جاباما
موضوعات داغ

چرا اقامتگاه‌ها انتخاب بهتری در مقایسه با هتل‌ها هستند؟

هر وقت که بار سفر را می‌بندید و مقصد خود را انتخاب می‌کنید، یک موضوع است که در اکثر اوقات دغدغه محسوب می‌شود. مقایسه اقامتگاه با هتل و به نتیجه رسیدن برای رزرو هتل یا اجاره اقامتگاه حداقل برای خودم مسئله‌ای پیچیده بوده است که هر بار چندین ساعت فکرم را مشغول می‌کرد. اما بعد از این مدت به نتیجه رسیده‌ام که قطعا اجاره اقامتگاه بهتر از رزرو هتل است و چند دلیل برای این موضوع وجود دارد. در این مطلب به بررسی این‌که چرا رزرو اقامتگاه بهتر از رزرو هتل است اشاره خواهم کرد؛ پس با جاباما همراه باشید.

چرا اقامتگاه بهتر از هتل است؟

تا به حال کلمه اورریت را شنیده‌اید؟ اورریت یعنی به مفهومی بیشتر از حد خودش بها و اعتبار بدهیم و حقیقت اینجاست که در مقایسه اقامتگاه با هتل ، هتل‌ها این‌روزها بسیار بیش از حد و اعتبارشان بها دارند و این موضوع چند دلیل اصلی دارد که شاید تبلیغات گسترده اصلی‌ترین دلیل آن باشد. حرف من این نیست که هتل‌ها اصلا خوب نیستند، بلکه هتل‌هایی وجود دارد که زندگی‌ در آن‌ها بسیار رویایی و خارق‌العاده است اما اگر اهل سفر کردن زیاد باشید و به دنبال گزینه منطقی هستید، اقامتگاه‌ها بسیار گزینه بهتری برای شما هستند و در ادامه توضیح خواهیم داد که چرا!

مقایسه اقامتگاه با هتل

۱- اقامتگاه‌ها پراکندگی بیشتری دارند

این موضوع بارها برای خودم پیش آمده است و همین مسئله باعث شد تا به عنوان اولین مزیت اقامتگاه به این اشاره کنم که پراکندگی بیشتری در حوزه اقامتگاه‌ها وجود دارد؛ اما این مساله به چه معناست؟ تصور کنید که دوست دارید به دریاچه چورت بروید و اگر این دریاچه را بشناسید حتما می‌دانید که برای رسیدن به آن باید چندین کیلومتر از شهر دور باشید؛ موقع اجاره ویلا در مازندران و یا رزرو هتل در نزدیکی چورت، حتما به این موضوع بر‌می‌خورید که هتل‌ها تنها در شهرها قرار گرفته‌اند.

حال تصور کنید که به ساری رفته‌اید و دوست دارید مقصد بعدی‌تان دریاچه چورت است؛ در این صورت باید حتما شب به فکر برگشت باشید چرا که در نزدیکی دریاچه چورت هیچ هتلی وجود ندارد و به خاطر شرایط جبری و محیطی آن منطقه حتی امکان ساخت هتل نیز وجود ندارد.

اینجاست که اقامتگاه‌ها اهمیت خاصی پیدا می‌کنند. به خاطر این‌که مهم نیست کجا را برای مسافرت و گشتن انتخاب می‌کنید؛ به هر حال در محیط‌های اطراف آن مکان دیدنی خانه‌هایی هستند که به عنوان اقامتگاه اجاره داده می‌شوند و می‌توانید با هماهنگی لازم با افراد آن روستا، شهرک، شهرستان و … اقامتگاه موردنظر خود را انتخاب کرده و در آن اسکان کنید. ماندن شبانه در اقامتگاه‌های مختلف شاید در ابتدا کمی خسته‌کننده برسد اما مطمئن باشید که این روش بسیار بهتر و ساده‌تر از گشت و گذار چند ساعته و سپس رانندگی طولانی مجدد برای بازگشت به هتل است.

به این روش می‌توانید یک سفر همواره در حرکت را داشته باشید و مهم نیست که چقدر از شهر دور می‌شوید؛ همیشه اقامتگاه‌هایی وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را اجاره کنید و به راحتی در آن اسکان کنید؛ بعضی اوقات می‌توانید اقامتگاه‌های عجیب و غریبی نیز پیدا کنید؛ به عنوان مثال اقامتگاه‌هایی وجود دارند که میان یک برکه قرار گرفته‌اند که فکر نکنم هتل‌ها نیز حتی قدرت چنین کاری را داشته باشند!

مقایسه هتل با اقامتگاه

۲- اقامتگاه‌ها قیمت منصفانه‌‍تری دارند

فکر کنم این موضوع تقریبا برای همگی آشکار است که اقامت در هتل‌ها می‌تواند بسیار پرخرج باشد. هرچند باید اعتراف کرد که بعضی از هتل‌ها به قدری امکانات خوبی را فراهم می‌کنند که پول دادن و هزینه‌کردن برای آن چندان اذیت‌کننده نیست اما تصور کنید که در سفری ده روزه بخواهید هر شب حدود چهارصدهزار تومان برای رزرو هتل پرداخت کنید. بعد از گذشتن ده روز قطعا متوجه می‌شوید که اگر در اقامتگاه‌های متفاوت‌تر و ارزان‌تر این دوره را گذرانده بودید بسیار برایتان با صرفه‌تر و بهتر بود.

در مقایسه اقامتگاه با هتل ، اقامتگاه‌ها هزینه کمتری را برای شما خواهند داشت. شاید حتی بهترین اقامتگاه‌های ممکن که کلی امکانات ویژه دارند و از طرفی دسترسی راحت‌تری دارند از هتل‌های متوسط نیز ارزان‌تر باشند و با قیمت کم ممکن است بتوانید یک اقامتگاه باکیفیت و خوب پیدا کنید اما قطعا نمی‌توانید با همان قیمت کم، هتلی با آن امکانات و کیفیت پیدا کنید.

از لحاظ صرف اقتصادی کاملا مشخص است که چرا باید اقامتگاه‌ها را به هتل‌ها ترجیح دهید و این موضوعی است که تنها با یک بار تجربه و پرداختن پول هنگفت متوجه خواهید شد پس توصیه می‌کنم که اقامتگاه‌ها را حتما مدنظر داشته باشید چرا که بسیار باصرفه‌ترهستند.

فرق هتل و اقامتگاه

۳- در اقامتگاه‌ها راحتی بیشتری خواهید داشت

یکی از گزینه‌هایی که خودم همیشه مدنظر می‌گیرم، این است که در اقامتگاه‌ها بسیار راحت‌تر از هتل‌ها هستم. اتاق‌های هتل شاید لوکس به نظر برسد و یا تخت بهتری داشته باشد اما همیشه باید به این موضوع فکر کنید که محدودیت‌هایی در هتل گریبان‌گیر شما خواهد بود. به عنوان مثال اگر با چند دوست قرار است به سفر بروید، نمی‌توانید در یک اتاق هتل بمانید و دورهمی بگیرید و یا اگر حیوان خانگی دارید، بهتر است بدانید که در هتل‌ها نمی‌توانید حیوان خانگی خود را ببرید.

در اقامتگاه‌ها به راحتی می‌توانید با هماهنگ کردن با صاحب اقامتگاه به راحتی دورهمی‌های خانوادگی خود را برگزار کنید و یا حیوانات اهلی خود را به داخل ببرید و نگران هیچ موضوع دیگری نباشید.

هتل‌ها کلی قوانین دیگری دارند که ممکن است برایتان اذیت‌کننده باشند اما اقامتگاه‌ها به خاطر ذات استیجاریشان همیشه انتخاب عمل بهتر و آزادی بیشتری به شما می‌دهند و کاملا بستگی به توافق با صاحب‌ اقامتگاه دارد که چگونه در اقامتگاه زندگی کنید. پس این موضوع را به هیچ‌وجه فراموش نکنید.

اگر برایتان سوال است که اصلا بوم گردی چیست می‌توانید تعریف این نوع اقامتگاه را در همین مجله بخوانید.

امکانات اقامتگاه

۴- ساکن‌شدن در اقامتگاه‌ها راحت‌تر است

موضوع دیگری که همیشه برایم مهم بوده، راحتی در رزرو اقامتگاه است؛ یعنی همیشه دوست داشته‌ام که بعد از گشت و گذار در محیط موردنظر سریعا به محل اسکان بروم و استراحت کنم اما اگر بخواهم در هتل اقامت کنم، باید از پس کلی پروسه مختلف بگذرم تا این‌که بتوانم به محل اسکان برسم اما در اقامتگاه‌ها چنین مسئله‌ای مطرح نیست و به راحتی و با رد و بدل کردن یک سری مدارک و البته کلید اقامتگاه به راحتی می‌توانید وارد اقامتگاه شوید و از اسکان و استراحت خود لذت ببرید.

اگر قصد داشته باشید که اقامتی چند روزه در اقامتگاه داشته باشید، تقریبا هیچ‌وقت پیش نمی‌آید که صاحب اقامتگاه در طول مدت اقامتتان مزاحمتان شود و یا به شما سر بزند؛ شاید هر از چندگاهی با شما تماس گرفته و بپرسد که وضعیت چطور است و آیا به چیزی احتیاج دارید یا خیر اما در هتل باید گاه و ناگاه منتظر در زدن‌های واحد سرویس، اخطارها و ایرادات مدیریت و آن مرحله سخت گذر از لابی باشید که باید اعتراف کرد اذیت‌کننده است.

پس مطمئن باشید که اقامت در اقامتگاه‌ها بسیار ساده‌تر و راحت‌تر است.

یکی از مزایای اقامتگاه‌های بوم‌گردی در این است که می‌توانید با آن‌ها یک سفر دوستدار محیط زیست یا همان سبک سفر سبز را تجربه کنید.

رزرو اقامتگاه

۵- اقامتگاه‌ها تجربه‌ای جدید هستند

اگر فردی هستید که زیاد به سفر می‌روید قطعا می‌دانید که هتل‌ها چندان تفاوت زیادی با یکدیگر ندارند و بعد از مدت‌ها هتل‌گردی قطعا شما نیز از پروسه رزرو هتل خسته خواهید شد و محیط هتل کمی برایتان مشکل‌ساز می‌شود پس اینجاست که قطعا تجربه جدید برایتان ناجی خواهد بود.

حالا تصور کنید که در هر مسافرت به یک اقامتگاه متفاوت بروید که هرچیزی که برای ارائه دارد، بسیار متفاوت است و در هر سفر این موضوع تکرار می‌شود. به همین دلیل است که رزرو اقامتگاه بومگردی می‌توانند بسیار بهتر از هتل‌ها باشند چرا که همیشه تازگی خاص خودشان را دارند.

از طرفی دیگر محیطی که این اقامتگاه‌ها را احاطه کرده است می‌تواند دلیل دیگری باشد که بخواهید به اقامتگاه‌ها بروید. به عنوان مثال فکر کنید که دو مسافرت به منطقه جنگلی و منطقه بیابانی رفته‌اید؛ به هر حال برای رزرو هتل باید به داخل شهر بروید و داخل هتل باشید اما اگر دوست داشته باشید در اقامتگاه بمانید، می‌توانید در محیط جنگلی و در محیط بیابانی اسکان کنید که این موضوع برایتان تنوع به همراه خواهد داشت.

تفاوت هتل و اقامتگاه

۶- مردم‌های مهربان و غذاهای محلی

این موضوع برای خود من نیز بسیار حائز اهمیت است. در یکی از سفرهایم به شمال ایران و در دهکده لاویج، یکی از جذاب‌ترین موضوعاتی که باعث شد به یکی از بهترین سفرهایم بدل شود، این بود که مردم با خون‌گرمی بسیار با من رفتار کردند و از تعدادی از بومیان این روستا راجع به تاریخچه این مکان و آداب و رسوم آن‌ها آموختم و این موضوع برای خودم بسیار جالب بود.

از طرفی دیگر در اقامتگاه‌هایی که در ده‌ها و روستاها وجود دارد می‌توانید غذاهای محلی و خوشمزه را امتحان کنید که قطعا تجربه‌ای فراموش‌نشدنی خواهد بود. اگر به اقامتگاه‌های حاشیه شهر بروید حتما به یک سری رستوران‌های سنتی دسترسی خواهید داشت که در آن می‌توانید غذاهای محلی آن شهر یا استان را تجربه و میل کنید.

اگر عاشق غذاهای محلی و سنتی مناطق مختلف هستید، می‌توانید در این نوشته درباره خوشمزه ترین غذاهای محلی ایران بیشتر بخوانید.

قیمت اقامتگاه و هتل

دستتان برای انتخاب باز است

این خیلی مهم است که اگر قصد کرده‌اید که به مسافرت بروید و بخواهید در مکانی اقامت کنید، حتما انتخاب‌های متنوعی داشته باشید که این اتفاق زمانی که بخواهید در هتل اقامت کنید به ندرت می‌افتد. اما زمانی که قصد داشته باشید در اقامتگاه‌ها بمانید، به راحتی چندین و چند انتخاب در مقابل شما قرار می‌گیرد که می‌توانید به راحتی از بین آن‌ها انتخاب کرده و در آن اقامت کنید.

تمامی گزینه‌های بالا نشان‌دهنده این است که در مقایسه اقامتگاه با هتل ، اقامتگاه‌ها می‌توانند انتخاب بسیار بهتری باشند و به شخصه همیشه ترجیح داده‌ام که به تجربه اسکان در اقامتگاه‌های مختلف و جذاب بپردازم تا پرداخت هزینه هنگفت برای هتل‌ها. پس توصیه‌های من را فراموش نکنید.

اگر شما هم تجربه اقامت در اقامتگاه‌های محتلف را دارید، نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

امیرحسین والی

شب و روز من به نوشتن می‌گذرد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + سه =

دکمه بازگشت به بالا
بستن