اگر از شما بپرسند که در سفر قرار است کجا اقامت کنید، به‌احتمال زیاد نام یک هتل را می‌آورید. ممکن است به ویلاهای اجاره‌ای و سوئیت‌ها اشاره کنید. در میان تمام انتخاب‌ها، متل جایگاه ویژه‌ای ندارد، اصلا نمی‌دانیم تفاوت متل و هتل در چیست!


اکثر ما تفاوتی بین هتل و متل قائل نیستیم. تصور عموم این است که متل، مکانی مانند هتل است و همان امکانات را دارد. همین حالا باید بگوییم که این موضوع، تصوری اشتباه است.


تفاوت هتل و متل در چندین نکته بسیار مهم است. معماری ساختمان‌ها، امکانات، محل ساخت و تعداد اتاق‌های این دو باهم تفاوت دارند. اگر شما هم کنجکاو شده‌اید که بیشتر درباره متل بدانید، تا انتها این مطلب را دنبال کنید.


متل چیست؟


بیایید ابتدا نگاهی به تعریف این نوع اقامتگاه بیندازیم و خودش را جداگانه و آن‌طور که هست، بشناسیم.


متل در واقع ماهیتی بین‌راهی‌تر از هتل دارد. متل‌ها در ابتدا جایی برای اقامت موتورسواران بودند و درست حدس زدید خود واژه متل هم ترکیب موتور و هتل است!


تعریف متل به زبان ساده اقامتگاه جمع‌وجوری است که پارکینگ آن درست در مقابل ساختمان قرار می‌گیرد و برخلاف هتل در آن جایی به نام لابی در کار نیست.


دو واژه motor inn یا motor lodge هم به جای واژه motel در زبان انگلیسی رایج هستند.


متل‌ها به صورت تاریخی در بین‌راه قرار داشتند و این یعنی زمین ساخت آن‌ها ارزان‌تر بود. پس بیایید با یک تفاوت مهم متل و هتل کار را شروع کنیم و بعد عمیق‌تر به این داستان بپردازیم: متل ارزان‌تر از هتل است!


اگر می‌خواهید دانش خود را در مورد انواع اقامتگاه افزایش دهید، خوب است این مطلب را در مورد تفاوت هاستل و هتل هم بخوانید.


متل چیست
کلمه متل از ترکیب دو واژه هتل و موتور ساخته شده است

کوتاه درباره تاریخچه متل


تاریخچه متل با تاریخچه تولید ماشین‌ها و احداث جاده‌ها گره خورده است. ازآنجایی‌که کاربرد اصلی متل، ارائه اقامتگاهی برای مسافران بین‌راهی است، جاده‌ها تأثیر بسیار زیادی بر روی گسترش این نوع اقامتگاه‌ها داشتند. رونق اصلی متل‌ها بعد از پایان جنگ جهانی دوم آغاز شد.


پیش از جنگ نیز در سال ۱۹۲۵ اولین متل در کالیفرنیا ساخته شد. در آن زمان، متل‌ها کمتر از ۲۰ اتاق داشتند و فقط نیازهای ابتدایی مسافران را برطرف می‌کردند.


بعد از جنگ، ساختن ماشین‌ها و گسترش جاده‌ها در آمریکا با سرعت پیشرفت کرد. با این پیشرفت و بیشتر شدن تعداد مسافران، متل‌ها نیز بیشتر شدند.


با گذشت زمان، متل‌ها به نوع متداولی از اقامتگاه‌ها تبدیل شدند. حالا متل، اقامتگاهی است که برای مسافران دوچرخه‌سوار بهترین گزینه است، اتاق‌های بیشتری نسبت به گذشته دارد و امکانات بیشتری را نیز تأمین می‌کند.  تفاوت های متل و هتل، از ساختمان تا خدمات!


حتماً شما هم در سریال‌های آمریکایی، متل‌ها را دیده‌اید. ساختمان‌هایی با تعداد طبقات کم که معمولاً در کنار جاده ساخته می‌شوند.


اگر هم متل‌ها و هم هتل‌ها محلی برای اقامت هستند، پس چه تفاوتی دارند؟ چند تفاوت اساسی در مکان، قیمت و حتی تعداد اتاق‌های متل و هتل وجود دارد. قرار است یکی‌یکی این تفاوت‌ها را برای شما بررسی کنیم.


تفاوت در مکان متل و هتل


مهم‌ترین فرق متل و هتل چیست؟ اساساً هدف از ساخت متل، ارائه اقامتگاهی با امکاناتی معقول به مسافران بین‌راهی است.


برای مثال کسانی که مجبورند به خطر شغل خود سفرهای طولانی بروند و در طول سفر از چندین شهر عبور می‌کنند، می‌توانند در متل‌ها ساکن شوند.


یکی دیگر از کاربردهای جالب متل‌ها این است که اقامتگاهی بسیار ایده‌آل برای کسانی است که با دوچرخه سفر می‌کنند.


همین کاربردها باعث شده که مهم‌ترین تفاوت هتل و متل در مکان احداث آن‌ها باشد. متل‌ها اغلب در کنار مسیر و در جاده‌ها ساخته می‌شوند.


اگر به سفری طولانی می‌روید که نمی‌توانید کل مسیر را در یک روز رانندگی کنید، اقامت در متل می‌تواند شما را از سرگردانی نجات دهد.


یکی از نکاتی که موقع رزرو هتل یا متل باید بدانید این است که اصطلاحاتی که هنگام انتخاب اتاق یا خدمات به کار می‌روند به چه معنا است. در این‌جا با اصطلاحات رایج در هتل آشنا شوید.


فرق متل و هتل
متل معمولا لابی ندارد و پارکینگ آن درست مقابل ساختمان است

تفاوت در ساختمان و معماری


در این مورد نیز کاربرد متفاوت متل باعث می‌شود که معماری کاملاً متفاوتی داشته باشند.


کسی که هتل می‌سازد، قصد دارد اقامتگاهی در شهر و در نزدیکی بهترین و کامل‌ترین امکانات بسازد. چنین محلی باید معماری زیبا و دل‌نشینی داشته باشد.


در طرف دیگر اما متل‌ها کاملاً در نقطه مقابل قرار می‌گیرند. هدف از ساخت متل، ساخت اقامتگاهی ساده است که بتواند نیازهای مسافران را تأمین کند. به همین دلیل است که معماری متل‌ها بسیار ساده‌تر از هتل‌ها است.


در متل‌ها از تزئینات کمتری استفاده می‌شود. تعداد طبقات متل‌ها نسبت به هتل‌ها کمتر است و در اکثر موارد ساختمان‌هایی با یک یا دوطبقه هستند.


برای فراهم‌کردن راحتی بیشتر مسافران، در اتاق متل‌ها به پارکینگ دسترسی دارد. این ویژگی باعث می‌شود حمل بار راحت‌تر و سریع‌تر صورت بگیرد.


یک تفاوت مهم دیگر در نحوه ساخت متل و هتل این است که در اتاق‌ها در هتل‌ها، داخل ساختمان است. در متل‌ها در اتاق بیرون قرار می‌گیرد. به این معنی که وقتی به متل رسیدید، می‌توانید مستقیماً وارد اتاق خود شوید.


یکی دیگر از انواع اقامتگاه، اقامتگاه‌های بوم‌گردی هستند. با بوم گردی و تفاوت آن با هتل در این مطلب آشنا شوید.


تفاوت متل با هتل چیست
متل‌ها امروزه می‌توانند لوکس‌تر از تعریف واقعی آن‌ها باشند

تفاوت در خدمات و کارکنان متل و هتل


اگر به اقامت در هتل‌های لوکس با کامل‌ترین امکانات عادت دارید، ممکن است اقامت در متل برایتان دشوار باشد. هتل‌ها طیف وسیعی از امکانات را در اختیار مسافران قرار می‌‌دهند.


