جاهای دیدنی همدان بی‌شمار هستند. همدان زیبا از آن شهرهای قدیمی است که سنت و مدرنیته در آن باهم ترکیب شده و همین جذابیت، دیدنی‌هایش را چندین برابر زیبا می‌کند.


می‌دانیم که همدان پیشینه‌ای طولانی و ارزشمند دارد. تاریخی پر از داستان که حالا بناهای دیدنی شهر روایتگر این داستان‌ها شده‌اند. علاوه بر دیدنی‌های تاریخی همدان که خودش به تنهایی یک لیست طولانی است،‌ زیبایی‌های طبیعی پر رمز و راز آن نیز کنجکاوی هرکسی را قلقلک می‌دهد.


برای سر زدن و لذت بردن از تمام زیبایی‌های همدان، چه تاریخی و چه طبیعی، یک سفر دو یا سه روزه کافی نیست. این شهر و جاذبه‌هایش آنقدر گسترده‌س است که اگر آشنایی کافی نداشته باشید، ممکن است سردرگم شوید که اصلاً از کدام یکی باید شروع کنیم.


حالا می‌خواهیم شما را از این سردرگمی نجات بدهیم. در این مطلب قرار است با لیست کاملی از دیدنی‌های همدان آشنا شوید تا موقع سفر به آن از هیچ کدام غافل نمانید.


چرا به همدان سفر کنیم؟


چرایی دیدن جاهای دیدنی همدان یکی و دو تا نیست! این را باور کنید زیرا به هر گوشه‌اش که نگاه می‌کنیم، جاذبه‌ای از دل خاک به وجود آمده است که شما را مست زیبایی‌اش می‌کند؛ اما بگذارید گوشه‌ای از این چرایی را به شما بگوییم.


همدان شهری است که از آن به عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران‌زمین یاد می‌شود.


در سال ۲۰۱۸، همدان به عنوان پایتخت گردشگری آسیا انتخاب شد. از این جهت بسیاری از نگاه‌ها را مسخ خود کرد.


همدان یکی از کهن‌ترین شهرهای ایران به شمار می‌آید.


جاهای دیدنی همدان شامل آرامگاه مشاهیر معروف و مشهوری می‌شود که در دنیای علم تغییر بزرگی را به وجود آوردند.


جاذبه‌های گردشگری همدان به جاهای تاریخی خلاصه نمی‌شود و این کهن شهر مملو از جاهای گردشگری طبیعی  و پرطرفداری مانند کوه الوند است.


اطراف این شهر تاریخی با روستاهایی محاصره‌شده است که میزبانانی مهربان و دوست‌داشتنی دارد.


با وجود کوه‌های سر به فلک کشیده‌ای مانند الوند، همدان بهشت کوهنوردان محسوب می‌شود و هر سال میزبان این ماجراجویان است.


جاهای دیدنی و اماکن تاریخی همدان


سنگ نوشته اسدآباد


سنگ نوشته اسدآباد یک اثر تاریخی است که در شهر اسد آباد و در دل کوه‌های صعب العبور قرار گرفته است. این سنگ نوشته که با خط ثلث نیز نوشته شده است یادگاری از دوران صفویه است که تاکنون باقی مانده.جاهای دیدنی همدان
سنگ نوشته اسدآباد

نوشیجان


در شمال غرب ملایر تپه‌ای عجیب قرار گرفته است که چند سالی می‌شود توسط باتسان‌شناسان کشف شده است. این تپه یک تپه سه طبقه است که هر کدام از طبقاتش متعلق به یکی از دوره‌های تاریخی است. طبقه اول آن به مادها، طبقه دوم را به هخامنشیان و طبقه سوم را به اشکانیان نسبت می‌دهند. در این تپه آتشکده‌ای وجود دارد که به نوشیجان معروف است. جالب است بدانید نوشیجان به معنی جایگاه انوش است . انوش نام زن حاکم این منطقه بوده.


همدان نقاط محبوب
نوشیجان

تپه هگمتانه


گوشه به گوشه این خاک پرشده از تاریخی که سرشت ما ایرانی‌ها را شکل می‌دهد. تپه هگمتانه هم یکی از جاهای دیدنی همدان است که بخش زیادی از تاریخ این مرز و بوم را در دل خود دارد.


هگمتانه درواقع پایتخت پادشاهی مادها و بعد از آن پایتخت تابستانی هخامنشیان بوده که در کتب باستانی یونانی از آن با نام اکباتان نام بردند و به نوعی این شهر کهن‌ترین و در واقع نخستین پایتخت ایرانی است که هنوز هم پابرجا مانده.


کاوش‌های باستانی در طی سال‌های متوالی، نشان می‌دهد که وسعت این شهر از چیزی که امروزه وجود دارد، بسیار بزرگ‌تر بوده.


آدرس تپه هگمتانه: این تپه تاریخی در قسمت شمالی و درست در دل بافت قدیمی بازار همدان قرارگرفته است. برای رسیدن به این بازار باید به انتهای خیابان اکباتان بروید تا شهری زیرزمینی سه هزار ساله را بتوانید مشاهده کنید.


تپه هگمتانه
تپه هگمتانه

موزه هگمتانه


حالا که با شهر پر رمز و راز هگمتانه آشنا شدید و تا اینجا آمدید، سری هم به موزه هگمتانه بزنید. این موزه که چندین بخش متفاوت دارد، در محوطه شهر هگمتانه ساخته شده است.


حود ۲۰۰ شی تاریخ کشف شده از شهر هگمتانه و سایر اشیای باستانی در اینجا به نمایش درآمده‌اند. در گذشته از این مکان به عنوان مدرسه استفاده می‌شود. در سال ۱۳۷۲ با برداشتن تیغه‌هایی که کلاس‌ها را از هم جدا می‌کرد، این محل به موزه‌ای وسیع تبدیل شد.


برای آشنایی با سایر معروف ترین شهرهای باستانی ایران این مقاله از مجله جاباما را بخوانید.


مکان های دیدنی همدان
موزه هگمتانه

گنبد علویان


گنبد علویان یکی از جاهای تاریخی همدان است که در نزدیک میدان امامزاده عبدالله قرار گرفته است. آنچه این مکان را به یک جاذبه منحصربه‌فرد تبدیل کرده است، تاریخچه بسیار قدیمی آن و از همه مهم‌تر معماری حیرت‌آورش است.


این بنا متعلق به دوران سلجوقیان است و گچبری‌های بی‌نظیر آن است که مسافران را به خود جذب می‌کند. در ابتدا این بنا را به عنوان مسجد ساختند؛ اما با گذشت زمان و اضافه شدن سرداب به آن، به مقبره‌ای برای خاندان علویان تبدیل شد.


گنبد علویان همدان
گنبد علویان

برج قربان همدان


تاریخچه برج قربان به قرن ۷ یا ۸ برمی‌گردد. این برج در محله چهار باغ و پشت دبیرستان ابن سینا واقع شده است.


علت اهمیت این برج، علاوه بر قدمت و معماری آن، وجود قبر تعدادی از امیران دوران سلوجقی است. این برج را قربان نامیده‌اند؛ زیرا اواخر دوره صفویه فردی به نام قربان با سنگر گرفتن در این برج با شورشیان افغان مبارزه کرد و از مردم محل دفاع کرد.


راهنمای سفر به همدان

موزه ابوعلی سینا


نام همدان را که می‌شنویم، همه ما به یاد ابوعلی سینا و تمام کارها و آثار ارزشمند او می‌افتیم. حالا برای بزرگداشت ابن سینا در کنار مقبره او، موزه‌ای ساخته شده است که تمامی آثار او را به نمایش گذاشته. این موزه در آرامگاه بوعلی و در میدان بوعلی سینا قرار گرفته است.


موزه ابوعلی سینا
موزه ابوعلی سینا

شیر سنگی همدان


عاشقان تاریخ و باستان‌شناسی، همدان را به عنوان بهشت گمشده‌ی می‌شناسند که روح همیشه کنجکاوآن‌ها را سیراب می‌کند. یکی از اماکن تاریخی همدان که حتماً باید به آن سری بزنید، مجسمه شیرسنگی است.


این مجسمه که راز و رمزهایی را از دید عموم پنهان کرده از دوران مادها ب جای مانده البته مورخانی هستند که الگوهای تراش‌کاری این مجسمه را به دوران اشکانیان نسبت می‌دهند.


دور نشویم از راز و رمز این مجسمه. جالب است بدانید در روزگارانی دور این شیر خفته را به عنوان طلسمی برای رهایی از درد، رنج و فلاکت می‌دانستند و عده‌ای نیز این شیر را گره‌گشای بختشان می‌دیدند و آن‌قدر بر بینی این شیر خفته بوسه زندند که بینی صاف شد!


داستان‌های دیگر نیز درباره این شیر سنگی وجود دارد که با بیان آن‌ها هوش از سرتان می‌برد و این مقاله کفاف نوشتن نمی‌دهد.


آدرس شیرسنگی همدان: اکثر جاهای دیدنی همدان و ۱۰۰ البته معروف، در دل یک میدان واقع شدند. شیرسنگی نیز در میدانی به همین نام قرار دارد.


شیر سنگی همدان
شیر سنگی همدان

گورستان پارتی


گورستان پارتی یک گورستان عجیب و یکی از جاهای دیدنی همدان است. این گورستان در محوطه شیرسنگی قرار دارد و در سال ۱۳۵۳ و ۱۳۵۴ به صورت اتفاقی کشف شد. این گورستان از دو بخش گورستان اسلامی و گورستان ساسانی تشکیل شده است که وسعت گورستان اسلامی به مراتب از دومی بیشتر است.


مسجد جامع همدان


مسجد جامع همدان قدیمی‌ترین مسجد همدان است که چندین کتیبه قدیمی و ارزشمند نیز در آن نگهداری می‌شود. شواهد حاکی از آن است که قدمت این مسجد به سال ۱۲۵۳ هجری قمری می‌رسد؛ اما از طرفی دیگر بررسی کتیبه‌ها نشان داده است که ممکن است این مسجد متعلق به قرون اولیه اسلام باشد.


مسجد جامع همدان در ابتدای خیابان اکباتان و کمی بالاتر از میدان امام خمینی قرار گرفته است.مسجد جامع همدان
مسجد جامع همدان

آرامگاه باباطاهر عریان


دو بیتی‌‌های باباطاهر، مرهم دل‌های آزرده است. چنان روح و روان شما را زلال و پاک می‌کند که گویی سری به دیارش زدید. یکی از جاهای دیدنی همدان که باید حتما سری به آن بزنید، آرامگاه باباطاهر است.


آرامگاه این شاعر با کاشی‌کاری‌های ظریف و ۲۴ دوبیتی زیبا مزین شده است که روحی تازه به شما می‌بخشد؛ اما چیزی که این آرامگاه را از دیگر همتایان خود متمایز می‌کند، وجود شاعر عارفی است که زندگی‌اش از نامش پیداست.


باباطاهر ساده‌زیست بوده و از تمامی تعلقات دنیوی بریده بوده و این دنیای مملو از هوس، نمی‌توانسته اثری بر وی بگذارد.


در گذشته به پیران وارسته لقب بابا و به کسی که از تعلقات دنیوی بریده است و معترض به اوضاع جامعه زمان خود بود، لقب عریان را نسبت می‌دادند. با وجود گذشت سده‌ها ما به این دلیل به ایشان همچنان لقب باباطاهر عریان را دادیم.


آدرس آرامگاه باباطاهر: آرامگاه باباطاهر نیز مانند آرامگاه ابوعلی سینا در میدانی معروف به نام همین شاعر قرارگرفته است. پس از هر کس در همدان نشانی آرامگاه را بپرسید، به طور دقیق و سر راست به شما می‌گوید که باید از چه راهی بروید.


هزینه بلیت ورود به آرمگاه برای هر نفر، ۱۵ هزار تومان است.


اگر به جاهای دیدنی تاریخی علاقه‌مندید، به شما پیشنهاد می‌کنیم سفری هم به یزد داشته باشید و جاذبه های تاریخی یزد را از دست ندهید.


آرامگاه باباطاهر عریان
آرامگاه باباطاهر عریان

کاروانسرای تاج آباد


کاروانسرای تاج اباد در روستای تاج آباد و در شهرستان بهار و در نزدیکی جاده همدان کرمانشاه قرار گرفته است. این کارواسرا در واقع از جاهای دیدنی همدان و کرمانشاه به حساب می‌آید. کارونسرای تاج آباد بر خلاف سایر کراونسراهای ایران، ‌پلانی مدور دارد که اتاق‌ها دور تا دور حیاط قرار گرفته‌اند. این کارونسرا به دستور بانو جهان قاجار، از نوادگان فتحعلی شاه، ساخته شد.


جاهای دیدنی همدان کجاست
کاروانسرای تاج آباد

موزه صنایع دستی همدان


همه تاریخ و فرهنگ با اصالت همدان باعث شده است که این شهر مردمانی هنرمند با هنرهایی اصیل داشته باشد. موزه صنایع دستی همدان بهترین جا برای آشنا شدن با هنرهای مختلف همدانی‌هاست. این موزه در میدان باباطاهر و درست کنار آرامگاه باباطاهر قرار گرفته است.


حمام قلعه همدان


از دیگر اماکن تاریخی همدان، حمام تاریخی قلعه است. این حمام که در این روزگار بازسازی‌شده است دیگر کاربرد اصلی خود را ندارد و به عنوان یکی از موزه‌های تاریخی شهر همدان به شمار می‌آید.


حمام قلعه درست در زمان‌هایی که به عنوان خزینه از آن استفاده می‌شده است، دو بخش سرد و گرم داشته است. پیش از ورود به این بخش باید از هشتی می‌گذشتید که شما را ابتدا با حمام سرد آشتی می‌داده و سپس به حمام گرم راهنما‌یی‌تان می‌کرده.


بعد از بازسازی و مرمت‌‌هایی که این بنا در سال ۱۳۸۷ به خود دید، نام و کاربری‌اش تغییر کرد به موزه مردم‌شناسی همدان.


جالب است بدانید که داخل حمام هم سفره‌خانه سنتی راه‌اندازی شده که گروه‌های موسیقی بعضی وقت‌ها می‌آیند و در آن برنامه اجرا می‌کنند.


آدرس حمام قلعه همدان: در همدان باید به سراغ محله قلعه یا قاشق‌تراشان سابق بروید. به محض ورود به خیابان شریعتی، تابلوهای راهنما شما را به سمت حمام هدایت می‌کنند.


شهر زنجان در نزدیکی همدان قرار دارد و پر از جاذبه‌های دیدنی است. پیشنهاد می‌کنیم این شهر را هم در برنامه سفرهای خود قرار دهید.


حمام قلعه همدان

عمارت بدیع‌الحکما


عمارت بدیع الحکما که حالا متأسفانه چیز زیادی از آن باقی نماند ه است، یک عمارت تاریخی مربوط به قاجار است که مؤسس آن دکتر مهدی بدیع بود. اهیمتی این بنا هم از لحاظ تاریخ و هم از لحاظ قدمت و طبیعت درخت‌های آن است.


جاهای دیدنی همدان در تابستان

قلعه بهمن میرزا


قلعه بهمن میرزا نیز یک بنایی تاریخ متعلق به دوران قاجار است. این قلعه در جایی خوش آب و هوا یعنی دره مراد بیگ ساخته شده است. در آن زمان از این قلعه به عنوان یک دژ محکم حکومتی استفاده می‌شد.


آدرس دقیق این قلعه کنار رودخانه مراد بیگ، بین خیابان بوعلی، کوی کبابیان و کوچه ذوالریاستین است.


خانه لطفعلیان همدان


خانه لطفعیلان همدان از آن جاهایی است که جزو جاهای دینی همدان در تابستان محسوب می‌شود. اینجا یک خانه اصیل ایرانی و رویایی است که مصدق‌الممالک، با به کار گرفتن بهترین معماران ایرانی و خارجی آن را در ملایر ساخت. مساحت این خانه ۱۲۰۰ متر مربع بوده و از بخش‌‌های مختلف اندرونی، حسینیه و اصطبل تشکیل شده است.


حالا این خانه به یک موزه و یک حوض خانه همیشه خنک تبدیل شده است. در این مکان می‌توانید با لذت بردن از معماری اصیل آن، به تماشای آثار هنری و تاریخی نیز بپردازید. خانه لطفعلیان در شهر ملایر و خیابان شهید مصطفی خمینی قرار گرفته است.خانه لطفعلیان همدان
خانه لطفعلیان همدان

گورستان هگمتانه


گورستان هگمتانه نیز بخشی از شهر کشف شده هگمتانه است که در آن از چندین قبر باستانی با سنگ قبرهای ارزشمند نگهداری می‌شود. این گورستان در بخش شرقی کلیسای پروتستان قرار گرفته است.


گورستان هگمتانه
گورستان هگمتانه

جاهای دیدنی تاریخی همدان از ادیان مسیحی و یهودی


آرامگاه استر و مردخای


آرامگاه استر و مردخای دومین مکان زیارتی مهم برای یهودیان پس از بیت المقدس است. داستان از این قرار است که خشایار شاه ایرانی با دختری به نام استر که خواهرزاده مردخای است، ازدواج کرد.


طی ماجراهایی خشایار شاه دستور کشتار یهودیان را می‌دهد که مردخای با کمک استر باعث لغو این دستور شد. این موضوع باعث شده که این آرامگاه برای یهودیان بسیار مقدس و ارزشمند باشد.


آرامگاه استر و مردخای
آرامگاه استر و مردخای

کلیسای گریگوری استفان


کلیسای گریگوری استفان همدان یکی از مکان های دیدنی همدان است که به عنوان پر بازدیدترین کلیسای شهر نیز به شمار می‌آید.


کلیسای گریگوری استفان همدان یا کلیسای گریگوریان استپان در واقع یکی از نمادهای مهم و مذهبی اقلیت‌های دینی در ایران است که درهای خود را به روی عموم گشوده است.


این کلیسای تاریخی که به عنوان یکی از جاهای دیدنی همدان به شمار می‌آید، در سال ۱۶۷۶ میلادی و توسط جمعی از ارامنه اصفهان، تجار روسی که در همدان ساکن شده بودند، ساخته شد.


داخل کلیسای گریگوری چهار ستون مدور وجود دارد که با قوس‌های جناغی به یکدیگر متصل شدند و منظره‌ای دل‌انگیز و بر گرفته از هنر مینیمال پدید آوردند. اطراف محراب اصلی کلیسا با گچ یک دست سفید پوشیده شده است. نمای خارجی کلیسا با آجر پوشانده شده و در نمای بیرونی نیز خشت به کار رفته است.


آدرس کلیسای گریگوری استفان همدان: اگر به دیدن تپه‌های هگمتانه رفتید، کلیسای گریگوری استان نیر در نزدیکی شماست.کلیسای گریگوری استفان
کلیسای گریگوری استفان

خانه کشیش گریگوری هگمتانه


خانه‌ای کوچک و باستانی که در مجموعه هگمتانه قرار گرفته است. این خانه که حالا بخشی ناچیز از آن باقی مانده است، خانه‌ای متعلق به یکی از کشیش‌های دوران باستان ایران است. عمده مصالح این خانه چوب و خشت است و حالا قسمتی از آن تخریب شده است.


مسجد پیغمبر همدان


مسجد پیغمبر همدان محل دفن حضرت حجی از پیامبران بنی اسرائیل است. گفته می‌شود که حضرت حجی به عنوان اسیر به ایران آورده شد و در همنیجا نیز درگذشت. این مسجد در ابتدای بازار فلسطین و در راسته پیغمبر قرار گرفته است.


مسجد پیغمبر همدان
مسجد پیغمبر همدان

کلیسای آنجلی


کلیسای آنجلی یک بنای قدیمی است که در دوره قاجار ساخته شد. این کلیسا در حال حاضر در محوطه بیمارستان اکباتان قرار گرفته است. حالا از این مکان به عنوان سالن اجتماعات پرسنل بیمارستان و یا موزه و نمایشگاه استفاده می‌شود. این کلیسا در همدان و در خیابان طالقانی قرار دارد.


کلیسای آنجلی
کلیسای آنجلی

کلیسای حضرت مریم


کلیسای حضرت مریم یک بنای قاجاری است که در محوطه شمال شرقی تپه هگمتانه قرار دارد. در این محل دو کلیسا قرار گرفته‌اند. یک کلیسای گریگوری استفان است که بسیار قدیمی‌تر از کلیسای حرضرت مریم و متعلق به مذهب ارتدوکس است. کلیسای دیگر کلیسای حضرت مریم ایت که متعلق به مذهب پروتستان است.جاهای دیدنی و گردشگری تفریحی همدان در دل طبیعت


غار علیصدر


نام همدان که شنیده می‌شود، دو جاذبه دیدنی در ذهن تداعی پیدا می‌کند. یکی از این جاذبه‌ها غار علی‌صدر است.


غار علیصدر یکی از جاهای دیدنی همدان است که اگر ترس از فضای بسته ندارید، حتما در سفر به همدان باید سری به آن بزنید.


این غار زیبا به عنوان بزرگ‌ترین غار آبی دنیا شناخته می‌شود و میزبان گردشگران فراوانی است که از آن سر دنیا توشه برمی‌دارند برای دیدنش به ایران سفر می‌کنند.


داستان نام‌گذاری این غار نیز جالب است. اهالی روستا غار در زمان‌های دور از این علیصدر به عنوان سد استفاده می‌کردند و نمی‌دانیم از کی اما در شناسنامه‌هایشان با اسم غار و علی و سد شد و از سال ۱۳۵۰ نام علیصدر بر این غار زیبا ماند.


اما قدمت این غار به روزگارهای قبل‌تر از این روستا بازمی‌گردد و باستان‌شناسان سنگ‌هایی در آن‌جا یافته‌اند که از دوران ژوراسیک به‌جامانده است.


اگر به سراغ این غار می‌روید، حتما با خود البسه گرم ببرید زیرا در چله تابستان و درست زمانی که گرما بی‌داد می‌کند؛ غار سرد و بسیار خشک است.


آدرس غار علیصدر: برای دیدن غار علیصدر، ۷۵ کیلومتری را از همدان به سمت غرب بروید.


قیمت بلیط بازدید از غار علیصدر ۵۰ هزار تومان برای هر فرد ایراین و ۱۵۰ هزار تومان برای گردشگر خارجی است. بهترین زمان بازدید از غار علیصدر فصول گرم سال است.


غار علیصدر همدان
غار علیصدر

روستای ورکانه


روستای ورکانه که معنی نام آن، در کنار آب است، یک روستای قدیمی با طبیعتی چشم‌نواز است که در مجاورت رودخانه قرار دارد. این روستا که در دامنه جنوب رشته کوه‌های زاگرس قرار گرفته است، علاوه بر طبیعت زیبایش معماری تماماً سنگی آن نیز مسافران را به خود جذب می‌کند.


روستای ورکانه
روستای ورکانه

چشمه فرشه


چشمه فرشه که در نزدیکی دره مراد بیگ قرار دارد یکی از چشمه‌های پر آب الوند است. از این چشمه پر آب چشمه‌های بسیار دیگری نیز سرچشمه می‌گیرند. این چشمه باعث آبیاری مناطق اطراف خود می‌شود و به همین دلیل طبیعتی زیبا و شاداب را پیرامون خود ایجاد کرده است. اگر به دنبال یک طبیعت گردی آرام و پر نشاط هستید، چشمه فرشه را فراموش نکنید.


جاهای دیدنی همدان در بهار
چشمه فرشه

چشمه ملک


این چشمه زیبا در فاصله نزیک از شهر قرار گرفته است. افرادی که می‌خواهند به ارتفاعات چهار قله بروند، این چشمه را در مسیر خود خواهند دید. برای دیدن و لذت بردن از این چشمه باید کمی هم با کوهنوردی و راه‌های آن‌ آشنا باشید؛ زیرا مسیر آسانی در پیش ندارید.


استان لرستان نیز در نزدیکی همدان قرار دارد که مملو از جاذبه‌های دیدنی است. پیشنهاد می‌کنیم این استان زیبا را هم ببینید.


اگر اهل کمپینگ هستید، اینجا در همین مجله از بهترین جاهای ایران برای کمپ کردن گفته‌ایم.


چشمه ملک
چشمه ملک

دریاچه سد اکباتان


یکی از جاهای سرسبزی که می‌توانید در حوالی همدان سری به آن بزنید دریاچه و سد اکباتان است. این دریاچه زیبا  تنها دریاچه شهر همدان است و برای مهمانانش کلی امکانات تفریحی و گردشگری فراهم کرده است. از جمله این امکانات می‌توان به قایق‌رانی و اسکی روی آب اشاره کرد.


کمی آن طرف‌تر هم می‌توانید به رستوران‌ها و مهمانسراهای این منطقه بروید و یک دل سیر از غذاهای محلی همدان نوش‌جان کنید. راستی برای اجاره ویلا در حوالی این دریاچه بد نیست سری به سایت جاباما بزنید.


آدرس دریاچه و سد اکباتان: جاده همدان را به سمت شرق در پیش بگیرید، پس از گذشت ۱۱ کیلومتر، تابلوها به شما می‌گویند که این سد زیبا کجاست


از امکاناتی که در این مجموعه تفرییح بریا شما در نظر گرفته‌اند،‌ رستوران و چایخانه‌های سنتی است. برای صرف یک وعده خوب می‌توانید به فست فود دورهمی تفریجان و یا سفره خانه راز رنگین کمان بروید.


دریاچه سد اکباتان
دریاچه سد اکباتان

پارک مینی ورد همدان


اولین پارک مینیاتوری خاورمیانه که در حال حاضر حدود ۱۳۸ اثر تاریخی و مهم جهان را در خود جای داده است،‌ درست در همدان و در شمالی‌ترین نقطه ملایر قرار گرفته است.


مینی ورلد همدان یک پارک مینیاتوری است که برای اولین بار در ایران ساخته شد. در این پارک شما می‌توانید سازه‌های کوچک و بامزه‌ای را ببینید که هرکدام شبیه به یکی از آثار باستانی و تاریخی مهم کشورمان و یا کشورهای دیگر است.


آثار مانند تخت جمشید، سربازان هخامنشی، برج ایفل و برج پیتزا تنها نمونه‌هایی از آثار این پارک هستند. این پارک در میان رشته کوه‌های زاگرس قرار گرفته است؛ بنابراین در فصل تابستان به آن سر بزنید تا گرفتار سرمای طاقت فرسای همدان نشوید.پارک مینی ورد همدان
پارک مینی ورد همدان

دره مرادبیگ


دره مرادبیگ که در جنوب غربی همدان و تنها در فاصله ۳کیلومتری از همدان قرار گرفته است، بزرگترین دره کوهستان الوند است. این دره که داستان‌های فراوانی پشت اسم آن وجود دارد،‌ از دیرباز و حتی از زمان حکومت مادها نیز مورد توجه بود است.


خاک حاصلخیز و طبیعت بکری که در این منطقه وجود دارد، هم فرصت گردشگری و هم امکان کشاورزی خوبی را برای مردم فراهم کرده است.


دره مراد بیگ از آن دسته از جاهای گردشگری همدان است که بهتر است تابستان به دیدنش بروید؛ زیرا دمای این منطقه در زمستان به منفی ۱۰ درجه نیز می‌رسد.


روستای سیلوار


خانه‌هایی که در دل یک جنگل انبوه سردرآورده‌اند، این بهترین توصیفی است که می‌توان از روستای سیلوار داشت. سیلوار در واقع یکی از روستاهای منطقه مرادبیگ است.


به این روستا که بروید، با مردمی خونگرم روبه‌رو خواهید شد که از شما در خانه‌های سنگی و یا گلی‌شان پذیرایی می‌کنند.


این روستا از جاهای دیدنی همدان در پاییز است؛ چراکه رنگ‌آمیزی حیرت‌آور جنگل دراین فصل باعث می‌شود مناظری خارق‌العاده به وجود بیاید.


جاهای دیدنی همدان در پاییز
روستای سیلوار

باغ ایرانی


باغ ایرانی همدان یک باغ مدرن است که با استفاده از سبک معماری ایرانی و با توجه به طبیعت ایران ساخته شده است. این باغ به نام باغ حکمتی نیز شناخته می‌شود.


ماجرای باغ ایرانی این است که در ساخت تک‌تک عناصر آن از معماری ایرانی استفاده شده است.


ساختار باغ علیرغم سرسبزی و جاری بودن آب در سرتاسر باغ، سازگار با طبیعت کم‌آب و خشک ایران است. در این باغ علاوه بر درختانی که در خود همدان یافت می‌شوند، درختانی نیز کاشته شده است که متناسب با اقلیم‌های متفاوت ایران است. این باغ در بلوار فلسطین قرار گرفته است و هزینه‌ ورودی ندارد.


دوزخ دره


دوزخ دره یکی از دره‌های کوهستان الوند است که در ۸ کیاومتری غرب همدان قرار گرفته است. دوزخ دره، منطقه طبیعی وسیعی است که ۵ دهکده را در خود جای داده است.


این منطقه طبیعتی بکر و زیبا دارد که یک گردش پرنشاط برایتان فراهم می‌کند. از تفریحاتی که در این منطقه انجام می‌شود، می‌توان به اسکی و کوهنوردی اشاره کرد. بیشه‌زارها و کوهستان‌های اطراف نیز هم آب و هوا و هم زیبایی این منطقه را دوچندان کرده است.


دوزخ دره
دوزخ دره

کوه الوند


این طبعیت متنوع همدان برای شما امکان تجربه هر هیجانی را فراهم می‌کند. کوه الوند معروف‌ترین و مرتفع‌ترین قله کوهستان الوند است. این کوه همیشه سفیدپوش در شمال همدان قرار گرفته است.


رفتن به این کوه را به عاشقان کوهنوردی و حتماً توصیه می‌کنیم. ارتفاعات الوند همیشه آب و هوایی سردتر از سایر مناطق همدان دارند؛ بنابراین کوه الوند از جاهای دیدنی همدان در زمستان نیست که اگر زمستان به اینجا بروید، سرما شما را گرفتار خواهد کرد.


کوه الوند
کوه الوند

پیست اسکی تاریکدره


تابستان یا زمستان فرقی نمی‌کند. پیست اسکی تاریکدره که در ۱۰کیلومتری همدان قرار گرفته است، در هر فصلی از سال می‌تواند بهترین امکانات اسکی را برایتان فراهم کند.


این پیست، سومین پیست مهم و مطرح کشور است که ۱۶۰۰ متر مربع مساحت دارد. تاریکدره در دامنه‌های الوند قرار گرفته است و از امکاناتی مانند ۱۵۰۰ ست اسکی، مهمانسرا، مدرسه اسکی و کافه و رستوران نیز برخوردار است.


اگر اهل اسکی رفتن هستید، آدرس بهترین پیست اسکی های ایران اینجاست!


پیست اسکی تاریکدره
پیست اسکی تاریکدره

تخت نادر همدان


تخت نادر همدان از نقاط محبوب جاهای دیدنی همدان است. تخت نادر در واقع دشتی به مساحت ۱.۵ هکتار است که در کوهپایه‌های الوند قرار گرفته است. کسانی که قصد صعود به الوند را دارند، در انتهای مسیر خود به تخت نادر می‌رسند.


در بخش غربی آن قله الوند خودنمایی می‌کند. برای رسیدن به تخت نادر که در ارتفاع ۲۹۰۰ متری از سطح دریاست، باید مسیر خود را از سمت راست آبشار گنجنامه به سمت میدان میشان شروع کنید. بعد از ۳۰ دقیقه پیاده‌روی به تخت نادر می‌رسید.


جالب است بدانید که تخت به معنی چمنزار و مکان سرسبز است و مردم می‌گویند علت انتخاب نام نادر برای این دشت، این است که این مکان پس از به پادشاهی رسیدن نادرشاه افشار مورد توجه قرار گرفت.


تخت نادر همدان
تخت نادر همدان

تالاب شیرین سو


تالاب شیرین سو، یک تالاب مصنوعی در همدان و در شهرستان کبودرآهنگ است. این تالاب زیبا که در هر فصلی دیدنی است،‌ محل مهاجرت پرندگان بومی شده است.


ازناو فامنین


روستای ازناو از روستاهای شهرستان فامنین است که به روستای تک خانواری معروف است. در این روستای دورافتاده تنها ۲۳ نفر زندگی می‌کنند که همه نیز با یکدیگر نسبتی دارند. اگرچه این روستا بسیار از شهر دور است؛ اما تکنولوژی به اینجا نیز رسیده است و باعث شده افراد محلی همچنان در همنی روستا ساکن بمانند.


دشت میشان


دشت میشان از جمله دشت‌های باصفای ایران است که در دامنه کوه الوند قرارگرفته است و به عنوان یکی از جاذبه‌های طبیعی استان همدان شناخته می‌شود.


اما این دشت مناسب هر آدمی نیست زیرا برای رسیدن به آن کوه‌پیمایی سنگینی پیش‌رو دارید. ویش از ورود به مسیر کوه‌پیمایی منظره‌های دل‌انگیز شما را احاطه می‌کنند.


درختان سر به فلک کشیده و زیبا، آواز پرنده‌ها و … همه و همه از زیبایی‌های دره خرم عباس‌آباد هستند. در واقع دره عباس‌آباد در هر فصلی از سال، جلوه مخصوص به خود را دارد. در بهار و تابستان با عطر گیاهان و نم چمن‌ها شما را از هوش می‌برد، پاییزش را هم نگوییم که زمین یکدست از برگ درختان پوشیده می‌شود.


درختان سر به فلک کشیده و زیبا، آواز پرنده‌ها و … همه و همه از زیبایی‌های دره خرم عباس‌آباد هستند. در واقع دره عباس‌آباد در هر فصلی از سال، جلوه مخصوص به خود را دارد. در بهار و تابستان با عطر گیاهان و نم چمن‌ها شما را از هوش می‌برد، پاییزش را هم نگوییم که زمین یکدست از برگ درختان پوشیده می‌شود.


آدرس دشت میشان: دشت میشان در جوار یکی از جاهای دیگر همدان به نام گنج‌نامه است. برای سر زدن به این جاذبه باید به سراغ ایستگاه دوم تله‌کابین گنجنامه بروید.


دشت میشان
دشت میشان

دره عباس آباد – تپه عباس آباد


دره عباس آباد، دره‌ای در کوهستان الوند است که از جنوب غربی همدان آغاز شده و تا کتیبه‌های گنجنامه ادامه پیدا می‌کند.


در این دره علاوه بر طبیعت زیبا و هوای خنک،‌ کتیبه‌های باستانی ارزشمندی نیز وجود دارند. علت اهمیت این دره نیز، موقعیت جغرافیایی آن است. در گذشته مسیری کوتاه و مهم به نام مسیر میانبر از این دره، همدان را به غرب کشور وصل می‌کرد.


دهکده توریستی گنجنامه


معرفی گنجنامه


گنجنامه، منطقه‌ای توریستی است که هم جاذبه‌های طبیعی فراوانی دارد و هم می‌توانید در آن از کتیبه‌های باستانی داریوش و خشایار شاه دیدن کنید.


گنجنامه در ۵ کیلومتری همدان و در انتهای دره سرسبز عباس آباد قرار گرفته است. رفتن به گنجنامه چیزی است که باید در برنامه سفرتان به همدان قرار دهید.


در این مکان علاوه بر لذت بردن از طبیعت و تماشای آثار باستانی، می‌توانید از امکانات تفریحی متنوعی مانند تله‌کابین، پیست اسکی، رستوران و انواع کافه نیز بهره‌مند شوید.


گنجنامه
گنجنامه

آدرس و نحوه دسترسی به گنجنامه


دهکده توریست گنجنامه در ۵ کیلومتری شهر همدان و در میدان گنجنامه قرار گرفته است. برای رسیده به میدان گنجنامه، ابتدا وارد خیابان فهمیده شوید. بعد از آن به مسیر خود تا رسیدن به میدان قائم ادامه دهید.


در میدان به سمت بلوار کولاب رفته و پس از طی حدود ۲ کیلومتر به بلوار و میدان گنجنامه می‌رسید.


دیدنی و جاذبه‌های تاریخی گنجنامه همدان


سنگ نبشته گنجنامه همدان


یکی از مهم‌ترین چیزهایی که در رفتن به گنجنامه حتماً باید از آن دیدن کنید، سنگ نبشته‌های بسیار قدیم و باستانی است که بر روی صخره‌های الوند به جا مانده‌اند. این سنگ نبشته‌های تاریخی که مربوط به دوران پادشاهی داریوش و خشایارشاه هستند،‌ در طول زمان نام‌ها متفاوتی به خود گرفتند. زبان این سنگ نبشته‌ها، پارسی باستان، بابلی و عیلامی قدیم است.


سنگ نبشته گنجنامه همدان
سنگ نبشته گنجنامه همدان

امکانات تفریحی گنجنامه همدان و جاذبه‌های گردشگری آن


 • تله کبین
 • آبشار
 • پیست سورتمه سواری
 • بانجی جامپینگ
 • سالن بولینگ
 • پینت بال
 • غار آکواریوم
 • دیواره سنگ نوردی


بازارهای همدان


بازار تاریخی همدان


آدرس: خیابان‌های باباطاهر، اکباتان و شهدا


بازار تاریخی همدان
بازار تاریخی همدان

برج زاگرس


آدرس: همدان، میدان جهاد


برج زاگرس
برج زاگرس

پاساژ خواجه رشید


آدرس: همدان، بلوار خواجه رشید همدانی.


پاساژ خواجه رشید
پاساژ خواجه رشید

بهترین فصل سفر به همدان


سفر به همدان در عید و جاهای دیدنی آن در این فصل


همدان در منطقه‌ای قرار گرفته است که در فصول سرد سال، آب و هوایی بسیار سرد و طاقت فرسا دارد. در عید اما، شهر حال و هوایی دیگر می‌گیرد. سرما کم‌کم رخت خود را از شهر برداشته و نسیم بهاری و هوایی خنک جای آن را می‌گیرد.


همین آب و هوای مطبوع باعث می‌شود که در فصل بهار هرجایی از همدان بخواهید، می‌توانید با خیال راحت بروید.


یکی از رسوم جالبی که در نوروز در همدان اجرا می‌شود، مراسم کوسه و زن کوسه است. در این مراسم یک زن و شوهر در نقش چوپان ظاهر شده و با ساز و آواز از روستاها به سمت شهر می‌آیند و آمدن بهار را نوید می‌دهند.


بهترین جاهای دیدنی همدان در شب


 • دهکده توریستی گنجنامه
 • چشمه فرشه
 • باغ ایرانی
 • پارک مینی ورلد همدان

بهترین رستوران‌ها و غذاهای محلی همدان


در همدان، هر نوع غذای سنتی ایرانی را می‌توانید به بهترین کیفیت و در رستوران‌هایی با منظره‌های فوق‌العاده تجربه کنید. بیایید از یک دیزی سرای قدیمی و خوشنام شروع کنیم.


اگر هوس یک دیزی چرب و چیلی و عالی کرده‌اید، حتماً به دیزی سرای آریانیان در خیابان بوعلی جنوب سر بزنید. برای چشیدن طعم بهترین بریانی‌ها، به رستوران بریان پسر خوب درست کنار آرامگاه باباطاهر بروید.


حالا که به تپه عباس آباد هم سری زده‌اید، پیشنهاد می‌کینم غذایتان را در باغ رستوران نعل اشکنه صرف کنید. رستورانی که در مسیر چشمه‌های عباس آباد قرار گرفته است و به شما غذایی باکیفیت در کنار منظره‌ای زیبا پیشنهاد می‌کند.


اگر طرفدار فست فود هستید، در همدان ۲ رستوران ایتالیایی خوب وجود دارد که هرکدام غذاهایی مدرن را در فضایی زیبا برایتان سرو می‌کند.


اولی رستوران ایتالیایی دلژین است که پایین‌تر از هتل بوعلی قرار گرفته است. دومین رستوران نیز، رستوران ایتالیایی چوبین است که در بلوار اعتمادیه واقع شده است.


رستوران های همدان
آش سنتی همدان

در همدان چطور اقامتگاه رزرو کنیم و کجا بمانیم؟


حالا که با زیرو بم دیدنی‌های همدان آشنا شدیم، وقت آن است که چمدان‌هایتان را ببندید و با رزرو یک اقامتگاه مناسب، ماجراجوییتان را شروع کنید.


برای رزرو کردن محل اقامت خود اصلاً نگران نباشید. کافی است به سایت جاباما مراجعه کنید. در این سایت همدان را به عنوان مقصد انخاب کرده و با تعیین تاریخ رفت و برگشت خود، هتل‌های دارای ظرفیت و اقامتگاه‌های در دسترس را به همراه هزینه اقامت مشاهده خواهید کرد.


علاوه بر هتل‌ها و سوییت‌هایی که در همدان در دسترس هستند، می‌توانید اقامتگاه‌های بومگردی را نیز انتخاب کنید.


این اقامتگاه‌ها، مکان‌هایی هستند که با الهام از طبیعت و سنت و تاریخ همدان، اتاق‌هایی یادآور حال و هوای سنتی همدان برایتان فراهم می‌کنند. با اقامت در یکی از این اتاق‌ها، یاد و خاطره همدان برای همیشه در دهنتان باقی می‌ماند.پاسخ به سوالات رایج در مورد جاذبه های همدان


جاذبه‌های همدان در تابستان کدامند؟

دهکده توریست هگمتانه، دوزخ دره، دره مرادبیگ و کوه الوند از مثال‌های دیدنی‌های همدان در تابستان هستند.

بهترین زمان سفر به همدان چه زمانی است؟

 بهترین جاهای دیدنی همدان در تابستان و بهار کجاست؟

سوغات همدان چیست؟

غار علی صدر کجاست و چرا معروف است؟

آرامگاه شیخ‌الرئیس کجاست؟

دهکده گنج نامه کجاست؟