جاباما

سفر به بوشهر، مقصد جذاب فصل سرد

وسعت و پهناور بودن ایران باعث شده در هر فصلی از سال، گوشه‌ای از کشورمان برای سفر مناسب باشد و هر زمانی از سال شهری وجود دارد که در زیباترین حالت خودش قرار دارد. مناطق جنوبی ایران هم در پاییز و زمستان برای سفر ایده‌آل هستند و با آب‌وهوایی معتدل و دیدنی‌های زیبا می‌توانند سفری به‌یادماندنی را رقم بزنند. یکی از شهرهای جنوبی ایران با دیدنی‌ها و جاذبه‌های متعدد بوشهر است. استان بوشهر و جزایرش بیش از ۹۰۰ کیلومتر نوار ساحلی خلیج فارس را به خود اختصاص داده و ساحل بوشهر سرآمد جاهای دیدنی بوشهر شده است. اگر قصد سفر به بوشهر را دارید یا حتی اطلاع چندانی از این شهر ندارید و نیازمند راهتمای سفر به بوشهر هستید در این مطلب با جاباما همراه شوید تا از بهترین زمان سفر به بوشهر و هزینه سفر به بوشهر اطلاع پیدا کنید و زمانی را برای رفتن به این شهر زیبای جنوبی خالی کنید!

بوشهر کجاست؟

بندر یا ساحل بوشهر مرکز استان بوشهر و بزرگ‌ترین شهر این استان است. ساحل بوشهر شبه‌جزیره‌ای کوچک است که از سه طرف به خلیج فارس محدود شده و از طرف دیگر به رشته کوه زاگرس می‌رسد. استان بوشهر از شرق با استان فارس، از جنوب شرق با استان هرمزگان، از شمال با بخشی از استان خوزستان و استان کهگیلویه و بویراحمد همسایه است.

تاریخچه بوشهر

بوشهر در گذشته نام‌های دیگری از جمله انطاکیه، راشهر، لیان، ریشهر، بندر نادری و ابوشهر داشته است. بوشهر تمدنی قدیمی دارد و آثار به دست آمده از این شهر مربوط به تمدن بین‌النهرین و دوران ایلامی‌ها است. همچنین آثاری از دوران مادها، هخامنشیان و ساسانیان به دست آمده که بسیار ارزشمند است.

البته تمدن این منطقه به دوران آریایی‌ها محدود نیست و پیش از ورود آریایی‌ها، مردم بومی در این منطقه زندگی می‌کردند. به‌جز آریایی‌ها، نژادهای سیاه‌پوست، دراویدی، سامی، نوردیک، عیلامی، سومری و عرب در بوشهر زندگی کرده‌اند.

قرارگیری در مسیر تجارت باعث شده بوشهر چندباری درگیر جنگ و اشغال هم بشود که اشغال آن توسط انگلیسی‌ها و رشادت دلاورانه‌ی رئیسعلی دلواری از جمله‌ی تلخی‌هایی است که بوشهر به خود دیده است.

جاهای دیدنی بوشهر
نقاشی یوجین فلاندین ۱۸۴۰

راهنمای سفر به بوشهر

برای سفر به هر شهری از جمله بوشهر چند نکته اهمیت دارد که از آن جمله بهترین زمان سفر به بوشهر و هزینه سفر به بوشهر است. با نکاتی که راهنمای سفر به بوشهر هستند بیشتر آشنا شویم:

آب‌وهوای بوشهر

صحبت از جنوب ایران که می‌شود، همه ناخودآگاه یاد هوای گرم و شرجی می‌افتیم. بوشهر هم در منطقه نیمه‌بیابانی و گرم ایران قرار دارد و قرارگیری در مجاورت خلیج فارس باعث شرجی بودن هوا شده است. البته آب و هوا در استان بوشهر به دو ناحیه تقسیم می‌شود که یکی در جوار ساحل با گرما و رطوبت شدید است و دیگری در ناحیه داخلی با گرمای شدید و رطوبت پایین است. با این اوصاف بهترین زمان سفر به بوشهر اواسط پاییز تا اواسط بهار است و فصل‌های سرد زمان مناسبی برای سفر به بوشهر هستند.

چه‌طور به بوشهر سفر کنیم؟

سفر جاده‌ای و هوایی دو راه پیش روی شما برای سفر به بوشهر است.

جاده‌ای: با توجه به موقعیت بوشهر اگر در مناطق شمالی و مرکزی زندگی می‌کنید راه درازی در پیش دارید و باید ساعات زیادی یعنی حدود ده الی دوازده ساعت را پشت فرمان باشید یا در اتوبوس بنشینید. سفر زمینی از تهران از راه اصفهان و سپس یاسوج می‌گذرد. البته می‌توانید جاده شیراز-کازرون را هم انتخاب کنید. اگر هم قصد سفر با اتوبوس را دارید می‌توانید از پایانه‌های جنوب، غرب و بیهقی حرکت کنید.

هوایی: شهر بوشهر فرودگاه دارد و می‌توانید با هواپیما این مسیر را یک ساعت و نیمه طی کنید

ریلی: متاسفانه بوشهر ایستکاه قطار ندارد و اگر دوست دارید حتما با قطار این مسیر را طی کنید می‌توانید در شیراز یا بندرعباس پیاده شوید و باقی مسیر را با ماشین بروید.

راهنمای سفر به بوشهر
عکس از علی کشاورز

جاهای دیدنی بوشهر

جاهای دیدنی بوشهر هم شامل فضاهای تاریخی، هم طبیعی و هم شهری می‌شود. بنابراین چه اهل دیدن جاهای تاریخی باشید، چه از قدم زدن کنار ساحل لذت ببرید و چه دوست داشته باشید در شهر و بین مردم باشید، دست خالی از بوشهر برنمی‌گردید. با جاهای دیدنی بوشهر بیشتر آشنا شوید:

قدم زدن در ساحل

قدم زدن در ساحل و تماشای طلوع یا غروب آفتاب یکی از لذت‌بخش‌ و آرامش‌بخش‌ترین بخش‌های سفر به شهرهای ساحلی است. در بوشهر نیز اگر چه امکانات تفریحی متعددی وجود ندارد اما همین باعث شده سواحل بکر و دست‌نخورده باشند و بتوانید با نگاه کردن به دریا آرامش بگیرید و خستگی‌ها و اضطراب‌ها را از روح و جسم پاک کنید.

 ساحل بوشهر

نخیلات

نخلستان‌های بوشهر می‌توانند مقصد خوبی برای گردشگران بوشهر باشند. علاوه بر آشنایی با نخلستان، می‌توانید با مردم محلی و بومی بیشتر آشنا شوید و درمورد آداب‌ورسوم آن‌ها چیزهای بیشتری دستگیرتان شود. ضمن اینکه لذت خوردن خرمای تازه از پای درخت هم نصیب‌تان می‌شود.

بافت سنتی شهر

بافت سنتی و تاریخی بوشهر از جاهای دیدنی بوشهر است که در دل شهر قرار دارد و شامل چهار محله است. قدمت این بافت به دوران نادرشاه افشار بازمی‌گردد. محله‌های دهدشتی، شنبدی، کوتی و بهبهانی چهار محله قدیمی با دیوارهای سفید هستند که رنگ سفید دیوارها تحمل گرمای تابستان را راحت‌تر می‌کند. همچنین این محله به دریا می‌رسند و قدم زدن در کوچه و پس‌کوچه‌ها در نهایت شما را به دریا می‌رساند و لذت پیاده‌روی را چندبرابر می‌کند.

عمارت‌های تاریخی گلشن و کازرونی جزو دیدنی‌های تاریخی بوشهر هستند که در محله‌ی بهبهانی قرار دارند و متعلق به دوران قاجار هستند. عمارت قاجاری دیگری به نام ملک هم در محله‌ی بهمنی واقع شده است. عمارت دهدشتی و امیریه دیگر عمارت‌های معروف هستند. عمارت طاهری نیز اکنون موزه‌ی مردم‌شناسی بوشهر است. خانه قاضی نیز عمارت دیگری است که قدمت آن به دوره زند می‌رسد. معماری خاص بوشهری زینت‌بخش این عمارت‌ها است.

مدرسه‌های سعادت و گلستان از بناهای تاریخی و متعلق به دوران قاجار هستند.

مسجد کوفه از دیگر جاهای دیدنی بوشهر است. همچنین قبر جنرال که از دورانی که انگلیسی‌ها بوشهر را اشغال کردند، به‌جای مانده است. معبد خدادریا، کلیسای مسیح مقدس، قلعه‌ی هلندی‌ها، کنیسه‌ یهودیان و عمارت حاج رئیس دیگر جاهای دیدنی بوشهر هستند که قدمت تاریخی دارند.