ساده‌ترین و ارزان‌ترین هتل‌ها نیز رستوران دارند. تعداد کارکنان هتل‌ها بیشتر است و هرکدام وظیفه خاص خود را دارند. درباره متل‌ها اما ماجرا کمی فرق می‌کند.


در متل‌ها تعداد کارکنان بسیار کمتر از هتل‌ها است. یک فرد ممکن است مسئولیت پذیرش چندین فرد را به عهده داشته باشد. امکانات متل نیز محدودتر از هتل است. اکثر متل‌ها رستوران ندارند.


امکاناتی مانند رستوران و یا استخر را می‌توانید در متل‌های لوکس پیدا کنید. از طرفی دیگر این نکته را باید بدانید که در اصل متل‌ها، اقامتگاه‌های لوکس محسوب نمی‌شوند.


اکثر افرادی که در متل ساکن می‌شوند، تمام روز را بیرون از اتاق سپری می‌کنند و فقط شب‌ها برای خواب به متل برمی‌گردند.


اگر تنها به دنبال اتاقی ساده و راحت برای خوابیدن می‌گردید که از شهر هم دور باشد، به سراغ متل بروید.خدمات متل
اتاق‌ها و خدمات متل به صورتی است که برای یک اقامت کوتاه مناسب باشند

تفاوت در امکانات هتل و متل


محل متل‌ها دورتر از مرکز شهر است. در اطراف متل‌ها نمی‌توانید همه امکانات را پیدا کنید. از طرفی هم متل‌ها در جایی ساخته می‌شوند که دسترسی راحتی به امکانات ساده و ضروری وجود داشته باشد.


در نزدیکی متل‌ها، فروشگاه‌های مواد غذایی و بنزین وجود دارد. سایر امکانات، مانند رستوران‌های لوکس و یا مراکز خرید از متل‌ها فاصله دارند.


ازآنجایی‌که متل‌ها اقامتگاه‌های بین‌راهی هستند، طبیعی است که نسبت به این امکانات فاصله زیادی داشته باشند. ممکن است برخی متل‌ها رستوران هم داشته باشند؛ اما پیش از اقامت در متل، مطمئن شوید که مواد غذایی لازم را با خود به همراه دارید.


تفاوت در هزینه‌ها متل و هتل


یکی از تفاوت‌های اساسی متل و هتل این است که نحوه محاسبه هزینه هتل و متل با یکدیگر متفاوت است.


در متل، هزینه اقامت شما به‌صورت ساعتی محاسبه می‌شود. همان‌طور که گفتیم، متل‌ها بیشتر برای کسانی است که سفر طولانی دارند و مجبورند بین راه جایی ساکن شوند.


همین موضوع باعث می‌شود که مدت‌زمان اقامت اکثر مسافران در متل کوتاه باشد. نبود امکانات، خدمات فراوان و یا تفریح‌های جذاب اطراف هتل، از دیگر دلیل‌هایی است که باعث می‌شود افراد در متل کمتر بمانند.


همه این ویژگی‌ها نشان می‌دهند که چرا متل از هتل ارزان‌تر است.


اگر به فکر رزرو هتل در خارج از کشور هستید، این راهنما را در مورد رزرو هتل خارجی بخوانید.


تفاوت متل و هتل چیست
متل با همه امکانات و شرایطی که دارد اصولا باید ارزان‌تر از هتل باشد

تفاوت در مدت‌زمان اقامت


هتل‌ها در مرکز شهر ساخته می‌شود. جایی که دسترسی راحتی به انواع تفریحات و دیدنی‌ها وجود دارد. متل‌ها کنار جاده هستند و تنها بدیهی‌ترین امکانات مانند مواد غذایی و بنزین در اطرافشان پیدا می‌شود.


بدیهی است که مسافران تمایل بیشتری به ماندن در هتل‌ها داشته باشند. معمولاً سفر افراد در هتل‌ها چند روز و در متل‌ها ممکن است چند ساعت و یک شب باشد.


آیا متل ها هم ستاره دارند؟


تعداد ستاره‌های هر هتل بر اساس استانداردهای جهانی تعیین می‌شوند. این استانداردها، میزان امکانات و خدمات هتل‌ها را می‌سنجند و براین‌اساس، تعداد ستاره‌های آن را تعیین می‌کنند.


درباره متل‌ها این استانداردهای جهانی وجود ندارند. ازآنجایی‌که اساساً همه متل‌ها اقامتگاه‌هایی با امکانات و خدمات محدود هستند، تعریف چنین استانداردهایی معنا ندارد.


در برخی نقاط به متل‌ها درجه‌ای نسبت می‌دهند. عدد این درجه می‌تواند ۱.۵ و یا ۲.۵ باشد. این درجه نیز بر اساس پاکیزگی و بهداشت متل تعیین می‌شود.


پس ستاره نداشتن را هم می‌توان در لیست تفاوت های متل و هتل گذاشت.


اصلا می‌دانید معنی ستاره‌ها در هتل چیست؟ در اینجا درباره ستاره های هتل و معیار ستاره‌گذاری بیشتر بخوانید.


متل دوبی
یک متل لوکس در دوبی

با انواع متل آشنا شوید


در تعریف متل گفتیم اقامتگاهی است که امکانات چندانی ندارد؛ اما برخی از متل‌ها می‌توانند نسبت به بقیه از امکانات بیشتری برخوردار باشند. باتوجه‌به همین نکته متل‌ها به دودسته تقسیم می‌شوند.


دسته اول: متل‌هایی هستند که از فقط امکانات ضروری و موردنیاز مسافران را تأمین می‌کنند. در این متل‌ها نباید توقع رستوران و یا امکانات بیشتر در اتاق‌ها داشت.


دسته دوم: این دسته نسبت به دسته اول خدمات بیشتری به مسافران ارائه می‌دهد. برای مثال متل‌هایی که رستوران و استخر دارند در این دسته قرار می‌گیرند. در این متل‌ها، اتاق‌ها نیز امکانات بیشتری دارند.


باتوجه‌به همه این نکات نباید فراموش کنیم که متل جایی برای اقامت تفریحی نیست. به این نوع اقامتگاه‌ها فقط می‌توان به‌عنوان جایی برای استراحت بین سفر نگاه کرد.انواع متل
این روزها متل می‌تواند ساده و ارزان باشد یا حتی لوکس‌تر از هتل

رزرو متل برای چه سفرهایی و چه افرادی مناسب است؟


متل، جایی است که در حومه شهر و در کنار جاده‌ها و آزادراه‌ها ساخته می‌شود. به استراحتگاه‌ها و تفرجگاه‌های بین مسیر فکر کنید. این مکان‌ها فقط ساده‌ترین امکانات را در اختیار شما قرار می‌دهند. متل‌ها هم اقامتگاه‌هایی با همین حد از امکانات هستند.


برخی از آن‌ها رستوران ندارند. باتوجه‌به تمامی این تعاریف، می‌توان گفت که متل فقط جایی برای خوابیدن است. اقامتگاهی که اتاق برای استراحت در اختیار شما قرار می‌دهد.


از همه این نکات می‌توان نتیجه گرفت که متل برای افرادی مناسب است که فقط قصد استراحت بین مسیر را دارند


کسانی که سفری طولانی در پیش دارند و می‌خواهند یک شب در طول سفر خود وقفه بیندازند، می‌توانند در متل ساکن شوند.


اقامت در متل برای افرادی که کارشان سفر کردن است هم بسیار مناسب است. برای مثال افرادی که با دوچرخه به شهرهای بسیار می‌روند، می‌توانند در متل ساکن شوند.


اگر به دنبال سفری تفریحی با امکاناتی کامل و خدماتی پیشرفته هستید، اقامت در متل برای شما مناسب نیست. تفاوت های مهم متل و هتل نشان می‌دهد که بهتر است شما هتل را برای اقامت انتخاب کنید.


اگر هنوز نمی‌دانید چه اقامتگاهی برای سفرتان مناسب است، این مطلب را در مورد انواع هتل بخوانید.


تفاوت قیمت متل و هتل
متل برای یک اقامت کوتاه و اگر سخت‌گیر نیستید، مناسب است

آیا در ایران متل داریم؟


متل‌ها در ایران نیز وجود دارند. با این تفاوت که ممکن است متل‌های ایران کمی با تعاریف استاندار متل متفاوت باشند. متل‌های ساخته شده در ایران امکانات بیشتری دارند.


برخی از آن‌ها داخل شهر هستند و دسترسی خوبی به امکانات و تفریحات دارند. این نکته را هم بد نیست بدانیم که اکثر متل‌های ایران در شمال کشور و استان مازندران ساخته شده‌اند.


یکی از متل‌ها اصیل و معروف شمال ایران، متل پارسیان کلاردشت است. این متل در نزدیکی کلاردشت ساخته شده است. معماری آن شبیه به سایر متل‌ها است؛ اما به‌جای یک اتاق ساده، یک خانه دوبلکس در اختیارتان قرار می‌دهد. امکانات متل پارسیان کلاردشت نیز با تعریف استاندارد متل متفاوت است. اقامت در این متل به معنی داشتن امکانات کامل و خانه‌ای مجهز است.


در شیراز نیز و در نزدیکی مجموعه پاسارگاد، متلی به نام متل دنای شیراز قرار دارد. هزینه اقامت در این متل نسبت به سایر هتل‌های شیراز مناسب‌تر است. این متل، واحدهایی مستقل و جدا از هم در اختیارتان قرار می‌دهد. برای بازدید ساده از تخت‌جمشید و نزدیکی به این محل، اقامت در متل دنای شیراز انتخاب خوبی است.


نام متل قو را دیگر حتماً همه ما شنیده‌ایم. متل قو اما تفاوت‌های بسیاری با یک متل معمولی دارد. مهم‌تر از همه این سؤال است که متل قو رامسر کجاست. این ساختمان در مرکز استان مازندران ساخته شده است و به راستی می‌توان گفت تفاوت متل و هتل را کمرنگ جلوه داده است!


متل قو اقامتگاهی لوکس محسوب می‌شود و در روزهای اوج سفر، تعداد مسافران آن به ۲۰۰ هزار نفر نیز می‌رسد.متل قو
متل قو در ایران با تعریف کلیشه‌ای یک متل متفاوت است

رزرو متل در ایران


رزرو متل در ایران با رزرو هتل و یا هر نوع اقامتگاه دیگری، تفاوت ندارد. شما می‌توانید به سایت‌های آنلاین رزرو اقامتگاه مانند سایت جاباما مراجعه کنید.


با انتخاب شهر مقصد، تمام اقامتگاه‌های آن شهر به شما نمایش داده می‌شوند. دیگر فرقی نمی‌کند که این اقامتگاه متل باشد یا هتل و یا ویلاهای مستقل.


راه دیگر این است که مستقیماً با شماره متل موردنظر خود تماس بگیرید و رزرو خود را انجام دهید.


پاسخ به سوالات رایج درمورد تفاوت هتل و متل


متل قو چیست؟

متل قو، یک متل معروف در ایران است که در شهر رامسر و حاشیه دریا قرار دارد. این محله امروز با نام سلمانشهر شناخته می‌شود.

معنی متل چیست؟

متل چه امکاناتی دارد؟