داشتن میزبان خوب یکی از عواملی است که تجربه سفر و خاطرات آن را برای افراد دل‌چسب می‌کند؛ بنابراین شما که مسئولیت میزبانی یک اقامتگاه گردشگری را پذیرفته‌اید، باید تمام تلاش خود را برای ارائه خدمات مطلوب، برخورد خوب و برقراری ارتباط مؤثر با مهمانان خود داشته باشید.


یکی از مواردی که در این راه می‌تواند به شما کمک کند، دسترسی به نظرات مسافران و استفاده از آن‌ها برای رفع مشکلات و بهبود وضعیت اقامتگاهتان است.


گرفتن نظرات مثبت و انتقادهای سازنده، اگر به درستی مطرح شوند می‌توانند قوی‌ترین انگیزه را در میزبان ایجاد کنند تا برای بهبود کسب و کار خود بکوشد.


از سوی دیگر، در سامانه‌هایی مثل جاباما که امکان امتیازدهی به شیوه میزبانی و امکانات اقامتگاه وجود دارد، تعداد کامنت‌های مثبت بیش‎تر و امتیاز بالاتر، بر کلیک‌هایی که هر اقامتگاه دریافت می‌کند، تأثیر می‌گذارد.


یعنی شما با ارائه خدمات بهتر و جلب رضایت مهمانان، شانس خود را برای سودآوری بیشتر اجاره اقامتگاه افزایش می‌دهید.


ما در این مقاله می‌خواهیم به شما بگوییم که چطور می‌توانید مهمانان خود را راضی نگه‌ دارید و برای این کار بر چه نکاتی باید تمرکز بیش‌تری داشته باشید.


اهمیت نظر مسافران برای افزایش رزرو و اجاره اقامتگاه‌ها


اهمیت نظر مسافران برای افزایش رزرو و اجاره اقامتگاه‌ها

هر یک از مسافرانی که با رضایت قلبی و خاطراتی خوش اقامتگاه شما را ترک کند، می‌توانید یک مبلغ شفاهی در مورد آن باشد.


این مسافران احتمالاً در بازگشت، خاطرات خوش سفر را برای دوستان و اقوام خود تعریف می‌کنند. یکی از اصلی‌ترین سؤالاتی که در چنین مواقعی از مسافر پرسیده می‌شود، چگونگی اقامت او در شهر مقصد است.


وقتی مسافر با شوق و ذوق زیاد از کیفیت اجاره اقامتگاه و رفتار شما به‌عنوان میزبان تعریف کند، احتمالاً مخاطب او برای تجربه سفری مشابه کنجکاو می‌شود و تلاش می‌کند در سفر خود، حتماً آن را امتحان کند.


از سوی دیگر، این مهمانان راضی می‌توانند با ثبت نظر و امتیازدهی در صفحه اقامتگاه شما در سایت جاباما، به دیده شدن بیش‌تر و جذب مسافران کمک می‌کند.


حتماً می‌خواهید بدانید که نظر مسافران چطور بر افزایش رزرو و اجاره اقامتگاه‌ها اثر می‌گذارد؟ ما در این بخش به چند نمونه از مهم‌ترین موارد آن اشاره می‌کنیم:


درج نظر مثبت در سایت


درج نظر مثبت در سایت

وقتی مسافران با رضایت اقامتگاه شما را ترک می‌کنند، نظر خود را در سایت درج می‌کنند. زمانی که تعداد این کامنت‌ها و بازخوردها بالا رود، سایر افرادی که به دنبال رزرو اقامتگاه هستند، مکان شما را به‌عنوان یک اقامتگاه مناسب و شما را به‌عنوان یک میزبان خوب می‌شناسند.


این موارد باعث می‌شود تا احتمال رزرو اقامتگاه شما از سوی کاربرانی که قصد اجاره ویلا یا هر اقامتگاه دیگری دارند، افزایش یابد.


حتی اگر کامنت‌های منفی از مسافران دریافت می‌کنید، اصلاً نگران نشوید. نحوه پاسخگویی شما به این کامنت‌ها، سایر کاربران را با مسئولیت‌پذیری شما آشنا می‌کند.


از سوی دیگر می‌توانید از این نظرات در جهت بهبود کیفیت مکان و امکانات اقامتگاه خود استفاده کنید و رضایت مسافران آتی را فراهم کنید.


دادن امتیاز بالا به اقامتگاه


دادن امتیاز بالا به اقامتگاه

هر مسافر می‌تواند بعد از ترک اقامتگاه به آن امتیاز دهد. این امتیازدهی از طریق عددی که هر کاربر از بین یک تا پنج به آیتم‌های زیر می‌دهد محاسبه می‌شود:


  • تطابق با آگهی: مطابقت شرایط و امکانات اقامتگاه با توضیحات و عکس‌هایی که در سایت درج شده است
  • نحوه میزبانی: برخورد میزبان، در دسترس بودن و نوع رفتار او با مسافران در هر شرایطی
  • نظافت: تمیزی، پاکیزگی، تعویض ملافه‌ها و روبالشی‌ها، تمیزی ظروف و ضدعفونی شدن سرویس بهداشتی
  • موقعیت مکانی: دسترسی مناسب مسافران به اقامتگاه بر اساس توضیحات میزبان یا نقشه و نزدیکی به مکان‌های تفریحی، گردشگری، تاریخی و...
  • خدمات و سرویس دهی: نوع و کیفیت خدماتی که در سایت برای اقامتگاه ذکر شده است؛ مثل سرو غذا و زمان آن، وجود رستوران، بهره‌مندی از اینترنت، خدمات صوتی و تصویری و...
  • ارزش قیمت: این آیتم بسیار مهمی است و در واقع به تناسب بین امکانات و شرایط اقامتگاه شما و مبلغی که کاربران برای اجاره آن پرداخته‌اند، مرتبط است. اگر این امتیاز کم باشد، یعنی مکان اجاره‌ای شما از نظر آن‌ها ارزش این مقدار پول را نداشته است. اما در صورتی که امتیاز بالایی به این آیتم بدهند، یعنی اقامتگاه شما از نظر آن‌ها ارزش پولی که بابت اجاره پرداخت شده را داشته است.

امتیازی که اقامتگاه شما بر میانگین رأی کاربران دریافت می‌کند، می‌تواند یکی از مهم‌ترین شانس‌های آن برای دریافت کلیک بیش‌تر و احتمال رزرو بالاتر شود.


در واقع سایت جاباما به مسافران امکان می‌دهد تا در بخش فیلترها، امتیاز اقامتگاه مورد نظر خود را فیلتر کنند. از آنجا که بیش‌تر مسافران به دنبال اقامتگاه‌هایی با امتیاز بالا هستند، هر چه امتیاز بالاتری داشته باشید، در این سایت بیش‌تر دیده می‌شوید.


در نتیجه کاربران می‌توانند با بررسی سایر شرایط و نکات مد نظر خود، اقامتگاه شما را برای اجاره و رزرو در زمان معین انتخاب کنند.


رزرو اقامتگاه در سفرهای بعدی


رزرو اقامتگاه در سفرهای بعدی

خاطرات خوب سفر و شرایطی که مسافران در طول آن تجربه می‌کنند، می‌تواند انگیزه‌ای برای سفر دوباره به آن محل و گشت‌و گذار دوباره در همان حال و هوا باشد.


اگر شما به‌عنوان یک میزبان خاطرات خوبی از خود در ذهن مهمانانتان به جا بگذارید و شرایط خوبی را در اقامتگاه خود به آن‌ها اختصاص دهید، احتمالاً در سفرهای بعدی شانس میزبانی مجدد از آن‌ها را خواهید داشت.


در سایت جاباما میزبان‌های مختلفی را پیدا می‌کنید که سال‌هاست مسافرانی ثابت با رضایت کامل در اقامتگاه آن‌ها اسکان می‌کنند و خاطرات خوبی را از سفر و میزبان خود برای دوستان و اطرافیانشان نقل می‌کنند.


برای مسافران راضی این نکات فراموش نشود!


برای مسافران راضی این نکات فراموش نشود!

با توجه به آنچه درباره اهمیت رضایت مسافران در افزایش رزرو اجاره اقامتگاه ذکر کردیم، حتماً متوجه شده‌اید که برای رسیدن به درآمد مناسب باید یک میزبان همه چیز تمام باشید.


این میزبانی درجه یک از اهمیتی که به کیفیت و بهداشت اقامتگاه خود می‌دهید و برخورد مناسبی که با مسافران دارید آشکار می‌شود. برای جلب رضایت هر چه بیش‌تر مسافران و مهمانان اقامتگاه خود لازم است به این چند نکته توجه اساسی کنید:


بومی سازی اقامتگاه های خود


بومی سازی اقامتگاه های خود

لذت بردن از سفر و استراحت در حال و هوایی متفاوت با آنچه هر روز تجربه می‌کنیم، تنها بخشی از اهداف سفر است. بیش‌تر مردم به مسافرت می‌روند تا با فرهنگ، آداب و رسوم و نمادهای محلی نقاط مختلف کشور آشنا شوند و بر دانش و آگاهی خود اضافه کنند.


اگر اقامتگاهی که مسافران در طول سفر در آن اسکان دارند، دارای رگه‌هایی از فرهنگ، صنایع دستی و آیین‌های محلی مردم آن دیار باشد، قطعاً حضور در آن برای مهمانان جذاب‌تر خواهد بود.


معماری سنتی و حفظ بافت قدیمی اقامتگاه‌ بوم گردی و ویلاهای اجاره‌ای در نقاط مختلف کشور، مسافران را با حال و هوای محلی آن منطقه آشنا می‌کند.


شما حتی می‌توانید اقامتگاه نوساز و مدرن خود را با اِلِمان‌ها و نمادها محلی منطقه‌تان تزئین کنید و مسافران را با فرهنگ کهن آن منطقه آشنا کنید.


این موضوع در مورد اقامتگاه‌هایی که به سرو غذا هم می‌پردازند بسیار اهمیت دارد. بسیاری از مسافران دوست دارند غذاهای سنتی و محلی مناطقی را که به آنجا سفر کرده‌اند، امتحان کنند.


شما به‌عنوان میزبان باید تلاش کنید تا این غذاها و نحوه سرو آن‌ها بیش‌ترین نزدیکی را به نمونه‌های سنتی آن‌ داشته باشد و خاطره‌ای خوش در ذهن مهمانان باقی بگذارد.


ضمناً اگر می‌خواهید حداکثر تلاش خود را برای جلب رضایت مهمانان به کار گیرید، بهتر است در کنار غذاهای سنتی، حداقل یکی دو نوع غذای مدرن هم به منوی خود اضافه کنید.


این کار به افرادی که تمایلی به خوردن غذاهای محلی ندارند حق انتخاب بیش‌تری می‌دهد و از این که میزبان برای آن‌ها اهمیت ویژه قائل شده خوشحال خواهند شد.


توجه به بهداشت اقامتگاه


توجه به بهداشت اقامتگاه

برای یک مسافر هیچ چیز بدتر از این نیست که در بدو ورود به اقامتگاهی که از مدت‌های قبل رزرو کرده است، با محیطی آشفته، کثیف و نامرتب مواجه شود.


این موضوع باعث نارضایتی قطعی مسافر و همراهان از همان ابتدا می‌شود و ممکن است بر بازخورد آن‌ها از نحوه پذیرایی و سایر امکانات اقامتگاه هم تأثیر بگذارد.


مهم‌ترین کاری که شما به‌عنوان میزبان باید انجام دهید این است که بین زمان خروج مسافر قبلی و ورود مسافر بعدی، چند ساعت زمان برای خود در نظر بگیرید.


در این مدت، اقامتگاه را بعد از خروج مسافران جارو بزنید، به تعویض ملافه‌ها و روتختی‌ها و روبالشی‌ها بپردازید. سرویس بهداشتی را ضدعفونی کنید و ظرف‌ها و آشپزخانه را بادقت نظافت کنید.


در صورت وجود استخر در محوطه ویلا می‌توانید به ضدعفونی کردن آب آن هم بپردازید و شرایط را برای ورود مهمانان جدید مهیا کنید.


به تمام اجزای مکان مورد نظر توجه کنید و هر نوع خرابی و اشکالی را برطرف کنید. زمانی که مسافران جدید قدم به اقامتگاه شما می‌گذارند، نباید اثری از مسافران قبلی در آن و بر روی اشیا وجود داشته باشد.


نظافت احتمالاً یکی از اصلی‌ترین نکاتی است که مسافران به هیچ عنوان آن را نادیده نخواهند گرفت. شما می‌توانید امیدوار باشید که آن‌ها مثلاً کمبود برخی از امکانات را به موقعیت مکانی ویلا یا میزبانی خوب شما ببخشند؛ اما نظافت در بسیاری از موارد خط قرمز مسافران است.


هیچکس دوست ندارد که در ازای اسکان در یک اقامتگاه، سلامت همراهان خود را به خطر بیندازد یا در محیطی کثیف و نامرتب برای چند روز زندگی کند.


رفتار دوستانه با مسافران


رفتار دوستانه با مسافران

بهتر است کسانی مسئولیت میزبانی از یک اقامتگاه را بر عهده بگیرند که از صبر و حوصله و توانایی برقراری ارتباط با انواع و اقسام مسافران برخوردار باشند.


این کار نیاز به تمرین و کسب مهارت کافی دارد. ممکن است در نخستین تجربه‌ها کمی برای هماهنگی و برقراری ارتباط دچار مشکل شوید، اما به‌تدریج متوجه می‌شوید که به چه شکلی می‌توانید جای خود را در دل مسافران اقامتگاه خود باز کنید.


شاید یک مسافر چند مورد نقص یا ناهماهنگی در شرایط و امکانات اقامتگاه را نادیده بگیرد، ولی عدم برخورد مناسب و شیوه میزبانی جزو مواردی است که برای همیشه در خاطر او باقی خواهد ماند.


بارها پیش آمده که مسافران از میزبانی فردی به حدی رضایت داشته‌اند که فقط اقامتگاه او را برای سفرهای خود به منطقه مورد نظر انتخاب می‌کنند. به طور کلی روی خوش، پاسخگویی مناسب و در دسترس بودن، مهم‌ترین فاکتورهای یک میزبان خوب است.


زمانی که شما اقامتگاه خود را به گروهی اجاره می‌دهید، باید انتظار هر موقعیتی را داشته باشید. مثلاً ممکن است مسافران شما در ترافیک مسیر بمانند و با چند ساعت تأخیر و حتی در نیمه‌های شب به مقصد برسند.


عدم پاسخگویی شما در این ساعات ممکن است باعث سردرگمی و بروز مشکلاتی برای مسافران در شهری که آشنایی کافی با آن ندارند بشود.


در چنین شرایطی حتماً هماهنگی‌های لازم را انجام دهید و زمان حدودی اعلام شده توسط مسافران منتظر ورود آن‌ها باشید. گاهی ممکن است مهمانان برای رسیدن به مناطق گردشگری شهر یا جاهای دیگر به راهنمایی شما نیاز داشته باشید. در چنین مواقعی با صبر و حوصله پاسخگوی آنان باشید و راهنمایی‌های لازم را ارائه کنید.


توجه به کامنت‌های مسافران


توجه به کامنت‌های مسافران

این موضوع یکی از مهم‌ترین مواردی است که موجب ایجاد رضایت در مسافران می‌شود. وقتی شما به کامنت‌های مثبت یا منفی آن‌ها با روی باز و سعه صدر پاسخ می‌دهید، آن‌ها از بازخورد شما انرژی خوبی دریافت می‌کنند.


از سوی دیگر با تشکر از کامنت‌های مثبت و اصلاح موارد گفته شده در کامنت‌های منفی، ارتباط خوبی با آن‌ها برقرار خواهید کرد.


این کامنت‌ها می‌تواند بهترین مشوق برای تلاش شما جهت بهبود شرایط و امکانات اقامتگاه و نحوه میزبانی‌تان باشد. هر چه بازخوردهای بیش‌تری از مسافران دریافت کنید و پاسخ‌های مناسبی به آن‌ها بدهید، شخصیت و منش خود را به آن‌ها و حتی مسافران بعدی نمایان خواهید کرد.


اگر کاربری متوجه شود که شما در پاسخ به یک کامنت انتقادی، برخوردی توهین آمیز از خود نشان می‌دهید، احتمالاً ریسک رزرو اقامتگاه شما با وجود ده‌ها نکته مثبت را نمی‌پذیرد.


