جاباما

وقوع سیل در مناطق روستایی مازندران و گلستان؛ بایدها و نبایدها مقابله با سیل

هم‌زمان با بارش باران تابستانی در اغلب شهرهای استان مازندران و گلستان و کاهش محسوس دما، سازمان هواشناسی نسبت به وقوع سیل در این استان‌ها هشدار داده بود. بارش شدید باران باعث جاری شدن سیل و فروریختن پل ارتباطی در چند روستا شده است. همین موضوع باعث شده دو اقامتگاه روستایی جاباما با نام‌های «کلبه لپور هومن» و «کلبه لپور حامد» از طریق جاده در دسترس نباشند.

مدیرکل هواشناسی مازندران اشاره کرده است رگبار باران، رعد و برق، وزش باد و احتمال تگرگ در دامنه‌ها و ارتفاعات استان مازندارن و گلستان ادامه دارد؛ به همین دلیل سرپرست پلیس راه مازندران از مردم خواست از تردد غیرضروری در محورهای کوهستانی خودداری کنند. هرچند او به این نکته اشاره کرد که ترافیک در جاده‌های استان عادی و روان است.

اگر سفر جاده‌ای می‌روید، در یک نوشته در مجله جاباما می‌توانید درباره لیست لوازم مسافرتی خودرو بیشتر بخوانید تا در چنین شرایط بحرانی در خطر نیفتید.

سیل

با توجه به ادامه‌ی بارش‌ها‌ در ارتفاعات استان‌های مازندارن و گلستان و هشدار خطر وقوع سیل در استان گیلان، رعایت نکات ایمنی در این مناطق از اهمیت زیادی برخوردار است. جاباما از شما می‌خواهد در صورت تردد از جاده‌های شمالی چند نکته ساده را جهت حفظ سلامتی خود و همراهانتان رعایت کنید:

  • همراه داشتن کیف کمک‌های اولیه یکی از نکات ضروری برای داشتن سفری ایمن است. از مجهز بودن کیف کمک‌های اولیه خود اطمینان حاصل کنید. همچنین در صورتی که داروهایی فاسد شدنی در آن دارید تاریخ انقضای آن‌ها را چک کنید.
  • قبل از تردد در جاده‌ها حتما از وضعیت جوی جاده‌ها به خصوص در مناطق کوهستانی و پرباران اطمینان حاصل کنید. برای آگاهی از وضعیت راه‌های کشور می‌توانید با شماره ۱۴۱ تماس بگیرید.
  • در طول سفر خود حتما آب‌آشامیدنی کافی و موادغذایی مناسب همراه داشته باشید.
  • اگر با بارندگی مواجه شدید و کنار رودخانه یا نهر آب قرار داشتید، هرچه سریع‌تر از بستر رودخانه فاصله بگیرید. به هنگام بارندگی حتی توقف در کنار مسیل‌های خشک هم خطرناک است.
  • از عرض رودخانه، سواحل آن یا پل‌های روی رودخانه، مخصوصا پل‌های چوبی غیر مستحکم عبور نکنید.
  • اگر در مسیرهای جاده‌ای در محاصره سیل قرار گرفتید بدون سیم‌کارت و آنتن‌دهی موبایل می‌توانید با شماره ۱۱۲ امداد و نجات هلال احمر ایران تماس بگیرید. در صورتی که در مناطق شهری دچار حادثه شدید با شماره ۱۲۵ آتش‌نشانی تماس بگیرید.
  • آبِ سیل آلوده است. به هیچ وجه از آن برای آشامیدن یا شستشو استفاده نکنید.
  • حتی اگر علایمی از سیل دیده نمی‌شود در مکان‌هایی که آب بالا آمده توقف نکنید.
  • از تردد شبانه در مکان‌هایی که احتمال وقوع سیل وجود دارد خودداری کنید.

جاباما به شما عزیزان توصیه می‌کند در صورتی که قصد سفر به استان مازندارن و گلستان را دارید، با رعایت نکات ساده که در بالا ذکر شد، ایمنی و سلامت خود و عزیزانتان را حفظ کنید. همچنین امیدواریم امدادرسانی در مناطق آسیب‌دیده هرچه سریع‌تر صورت بگیرد و از صمیم قلب برای افراد آسیب دیده آرزوی سلامتی و تندرستی داریم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × سه =

دکمه بازگشت به بالا