منطقه ییلاقی سلانسر یکی از جذاب‌ترین ییلاق‌های بکر و باصفای شمال ایران است که به ویژه در فصل تابستان طرفداران زیادی دارد. این منطقه خوش آب و هوا با طبیعت بی‌نظیر خود در نزدیکی شهر رودبار قرار گرفته و به دلیل فاصله کمی که با مرکز استان گیلان دارد، یک مقصد بسیار محبوب گردشگری به حساب می‌آید.

سلانسر منطقه‌ای بکر و زیبا در آغوش طبیعت است و همین موضوع باعث شده تا بسیاری از گردشگران با هدف رهایی از هیاهوی زندگی شهری و کسب آرامش راهی سفر به آن شوند. بدون شک چند روز ماندن در محیط آرام و باطراوت منطقه، شما را از نظر جسم و جان ریکاوری خواهد کرد.

حتی تصور گشت و گذار در طبیعت بکر و آرام، سکوت و آرامش محیط، لذت قدم زدن بر فراز ابرها و تنفس هوای پاک و باطراوت کوهستان هم دلچسب است. اما اگر می‌خواهید این تصاویر ناب را با جان و تن خود درک کنید، همین حالا بار سفر را ببندید و راهی سلانسر شوید.

البته بهتر است پیش از شروع سفر ادامه مطلب را بخوانید تا با خیال راحت سفرتان را آغاز کنید. ما در این مطلب با معرفی سلانسر، تکه ای از بهشت در رودبار شما را با این منطقه ییلاقی زیبا، آب و هوا و مسیر دسترسی به آن آشنا می‌کنیم. با ما همراه شوید.

معرفی ییلاق سلانسر

معرفی ییلاق سلانسر اگر از شهر رودبار به سمت منطقه کوهستانی شمال آن حرکت کنید، پس از مدت زمانی کوتاه به یکی از زیباترین، خوش آب و هواترین و بی‌نظیرترین مناطق ییلاقی ایران می‌رسید. سلانسر؛ تکه‌ای از بهشت در رودبار است که همه آنچه برای لذت بردن از طبیعت گردی نیاز دارید، در اختیار شما قرار می‌دهد.

سلانسر در واقع یکی از مناطق ییلاقی رستم آباد - منطقه‌ای در فاصله ۱۵ کیلومتری رودبار - است که در ارتفاع ۱۲۰۰ تا بیش از ۱۴۵۰ متری سطح دریا قرار دارد. بسیاری از گردشگران، سلانسر را با هدف رهایی از گرمای شدید تابستان و پناه بردن به طبیعت بکر و آرام آن انتخاب می‌کنند. البته این تنها دلیل سفر به سلانسر نیست.

این منطقه ییلاقی بکر و جذاب پوشیده از گونه‌های گیاهی متنوع است. طبیعت‌گردان با سفر به ییلاق زیبا، علاوه بر لذت بردن از مناظر طبیعی و آب و هوای مطبوع، گونه‌های گیاهی موجود در این ناحیه را رصد می‌کنند.

شما در حین گشت و گذار و طبیعت‌گردی در سلانسر می‌توانید انواعی از گیاهان دارویی خاص و کمیاب را که در دشت‌های وسیع و مرتفع می‌رویند ببینید.

آثار تاریخی کشف شده در این منطقه نشان می‌دهد که انسان‌ها از قرن‌ها پیش در سلانسر و نواحی اطراف آن اقامت داشته‌اند.

این موضوع غنای فرهنگی و اهمیت تاریخی این منطقه را به بینندگان یادآوری می‌کند بقایای مربوط به قلعه تاریخی لشکرگاه سلانسر که متعلق به قرن پنج تا هفت هجری قمری است، جذابیت زیادی برای علاقه‌مندان به تاریخ ایران زمین دارد.

سلانسر همیشه، حتی در روزهای بلند و آفتابی تابستانی هم خنک است و این موضوع باید به عنوان مهم‌ترین ویژگی این منطقه برای سفر در نظر گرفته شود.

اگر قصد سفر به سلانسر رودبار را دارید، حتماً لباس گرم و وسایل مورد نیاز برای اقامت در چنین آب و هوایی را به همراه داشته باشید.

ویژگی‌های ییلاق سلانسر رودبار

ویژگی‌های ییلاق سلانسر رودبار یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد ییلاق سلانسر، وجود چندین آبگیر و مرداب در این منطقه است. در گویش گیلگی به آبگیرهای طبیعی، سَل گفته می‌شود. بنابراین به نظر می‌رسد نام سلانسر هم برگرفته از همین موضوع باشد.

با توجه به این که در روزهای زمستانی سلانسر در این منطقه برف می‌بارد، آب حاصل از ذوب شدن برف‌ها در گودی‌های دشت جمع شده و تشکیل آبگیرهای طبیعی زیبایی را می‌دهد.

این آبگیرها یا سَل‌ها علاوه بر زیبایی و طراوت بخشیدن به محیط، نقش مهمی در اکوسیستم منطقه و هویت‌بخشی به این ییلاق زیبا دارند. البته با توجه به نبود آب لوله کشی، تأمین آب مورد نیاز مردم منطقه و مسافران هم از طریق این آبگیرها خواهد بود.

آبگیرهای سلانسر در بخش دشتی ییلاق قرار دارند که پوشش گیاهی مرتعی متفاوتی دارد. بخش دامنه ییلاق هم پوشیده از درختانی مثل بلوط، کاج، توسکا و... است.

به طور کلی ییلاق سلانسر و سایر ییلاقات بخش جنوبی رشته کوه البرز در مقایسه با بخش شمالی خشک‌تر است؛ اما این موضوع باعث کاهش تنوع گیاهان این منطقه نمی‌شود.

پوشش گیاهی ییلاق سلانسر و نواحی اطراف آن به حدی غنی است که در گذشته، اکثر دامپروران منطقه شفت و فومن از مراتع آن برای چراندن دام‌های خود استفاده می‌کنند. این کار هنوز کم و بیش رواج دارد و برای مسافرانی که در فصل تابستان به این نواحی می‌روند، فرصت خوبی برای خرید محصولات محلی و لبنیات سنتی خواهد بود.

به هر حال شما در مسیر رسیدن به این ییلاق زیبا، از جاده‌ای پر پیچ و خم که توسط درختان تنومند بومی به همراه میوه‌های جنگلی و... احاطه شده عبور می‌کنید. با نزدیک شدن به ساعات پایانی روز و زیاد شدن مه، این جنگل چشم‌نواز در دریایی از ابرها غرق می‌شود و منظره‌ای رؤیایی و رازآلود را خلق می‌کند.

با توجه به پوشش گیاهی خاص این منطقه، حیوانات متعددی هم در آن زندگی می‌کنند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به گراز و شغال اشاره کرد.

علاوه بر این پرندگانی مثل توکای سیاه، قمری و... هم در لا‌به‌لای درختان یا دشت‌های وسیع این منطقه لانه دارند و نوای روح‌بخش آن‌ها، حس و حال زیبایی به محیط می‌بخشد.

آب و هوای ییلاق سلانسر

آب و هوای ییلاق سلانسر ییلاق‌ها همیشه به عنوان خنک‌ترین بخش در هر منطقه شناخته می‌شوند و از روزگار گذشته محل اقامت و استراحت اهالی پایین‌دست در فصل تابستان بودند. ییلاق سلانسر رودبار هم از این قاعده مستثنی نیست.

آب و هوای ییلاق سلانسر در بیش‌تر ماه‌های سال سرد است و بارش زیاد برف و باران باعث تداوم سرما در آن می‌شود. همین موضوع باعث شده تا دمای هوای این منطقه حتی در گرم‌ترین روزهای تابستانی هم از ۲۳-۲۲ درجه سانتی گراد بالاتر نرود.

البته دما در ساعات پایانی شب به حدود ۱۰ درجه و کم‌تر هم می‌رسد که ممکن است تصور آن برای شما با توجه به میانگین دمای تابستانی متوسط شهرهای ایران کمی عجیب به نظر برسد!

به طور کلی میانگین دمای تابستانی سلانسر رودبار ۱۸ درجه سانتی‌گراد است که برای تفریح و گشت و گذار در این منطقه با طبیعت جذاب و دیدنی، بسیار ایده‌آل و مطلوب است.

شما می‌تواند در گرم‌ترین روزهای سال و بدون نگرانی از گرمازدگی و عرق کردن، در طبیعت زیبای این منطقه به گشت و گذار بپردازید و حسابی لذت ببرید.

البته این قسمت جذاب ماجراست! زمستان‌های سرد و طولانی ییلاقات باعث می‌شود تا این مناطق عملاً غیر قابل سکونت شود و دسترسی به نواحی مرتفع برای چند ماه از سال بسیار دشوار باشد.

دمای زیر صفر، بارش برف زیاد و یخ زدن مسیر، راه دسترسی به سلانسر و سایر نواحی ییلاقی اطراف آن را در زمستان‌ها صعب‌العبور می‌کند و رسیدن به منطقه فقط با کمک راهنمای حرفه‌ای و تجهیزات مخصوص امکان‌پذیر است.

فاصله رشت تا سلانسر

فاصله رشت تا سلانسر پیش‌تر گفتیم که ییلاق سلانسر در ارتفاعات رستم آباد رودبار قرار دارد. فاصله ثبت شده بین شهر رشت و رستم آباد ۵۲ کیلومتر است که با در نظر گرفتن ترافیک معمولی، حدود ۴۵ دقیقه زمان نیاز دارید تا به رستم آباد برسید.

فاصله رستم آباد تا سلانسر هم اگرچه بسیار کم است، اما به دلیل خاکی و ناهموار بودن بخشی از جاده، سرعت حرکت در مسیر کم‌تر خواهد بود و حدوداً ۳۰ تا ۴۵ دقیقه زمان می‌برد تا از رستم آباد به سلانسر برسید.

مجموع این اعداد و ارقام نشان می‌دهد هر زمان از رشت به سمت ییلاق سلانسر حرکت کنید، حدود ۵/۱ ساعت بعد به این منطقه رؤیایی و زیبا خواهید رسید. با توجه به این فاصله، به نظر می‌رسد بازدید از ییلاق سلانسر رودبار می‌تواند فرصت خوبی برای مسافرانی باشد که در رشت اقامت دارند.

اگر شما در ساعات ابتدایی صبح راهی این ییلاق بهشت‌گونه و باصفا شوید، به راحتی می‌توانید در آن به گشت و گذار بپردازید.

با توجه به نبود برق در منطقه، اقامت شبانه در ییلاق سلانسر رودبار به امکانات ویژه‌ای که در کمپ‌ها وجود دارد وابسته است. پس اگر چنین امکاناتی در اختیارتان نیست، بهتر است پیش از تاریک شدن هوا به سمت رشت برگردید.

چند نکته مهم برای سفر به سلانسر

چند نکته مهم برای سفر به سلانسر اگر برای اولین بار به ییلاق سلانسر رودبار سفر می‌کنید، ممکن است به دلیل آشنا نبودن به محیط و شرایط سفر به مناطق ییلاقی دچار دردسر شوید. به همین دلیل ما در این بخش به طور خلاصه چند نکته مهم درباره سفر به سلانسر را بیان می‌کنیم تا راهگشای شما در طول سفر باشد:

  • حتماً پیش از سفر وضعیت آب و هوای منطقه را بررسی کنید. در صورتی که احتمال وقوع باران یا رگبار موقت و رعد و برق وجود دارد، سفر به ارتفاعات ممکن است خطرناک باشد
  • پیش از شروع سفر باک خودرویتان را پر کنید تا نگرانی در مورد تمام شدن بنزین در مسیر کوهستانی ییلاق نداشته باشید
  • سلانسر آب، برق، گاز و سایر امکانات رفاهی را ندارد. بنابراین در صورتی که قصد ماندن در این منطقه را دارید، حتماً تمامی تجهیزات مورد نیاز مثل آب آشامیدنی، چراغ قوه، پتو، کیسه خواب، غذا کافی و... داشته باشید
  • در سلانسر معمولاً رطوبت هوا خیلی بالاست. به همین دلیل ممکن است برای پیدا کردن چوب خشک برای روشن کردن آتش دچار مشکل شوید. اگر قصد کمپ کردن دارید، بهتر است از مناطق پایین دست چوب مورد نیازتان را تهیه کنید
  • طبیعت بکر سلانسر بسیار پاک و عاری از هر نوع آلودگی و زباله است. پس اگر دوست دارید این زیبایی طبیعی برای نسل‌های آینده هم باقی بماند، از ریختن زباله در آن خودداری کنید. چند کیسه اضافه همراه داشته باشید و تمامی زباله‌های تولید شده در طول تفریح و تفرجتان را با خود برگردانید. تلاش کنید تا ردپایی از حضور انسان در این محیط زیبا و بکر باقی نماند
  • در صورت مشاهده حیوانات و پرندگان منطقه، به آن‌ها آزار نرسانید و بدون ترساندن حیوانات، از محل زندگیشان دور شوید

    بهترین زمان سفر به سلانسر

    بهترين-زمان-سفر-به-سلانسر.jpg سلانسر مانند سایر مناطق ییلاقی شمال ایران، مقصد مناسبی برای سفر در اواخر فصل بهار و تابستان است. از اواسط اردیبهشت که کم‌کم حال و هوای شهرهای گیلان تغییر می‌کند، زمان سفر به سلانسر هم آغاز می‌شود.

در روزهای پایانی بهار، دشت‌های ییلاق سلانسر پوشیده از گل‌های رنگارنگ کوچک و بزرگی هستند که جلوه‌ای بهشت‌گونه به طبیعت آن می‌دهند. این روزها سلانسر در زیباترین حالت ممکن است و گرمای نسبی هوا باعث می‌شود تا در طول روز به راحتی در طبیعت منطقه گردش کنید. البته ساعات پایانی شب دما کاهش پیدا می‌کند و مه‌آلود شدن هوا، حال و هوایی رازآلود به مناظر طبیعی آن می‌بخشد.

با ورود به فصل تابستان، شرایط برای گشت و گذار در ییلاق سلانسر مساعدتر می‌شود. گرم شدن هوا در بیش‌تر شهرهای ایران، جمعیت بیش‌تری از مسافران را با هدف برخورداری از آب و هوای خنک ییلاقی و طبیعت بکر این منطقه به سلانسر می‌کشاند.

تابستان بهترین زمان برای کمپینگ در سلانسر است. در این روزها می‌توانید از حضور در دل دشت‌های سرسبز و مناطق جنگلی آن نهایت لذت را ببرید و به تماشای جنگل ابر، این زیبایی غیر قابل وصف بنشینید.

هر چه به سمت روزهای پاییز می‌رویم، هوای سلانسر خنک‌تر و جمعیت مسافران آن هم کم‌تر می‌شود. با شروع باران‌های پاییزی، دسترسی به این منطقه به علت لغزندگی جاده دشوار خواهد بود. روزهای برفی زمستان هم زمان مناسبی برای سفر به سلانسر رودبار نیست. مسیر صعب‌العبور و نبود امکانات رفاهی در منطقه ممکن است سلامت مسافران را به خطر بیندازد.

البته شما می‌توانید در برخی از روزهای پاییزی و زمستانی که خبری از بارش برف و باران نیست، از طبیعت زیبای اطراف رستم‌ آباد و جاهای دیدنی آن بازدید کنید و نیازی به صعود به ارتفاعات ییلاقی منطقه نیست. راهنماهای محلی هم می‌توانند به شما در رسیدن به مناطق دیدنی اطراف کمک کنند.

جاهای دیدنی اطراف سلانسر

جاهای دیدنی اطراف سلانسر اگر قصد سفر به سلانسر رودبار را دارید، می‌توانید علاوه بر گشت و گذار در این ییلاق زیبا و باصفا، از مناطق دیدنی اطراف آن هم بازدید کنید.

در نزدیکی سلانسر و شهر رودبار دیدنی‌های زیادی وجود دارد که گردشگران را به تماشای خود فرا می‌خوانند. در ادامه به معرفی برخی از جاهای دیدنی اطراف سلانسر می‌پردازیم.

جنگل اُسکولک

جنگل اُسکولک یکی از مناطق دیدنی بخش بلوکات رودبار که بعد از رستم آباد قرار دارد، روستای اسکولک است که با جنگلی بکر و زیبا می‌تواند به مقصد مناسبی برای طبیعت‌گردی مسافران تبدیل شود.

این منطقه با مناظر چشم‌نواز خود، هر آنچه برای لذت بردن از سفر نیاز دارید به شما می‌دهد؛ در واقع کوه، جنگل و رودخانه اسکولک آن را به یک مکان ایده‌آل برای گردشگری تبدیل کرده است.

طبیعت بهاری و تابستانی جنگل اوسکولک بی‌نظیر است. حُسن سفر این منطقه در این است که شما حتی در روزهای پاییزی و زمستانی هم می‌توانید به آغوش آن پناه ببرید.

قدم زدن بر روی برگ‌های هزار رنگ که زمین زیر پایتان را فرش کرده‌اند، لذتی است که در حین گشت و گذار پاییزی در این منطقه نصیبتان می‌شود. البته همراه داشتن دوربین عکاسی را در این سفر فراموش نکنید...

چشمه آب گرم لویه

چشمه آب گرم لویه این چشمه آب گرم که در دل روستایی تاریخی و زیبا به نام لویه قرار دارد، یکی از مشهورترین دیدنی‌های اطراف سلانسر است. شما با سفر به این روستا می‌توانید از چشمه آب گرم و سرو کهن و شگفت‌انگیز (سرو هرزویل) لویه که هر دو قدمتی سه هزار ساله دارند بازدید کنید.

اهالی روستا معتقدند که آب گرم این چشمه، درمان بسیاری از مشکلات جسمی از جمله دردهای مفصلی است. به همین دلیل امتحان کردن آب گرم لویه، بخش جذابی از سفر به این منطقه برای مسافران خواهد بود.

این روستا و مسیر دسترسی به آن مانند سایر نقاط استان گیلان سرسبز، زیبا و ناب است و فرصت مناسبی برای طبیعت‌گردی و تفریح در اختیار شما قرار می‌دهد.

دریاچه عروس روستای حلیمه جان

دریاچه عروس روستای حلیمه جان یکی از زیباترین و منحصر به فردترین جاهای دیدنی اطراف ییلاق سلانسر رودبار، روستای حلیمه جان است. این روستای زیبا و سرسبز با داشتن دریاچه‌ای که همچون نگینی زیبا در میان آن می‌درخشد، توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب می‌کند.

این دریاچه دیدنی که به نام دریاچه عروس شهرت دارد، محیطی بکر و آرامش‌بخش را در تمام طول سال در اختیار مسافران قرار می‌دهد. شما می‌توانید در سفر به سلانسر از این منطقه دیدنی هم بازدید کنید و خاطره‌ای خوش از طبیعت‌گردی در نقاط مختلف گیلان داشته باشید.

دریاچه سد تاریک رودبار

دریاچه سد تاریک رودبار در حدفاصل رستم آباد و امامزاده هاشم، یکی از سدهای قدیمی گیلان قرار دارد که به سد تاریک رودبار معروف است.

این سد که در سال ۱۳۴۷ با هدف تأمین آب مورد نیاز شالیزارهای استان ایجاد شده بود، این روزها به یکی از جاذبه‌های دیدنی رودبار هم تبدیل شده است.

دریاچه سد تاریک و پارک جنگلی زیبایی که در اطراف آن وجود دارد، یک انتخاب خود برای گردش در کنار آب، ماهیگیری و طبیعت‌گردی در سفر به سلانسر است.

شما می‌توانید در مسیر بازگشت از ییلاق سلانسر، سری هم به این دریاچه بزنید و از هوای مطبوع و طبیعت زیبای آن لذت ببرید.

بهترین روش اجاره اقامتگاه در سلانسر

بهترین روش اجاره اقامتگاه در سلانسر خوشبختانه استان گیلان یکی از غنی‌ترین نقاط ایران از نظر وجود اقامتگاه است. به همین دلیل شما در همه مناطق این استان از جمله ارتفاعات ییلاقی آن هم به اقامتگاه‌های مناسب دسترسی خواهید داشت.

اگر قصد دارید یک سفر چند روزه عالی به سلانسر رودبار داشته باشید، بهتر است پیش از شروع سفر اقامتگاه مورد نظرتان را رزرو کنید.

برای این کار بهتر است به سراغ جاباما بروید و با جست‌وجوی نام رودبار در سایت، تعیین زمان سفر و تعداد همراهانتان، به ده‌ها اقامتگاه جذاب برای اسکان در طول سفر دسترسی پیدا کنید.

با توجه به این که ییلاق سلانسر در فاصله بسیار کمی از رودبار قرار دارد، اقامت در هر یک از اقامتگاه‌های اطراف آن به شما امکان می‌دهد تا بتوانید به راحتی از طبیعت بکر منطقه و دیدنی‌های اطراف آن لذت ببرید.

بیش‌تر امکانات اقامتی موجود در نزدیکی ییلاق سلانسر رودبار، اقامتگاه‌های بوم گردی هستند. حضور در چنین مکان‌هایی علاوه بر این که شما را با فرهنگ مردم بومی منطقه، آداب و رسوم و غذاهای محلی آن‌ها آشنا می‌کند، مانع از آلودگی بیش از حد محیط و تخریب ساختار سنتی منطقه می‌شود.

شما می‌توانید برای انتخاب اقامتگاه مورد نظر خود در سایت یا اپلیکیشن جاباما، کلیه امکانات و ویژگی‌ها، موقعیت مکانی، قیمت، تصاویر و... را بررسی و مقایسه کرده و به شکلی آگاهانه اقامتگاه مورد نظرتان را اجاره کنید.

مطالعه نظرات افرادی که پیش از شما در این اقامتگاه‌ها حضور داشتند هم راهکار خوبی برای اجاره اقامتگاه در رودبار خواهد بود. ضمناً در صورتی که به هر دلیلی از سفر به این منطقه منصرف شدید، می‌توانید تمام یا بخشی از هزینه پرداختی بابت رزرو اقامتگاه را بر اساس قوانین آن دریافت کنید.

پاسخ به سوالات متداول درباره سلانسر؛ تکه‌ای از بهشت در رودبار

ییلاق سلانسر کجاست؟

سلانسر بخش ییلاقی نزدیک به رستم آباد است که در فاصله کمی از شهرستان رودبار قرار دارد. این منطقه خوش آب و هوا یکی از معروف‌ترین مناطق ییلاقی استان گیلان است که با قرار گرفتن در ارتفاع بیش از ۱۲۰۰ متری از سطح دریا، تابستان‌های خنک و مطبوعی دارد. مناطق جنگلی و دشت‌های سرسبز سلانسر در فصل بهار و تابستان میزبان گردشگران زیادی است که راهی سفر به آن می‌شوند.

آب و هوای سلانسر رودبار چگونه است؟

بهترین روش برای اجاره اقامتگاه در سلانسر رودبار چیست؟