اما در صورتی که برخورد پذیرا و ملایمی از شما ببیند، می‌تواند حدس بزند که شما میزبان خوبی برای او و همراهانش خواهید بود.


از سوی دیگر، مواردی که مسافران در کامنت‌ها ذکر می‌کنند یکی از بهترین نکات برای اصلاح اقامتگاه و بهبود آن در جهت خواست و سلیقه مخاطبان است.


مثلاً اگر چندین کامنت در مورد فشار آب ساختمان یا صدای ناهنجار تخت دریافت می‌کنید، می‌توانید با اصلاح و رفع این موارد و اعلام آن در پاسخ کاربران، رضایت مسافران آتی را فراهم کنید.


بزرگی می‌فرماید: دوست آن است کو معایب دوست، همچو آیینه روبرو گوید... از گرفتن کامنت‌های انتقادی نترسید و از آن‌ها به‌عنوان راهکاری برای ارتقاء کیفیت و شرایط اقامتگاه خود در آینده استفاده کنید.


بهترین راه برای اجاره اقامتگاه خود


بهترین راه برای اجاره اقامتگاه خود

اگر اقامتگاه مناسبی برای اجاره دارید و می‌خواهید از آن به‌عنوان یک منبع درآمد مناسب و پایدار استفاده کنید، حتماً سری به جاباما بزنید.


شما می‌توانید در این سایت، اقامتگاه خود را با بهترین شرایط برای اجاره به هر مهمان و مسافر اعلام کنید و بعد از ثبت نام و طی کردن مراحل و هماهنگی‌های لازم، نخستین مسافر را در اقامتگاه خود بپذیرید.


شما به‌عنوان یک میزبان حق انتخاب‌های زیادی دارید و می‌توانید با توجه به موقعیت محل مورد اجاره خود، به مسافران اجازه برگزاری مهمانی و دورهمی، ورود حیوانات خانگی، استعمال دخانیات و... بدهید. حتی اگر تمایلی به این موارد ندارید، هیچ مانعی برای پذیرش شرایط وجود ندارد و شما بر اساس سلیقه و شرایط خود می‌توانید به مسافران اجازه این کارها را ندهید.


از سوی دیگر، شرایط کنسل کردن رزرو و جریمه کاربران هم با رأی و نظر خودتان اتفاق می‌افتد. شما می‌توانید شرایط آسان یا سختی برای کنسل کردن رزرو اقامتگاه خود در نظر بگیرید و بپذیرید که با کنسل شدن رزرو از سوی مسافر، بخشی زیاد یا کمی از مبلغ پرداخت شده با شرایط مختلف به او برگردانده شود.


جاباما پلتفرمی تخصصی و حرفه‌ای برای اجاره اقامتگاه است که می‌تواند شرایط مناسبی برای مسافران و میزبانان اقامتگاه فراهم آورد. در این سایت همه چیز به صورت آنلاین و بدون نیاز به مراجعه حضوری انجام می‌شود.


شما تنها برای استقبال از مسافران در محل اقامتگاه و تحویل کلید به آن‌ها و سپس در روز پایانی برای دریافت کلید از آن‌ها در محل حضور خواهید داشت.


ضمناً تمام پرداختی‌ها از طریق درگاه الکترونیکی در سایت جاباما انجام می‌شود و شما نیازی به مراجعه حضوری به بانک یا داشتن دستگاه پوز برای دریافت حق اجاره ندارید.


پاسخ به سوالات متداول درباره نکات مهم افزایش رزرو اقامتگاه و نظرات مثبت مسافران برای میزبان ها


برای این که مسافران راضی باشند چه نکاتی باید رعایت شود؟

شما به‌عنوان یک میزبان باید تمام شرایط را برای آسایش و راحتی مهمانان اقامتگاه خود فراهم آورید. پاسخگویی مناسب و به جا آوردن بهترین آیین میزبانی، نظافت مناسب اقامتگاه پیش از ورود مهمانان جدید، استفاده از نمادهای طبیعی و خاطره‌انگیز بومی و سنتی در محل، تهیه غذاهای محلی و باکیفیت و... اصلی‌ترین نکاتی است که به رضایت مهمانان منجر می‌شود.

از چه طریق می‌توانیم اقامتگاه خود را اجاره دهیم؟