلا، اقامتگاه و هتل در کیش برای بازدید از هندورابی

بخش زیادی از گردشگرانی که به جزیره هندورابی سفر می‌کنند، پس اقامت در کیش، وارد این جزیره می‌شوند. پس یک راه ساده برای لذت بردن از جزیره هندورابی با سفر به کیش محقق می‌شود. شما می‌توانید با رزرو ویلا، اقامتگاه یا هتل مورد نظر خود در کیش، چند ساعت از سفر خود را در جزیره هندورابی سپری و لذت سفر خود را بیشتر کنید.

اگر ترجیح می‌دهید در هتل اقامت کنید و البته در سفرتان به جنوب ساکن جزیره کیش می‌شوید و از آنجا به هندورابی می‌روید، می‌توانید در مجله جاباما با بهترین هتل های کیش از نظر مسافران این جزیره هم آشنا شوید.

سوالات متداول در مورد جزیره هندورابی

هندورابی در کجا قرار دارد؟

جزیره هندورابی در خلیج فارس بین جزیره کیش و جزیره لاوان قرار گرفته که از توابع جزیره کیش و استان هرمزگان به شمار می‌رود.

تفریحات هندورابی چیست؟

شما می‌توانید در هندورابی انواع تفریحات آبی، مثل شنا، قایق‌سواری، غواصی و جت اسکی را تجربه کنید. همچنین از موتور سواری دور جزیره لذت ببرید.

بهترین و نزدیک‌ترین مسیر رفتن به جزیره هندورابی چیست؟

برای رفتن به جزیره هندورابی می‌توانید بلیط هواپیما بگیرید و وارد فرودگاه این جزیره شوید. اما نزدیک‌ترین مسیر از طریق بندر چیرویه با ۲۰ دقیقه فاصله است. از جزیره کیش هم ۱,۵ فاصله دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 2 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن