جاهای دیدنی همدان ، بهشتی‌ترین شهر تابستانی ایران

همدان کهن شهر ایرانی است که با داشتن آب‌وهوایی خنک، میزبانی تابستان‌هایی دلپذیر و به دور از گرمای سوزان خورشید است. این شهر دل‌انگیز به عنوان پایتخت تاریخ و تمدن شناخته می‌شود و گردشگران فراوانی را فقط و فقط به خاطره جاذبه‌های دیدنی که دارد به سوی خود می‌کشاند. گفتیم جاذبه دیدنی؟ اتفاقاً موضوع این مقاله جاباما نیز درباره جاهای دیدنی همدان است.

پس اگر قصد سفر به این دیار تاریخی را کردید، با ما در این مقاله همراه باشید.

چرا به همدان سفر کنیم؟

چرایی دیدن جاهای دیدنی همدان یکی و دو تا نیست! این را باور کنید زیرا به هر گوشه‌اش که نگاه می‌کنیم، جاذبه‌ای از دل خاک به وجود آمده است که شما را مست زیبایی‌اش می‌کند؛ اما بگذارید گوشه‌ای از این چرایی را به شما بگوییم.

  • همان‌طور که در چند پاراگراف پیش‌تر خواندید، همدان شهری است که از آن به عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران‌زمین یاد می‌شود.
  • در سال ۲۰۱۸، همدان به عنوان پایتخت گردشگری آسیا انتخاب شد. از این جهت بسیاری از نگاه‌ها را مسخ خود کرد.
  • همدان یکی از کهن‌ترین شهرهای ایران به شمار می‌آید.
  • جاهای دیدنی همدان شامل آرامگاه مشاهیر معروف و مشهوری می‌شود که در دنیای علم تغییر بزرگی را به وجود آوردند.
  • جاذبه‌های گردشگری همدان به جاهای تاریخی خلاصه نمی‌شود و این کهن شهر مملو از جاهای گردشگری طبیعی  و پرطرفداری مانند کوه الوند است.
  • اطراف این شهر تاریخی با روستاهایی محاصره‌شده است که میزبانانی مهربان و دوست‌داشتنی دارد.
  • با وجود کوه‌های سر به فلک کشیده‌ای مانند الوند، همدان بهشت کوهنوردان محسوب می‌شود و هر سال میزبان این ماجراجویان است.
جاهای دیدنی همدان

تاریخچه شهر همدان

اگر بخواهیم کمی بیشتر درباره جاهای دیدنی همدان بدانیم، بهتر است سری بزنیم به تاریخچه این شهر که در تاروپود این شهر نهفته است.

تاریخچه این شهر به دو دسته پیش از اسلام و پس از اسلام تقسیم می‌شود.

همدان پیش از اسلام

در مورد ساخت این شهر و نام‌گذاری این کهن شهر، هیچ‌گونه اتفاق نظری وجود ندارد؛ اما همه مورخان معتقدند هرودوت اولین پادشاه مادها بنیان همدان را بنا می‌کند.

همدان که در آن زمان به هگمتانه معروف بوده است، یکی از مهم‌ترین شاه‌راه‌های کاروان‌های تجاری به شمار می‌آمده و از این جهت همیشه میزبان تاجرانی بوده که ثروت فراوانی را در قالب کالا از از بابل به آشور و از آشور به بابل به قصد تجارت، تبادل می‌کردند.

پس از فروپاشی مادها، کوروش کبیر در سال ۵۵۰ پیش از میلاد مسیح، همدان را به عنوان استراحتگاه تابستانی خود انتخاب کرد و همدان از این پس به عنوان یکی از پایتخت‌های ایران‌زمین در دوران هخامنشیان محسوب شد.

اهمیت این شهر در آن زمان را می‌توان از کتیبه‌های گنج‌نامه، بقایای ستون‌های سنگی کاخ‌های هخامنشی، جام‌ها و الواح زرین کشف‌شده در همدان فهمید.

با شکست هخامنشیان و درست در اواخر دوره سلوکی، اشکانیان با دلاوری‌های بی‌همتای خود این خاک را بازپس گرفتند و همدان بازهم به عنوان پایتخت تابستانی محبوب دل‌‌ها شد و بسیاری از جاهای دیدنی همدان در این دوران ساخته شد.

جالب است بدانید که این شهر آخرین پایگاهی بود که در برابر ساسانیان مقاومت کرد.

تاریخچه همدان پس از حمله اعراب

پس از شکست اشکانیان و آغاز رسمی حکومت سلسله ساسانیان، همدان یا همان هگمتانه، اکباتان نام گرفت.

در این دوران ساختمان‌هایی بین تیسفون، پایتخت ساسانیان و کوه الوند ساخته شد اما اطلاعاتی از وضعیت دقیق همدان در دست نیست.

شهر همدان که تا به اینجای کار خون‌دل‌ها خورده است و فراز و نشیب‌های کهن سلسله‌های ایران‌زمین را به چشم خود دیده است، بار دیگر و در سال ۲۳ هجری قمری سقوط یک سلسله دیگر را دید.

اعراب در این سال همدان را به تصرف خود درآوردند و پیروزی خود را بر ساسانیان اعلام کردند.

از اواسط قرن سوم هجری، سادات علوی حکومت شهر را به دست گرفتند و به عنوان علویان حکمرانی کردند که بنای گنبد علویان نیز یادگاری از آنهاست.

در سال ۳۱۹ هجری قمری نیز، مرداویج با بنیان‌گذاری سلسله آل زیار به این شهر تاریخی حمله کرد و به بهانه خون‌خواهی خواهرزاده‌اش، سر عده زیادی را با لبه تیغ آشنایی داد و خون و خون‌ریزی به پا کرد.

خلیفه عباسی در همان سال با شنیدن وصف ستم‌های وی، سپاهی را به جنگ مرداویج فرستاد اما این سپاه در میان راه قزوین و همدان شکست را پذیرفتند.

اما از نیمه قرن چهارم تقدیر به گونه‌ای دیگر رقم خورد. خاندان آل‌بویه و سپس سلجوقیان این شهر به عنوان پایتخت خود برگزیدند و همدان بازهم به دوران شکوه بازگشت.

در ابتدای دوره خاندان سلجوقی مدرسه‌های زیادی در این شهر ساخته شدند و افراد جویای علم پایشان به همدان باز شد؛ اما تعداد اندکی از جاهای دیدنی همدان مربوط به این دوران به جامانده است.

مغولان بالاخره به این شهر رسیدند و شروعع کردن به تاراج بردن دار و ندار همدانی‌ها.

این دوران شوم ادامه داشت تا زمانی که ششمین ایلخان مغول حکومت همدان را به دست گرفت. شاهان پس از بایدوخان نیز راه جدشان را در پیش گرفتند و به آبادانی این شهر مشغول شدند؛ اما لشکریان تیمور دوباره همدان را ویران کردند به گونه‌ای که تا ۳۰۰ سال بعد هیچ کس اسمی از همدان نمی‌شنید.

بله این بود تاریخی که در لابه‌لای جاهای دیدنی همدان نهفته است. با ما همراه باشید تا به ادامه داستان این شهر بپردازیم.

جاهای دیدنی همدان

جاذبه های دیدنی همدان با توجه به آب‌وهوای بکر و تاریخچه‌ای که دارد، فراوان است و در یک سفر ۱ روزه نمی‌توان مهم‌ترین و جذاب‌ترین آن‌‌ها را دید؛ پس بد نیست در بین سر زدن‌هایمان به فکر اجاره اقامتگاه در همدان باشیم.

غار علیصدر

نام همدان که شنیده می‌شود، دو جاذبه دیدنی در ذهن تداعی پیدا می‌کند. یکی از این جاذبه‌ها غار علی‌صدر است.

غار علیصدر یکی از جاهای دیدنی همدان است که اگر ترس از فضای بسته ندارید، حتما در سفر به همدان باید سری به آن بزنید.

این غار زیبا به عنوان بزرگ‌ترین غار آبی دنیا شناخته می‌شود و میزبان گردشگران فراوانی است که از آن سر دنیا توشه برمی‌دارند برای دیدنش به ایران سفر می‌کنند.

داستان نام‌گذاری این غار نیز جالب است. اهالی روستا غار در زمان‌های دور از این علیصدر به عنوان سد استفاده می‌کردند و نمی‌دانیم از کی اما در شناسنامه‌هایشان با اسم غار و علی و سد شد و از سال ۱۳۵۰ نام علیصدر بر این غار زیبا ماند.

اما قدمت این غار به روزگارهای قبل‌تر از این روستا بازمی‌گردد و باستان‌شناسان سنگ‌هایی در آن‌جا یافته‌اند که از دوران ژوراسیک به‌جامانده است.

اگر به سراغ این غار می‌روید، حتما با خود البسه گرم ببرید زیرا در چله تابستان و درست زمانی که گرما بی‌داد می‌کند؛ غار سرد و بسیار خشک است.

آدرس غار علیصدر: برای دیدن غار علیصدر، ۷۵ کیلومتری را از همدان به سمت غرب بروید.

جاهای دیدنی همدان

آرامگاه بوعلی سینا

کمتر کسی است که از آوازه طبیب، عارف و شاعر ایرانی، ابوعلی سینا خبر نداشته باشد. در واقع آرامگاه این حکیم حاذق به عنوان یکی از اصلی‌ترین جاهای دیدنی همدان به شمار می‌آید که در میدانی به همین نام واقع‌شده است.

برای ساخت برجی که مقبره ابوعلی سینا را احاطه کرده از برج گنبد قابوس الهام گرفته شده است و اگر گنبد قابوس را دیده باشید می‌دانید که زیبایی این آرامگاه به چه حدی است.

این آرامگاه یادگاری دوران قاجار محسوب می‌شود و تالارهای فراوانی را در دل خود جای‌داده است؛ اما جالب‌ترین آن‌ها تالار جنوبی است. این تالار محل نگهداری سکه، سفال، برنز و سایر اشیاء کشف‌شده مربوط به هزاره‌های قبل از میلاد و دوران اسلامی است.

آدرس آرامگاه ابوعلی سینا: در همدان از هر که بپرسید آدرس یکی از میادین معروف شهر به نام ابوعلی سینا را به شما می‌دهد.

جاهای دیدنی همدان

آرامگاه باباطاهر

دو بیتی‌‌های باباطاهر، مرهم دل‌های آزرده است. چنان روح و روان شما را زلال و پاک می‌کند که گویی سری به دیارش زدید. یکی از جاهای دیدنی همدان که باید حتما سری به آن بزنید، آرامگاه باباطاهر است.

آرامگاه این شاعر با کاشی‌کاری‌های ظریف و ۲۴ دوبیتی زیبا مزین شده است که روحی تازه به شما می‌بخشد؛ اما چیزی که این آرامگاه را از دیگر همتایان خود متمایز می‌کند، وجود شاعر عارفی است که زندگی‌اش از نامش پیداست.

باباطاهر ساده‌زیست بوده و از تمامی تعلقات دنیوی بریده بوده و این دنیای مملو از هوس، نمی‌توانسته اثری بر وی بگذارد.

در گذشته به پیران وارسته لقب بابا و به کسی که از تعلقات دنیوی بریده است و معترض به اوضاع جامعه زمان خود بود، لقب عریان را نسبت می‌دادند. با وجود گذشت سده‌ها ما به این دلیل به ایشان همچنان لقب باباطاهر عریان را دادیم.

آدرس آرامگاه باباطاهر: آرامگاه باباطاهر نیز مانند آرامگاه ابوعلی سینا در میدانی معروف به نام همین شاعر قرارگرفته است. پس از هر کس در همدان نشانی آرامگاه را بپرسید، به طور دقیق و سر راست به شما می‌گوید که باید از چه راهی بروید.

آرامگاه باباطاهر

حمام تاریخی قلعه همدان

از دیگر اماکن تاریخی همدان، حمام تاریخی قلعه است. این حمام که در این روزگار بازسازی‌شده است دیگر کاربرد اصلی خود را ندارد و به عنوان یکی از موزه‌های تاریخی شهر همدان به شمار می‌آید.

حمام قلعه درست در زمان‌هایی که به عنوان خزینه از آن استفاده می‌شده است، دو بخش سرد و گرم داشته است. پیش از ورود به این بخش باید از هشتی می‌گذشتید که شما را ابتدا با حمام سرد آشتی می‌داده و سپس به حمام گرم راهنما‌یی‌تان می‌کرده.

بعد از بازسازی و مرمت‌‌هایی که این بنا در سال ۱۳۸۷ به خود دید، نام و کاربری‌اش تغییر کرد به موزه مردم‌شناسی همدان.

جالب است بدانید که داخل حمام هم سفره‌خانه سنتی راه‌اندازی شده که گروه‌های موسیقی بعضی وقت‌ها می‌آیند و در آن برنامه اجرا می‌کنند.

آدرس حمام قلعه همدان: در همدان باید به سراغ محله قلعه یا قاشق‌تراشان سابق بروید. به محض ورود به خیابان شریعتی، تابلوهای راهنما شما را به سمت حمام هدایت می‌کنند.

جاهای دیدنی همدان

گنجنامه همدان

گنجنامه همدان یکی از مناطق دیدنی همدان است که در سفر به این کهن شهر باید یک‌بار هم که شده سری به آن بزنید.

گنجنامه در واقع سنگ نوشته‌هایی روی کوه بلند قامت الوند است که از دوره داریوش و خشایار شاهبه‌جامانده. مردم در گذشته‌های دور درست زمانی که دیگر آثاری از خطوط و زبان به‌جامانده از آن دوران در خاطر مردم حک نشده بوده، گمان می‌کردند بر روی این کتیبه، راز نهانی حک‌شده که حاکی از گنجی است.

به همین خاطر از گنجنامه به همین نام یاد می‌کنند.

در واقع گنجنامه این یکی از بهترین پارک های همدان را در دل خود جای داده است. مجموعه تفریحی این جاذبه دیدنی شامل ورزش‌های هیجان‌انگیزی مانند سکوی پرش بانجی‌ جامپینگ، تلکابین، پرواز تیرول، دیوار سنگ‌نوردی، پیست تریال، رنجر، سالن بولینگ، پیست اسکی، پیست سورتمه‌سواری و … می‌شود.

جدایی از این تفریحات هیجان انگیز، گنجنامه دارای شهربازی سرپوشیده و باغ گیاهان سرسبز نیست هست.

کافی‌شاپی هم در حوالی گنجنامه قرار دارد که جان می‌دهد در روزهای تابستانی خنک همدان، سری به آن زد.

آدرس مجموعه گنجنامه: برای رسیدن به این جاذبه دیدنی باید ۵ کیلومتری از همدان فاصله بگیرید و به انتهای دره عباس‌آباد بروید. ابتدای جاده همدان به تویسرکان، تابلو شما را راهنمایی می‌کنند.

اگر هم در بین راه هوس کردید کمی استراحت کنید، با اجاره اقامتگاه در همدان و آن هم از سایت جاباما می‌توانید این خواسته‌تان را برآورده کنید.

جاهای دیدنی همدان

تپه هگمتانه همدان

گوشه به گوشه این خاک پرشده از تاریخی که سرشت ما ایرانی‌ها را شکل می‌دهد. تپه هگمتانه هم یکی از جاهای دیدنی همدان است که بخش زیادی از تاریخ این مرز و بوم را در دل خود دارد.

هگمتانه درواقع پایتخت پادشاهی مادها و بعد از آن پایتخت تابستانی هخامنشیان بوده که در کتب باستانی یونانی از آن با نام اکباتان نام بردند و به نوعی این شهر کهن‌ترین و در واقع نخستین پایتخت ایرانی است که هنوز هم پابرجا مانده.

کاوش‌های باستانی در طی سال‌های متوالی، نشان می‌دهد که وسعت این شهر از چیزی که امروزه وجود دارد، بسیار بزرگ‌تر بوده.

آدرس تپه هگمتانه: این تپه تاریخی در قسمت شمالی و درست در دل بافت قدیمی بازار همدان قرارگرفته است. برای رسیدن به این بازار باید به انتهای خیابان اکباتان بروید تا شهری زیرزمینی سه هزار ساله را بتوانید مشاهده کنید.

تپه هگمتانه همدان

کلیسای گریگوری استفان همدان

کلیسای گریگوری استفان همدان یکی از مکان های دیدنی همدان است که به عنوان پر بازدیدترین کلیسای شهر نیز به شمار می‌آید.

کلیسای گریگوری استفان همدان یا کلیسای گریگوریان استپان در واقع یکی از نمادهای مهم و مذهبی اقلیت‌های دینی در ایران است که درهای خود را به روی عموم گشوده است.

این کلیسای تاریخی که به عنوان یکی از جاهای دیدنی همدان به شمار می‌آید، در سال ۱۶۷۶ میلادی و توسط جمعی از ارامنه اصفهان، تجار روسی که در همدان ساکن شده بودند، ساخته شد.

داخل کلیسای گریگوری چهار ستون مدور وجود دارد که با قوس‌های جناغی به یکدیگر متصل شدند و منظره‌ای دل‌انگیز و بر گرفته از هنر مینیمال پدید آوردند. اطراف محراب اصلی کلیسا با گچ یک دست سفید پوشیده شده است. نمای خارجی کلیسا با آجر پوشانده شده و در نمای بیرونی نیز خشت به کار رفته است.

آدرس کلیسای گریگوری استفان همدان: اگر به دیدن تپه‌های هگمتانه رفتید، کلیسای گریگوری استان نیر در نزدیکی شماست.

همدان جاهای دیدنی فراوانی دارد که برای سر زدن به مهم‌ترین آن‌ها باید شبی را در اقامتگاهی سر کنید. با سر زدن به سایت جاباما می‌توانید هم برای اجاره ویلا اقدام کنید و هم از قیمت هتل های همدان آگاه شوید.

جاهای دیدنی همدان

مجسمه شیرسنگی

عاشقان تاریخ و باستان‌شناسی، همدان را به عنوان بهشت گمشده‌ی می‌شناسند که روح همیشه کنجکاوآن‌ها را سیراب می‌کند. یکی از اماکن تاریخی همدان که حتماً باید به آن سری بزنید، مجسمه شیرسنگی است.

این مجسمه که راز و رمزهایی را از دید عموم پنهان کرده از دوران مادها ب جای مانده البته مورخانی هستند که الگوهای تراش‌کاری این مجسمه را به دوران اشکانیان نسبت می‌دهند.

دور نشویم از راز و رمز این مجسمه. جالب است بدانید در روزگارانی دور این شیر خفته را به عنوان طلسمی برای رهایی از درد، رنج و فلاکت می‌دانستند و عده‌ای نیز این شیر را گره‌گشای بختشان می‌دیدند و آن‌قدر بر بینی این شیر خفته بوسه زندند که بینی صاف شد! داستان‌های دیگر نیز درباره این شیر سنگی وجود دارد که با بیان آن‌ها هوش از سرتان می‌برد و این مقاله کفاف نوشتن نمی‌دهد.

آدرس شیرسنگی همدان: اکثر جاهای دیدنی همدان و ۱۰۰ البته معروف، در دل یک میدان واقع شدند. شیرسنگی نیز در میدانی به همین نام قرار دارد.

مجسمه شیرسنگی

دریاچه و سد اکباتان

اگر از جاهای دیدنی و طبیعی همدان نگوییم در حق شما ظلم کردیم!

یکی از جاهای سرسبزی که می‌توانید در حوالی همدان سری به آن بزنید دریاچه و سد اکباتان است. این دریاچه زیبا  تنها دریاچه شهر همدان است و برای مهمانانش کلی امکانات تفریحی و گردشگری فراهم کرده است. از جمله این امکانات می‌توان به قایق‌رانی و اسکی روی آب اشاره کرد.

کمی آن طرف‌تر هم می‌توانید به رستوران‌ها و مهمانسراهای این منطقه بروید و یک دل سیر از غذاهای محلی همدان نوش‌جان کنید. راستی برای اجاره ویلا در حوالی این دریاچه بد نیست سری به سایت جاباما بزنید.

آدرس دریاچه و سد اکباتان: جاده همدان را به سمت شرق در پیش بگیرید، پس از گذشت ۱۱ کیلومتر، تابلوها به شما می‌گویند که این سد زیبا کجاست.

جاهای دیدنی همدان

دشت میشان

دشت میشان از جمله دشت‌های باصفای ایران است که در دامنه کوه الوند قرارگرفته است و به عنوان یکی از جاذبه‌های طبیعی استان همدان شناخته می‌شود.

اما این دشت مناسب هر آدمی نیست زیرا برای رسیدن به آن کوه‌پیمایی سنگینی پیش‌رو دارید. ویش از ورود به مسیر کوه‌پیمایی منظره‌های دل‌انگیز شما را احاطه می‌کنند.

درختان سر به فلک کشیده و زیبا، آواز پرنده‌ها و … همه و همه از زیبایی‌های دره خرم عباس‌آباد هستند. در واقع دره عباس‌آباد در هر فصلی از سال، جلوه مخصوص به خود را دارد. در بهار و تابستان با عطر گیاهان و نم چمن‌ها شما را از هوش می‌برد، پاییزش را هم نگوییم که زمین یکدست از برگ درختان پوشیده می‌شود.

درختان سر به فلک کشیده و زیبا، آواز پرنده‌ها و … همه و همه از زیبایی‌های دره خرم عباس‌آباد هستند. در واقع دره عباس‌آباد در هر فصلی از سال، جلوه مخصوص به خود را دارد. در بهار و تابستان با عطر گیاهان و نم چمن‌ها شما را از هوش می‌برد، پاییزش را هم نگوییم که زمین یکدست از برگ درختان پوشیده می‌شود.

آدرس دشت میشان: دشت میشان در جوار یکی از جاهای دیگر همدان به نام گنج‌نامه است. برای سر زدن به این جاذبه باید به سراغ ایستگاه دوم تله‌کابین گنجنامه بروید.

دشت میشان

همدان خنک ایران

همدان جاهای دیدنی دیگری نیز دارد. برای دیدن بعضی از این جاذبه‌ها باید سری به روستاهای کوچ و بزرگی بزنید که در دل این خاک بنا شدند. برای اجاره اقامتگاه در همدان نیز نگران نباشید زیرا جاباما با داشتن اقامتگاه های متنوع، می‌تواند به شما کمک کند.

راستی شما به همدان سفر کردید؟ از دیگر جاذبه‌های همدان و تجربه‌هایتان با ما سخن بگویید.

پریا اطمینان مقدم

مهندسی هستم نویسنده که از دنیای برنامه‌نویسی بار سفر بسته‌ام و در دنیای تولید محتوا غرق شده‌ام. سفر کردن بزرگ‌ترین لذت من است و در این راه سعی در به اشتراک‌گذاری تجربیاتم دارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × دو =

دکمه بازگشت به بالا
بستن