جاهای دیدنی بوشهر
فرهنگ نیوز/عباس حیدری

موزه دریا و دریانوردی خلیج فارس

موزه دریانوردی خلیج فارس هم جزو جاهای دیدنی بوشهر است که نباید آن را از دست دهید. این موزه در عمارت کلاه‌فرنگی ساختمان کنسولگری انگلستان ساخته شده است. ادوات سطحی و غیرسطحی جنگی دریایی، ابزار هدایت کشتی و بقایای کشتی ۱۱۰ ساله پرسپولیس، اولین ناو جنگی ایران را می‌توانید در این موزه ببینید.

گورستان شغاب

گورستان شغاب گورستانی خاص و باستانی در بوشهر است. قدمت این قبرستان به اواخر دوره اشکانی و ساسانی باز می‌گردد. در این قبرستان اسکلت‌ها در خمره‌ها دفن شده‌اند. در دین زرتشت جسدها را در خمره می‌گذاشتند تا خاک آلوده نشود. به این ترتیب این گورستان پر از خمره‌های کوچک و بزرگ است. بوستان شغاب نیز روی خاک‌های باقی‌مانده از دوران عیلامیان ساخته شده است.

مسجد بردستان

مسجد بردستان نیز جزو جاهای دیدنی بوشهر است که قدمت زیادی دارد. اطراف مسجد قبرهایی وجود دارد که روی سنگ آهکی آن‌ها با خط کوفی و عربی نوشته شده و نشان از قدمت تاریخی این ناحیه و خود مسجد دارد.

کاخ‌های سه‌گانه هخامنشی

یکی دیگر از جاهای دیدنی بوشهر سه کاخ به جامانده از دوران حکومت هخامنشیان است. کاخ‌های چرخاب، سنگ سیاه و بردک که در برازجان یا اطراف آن قرار دارند پیشینه‌ای بسیار قدیمی دارند. همچنین می‌توانید از مرکز بوشهر با اتوبوس و تاکسی به این کاخ‌ها سر بزنید.

اگر برای دیدن این سه کاخ تا برازجان سفر می‌کنید بهتر است دیدن کاروانسرای دالکی را هم از دست ندهید. این کاروانسرا در ۲۳ کیلومتر برازجان قرار دارد و متعلق به دوران قاجار است.

بهترین زمان سفر به بوشهر

جزایر مطاف، خرو و امالکرم جزایری دیدنی و غیرمسکونی نزدیک بوشهر هستند که جزو دیدنی‌های بوشهر محسوب می‌شوند.

نای‌بند

نای‌بندی جزو دیدنی‌های بوشهر است که به دلیل جاذبه‌های طبیعی‌اش معروف شده است. منطقه حفاظت شده نای‌بند جغرافیای تپه‌ماهوری و پوشش گیاهی زیبا و کم‌نظیری از جمله درخت انجیر معبد و درختان حرا دارد. ریشه درختان حرا در آب است و به همین دلیل جزو شگفتی‌های طبیعت محسوب می‌شوند. همچنین این منطقه محل تخم‌گذاری لاک‌پشت‌ها و پرنده‌های مهاجر است.

بندر سیراف

بندر سیراف بزرگ‌ترین بندر تاریخی ایران است که در دوره‌های ساسانی و اسلامی پررونق‌ترین بندر کشور بود. از این بندر با مناطق زیادی از جمله روم و یونان، ماداگاسکار و چین مبادلات تجاری انجام شده است. در گذشته اقوام مختلفی در کنار هم در این شهر زندگی می‌کردند که یادگار آن‌ها به‌جای مانده است. مسجد جامع سیراف که در ویرانه‌های یک دژ ساسانی بنا شده از زیباترین بناهای عمومی سیراف است.

فستیوال موسیقی بوشهر

یکی از جذاب‌ترین رویدادها در بوشهر فستیوال موسیقی این شهر است. این فستیوال روزها پایانی سال برگزار می‌شود و نوای خوش موسیقی بوشهری را به گوش حاضران می‌رساند. بنابراین اگر در روزهای پایانی سال به بوشهر سر بزنید می‌توانید از زیبایی‌های موسیقی بوشهری و این فستیوال موسیقی هم بهره‌مند شوید.

جاهای دیدنی بوشهر
فستیوال موسیقی بوشهر

بازارهای بوشهر

بازارهای هر شهری مکانی جذاب برای گشت‌وگذار هستند و انواع و اقسام خوراکی‌ها و لوازم محلی در این بازارها پیدا می‌شود. بازار قدیمی بوشهر یا بازار صفا بازاری تاریخی است که از دوران قاجار به جا مانده و معماری جالب آن لذت خرید و گشت‌وگذار را دوچندان می‌کند.

اگر دنبال حلوا و خرماهای بوشهری و سوغاتی‌های سنتی و بومی هستید باید سری به بازار نادر بزنید که بازار قدیمی دیگری در بوشهر است.

مجتمع تجاری زیتون، مجتمع وزیری، پاساژ ملت و آزادگان هم از مراکز خرید مدرن بوشهر هستند.

در سفر به بوشهر چه بخوریم؟

در شهرهای ساحلی غذاها اغلب با ماهی و میگو پخته می‌شوند بنابراین فراموش نکنید که غذاهای محلی و دریایی را امتحان کنید. از غذاهای معروف بوشهری می‌توانیم قلیه ماهی، قلیه میگو، کباب میگو، ماهی شکم‌پر، لخلاخ یا دمپخت ماهی، گمنه و کبه نام ببریم.

لخلاخ از چند نوع ماهی و سیر، برنج، پیاز، روغن، شوید و ادویه تهیه می‌شود. گمنه از بلغور ریز دانه گندم پخته می‌شود و کبه هم با گوشت چرخ کرده، پیاز، گشنیز، عدس قرمز، دارچین، فلفل سیاه، آبلیمو، گردو، بادام و زرشک درست می‌شود.

اگر چندان اهل غذاهای دریایی نیستید هم می‌توانید قیمه بوشهری و دال عدس بوشهری را امتحان کنید. پاکورا نیز نوعی فست‌فود محلی است که می‌تواند عصرانه‌ جذابی باشد. ضمن اینکه خوردن کُنار، میوه‌ محلی بوشهر را فراموش نکنید.

در بوشهر کجا بمانیم؟

شهر بوشهر هتل‌های زیادی دارد که امکانات خوبی ارائه می‌دهند و می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. خانه‌های بوم‌گردی نیز گزینه‌ی دیگری هستند.

ساحل بوشهر

از بوشهر چه سوغاتی بخریم؟

انواع خرما و محصولات نخل از سوغاتی‌های اصلی بوشهر است. ماهی و میگو هم سوغات دیگری است که اگر امکان بردن آن را داشته باشید سوغاتی خوب و لذیذی محسوب می‌شود. اگر یخدان ندارید می‌توانید میگوهای خشک که نیم‌پز هستند و هم به عنوان تنقلات هم برای پخت در پلو استفاده می‌شوند را بخرید. مسقطی، پنیرخرما، انواع حلوا و نان سنتی دیگر خوراکی‌های بوشهر هستند که می‌توان آن‌ها را به عنوان سوغات برد.

البته سوغاتی‌های بوشهر محدود به خوراکی نیست و صنایع دستی مثل گبه، گلیم، حصیر، سوزن‌دوزی، جاجیم و وسایل نمددوزی شده هم جزو سوغاتی‌های این شهر هستند.

هزینه سفر به بوشهر

هزینه سفر به بوشهر بستگی به انتخاب‌های شما دارد. اگر تصمیم بگیرید زمان سفر را کوتاه‌تر کنید و با هواپیما سفر کنید، طبعا هزینه‌ی شما افزایش می‌یابد. همچنین اقامتگاهی که انتخاب می‌کنید در هزینه شما موثر است. به طور کلی این سفر جزو سفرهای گران و پرهزینه نیست و می‌توانید با هزینه‌ای متوسط سفر به بوشهر را به سفری به‌یادماندنی تبدیل کنید.

سخن آخر

  • بوشهر شهری جنوبی است که گرم و شرجی است و به همین دلیل بهترین زمان بازدید از آن در فصل‌های خنک است.
  • جاهای دیدنی بوشهر هم طبیعی و هم تاریخی هستند و هر سلیقه‌ای را راضی می‌کنند.
  • بافت تاریخی بوشهر جزو جاهای دیدنی بوشهر است که شامل چهار محله است و عمارت‌های قدیمی در این بافت قرار دارند و از هم فاصله‌ی چندانی ندارند.
  • به جز خود بوشهر با سفر به نای‌بند، برازجان، گناوه و سیراف هم می‌توانید لذت بیشتری از سفر خود ببرید و لذت گشت‌وگذار و خرید را دوچندان کنید.
  • انواع خرما و محصولات نخل، انواع ماهی و میگو و صنایع دستی مثل گلیم، گبه و اشیای نمدی جزو سوغات‌های بوشهر هستند.
  • بوشهر برای شکم‌گردی هم مقصد مناسبی است و از خوردن غذاهای دریایی محلی امتناع نکنید.
  • اگر روزهای آخر سال را برای سفر به بوشهر انتخاب کرده‌اید شرکت در فستیوال موسیقی بوشهر را فراموش نکنید.

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 15 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن